PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Bevolking Nederland slinkt Gen superbrein ontdekt PZC liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig PZC Israël begint groot grondoffensief in Libanon DIGITALE FOTO'S Zomeractie! profiteer van spectaculaire Cuba roept reservisten op Groningse onderzoekers vinden oorzaak slimheid bij mensen 19 Topkwaliteit Tuurlijk bij: De bosbranden in Galicië en andere Spaanse streken stel len de regering voor grote pro blemen. Madrid vroeg giste ren de overige lidstaten van de Europese Unie om hulp in j de vorm van blusvoertuigen, j vliegtuigen en helikopters.' j Het wordt steeds duidelijker dat de meeste branden zijn aan gestoken. Digitale promotie politici rammelt Zes Zeeuwse provinciale politici presenteren zich aan het publiek met een eigen website. Maar dat doen ze, evenals veel collega's in het land, niet al te best, zo blijkt uit een onderzoek. Van nieuwsberichten die al drie jaar oud zijn tot het melden van de plannen voor «tij 11 2003. 1 O Huntelaar schiet Ajax naar winst Ajax heeft gisteravond de eerste wedstrijd in de der de kwalificatieronde van de Champions League ge wonnen bij FC Kopenha gen. In Denemarken werd het 1-2. De beide treffers van de Amsterdammers werden gemaakt door wie anders dan Klaas Jan Hun telaar (foto). 0m l Jpf -;V A H O» TE."- "i I mA www.pzcadverteren.nl Adverteren? (0113) 31 55 20 (0114) 37 27 72 Vrij veel bewolking en geleidelijk enke le buien. Matige tot vrij krachtige wes tenwind Maxima 18 graden. 248e jaargang no. 187 donderdag 10 augustus 2006 nummer €1,25 .NL internet: www.pzc.nl IBBBBBBBBBBBBMBBBHMMHBBBBMWBBI DEN HAAG - Tandartsen geven volgens minister Hoogervorst van Volksgezondheid onvoldoen de rekenschap van hun maat schappelijke verantwoordelijk heid. Slechts een klein deel van hen heeft contracten gesloten met zorgverzekeraars. Daardoor moeten veel mensen hun tand artsrekening eerst zelf betalen. Een Israëlische pantsereenheid maakt zich op om Libanon binnen te vallen. t grijpt niet in om- t het volgens hem een zaak van verzekeraars en tandartsen is. Het overgrote deel van de landartsen gaat niet in zee met |de verzekeraars, omdat zij vre ten dat de verzekeraars te veel [zeggenschap krijgen over het Werk van de mondverzorgers. ;Zij zouden bijvoorbeeld kunnen bepalen welke ingrepen wan neer noodzakelijk zijn. GPD van onze redactie buitenland BEIROET - Israël is gisteravond begonnen met het verwachte grote grondoffensief in Zuid-Li- banon. Onder dekking van zwaar artillerievuur zijn duizen den militairen de grens overge stoken. Laat op de avond zou den zij al tot vijf kilometer op Libanese bodem zijn doorge drongen. (Advertentie) adverteerders n kortingen Eerder op de dag besloot het Is raëlische veiligheidskabinet het grondoffensief uit, te breiden. Het betekent een escalatie van het conflict, ondanks pogingen van de Verenigde Naties om tot een staakt-het-vuren te komen. De Franse president Chirac riep de Verenigde Staten op in te stemmen met een onmiddellijk staakt-het-vuren en de situatie niet langer te accepteren. De VS vroegen Israël gister avond om bij de acties 'de grootst mogelijke zorg' te be trachten om burgerslachtoffers te voorkomen. Ook Nederland liet weten het offensief met zorg tegemoet te zien. Minister Bot van Buitenlandse Zaken riep Is raël op tot terughoudendheid en zei dat het offensief niet zal bij dragen aan een snelle aanvaar ding van een VN-resolutie. Litani-rivier De Israëlische troepen zullen op trekken tot aan de Litani-rivier, twintig kilometer ten noorden van de grens. Het voorstel het of fensief uit te breiden kwam van minister Peretz van Defensie. Die kreeg steun van negen colle ga's, drie onthielden zich van stemming. Israël heeft al tiendui zend militairen in het gebied. De actie zou een maand duren. Israël hoopt zo definitief af te re kenen met de raketbeschietin gen door Hezbollah. Libanon bood eerder aan vijf tienduizend militairen naar het zuiden te sturen om daar de or de te herstellen. Israël wil ech ter legereenheden in het zuiden houden totdat er een internatio nale troepenmacht gelegerd wordt. Hezbollah-leider Nasral- lah sprak zijn steun uit voor het Libanese vredesplan. Hij zei dat de kracht van Hezbollah niet ge broken is en dat Zuid-Libanon 'een begraafplaats' voor Israëli sche militairen zal worden. Het overleg over een VN-resolu tie ging ook gisteren door. Frankrijk wil de door de Was- foto Petr Josek/RTR hington en Parijs opgestelde ont werptekst onder Libanese en Arabische druk op een aantal punten wijzigen. Er wordt nu geen onmiddellijk staakt-het-vu- ren geëist. Israël zou zich ook niet hoeven terugtrekken uit Zuid-Libanon en behoudt het recht om op te treden tegen Hez- bollah-aanvallen. Dat is voor Libanon en de Ara bisch landen echter onaanvaard baar. Een stemming in de VN-Veilig- heidsraad wordt niet vóór van avond laat voorzien. GPD pagina 4 ontwapening Hezbollah blijft grootste struikelblok Voetbalwereld met de schrik vrij Na de omkoopschandalen in Duitsland en België leek re cent de Nederlandse voetbalwereld aan de beurt voor een eigen schandaal. Maar tot opluchting van de KNVB en de beschuldigde clubs meldde de hoofdofficier van justitie in Den Haag gisteren dat er geen aanwij- mV zingen zijn voor fraude in het betaald voetbal. Bi a Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17: Economie: 19, 20 en 21 van onze redactie buitenland HAVANA - De Cubaanse strijd krachten zijn gisteren begonnen met de mobilisatie van reservis ten. Het leger heeft ook de veilig heidsmaatregelen in de hoofd stad Havana verscherpt. De reden voor de maatregelen is onduidelijk. Er waren gisteren geen aanwijzingen dat er demon straties op stapel stonden. Het communistische eiland in het Caribisch gebied verkeert al ruim een week in onzekerheid over de gezondheidstoestand van alleenheerser Fidel Castro. Die droeg vorige week de macht tijdelijk over aan zijn broer Rau.1, omdat hij een operatie, moest ondergaan. Geen van de broers verschenen sindsdien in het openbaar. Er gaan geruch ten dat Fidel al is overleden en dat het regime dit stilhoudt om zich voor te bereiden op een Cu ba zonder Fidel. ANP/DPA Advertentie Man vermist na fietsrondje door Veere VEERE - Sinds dinsdag middag wordt een 74-jari- ge Belgische man vermist. Hij verdween toen hij sa men met zijn vrouw door Veere fietste. De politie heeft gisteren vergeefs naar hem gezocht. Ook is gecontroleerd of hij naar huis was gegaan. De politie heeft vooralsnog geen aanwijzingen dat er sprake is van een misdrijf. Aanvankelijk ging men uit van een 'gewone' verdwij ning', maar in de loop van gisteren nam de ongerust heid ook bij de politie toe. Volgens de politie komt het niet zo vaak voor dat een ouder persoon zomaar ver dwijnt. „Soms willen men sen gewoon even alleen zijn", aldus politiewoord voerder A. Don. „Maar dat zien we toch voornamelijk bij jongeren." De man is voorzover bekend lichame lijk en psychisch gezond. De politie heeft geen specia le zoekactie op touw gezet, maar agenten die op pad zijn, kijken wel naar de man uit. Ook wordt er extra gesurveilleerd in de omgeving van Veere. De man reed op een blauwe da mesfiets van het merk Loco motief, Op de fiets zaten blauwe fietstassen. De man zelf is ongeveer één meter zeventig lang. Hij droeg een beige broek, een blauw met beige geruit overhemd, een lichtgroen fleecejack en bruine schoenen. Hoogervorst tikt tandartsen Project helpt horeca aan op de vingers die in Nederland geboren zijn. De populairste emigratielanden zijn België en Duitsland, waar de lagere huizenprijzen lonken. De oudere emigranten ('pensio- nado's') gaan vooral naar Span je en Frankrijk. Jongeren en ge zinnen met kinderen trekken naar Groot-Brittannië, de VS en Australië. Ook naar de Antillen en Aruba is de gemiddelde leef tijd laag. Vertrekkers zoeken niet alleen zon en goedkope huizen, maar ook nieuwe economische kan sen. Zelfs modes spelen een rol, denkt CBS-onderzoeker J. Lat ten. „Er is een voorbeeldwer king in de media. Je kunt geen tv meer aanzetten of iemand is in het buitenland een pension aan het opzetten." Nederland zal volgens Latten moeten wennen aan een hoge emigratie. Tot en met de jaren tachtig vertrokken jaarlijks zo'n 60.000 mensen uit Nederland, vorig jaar waren het er 120.000. „Maar het gaat nu economisch beter. Sinds eind vorig jaar zijn er meer vacatures. Sindsdien neemt de immigratie weer toe." GPD/ANP O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geel daaibij óénmalig toestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso (C 20.55)". CD per kwartaal met automatische incasso 59,75)". per jaar met automatische incasso 229,20)". ml gratis PÜC-paraplu 8"711688"555530" het alfabet van Zeeland door Sandra Donker en Annet van Eenennaam DEN HAAG - Nederlandse celbiologen hebben het gen ontdekt dat mensen slim mer maakt dan dieren. Het gen, ASB-11, zorgt ervoor dat zenuwcellen van mensen tij dens de embryonale fase langer doorgaan met delen dan die van bijvoorbeeld apen. Hierdoor krijgen mensen grotere en meer gespecialiseerde hersenen. De vinding kan van belang zijn voor de behandeling van veel voorkomende hersenziektes als Alzheimer en Parkinson. Wel licht is het in de toekomst moge lijk om met gebruik van ASB-11 zenuwcellen te kweken die de beschadigde hersencellen van deze patiënten kunnen vervan gen. Onderzoeker Maikel Peppe lenbosch van het Universitair Medisch Centrum Groningen is er tijdens experimenten met ze bravisjes in geslaagd om de dier tjes uit te rusten met 'superher- senen'. De vissen kreeg een men selijk ASB-ll-gen ingespoten, waarna de embryo's een groter brein ontwikkelden. Het onderzoek werd uitgevoerd op zebravissen, omdat de struc tuur van hun hersenstelsel veel overeenkomsten vertoont met die van de mens. Volgens hoogleraar Peppelen bosch gelden de conclusies ook voor het functioneren van de hersenen van de mens. De zebra- vissen bleven overigens niet le ven, doordat zuurstoftekort op trad in het brein. De ontdekking is deze week gepubliceerd in het gèrenommeerde wetenschappe lijke tijdschrift Journal of Cell Biology. GPD/ANP landen met meer vertrekkenden dan nieuwkomers. Vorig jaar had Nederland een vertrekover- schot van 27.000 mensen, het grootste van aUe landen in de Europese Unie. Volgens de bevolkingsteller van het CBS telde Nederland gister ochtend 16.338.633 inwoners. Waarschijnlijk krimpt de bevol king over heel dit jaar niet. Onder de bijna 63.000 emigran ten zijn asielzoekers uit vooral Afrika en voormalig Joegosla vië. Maar in bijna de helft van de gevallen gaat het om mensen door Cor de Horde en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het aantal Neder landers is voor het eerst over een heel kwartaal gekrompen. Tussen april en juli nam de be volking af met vierhonderd in woners. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Over het eerste halfjaar is de bevolking nog wel gegroeid: met 1400. De afname komt vooral door een sterke stijging van het aan tal mensen dat Nederland ver laat en door een afname van het aantal geboox-ten. In de eerste helft van 2006 verlieten veel meer mensen Nederland dan er zijn binnengkomen: 19.000. Dat is vijfduizend mensen meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Bijna 63.000 emigranten ver trokken het afgelopen halfjaar uit Nederland. Onder hen 35.000 voormalige immigranten. Het aantal mensen dat zich van uit het buitenland in Nederland vestigde, lag afgelopen halfjaar op bijna 44.000. Nedeiiand is een van de weinige Adriaanse keert Porto de rug toe personeel Spanje vraagt om hulp WGGGNGR dagbladen RIJSWIJK - Co Adriaanse is gis teren opgestapt bij FC Porto. De Nederlandse trainer legde per di rect al zijn taken neer wegens een vertrouwensbreuk met het bestuur van de Portugese club. (postlbankrekeningnummsr: het alfabet van Zeeland Volgens Adriaanse leidde die breuk tot een onwerkbare situa tie. Ook zijn Nederlandse assis tent Jan Olde Riekerink, teeh- niektrainer Chris Kronshorst en keeperstrainer Wil Coort namen ontslag. Adriaanse stapte vorige zomer na een succesvolle periode bij AZ over naar de Portugese club en was direct in zijn eerste jaar succesvol. Hij werd - voor het Co Adriaanse eerst in zijn loopbaan - lands kampioen en won bovendien de nationale beker. ANP pagina 17 Adriaanse trekt conclusies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1