PZC horeca uit de Walcherse brand Hip Goednieuwsshow weg Succesvol off ensief tegen personeelstekort krijgt mogelijk vervolg Wessanen: Nederland is de kroket nu wel beu Voor zorgeloze mobiliteit! ZuidWest Deurwaarder pakt in Zeeland nu ook kleine wanbetaler Redactie: 0113-315649 Mwv.pzc.nl E-maitredsctie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 10 augustus 2006 - op eigen benen Een project van Horeca Nederland hielp Karin van Damme aan een baan als serveerster in het restaurant van hotel Bos en Duin in Oostkapelle. ,foto Lex de Meester Het klikte direct met de collega's en ei genaar Johan Jansens van Bos en Duim - Die is zeer over haar te spreken. „Als het aan mij ligt, blijft ze hier in dienst." Jansens is maar wat blij met de versterking. „In het hoogseizoen zijn er veel scholieren en studenten die willen werken. Het is vooral in het voor- en naseizoen moeilijk om aan per soneel te komen. September is voor ons een van de drukste maanden, maar dan heb ik het minste personeel rondlopen. Het was voor mij een reden om met het project mee te doen." Elk seizoen moe ten eigenaars van hotels, restaurants en strandtenten het voor elkaar zien te boksen om voldoende personeel achter de hand te hebben: Daarom begon de horeca op Walcheren eind vorig jaar een offensief om tiéntallen openstaan de vacatures ingevuld te krijgen. Het project is een initiatief van Koninklijke Horeca Nederland afdeling Veere en reïntegratiebedrijfWende in Middel- door Tim Preger UTRECHT - Nederlanders heb ben het een beetje gehad met kroketten, frikandellen en ham burgers. Mede daardoor daalde de omzet van het voedingsmid- delenbedrijf Wessanen in het i tweede kwartaal met ongeveer 6 procent lot 389 miljoen euro. „Wij merken de afnemende waag naar klassieke snacks bij Beckers", aldus bestuursvoorzit ter Ad Veenhof van Wessanen gisteren. I De index van dergelijke produc ten ligt in vergelijking met een jaareerder op 85 tot 95 procent, j Ook in België neemt de populari- teit van deze snacks af. „We verliezen geen marktaan deel maar blijven gelijk. Als dan de totale verkoop daalt, dan ge- beurt dat bij ons ook", vertelde Veenhof. Wessanen probeert bij Beckers 1 de verloren omzet terug te win nen door hoogwaardige snacks in de markt te zetten, zoals saté producten en Italiaanse delica tessen. Dat gaat minder snel dan gehoopt. Dochter Ook bij de dochter North Ameri ca Distribution bleef de omzet I achter bij de verwachtingen van het bedrijf. De daling was vooral te wijten aan de kleinere onafhankelijke supermarkten, die felle concur rentie ondervinden van grote ke tens. De verkopen aan de tien belangrijkste afnemers zaten echter in de lift. Het bedrijfsresultaat groeide op jaarbasis van 5,1 miljoen naar 13,3 miljoen euro. De nettowinst steeg van 10,8 inbijoen naar 12 miljoen euro. »Dit is het twaalfde kwartaal op dj dat we onze resultaten hebben verbeterd", aldus Veen- r hof. 0p gang De topman: „Nu moeten we de °®zetgroei op gang krijgen. We zijn en blijven goed op koers. Hoewel de grondstoffen duur der zijn geworden, hebben wij onze marges op peil weten te houden. Nu willen we onze mer ken in Europa op gang zien te krijgen." Dat moet gebeuren door de in troductie van allerlei nieuwe producten. „We hebben nog heel wat introducties in de pijp en. De merkactiviteiten in Eu- Terug van vakantie lijkt het net alsof er geen kabinetscrisis is geweest. Het rompkabinet Balkenende III gaat, met de steun van de Lijst Pim Fortuyn (LPF) gewoon door met regeren alsof er- eind juni niets is gebeurd. Wat zou Pim hiervan hebben gevonden? Men kan niet beweren dat de LPF-fractie met stille trom uit het parlement vertrekt. De oppositiepartijen spreken van een 'rampkabinet' en van 'JP de brokkenpre- mier' en lopen zich langzaam warm voor de verkiezingen op 22 november aan staande. De coalitiepartijen CDA en WD hebben gezamenlijk besloten in de komende maanden een goednieuwsshow op te voe ren rondom de op volle toeren draaiende Nederlandse economie. Het gaat weer goed met Nederland en dat komt allemaal door de structurele hervormingen, is de boodschap. Hervor mingen met name in de sociale zekerheid en in de gezondheidszorg. Vorige week heeft minister Gerrit Zalm van Financi ën dan ook met grote trom de jaarlijkse rapportage van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) over Nederland gepre senteerd. In dat rapport wordt Neder land geprezen voor zijn economische prestaties. Het IMF is terecht positief over de struc turele hervormingen en de flexibilisering van de economie door het kabinet en voorspelt dat de economische groei in Ne derland stevig aantrekt. Voor dit jaar ver wacht men een groei van het bruto bin nenlands product van 2,6 procent en voor volgend jaar zelfs van 2,8 procent. Het IMF maakt wel enige kritische op merkingen over de arbeidsparticipatie, productiviteitsgroei en hypotheekrenteaf trek, maar ook dat hoort bij dit jaarlijkse ritueel. Het is dan moeilijk voor een mi nister van Financiën, en zeker voor deze minister, om nog bescheiden te blijven. De cruciale vraag is natuurlijk of de ho gere economische groei en werkgelegen heid het directe gevolg zijn van de in de afgelopen jaren doorgevoerde structurele hervormingen. Of zijn deze gunstige ont wikkelingen mede het gevolg van de hui dige toename van de wereldhandel, waar van een kleine open economie als Neder land altijd sterk profiteert? Ik ben geneigd de opleving van de Neder landse groei vooral toe te schrijven aan deze internationale ontwikkelingen en niet zozeer aan de structurele hervormin gen, die hun invloed immers meer op lan gere termijn zullen doen gelden. Daarom zie ik de borstklopperij van de premier en vice-premier als nogal overdreven en ook niet handig. De meeste kiezers zullen dit spelletje na melijk wel doorzien. Hetzelfde geldt de plechtige belofte van CDA en WD dat niet aan de hypotheekrenteaftrek wordt getornd. Blijkens een peiling rekent drie kwart van de bevolking er toch op dat hier de bakens verzet gaan worden. Dat is meteen de kern van het probleem van het politieke bestel: het structurele ge brek aan vertrouwen in politici. De enke le politicus, die wel consistent en eerlijk probeert te zijn, moet wel van zeer goede huize te komen om een dergelijke hou ding vol te houden. Daarom ben ik er een groot voorstander van om de salarissen van ministers en staatssecretarissen in komende kabinets periode fors te verhogen. Daarbij zou ik wel de voorwaarde willen stellen dat poli tieke ambtsdragers lieden met een grote statuur zouden moeten zijn. Het is toch onbegrijpelijk dat de meest gekwalificeerde personen uit het bedrijfs leven en de wetenschap nog steeds niet bereid zijn een politieke loopbaan te overwegen? Dat is niet alleen te wijten aan het rela tief lage salaris, maar ook aan het politie ke afbreukrisico dat de laatste jaren nog verder is toegenomen. Sylvester Eijf finger iHw,r Jeffrey Kutterink OOSTKAPELLE - Een leuke baan kon i ze tot voor kort op haar buik schrijven. I Tc oud en te duur. Karin van Damme j (48) uit Nieuwdorp reageerde eind vo rig jaar op een nieuw project om het I personeelstekort in de horeca op Wal- cliercn weg te werken. 115 mensen de den hetzelfde; zeventien zijn er aan de slag. Een succes, aldus Horeca Neder land. Karin serveert in hotel Bos en Duin. „Werken in de horeca past hele- maal bij me." V.Elke dag tegen heug en meug naar haar werk gaan was ze beu. Maar waar ze ook solliciteerde, ving ze bot. „Je past niet in het plaatje van het jonge en dy namische bedrijf waar je dan zoge- i naamd solliciteert", vertelt Van Dam me. „Te oud, te duur. Dat is letterlijk te- gen mij gezegd. Hoewel ik zei dat het leeftijdsdiscriminatie was, trok de werkgever zich er niets van aan. Ik denk dan: wat maakt die paar euro nou toch uit?" Een artikel in de PZC over de zoek tocht van Walcherse horeca-onderne- mers naar nieuw personeel, deed haar naar de telefoon grijpen. „Ik kon wach ten op de advertentie of gelijk bellen." Als eerste kon ze op gesprek. 59 kandi daten volgden. Uiteindelijk zijn er 17 in de horeca aan het werk gegaan, na trainingen bij restaurants de Westkaap (Westkapelle) en de Pelgrim (Vrouwen polder) en hotel Bos en Duin (Oostka- pelle).Van Damme serveert vanaf mei in het restaurant van Bos en Duin. „Ik ga fluitend naar mijn werk. Ik begin om zeven uur 's ochtends en werk tot twee uur 's middags. Dat is goed te com bineren met de zorg voor mijn drie kin deren. Ik werk graag in de horeca. Waarom? Dat is moeilijk uit te leggen. Het is de sfeer. Ik behandel gasten zo- j> als ik zelf ook behandeld wil worden C en daar krijg je veel dankbaarheid voor terug." ropa moeten nu gaan groeien. De overgang van herstructure ring naar groei is niet het een voudigste traject tijdens onze reis." Het bedrijf zit midden in het ver- lcoopproces van zijn Europese huismerken. „We hebben ruim twintig geïnte resseerden informatie toege stuurd", aldus Veenhof. Toekomst Veenhof: „Daarin zijn strate gische partijen en financiële instanties vertegenwoordigd. Wij kijken bij de verkoop niet al leen naar de optie die het mees te geld oplevert, maar ook naai de toekomst van de onderne ming. Inmiddels hebben we de eerste biedingen binnengekre gen." Wessanen heeft de doelstel lingen voor de rest van het jaar wat naar beneden bijge steld. Amerika De Noord-Amerikaanse merkac tiviteiten en de Europese mer ken groeien dit jaar met 2 tot 4 procent in plaats van 4 tot 5 pro cent. De Europese distributie klimt met een kleine 4 procent, waar eerder tussen de 4 en 5 procent werd verwacht. Voor 2007 hand haaft het bedrijf zijn verwach tingen. ANP burg. De campagne richtte zich met na me op stille reserves: mensen die wel willen en kunnen werken, maar niet als werkzoekend staan ingeschreven. Veel al vrouwen. Maar in het verleden bleek al dat die groep moeilijk te bereiken is. „Er reageerden heel veel mensen met een uitkering", zegt Joke Koopman van reïntegratiebedrijf Wende. Van de 115 mensen die hebben gereageerd zijn er 81 uitgenodigd voor een gesprek; 60 kwamen opdagen. „In een week kregen we vier, vijf mensen tussen de 50 en 60 jaar met veel horeca-ervaring. Het kost te geen enkele moeite om een baan voor ze te vinden." Niet iedereen is in de horeca terechtge komen. „Een bouwkundig ingenieur uit Hongarije hebben we uiteindelijk een baan kunnen aanbieden bij Schel- debouw in Middelburg", vertelt direc teur Herbert Dettingmeijer van Wende. Geslaagd Het reïntegratiebedrijf en Koninklijke Horeca Nederland vinden het project geslaagd. „De schatting van het aantal mensen dat we aan een baan konden helpen is reëel geweest", concludeert consulent Peter Arkenbout van Horeca Nederland. „We hebben de geschatte 20 niet kunnen halen, doordat kandida ten zijn afgehaakt. In de praktijk blijkt het werken in de avond en de weeken den een probleem te zijn, evenals het beschikken over vervoer naar het werk." Ook bedankte een aantal ondernemers. Terwijl de selectieprocedure nog gaan de wa, meldden zich al scholieren en studenten, zodat er van een tekort geen sprake meer was. Wende en Horeca Nederland denken na over een vervolg van het project. Ar kenbout: „Dit jaar kregen we een subsi die van 54.000 euro uit het Sociaal Fonds Horeca. Dat was eenmalig. Een vervolg moet op een andere manier be taald worden. Maar het project heeft in elk geval zijn vruchten afgeworpen." door Joeri Wisse KAPELLE - Tafelzeil is al lang niet meer oubollig, maar super praktisch en trendy. Vanuit een Kapelse twee-on- der-een-kap woning vliegen er wekelijks meters zeil met hippe printen de deur uit, be steld via internet. Marry Nieuwenhuijse (34) was secretaresse, maar in de jaren dat ze voor haar kinde ren zorgde, bereidde ze zich voor op een totaal andere car rière: eigenaresse van een li- festylewinkel. Nieuwenhuijse: „Toen mijn jongste zoon naar school ging, barstte ik van de ener gie om aan de slag te gaan. Ik ben een jaar lang op zoek ge weest naar een geschikt pand om een winkel in te begin nen. Maar dat wilde maar niet vlotten. Op een gegeven moment heb ik de knoop doorgehakt: ik zou alvast be ginnen met het verkopen van trendy tafelzeilen en kalk- verf vanuit huis." Nieuwenhuijse is vervolgens een half jaar bezig geweest Marry Nieuwenhuijse van Tafelzeil.com. foto Willem Mieras Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In 'Op eigen benen' vertellen onderne mers hoe ze dat doen. Vandaag: fafelzeil.com uit Kapél- Ie. om leveranciers te zoeken en ge jaar is de site in de lucht een internetsite op te zetten. gegaan. Ik mailde alle start- „Eind augustus van het vori- pagina's op het gebied van wonen en kinderen om mijn link te plaatsen. Nu ben ik bijna een jaar verder en heb ik er mijn handen aan vol. Ik schat dat ik vijfentwintig uur per week bezig ben aan be stellingen verwerken, 's Avonds ben ik er ook nog mee bezig, door bijvoorbeeld nieuwe stoffen te bekijken. Maar als je het leuk vindt om te doen, zie je dat niet zo snel als werk." Huiscollectie De Kapelse verkoopt zo'n ze ventig verschillende soorten tafelzeil. Ze heeft tal van plannen voor de toekomst, zo als een eigen huiscollectie op zetten. Ook wil ze zich rich ten op de horeca. De eerste klant is al binnen. De vlinder tuin in Kwadendamme wordt binnenkort voorzien van ta- felzeil.com. „Mijn droom is om op ter mijn zoveel te gaan verdie nen met het tafelzeil dat mijn man minder kan gaan wer ken en meer tijd kan beste den aan de kinderen en aan zijn volière vogels. Daar komt hij nu maar weinig aan toe." i l ii'lease www.zuidwestlease.nl Hagemeyer terug op winst NAARDEN - Hagemeyer, distributeur van elektrotechni sche materialen, heeft gisteren weer winst gepresenteerd. Het nettoresultaat kwam uit op 26 miljoen euro. Over de eerste zes maanden van 2005 boekte het wereldwijd opere rende handelshuis een verlies van 58 miljoen euro. Hagemeyer heeft het tij mee. De Europese constructie- en installatiemarkt groeit en de koperprijzen zijn fors geste gen. Vooral het doorberekenen van de opgelopen koper- prijzen heeft de leverancier van onder meer stekkers, snoertjes, gereedschap en bouwmaterialen geen windeie ren gelegd. ANP Mager resultaat bij Commerzbank FRANKFURT - De Duitse Commerzbank heeft in het tweede kwartaal de winstverwachtingen van analisten niet kunnen waarmaken. Het concern maakte gisteren melding van een nettowinst van 285 miljoen euro, terwijl analisten gemiddeld op een winst van 321 miljoen euro hadden gerekend. ANP Verlies bij Versatel loopt op AMSTERDAM - Iiet telecom- en kabelbedrijf Versatel heeft in het tweede kwartaal de verliezen verder zien op lopen. De onderneming meldde gisteren een nettoverlies van bijna 35 miljoen euro tegen een negatief resultaat van 0,5 miljoen euro in het tweede kwartaal van 2005. Versatel, voor 80 procent in handen van de Zweedse telecomprijs- vechter Tele2, kondigde eind mei aan tweehonderd banen te schrappen in Nederland en België. Daarvoor is een een malige voorziening getroffen. ANP Cathay houdt rendement op peil HONGKONG - Cathay Pacific Airways, de belangrijkste luchtvaartmaatschappij van Hongkong, heeft in het eer ste halfjaar zijn winst op peil weten te houden. De op twee na grootste luchtvaartmaatschappij van Azië hield 1,67 miljard Hongkong dollar (168 miljoen euro) over. Cathay profiteerde van de groeiende reislust onder de Chinezen, die door de economische groei in hun land steeds meer geld verdienen. ANP Omzetgroei industrie kalft af VOORBURG De omzet van de Nederlandse industrie is in juni met 9,2 procent gestegen in vergelijking met de zelfde maand vorig jaar. In mei bedroeg de groei nog 14,8 procent, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), ANP door Henk Postma MIDDELBURG - Zeeuwen die kleine rekeningen niet betalen, lopen sinds kort meer risico bij de kladden te worden gevat. Ook de kleine wanbetaler wordt nu vaker aangepakt, waar schuwt het Brabants gerechts- deurswaardersbureau PVU, dat sinds 2001 ook Zeeland tot zijn werkterrein rekent. Doordat PVU is gaan samenwer ken met Intrum Justitia, de Eu ropese marktleider op het ge bied van 'credit management services', is het rendabel gewor den om mensen achter de broek te zitten die kleine rekeningen niet betalen. Het kan nu al de moeite lonen om achter bedra gen van vijftig euro aan te gaan", zegt PVU-directeur J. Uitdehaag. Intrum Justitia, een Zweeds be drijf met een hoofdkantoor in Den Haag, werkt in 22 Europese landen voor 90.000 opdrachtge vers. Daarvoor heeft het bedrijf zo'n 2900 medewerkers in dienst. In Nederland bedient het bedrijf uiteenlopende opdracht gevers zoals verzekeraars, indus triële producenten en telecom municatiebedrijven. Daarvoor zijn dagelijks 500 medewerkers in touw. Ze bestrijken een marktaandeel van 43 procent. Intrum Justitia heeft in Neder land een landelijk dekkend sa menwerkingsverband opgericht waar acht deurwaarderskanto ren bij zijn aangesloten. Integrale aanpak Het Brabantse PVU, met kanto ren in Etten-Leur en Breda, ver tegenwoordigt daarin ook Zee land. Het pact biedt schuld eisers een 'integrale incassoaan- pak': van minnelijk tot gerechte lijk, in heel Nederland. „We denken hiermee niet alleen sneller, maar ook vaker vorde ringen te kunnen incasseren. Doordat we nu efficiënter kun nen werken, wordt het interes santer ook achter kleine vorde ringen aan te gaan", zegt Uitde haag. Hij verwacht dan ook dat het pact hem een hogere omzet oplevert. „Tegelijk kunnen we nu het signaal afgeven dat wan betaling onacceptabel is. Ook bij facturen met kleinere bedra gen." Het Brabantse gerechts deurwaarderskantoor is in Zee land actief sinds juli 2001, toen het deurwaarders werd toege staan ook buiten het eigen arron dissement activiteiten te ont plooien. Uitdehaag weigert om zetcijfers te noemen, maar wil wel kwijt dat de activiteiten in Zeeland een gestage groei verto nen. De omzet van zijn bedrijf komt nu voor zestig procent uit Brabant, voor dertig procent uit Zeeland en voor tien procent uit de rest van het land. Het is de bedoeling het kantoor in Breda af te stoten. Alle admi nistratieve activiteiten worden dan geconcentreerd in Et ten-Leur. DocMorris mag doorgaan met Duitse apotheek BERLIJN - Een poging van apo thekers in Duitsland om een fili aal van de Nederlandse branche genoot DocMorris te laten slui ten, is mislukt. Een rechtbank in het Duitse Saarbrücken besloot gisteren dat het bedrijf door mag gaan met de exploitatie van een apo theek in die plaats. DocMorris opende de vestiging in juli van dit jaar. De Duitse concurrenten vochten de vergunning aan die het be drijf eerder al had gekregen. Ze eisten onmiddellijke sluiting. De rechter vond de grieven van de klagende apothekers echter ongegrond. DocMorris verkoopt medicijnen via internet. Klanten kunnen de medicijnen halen, maar kunnen die ook per koerier aan huis la ten bezorgen. De onderneming ligt al langer onder vuur in Duitsland. Drie jaar geleden kreeg het be drijf van het Europese Hof van Justitie toestemming om in Duitsland receptenvrije genees middelen te verkopen via inter net. Ook toen kwamen de Duit se concurrenten in het geweer te gen het Nederlandse bedrijf. DocMorris, dat zijn thuisbasis heeft in Landgraaf, verkoopt de medicijnen sinds juni 2000 in Duitsland. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19