Adriaanse trekt zijn conclusies bij Porto PZC Ajax worstelt zich langs Kopenhagen Slechte dag voor de Nederlandse sprinters OM vindt geen aanwijzingen voor fraude in voetbal 17 Onwerkbare situatie bij Portugese kampioen Gevaert is op weg naar de dubbel donderdag 10 augustus 2006 ALKMAAR - De selectie van Porto is gisteravond zonder zijn Nederlandse staf naar Engeland vertrokken voor oefenwedstrij den tegen Portsmouth en Man chester City. Trainer Co Adriaanse en zijn assistenten Jan 01de Riekerink, keeperstrai- Wil Coort en techniektrai ner Chris Kronshorst hebben hun functies bij de Portugese lands- en bekerkampioen van wege een onwerkbare situatie per" direct neergelegd. Club icoon Rui Barros neemt de ta ken van Adriaanse voorlopig waar. Over de reden van het plotselin ge besluit willen de betrokke- GOTENBURG - De Bel gische Kim Gevaert heeft gisteren met overtuiging de 100 meter voor vrouwen ge wonnen. De 28-jarige atle te legde de afstand af in 11.06, slechts tweehonderd ste boven haar persoonn- lijk record. Tweede werd Jekatarina Grigorieva (Rus land) met 11.22). Het brons op de kortste afstand ging ook naar een Russin. Irina Khabarova finishte in de zelfde tijd. 'De Vlaamse Gevaert gaat Romend weekeinde op de 200 meter proberen de dub bel te halen. De tweevou dig Europees kampioene ;op de 60 meter indoor lijkt zeker niet kansloos en wil hetzelfde als de Portugees Francis Obikwelu. Kim Gevaert is voor de Bel gen wat de tienkamp winna- res Carolina Klüft is voor ii de Zweden, Ze is een icoon. Als Gevaert ergens in een finale staat, wordt het stil aan de togen van de bars I en laten de Vlamingen het bier even het bier. Geluk kig dat Gevaert (28) een sprintster is, die gewoon lijk haar wedstrijden bin- i nen een halve minuut af- - rondt. De Belgen noemen e kaar geen Kim, maar Kim- meke. De atlete is pas later met het hardlopen begon- nen. Haar oudere broer f, Marlon nam haar mee naar de atletiekbaan, waar haar •haar talent snel opviel. Als 'klein meisje was Gevaert vooral geïnteresseerd in nffpianospelen, ze deed zelfs mee aan een aantal con coursen. GPD Kim Gevaert hun samenwerking in Alkmaar een vriendschappelijke band met Adriaanse heeft opge bouwd, wil niet uit de school klappen over de diepere achter gronden van de breuk. Wel kan hij zeggen dat de eerste barstjes zichtbaar werden nadat Porto aan de hand van zijn eigenzin nige baas eindelijk weer eens de dubbel had gepakt. Centrumspits Het kan niet anders of de bron van de ontspoorde relatie ligt op het financiële vlak. Tijdens het afgelopen Amsterdam Toernooi stelde Adriaanse immers bij her haling dat Porto een club is zon der financiële middelen. Naast het feit dat de Nederlandse coach een dure werknemer is, kan zijn huidige club niet tege moet komen aan zijn wensen om versterking. Adriaanse stemde in met het vertrek van Bennie McCarthy, de Zuid-Afrikaan die eerder ook voor Ajax uit kwam, omdat er een centrum spits voor terug zou komen. Maar tot grote ergernis van de coach bleef de toegezegde aan koop uit. Adriaanse hoopte op Dirk Kuijt, maar de spits van Feyenoord bleek onbetaalbaar. Ook het alternatief Jan Venne- goor of Hesselink van PSV was veel te duur voor Porto. Ondertussen werden de ambi ties in de Portugese havenstad wel omhoog bijgesteld. De gefor tuneerde voorzitter Pinto da Costa zag de titel en bekerwinst als opstapje naar het winnen van de Champions League. Geen geld Hoewel Adriaanse gespeciali seerd is in het mogelijk maken van het onmogelijke, was die stap met de huidige selectie niet te nemen. Meer dan wat hij vo rig seizoen had gepresteerd, zat er onder de gegeven omstandig- Het bestuur van FC Porto wilde hem behouden, maar Co Adriaanse was niet te vermurwen. foto Hans van Weel/GPD heden niet in. Hooguit continue ring van die prestatie. Maar de doorgewinterde eoach kon ook nagaan dat hij als eerste zou worden afgerekend in mindere tijden. En omdat er geen geld is voor spelers die dat gevaar kun nen verijdelen, besloot hij giste ren ontslag te nemen in plaats van er zelf op te wachten. GPD Adriaanse was de enige trainer ii Portugal die afgelopen sei- oen niet voortijdig het veld moest ruimen. Sterker, voorzit ter Pinto da Costa van Porto nam het in barre tijden zelfs op k. voor zijn coach. Die terwijl hij, ,i letterlijk, hevig onder vuur lag bij de supporters in zijn eerste 5 termijn al zijn tweejarige con- |tact kon openbreken en tussen- >4 tijds voor een derde seizoen bij- kende. fillem Zeijhnans, de voormali ge perschef van AZ die als Oordvoerder van het kwartet optreedt, zegt dat er de laatste tijd meerdere voorvallen zijn ge- «eest die uiteindelijk tot een vertrouwensbreuk hebben ge- eid. „De beslissing is door de unaniem en in gezamenlijk overleg genomen." Zcijlmans bevestigt ook dat de leiding van Porto pogingen Ji eeft gedaan om Adriaanse op Hi andere gedachten te brengen, laar de principiële coach was liet meer te vermurwen. Wat er pk weer op wijst dat hij het on- Èeht dat hem kennelijk is aan- 4 (édaan, zeer hoog opneemt, ok de woordvoerder, die sinds Klaas-Jan Huntelaar is het middelpunt van een Ajax-feestje met Jaap Stam (links), Mauro Rosales en Johnny Heitinga (rechts). door Jop van Kempen KOPENHAGEN - Ajax staat met één been in het hoofdtoernooi van de Cham pions League. Dankzij twee doelpunten van Klaas-Jan Huntelaar wonnen de Am sterdammers met 2-1 van FC Kopenha gen. Dat positieve resultaat kon het slech te spel van Ajax echter niet verbloemen. Het is zoiets als leren zwemmen op het droge, het afwerken van een voorberei ding en het spelen van oefenwedstrijden. Je weet pas of je echt blijft drijven op het moment dat je in het water wordt ge gooid. Na ruim vijf voorbereidingsweken en tal van testduels leerde de tewaterla ting van Ajax gisteravond dat de club wel blijft drijven, maar grote moeite heeft om met fatsoenlijke slagen te zwem men. Ondanks de 2-1-zege. Alle mooie plannen van trainer Henk ten Cate ten spijt, lukte het Ajax lange tijd niet om voetballend onder de druk van de Denen uit te komen. Bij gebrek aan het vermogen de bal in de ploeg te hou den, werden de Amsterdammers gedwon gen om mee te doen in het vechtvoetbal van de Denen. Het was aan twee bevlie gingen (38e en 84e minuut) van Huntel aar te danken dat Ajax er na het eerste duel van het seizoen zo mooi opstaat. Het gebrek aan opbouwende kwaliteit dat Ajax tot ver in de tweede helft aan de dag legde, werd het duidelijkst geïllus treerd door John Heitinga, die zo onge lukkig werd aangespeeld door Jaap Stam dat hij niks anders kon dan de bal hard de tribunes injagen. Heitinga had het so wieso moeilijk tegen de goed spelende oud-Ajacied Jesper Gronkjaer. Verbouwing Verder was het middenveld van Ajax (Wesley Sneijder, Hedwiges Maduro, Ga- bri) niet mans genoeg tegen vier potige te genstanders. De afgelopen seizoen kamp te Ajax met precies hetzelfde probleem. Ondanks een verbouwing van de ploeg, afgelopen zomer, kent Ajax nog steeds hetzelfde zwaktebod: gebrek aan voetbal lend vermogen en een zwakke middelste linie. Maar net als aan het einde van het vorig seizoen was daar weer de dekselse Huntelaar. Het basiselftal waarmee Ajax gister avond in Denemarken verscheen, geeft een aardige indruk van de gezichtsveran dering die zich in één jaar heeft voorge daan. Het team van Ten Cate verschilde tegen FC Kopenhagen maar liefst op ne gen plaatsen van het team waarmee Dan ny Blind aan het begin van het vorige sei zoen aantrad tegen Brondby (2-2). Alleen Hedwiges Maduro en Urby Emanuelson hoorden twee keer bij de beste elf. Het was veelzeggend voor het magere spel dat de 1-0 van Ajax viel uit een vrije trap van Sneijder. Thomas Vermaelen verlengde en Huntelaar stond op de goe de plek om tegendraads binnen te kop pen. Toch ging Ajax niet met een voor sprong rusten. De bijna twee meter lange Brede Hangeland kopte in de 45e minuut een vrije trap van Tobias Linderoth in de verre hoek binnen. In de tweede helft leken de Denen de wedstrijd naar zich toe te trekken. Via een bal op de paal van Linderoth (uit een corner) werd net als in de eerste helft een zwaar Deens offensief geopend. Met agressief en bij vlagen unfair spel (Schwalbes) waren de Scandinaviërs op zoek naar de zege. Ze werden gesteund door 40.000 enthousiaste toeschouwers. Niet alleen de Denen, ook Ajax speelde soms unfair en hard. Wesley Sneijder deed na twintig minuten een vinnige po ging om de achterkant van het shirt van Gronkjaer te raken met een klodder door Wilko Voordouw GOTENBURG - De 21-jarige Rus Andrei Silnov heeft giste ren verrassend het hoogsprin gen gewonnen op het Europees kampioenschap atletiek in Go- tenburg. Hij haalde een hoogte van 2.36 meter. De Rus versloeg tot verbijstering van het bomvol le Ullevi-stadion de lokale favo rieten Stefan Holm (brons) en Linus Thörnblad (vierde). Voor hen was de druk blijkbaar te groot. De Tsjech Tomas Janku legde beslag op het zilver met 2.34 me ter. Wilbert Pennings eindigde als twaalfde met een hoogte van 2.20 meter. De Nederlander begon prima, maar de lat op 2.24 lag voor hem te hoog. Hoewel hij van het middenterrein af mocht, bleef de luitenant uit Goirle lekker zitten. „Het was lang geleden dat ik zo'n wedstrijd van dicht bij kon bekijken. Ongelooflijk, wat was dat niveau hier hoog. Op het WK van vorig jaar had je brons met 2.27 meter. Hier moest je 2.34 halen voor een plak." Voor Simon Vroemen begon het EK voorspoedig, en ook wat minder. Na afloop van de eerste serie van de steeple chase, die hij in 8.29.62 minuten won, lag zijn rechterscheenbeen open en verzorgde hij de achillespees met een ijszak. „Ik reageerde veel te laat op het startschot, dus kwam ik in het gedrang." Pas na ongeveer een kilometer nestelde hij zich in derde posi tie. „Er werd veel geduwd en ge trokken", aldus de 37-jarige at leet, die aan zijn laatste interna tionale kampioenschap deel neemt. Ook de waterbak nam hij helemaal aan de buitenkant, en dat was maar goed ook, want een valpartij op 500 meter voor het einde zorgde dat hij ineens in voorste positie kwam. „Ieder een werd gehinderd, behalve ik. Ineens lag ik twintig meter voor en dacht ik alleen maar dat ik niet te veel energie wilde verspil len." Alle andere favorieten voor de ti tel - de finale is morgen - kwali ficeerden zich eveneens. De snel ste tijd in de tweede serie werd gevestigd door de Spanjaard An tonio Jiménez, die vier jaar gele den in München de Europese ti tel voor Vroemen wegkaapte. Hij rondde de 3000 meter steeple chase in 8.24.12 af. De Nederlandse sprinter Guus Hoogmoed loopt vandaag de hal- Van Gaal wil naar WK 2010 ALKMAAR - Louis van Gaal wil op het wereldkampioen schap voetbal van 2010 in Zuid-Afrika actief zijn als bondscoach. Dat maakte de huidige trainer van AZ giste ren duidelijk. Het contract van Van Gaal bij de Alkmaar- se eredivisieclub loopt nog door tot 2008. „Daarna wil ik iets anders gaan doen", aldus de oud-trainer van Ajax, FC Barcelona en Oranje, „Een van de dingen die ik nog niet heb bereikt is als bondscoach aanwezig zijn op een WK. Dat wil ik nog steeds dolgraag. 2010 zou een mooie gelegenheid zijn.ANP Heracles huurt Boakye van Ajax ALMELO - De Ghanees Emmanuel Boakye voetbalt het nieuwe seizoen voor Heracles. De eredivisieclub uit Alme lo huurt de 21-jarige verdediger van Ajax. De overeenkomst geldt in principe voor één jaar. Boakye stond vorig seizoen zelden in de hoofdmacht van de Am sterdammers. ANP Freire tekent voor twee jaar bij NOORDWIJKERHOUT - Wielrenner Oscar Freire blijft tot eind 2008 bij de Rabo-ploeg. De drievoudig wereld kampioen kwam in 2003 naar de Nederlandse formatie en boekte in totaal 32 zeges voor de ploeg. Dit jaar is met een totaal van tien overwinningen zijn meest succesvolle Ra- bo-seizoen. Freire won een rit in de Tirreno-Adriatico, de Brabantse Pijl, een etappe in de Ronde van Baskenland en een etappe in de Ronde van Zwitserland. Drie glorieu ze sprintoverwinningen trokken echter nog meer de aan dacht: twee in de Tour de France en één in de Hamburgse Vattenfall Cyclassics. GPD UCI gaat wielerwereld doorlichten ZURICH - De wereldwielerunie UCI wil naar aanleiding van de recente dopingschandalen het professionele wieier- circuit via een grootscheeps onderzoek doorlichten. Voor zitter Pat McQuaid van de UCI kondigde gisteren een der gelijke enquête aan in een interview met een Zwitsers tijd schrift. „We willen op deze manier de oorzaken van deze ziekte vinden", zei de bestuurder over de dopingproble men. Volgens McQuaid wordt het onderzoek grondig uit gevoerd: „Alle elementen worden erbij betrokken, bijvoor beeld de structuur van de ploegen, de indeling van de wie- Ierkalender, de lengte van de koersen en het aantal rustda gen." Rondom de afgelopen Ronde van Frankrijk werd de wielerwereld meermaals geconfronteerd met dopingaffai- res. ANP/RTR Eindzege voor Voigt in Duitsland KARLSRUHE - De Duitse wielrenner Jens Voigt heeft de Ronde van Duitsland gewonnen. Zijn riante koppositie in het algemeen klassement kwam gisteren in de vlakke slot etappe naar Karslruhe niet meer in gevaar. De Australiër Graeme Brown van Rabobank greep de laatste dagzege door de massaspurt te winnen. De 34-jarige Voigt heerste als een vorst in de achtdaagse Ronde van Duitsland, die deel uitmaakt van de ProTour. Hij won drie etappes, waaronder een bergetappe en een tijdrit. Op zondag veroverde hij de gele trui en stond deze niet meer af. ANP/DP A foto Claus Bech Andersen/RTR spuug. Scheidsrechter Manuel Gonzalez zag het incident over het hoofd, Ook Ken neth Perez mocht van geluk spreken dat hij niet van het veld werd gestuurd. Hij deelde aan het begin van de tweede helft een kopstoot uit aan Linderoth, hetgeen slechts werd bestraft met een gele kaart. De tegenvallende Perez werd later ver vangen door de uitstekend spelende Ryan Babel. Ondanks het magere spel is de missie in Kopenhagen echter meer dan geslaagd. In de return op woensdag 23 augustus kan Ajax de klus klaren en toetreden tot het hoofdtoernooi. FC Kopenhagen (Den) - Ajax (Ned) 1-2 (1-1). 38. Huntelaar 0-1, 45. Hangeland 1-1, 64. Huntelaar 1-2. Scheidsrechter; Gonzales (Spa). Gele kaart: Allback, Hutchinson, Ja- cobsen (FC Kopenhagen), I-Iuntelaar, Perez, Heitinga, Emanuelson (Ajax). Aantal toe schouwers: 40.000. FC Kopenhagen: Christiansen; Jacobsen, Hangeland, Gravgaard en Bergdolmo; Sil- berbauer (80. Kvist), Linderoth, Huntchin- son en Gronkjaer; Allback en Berglund (69. Pimpong). Ajax: Stekelenburg; Heitinga, Stam, Ver maelen en Emanuelson; Gabri, Maduro en Sneijder; Rosales (77. Rosenberg), Huntel aar en Perez (68. Babel). GPD ve finale van de 200 meter. Hij slaagde er als enige van de drie Nederlanders in om de tweede ronde te overleven, en nog wel in baan 1, waar de bocht het scherpst is. Zijn tijd gister avond: 20.76 seconden. Caimin Douglas en de neo-se- nior Patrick van Luijk hadden minder geluk dan Hoogmoed. Van Luijk haalde 21.46 secon den. „Ik was hier om te leren, en ik heb geleerd. Ik heb nu geen angst meer als ik zo'n stadion als hier binnen moet komen. Het was een mooie ervaring, ook al viel mijn tijd tegen." Caimin Douglas kwam tot 21.18 seconden en had geen verkla ring voor zijn falen. „Ik ben in vorm. Maar ik weet het niet. Ik kan geen smoes verzinnen, dat wil ik ook niet. Ik ga me nu weer opladen voor de 4 x 100 meter estafette." GPD door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het openbaar mi nisterie in Den Haag heeft geen aanwijzingen kunnen vinden voor fraude in het betaald voet bal. In een oriënterend onder zoek is geen enkel bewijs gevon den dat er spelers omgekocht zijn. Ook is niet gebleken dat spelers benaderd zijn om uitsla gen van wedstrijden te beïnvloe den, noch dat zij anderen daar toe benaderd zouden hebben. Het openbaar ministerie heeft op grond van deze resultaten be sloten geen verdere vervolging in te stellen Justitie heeft in het onderzoek 'Grasmus' onder meer bekeken of spelers zich hebben laten omkopen bij een wedstrijd tussen ADO Den Haag en FC Utrecht. Ook zou den wedstrijden van RBC Roosendaal en ADO tegen de topclubs PSV, Feyenoord en Ajax zijn verkocht. Daarnaast zijn aanwijzingen onderzocht dat er gerommeld is met wed strijden van Willem II. Zeker zes spelers zijn gehoord. Ook ADO-trainer Frans Adelaar heeft meermalen een verklaring af moeten leggen. 100.000 euro De affaire kwam aan het rollen door beschuldigingen van de ex-vriendin van .ADO-speler Daniel Rijaard. Volgens de ex, die een uitgebreide verklaring bij de Roterdamse politie heeft afgelegd, was Rijaard door de Oostenrijks-Turkse voetballer Volkan Kahraman gevraagd wedstrijden te 'verkopen'. De ex, Chantine Wezer, beweert dat Rijaard daar per wedstrijd 100.000 euro voor zou ontvan gen. Volgens Wezer zou Rijaard teamgenoten bij ADO hebben benaderd om ervoor te zorgen dat wedstrijden met opzet verlo ren zouden worden. Een van de benaderde teamgenoten zou Geert den Ouden zijn. Ook Da- mien Hertog van RBC Roosen daal, inmiddels spelend voor Ex celsior, zou zijn benaderd om wedstrijden te manipuleren. Beelden van een aantal wedstrij den zijn geanalyseerd op 'ver dachte spelsituaties'. De betrokken spelers hebben de aantijgingen steeds afgedaan als onzin. Rijaard, die door zijn ex ook wordt beticht van cocaï negebruik, noemde de beschuldi gingen vals. De politie in Rotterdam werd ook benaderd door het blad Voetbal International (VI). De redactie van dat blad zei infor matie te hebben over omkoping in het Nederlands betaald voet bal. Op grond van de aangifte en de informatie van VI hebben vijftien rechercheurs van het Bu reau Bovenregionale Recherche onder leiding van een Haagse of ficier van justitie een oriënte rend onderzoek uitgevoerd. In de loop van dit onderzoek zijn vier personen als verdachte aan gemerkt. Zij zijn gehoord en er heeft naar hen een financieel on derzoek plaatsgevonden. Daarnaast zijn negen betrokke nen, veelal uit de wereld van het betaald voetbal, als getuige ver hoord. Zowel van verdachten als van een aantal getuigen zijn gedurende enige tijd de tele foons getapt. Een aantal fragmenten van voet balwedstrijden, die in getuigen verklaringen genoemd waren, zijn bestudeerd en voorgelegd aan verdachten en getuigen. Op geen enkele wijze is de verden king van fraude door verdach ten bewezen kunnen worden, al dus het OM. Ook andere politiekorpsen heb ben geen aanwijzingen kunnen aandragen voor strafbare feiten, aldus hoofdofficier Han Moraal, Hij zegt niet te kunnen uitslui ten dat omkoping toch plaats vindt in het Nederlands betaald voetbal. GPD Ricksen krijgt nieuwe kans van Advocaat GLASGOW - Glasgow Rangers heeft Fernando Ricksen (30) voor één jaar verhuurd aan Ze nit Sint Petersburg. De voormalig Nederlands inter national keert daarmee terug naar Dick Advocaat, die hem eerder van AZ naar Schotland haalde. Ricksen moest weg bij de Rangers wegens herhaald wangedrag. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17