Wijnen worden steeds zwaarder Saddams verloren paradijs in Frankrijk wacht onbekend lot Pechtold staat er alleen voor I PZC PZC Amsterdamse politie betreurt publiciteit rond pinpasfraude Stichting Alcoholpreventie vindt ontwikkelingen verontrustend Lichte rosé is dun en zuur 8 augustus 1956 woensdag 9 augustus 2006 Wijnen met spierballen ruk ken op. Rosé met veertien procent alcohol is al lang geen uitzondering meer. Voor de argeloze liefhebber is het oppassen geblazen. „Je wilt toch niet om tien uur met je neus in je bord in slaap vallen. door Sandra Donker Wijnverkoper Sjef Eldering krabt zich eens achter de oren. Een lekker wijntje met weinig alcohol? Hij speurt langs de rekken maar dat blijkt geen sinecure te zijn. „Wijnen wor den steeds zwaarder", veront schuldigt hij zich in zijn slijterij in de Utrechtse Nachtegaal straat. „Kijk hier eens, een Cru Beaujo- lais uit 2003 van vijftien pro cent! Wij verkopen hem alleen omdat hij van een goed wijnhuis komt, maar eigenlijk is het gek kenwerk. Ik waarschuw klanten tegenwoordig als ze zo'n fles ko pen. Je wilt natuurlijk niet dat ze een dag lamlendig zijn na een gezellige avond." Eldering heeft voor de voorzich tige drinkers een Duitse witte wijn in de aanbieding of een Moscato d'Asti met een frisse tintel. Maar zelfs de rechttoe rechtaan rosés in de schappen, die tijdens de hete dagen in juli de deur uitvlogen, zijn tegen woordig stevige jongens - vooral als ze uit Zuid-Amerika en Zuid-Afrika komen. Op de ter rassen en aan het strand wordt dezer dagen vrolijk een procent je of veertien weggetikt. Spierballen Niemand die de exacte cijfers bijhoudt, maar kenners zien dat wijnen met spierballen in op mars zijn. De Franse wijnboe ren Francois en Vincent Pugibet becijferden dat flessen uit het zuiden van Frankrijk de afgelo pen dertig jaar gemiddeld drie a vier procent sterker zijn gewor den. Ook vanuit de Nieuwe We reld komen straffe flessen op de proppen kwam. „Het siert een wijnmaker niet als hij over de vijftien heen gaat. Maar het is niet zo dat we bij onze inkopen daar eerst naar kijken. Het gaat tenslotte om het karakter van de wijn." Een simpele oorzaak van de toe name is niet aan te wijzen, maar de Nederlandse wijnboer Ilja Gort wil vanuit zijn Chateau de la Garde in de Dordogne wel een gooi doen. „De wijnwereld is enorm in be weging. Fransen zoeken naar nieuwe wegen om de terugval lende verkoopcijfers te pareren. In Chili denken ze misschien: we doen er lekker veel alcohol in want daar worden mensen vrolijk van. Sommige Amerika nen flikkeren er suiker bij, zo dat je het lekker snel kan drin ken." Wat Gort betreft hoeft het allemaal niet zo zwaar, want een paar procent erbij merk je meteen. „Als je met z'n tweeën op een avondje een pinot noir van Benton Lane wegklokt, dan praat je de volgende dag zoals ik nu doe - héél langzaam dus. En je wilt toch niet om tien uur met je neus in je bord in slaap vallen." De Stichting Alcoholpreventie STAP volgt de ontwikkelingen met argusogen. Het is verontrus tend, vindt directeur Wim van Balen. Hij zal de kwestie aan kaarten tijdens het regulier over leg alcoholbeleid (roa) met het ministerie van Volksgezonheid, Welzijn en Sport (WS). Het grootste probleem hierbij is dat de richtlijn voor verantwoord al coholgebruik nauwelijks nog functioneel is. „Het is een rom meltje geworden. De adviezen worden uitgedrukt in het aantal glazen dat je zonder problemen kunt drinken, ervan uitgaande dat in een standaard glas met honderd cc wijn van twaalf pro cent tien gram alcohol zit. Maar nu kan dat wel vijftien gram zijn, de helft meer dus. Want 'standaard' wijnglazen bestaan niet meer - er staan nu vaak enorme bellen op tafel. Zonder dat je er erg in hebt. drink je zo maar het dubbele van wat je van plan was." Bijgesteld Sommige wijnproducenten heb ben de roep om lichtere wijnen ter harte genomen. In de Vere nigde Staten, waar in de jaren tachtig loodzware chardonnays op de markt verschenen, is de trend naar beneden bijgesteld. Ook Ilja Gort komt volgend jaar met een light-versie van zijn ro sé La Tulipe. Trots: „Vier jaar aan gewerkt. Het was een lasti ge klus, maar ik heb eindelijk een procédé gevonden dat werkt. Zes procent maximaal. En al zeg ik het zelf: hij is heel lekker. "GPD Een goede rosé kiezen blijft lastig. markt. Het zonnige klimaat in landen als Chili, Argentinië en Australië zorgt ervoor dat de druiven veel suiker bevatten en veel suiker betekent veel alco hol. „De wijnen uit Zuid-Ameri ka zijn behoorlijk aan de alcoho lische kant", beaamt Frans Kleys van wijnimporteur Noord man in Leiden. „Wij vragen wel foto GPD eens aan producenten of het mis schien ietsje minder kan." On langs trok hij aan de bel bij fa brikant Santa Rita, die met een rosé van veertien procent op de Wie graag wijn drinkt zon der al te zeer beneveld te raken, maar wel graag een goede fles op tafel wil zetten, kan het beste een iets duurde re Duitse witte wijn nemen, zegt wijndeskundige Nicolaas Klei. Een Riesling van Loosen of een fles van Prüm is een goede keuze. Ook een Mosca to d'Asti, met een alcoholper centage van een procent of zes, is een aanrader. Verder moet in de winkel wel een goe de, vriendelijke Bordeaux te vinden zijn, denkt hij. Rosé blijft lastig. Die zijn pas echt lekker als ze uit zuidelijke streken komen, en dat bete kent dat er meer alcohol in zit. Een lichte rosé is vaak dun en zuur, aldus de schrij ver van de Supermarktwijn gids. De consument hoeft de zware wijnen overigens niet te laten staan, vindt Klei. Als wijn in prachtig balans is, merk je pas dat er veel alco hol in zit als je op het etiket kijkt. GPD van onze redactie binnenland Erg blij is de Amsterdamse po litie niet met alle publiciteit over pinpasfraude onder scholie ren. Natuurlijk, het korps wilde graag het signaal afgeven dat scholieren - naief of niet - die hun pinpas en hun pincode af staan aan criminelen voortaan ook zullen worden aangepakt. Het vervelende is alleen dat er momenteel een reeks onderzoe ken loopt tegen dergelijke crimi nelen. „We verwachten dat we binnen kort een groot aantal arrestaties kunnen doen," zegt een woord voerder, „maar door alle publici teit zijn ze nu wel gewaar schuwd." Het is een fenomeen waarmee het Amsterdame korps al jaren wordt geconfronteerd, met na me in Zuid-Oost: criminelen die de pinpassen van scholieren en andere jongeren gebruiken voor snelle transacties, en die scholie ren daar dan een paar honderd euro voor betalen. De methode is simpel. In eerste instantie moeten scholieren hun pas en code, niet zelden van de Postbank, beschikbaar stellen. Vervolgens hengelen de crimine len overschrijvingskaarten van particulieren uit brievenbussen of postbussen. Die overschrijvingskaarten wor den dan zodanig gewijzigd dat er bijvoorbeeld tienduizend eu ro van een particulier naar de re kening van de scholier wordt overgemaakt, en de rekening van de scholier wordt daarna snel leeg gehaald. Probleem Groot probleem bij die fraude is, aldus een woordvoerder van de politie, dat scholieren die ge pakt worden zich vaak voor doen als slachtoffers, maar dat in de praktijk niet zijn: veel scholieren zijn niet vies van een snelle en makkelijke bijverdien ste van een paar honderd euro. „Daarom zeggen we nu: ieder een die z'n pas en code uitleent, is voor ons een verdachte, ook als je zegt dat je alleen maar slachtoffer bent. We hebben te vaak gezien dat er bijvoorbeeld op maandag een groot bedrag op hun rekening werd gestort, dat de rekening dinsdag werd leeggehaald, en dat ze pas zater dag aangifte kwamen doen." Het probleem speelt al jaren, vertelt Herman, een voormalig slachtoffer. „Zeven jaar gele den, toen ik vijftien was, werd ik door mijn neefje benaderd, die er al in was gerold. Of ik op school niet anderen wist die be reid waren hun pasje en hun co de af te staan, en wat wilden bij verdienen. Die waren er wel." „De volgorde was dan altijd dat ik zo'n pasje met code aan mijn neefje gaf, hij gaf het dan weer aan zijn contactpersoon, en die moest het dan ook weer verder doorspelen." Verdiensten De verdiensten waren toen al goed. „Het kwam er steeds op neer dat er tienduizend gulden op zo'n rekening werd gestort. Daar werd dan door die crimine len 9200 gulden van af gehaald, en de resterende achthonderd gulden mocht je dan houden. Op die leeftijd is dat veel geld na tuurlijk. Het punt is: de meesten van die scholieren zijn jong en naief. Ze zien dat anderen die er aan meedoen de nieuwste van de nieuwste spulletjes hebben, en dan gaan ze snel door de knie ën. Daar spelen die criminelen ook op in." Al snel kwamen Herman en zijn neef erachter dat er iets mis was. „Van een vriend van me werd de hele rekening geplun derd, inclusief z'n eigen spaar geld." Daarop werd de politie gebeld en werd aangifte gedaan. „Er is toen door de politie een val opgezet. Die contactpersoon van mijn neef is op een gegeven moment naar een parkeerter rein gelokt en daar is hij gepakt. Maar verder dan die contactper soon is de politie toen niet geko men. Toen al was het verhaal dat het heel vaak voorkwam." De politie erkent dat scholieren soms worden bedreigd en geïnti mideerd, maar is weinig geneigd meer om daar rekening mee te houden. Moeder In één geval blokkeerde de moe der van een scholier diens reke ning nadat zij erachter was ge komen dat daar plotseling acht duizend euro op stond. Vervol gens werd de moeder bedreigd door criminelen. GPD door Olivier van Beemen Saddam Hoessein bezat twee kapitale villa's aan de Fran se Cóte d'Azur, waar hij moge lijk van een aangenaam pen sioen had kunnen genieten. Het ene pand is door 'bezoekers' ver anderd in een ruïne, het andere is in handen van een Zwitserse brievenbusmaatschappij. Het is er donker. Geen meubel stuk staat nog op zijn plaats. Vrijwel alle muren zijn beklad met graffiti. De acht badka mers, waarvan zes met bidet, verkeren in lamentabele staat. Eén bidet is deels gevuld met uitwerpselen. De toestand in een spookhuis valt in het niet bij de sitatie in de voormalige villa van Sad dam Hoessein in het Zuid-Fran se Grasse. Bij binnenkomst schieten hagedissen alle kanten op. De combinatie van een ste vig waaiende sirocco en talloze kapotgeslagen ruiten, leidt tot klapperende deuren en ramen. Bovendien kunnen er krakers zitten, skinheads zelfs, zo wordt gefluisterd. Bij de Iraakse am bassade in Parijs wist men van niets. Er blijkt niemand aanwe zig. Of de Iraakse ex-dictator er zelf ooit langs kwam, of in zijn twee de villa in de badplaats Cannes, is onbekend. „Niemand weet het", zegt een woordvoerder van de ambassade. Wel noemt hij het 'zeer waarschijnlijk' dat Saddams vermoorde zoon Oedai af en toe feestjes gaf in Grasse. Saddam Hoessein zelf heeft nu wel grotere zorgen dan het lot van zijn Franse villa's. Hij kampt met gezondheidspro blemen als gevolg van een hon gerstaking en hoorde in juni de doodstraf tegen zich eisen. De rechter doet in oktober uit spraak. Hoe anders had het kunnen lo pen. Een verslaggever van 'The Sunday Times' schreef ooit dat de kans groot is dat de Amerika nen er geen enkel bezwaar te gen zouden hebben gehad als Saddam zich in 2003 vrijwillig had teruggetrokken aan de kust van de Middellandse Zee. Het zou ook niet de eerste keer zijn dat een dictator zijn toe vlucht zoekt tot de Cóte d'Azur. Mobutu Sese Seko (Zaïre, het De villa van Saddam Hoessein in Grasse. huidige Congo) en Jean-Claude Duvalier (Haïti) hadden er een optrekje. Ook de emir van Ka tar, de zus van koning Fahd (Sa- oedi-Arabië) en de broer van Osama bin Laden bezitten er woningen. Wat er met de Franse villa's gaat gebeuren, is onduidelijk. De goedkopere van de twee, in Grasse - waarde: vijf miljoen eu ro - is eigendom van de Iraakse staat, maar verkeert in zeer slechte staat. Op de ambassade liggen nog geen plannen voor re novatie of verkoop van het pand, dat zo'n vijftien kilome ter van de kust ligt maar van waaruit de zee wel te zien is. Feest Krakers zagen hun kans schoon en komen volgens buurtbewo ners iedere zomer feestvieren. Veel overlast veroorzaken ze niet, vertelt een buurvrouw, al vreest ze met de huidige droog te wel voor brand. Politiecommissaris Régis Mi chel zegt dat Grasse weinig kan doen. Hij omschrijft de feest vierders niet als krakers maar „jongeren die zich artistiek uit drukken en daarbij na het con sumeren van geestverruimende middelen en blikjes alcohol wel eens blijven slapen." De waarde van het huis in Cannes, onder meer bekend van het filmfesti val, is twaalf miljoen euro. Bo vendien is het er beter aan toe: slechts een kleine graffitileus ontsiert een witte muur. Dichte luiken doen vermoeden dat het interieur onbeschadigd is. De villa staat op naam van een Zwitserse brievenbusmaat schappij. De zegsman van de Iraakse ambassade zegt dat er alles aan gedaan wordt het be heer over te nemen. Wanneer foto's Olivier van Beemen/GPD dat zo ver zal zijn, weet hij ech ter niet. De villa is moeilijker toeganke lijk dan die in Grasse, waar de poort gewoon openstaat. Het hek blijkt echter een te nemen obstakel en blaffende honden verschijnen ook niet. Het uit zicht vanaf het terras is adembe nemend. De naam van de straat waar de villa aan ligt, zegt ge noeg: Corniche du Paradis Ter- restre: Bergweg van het Aardse Paradijs. (Zie ook: www.parijs- blog.nl) GPD Door het vertrek van Louse- wies van der Laan en Boris Dittrich heeft Alexander Pechtold het rijk alleen bij D66. Of de partij na de verkie zingen nog iets voorstelt, ligt nu helemaal aan hem. door Jeroen Hoorn Onverenigbaarheid van ka rakters, dat is in het kort de reden die Lousewies van der Laan gaf voor haar ver trek uit de Tweede Kamer. Met Alexander Pechtold bo tert het niet, bleek in juni al toen de twee eikaars voor naamste tegenkandidaten wa ren in de strijd om het lijst trekkerschap van D66. „Jij bent van het belletje trekken en dan weglopen, maar niet van het doorbijten", beet Van der Laan hem bijvoorbeeld toe tijdens een debat. Van der Laan verloor de strijd en had er weinig trek in om onder Pechtold de verkie zingscampagne in te gaan, ze ker niet toen die haar te ver staan gaf dat hij van plan was een strenge partijleider te worden, in de stijl van Jan Marijnissen, die bij de SP aan alle touwtjes trekt. Van der Laan als de nummer twee, na Pechtold, dat had ze ker geleid tot nieuw geruzie tussen beiden. Een partij die in de peilingen twee zetels haalt kan zich dat niet veroor loven, zeker niet in verkie zingstijd. Statuur Behalve Van der Laan houdt ook voormalig fractievoorzit ter Boris Dittrich het voor ge zien. Doordat beide zwaarge wichten vertrekken, is er nie mand meer die Pechtold voor de voeten kan lopen. De D66-Kamerleden die dóór wil len, missen de statuur om Pechtold het leven zuur te ma ken - als ze dat al zouden wil len. Daar staat tegenover dat Pechtold een weinig benij denswaardige klus moet zien te klaren. D66, het 'redelijk al ternatief' van weleer, heeft de laatste jaren grote moeite uil te leggen waarom het doei wat het doet. Van der Laan gaf een paar maanden gele- den een meedogenloze analy se van de miserabele toestand waarin haar eigen partij ver keerde. D66 was ongeloof waardig geworden en vooral bezig met de 'Haagse vierkan te millimeter'. Als rapportcij- fer verdiende DG6 een vier, al dus Van der Laan. Pechtold ziet voldoende moge lijkheden voor D66. Volgens de oud-minister is er ruimte te over voor een progressief-li- berale partij en sinds zijn al treden heeft hij alle tijd om er voor te zorgen dat die ruimte ook wordt benut. Dat Van der Laan en Dittrich vertrekken, heeft ook z'n voordelen, zegt Pechtold. „Dit is een mooie mogelijkheid voor de partij om nieuwe gezichten aan de kiezer te tonen." Gezicht Wat Pechtold kan opbreken, is dat zijn eigen gezicht niet nieuw is. Hij bevindt zich pas sinds maart vorig jaar, toen hij Thom de Graaf opvolgde als minister voor Bestuurlijke Vernieuwing, op het hoofdpo dium van de politiek, maar sindsdien heeft hij al een flin ke reputatie opgebouwd. Bij herhaling nam hij openlijk af stand van het kabinetsbeleid om zich later gedwee de oren te laten wassen door colle ga-ministers - het 'belletje trekken' waar Van der Laan op doelde. Het meest geruchtmakend wa ren Pechtolds opmerkingen over de Haagse politiek. Die is volgens de oud-minister 'be nauwend, vuil en vunzig'. Het is aan deze man om het cijfer vier dat Van der Laan aan D66 gaf, op te krikken tot een voldoende. Hij staat er alleen voor. GPD MIJNRAMP - Bij een brand in een mijn bij het Belgische Mar- cinelle, dichtbij Charleroi, zijn gisteren 270 mijnwerkers inge sloten geraakt. Volgens het Bel gische directoraat-generaal is er geen hoop meer dat er nog overlevenden worden gevon den. De mijnwerkers zitten op een diepte van 750 meter. On der de werkers zijn vooral Itali anen. Vanuit het hele land zijn reddingswerkers ingezet. SUEZKANAAL - De Britse premier Sir Anthony Eden heeft gisteravond tijdens een toespraak voor radio en televi sie felle kritiek geleverd op pre sident Nasser van Egypte. Aan leiding vormt de houding van Nasser in de kwestie rond het Suezkanaal. Eden gelooft nik van Nassers belofte om de scheepvaart niet te zullen be lemmeren en noemt hem onbe trouwbaar. BOETE - Een Zierikzeese schaapherder is gisteren door de kantonrechter in Middel burg beboet voor het vervoer van een hond. Met het dier in een zak was hij aangehouden door een agent. De rechter vond dat onaanvaardaar en legde hem, conform de eis, boete van 25 gulden op. Ravage in de keuken van Saddam Hoesseins Franse villa. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc n! Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229,20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorliet einde van de betaalperiode. PZC, t a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgms de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag I'm vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend gom Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v /v. pzc.nl/service/adVQrieien Auteursrechten voorbehoudon Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Do door" aan ons verstrekte gegevens hebben wl| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementen)administratle en om u te (laten) Informeren over voor u relevante dlenslun e" put ducton van de titols en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gese'®^ de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4