Eerst radio, dan live PZC Jeugdorkest is blijvertje woensdag 9 augustus 2006 Het Schouws Jeugdorkest blijkt een blijvertje. Wer den enkele jonge musici in 2002 gevraagd eenmalig als orkest op te treden, inmiddels is de groep een begrip en kan bogen op een eigen cd met geestelijke liederen en klassieke werken. Het Schouws Jeugdorkest geeft za terdageen concert in de Sint Ni- colaaskerk in Brouwershaven. Het optreden vier jaar geleden was onderdeel van een kerstcon cert in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee samen met het kinder koor Jedaja. De jonge muzikan ten besloten als orkest bijeen te blijven en een eigen repertoire op te bouwen, onder leiding van muzikaal leider Marien Stou ten. Hij dirigeert niet alleen, maar componeert ook zelf en be werkt de muziek voor dit orkest met circa vijftien deelnemers. Zij voeren het geestelijk en licht klassieke repertoire uit op viool, dwarsfluit, trompet, trombone, vleugel en orgel. Het programma voor zaterdag in de Sint Nicolaaskerk ver meldt onder meer Er komen stro men van zegen en God and God alone. In het klassieke repertoire is ge kozen voor lichtere muziek stukken als Can Can, een med ley van Mozartwerken en The Rhythm of Life van Coleman. Verder verzorgen diverse leden van het orkest een solo. Zo speelt Annette Kik-Jumelet (viool) het Adagio uit de Sonate Pathetique van Ludwig van Beethoven. Frank de Haan speelt een solo op trombone. Ook spelen Jolanda Braam en Aleida Stouten een duet voor twee dwarsfluiten, waarmee zij in de prijzen vielen op het Jeugd- solistenconcours in Melissant. Het duet draagt als titel De Ron do van Doppler. De begeleidingen van de solis ten worden verzorgd door Chris- tiaan Stouten aan de piano en Marien Stouten aan het Van Vul pen-orgel. Ook zullen de broers werk voor orgel en piano spelen. Ali Pankow Schouws Jeugd Orkest concerteert zaterdag 12 augustus in de Sint Nico laaskerk van Brouwershaven. Het programma begint om 20.00 uur. 9t/ml5aug, WOENSDAG Marien Stouten en concert na een wandeling waarbij naar een hoorspel kan worden geluisterd. Dat krijgt het publiek vandaag in Veere voorgeschoteld door de stichting Nieuwe Muziek. De muziek betreft de Con cord Sonata van Charles Ives, uitgevoerd door pianist Ralph van Raat. Omroep Zee land zendt het bijbehorende hoorspel van Armeno Alberts rechtstreeks uit. Iedere bezoe ker ontvangt een transistorra dio om het te volgen tijdens een voettocht van ongeveer een half uur over de middeleeuwse wal len van Veere, voorafgaand aan het concert. Oorspronkelijk bestond het idee een piano in het bos te plaatsen en de luisteraars te laten nade ren terwijl de pianist al aan het spelen was. Gezien het weer, met dreiging van buien, is daar van afgezien en gekozen voor de veilige optie van de Grote Kerk. Stijlen De Piano Sonate nr 2 van Char les Ives is voor Ralph van Raat een sleutelstuk. „Het is geschre ven in de periode 1911-1915, maar achteraf heb je het idee dat het nu gecomponeerd zou kunnen zijn. Het past in de mo derne tijd, met allerlei invloe den van stijlen", vertelt Ralph van Raat enthousiast. Hij noemt als voorbeelden citaten uit de vijfde symfonie van Ludwig van Beethoven, impressionistische klankeffecten van Claude De bussy en dissonanten van Schön- berg, naast in die tijd populaire fanfaremuziek, jazz en ragtime. De Piano Sonata nr 2 wordt ook wel de Concord Sonate ge noemd omdat vier schrijvers uit de plaats Concord in de VS als uitgangspunt zijn genomen: Ralph Waldo Emerson (1803- 1882), Nathaniel Hawthorne (1769-1833), Amos Bronson Al- cott (1799-1888) en Henry Da vid Thoreau (1817-1862). „Elk deel verklankt als het ware de schrijfstijl van een van hen", verklaart Van Raat. Emerson had de neiging veel woorden te gebruiken. Plij was een filosoof die in zijn tijd nauwelijks werd begrepen en zich bezig hield met de kern van de waarheid en de functie van de mens. De com ponist heeft hier ook veel noten gebruikt. Verpakt hoor je steeds het motief uit de vijfde symfo nie van Beethoven. „Dat is De Waarheid. Soms hoor je woeste passages, dat is zijn proza. De rustige en lyrische stukken illus treren zijn poëzie", vertelt de pianist. Chaotisch Hawthorne filosofeerde over de schuldvraag. Ives heeft dat ver klankt door jazz en ragtime als symbool van schuld af te wisse len met kerlijke hymnen en kora len als onschuld. „Het einde is Circus Het Nederlandse circus Bongo presenteert Four Seasons Clown Dropke en Beer Bongo zijn de mascottes van het® cus en vormen de rode draad tijdens de voorstelling. Zijn; ken door middel van een bijzondere klok kennis niet dev® seizoenen van het jaar. Camping Pekelinge, Oostkapelle, 19.00 uur Zomeravondconcert Els Flement (fortepiano) verzorgt een zomeravondconccrl Zij studeerde fortepiano bij Jos van Immerseel aan het Co;, servatorium van Antwerpen en volgde ook klavecimbelles, sen bij Ewald Demeyere. Op het programma staan werken van Haydn, Mozart, Van Beethoven en Clementi. Nederlands Hervormde Kerk, Retranchement, 20.00 uw Sonate Ralph van Raat (piano) vertolkt de Concord Sonata van Charles Ives. De pianosonate nr. 2 van Charles Ives uit 1920 wordt ooi wel Concord Sonata genoemd. Componist Armeno Alben; zal dit concert in een speciale akoestische setting plaatse: en daarmee een extra dimensie geven. Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Concert De uit Canada afkomstige Lawrence Jansen en zijn zusLj. dia geven op viool een concert met de Thoolse musicus Pe'ig Wildeman. Een aantal jaren geleden nam Lawrence zijn eerste vioold samen met Peter Wildeman op. Wildeman heeft twaalf or- gel-cd's op zijn naam staan. De laatste is opgenomen in He len. Naast bewerkingen van geestelijke liederen spelenze klassieke werken. Grote kerk, Haamstede, 20.00 uur Ralph van Raat vertolkt de Concord Sonata. chaotisch. De duivel neemt be zit van de pianist en wint daar mee van de mensheid", aldus Van Raat. Alcott sprak altijd met een sono re stem over het verleden. Dat vind je ook terug in zijn poë tisch taalgebruik. „Dit is het mooiste deel van de sonate. Het eindigt met vreemde klanken die de kerkklokken van het vre dige plaatsje Concord verbeel den." Thoreau woonde midden in de bossen in een hut, speelde fluit en filosofeerde over mens en na tuur. Mistige muziek doet den ken aan Debussy. De motoriek van ragtime symboliseert de aan leg van een spoorlijn dwars door de natuur. „Veel muziek wordt geëchood, is dus eerst hard te horen en wordt nadien zacht herhaald. Dat appelleert aan de levensvra gen die de schrijver aan de na tuur stelde en de spoorbaan die antwoordt geeft. Het einde be- foto Marco Borggreve staat uit lage klanken in de bas, de nacht die is gevallen. Hoge klanken staan voor de sterren aan de hemel. Even klinkt nog een kerkklok die goede nacht wenst. Dan is het bos stil en gaat alles slapen", besluit Van Raat. Hans Tabbers Ralph van Raat speelt de Concord So nata van Charles Ives vandaag in de Grote Kerk van Veere. Het program ma begint om 20.00 uur. DONDERDAG Orgelconcert Jan Willems geeft een middagpauzeconcert. De organist is afkomstig uit Raamsdonk. Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Volksdansfestival Voor de 17e keer wordt het Internationaal Volksdansfeslivi Borsele gehouden. Te gast zijn het folklore ensemble Chavdar uit Pazardzjik (Bulgarije), het Albanese ensemble Belshi en de Filipijnse groep Philcas dance company uit Richmond (Canada). Zomermarkt, Oostkapelle, 14.00 en 20.15 uur. Miniconcert Otto Harms (gitaar) verzorgt een miniconcert. De uitvoering vindt plaats in het kader van het Lange Jan Project 2006. Het programma omvat de eigen compositie! Monte, Two Boys, walking, Scarborough Fair/Greensleerd David, van J.S. Bach de drie stukken Musette, Sarabande': kl.t. en Jesu Meine Freude, Uit het Vlissings Gitaarboek Van Donker naar Licht (Avond, Nacht en Ochtend en Ro mance - Jeux Interdits (Anonymous). Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Circus Het Nederlandse circus Bongo presenteert Four Seasons. Zie woensdag. Camping De Duinhoeve, Burgh-Haamstede, 19.00 uur Kleinkoor Het Kleinkoor Renesse onder leiding van dirigent Corvan Eek geeft een concert. Op het programma staan vier blokken met liederen van Bach, Schubert, Beethoven en verschillende moderne comp* nisten. Tussen de blokjes door is er pianospel van Ans Krevelen en Marijke Vis. Jacobuskerk, Renesse, 20.00 uur. Folk No Frontiers brengt Ierse luistermuziek. Zangeres Joyce van Vredegem- van Bavel wordt begel door de instrumentalisten Kees van Vredegem en DavidEi- ter. Het trio brengt Ierse muziek van Mary Black, DoufieMi- Clean, Lorens McKennitt Eva Cassidy en Eleanor Shanley.1 Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur De vitrinekast in de bibliotheek Hulst is in gericht met bierglazen van Theo van de Vijver uit Clinge. Hij heeft ongeveer 4500 glazen in zijn verzameling. Een klein ge deelte toont hij in augustus tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. De vitrinekast van de bibliotheek Klooster- zande is ingelicht met sportboekjes uit de jaren vijftig, verzameld door Piet Dobbe- laer uit Terhole. Bij ieder pakje margarine kreeg je een plaatje met een bekende sport- figuur erop, om in een van de boekjes te plakken. In augustus te bezichtigen tij dens de openingsuren. Souvenirs d'enfance is een nieuwe exposi tie in Le Coin Couleurs in IJzendijke, met werken van Eric vande Pitte uit Gent (acryl en fosfor op doek en tekeningen) en Jan de Vliegher uit Brugge (olie op doek). Te bezichtigen in augustus, september en oktober, op vrijdag van 13-18 uur en zon dag 27 augustus van 14-18 uur. Marijke Lamboo uit Brouwershaven expo seert vanaf vrijdag t/m 25 augustus kera miek in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. De laatste twee weekenden van augustus (19, 20, 26 en 27 augustus vindt Kunstspoor Noord-Beveland plaats. De route voert langs twaalf locaties waar ne gentien kunstenaars hun werk exposeren. Ere-exposant is Cornelis Doolaard, wiens werk, samen met dat van zijn zoon Mar- tijn Doolaard, is te zien in Teunn's Atelier te Kats. In het woonatelier van Danny van Rijt in Geersdijk worden tijdens Kunst- spoor drie projecten getoond met een nieuwe visie op wonen, werken en recreë ren. Eva Görgen en Engelbert Engel exposeren vanaf zondag tekeningen en schilderijen in Galerie Kats in Kats. Open: 13, 17, 24 en 25 augustus: 13.00-17.30 uur, tijdens Kunstspoor: 19, 20, 26 en 27 augustus: 11-18 uur. Marjan Wijnberger uit Vlissingen expo seert vanaf zondag in café-restaurant Soif in Vlissingen. De foto's zijn hoofdzakelijk zwart-wit, genomen tijdens Small Sail 2005. Daarnaast hangen er foto's in kiem en van molens in Kinderdijk. Te bezichti gen t/m 23 september, wo t/m ma van 12.00-2.00 uur. Trees Verwilligen exposeert schilderijen in de voet van de Lange Jan in Middel burg. Zij opent de tentoonstelling donder dag zelf om 14.00 uur. Te bezichtigen tot 16 september op werkdagen 10.30-17.00 uur, za en zo 13.30-17.00 um. ANTWERPEN MOMU: tot 13 augustus - Dream Shop: re trospectieve tentoonstelling over het oeuvre (80 silhouetten) van Yohji Yamamo- to. MUHKA: tot 15 augustus - Homo Faber/ Jan Fabre. K.M.S.K.: tot 13 augustus - Het aller mooiste uit het prentenkabinet IV, Que reste-t-il d'un slow en andere tekeningen van na 1945; tot 3 september - Jan Fabre en de verzameling van het koninklijk mu seum; Realisme van Brouwer tot De Brae- keleer. Middelheimniuseum: tot 3 september: Lang leve Beeldhouwkunst: expositie rond het thema troost van elf internationaal be kende kunstenaars. Fotomuseum: tot 10 september: Galerie ge lijkvloers: Tim Derven /Yesterday's Peop le; Chateau La Grange - Marc Lagrange Photographers 1990-2006; The Flipbook Show/ Een historisch en actueel overzicht. Etnografisch Museum: tot 1 oktober - Ma rokko - Symbiose van culturen Levend erfgoed. Zilvermuseum Sterckshof: tot 1 oktober - Wedstrijd: Win een zilveren juweel. Museum Mayer van den Bergh: tot 29 okto ber: Hollandse meesters uit de Gouden Eeuw: Nederlandse schilderkunst 17de en 18de eeuw uit museum en collectie Schmidt van Gelder. GENT Museum Dr. Guislain: tot 3 september: Arnulf Rainer: kunstenaar en verza melaar/Dwaze wijzen en wijze dwazen/Koen Broucke: Het kabinet van Dokter Hahneman/Zwartwit: beeldend werk uit de gevangenissen van Gent en Ruiselede. S.M.A.K.: tot 20 augustus - Coming People Young Artists; tot 21 augustus - Bart Stolle/Animatiefilmpjes; tot 17 september - René Heyvaert; tot 24 september - Georg Herold. Museum voor Schone Kunsten-Museumpa viljoen: tot 1 oktober - Kunst Nu/Ensor tot Magritte, moderne meesterwerken uit de verzameling. Design Museum Gent: tot 24 september - Boris Sipek: glas, design, architectuur; tot oktober - De Collectie Alonso: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement. MIAT: tot 30 september - AmuseeVous Actie; tot 29 oktober - Reclame-geluk: vroeger en nu met hedendaagse en histori sche reclame in relatie tot 'maakbaarheid van geluk'. Caermersklooster: tot 27 augustus - Ar- mand Demeulemeester landschappen en stillevens. BRUGGE Oude dorpscentrum Lissewege: tot 10 sep tember - Beelden in het witte dorp: open lucht-tentoonstelling van moderne kunst werken. Meer dan 50 kunstenaars nemen deel. Groeningemuseum: tot 17 september - Brangwyns Wereld, kunst en design op zoek naar het modernisme: herdenking 50ste verjaardag van Brug-Britse kunste naar Frank Brangwyn. Museum voor Volkskunde: tot 24 septem ber - Niet getekend, wel geschetst, expo ge relateerd aan schetsboekjes van de Brugse kunstenaar Flori Van Acker uit de verza meling van het Steinmetzkabinet. Arentshof: tot 30 september - KunstelaL- ge met moeder Vera Demonie en dochie Ibele Lybaert. Gezellemuseum: tot 8 oktober - Verbeetè poëzie IV: Verwondering/thematisè tentoonstelling met foto's van Jan Bre® en teksten van kardinaal Godfried Dat neels. Bruggemuseum - Gentpoort: lot 15 okK- ber - Tentoonstelling Op het randje van 4 stad. Tuin Groeningemuseum Forum Con certgebouw:- tot 31 oktober - Sculptures van Carraramarmer van de Uruguayan Pablo Atchugarry. KNOKKE Lagunahal: tot 3 september - Internatio naal Cartoonfestival. Zwart Huis: tot 17 september Meersman/Op de korrel: cartoons/ spot prenten in verband met het 45ste cartoon- festival Knokke-Heist. Langs de Vlaamse Kust: tot 1 oktobz Beaufort/Hedendaagse kunst aan zee - kunstparcours met Beaufort Outsrtë Beaufort Inside in het PMMK Oostende, al le deelnemende kunstenaars in dialoc< met René Magritte. ANTWERPEN Zomer van Antwerpen De Kermismolen; van Manege d'Andrea, wo. t/m zo. Loosplaats 15-20 uur; De Zons ondergang: de mooiste show op aarde - dag. Zeeuwse-koornmarkt; Muziek in de wijk: muziek en feest op pleintjes van wo. t/m zo. en di. dag. om 19 uur - wo. gevange nis Antwerpen, do. De Coninckplein (van af 17 uur), vr. Dageraadplaats za. afwisse lend Botermarkt of Bibliotheek (vanaf 18 uur), zo. Kroonplein (vanaf 14 uur), di. Hof de Bist: concert met traditionele mu ziek door Fono Folk Band uit Hongarije; Beau Geste: Onwaarschijnlijke woestijn- avonturen, door Martha!tentatief, Theater Froe Froe en Theater Zuidpool m.m.v. Do- lefante, het huisorkest van Martaltenta- tief, wo. t/m za. Nieuwbouw Vibro Welf- sels 20 uur (duur 3 uur); Taoub, poëtische voorstelling met een mix van circus, mu ziek, theater en video in woordloos spel, door Groupe Acrobatique de Tanger, in een circustent, wo. do. en vr. ma. Schelde- kaai 28 om 20 uur; Zomerbal-: de plek voor- zomerfans, wo. t/m zo. Scheldekaai 28, van 18.30-24.00 uur; Stom Paard: stille muziek op geheime locatie, door Walpur- gis, wo. do. en vr. Hobokense Polder, Scheldelei 15 uur; Manon van Jean van Florette door Comp. Marius, wo. t/m za. Hobokense Polder, Scheldelei, 15 uur; Lief desfilms: Openluchtfilms aan de Schelde, wo. t/m zo. Hangar 19A 21 uur; The Echo of the Shadow, op zoek naar je schaduw, toneelspel door Teatro de los Sentidos, wo. t/m zo. Turnhoutsebaan Borgerhout 16 tot 20 uur (duur 1.15 uur); Laura Exteri eur, romantiek in het centraal station, van theatercollectief SKaGeN, wo. t/m zo. Cen traal Station, grote hal beneden 17.00 en 19.30 uur (duur 1 uur). Openluchttheater Rivierenhof: Kapitien Winokio gaat beesten: kindertheaterconcert met oude Vlaamse kinderliedjes in nieuw jasje wo. 15.30 uur; A-vonden, De Oestrogenenshow door Hormonia, wo. 20.30 uur; Rob de Nijs The Pur Sang Band, concert en zomerspe- cial, do. 20.30 uur; Dedos support Sun to Sheeva, concerten met wereldmuziek, vr. 20.30 uur; Skynet presents: What about Belgium: Millionaire, Seven Oaks, The Alp ha Verticals etc. muziekfestival met kijk op nieuw artistiek Belgisch talent, za. 20 uur; Straffe Gasten: Bert Andre - Tresbas- se, klassiek concert op contrabas, zo. 11 uur; Film Drum (Zuid- Afrika), zo. 22 uur; Celtic Legends - The New Show, Ierse dans- en muziekshow, ma. 20.30 uur; Nacht van de Muze: Vreem gaan, theater programma door allochtone vrouwen als Chika Unigwe, Naima Tahir met tot be sluit een concert met eclectische mix van stijlen door Zap Mama, di. 20.30 uur. GENT Gilbert Isbin en Adervacht. Concert door Eli Van de Vondel, Erik Rottiers en Gil bert Isbin, za. Rode Pomp 20.30 uur. Koninklijke Harmonie De Neerschelde. Kioskconcert, zo. De Kouter 10.30 uur. Orgelfestival aan de Lieve. Orgelconcert door Joost en Lieven Termont. ma. St. Ste- fanuskerk 20 uur. Parkkaffee: concerten in het Park: Flamenco Puro met Tino Vandersman, gi taar, Javier Rivera, zang en Masha Mey- man, dans, vr. 21 uur; Luna en Alta Mar met Kika, dans, Mauricia Cesteros, zang en Victor Rosinha, gitaar, za. 21 uur; Ron- ny Verbiest: accordeonconcert in het park, zo. 18 uur. BRUGGE Klinkers - 28 juli t/m 12 augustus. Elfde Versie van kosmopolitisch stadsfestival met Jamaicaanse ska, rootsy soul, jazzy streetfunk, Mexicaanse canciones en Napo- litaanse tarantella. Met zaterdag Klinkers Benenwerk/Ballroom Brugeois als afsluit- evenement van Klinkers Intiem 2006, met een reeks dansvloeren door heel Brugge. Diverse locaties binnenstad - zie www.klinkers-brugge.be. Concerttriduüm. Kathedraalconcerten Brugge met internationale concertreeks, met naast orgelmuziek een brede waaier aan vocale en instrumentale muziek, vr. za. en zo. Sint-Salvatorskathedraal 20.30 OOSTENDE Voorstelling in de Kurzaal: Celtic Legends - The New Show: dans- en muziekshow door uit Galway, di. 20.30 uur. KNOKKE Concerten in het Casino: Je hebt me duizend maal belogen do«[ Laura Lynn en Barbara Dex, vr. 20.» uur; Rob de Nijs in concert, di. 20.30 uur. Concerten in het kader van het concerten- festival: t Orgelconcert Luc Ponet, concert met wen uit de Middeleeuwen tot hedendaagse nu- ziek, wo. H. Hartkerk 20.30 uur; Herden kingsconcert: Mozart, Schumann, Sjosk kovitsj, door Alexei Moshkov, viool, Vivk ne Spanoghe, cello en Andre De Groot- piano, vr. Dominicanenkerk 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46