Privacywaakhond is overbelast Goede doelen krijgen miljoenen meer PZC Pleger gezinsterreur moet zelf nieuw onderdak regelen Kardinaal van de eenheid orthodox uitgeluid PvdA bepleit hardere aanpak van verzekeringsfraude Ingewikkelde zaken worden voorlopig niet in behandeling genomen "Dan wordt een nieuwe Opel wel heel interessant" bij Opel" Meer meldingen pijnigen dieren DEN HAAG - Het aantal mel dingen van dierenmishandeling stijgt fors. Kwamen er vorig jaar nog 4930 meldingen bin nen, de prognose voor 2006 is dat er 6000 worden gemeld. Dit staat een halfjaarlijkse rap portage van de Stichting Lande lijke Inspectiedienst Dierenbe scherming (LID), een opspo ringsdienst voor dierenmishan deling die onder het Openbaar Ministerie valt. Volgens woord voerder J. de Ruijter van de LID komt dat deels doordat dat de meldkamer is uitgebreid. „Maar het aantal meldingen stijgt on miskenbaar." Naar elke melding wordt één van de dertien districtsinspec teurs gestuurd. Zij kunnen een proces-verbaal uitdelen, een be risping geven of dieren in beslag nemen. GPD Het stoffelijk overschot van kardinaal Willebrands wordt de kerk uitgedragen. door Karen Zandbergen UTRECHT - Kardinaal Simonis sprenkelt wijwater en draagt La tijnse gebeden voor, misdie naars bewieroken de midden gang van de St. Catharinakathe- draal in Utrecht. De uitvaartmis van de vorige week overleden kardinaal Johannes Wille brands is overladen met katho lieke rituelen. Toch staat de een heid tussen de kerken centraal. „Ik had het gevoel dat hier een wereldkerk bijeen was." Pasto raal werker en theologiestuden te I. Henriquez (56) loopt na de uitvaartmis zichtbaar bewogen langs de volgauto's waarin pre mier Balkenende, minister Don- ner van Justitie en de Israëli sche ambassadeur Kney-Tal naar de begraafplaats rijden. De op 96-jarige leeftijd gestor ven kardinaal ligt opgebaard in de rijk gedecoreerde kathe draal. Het koor zingt opvallend veel hoge representanten van het jodendom en de orthodoxe, anglicaanse en protestantse ker ken toe. Joden Nog vóór de viering van de eu charistie noemt Willebrands op volger bij het Vaticaan, kardi naal W. Kasper, expliciet de jo den 'waartoe steeds meer toena dering en begrip is'. Het is een preek met waardering voor de 'wijsheid, zachtmoedigheid en het geduld' van Willebrands die vooral inzicht geeft in het werk dat hij deed voor de eenheid tus sen christelijke kerken onder ling en de toenadering tussen ka tholieken en joden. Net als de he le dienst ademt de preek van Kasper waardering en zakelijk heid uit. Niet voor niets eindigt de plech tigheid niet met woorden van foto Phil Nijhuis/GPD kardinaal Simonis. Kardinaal Willebrands had immers bij het Vaticaan meer dan twintig jaar lang de meeste invloed op sa menwerking tussen christelijke kerken. Het is dan ook bisschop Maxi- mos van het oecumenisch pa triarchaat in Brussel die Wille brands de laatste (in het Grieks gesproken) eer bewijst voordat de kist de kerk wordt uitgedra gen. GPD door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De goede doelen in Nederland hebben een goed jaar achter de rug. In 2005 heb- Omdat Peter van Straaten twee weken met vakantie is, herplaatst Ie PZC elke dag een tekening zonder tekst en koppelt daar een prijs- «aag aan vast. De beste, verrassendste, meest spitsvondige bij schriften van maximaal twee regels worden beloond met een boe- "bon. In de PZC van vrijdag wordt een selectie van de inzendin gen geplaatst. Bij uw tekst moet u aangeven op welke dag de teke- n|ng in de PZC stond. Insturen kan per post tot uiterlijk vandaag naarLezersredacteur PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes, maar bij soorkeur per e-mail (met uw adresgegevens) tot uiterlijk morgen- middag 14.00 uur naar lezersredacteur@pzc.nl. ben zij voor ruim 20 miljoen eu ro meer aan donaties ontvangen dan het jaar ervoor, een stijging van 4,3 procent. Aan de twintig grootste goede doelen gaven Ne derlanders in totaal ruim een half miljard euro. Dat blijkt uit een inventarisatie van de jaarverslagen van de twintig grootste doelen. Zestien organisaties zagen hun inkom sten stijgen. KWF Kankerbe strijding kreeg verreweg het meeste geld: 63 miljoen euro. Op afstand volgen Plan Nederland (44 miljoen), het Rode Kruis (36 miljoen), Unicef (35 miljoen) en Cordaid (35 miljoen). „Het particuliere initiatief komt terug", zegt T. Schuyt, hoogle raar filantropie aan de Vrije Universiteit Amsterdam. „On danks de groeiende armoede in Nederland heeft een groot deel van de bevolking veel te beste den." Voor een deel heeft dat te maken met de terugtredende overheid. „Veel ondernemers die gestopt zijn met werken be sluiten voor het algemeen nut iets goeds te doen met hun geld." Foster Parents Ondanks de tweede plek is Plan Nederland - voorheen Foster Pa rents Plan - de grote verliezer. Drie jaar geleden haalde de or ganisatie die in ontwikkelings landen hulp biedt aan kinderen en hun omgeving nog 74 miljoen op. De inkomstendaling heeft al les te maken met enkele affai res. Ook de afgenomen naamsbe kendheid na afschaffing van de naam Foster Parents Plan speelt de organisatie parten. Tussen alle bloeiende goede doe len scoren ook de Hartstichting en Greenpeace slecht. De inkom sten van de Hartstichting, die twee jaar geleden negatief in het nieuws kwam door het hoge salaris van zijn directeur, zak ten met 1,6 procent naar ruim 30 miljoen. Greenpeace verloor 4 procent en zakte terug naar ruim 17 miljoen. Toch zijn milieuorganisaties nog steeds populair bij dona teurs. Het Wereld Natuur Fonds (WNF), de Dierenbescherming en Natuurmonumenten zagen hun inkomsten in 2005 groeien. Met meer dan 13 procent horen de Dierenbescherming en Na tuurmonumenten tot de groot ste groeiers. De grootste stijger is de christe lijke ontwikkelingsorganisatie Woord en Daad, die via lokale organisaties armoede bestrijdt in Afrika, Azië en Midden-Ame- rika. Woord en Daad kreeg in 2005 bijna 18 miljoen van dona teurs, bijna een rijfde meer dan het jaar ervoor. Eis levenslang caféverbod BALK - De horeca van de Frie se gemeente Balk wil negen no toire lastpakken een levenslang caféverbod opleggen vanwege aanhoudend uitgaansgeweld. De straf wordt ondersteund door de burgemeester. De aanleiding tot de eis voor de ze uitzonderlijke maatregel is de zware mishandeling van een 34-jarige man uit Balk. Hij werd drie weken geleden slacht offer van zinloos geweld na een avondje stappen. Sindsdien wordt hij in een zie kenhuis in Sneek kunstmatig in coma gehouden. De 21-jarige da der heeft bekend. Hij is weer op vrije voeten. De gemeente wordt al jaren geteisterd door uitgaans geweld. GPD Gevestigde ontwikkelingsorga nisaties krijgen de laatste jaren herige concurrentie van particu lieren, die op hulp bieden. De Nationale Commissie voor Inter nationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling schat dat er zeker zeshonderd van zul ke organisaties bestaan. Schuyt noemt dat 'doe-het-zelf-hulp'. „Mensen reizen veel, voelen zich verantwoordelijk en willen iets doen. Dus zetten ze hun eigen project op." GPD door Sandra Donker DEN HAAG - Mannen die we gens mishandeling van hun vrouw of kinderen uit huis wor den geplaatst, hoeven niet te re kenen op hulp om nieuw onder dak te vinden. Zij moeten maar aankloppen bij de daklozenop- vang of bij familie. Minister Donner van Justitie schrijft dat in de toelichting op zijn wetsvoorstel om plegers van huiselijk geweld tijdelijk een huisverbod op te leggen. In crisissituaties kan de burgemees ter straks besluiten om een da der maximaal vier weken de toe gang tot zijn woning te ontzeg gen. Deze afkoelingsperiode is be doeld om hulpverleners de moge lijkheid te geven naar een oplos sing te zoeken en om acute ge weldssituaties te stoppen. De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak en de Vereni ging Nederlandse Gemeenten hadden Donner gevraagd om op vang te regelen voor de uithuis geplaatsten geweldplegers, maar hij vindt dat niet nodig. Ervaringen in het buitenland la ten zien dat zij 'doorgaans' zelf wel ergens onder dak komen', schrijft de minister. Geweldplegers die tegen de af spraak in toch naar huis gaan, lopen het risico veroordeeld te worden tot twee jaar cel of een taakstraf. GPD (Advertentie) •-v'j-' De taxatie van uw auto pakt gunstiger uit dankzij de zonneschermtheorie. Nu gratis CARS autozonneschermpjes bij taxatie van uw auto. Bij Opel taxeren ze uw auto nu historisch gunstig en geven ze CARS outozonneschermpjes* kado. Het oorzakelijk verband? Zelfs Einstein zou er geen theorie voor hebben. Hoeft ook niet. Het is bewezen dat het in de praktijk voor 100% werkt! Dus: laat de Opel dealer even goed noor uw outo kijken, verbaas u over de hoge inruilwaarde en u heeft twee unieke Disney/PIXAR CARS outozonneschermpjes te pakken. En met zo'n goede inruilprijs voor uw huidige auto is een nieuwe wel heel verleidelijk. Zeker omdat u dan ook nog eens 4 Semperit winterhanden inclusief stalen velgen en gratis eerste montage kado krijgt. Waarom we dat hartje zomer doen? De Opel dealer legt het u graag uit... ONGELOFELIJKE AUTO'S, ONNAVOLGBARE DEALS. woensdag 9 augustus 2006 Een op zes mensen is internetslaaf DEN HAAG - Nederlanders hebben vaak hun surfgedrag niet onder controle. Een op de zes heeft het gevoel aan in ternet te zijn verslaafd. Ruim de helft van de gebruikers is steevast langer online dan ze van plan was. Dat blijkt uit onderzoek van prijs- en vergelijkingssite Kelkoo on der 1671 respondenten. Ruim tachtig procent van de respondenten maakt dage lijks één tot twee uur thuis gebruik van het internet. Dit leidt tot veel irritatie. Van de respondenten vindt tien pro cent dat partner of kinderen te lang internetten. GPD Dreumes bevrijd uit parasol voet OUDERKERK AAN DE AMSTEL - Een 2-jarig meisje uit Ouderkerk aan de Amstel kreeg gisteren de schrik van haar leven toen zij in de tuin met haar arm vast kwam te zitten in een parasolvoet. De brandweer moest eraan te' pas komen om de dreumes te bevrijden. Brandweerlieden probeerden eerst de parasolvoet onder steboven te keren, in de hoop dat het armpje van het meis je los zou schieten. Het kind raakte echter zo overstuur,1 dat dit plan werd verlaten. Een te hulp geschoten arts ver doofde het meisje, waarna de hulpverleners aan de slag konden. Toen de parasolvoet ondersteboven hing, trok het bloed weg uit de arm van het meisje en kon de arm ge^ makkelijk los worden gemaakt. ANP Bittere pijnboompit is ongevaarlijk DEN HAAG - Pijnboompitten met een bittere smaak zijn' ongevaarlijk. Dat meldt de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) naar aanleiding van klachten van consumenten. Volgens de klagers kan de bittere smaak zelfs geruime tijd na het eten van de pitten worden geconstateerd. Vol gens de VWA hebben vooral pitten uit China deze smaak-; af wij king. In het verleden is al onderzoek verricht naar mogelijke oorzaken. Daarbij konden geen resten van be strijdingsmiddelen en zware metalen worden aange toond. In ieder geval is er geen sprake van gevaar voor de; gezondheid van de consument, aldus de VWA. GPD Onthulling monument Van Gogh AMSTERDAM - Het kunstwerk ter nagedachtenis van' Theo van Gogh wordt op 7 september officieel onthuld. 'De Schreeuw' van de hand van Jeroen Henneman staat! in het Oosterpark in Amsterdam. Het is een profiel van Theo van Gogh. Aan de ene kant is het hoofd achterover gebogen en verbeeldt het een schreeuw. Aan de andere zij de wordt een gesloten mond voorgesteld. Het beeld is van roestvrij staal en 4,5 meter hoog. Bij de onthulling spreken burgemeester Cohen van Am sterdam en stadsdeelvoorzitter M. Verbeet. GPD KLM verhoogt prijzen tickets AMSTELVEEN - KLM verhoogt morgen de brandstoftoe slag op al zijn vluchten. Dat liet de onderneming gisteren weten. Dat komt door de stijgende olieprijs. De verhoging op intercontinentale vluchten bedraagt 5 eu ro per traject, waarmee de toeslag voor klanten in Neder land uitkomt op 65 euro per enkele vliegreis. Voor een, vlucht binnen Europa wordt 1 euro meer gevraagd, wat! de brandstoftoeslag tilt naar 24 euro per vlucht. ANP ~j 4nnrSentina van der Meer den HAAG - De PvdA wil dat politie en justitie met verzeke raars de handen ineenslaan om frauduleuze schadeclaims aan te pakken. Tweede Kamerlid Heemskerk "I van de PvdA zei gisteren met een actieplan 450 miljoen euro aan fraude te willen besparen. Volgens hem kunnen daardoor gezinnen per jaar 50 euro op de premies besparen, omdat verze keraars minder fraudebedragen hoeven door te berekenen. In februari maakte het Verbond van Verzekeraars bekend har der op te treden tegen fraude. Over twee jaar moet de pakkans zijn vertienvoudigd. Nu wordt bij bijvoorbeeld reisverzekerin gen naar schatting maar een op de twintig fraudegevallen opge spoord. Volgens Heemskerk moeten ver zekeraars vaker aangifte doen. Ook moeten politie en justitie meer doen aan fraudezaken. Een woordvoerder van het ver bond spreekt van een vicieuze cirkel die leidde tot normverva ging. „Aangifte wordt niet ge daan, omdat de ervaring is dat justitie er toch niks mee doet. In middels is het bijna een sport ge worden om verzekeraars op te lichten en daarover tijdens een verjaardag op te scheppen." Uit onderzoek van verzekeraars blijkt dat zij bij schadeverzeke ringen voor bijna 1 miljard euro per jaar worden opgelicht. Vol gens het verbond betalen klan ten hierdoor 150 tot 200 euro te veel. De woordvoerder ontkent dat bij een besparing van 450 mil joen aan fraude de premies 50 euro lager kunnen. „We hebben ook te maken met inflatie. Het zal er eerder toe leiden dat pre mies minder hard stijgen." ANP Hnnr Remko Tanis den HAAG - Het College Be scherming Persoonsgegevens (CBP) neemt ingewikkelde ver zoeken om informatie voorlopig niet meer in behandeling. De toezichthouder heeft het te druk met lopende zaken. De stop op nieuwe vragen die niet met een standaardantwoord kunnen wor den afgedaan, duurt zeker tot 1 oktober. Het CBP houdt in de gaten of overheden, bedrijven en organi saties zorgvuldig omgaan met de persoonlijke gegevens van mensen in hun bestanden. Vorig jaar steeg het aantal vragen aan het CBP met 50 procent tot bijna zevenduizend. De vragen zijn ook ingewikkelder, waar door het meer tijd kost ze te be antwoorden. De toename in belangstelling wordt veroorzaakt door de nieu we terrorismewetgering, zegt woordvoerster B. den Uij'l. „Me de daardoor is het CBP veel be kender geworden en leeft de be scherming van persoonsgegeve ns veel meer." Door de bergen werk die nog op de plank liggen, kan het CBP nieuwe vragen niet meer binnen een redelijke termijn beantwoor den. Brieven met complexe wa gen worden teruggestuurd en e-mails gewist. „Tot nu toe de den we meer dan we aankon den", zegt Den Uijl. „We zijn een kleine toezichthouder met zeventig medewerkers. We kun nen er niet voor alles en ieder een zijn in Nederland." Strenger Om te voorkomen dat het CBP na 1 oktober opnieuw wordt overspoeld, worden verzoeken eerder afgewezen. Den Uijl: „Een vraag moest al enige maat schappelijke relevantie hebben, daarin worden we nog stren ger." In veruit de meeste gevallen ko men de ingewikkelde vragen van bedrijven en instellingen. Vragen van burgers kunnen doorgaans met standaardant- woorden worden afgedaan. Aan het eind van het jaar opent de privacywaakhond een websi te met antwoorden op veel ge stelde vragen. Den Uijl: „Die gaan over de buurman die een camera heeft opgehangen en ook jouw erf filmt, of over ge adresseerde reclamefolders, ter wijl mensen daar nooit hun per soonlijke gegevens voor hebben opgegeven." Alleen ingewikkel de vragen die tot afgelopen maandag zijn binnengekomen, worden nog beantwoord. Den Uijl: „We hebben er nog 63 op de plank liggen. Die werken we eerst in alle rust af." GPD NS perplex over ophef om rondje rond de kerk UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen zijn verbaasd over een brief van vakbond FNV Bondgenoten waarin wordt ge waarschuwd voor onrust onder hel personeel. De werknemers zouden vrezen dat het omstre den 'rondje rond de kerk' alsnog wordt ingevoerd in het dien strooster van 2007. Een NS-woordvoerder zei giste ren dat het rijdende personeel 'niet bang hoeft te zijn' dat zij in het nieuwe jaar alleen nog mo gen werken op vaste routes. In 2000 en in 2001 staakten i werknemers van NS uit onvrede i over plannen om hen op vaste routes te laten werken. Een soortgelijk scenario is volgens FNV Bondgenoten mogelijk als er geen aanpassingen worden ge maakt op het huidige con cept-dienstrooster. Het spoorbedrijf verwacht dat er deze maand duidelijkheid komt over de roosters. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3