PZC Waarschuwing tegen verslaving Zelfs de cavia gaat mee naar de camping 10 SMMffPHOTO Vrijwilligers houden oogje in het zeil na brand huttendorp Geschiedenis komt tot leven in Sluis GRATIS MP3-SPEIER GRATIS 128Mb SMARD Leger des Heils is gedoogbeleid zat en houdt folderactie bij Terneuzense koffieshops Parkeren achter moskee mogelijk Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl F-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 9 augustus 2006 Nu bij 100 foto's afdrukken in de 1-uur service GRATIS MP3-speler GRATIS 128 Mb SD-geheugenkaart! editie Zeeuws-Vlaanderen dnnrRené Hoonhorst TERNEUZEN - Het gedoogbe leid voor de verkoop van soft drugs loopt uit de hand in Ter- neuzen, vindt de plaatselijke af deling van het Leger des Heils. Het Terneuzense korps wil zater dag koffieshopbezoekers infor meren over de gevaren van soft- werking van cannabisgebruik'. Uit thuiskweek afkomstige wiet bevat tegenwoordig veel meer verslavende en gezondheidsbe dreigende stoffen dan in de ja ren zeventig, doceert Pronk. „Veel drugstoeristen beseffen dat helemaal niet, dus moeten ze worden voorgelicht Door het uitdelen van folders - in het Nederlands én in het Frans - wil het Leger des Heils zaterdag tussen 13.00 en 22.30 uur veel koffieshopbezoekers be wuster maken. Dat veel drugs toeristen daar niet op zitten te wachten, neemt Pronk direct aan. Het Leger des Heils hoopt ech ter ook plaatselijke politici en koffieshopuitbaters wakker te schudden en een kerkelijke en politieke discussie uit te lokken. Verplaatsing van een of twee koffieshops naar de grens lost de problemen niet op, weet het leger. „We geloven niet in gedo gen, wel in mededogen", luidt de leus van heilsoldaten en hun medestanders. Met een grotere parkeergarage en het nieuwe theaterplein wor den de problemen ook niet min der, verwacht Pronk. Als de ge meente én de koffieshophouders de handen ineenslaan, kan ech ter wel wat worden bereikt, ver wacht de legervoorman. „De ge meente moet de grens van het toelaatbare opnieuw durven be palen en de koffieshops moeten zorgen voor toezicht en beveili ging." Hoewel het leger de aandacht van gemeentebestuurders wil trekken, is het toeval dat de fol deractie net aan het eind van het raadsreces plaatsvindt. „Ik had er nog niet bij stilgestaan dat de politieke zomervakantie bijna is afgelopen. Er zijn deze weken gewoon ontzettend veel drugstoeristen in Terneuzen en die willen we graag aanspre ken." TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft geen be zwaar tegen de aanleg van een parkeerterrein achter mos kee Bilal-i Habesi aan de Leeuwenlaan in Terneuzen. Raadslid W. Broekhuysen klaagde in januari (als WD'er, inmiddels voert hij een eigen lijst) over parkeeroverlast bij de moskee. Toen op tweede kerstdag een barak achter de moskee uit brandde, zag Broekhuysen een oplossing voor de parkeer- problematiek: de barakken slopen en het terrein inrich ten als parking. Op 15 februari gaf de gemeente Terneu zen een sloopvergunning voor de barakken aan de stich ting Bilali-habesi Camli. Niet lang-daarna gingen de voor malige noodlokalen van school De Leeuwtjes tegen de vlakte. „Het terrein is bestemd voor voorzieningen voor algemeen maatschappelijk gebruik. Een parkeerterrein bij de moskee zou dus in overeenstemming zijn met het be stemmingsplan", zegt he.t college. Of het terrein ook daad werkelijk zo wordt ingericht is niet aan de gemeente. „We hebben het immers over privéterrein", zegt gemeente woordvoerder D. Timmers. Fietspad in Sluis gaat op de schop SLUIS - Een groot deel van het fietsspad in de Sint An- nastraat tussen Sluis en Sint Anna ter Muiden wordt van daag opgebroken vanwege de vervanging van een riool- persleiding. De persleiding ligt onder het fietspad aan de kant van supermarkt Edah. Fietsers worden omgeleid via het pad aan de andere kant van de weg. De leiding wordt vervangen, omdat de capaciteit onvoldoende is. Tegelij kertijd wordt vanaf het bedrijventerrein een extra riool- persleiding aangelegd. De werkzaamheden zullen zo'n acht weken duren. Twaalf weken cel voor winkeldief MIDDELBURG - De Middelburgsepolitierechter M. Meeuwisse-heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Ter neuzen voor het plegen van twee winkeldiefstallen bij ver stek twaalf weken cel opgelegd. Aan een Middelburgse winkelier moet de verdachte 236 euro schadevergoeding betalen. De winkeldiefstallen werden in Middelburg en Vlissingen gepleegd. De Terneuzenaar nam 21 februari uit een kledingzaak in Middelburg een T-shirt weg. Dat werd gezien door de winkelier. De dief rukte zich los bij zijn aanhouding en rende de winkel uit. De gedupeerde ei genaar van de kledingzaak en omstanders wisten buiten de dief tegen de grond te werken. De Terneuzenaar had verklaard dat hij die dag naar de verjaardag van zijn vriendin moest, maar geen geld had om een T-shirt te ko pen. Geldproblemen zouden ook de oorzaak zijn geweest van een winkeldiefstal in Vlissingen. Daar nam hij 9 maart een MP3-speler weg bij een supermarkt. De man is al eerder voor vermogensdelicten veroordeeld. Loop 's avonds eens een rondje langs de oever van het Veerse Meer. Op een muurtje met een lekker flesje wijn er bij kun je genieten van de on dergaande zon. Ideaal om je gedachten te ver zetten, zo vindt Jan van Iwaarden. In Kortgene heeft de dorps raad onlangs een wandeling uitgezet. Op twaalf plaatsen staan borden met historische informatie over het dorp. Vlak voor camping De Paardekreek vindt op zater dag 26 augustus om 10.00 uur een wakeboardbattle plaats in het Veerse meer. Bij camping De Paarde kreek kun je ook wakeboard- les nemen of banaanvaren op het Veerse Meer. Huur een bootje en ga vis sen op het Veerse Meer. Er is genoeg forel en paling te vin den. Maak een fietstocht rond om het Veerse Meer. Het le vert misschien wat zadelpijn op, maar het is zeker de moei te waard. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Een tweede thuis aan het water willen meedoen aan het organi seren van de speelweek in Hoek. In een hoekje van het speelter rein timmeren Joe Sykes en Wout Biesheuvel er ondertussen lustig op los. Hoewel hun hut maandag door de vlammen werd verwoest, laten zij zich niet uit het veld slaan. „We zijn natuurlijk heel boos en teleurgesteld, maar we laten ons plezier er niet door vergallen", zegt Joe. Wouter had nog het idee opge vat om 's nachts op wacht te gaan staan, maar daar gingen ze thuis niet mee akkoord. „En ik moet 's nachts natuurlijk ook slapen", was zijn commentaar. De speelweek in Hoek wordt vrijdag afgesloten met een speur tocht. Dan worden ook de hutten weer afgebroken. Weigeren lift levert Hulstenaar klap in gezicht op HENGSTDIJK - In de Plevier straat in Hengstdijk werd gister nacht even voor één uur een twintigjarige man uit de gemeen te Hulst aangehouden wegens mishandeling. Hij wilde even daarvoor op de Vogelweg meerijden met een ze ventienjarige fietser uit dezelf de gemeente. Toen de fietser wei gerde hem achterop te nemen, kreeg die een klap in het gezicht van de twintigjarige. zeeuwse almanak Voor aap Het bezoek van het Kloeting- se gezin aan de Apenheul in het verre Apeldoorn kon zon der meer als een succes wor den beschouwd. De kinderen waren allerminst bevreesd voor de doodshoofdaapjes, be wonderden de bonobo's, had den schik om de blauwoogma- ki's in het Madagascarbos en door René van Stee HOEK - Vrijwilligers van het dorpshuis in Hoek houden deze week 's avonds een oogje in het zeil bij het huttendorp op het Molenplein. De maatregel wordt getroffen na de brand stichting waarbij maandaga vond omstreeks half elf pallets van een hut in vlammen opgin gen. „Het is treurig dat het zo moet, maar het kan blijkbaar niet an ders", aldus beheerder R. Mul der van het dorpshuis. De hutten worden gebouwd in het kader van de jeugd vakantie week. De pallets die vlam vat ten, stonden vlak naast het dorpshuis. Behalve een losge raakt boeiboord, liep het ge bouw geen schade op. De verontwaardiging over de brandstichting was gistermid dag nog zeer groot. Vrijwillig ster D. Schieman verklaarde dat het terrein tijdens eerdere edi ties van de speelweek 's avonds wel in de gaten werd gehouden, maar dat dit nu bijna een onmo gelijke opgave is. 's Avonds „Want wij zijn maar met z'n tweetjes. Met hulp van enkele jongeren uit het dorp is dit over dag goed te doen, maar ze kun nen niet van ons verlangen dat we ook 's avonds een hele week in touw zijn", aldus Schieman. Zij is blij met de hulp van de vrijwilligers van het dorpshuis, maar hoopt tegelijkertijd dat er de komende jaren meer mensen woonden, als bijna onvermij delijk hoogtepunt, het voede ren van de borstroffelende go rilla's bij. Het antwoord - tijdens de in formele avondevaluatie - op de vraag wat ze deze dag het allerleukste hadden gevon den, was echter enigszins ont nuchterend. „De speeltuin." Zo rond februari begint het weer te kriebelen bij Hei- ma (42) en Jan (47) van Iwaar den uit Hansweert. Dan willen zenaar buiten, naar het water én naar hun stacaravan op cam ping De Paardekreek in Kortge ne. Van eind maart tot eind ok tober zijn ze er niet weg te slaan. Helma: „Als je hier komt, krijg je meteen het vakantiege voel." Mensen in korte broeken en zwemkleding, tenten en cara vans. Het vakantiegevoel druipt inderdaad van het Kortgeense campingterrein af. Niet zo gek ook, zo midden in de zomer. Zo'n honderd meter van het Veerse Meer staat de stacaravan van Helma en Jan. Vanuit hun tuin kun je de televisietoren van Goes zien staan. Toch waant het Hansweertse echtpaar zich in Kortgene elke keer weer in een andere wereld. Jan: „We krijgen wel eens vreemde reacties van mensen. Dan wagen ze: wat doen jullie toch zo dicht bij buis? Maar als ze hier eenmaal geweest zijn, praten ze wel an ders hoor." Iielma: „De meeste mensen gaan twee of drie weken per jaar met vakantie. Wij heb ben zeven maanden. Elk week end, van eind maart tot eind ok tober zijn we hier. Vanaf aan staande vrijdag blijven we drie weken achter elkaar." In de sta caravan, die voorzien is van een televisie met dvd-speler, draad loos internet en een cd-speler, is het prima vertoeven. „We heb ben een gewone wc, dus we hoe ven niet steeds naar het washok of met een chemisch toilet heen en weer te lopen. En als we iets vergeten zijn, kunnen we zo even naar huis." Zelfs op een gewone doorde weekse werkdag weten de Van Iwaardens het vakantiegevoel nog prima te vinden. „Ja hoor, vanochtend heb ik gewerkt en nu heb ik vakantie tot morgen ochtend half negen", vertelt Hel ma met een grote glimlach. Jan heeft net even pauze genomen, tussen de werkzaamheden door: „Ik heb een eigen bedrijf. Ik ben hier net buiten de camping aan het werk. Ik doe in elektro-on- derhoud voor de pleziervaart. Dat is het nuttige met het aange name verenigen.". De hondjes Daisy en Rex rennen ondertus sen vrolijk door het gras. „Als ze thuis het woord camping ho ren, gaan ze bij de voordeur staan. Zelfs de cavia gaat mee", lacht Helma. In de hoek van de Helma en Jan van Iwaarden: zeven tuin staat een enorm hok met twee etages. Het ontbreekt Jan nes aan niets. „Thuis heeft hij maar een heel klein hokje. Pas was hij niet lekker, maar toen hij hier kwam, sprintte hij met een het hele hok door. Ik denk dat we 'm gewoon te veel ver wend hebben." Het is niet zo dat Helma en Jan nooit over de grens gekeken hebben. „We zijn in Egypte geweest, in Indonesië, in Canada, Israël en Spanje. Nee, het buitenland hoeft voor mij niet meer. We hebben hïer alles", zegt Jan resoluut. Helma: „Nou ja, helemaal afgeschreven Advertentie trekking augustus vaarbewijs inmiddels op zak. Met de boot trekt hij er vaak op uit. „Het is echt leuk. Vaak gaan we met een man of zeven hier van de camping om een uur of half elf 's avonds paling vissen. We houden ook vaak palingfeest jes met familie en vrienden. Dan leggen we de paling op de skot- telbraai, lekker met een beetje foto Dirk-Jan Gjeltema olijfolie. Heerlijk!" Een vakan tiedorp, zo zou je De Paarde kreek kunnen noemen. Jan: „We kennen de buren inmiddels goed. Ze komen vaak even langs voor een biertje. Het zijn alle maal mensen uit Zuid-Beve land." Helma: „Ja, dit is echt ons tweede thuis." Cornelleke Blok maanden per jaar vakantie. is het nog niet, maar voor de ko mende jaren hebben we het hier gewoon gevonden. We houden erg van watersporten. Ga eens met een boot en een caravan naar Spanje rijden. Dan moet je met aparte auto's. Nou, da's ook niet gezellig hoor. En boven dien, moet je het haventje hier zien bij de camping, dat is toch net Saint Tropez? Alleen de bootjes zijn wat kleiner." Wakeboarden Dat de twee van watersporten houden, is wel duidelijk. Bij de deur van de stacaravan hangen de wetsuits en de reddingsves ten in de wind. De wakeboards staan te glimmen in het gras. Plelma: „Ik ben meer óp het wa ter en Jan van onder het water. Ik doe sinds vorig jaar aan wake boarden. Dat is snowboarden, maar dan op het water." Jan vaart met zijn bootje Elisa en Helma hangt erachter op haar wakeboard. „Ja, Jan vaart graag en ik plons graag", lacht Helma. „We maken ook vaak dagtochtjes naar Veere of rich ting de Oosterschelde." Jan houdt erg van vissen en dui ken, Hij heeft zijn duikbrevet en Het Leger des Heils is ruim an- p derhalf jaar gevestigd in de Dijk- II straat, op een steenworp af stand van beide koffieshops. Vanaf de ingebruikname van 3 het gebouw - waarin een kerk, i een tweedehandskledingzaak, een koffieruimte en kantoren zijn gehuisvest - heeft het heilsleger te kampen met over- last van koffieshopbezoekers. Vooral wildplassers en foutpar- ei keerders zorgen voor tot het kookpunt stijgende verontwaar- diging. Gênant ,,Het is natuurlijk ook uitermate gênant als tijdens een herden kingsdienst iemand tegen de kerkstaat te plassen", zegt kapi tein R. Pronk. Het heilsleger overlegt regelmatig met de ge meente en buurtbewoners over te nemen maatregelen. Concrete maatregelen en resultaten blij ven echter uit. Maar de overlast - ook zwerfafval is een bron van j| ergernis - is voor het leger niet a de voornaamste reden om actie te gaan voeren, benadrukt Pronk. Het Leger des Heils vindt dat ge meente én koffieshopuitbaters te weinig maatschappelijke ver antwoordelijkheid nemen door drugstoeristen niet te wijzen op de 'gevaren en de verslavende SLUIS - Een bonte stoet van historische figuren trok gisteravond rond negen uur door de straten van het centrum van Sluis. Het was de feestelijke afsluiting van een serie van vier avondmarkten op dinsdag. De belangstelling was erg groot. Op de toegangswegen was het rond zeven uur al aanschuiven in de file. De parade van een tweehonderdtal figuranten bracht en kele hoogtepunten uit de historie van ons land. Voorop in de parade liep de plaatse lijke dorpsomroeper Cees Blaeke als Jan tje van Sluis, die volgens de legende zijn stadje vierhonderd jaar geleden behoed de voor een inval van de Spanjaarden. Het eerste deel van de stoet had als the ma 'Terug in de tijd' met een beschieting met kannonnen, troubadours, paarden en een Bourgondische tafel. 'Typisch Hol lands' bestond uit oude Zeeuwse kleder drachten, antieke fietsen, de bekende Hollandse kaasdragers en de dansgroep Den Ossaert. Aan het eind van het twee de gedeelte kwam de herinnering aan Ko ningin Wilhelmina tot leven. De culture le groep Coba Verde, een Indonesische dansgroep en de dansende Chinese draak brachten aan het eind van de optocht en kele van de in ons land voorkomende cul turen ten tonele. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39