PZC Prikkeldraad rond natuur eist tol Zelfs de cavia gaat mee naar de camping Vogels vliegen zich vast en sterven ellendige dood Ouwerwesse techniek voor even terug GRATIS MP34PELER GRATIS 128Mb SD-CARD SMMTPHOTO Borden en infopaneel historische wandeling doelwit vandalen Voor aap 'Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl .Postbus 31, 4460 AA Goes «Advertentie-exploitatie: .Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 9 augustus 2006 waarin opgenomen e Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ZONNEMAIRE - Vogels bij het natuurgebied Bommenede heb ben te lijden onder het prikkel draad langs de waterkant. Ze vliegen zich, scherend over het water, vast. Niet alleen sterven sommige zo een ellendige dood, het vormt tevens een luguber ge zicht voor passerende waterre creanten. De afrastering dient om het uit breken van grazende koeien te beletten en zwemmers in het naastgelegen receatiegebied aan de Grevelingen buiten te hou den. De koeien zijn nodig om de begroeiing kort te houden voor kustbroedvogels. Heel verve lend dus dat juist vogels het slachtoffer worden van maatre gelen die speciaal voor hen wor den genomen, zeggen opzichter W. van der Hulle van Staatsbos beheer en T. Sluijter van de Na tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland onafhankelijk van elkaar. Vraagtekens Sluijter zet vraagtekens bij de functie van het prikkeldraad dwars in de geul. Maar tegelij kertijd beseft hij dat er weinig andere middelen zijn om koeien in bedwang te houden. „Bij de Prunje speelt het zelfde verhaal. Daar hangt ook met enige regel maat een eend, meeuw of een en kele keer zelfs een roofvogel in het prikkeldraad." De vogelken ner was zijdelings betrokken bij het ontwerp van het natuurge bied onder Serooskerke. Diver se alternatieven zijn volgens hem onderzocht, maar bleken onvoldoende om koeien binnen de afrastering te houdeh. Volgens Van der Hulle is dat ook bij Bommenede het pro bleem. Het waterpeil in het bui tendijkse gebied wordt tot hal verwege de zomer kunstmatig laag gehouden ten gunste van broedvogels. De slikken zijn dan eenvoudig doorwaadbaar voor de koeien. De opzichter van Staatsbosbeheer vermoedt dat daar, in combinatie met de droogte de afgelopen maanden, ook het verband ligt. De afraste ring steekt naar verhouding ho ger boven de waterspiegel uit, waardoor vogels bij het overvlie- gen sneller een misrekening ma ken, aldus Van der Hulle. Pechgevallen Hij heeft niet de ervaring dat er op die plek veel slachtoffers val len en denkt zelf dat het om een aantal 'pechgevallen' gaat. Om herhaling zoveel mogelijk uit te sluiten, bekijkt de opzichter of de bovenste wikkel kan worden vervangen door glad draad. De Natuur- en Vogelwacht heeft over het algemeen geen klagen over de wijze waarop de natuurbeheerders op Schou wen-Duiveland hun gebieden af rasteren, zegt Sluijter. De aan leg van omvangrijke natuurge bieden maakt de kans op onge lukken wel groter. Daar staat te genover dat tot dusver vèrsnip- perde zones aanéén worden gere gen en binnenin versperringen kunnen worden weggehaald. Wel constateert Sluijter een op vallend groot aantal uilen als verkeersslachtoffer. De N59 bij het Pikgat (Heerenkeet) is vol gens hem wat dat betreft be rucht. In de kale bermen daar le ven veel muizen, wat het tot een populair jachtgebied maakt voor uilen. Sjaco de Visser met driespan Simon, Iwan en Emma. door Selma Osman WÈSTKAPELLE - Thuis in Aagtekerke worden Iwan, Simon en Emma ingezet om het hooi te schudden zodat het kan drogen. In Westkapelle moesten ze gisteren wérken. Dertig Zeeuwse trekpaarden ploeterden als vanouds tijdens de jaarlijkse oogstdemon- stratie van de Stichting Het Werkend Trek paard Zeeland. „Iwan, vooruit", schreeuwt eigenaar Sjaco de Visser tegen de kont van het middelste paard. Het fiere trekpaard weigert en kijkt nog eens rustig om zich heen. Maar als de verwensing 'ouwe bok' klinkt, komt het drie span in beweging en schokt De Visser heen en weer op het stoeltje van de 'zelfbinder'. Met geraas spuugt de machine, die ook maait, om de paar meter keurige schoofjes uit. Honderden toeschouwers zijn naar het stuk land aan de Domineeshof/Hogeweg toege stroomd. Ze blijven maar plaatjes schieten. Van De Visser met zijn strooien hoed, van Gina van Sint-Jan met haar pasgeboren veu Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Een tweede thuis aan het water Zo rond februari begint het weer te kriebelen bij Hel- nta (42) en Jan (47) van Iwaar- den uit Hansweert. Dan willen zenaar buiten, naar het water én naar hun stacaravan op cam ping De Paardekreek in Kortge- ne, Van eind maart tot eind ok tober zijn ze er niet weg te slaan. Helma: „Als je hier komt, krijg je meteen het vakantiege voel." Mensen in korte broeken en zwemkleding, tenten en cara vans. Het vakantiegevoel druipt inderdaad van het Kortgeense campingterrein af. Niet zo gek ook, zo midden in de zomer. Zo'n honderd meter van het Veerse Meer staat de stacaravan van Helma en Jan. Vanuit hun tuin kun je de televisietoren van Goes zien staan. Toch waant het Hansweertse echtpaar zich in Kortgene elke keer weer in een andere wereld. Jan: „We krijgen wel eens vreemde reacties van mensen. Dan vragen ze: wat doen jullie toch zo dicht bij huis? Maar als ze hier eenmaal geweest zijn, praten ze wel an ders hoor." Helma: „De meeste mensen gaan twee of drie weken Per jaar met vakantie. Wij heb ben zeven maanden. Elk week end, van eind maart tot eind ok tober zijn we hier. Vanaf aan staande vrijdag blijven we drie weken achter elkaar." In de sta caravan, die voorzien is van een televisie met dvd-speler, draad loos internet en een cd-speler, is het prima vertoeven. „We heb ben een gewone wc, dus we hoe ven niet steeds naar het washok of met een chemisch toilet heen en weer te lopen. En als we iets vergeten zijn, kunnen we zo even naar huis." Zelfs op een gewone doorde weekse werkdag weten de Van Iwaardens het vakantiegevoel nog prima te vinden. „Ja hoor, vanochtend heb ik gewerkt en nu heb ik vakantie tot morgen ochtend half negen", vertelt Hel ma met een grote glimlach. Jan heeft net even pauze genomen, tussen de werkzaamheden door: „Ik heb een eigen bedrijf. Ik ben hier net buiten de camping aan het werk. Ik doe in elektro-on- derhoud voor de pleziervaart. Dat is het nuttige met het aange name verenigen.". De hondjes Daisy en Rex rennen ondertus sen vrolijk door het gras. „Als ze thuis het woord camping ho ren, gaan ze bij de voordeur staan. Zelfs de cavia gaat mee", lacht Helma. In de hoek van de Helma en Jan van Iwaarden: zeven maanden per jaar vakantie. tuin staat een enorm hok met twee etages. Het ontbreekt Jan nes aan niets. „Thuis heeft hij maar een heel klein hokje. Pas was hij niet lekker, maar toen hij hier kwam, sprintte hij met een het hele hok door. Ik denk dat we 'm gewoon te veel ver wend hebben." Het is niet zo dat Helma en Jan nooit over de grens gekeken hebben. „We zijn in Egypte geweest, in Indonesië, in Canada, Israël en Spanje. Nee, het buitenland hoeft voor mij niet meer. We hebben hier alles", zegt Jan resoluut. Helma: „Nou ja, helemaal afgeschreven (Advertentie) is het nog niet, maar voor de ko mende jaren hebben we het hier gewoon gevonden. We houden erg van watersporten. Ga eens met een boot en een caravan naar Spanje rijden. Dan moet je met aparte auto's. Nou, da's ook niet gezellig hoor. En boven dien, moet je het havèntje hier zien bij de camping, dat is toch net Saint Tropez? Alleen de bootjes zijn wat kleiner." Wakeboarden Dat de twee van watersporten houden, is wel duidelijk. Bij de deur van de stacaravan hangen de wetsuits en de reddingsves ten in de wind. De wakeboards staan te glimmen in het gras. Helma: „Ik ben meer óp het wa ter en Jan van onder het water. Ik doe sinds vorig jaar aan wake boarden. Dat is snowboarden, maar dan op het water." Jan vaart met zijn bootje Elisa en tlelma hangt erachter op haar wakeboard. „Ja, Jan vaart graag en ik plons graag", lacht Helma. „We maken ook vaak dagtochtjes naar Veere of rich ting de Oosterschelde." Jan houdt erg van vissen en dui ken. Hij heeft zijn duikbrevet en vaarbewijs inmiddels op zak. Met de boot trekt hij er vaak op uit. „Het is echt leuk. Vaak gaan we met een man of zeven hier van de camping om een uur of half elf 's avonds paling vissen. We houden ook vaak palingfeest jes met familie en vrienden. Dan leggen we de paling op de skot- telbraai, lekker met een beetje foto Dirk-Jan Gjeltema olijfolie. Héérlijk!Een vakan tiedorp, zo zou je De Paarde kreek kunnen noemen. Jan: „We kennen de buren inmiddels goed. Ze komen vaak even langs voor een biertje. Het zijn alle maal mensen uit Zuid-Beve land." Helma: „Ja, dit is echt ons tweede thuis." Cornelleke Blok Loop 's avonds eens een rondje langs de oever van het Veerse Meer. Op een muurtje met een lekker flesje wijn er bij kun je genieten van de on dergaande zon. Ideaal om je gedachten te ver zetten, zo vindt Jan van Iwaarden. In Kortgene heeft de dorps raad onlangs een wandeling uitgezet. Op twaalf plaatsen staan borden met historische informatie over het dorp. Vlak voor camping De Paardekreek vindt op zater dag 26 augustus om 10.00 uur een wakeboardbattle plaats in het Veerse meer. Bij camping De Paarde kreek kun je ook wakeboard- les nemen of banaanvaren op het Veerse Meer. Huur een bootje en ga vis sen op het Veerse Meer. Er is genoeg forel en paling te vin den. Maak een fietstocht rond om het Veerse Meer. Het le vert misschien wat zadelpijn op, maar het is zeker de moei te waard. foto Ruben Oreel len en van een vrolijk groepje mannen dat de bossen tarwe opsteekt op een wagen. Vrijwilliger Gerard Sturm uit Souburg kent alle technieken. Dinsdag zet hij de schoven recht. „Dat deden ze vroeger om ze veertien dagen op het land te laten drogen." Hij is op gegroeid met het 'binderen' en 'stuken'. Heel wat anders dan de moderne combines die nu over het land rijden en in een werk- gang het tarwe afrijden en dorsen. „Dit is nog ouwerwes", wijst hij om zich heen. Sturm (75) geniet. „Die paarden, dat trekt altijd. Ik heb er vijftig jaar mee gereden." Nu bij 100 foto's afdrukken in de 1-uur service GRATIS MP3-speler GRATIS 128 Mb SD-geheugenkaart! Problemen door harde wind SCHARENDIJKE - Reddingboot Griend van Ouddorp is maandagavond uitgerukt om boten te assisteren op het Grevelingenmeer. Door de harde noordooster wind (wind kracht 7) zijn verschillende schepen in de problemen geko men. De reddingboot heeft vooral moeten helpen bij het afmeren van schepen. Straf voor bijten agent MIDDELBURG - Een 46-jarige vrouw uit Lewedorp is gisteren in Middelburg voor wederspannigheid tegen de politie veroordeeld tot vijftig uur voorwaardelijke werk straf. Bij haar aanhouding beet ze een agent in zijn hand. Plet tumult was ontstaan toen de politie vorig jaar op 1 no vember in Vlissingen naar haar rijbewijs vroeg. Volgens raadsman D. Olie was zijn cliënte, die oververmoeid was, arrogant en onredelijk door de agenten behandeld. „Dat had soepeler gekund." Officier van justitie E. Bethlehem eiste vijftig uur werk straf. In haar eis zei ze rekening te houden met de hevige gemoedstoestand waarin de vrouw had verkeerd. De straf pleiter vond de eis te hoog en pleitte voor een symbolische straf, omdat de verdachte verminderd toerekeningsvat baar was. De vrouw werd ook verweten de verbalisanten te hebben bedreigd, maar daarvan werd ze door politie rechter M. Meeuwisse vrijgesproken. Ter Reede krijgt eigen bakovens VLISSINGEN - Bij Ter Reede kunnen bewoners vanaf vandaag hun eigen brood bakken. Het Vlissingse zorgcen trum heeft twee professionele bakovens aangeschaft. Be woners worden bij het bakken deskundig begeleid. In de nieuwe bakkerij wordt gewerkt met biologisch graan, dat zelf wordt gemalen. De bakkerij is onderdeel van het pro ject 'introductie biologische voeding in zorginstellingen'. Dit najaar begint Ter Reede met het serveren van biolo gisch eten. De koks gaan daarvoor binnenkort op stage. De ovens worden vandaag in gebruik genomen door gede puteerde T. Poppelaars van landbouw. Dronken bromfietser krijgt boete MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse veroordeelde gisteren een twintigjarige inwo ner van Goes voor dronken rijden op een bromfiets con form de eis tot 280 euro boete en zes maanden voorwaar delijke rijontzegging. De man reed op 8 januari in Goes dronken op zijn brom mer toen hij door de politie werd aangehouden. De jonge Goesenaar blies 665 microgram. Omdat de man een begin nend bestuurder is ligt de alcohollimiet op 88 microgram. Dat werd in de strafmaat meegenomen. door Piet Kleemans NOORDGOUWE - Vandalen hebben zich vergrepen aan richtingbordjes en een infor matiepaneel bij de historische wandelroute in de omgeving van Noordgouwe. De rich tingborden zijn gestolen en het informatiepaneel is tot twee keer toe van zijn plaats ge haald en in het weiland gesme ten. Initiatiefnemers voor het histori sche ommetje Stichting Platte landsvernieuwing Schouwen- Duiveland en Stichting Land schapsbeheer Zeeland zijn ont hutst maar niet van plan bij de pakken neer te gaan zitten. Niet verwacht Sandra Dobbelaar van Stich ting Landschapsbeheer Zee land: „We hadden dit niet verwacht, maar het is duidelijk met voorbedachten rade ge beurd. Met graffiti en zo houd je nog wel rekening, maar niet met wat hier gebeurd is. Dat grote paneel is met palen uit de grond gehaald en dat doe je echt niet in je eentje." Paula Bremmers van Stichting Plattelandsvernieuwing sluit zich daarbij aan. „Dat paneel is echt een knots van een ding, met enorme palen. Dit is meer dan vandalisme, dit lijkt op een doel gerichte protestactie tegen de wandelroute." Door de diefstal en vernieling zijn niet alleen de wandelaars die gebruik willen maken van het pad gedupeerd, maar ook boer Sjaak de Bree die een strook land heeft afgestaan. Op die richtingbordjes stonden ook de wandelregels, waaronder het dringende verzoek om op het pad te blijven en de gewassen op de akker met rust te laten. Bremmers: „Daarom is het dub bel vervelend dat die bordjes ge stolen zijn. Beraden Landschapsbeheer en Stichting Plattelandsvernieuwing bera den zich op een mogelijke nieuw plek voor met name het informa tiepaneel. Bremmers: „Mis schien moeten we kiezen voor een locatie aan het begin van de wandeling, bijvoorbeeld aan de Dorpsring. Dan is de kans dat er iets mee gebeurt een stuk klei ner." De plannenmakers laten zich door de vernielingen niet uit het veld slaan en zijn al druk bezig met plannen te maken voor meer historische wandelpaden op Schouwen-Duiveland. „We willen graag een wandel route langs de Grevelingen maar we zitten ook te denken aan een pad dat het tracé van de vroegere trambaan bij Zonne- maire volgt", licht Bremmers toe. Netwerk „Een andere mogelijkheid is een wandelroute van wijnhoeve De Kleine Schorre naar Streek- en Landbouwmuseum Goemans- zorg. Uiteindelijk hopen we een heel netwerk van historische wandelroutes op het eiland te kunnen realiseren." zeeuwse almanak Het bezoek van het Kloeting- se gezin aan de Apenheul in het verre Apeldoorn kon zon der meer als een succes wor den beschouwd. De kinderen waren allerminst bevreesd voor de doodshoofdaapjes, be wonderden de bonobo's, had den schik om de blauwoogma- ki's in het Madagascarbos en woonden, als bijna onvermij delijk hoogtepunt, het voede ren van de borstroffelende go rilla's bij. Het antwoord - tijdens de in formele avondevaluatie - op de vraag wat ze deze dag het allerleukste hadden gevon den, was echter enigszins ont nuchterend. „De speeltuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31