Criminelen verdacht van branden Spanje Hevige strijd in Libanon Onvervulde wens van vader van 37 kinderen Geen discriminatie van rokers bij sollicitatie toegestaan 5 Op tweehonderd plaatsen staat bos in lichterlaaie Euthanasie is in België even niet mogelijk Oud-generaal Mladic zit nog steeds in Servië s-/- Kijk op www.rwe.nl RWE Spanning groeit tussen Slowakije en Hongarije Ballonnen vullen luchtruim boven Bristol woensdag 9 augustus 2006 jnnr Henk van den Boom santiagode compostela. Ziekelijke pyromanen of ge organiseerde criminelen die economische belangen hebben bij het platbranden van de bos sen, De Spaanse politie en justi tie laten zich er nog niet over uit, maar zeker is dat er opzet in het spel is. Tweehonderd bosbranden hou den het noordoosten en het noordwesten van Spanje in spanning. Meer dan tweedui zendhectare bos is de afgelopen dagen verwoest. Het vuur heeft al drie levens geëist en duizen den bewoners hebben hun hui zen moeten verlaten. Vooral in Galicië staan de ruim vijfduizend brandweerlieden machteloos. Als de ene brand haard is bedwongen, dan ont staat er ergens anders weer een nieuwe. •Een nieuw type bosbrand", zegt minister Canal van Milieu van de deelregio Galicië. Het vuur ontstaat vaak 's nachts in een stuk bos dicht bij dorpen of een buitenwijk van de stad. „Je durft er niet aan te denken, Bomaanslagen treffen Bagdad BAGDAD - Bomaanslagen en beschietingen in Bagdad heb ben gisteren zeker 24 mensen het leven gekost. Tachtig ande ren raakten gewond. De meeste doden vielen op een markt in de Iraakse hoofdstad, waar twee bommen explodeer den, Daardoor stierven zeker tien mensen en raakten 69 ande rengewond. Bij de grens met Iran kwamen zeven Iraakse grenswachten om. Hun lijken werden gisteroch tend gevonden. ANP/RTR/AFP BRUSSEL - Euthanasie is tijde- jk onmogelijk in België door een gebrek aan het middel Pen- tothal. Dat is het gevolg van le- reringsproblemen bij de produ cent Hospira, een verzelfstandig de dochteronderneming van het Amerikaanse farmacoucern Ab- "ott, zo is gisteren duidelijk ge worden. De Amerikaanse onderneming eg de levering onlangs over aan Hospira, dat echter geen le- !®mgszekerheid kan bieden. f. k°mt doordat Hospira nog maar het lijkt er sterk op dat de daders geen genoegen nemen met een gewone bosbrand, maar het hebben gemunt op mensen." De politie heeft drie verdachten aangehouden, maar een van hen is al weer vrijgelaten. De hoog ste baas van de Guardia Civil is gisteren in Galicië aangekomen om het onderzoek te leiden. De centrale socialistische regering wil alle kritiek uit dit deel van het land voorkomen, omdat zij de vorige centrumrechtse rege ring fel heeft aangevallen toen Galicië werd getroffen door de grootste milieuramp uit de ge schiedenis met de olietanker de Prestige. Over de motieven van de bran den tast de politie nog in het duister. „Het kan van alles niet over voldoende vergunnin gen beschikt. De Belgische ge neesmiddeleninspectie geeft het bedrijf binnenkort echter een of ficiële licentie. Door het gebrek aan het middel proberen artsen patiënten, die na toestemming van patiënt en zijn", zegt de regeringsvertegen woordiger in Galicië, M. Ame- ijeiras. „De snelste en goedkoop ste manier om van bos land bouwgrond te maken is het in brand te steken." Woongebied Tot voor kort werden de bossen ook aangestoken in opdracht van projectontwikkelaars en aannemers. Het was een simpe le, effectieve manier om een stuk bos te bestemmen tot woon gebied. Deze praktijk is echter niet lucratief meer omdat een nieuwe wet verbiedt om afge brande bossen een woonbestem ming te geven. Soms is het motief van de dader totaal ongerijmd zoals bij een man die vorige maand werd aan- familie en na instemming van een andere dokter een voortijdi ge levensbeëindiging willen ple gen, in langdurige slaap te bren gen met een slaapmiddel in de hoop dat zij overlijden. Euthana sie werd in België vijf jaar gele den gelegaliseerd. Volgens de belangenorganisatie van apothekers KNMP is er in Nederland geen tekort aan het middel. De KNMP bekijkt of het vanuit Nederland tijdelijk beschikbaar kan worden gesteld aan Bel gische patiënten. ANP gehouden en bekende 75 bran den te hebben gesticht. Hij ver klaarde dat hij het mooi vond om naar bosbranden te kijken. Hij beloofde het niet meer te doen als hij een keer mocht mee vliegen met een blusvliegtuig. Hoewel 53 procent van alle bos branden moedwillig is aangesto ken worden heel weinig daders gepakt, omdat de sporen van brandstichting moeilijk terug te vinden zijn. Als verdachten niet bekennen, dan is het vrijwel on mogelijk om hen te vervolgen. Vorig jaar werden in heel Span je vijftienhonderd branden on derzocht op verdenking van brandstichting. Er zijn 172 ver dachten aangehouden. Tegen de meesten van hen loopt het onder zoek nog. GPD door Frans Lindenkamp BUENOS AIRES - Een 44-jari- ge vader van 37 kinderen voor wie condooms te duur zijn, wil zich op rekening van de Argen tijnse Staat laten steriliseren. Maar dat verbiedt de wet. Zelf kan Cleto Ruiz Dias de kosten van een vasectomie niet ophoes ten, zo veel kindermonden heeft hij te vullen. De armzalige klusjesman zon der vast werk, met een stam boom die op een bos lijkt, vindt het naar zijn zeggen 'welletjes geweest'. De namen van zijn kroost kan hij zich nauwelijks herinneren. Laat staan de ver jaardagen. Cleto - misschien de vruchtbaarste Argentijn aller tij den - beleefde zijn eerste ge slachtsdaad op zijn negende. Op het hoogtepunt van zijn 'kun nen', hield hij het met zeven vrouwen. En nadat hij zich set telde, woonde hij veertien jaar lang met drie wouwen onder één dak. Maar de laatste jaren doet de kinderrijke vader het rustiger aan. Hij houdt het nog maar met een vrouw. In zijn bouwvallige huisje van 24 vierkante meter woont Cleto alleen nog maar met Isabel (29) en zes van de acht kinderen, die zij hem schonk. Zijn ex is intussen zijn buurvrouw geworden. Zij woont met elf van zijn kinderen pal naast hem. Cleto benadrukt dat het geen grap is om zo veel kinderen te moeten verzorgen zonder vaste baan. „De zes peso's (twee euro, red.) die ik per dag verdien zijn geen vetpot. Hulp van overheids instanties is er niet. Dat de kin deren gekleed gaan, dank ik aan mensen die afgedragen kleren cadeau doen." Waarom dan toch zo veel kinde ren? „Omdat mijn gevoel me meesleept en condooms onbe taalbaar zijn", verontschuldigt hij zich voor zijn hutje met le men vloer in de straatarme noor delijke provincie Corrientes. De uitweg is sterilisatie. Maar de wet voorziet niet in betaling van onze redactie buitenland BELGRADO - De voor oorlogs misdaden gezochte Bosnisch- Servische oud-generaal Ratko Mladic is nog steeds in Servië. Claims van de hoofdaanklager bij het Joegoslavië-Tribunaal dat hij zich in dat land schuil houdt zijnjuist'. Dat heeft de Servische procu reur V. Vukcevic verklaard. Hij is onlangs aangesteld als hoofd van een team dat Mladic moet opsporen en arresteren. Volgens Vukcevic kon Mladic tot nu toe voortvluchtig blijven vanwege een slechte samenwer king tussen ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Za ken, de civiele en militaire in- van de operatie. Het probleem van Cleto's vruchtbaarheid heeft echter weerklank gevon den 800 kilometer verderop, in de hoofdstad. Dunbevolkt De Argentijnse Senaat buigt zich binnenkort over de para dox. In het straatarme noorden van Argentinië met zijn kinder rijke gezinnen wordt vasecto mie niet vergoed, maar wel in het dunbevolkte zuiden dat juist zit te springen om meer geboor tes. GPD lichtingendiensten. Met de komst van zijn team is die sa menwerking echter voor 100 pro cent gegarandeerd. Het team is ingesteld op basis van een actie plan van de Servische regering om Mladic te pakken te krijgen. Volgens Vukcevic heeft het tri bunaal toegang tot alles wat het team doet. Hij stelt hard te kun nen maken dat het team er alles aan doet om Mladic te vinden. Dat zou de basis moeten vormen voor een positief oordeel over de Servische inspanningen, en her vatting van de gesprekken tus sen de Europese Unie en Servië over vergaande samenwerking. De EU schortte dat beraad eer der dit jaar op omdat Servië te weinig zou doen om Mladic te pakken te krijgen. GPD doorTon van Lierop BRUSSEL - Werkgevers mogen uiteindelijk toch geen rokers dis crimineren bij een sollicitatie. Dat heeft de woordvoerster van Europees Commissaris Spidla (Sociale Zaken) gisteren meege deeld in reactie op mediaberich ten van de afgelopen dagen dat werkgevers een roker mogen weigeren bij een vacature. Volgens de woordvoerster is dat echter een bewust verkeerde in terpretatie van de EU-wetge- ving tegen discriminatie. „Het feit dat de EU-wetgeving geen anti-discriminatie van rokers in houdt, wil niet zeggen dat de commissie discriminatie van ro kers als rechtvaardig ziet", al dus de woordvoerster. De Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, weigert zelf ook geen rokers. Hoewel rookge drag niet nadrukkelijk wordt vermeld in de Europese regels te gen discriminatie, 'is de EU wel tegen elke vorm van discrimina tie', aldus de woordvoerster. Afgelopen zaterdag ontstond commotie over een bericht in de Britse zakenkrant Financial Ti mes. Die meldde dat een Iers be drijf in het verleden in een ad vertentie had gemeld dat rokers niet hoefden te reageren op een vacature. Daarover kwamen vragen van de Britse socialistische Europar lementariër Stihler aan Spidla. Volgens de woordvoerster is daarbij een fout gemaald in de berichtgeving. Zij zegt overi gens dat de Europese Commis sie wel bewust blijft werken aan een Europees anti-rookbeleid en het roken ontmoedigt. „Daar bij richten we ons echter op het roken op zich en niet op de ro ker." ANP Poesje in tunnel INNSBRUCK - Een vermoede lijk door haar baasje uit een au to gezet zwart poesje heeft tot twee keer toe de afsluiting van een deel van de autosnelweg door het Oostenrijkse Inn-dal veroorzaakt. De politie besloot een tunnel af te zetten om het dier te zoeken. Uiteindelijk met succes. ANP/DPA Advertentie tf rs~ Energie in vertrouwde handen. van onze redactie buitenland BOEDAPEST - De Hongaar se regering eist van Slowakije dat er maatregelen worden ge nomen tegen extremisten die de Hongaarse vlag hebben verbrand. De aanleiding vormt een video van het inci dent die op internet te zien is. De beelden tonen een aantal jongeren dat een Hongaarse vlag in brand steekt en in het Slowaaks anti-Hongaarse tek sten uitspreekt: „Dat zijn on ze vijanden, die zich op ons grondgebied bevinden. Zo zal elke Hongaar eindigen. Heil." De jongeren identificeren zich als de organisatie 'Wer- wolfSSlovakia'. De video heet AntiHungary. Vernedering De Slowaakse politie heeft in middels laten weten een on derzoek naar de zaak te zijn begonnen. „Het kan gaan om strafbare feiten zoals vernede ring van een ander land en het oproepen van etnische haat", aldus een woordvoer ster. De relatie tussen Slowakije en Hongarije is gespannen sinds het aantreden van een nieuwe Slowaakse regering onder leiding van de so ciaal-democraat Robert Fico. In zijn kabinet zitten ook ver tegenwoordigers van de natio nalistische SNS. De leider van die partij, Jan Slota, sprak onlangs over een 'wrede hongarisering' van het zuiden van Slowakije. Hij roemde de Tsjechoslowaken die na de Tweede Wereldoor log de daar wonende Duitsers - circa drie miljoen - uit hun land verdreven. In Slowakije woont een grote Hongaarse minderheid. Een protest vanuit Boedapest over Slota's uitlatingen werd door Fico terzijde geschoven. Hij stelde niet te hoeven rea geren, omdat Slota geen mi nister is in zijn kabinet. GPD van onze redactie buitenland BEIROET - Zware gevechten in het Libanees-Israëlische grensgebied hebben gisteren opnieuw tientallen levens geëist. Ook vielen er veel ge wonden. De hevigste strijd woedde bij het Libanese plaats je Bint J'Beil, waar Israëlische militairen en Hezbollah-strij- ders uren met elkaar in gevecht Volgens diverse opgaven vielen er aan Israëlische zijde drie do den en bijna twintig gewon den, aan Hezbollah-kant kwa men zeker vijftien strijders om en raakten er tientallen ge wond. Bint J'Beil geldt als een van de hardnekkigste bolwer ken van Hezbollah, waar al tien dagen hevig om gevochten wordt. De Israëlische luchtmacht bom bardeerde gisteren weer diver se plaatsen in Libanon waar Hezbollah-strijders worden vermoed. Bij deze bombarde menten zijn in het stadje Gha- ziyeh in het zuiden van Liba non volgens sommige bronnen veertien, en volgens andere zes burgers gedood en 23 mensen gewond geraakt. De bommen vielen terwijl de dorpelingen bezig waren de vijftien slacht offers te begraven die maandag bij Israëlische aanvallen waren gevallen. Hezbollah-strijders schoten tientallen katjoesja-raketten af op het noorden van Israël, maar daarbij vielen geen ge wonden. Israëlische pogingen om met steeds meer artillerie en man schappen Hezbollah verder Li banon in te krijgen om zo raket beschietingen te bemoeilijken, stuiten nog altijd op veel ver zet. Internationale hulporganisa ties zeggen dat de toestand voor de burgers, vooral in het zuiden, catastrofaal wordt. Het vervoer van zieken en, gewon den is stilgelegd nadat Israël had gedreigd voertuigen ten zuiden van de rivier de Litani te zullen aanvallen. Israël ver moedt dat in voertuigen met het embleem van het Rode Kruis wapens en raketten voor Hezbollah worden vervoerd. Diplomatie Op diplomatiek niveau wordt bij de Verenigde Naties in New York nog steeds gewerkt aan een compromistekst om een ein de aan de gevechten te maken. Rusland heeft al met een veto in de VN-Veiligheidsraad ge dreigd als er een tekst uit de bus komt die niet aanvaard baar is voor Libanon. Het kern punt is het tijdstip waarop Is raël zijn strijdkrachten uit Li banon terugtrekt. Israël wil er pas weg als een internationale vredesmacht ter plaatse is. De stemming over een resolutie wordt niet voor morgen ver wacht. GPD Reddingwerkers nemen de oor logsschade op in het Shiyeh- district in Beiroet. foto Ali Haider/EPA BRISTOL - Heteluehtballonnen vliegen over het centrum van Bristol. In de stad in het zuidwesten van Engeland wordt het vierdaagse evenement Bristol International Balloon Fiesta gehouden. Bij de start kozen gisteren meer dan honderd ballonnen het luchtruim boven de stad. foto Kieran Doherty/RTR Castro nog maanden uit functie HAVANNA - Het duurt nog zeker enkele maanden voor dat de Cubaanse leider Fidel Castro zijn werkzaamheden als president weer kan oppakken. Tot die tijd neemt zijn broer Raul diens taken waar. Dat heeft een lid van de Cu baanse Staatsraad gezegd. Tot nu toe zeiden cle Cubaanse autoriteiten dat de communistische leider al over enkele weken weer het roer zal overnemen. De 79-jarige Castro is vorige week geopereerd aan zijn darmen na zware inwendige bloedingen. ANP/AFP Begin september keizerlijke baby TOKIO - De Japanse prinses Kiko krijgt op of rond 6 sep tember een baby met behulp van de keizersnede. De medi sche ingreep is noodzakelijk door complicaties tijdens haar zwangerschap. Kiko is de vrouw van de jongere zoon van keizer Akihito, prins Akishino. Binnen de keizerlijke familie van Japan is sinds 1995 geen jongen meer geboren. Plannen om de grondwet te wijzigen ten einde troonsopvolging door een vrouw mogelijk te maken, zijn weer in de ijskast gezet om dat Kiko mogelijk een jongetje baart. ANP/RTR Minder doden langs Muur Berlijn BERLIJN - Langs de Berlijnse Muur stierven 125 men sen. Dat is ongeveer de helft minder dan steeds is veron dersteld. Dat maakte het centrum voor historisch onderzoek in Potsdam gisteren bekend. Volgens het instituut zijn de 125 gevallen wetenschappelijk vastgesteld. Het gaat voor al om jonge mannen die uit de communistische DDR naar het Westen wilden vluchten. De namen van zeker 62 men sen konden van oude lijsten worden geschrapt omdat ze nog leven of niet aan de Muur omkwamen, meldden Duit se media gisteren. ANP Pinautomaat in Britse kerken LONDEN - In de Britse godshuizen moeten pinautoma ten komen te staan. Dat voorstel deed een hoge geeste lijke van het Engelse aartsbisdom Lincoln gisteren. Art hur Hawes vindt dat de kerken vooral in landelijke gebie den gelovigen en bezoekers veel meer alledaagse diensten moeten verlenen. Hawes wees erop dat het in de middeleeuwen gebruike lijk was dat kerken wereldlijke diensten verleenden. Te genwoordig zijn er in Britse kerken al filialen van post kantoren, „Vaak is een kerk het enige openbare gebouw in een dorp dat nog open is." ANP/DPA Pijlstormvogel breekt record WASHINGTON - Een pijlstormvogel heeft in een jaar tijd 64.000 kilometer afgelegd. Geen andere trekvogel doet hem dat na. Dat staat in een artikel dat op de inter netsite van het Amerikaanse vaktijdschrift PNAS (Procee dings of the Nationale Academy of Sciences) staat. De donkere pijlstormvogel was met elektronika uitgerust zodat het dier gedurende zijn reis kon worden gevolgd. Op zoek naar voedsel vloog het dier in ongeveer tweehon derd dagen over de Grote Oceaan, van de Beringstraat in het noorden tot Antarctica in. het zuiden en van Chili in het oosten tot Japan in het westen. ANP/DPA amgrfrelij,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29