Eerst radio, dan live PZC Jeugdorkest is blijvertje De vitrinekast in de bibliotheek Hulst is in gericht met bierglazen van Theo van de Vijver uit Clinge. Hij heeft ongeveer 4500 glazen in zijn verzameling. Een klein ge deelte toont hij in augustus tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. De vitrinekast van de bibliotheek Klooster- zande is ingericht met sportboekjes uit de jaren vijftig, verzameld door Piet Dobbe- laer uit Terhole. Bij ieder pakje margarine kreeg je een plaatje met een bekende sport- figuur erop, om in een van de boekjes te plakken. In augustus te bezichtigen tij dens de openingsuren. Souvenirs d'enfance is een nieuwe exposi tie in Le Coin Couleurs in IJzendijke, met werken van Eric vande Pitte uit Gent (acryl en fosfor op doek en tekeningen) en jan de Vliegher uit Brugge (olie op doek). Te bezichtigen in augustus, september en oktober, op vrijdag van 13-18 uur en zon dag 27 augustus van 14-18 uur. Marijke Lamboo uit Brouwershaven expo seert vanaf vrijdag t/m 25 augustus kera miek in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. De laatste twee weekenden van augustus (19, 20, 26 en 27 augustus vindt Kunst- spoor Noord-Beveland plaats. De route voert langs twaalf locaties waar negentien kunstenaars hun werk exposeren. Ere-ex- posant is Cornelis Doolaard, wiens werk, samen met dat van zijn zoon Martijn Dool aard, is te zien in Teunn's Atelier te Kats. In het woonatelier van Danny van Rijt in Geersdijk worden tijdens Kunstspoor drie projecten getoond met een nieuwe visie op wonen, werken en recreëren. Eva Görgen en Engelbert Engel exposeren vanaf zondag tekeningen en schilderijen in Galerie Kats in Kats. Open: 13, 17, 24 en 25 augustus: 13.00-17.30 uur, tijdens Kunstspoor: 19, 20, 26 en 27 augustus: 11-18 uur. Marjan Wijnberger uit Vlissingen expo seert vanaf zondag in café-restaurant Soif in Vlissingen. De foto's zijn hoofdzakelijk zwart-wit, genomen tijdens Small Sail 2005. Daarnaast hangen er foto's in kleur en van molens in Kinderdijk. Te bezichti gen t/m 23 september, wo t/m ma van 12.00-2.00 uur. Trees Verwilligen exposeert schilderijen in de voet van de Lange Jan in Middel burg. Zij opent de tentoonstelling donder dag zelf om 14.00 uur. Te bezichtigen tot 16 september op werkdagen 10.30-17.00 uur, za en zo 13.30-17.00 uur. ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam, t/m 10 oktober Eddy Posthuma de Boer, 75 jaar. Ter gelegen heid van zijn 75e verjaardag eert de Kunst hal fotograaf Eddy Posthuma de Boer; t/m 1 oktober Hoera voor de haringkar, fotoex positie; t/m 19 september. M.H. Maxy, Roe meense avant-gardist; t/m 3 september Toon Hermans. Honderd schilderijen - Het geluk en de zon; t/m 3 september Neel Korteweg: Uit de diepte van de zee. Maritiem Museum Rotterdam t/m 31 december Binnenvaart, leven, wer ken en wonen van de binnenschipper en zijn gezin, vroeger en nu; t/m 31 december Holland-Amerika Lijn; t/m 3 september Kop kont, scheepssier van boeg tot spie gel; t/m 1 oktober Over een andere boeg - veranderende stadshavens:t/m 31 decem ber, Schatten van Nedlloyd. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 27 augustus Design klassiekers; t/m 24 september Piranesi, Canaletto, Tiepolo. Prenten uit de collectie Bierens de Haan; t/m 13 augustus China Contemporary. So lotentoonstellingen van Xu Zhen en Wang Jiangwei en de groepstentoonstelling 'New Urban Realities', t/m 3 sept Bless, doorlopend samenwerkingsproject van Desiree Heiss en Ines Kaag Museum Het Schielandshuis. t/m 7 janua ri Beschuit met spruitjes, de wereld van een opgroeiend kind; t/m 1 september At las van Stolk: Lodewijk Napoleon, pren ten en tekeningen; Natuurhistorisch Museum Rotterdam, t/m 29 oktober Werkpaarden en Troeteldieren; t/m 31 december Ramon. Het skelet van een Rotterdamse olifant Ned. Architectuurinstituut t/m 3 september China: Architectuur. Nederlands Fotomuseum t/m 3 september China Contemporary - Beeldcultuur Wereldmuseum Rotterdam t/m 1 8 september, Tibet en de 14 Dalai La ma's. Wie is de Dalai Lama? Wie waren de dertien andere Dalai Lama's?; t/m 7 janua ri 2007 Wilde haren: kleding van veren, huid en bont. ANTWERPEN MOMU: tot 13 augustus - Dream Shop: re trospectieve tentoonstelling over het oeuvre (80 silhouetten) van Yohji Yamamo- to. MUHKA: tot 15 augustus - Homo Fat-: Jan Fabre. K.M.S.K.: tot 13 augustus - Het aller®: ste uit het prentenkabinet IV, 'Que is te-t-il d'un slow' en andere tekening van na 1945; tot 3 september - Jan Fa':: en de verzameling van het koninklijk a seum. Middelheimmuseum: tot 3 septemb-: Lang leve Beeldhouwkunst: expositierc het thema troost van elf internationaal» kende kunstenaars. Fotomuseum: tot 10 september I Derven/Yesterday's People; Chateauli Grange - Marc Lagrange Photographs 1990-2006: The Flipbook Show/Eenhis risch en actueel overzicht. Etnografisch Museum: tot 1 oktober rokko - Symbiose van culturen Le® erfgoed. Museum Mayer van den Bergh: tot 29 ot ber: Hollandse meesters uit de Go® Eeuw: Nederlandse schilderkunst 17de! 18de eeuw. woensdag 9 augustus 2006 swb2j 9 t/m 15 augur. WOENSDAG Circus Het Nederlandse circus Bongo presenteert Four Seasons Clown Dropke en Beer Bongo zijn de mascottes van het cir cus en vormen de rode draad tijdens de voorstelling. Zijn;, ken door middel van een bijzondere klok kennis met devig seizoenen van het jaar. Camping Pekelinge, Oostkapelle, 19.00 uur Zomeravondconcert Els Flement (fortepiano) verzorgt een zomeravondconecrt, Zij studeex-de fox-tepiano bij Jos van Immerseel aan het Co:- servatorium van Antwerpen en volgde ook klavecimbelles- sen bij Ewald Demeyere. Op het programma staan werken van Haydn, Mozax-t, Van Beethoven en Clementi. Nederlands Hervormde Kerk, Retranchement, 20.00 uur Sonate Ralph van Raat (piano) vertolkt de Concord Sonata van Charles Ives. De pianosonate nr. 2 van Charles Ives uit 1920 wordt ook wel Concord Sonata genoemd. Componist Armeno Alberts zal dit concert in een speciale akoestische setting plaatse en daarmee een extra dimensie geven. Grote Kerk, Veere, 20.00 uur Concert De uit Canada afkomstige Lawrence Jansen en zijn zusL;- dia geven op viool een concert met de Thoolse musicus P«« Wildeman. Een aantal jaren geleden nam Lawrence zijn eerste viook samen met Peter Wildeman op. Wildeman heeft twaalf or- gel-cd's op zijn naam staan. De laatste is opgenomen in Tb; len. Naast bewerkingen van geestelijke liederen spelenze klassieke wei-ken. Grote kerk, Haamstede, 20.00 uur DONDERDAG Orgelconcert Jan Willems geeft een middagpauzeconcert. De ox-ganist is afkomstig uit Raamsdonk. Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Volksdansfestival Voor de 17e keer wordt het Internationaal Volksdansfeslin' Borsele gehouden. Te gast zijn het folklore ensemble Chavdar uit Pazardzjl (Bulgarije), het Albanese ensemble Belshi en de Filipijnse groep Philcas dance company xxit Richmond (Canada). Zomermarkt, Oostkapelle, 14.00 en 20.15 uur. Miniconcert Otto Harms (gitaar) verzorgt een miniconcert. Het programma omvat de eigen composities El Monte.Tï: Boys, walking, Scarborough Fair/Greensleeves, David,vas J.S. Bach de drie stukken Musette, Sarabande b. kl.t. en Jesu Meine Freude, Uit het Vlissings Gitaarboek: Van Dic ker naar Licht (Avond, Nacht en Ochtend en Romance - Jeux Interdits (Anonymous). Koorkerk, Middelburg, 15.00 uur Circus Het Nederlandse circus Bongo presenteert Four Seasons. Zie woensdag. Camping De Duinhoeve, Burgh-Haamstede, 19.00 uur Kleinkoor Het Kleinkoor Renesse onder leiding van dirigent Corvan Eek geeft een concert. Op het programma staan vier blokken met liederen van Bach, Schubert, Beethoven en verschillende moderne comp: nisten. Tussen de blokjes door is er pianospel van Ans van Krevelen en Marijke Vis. Jacobuskerk, Renesse, 20.00 uur. Folk No Frontiers brengt Ierse luistermuziek. Zangeres Joyce van Vredegem- van Bavel wordt begeleid door de instrumentalisten Kees van Vredegem en David Et ter. Het trio brengt Ierse muziek van Max-y Black, Doufie.lt Clean, Lorens McKennitt Eva Cassidy en Eleanor Shanley Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur Marien Stouten en concert na een wandeling waarbij naar een hoorspel kan worden geluisterd. Dat krijgt het publiek vandaag in Veere voorgeschoteld door de stichting Nieuwe Muziek. De muziek betreft de Con cord Sonata van Charles Ives, uitgevoerd door pianist Ralph van Raat. Omroep Zee land zendt het bijbehorende hoorspel van Armeno Alberts rechtstreeks uit. Iedere bezoe ker ontvangt een transistoira- dio om het te volgen tijdens een voettocht van ongeveer een half uur over de middeleeuwse wal len van Veere, voorafgaand aan het concei't. Oorspronkelijk bestond het idee een piano in het bos te plaatsen en de luisteraars te laten nade- ren terwijl de pianist al aan het spelen was. Gezien het weer, met dreiging van buien, is daar van afgezien en gekozen voor de veilige optie van de Grote Kerk. Stijlen De Piano Sonate nr 2 van Char les Ives is voor Ralph van Raat een sleutelstuk. „Het is geschre ven in de periode 1911-1915, maar achteraf heb je het idee dat het nu gecomponeerd zou kunnen zijn. Het past in de mo derne tijd, met allerlei invloe den van stijlen", vertelt Ralph van Raat enthousiast. Hij noemt als voorbeelden citaten uit de vijfde symfonie van Ludwig van Beethoven, impressionistische klankeffecten van Claude De bussy en dissonanten van Schön- berg, naast in die tijd populaire fanfaremuziek, jazz en ragtime. De Piano Sonata nr 2 wordt ook wel de Concord Sonate ge noemd omdat vier schrijvers uit de plaats Concord in de VS als uitgangspunt zijn genomen: Ralph Waldo Emerson (1803- 1882), Nathaniel Hawthorne (1769-1833), Amos Bronson Al- cott (1799-1888) en Henry Da vid Thoreau (1817-1862). „Elk deel verklankt als het ware de schrijfstijl van een van hen", verklaart Van Raat. Emerson had de neiging veel woorden te gebruiken. Plij was een filosoof die in zijn tijd nauwelijks werd begrepen en zich bezig hield met de kern van de waarheid en de functie van de mens. De com ponist heeft hier ook veel noten gebruikt. Verpakt hoor je steeds het motief uit de vijfde symfo nie van Beethoven. „Dat is De Waarheid. Soms hoor je woeste passages, dat is zijn proza. De rustige en lyrische stukken illus treren zijn poëzie", vertelt de pianist. Chaotisch Hawthorne filosofeerde over de schuldvi'aag. Ives heeft dat ver klankt door jazz en ragtime als Ralph van Raat vertolkt de Concord Sonata. symbool van schuld af te wisse len met leerlij ke hymnen en kora len als onschuld. „Het einde is chaotisch. De duivel neemt be zit van de pianist en wint daar mee van de mensheid", aldus Van Raat. Alcott sprak altijd met een sono re stem over het verleden. Dat vind je ook terug in zijn poë tisch taalgebruik. „Dit is het mooiste deel van de sonate. Het eindigt met vreemde klanken die de kerkklokken van het vredige plaatsje Concord ver beelden." Thoi-eau woonde midden in de bossen in een hut, speelde fluit en filosofeerde over mens en natuur. Mistige muziek doet denken aan Debussy. De motoriek van ragti me symboliseert de aanleg van een spoorlijn dwars door de na tuur. „Veel muziek wordt geëchood, is dus eerst hard te horen en wordt nadien zacht herhaald. Dat appelleert aan de levensvra gen die de schrijver aan de na tuur stelde en de spoorbaan die foto Marco Borggreve antwoordt geeft. Het einde be staat uit lage klanken in de bas, de nacht die is gevallen. Hoge klanken staan voor de sterren aan de hemel. Even klinkt nog een kerkklok die goede nacht wenst. Dan is het bos stil en gaat alles slapen", besluit Van Raat. Hans Tabbers Ralph van Raat speelt de Concord So nata van Charles Ives vandaag in de Grote Kerk van Veere. Het program ma begint om 20.00 uur. Het Schouws Jeugdoi'kest blijkt een blijvertje. Wer den enkele jonge musici in 2002 gevraagd eenmalig als orkest op te treden, inmiddels is de groep een begi'ip en kan bogen op een eigen cd met geestelijke liederen en klassieke werken. Het Schouws Jeugdorkest geeft za terdageen concert in de Sint Ni colaaskerk in Brouwershaven. Het optreden vier jaar geleden I was onderdeel van een kerstcon- cei*t in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee samen met het kinder koor Jedaja. De jonge muzikan ten besloten als orkest bijeen te blijven en een eigen repertoire op te bouwen, onder leiding van muzikaal leider Marien Stou ten. Hij dirigeert niet alleen, maar componeert ook zelf en be- wei'kt de muziek voor dit orkest met circa vijftien deelnemers. Zij voeren het geestelijk en licht klassieke repertoire uit op viool, dwarsfluit, trompet, trombone, vleugel en orgel. Het programma voor zaterdag in de Sint Nicolaaskerk ver meldt onder meer Er komen stro men van zegen en God and God alone. In het klassieke repertoire is ge kozen voor lichtere muziek stukken als Can Can, een med ley van Mozartwerken en The Rhythm of Life van Coleman. Verder verzorgen diverse leden van het orkest een solo. Zo speelt Annette Kik-Jumelet (viool) het Adagio uit de Sonate Pathetique van Ludwig van Beethoven. Frank de Haan speelt een solo op trombone. Ook spelen Jolanda Braam en Aleida Stouten een duet voor twee dwarsfluiten, waarmee zij in de prijzen vielen op het Jeugd- solistenconcours in Melissant. Het duet draagt als titel De Ron do van Doppler. De begeleidingen van de solis ten worden verzorgd door Chris- tiaan Stouten aan de piano en Marien Stouten aan het Van Vul pen-orgel. Ook zullen de broers werk voor orgel en piano spelen. All Pankow Schouws Jeugd Orkest concerteert zaterdag 12 augustus in de Sint Nico laaskerk van Brouwershaven. Het programma begint om 20.00 uur. ROTTERDAM Kids Adventure 2006. Avontuurlijk evene ment voor kinderen van 4 t/m 12 jaar, met 25.000 m2 oppervlakte en niim 110 activi teiten. Ahoy' Rotterdam, wo, do vrij, za en Tiger in the Woods. Door De Glazen Kin. In Tiger in the Woods volgt u een dag uit het leven van een fanatieke midgetgolf- baanbeheerder. De voorstelling toont u de verborgen gedachtes en verlangens van mensen op een midgetgolfbaan en neemt u mee in een midzomer midgetgolfdroom. Regie: Daniel van den Broeke. Midgetgolf Parkhaven (naast de Euromast) wo, do, vrij, za 20.30 e uur. Fuelblooded. Six Feet Under (US death), Born From Pain (NL metalcore) en Fuelblooded (NL thrash) Baroeg do 20.00 Watermuziek. Een programma over de lief de voor het water en de dynamiek van de grote havenstad. Samen met de Rotterdam se componist, dichter en zanger Peter Goedhart en een aantal musici ontdekt u het bijzondere schip Willem Ruys. Voor de vijfde keer brengt Goedhart zijn Watermu ziek op authentieke locaties in het haven gebied van Rotterdam, nieuwe Luxor Theater, Steiger Rijnhaven do en vr: 20.00 uur; zo: 14.00 uur. FFWD Heineken Dance Parade. Veertig trucks met dansers en dj's denderen door de straten. Dampende beats variërend van progressive tot 2-step, van techno tot drum 'n bass en van hiphop tot clubhouse. Het evenement bestaat tien jaar en ein digt met een dancefestival op Katen- drecht. Centrum van Rotterdam za, Para de 12.00-16.30, Dancefestival tot 23.00 uur. Absolutely Stereo. Dance Parade After Party. Miss Monica invites... Honey Dijon (Chicago, USA), Ramon, Viccc, VJ Otto- graph en MC Miss Bunty. Off_Corso za 22.00-5.00 uur. Deflux. A jungle/breakz/drum and bass dancenight. Met dj's Da Crew Vibatrione, Mr. Sophistication, Chillious, Krimi Mc- Bigz. Baroeg za 21.00 uur. Honey Dip. Feest voor vrouwen, met een mix van verschillende muzieksoorten (smooth R&B, Latin House. Hip Hop en Funky Music). Nighttown, theater za 23.00 uur. Official Illegal Afterparty. Met in Now: Beatboetiek: Joey Daniel, Benny Rodri- gues, Lacroix. En in Superwow: The Esco bar presented By Mr. Wix, Tom Trago en Mc Lyrical Tie. Now Wow za 23.00-6.00 PLAY!. Afterparty FFWD Festival. Met: Eric de Man, Prinz (Café d'Anvers, BE) MC S. Rotterdam Café-Restaurant-Club za 23.00 uur. Freshness. Muziek, dans, sport en lifestyle die jongeren uit wereldsteden bindt. Optredens van hiphop, R&B, reggaeton en dancehall acts. Breakdance, clowning en krumping demonstraties. Streetsport wedstrijden, battles, games, mode en live urban arts. Afrikaanderplein zo. Jazz in Delfshaven. Rotterdamse Jazzmu sici en ensembles spelen elke zondagmid dag op de terrassen rond Historisch Delfs haven. Delfshaven zo 12.30 uur. Dag van de Romantische Muziek. Op ze ven podia worden meer dan twintig concer ten gegeven: klassieke en populaire roman tische muziek, zigeunei-muziek en aria's. Bij slecht weer wordt "de Dag" verplaatst. Park bij de Euromast zo 12-18 uur; maan lichtconcert 21.30 uur. Club Rock 'N' Roll Summerschool. Optre den door The Ragtime Wranglers en The Uke Box ihkv Rotterdam 666 jaar. Rotown zo 21.00 uur. Culture. Eén van de eerste reggae bands. Nighttown, Grote Zaal di 20.00 uur. Midlake (US). Ze klinken als The Flaming Lips, Grandaddy en Pavement. Rotown di 21.00 uur. ANTWERPEN Zomer van Antwerpen De Kennismolen: van Manege d'Andrea, wo. t/m zo. Loosplaats 15-20 uur; De Zonsondergang: de mooiste show op aarde - dag. Zeeuwse-koornmarkt; Muziek in de wijk: muziek en feest op pleintjes van wo. t/m zo. en di. dag. om 19 uur - wo.gevan- genis Antwerpen, do. De Coninckplein (vanaf 17 uur), vr. Dageraadplaats za. afwisselend Botermarkt of Bibliotheek (vanaf 18 uur), zo. Kroonplein (vanaf 14 uur), di. Hof de Bist: concert traditionele muziek door Fono Folk Band uit Hon garije; Beau Geste: Onwaarschijnlijke woestijnavonturen, door Martha!tentatief, Theater Froe Froe en Theater Zuidpool m.m.v. Dolefante, het huisorkest, wo. t/m za. Nieuwbouw Vibro Welfsels 200 uur (duur 3 uur); Taoub, poëtische voorstelling met een mix van circus, muziek, theater en video in woordloos spel, door Groupe Acrobatique de Tanger, in een circustent, wo. do. en vr. ma. Scheldekaai 28 om 20 uur; Zomerbar: de plek voorzomerfans, wo. t/m zo. Scheldekaai 28, van 18.30-24.00 uur; Stom Paard: stille muziek op een geheime locatie, door Walpurgis, wo. do. en vr. Hobokense Polder, Schelde- lei 15 uur; Manon van Jean van Florette, door Comp. Marius, wo. t/m za. Hoboken se Polder, Scheldelei, 15 uur; Openlucht films aan de Schelde, wo. t/m zo. Hangar 19A 21 uur; The Echo of the Shadow, op zoek naar je schaduw, toneelspel door Tea- tro de los Sentidos, wo. t/m zo. Turnhout- sebaan Borgex-hout 16 tot 20 uur (duur 1.15 uur); Laura Exterieur, romantiek in het centraal station, van theatercolles SKaGeN, wo. t/m zo. Centraal Stat: grote hal beneden 17.00 en 19.30 uur(c 1 uur). Openluchttheater Rivierenhof: Kapitien Winokio gaat beesten: kinK theaterconcert, waarin oude Vlaamse derliedjes in een nieuw jasje zijn i wo. 15.30 uur; A-vonden, De Oestrogfö show door Hormonia, wo. 20.30 uur F' de Nijs The Pur Sang Band, concert' zomerspecial, do. 20.30 uur; Dedos+sf port Sun to Sheeva, concerten met wei# muziek, vr. 20.30 uur; Skynet preset What about Belgium: Millionaire, Set Oaks, The Alpha Verticals etc. muziekf® val met kijk op nieuw artistiek Belgische lent, za. 20 uur; Straffe Gasten: ft Andre - Tresbasse, klassiek concert op® trabas, zo. 11 uur; Film Drum (Zuid-Af ka), zo. 22 uur; Celtic Legends - TheKe Show, Ierse dans- en muziekshow,11 20.30 uur; Nacht van de Muze: Vtë gaan, theaterprogramma door allo# vx'ouwen als Chika Unigwe, Naima Tal met tot besluit een concert met eclectis mix van stijlen door Zap Mama, di St uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22