PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ouderen vrezen AOW-inspecties Aardbeving leidt tot schrik en berusting OPENING!! PZC Celbewakers Schiphol van dood door schuld verdacht Ingreep binnen legertop Israël Oerbacterie speelt in zee de hoofdrol 0. ®- 17 Alleenstaande 65-plussers verontrust Afscheid van een bruggenbouwer middag ;ste; 'de; midd Wolkenvelden en vooral later een enkele bul,Matige, soms vrij krachtige westen wind en maxima van 19 of 20 graden. 248e jaargang no. 186 woensdag 9 augustus 2006 |osnummer€1,25 internet: www.pzc.nl Ruckstuhl verrast met zilver door Rudi Buis DEN HAAG - De controles die inspecteurs van de So ciale Verzekeringsbank (SVB) zullen uitvoeren om fraude met AOW te bestrij den leiden tot grote onrust onder ouderen. De inspecteurs leggen de komen de maanden onaangekondigd huisbezoeken af om te kijken of alleenstaande 65-plussers daad werkelijk alleen wonen. De SVB wil nagaan of de AOW'ers niet stiekem samenwonen en te veel AOW ontvangen. Ouderenbond Anbo zegt 'tiental len telefoontjes, brieven en e-mails' te krijgen van veront ruste ouderen. Die voelen zich overvallen en zijn huiverig om vreemden, met of zonder legitimatie, binnen te laten. De bond stelt dat criminelen misbruik kunnen maken van de wetenschap dat ouderen inspec teurs over de vloer krijgen. Zij kunnen zich voordoen als inspec- TEXEL - In zee spelen bij de omzetting van stikstofverbindin gen in nitriet oerbacteriën een hoofdrol. En niet 'gewone' bacte riën, zoals werd verondersteld. Deze ontdekking, waarvoor de leerboeken microbiologie aange past moeten worden, is gedaan door Jaap Sinninghe Damsté en Stefan Schouten van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee (Nioz) op Texel. In zee is de stikstofkringloop heel belangrijk. De oerbacteriën zijn vooral in de winter domi nant aanwezig. Ze zetten dan stikstof (vooral ammonium) om in nitriet, waarmee algen zich in de lente voeden. De algen vor men op hun beurt het voedsel voor andere zeeorganismen, zo als schelpdieren. Oerbacteriën behoren tot de vroegste levensvormen op aar de. Zij bestaan al 3,4 miljard jaar en zijn piepklein. In één mil liliter zeewater zitten honderd duizend tot een miljoen (oer)bac- teriën. GPD teur en de ouderen vervolgens beroven. De SVB kan de uitke ring korten of intrekken als er sprake is van fraude. Kwalijk Alleenstaande AOW'ers ontvan gen een hogere uitkering dan sa menwonende. Voorzitter J. van Wezel (81) van de Anbo-afde- ling Schouwen-Duiveland noemt het 'bijzonder kwalijk' dat de SVB ouderen met dreigen de taal om de oren slaat, terwijl die organisatie nalaat duidelijk te maken wanneer nu precies sprake is van samenwonen. Ouderenbond Anbo wil dat de SVB de inspecties tevoren aan kondigt, maar daar voelt de dienst niets voor. „Dan wordt frauderen wel erg makkelijk", aldus een woordvoerder. Meterstanden De Anbo wil ook dat de SVB eerst informatie inwint bij ande re partijen, zoals energie- en wa terbedrijven. Aan de hand van meterstanden kan de SVB -vol gens de bond ook' zien of AOW' ers wel alleen wonen. In Neder land ontvangen 1.036.768 alleen staanden AOW. De SVB legde vorig jaar 2547 boetes op voor fraude. In .2004 waren dat er 2730. GPD pagina 15 ouderen door Jan Salden DEN HAAG - Twee bewakers die tijdens de brand in het cel lencomplex op Schiphol werk ten, worden verdacht van dood door schuld. De twee, die met ge vaar voor eigen leven gedetineer den bevrijdden, hielden zich niet aan het calamiteitenplan. Dat heeft gisteren het OM in Haarlem bevestigd. Het OM heeft nog niet besloten of zij worden vervolgd. Zij zitten daar om niet vast. Tot dusver was een 24-jarige Libiër de enige ver dachte in de zaak. Justitie ver denkt hem ervan de brand te hebben aangestoken die eind ok tober elf vreemdelingen het le- JERUZALEM - In de Israëli sche legerleiding zijn gister avond ingrijpende wijzigingen doorgevoerd. Generaal U. Adam, die de leiding had over de operaties in Libanon, is door chef-staf Halutz van zijn func tie ontheven. Hij wordt opgevolgd door de voormalig commandant van de bezette Westoever, generaal M. Kaplinsky. Deze is tevens de plaatsvervangend chef-staf. Adam zou uit zijn functie zijn ontheven, omdat hij Israëlische politici ervan had beschuldigd de operaties in Libanon te wil len beperken. De kritiek van de generaal is met name bij pre mier Olmert in het verkeerde keelgat geschoten. Het is voor het eerst in ruim der tig jaar dat in Israël een gene raal uit zijn commandofunctie wordt ontheven. De laatste keer gebeurde dat in 1973 bi] het be gin van de oorlog met Syrië en Egypte. Israël werd toen volle dig verrast door de aanval en leed zware verliezen. GPD/RTR pagina 5 hevige strijd in Libanon ven kostte. Naar nu blijkt be schouwt het OM ook een 26-jari- ge en een 24-jarige bewaarder van het complex als verdachten. Volgens een woordvoerder wordt het duo, dat nog steeds werkt voor de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) op Schiphol, verdacht van 'betrokkenheid bij de brand, en daarmee van dood door schuld'. „Zij hebben in strijd gehandeld met de instruc ties", zegt hij. Heldin De man en de vrouw zijn ge hoord in een civiele procedure, die letselschade-advocaat M. de Witte namens zesentwintig slachtoffers voert om schadever goeding te krijgen. Tijdens die verhoren zeiden zij de deur van de brandende cel li open te heb ben laten staan nadat ze de Libi sche verdachte hadden bevrijd. Volgens de instructies had de deur dicht gemoeten, zodat de brand zich niet verder kon ver spreiden. De bewakers zeiden die instructies niet te kennen. „Ik weet niet eens of ze er wel waren", aldus de 24-jarig ver dachte. Zij werd door gedeti neerden een heldin genoemd, omdat zij vrijwel in haar eentje de helft van vleugel K zou heb ben ontruimd. GPD De leden van het dagelijks provinciebestuur nemen afscheid van hun overleden collega Thijs Kra mer. foto Lex de Meester door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Natuurbe schermer en bestuurder Thijs Kramer bracht tegengestelde belangen samen. Hij bewees dat natuur, economie en re creatie in harmonie met elkaar kunnen optrekken. Daarmee zorgde hij voor een keerpunt in de Zeeuwse geschiedenis. Verdriet en respect stonden gisteren centraal tijdens de in Middelburg gehouden herden kingsbijeenkomst voor gedepu teerde Thijs Kramer. Hij kwam vorige week tijdens zijn vakantie bij een verkeersonge luk in Peking om het leven. Zo'n negenhonderd belangstel lenden waren in de Abdijkerk aanwezig. De bewindslieden van Verkeer en Waterstaat, Peijs en Schultz van Haegen, vertegen woordigden de regering. Ne gen sprekers belichtten ver schillende facetten uit het le ven en de werken van de man die eerst als belangenbeharti ger van de natuurbescherming en sinds 2003 als dagelijks pro vinciebestuurder, gepassio neerd opkwam voor natuur, landschap en water. „Thijs was niet van ontpolde- ren, maar van polderen en dan kunnen dijken verlegd wor den", zei zijn broer Ard Kra mer. Hij riep op in de geest van Thijs verder te gaan. Com missaris van de koningin W. van Gelder: „Grenzen én dij ken verleggend. Dat was Thijs ten voeten uit." Gedeputeerde A. Moons van Noord-Brabant herinnerde aan de creatieve visie van Kra mer om de veiligheid tegen overstromingen te garanderen. Daarbij nam hij ook andere mogelijkheden dan alleen dijk verhoging mee. Regiodirecteur W. van Zandbrink van het mi nisterie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit wees erop dat de overleden gedepu teerde altijd probeerde na tuur- en waterdoelstellingen en maatschappelijke accepta tie te verenigen. Schrijver K. Slager stelde vast dat door Kramers toedoen een nieuw Zeeuws landschap ont staat. De vanzelfsprekendheid dat binnendijkse gebieden voor de landbouw zijn en dat de natuur aan de andere kant van de zeedijk ligt, wist hij te doorbreken, aldus Slager. Aan het slot van de bijeen komst begeleidden de leden van het dagelijks provinciebe stuur de kist met het stoffelijk overschot van hun collega naar de Wandelkerk. Daar was gelegenheid voor een laat ste groet. Kramer wordt van daag in besloten kring begra ven. Aardbeving Groningen dinsdag 8 aug. 07.05, 3,5 op de Matste tien Groningen aardbevingen 'n Nederland: plaats i kracht datum plaats kracht Middelstum j 3,5 10 augustus 2005 Sappemeer 2,2 Overschild I 2,3 31 mei 2005 Westeremden 2,3 Loppersum 2,5 21 augustus 2004 Kleinemeer 1,8 Eleveld 1 2,6 22 juni 2004 Geelbroek 2.8 Smilde 2,5 17 november 2003 Stedum 3,0-5-2,7 van onze redactie binnenland MIDDELSTUM - Groningen is gisterochtend rond zeven uur op geschikt door de zwaarste aard beving die ooit in het noorden van Nederland geregistreerd werd. De schok met een kracht van 3,5 op de schaal van Richter liet rond het epicentrum in Mid- delstum naast scheurtjes in mu ren schrik en berusting na. In het noorden van Nederland worden sinds 1986 lichte aardbe vingen waargenomen, die door deskundigen in verband worden gebracht met gaswinning. Uit een studie van onderzoeksbu reau TNO en het KNMI bleek vo rig jaar dat het aantal aardbe vingen door gaswinning flink zal toenemen. Het KNMI heeft een meetnet- werk opgezet waarmee alle tril lingen worden geregistreerd. De meeste aardschokken zijn zó licht dat zij door niemand wor den gevoeld. Schokken die zwaarder zijn dan 1,8 op de schaal van Richter kunnen over het algemeen wel aan de opper vlakte worden waargenomen. Seismoloog H. Haak van het KN MI is niet verbaasd over de kracht van de aardbeving. Die past in de voorspellingen. De na schok (2,5 Richter), die zich om tien voor twaalf gisterochtend voordeed, is wel bijzonder. Haak: „Dat is naar mijn weten voor het eerst in Nederland." Volgens onderzoekers is 3,9 op de schaal van Richter het maxi mum dat een beving als gevolg van gaswinning kan halen. Zo'n aardschok kan flinke schade ver oorzaken, voornamelijk van fi nanciële aard. De structuur van gebouwen kan er volgens seismo logen wel tegen. Spanningen De bevingen worden veroor zaakt door herverdeling van de spanningen in de ondergrond na gaswinning. Vooral in het gasre- servoir en de directe omgeving ervan. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) kreeg gisteren ongeveer twintig mensen aan de lijn die schade meldden. Hoe veel mensen een claim zullen in dienen is nog onbekend. De NAM komt in actie wanneer mensen schriftelijk schade clai men. Een onafhankelijke des kundige beslist vervolgens of en in hoeverre claims worden geho noreerd. Sommigen mensen in Mid- Nieuw museum voor hedendaagse kunst in Luxemburg Uitgever Wegener stelt teleur Dagbladuitgever Wegener heeft een zwak eerste half jaar achter de rug. Hoewel er winst werd verwacht, boekte het concern een net toverlies van 4,6 miljoen eu ro. De advertentie-inkom sten bleven ver achter bij de verwachting. Ook pres teerde de fusie krant AD ver onder de maat. B Teken worden geteld Vrijwilligers van natuurorganisaties gaan teken tellen op Tholen en Schouwen-Duiveland. Zo hopen ze de komen de vijftien maanden op een rijtje te zetten hoe het aantal teken zich ontwikkelt. Het aantal Zeeuwen dat zich met een tekenbeet bij een huisarts meldt, is de laat ste jaren gestegen. Een tekenbeet kan leiden tot jp" de ziekte van Lyme. I Zelfverzekerd naar de brugklas De overstap naar de mid delbare school kan een uit komst zijn voor kinderen die op de lagere school zijn gepest. Om kinderen te hel pen sterker naar de brug klas te gaan, heeft Emergis een tweedaagse training op gezet. Ze leren spelender wijs vaardigheden aan die de overgang ge makkelijker maken. I mm Friso Nijboer is mooiweerschaker Hoe het komt weet hij ook niet precies, maar Friso Nij boer schaakt het best als het lekker weer is. Hij won dit jaar al twee zomertoernooien en ligt in Vlissingen op sche ma in het HZ-toernooi. De winnaar van vorig jaar, sloeg gisteren een belangrijke slag door rfg Wouter Spoelman te verslaan. I B Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten 8e Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 12, 13 en 15; Sport: 16 en 17: Kunst: 19, 20 en 21; Uit: 22 en 23 (Advertentie) RICO Moda Uomo m o d a u o mo Ganzepoortstraat 23 r~N III f Tfpil 4461 JX Goes 0113-219222 U YA III VZD V J Zie onze advertentie op pagina 9 (Advertentie) delstum reageerden heel rustig op de beving. „Ach, wij raken er aan gewend. Het is al de zoveel ste aardschok hier. Daar zijn we ook Groningers voor hè? Nuch ter genoeg om ons niet snel van de wijs te laten brengen", aldus Thea van Dijken. Haar man was nog niet klaar met het herstel werk na de vorige schok twee jaar geleden. „Er zitten nu weer scheuren in het voegwerk. Dat wordt dus opnieuw beginnen." Zo gelaten als opa en oma rea geerde Mark van Dijken (11) nog niet. Hij woont ook in Mid- delstum. „Op mijn kamer heb ik een pot schelpen. Die maakte een klap perend geluid. Ik lag ook te schudden in mijn bed. Ik vond het best eng en ben naar de slaapkamer van mijn papa en mama gegaan." GPD O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 11 geef daarbij éénmalig toesiemming voor O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - per maand met automatische incasso 20,55)'. O per kwartaal met automatische incasso (C 59.751'. per jaar met automatische incasso 229.20)'. mei gratis PZC-paraplu iet persoonsgegevens. Antwoordnummer 713.4460 WB Goes 8 "711688"555530 het alfabet van Zeeland 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1