Karin Ruckstuhl beste van de rest PZC Helft missie Obikwelu geslaagd Nijboer op rand van magische grens Leerzame avond voor Feyenoord 17 levenkamp op EK atletiek spannend tot allerlaatste meter k" M V'.: Negi laat Leenhouts kansloos woensdag 9 augustus 2006 [j^rWilko Voordouw GOTEBORG - Karin Ruckstuhl Left voor Nederland de eerste [zilveren medaille gewonnen op let EK atletiek in Göteborg. Daarbij heelt ze ook nog eens haar eigen Nederlands record op de zevenkamp verbroken. Ze jbracht het van 6318 naar 6423 punten. De meerkampster uit Lelystad (25) bleef op gepaste afstand van de Zweedse kampioene Ca rolina Klüft, maar wist de Duit se Jennifer Oeser te passeren en haar landgenote Lilly Schwarz kopf voor te blijven. „Ik ben zo ongelooflijk blij. Ik ben de beste ij van de rest." K De zevenkamp bleef spannend de. itot de laatste meter. Niet om de wie er zou winnen. Het ging naar de Zweedse Ca- a irolina Klüft. De strijd om het edelmetaal was na twee onderde- jen al een formaliteit, toen de a frangaise Eunice Barber met eèn spierblessure het strijdperk 9; i moest verlaten. Spannend Maar de slag om zilver en brons was ongelooflijk spannend. Tot het laatste onderdeel, de 800 me ter, konden nog vijf vrouwen its aanspraak maken op een plak: d Ruckstuhl, de Duitse vrouwen en Schwarzkopf en de Oekraïensen Blonska en Do- biynska, Voor Karin Ruckstuhl, die toen derde stond, was de mis sie duidelijk. Sneller lopen dan Oeser, minimaal toegeven op rd Schwarzkopf en vooral de twee Oekraïense vrouwen geen schijn van kans laten. Ik dorst op de 800 meter niet voluit te gaan. Dan zou ik me zelf opblazen. Dus heb ik in het tweede deel van de race me ach ter Schwarzkopf genesteld. Ik wist dat ze iets mocht winnen. Maar er mocht geen gat vallen. Ik was nog nooit zo zenuwach- Topsportcoördinator Deatlete, die door topsportcoör dinator Peter Verlooy aanvanke lijk niet tot de medaillekandida Britse atleten missen massaal dopingcontrole LONDEN - Christine Ohuruogu is bepaald niet de enige Britse atlete die dopingcontroles heeft ge mist. Volgens een hoge offi cial van de atletiekbond uit liet Verenigd Koninkrijk hebben meer dan zeventig atleten hetzelfde gedaan. Het gaat vooral om het niet aanwezig of beschikbaar zijn voor controles na trai ningen. 'Ohuruogu miste drie van •deze out-of-competition- tests en dat kwam haar op een voorlopige schorsing te b'slaan. De specialiste op de '400 meter is daardoor niet 'van de partij bij de Europe- se kampioenschappen atle- :tiek in Göteborg. technisch directeur Dave Collins van UK Athletics noemde de situatie gisteren zorgwekkend. „Hoewel ik wel enig begrip heb voor de atleten. Zij moeten vol gens onze dopingregels vijf dagen per week beschik- baar zijn voor de controles. j-Hat kan vaak niet door I-hun hectische trainings- en jwedstrijdschema's." Maar Collins verdedigde wel de strenge aanpak in i Groot-Brittannië. „Als ie der land zo rigoureus op do ping zou controleren als wij, dan zou de sport we reldwijd een stuk schoner zijn. Daarom gaan wij op dezelfde weg door. We vin den dat atleten zo vaak mo gelijk beschikbaar moeten "zijn voor de dopingcontro- leurs' het maakt deel uit van hun professionele sta- tus." ANP/AFP e«L ten werd gerekend, leverde een puike zevenkamp af. Ze begon maandag met een persoonlijk re cord op de 100 meter horden: 13.17 seconden. Na het hoogspringen (1.83 meter) stond ze op de vierde plaats, op het tra ditioneel zwaldce kogelstoten (13.25 meter) volgde een prima 200 meter. 24.22 seconden, een nieuw persoonlijk record. Getapet Na dag één stond ze vierde, maar haar goede nieuws van de dinsdagmorgen was dat de Oek raïense Dobrynska - toen derde - haar beste kogelstoot moest in leveren, omdat ze twee vingers aan elkaar had getapet. Dat is verboden. Dus schoof ze op naar de derde plaats, die ze bij het verspringen (6.51 meter) wist vast te houden. En toen kwam het speerwerpen. Na haar slech te eerste pogingen zakte ze te rug naar plaats 8. De derde po ging was wel goed, 39,54 meter. En dus klom ze weer op naar de derde plaats. Ruckstuhl, normaal de rust zelf de, danste na de 800 meter (2.11.97, een nieuw persoonlijk record) gehuld in een Nederland se vlag. De laatste vrouw die op een Europees kampioenschap een medaille haalde was Nelli Cooman, Zij won in 1986 het brons op de 100 meter. „Ik ben dolblij als ik straks in de armen van Chiel (haar levens partner, de tienkamper Chiel Warners) kan vallen. Die medail le is net zo goed van hem." De enige andere Nederlandse die gisteren in het Ullevi-sta- dion in actie kwam was de ben jamin van de ploeg: Romara van Noort (19). De atlete uit Lisse verbrak op de 400 meter voor de derde keer in korte tijd haar per soonlijk record en kwam tot 52.64 seconden. Ze miste de vol gende ronde op 0.09 seconde. Uithijgend na haar race: „Ik kan niet treuren dat ik niet ver der ben. Misschien dat ik later wel zal balen. Het verbaast me dat ik in deze serie vierde kon worden. Ik mocht hier komen om te leren, ervaring op te doen. Die missie is geslaagd." GPD Francis Obikwelu (links) heeft zijn concurrenten op achterstand gezet tijdens de finale van de 100 meter. foto Kai Pfaffenbach/Reuters door Wilko Voordouw GOTEBORG - Hij wilde de titel zo graag zelf winnen, en hem niet in de schoot geworpen krij gen. De Portugees Francis Obik welu (27) haalde gisteravond zijn gram op het verleden. Hij won de 100 meter in een tijd'van 9.99 seconden. Nu kan liij de titel van 2002, die hij na kreeg na het bekend wor den van het dopingschandaal rond de Engelsman Dwain Chambers (gisteren zevende in 10.24 seconden), rustig verge ten. Obikwelu bleef in de finale na een dramatisch slechte start de Rus Andrei Yepishkin (10.10 seconden) en de Sloveen Matic Osovnikar (10.14 seconden) voor. Eigenlijk met speels ge mak, want de in Nigeria gebo ren Portugees - die op 16-jarige leeftijd naar Portugal verkaste - was gewoon de allerbeste. Plet is voor Het eerst op een Europees kampioenschap dat er - legaal - onder de 10 seconden werd gelo pen. Als Obikwelu een betere start had gekend, had hij nog en kele honderdsten van die tijd kunnen afsnoepen. Vier jaar geleden in München kwam Obikwelu als tweede over de meet, in 10.06 seconden. Al leen Chambers dook destijds on der de 10 seconden: 9.96. Maar een jaar later, na het WK in Pa rijs, raakte Chambers betrok ken bij het Baleo-dopingschan- daal. Hij had de designerdrug THG, een soort supersteroïde, gebruikt. De Engelsman, die in Parijs met de 4 x 100 estafette ploeg het zilver had gewonnen, raakte die medaille kwijt waar door de Nederlandse ploeg van plaats vier naar ch'ie opschoof. Chambers werd voor twee jaar geschorst. Omdat hij toegaf dat hij ook in 2002 had gepakt, be sloot de Europese atletiekfedera- tie hem zijn 100-metertitel af handig te maken. Dus werd Obikwelu, die in München ook het zilver pakte op de 200 me ter, alsnog Europees kampioen. Gevraagd of hij het niet verve lend vond dat zijn kwelgeest Chambers weer van de partij was, reageerde Obikwelu schou derophalend: „Ik ben blij voor hem. Iedereen verdient een twee de kans. Hij is gestraft, dat is goed, maar nu moeten we ver der. Ik wil gewoon heel hard lo pen en iedereen verslaan, ook Dwain." Obikwelu, die een beste tijd van 9.86 seconden heeft op de 100 meter (Olympische Spelen in Athene), zei dat hij graag wel weer eens onder de 10 seconden wilde duiken. „Dat is al lang ge leden. Maar ik mag niet van mijn coach. Hij wil niet dat ik me te veel vermoei. Want ik wil ook nog de 200 winnen." GPD Ooijer praat met Blackburn EINDHOVEN - De kans is groot dat Anclré Ooijer op kor te termijn een contract tekent bij Blackburn Rovers. De Engelse club heeft zich afgelopen weekeinde officieel ge meld bij PSV en de verdediger voelt veel voor een transfer naar de Premiership. Blackburn Rovers weet precies waar het aan toe is, want Ooijer heeft een clausule met een vaste afkoopsom in zijn contract. PSV en de verdediger waren in gesprek over het openbreken van de verbintenis die volgend jaar afloopt. Blackburn Rovers eindigde afgelopen seizoen als zesde en plaatste zich daarmee voor Uefa Cup-voetbal. Dit seizoen wil de ploeg van manager Mark Plughes op nieuw tegen de top van de Premier League aanschurken. GPD Hapoel wijkt uit naar Tilburg TILBURG - De Israëlische voetbalclub Hapoel Tel Aviv en het Sloveense Dombale spelen hun duel in de voorron de voor de Uefa-beker morgen in het stadion van Willem II in Tilburg. Vanwege de oorlogssituatie verbood de Uefa de wedstrijd in Israël. Ook alle andere Europese duels van Israëlische clubs worden afgewerkt in andere landen. ANP Nummerdor/Schuil missen finale LUZERN - Het Nederlandse beachvolleybalduo Reinder Nummerdor en Richard Schuil is bij de Swiss Masters in Luzern gestrand in de halve finales. De voormalige inter nationals uit de zaal verloren in twee sets van het Estse koppel Kais en Vesik: 19-2115-21. De Swiss Masters maakt deel uit van de Europese beach- volleybaltour, waarvan de finale eind deze maand in Den Haag plaatsheeft. ANP Ballesteros staat zijn plaats af ZANDVOORT - Severiano Ballesteros heeft besloten het hoofdtoernooi van het KLM Open op de golflinks van De Kennemer in Zandvoort vanaf morgen niet te spelen. De 49-jarige legendarische Spanjaard die precies dertig jaar geleden op dezelfde golf accommodatie de eerste van zijn 87 overwinningen behaalde, stond zijn plaats af aan „een speler die meer kans om te winnen heeft dan ik." De ge lukkige invaller is de Nederlander John Boerclonk, be scheiden professional uit Oss. De reden voor zijn bedank je is onvoldoende fitheid na een langdurige blessureperio de. ANP Voigt verdedigt trui met verve BAD SACKINGEN - De Duitse wielrenner Jens Voigt heeft gisteren met verve zijn leiderstrui verdedigd in de Ronde van Duitsland, een wielerkoers uit de ProTour. Voigt won de zevende etappe, een 38,2 kilometer lange tijdrit in Bad Sackingen. De Hongaar Bodrogi zette de tweede tijd neer, de Duitser Lang werd derde. Plet was al de derde dagzege voor Voigt. De 34-jarige ren ner uit de CSC-ploeg kan de eindzege nauwelijks ont gaan. Plij heeft in het algemeen klassement een voorsprong van 1 minuut en 38 seconden op de Amerikaan Levi Leiphei- mer. vandaag is de slotetappe. ANP/DPA Ottey (46) sprint naar halve finale GOfEBORG - Mcrlene Ottey Wt op 46-jarige leeftijd een ge ragd debuut gemaakt op de Europese kampioenschappen. sprintster plaatste zich dins- Rag in Göteborg voor de halve fi nales op de 100 meter. Ottey ein- gde als derde in haar serie en evenaarde met 11,41 seconden Raar beste seizoenprestatie. Uttey verruilde in 1999 Jamaica voor Slovenië. De Europese titel- lS- jd 2002 in München miste ze door een blessure. ANP door Eugène de Kok VLISSINGEN - Zou de term bestaan, dan zou Friso Nijboer een typisch voor beeld zijn van een mooiweerschaker. Heeft de Amsterdammer tijdens de com petitie in de wintermaanden wel eens moeite partijen in zijn voordeel te beslis sen, tijdens de zomertoernooicn is hij na genoeg onverslaanbaar. Ook in het HZ-toernooi, waaraan hij vijf keer deel nam en vier keer als eerste eindigde. Het weer kan wat Friso Nijboer (41) be treft blijkbaar niet zomers genoeg zijn. Sinds 2000 won hij in de zomermaanden altijd al minimaal één toernooi, maar ter wijl de warmterecords elkaar in juli van dit jaar in rap tempo opvolgden, beleefde de Amsterdammer een wel zeer goede maand. Eerst won hij het sterk bezette Amsterdam Chess Tournament om twee weken daarna het al even sterk bezette Open NK in Dieren op zijn naam te schrijven. „Eerlijk gezegd hoop ik niet dat deze zomer uitzonderlijk is", lacht de titelverdediger van het HZ-toernooi in de lobby van het Vhssingse hotel Arion, waar hij deze week verblijft. „Ik weet niet wat het is, maar ik speel lekkerder in de zomermaanden. Misschien komt het wel omdat het dan wat vrolijker weer is." Nijboer gedijt ook goed bij de opzet van de zomertoernooien. „Omdat je iede re dag speelt, raak je in een ritme. Je hebt een paar sleutelduels tijdens dit soort evenementen en gelukkig gaan die vaak goed. Tijdens de competitie is dat anders. Je hebt dan al een week van te vo ren rust en je speelt maar één partij. Daar heb ik op de een of andere manier moeite mee. Tijdens dit soort toernooien ben je heel actief. Je geest is vrijwel conti nu met het schaken bezig." Toch maakt de speler van het Hilver- sums Schaak Genootschap (HSG) in Vlis- singen ook tijd vrij voor zaken naast het schaken. Zo zijn vrouw en twee dochter tjes een aantal dagen naar het hotel op de Vlissingse boulevard gekomen. „Maal ais ik moet werken, dan ga ik ook wer ken", zegt hij. „Maar omdat je hier 's avonds speelt, heb je erg veel tijd. Je kunt je extreem veel voorbereiden, maar dat probeer ik te beperken. Daar heb ik weinig zin in." Niet dat hij het HZ-toernooi ziet als voor portaal van zijn vakantie, die na de strijd in Vlissingen begint. „Ik ben op het mo ment een tikje vermoeid door de eerdere toernooien. In Dieren besteedde ik bijna elke dag vier uur aan voorbereiding. En dan moet je de partij ook nog eens spe len. Gelukkig is het hier in het begin iets makkelijker. Nu gaan de echt serieuze partijen beginnen." „Het is niet echt een kwestie van geluk, maar het is wel hoe het valt. Je kunt favo rieten aanwijzen, maar er doen zo veel goede schakers mee. Ik denk dat je ge makkelijk twaalf kanshebbers kunt op noemen. Vooral dc- iets mindere garni- W$' Friso Nijboer: ,„Ik weet niet wat het is, maar ik speel lekkerder in de zomermaanden." tuur - schakers die een rating hebben die tegen de 2500 aanzit - is goed vertegen woordigd." Nijboer ondervond dat maandagavond aan den lijve. Tegen Jop Delemarre uit Voorburg, die een rating heeft van 2471, kwam de hoger genoteerde Nijboer niet verder dan remise. „Plet had nog erger kunnen zijn", kijkt hij terug. „Ik weet niet exact wat er is misgegaan, maar ik blunderde tot twee keer toe. Gelukkig had hij te weinig tijd om het goed uit te spelen. Eigenlijk gebeurt het me nooit dat ik zo blunder." Tijdnood Die tijd heeft Nijboer achter zich gela ten. Stond hij vroeger bekend om zijn vaak spectaculaire, vaak in tijdnood be sliste partijen, tegenwoordig kiest hij meer voor zekerheid. „Dat is een ontwik keling die sinds vorig jaar redelijk vast in me zit. In het verleden had ik erg veel last van tijdnood. Ik heb me zo vaak geër- van onze sportredactie VLISSINGEN - Koen Leenhouts is er gisteravond niet in geslaagd zijn opmars in het HZ-schaaktoernooi voort te zetten. De Zeeuws-Vlaming was kansloos te gen het Indiase wonderkind Parimarjan Negi. Leenhouts kon geen moment aanspraak maken op een goed resultaat. De met zwart spelende Negi (13), drukte hem helemaal van het bord. Friso Nijboer stal gisteravond opnieuw de show, door Wouter Spoelman (15) met een subtiel pionoffer te verslaan. Erwin 1' Ami had een makkelijke avond tegen de Duitser Kohlweder. Na negentien zetten kon hij het volle punt incasseren. Omdat de drie koplopers remiseerden, schoof het veld weer in elkaar. Het toer nooi kent negen koplopers. Beste Zeeuw is verrassend Mathieu Freeke, die de Spanjaard Garbisu versloeg. foto Ruben Oreel gerd aan partijen waarin ik, ondanks ge wonnen stellingen, toch de winst weggaf. Nu speel ik veel praktischer. Vroeger wil de ik bij de vierde of vijfde zet al alle mo gelijke stellingen zien, nu hoef ik niet meer alles te weten." Nijboer kende een erg goed jaar. Hij steeg van zijn diepte punt in jaren (2529, juli 2005) naar een rating van 2598 en staat op de rand van de voor schakers veelbetekende 2600-grens, hoewel hij dat zelf relati veert. „Je ziet de laatste jaren dat ieder een meer omhoog gaat, er is een soort in flatie opgetreden in de ratingcijfers. Het etiket 2600 had een aantal jaren geleden nog echt iets magisch, nu is dat minder. Maai-", zegt de schaker, die acht jaar gele den al eens een rating had van 2605, „ik doe het momenteel heel goed. Als ik dit toernooi geen gekke dingen doe, heb ik in oktober een rating van rond de 2630. Dat is een heel reëel cijfer voor mijn kun nen." Met dat cijfer stijgt Nijboer naar om en nabij de 80e plek van de wereld. Hij is de vierde Nederlander achter Loek van Wely, Sergei Tiviakov en Ivan Soko io v. „Als ik daar eenmaal sta, dan wil je na tuurlijk ook verder, maar of dat ook kan? Er is toch wel een duidelijke topdrie in Nederland. Zij steken er een stuk boven uit." door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Veel gelegen heid om zijn befaamde vrije trappen te etaleren, heeft Pierre van Hooij donk het afgelopen halfjaar niet gekregen. Gister avond mocht de pinchhitter van Feyenoord vlak voor tijd nog eens aanleggen tegen Chelsea Zijn geplaatste inzet belandde op de paal, waardoor de Rotter dammers het doelpunt waar ze zo op hoopten niet kregen. Chel sea won dankzij een slimme stiftbal van Frank Lampard met 0-1. Het bijna-kunstje van Van Hooijdonk zorgde ervoor dat Jo sé Mourinho hem na afloop even opwachtte. De twee kennen el kaar van hun gezamenlijke tijd bij Benfica en hebben sindsdien nog steeds contact. Na het on deronsje verdwenen de Portu gees en Van Hooijdonk breed la chend de tunnel in. Feyenoord-trainer Erwin Koe man had zijn elftal in vergelij king met de wedstrijd van zon dag tegen Middlesbrough op vier plaatsen gewijzigd. Lode- wijks, Collen, Kolkka en Bos- schaart kregen hun kans ten kos te van Timmer, Bahia, Huyse- gems en Iiofs. De formatie nam het op tegen de vele sterren van Chelsea die in Rotterdam aan de aftrap verschenen. Robben, Car- valho, Ferreira, Essien, Ballack, Lampard, Sjevtsjenko' ze waren allemaal van de partij. De Oek raïner vormde de voorhoede met Salomon Kalou, die vooraf gaand aan het duel officieel af scheid nam van het Feye- noord-publiek. Een verpletterende indruk lie ten Kalou en zijn nieuwe ploeg genoten niet achter in de Kuip. Voor rust probeerde Feyenoord brutaal te voetballen, maar het miste de la-acht, finesse en han delingssnelheid om echt gevaar lijk te worden. Nadat Henk Timmer zondag te gen Middlesbrough zijn visite kaartje had afgegeven, was het nu de beurt aan Patrick Lode- wijks. De 39-jarige doelman wil zijn allerlaatste seizoen in stijl beëindigen en kreeg tegen Chel sea de gelegenheid zich te onder scheiden. Het duel eindigde echter vroeg tijdig voor Lodewijks. Na een uur spelen schoot bij een lucht duel met Kalou zijn pink uit de kom. Voorin heeft Koeman na het wegvallen van de geblesseer de Romeo Castelen aan de rech terkant weinig meer te kiezen. Benjamin de Ceulaer mag het daar voorlopig proberen, hoe wel de Belg nog tekort komt i voor het hoogste niveau. Hij zal echter wel voor de aanvoer naar Dirk Kuijt moeten zorgen, als de spits bij het begin van de competitie nog steeds het shirt van Feyenoord draagt. Toch is de kans nog steeds aan wezig dat Kuijt binnenkort niet meer in de Kuip te bewonderen is. Als de transfer er inderdaad nog komt, is Feyenoord een flin ke som geld én een levensgroot probleem rijker. Want vindt ruim een week voor de start van de competitie maar eens een ade quate vervanger voor de man die de afgelopen jaren bij Feye noord is uitgegroeid tot topsco rer, aanvoerder, boegbeeld en publiekslieveling. GPD Ten Cate kiest voor Heitinga KOPENHAGEN - Met John Heitinga als rechtsback begint Ajax vanavond aan de uitwed strijd tegen FC Kopenhagen in de voorronde van de Champions League. De verdediger krijgt vermoede lijk de voorkeur boven de Roe meen George Ogararu, die afge lopen vrijdag aangenaam verras te tijdens het duel met Interna- zionale. Bij het ontbreken van de gebles seerde Roger vormen Gabri, Hedwiges Maduro en Wesley Sneijder waarschijnlijk het mid denveld. Zij moeten de aanval lers Mauro Rosales, Klaas-Jan Huntelaar en Kenneth Perez van bruikbare ballen voorzien. Behalve van Heitinga krijgt doelman Maarten Stekelenburg ook hulp van Jaap Stam, Tho mas Vermaelen en Urby Ema- nuelson. De wedstrijd tegen FC Kopenha gen begint om 20.30 uur. Het Parken-stadion is dan met veer- tigduizend toeschouwers tot en met de laatste plaats gevuld. Vermoedelijke opstelling Ajax. Ste kelenburg' Heitinga, Stam, Ver maelen en EmanuelsonGabri, Ma- duro en Sneijder' Rosales, Huntel aar en Perez, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17