PROVINCE klE ZEEUWS E 1 11! ill Éf Late zwangerschap is link In 24 uur kan alles veranderen PZC Smith en Kiplagat stellen teleur Kinderen krijgen op oudere leeftijd zou gezondheid bedreigen Drie keer daags rampgeluiden langs de dijk Fataal ongeval in tunnel vermoedelijk door lading Vrij veel bewolking en vanmiddag een enkel buitje. Matige tot krachtige noord westenwind. Maxima rond 20 graden. 248e jaargang no. 185 dinsdag 8 augustus 2006 los nummer 1,25 internet: www.pzc.n 1 jf| nmn&Bs&esRZ LiMUUM.iL-O-1 GÖTEBORG - De Nederlandse atleten Lornah Kiplagat en Rutger Smith (foto) presteerden giste ren enigszins teleurstellend op de openingsdag van het Europees kampioenschap in Göleborg. Kip lagat, Keniaanse van geboorte, eindigde op de door de Russische Inga Abitova gewonnen 10.000 meter als vijfde, terwijl ze vooraf als voorname medaillekandidaat was ingeschat. Rutger Smith werd vierde bij het kogelstoten. De nummer twee van het laatste wereldkampioenschap had lang uitzicht op de bronzen medaille, maar zag de Duitser Rail' Bartels in zijn laatste stoot voorbij ste ken en zelfs de gouden medaille pakken. ANP foto Kai Pfaffenbach/RTR Stroomstoring Hulst leidt tot geboortegolfje rfnnrSheila van Doorsselaer HULST - Een tiental Oost- Zeeuws-Vlaamse koppels heeft tijdens de stroomstoring van eind november niet zitten gan zenborden bij kaarslicht. Negen maanden na de stroomstoring is het resultaat: baby's! De stroomstoring, die het oosten van Zeeuws-Vlaanderen op 26 november trof, heeft geleid tot een geboortegolf je. Volgens ver- loskundige H. Haak zijn er in de- ze periode ongeveer tien vrou- wen meer a terme (uitgerekend) dan gebruikelijk in augustus. ,.We verwachten redelijk wat 1 drukte", zegt Haak. „Gemid- deld begeleidt onze praktijk on- geveer 35 bevallingen per maand, nu heb ik er 45 op mijn lijstje staan." 1 Haak durft niet stellig te bewe- ren dat de extra geboortes zijn 1 toe te schrijven aan de stroom- 1 storing. „Dat weet je nooit, maar het is een opvallende toe- 1 name. Ik heb mijn studie in Lim burg gevolgd en daar hadden we altijd een drukke november- maand; negen maanden na car- 1 naval."Ook in het Overijsselse Haaksbergen is een geboorte- 2 golf in aantocht. Die plaats werd in dezelfde periode getrof- fen door een stroomstoring. Voor een babyboom negen maan den na een stroomstoring is een eenvoudige (doch wellicht geen accurate) verklaring te geven: - mensen kruipen wat eerder on- der de wol. En omdat de Oost- - Zeeuws-Vlaamse stroomstoring L' gebeurde toen er een dik pak P sneeuw was gevallen, zijn heel wat koppels lekker dicht tegen elkaar aangekropen. Gevangenissen krijgen hek met schrikdraad DEN HAAG - Een groot aantal gevangenissen in Nederland s krijgt hekwerken die onder stroom staan. De schrikdraad wordt om de luchtplaatsen ge spannen en moet vluchtpogin- j gen onmogelijk maken. Dat blijkt uit een vertrouwelijk stuk van Justitie dat in het bezit is van deze krant. Het systeem met 'stroomvoeren- de' draden wordt ingevoerd in fr alle huizen van bewaring en in f: 'meer beveiligde' inrichtingen. Op basis van berekeningen van Justitie zijn dat er ruim dertig. In gevangenissen in de Verenig- de Staten zijn hekken die onder stroom staan gebruikelijk. De voltages lopen op tot 5000 volt. Welk voltage op de hekken in de Nederlandse gevangenissen komt te staan, is niet bekend. Voorzitter J. van den Brand van de vereniging van gevangenisdi- recteuren reageert verbijsterd: „Zouden ze echt zo gek zijn? Ik j kan niet bedenken wat dit bij- draagt aan de veiligheid. ,J Volgens voorzitter H. Aalbers van de Bond voor Personeel van s' Straf- ei Aanverwante Gestich ten past het plan binnen de vera- merikanisering van het gevange niswezen. „Justitie verzint de raarste plannen. Het gevangenis wezen wordt steeds minder een mensenbedrijf. Ter-wijl alleen mensen gedetineerden kunnen voorbereiden op terugkeer in de samenleving. "GPD Stroomstoring in Brabant f EINDHOVEN - Tienduizenden huizen in Eindhoven en omge ving zaten gisteravond uren zon der stroom door een storing in ecn transformator in Eindho- ven' Dat zei een woordvoerder 'j!. van energiebedrijf Essent. De storing deecl zich voor rond sfffj uur- Hierdoor zaten 21.000 mensen in Eindhoven zonder stroom. Volgens de poli- r-l tie waren ook Geldrop en delen van Nuenen en Heeze verstoken van elektriciteit. In totaal wer den circa 34.000 mensen zijn ge- 1(1 boffen. Rond 23.30 uur werd de stroomlevering hervat. til tiet afgelopen weekeinde nim 2Ö-°00 huishoudens op Doeree-Overflakkee zonder stroom. ANP van onze redactie binnenland DELFT - In Nederland is een radicale herbezinning nodig op het groeiend aan tal zwangerschappen op oudere leeftijd. De grote risi co's van late bevallingen be dreigen de gezonde maat schappij, waarschuwt gy naecoloog C. Hilders uit Delft. Vrouwen wachten te lang met kinderen krijgen, betoogt Hil ders in het weekblad Medisch Contact van de Koninklijke Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Het uitstellen van het krijgen van het eerste kind noemt zij 'een van de negatieve gevolgen van de emancipatie'. De gemiddelde leeftijd waarop een wouw nu een kind la-ij gt is 29,5 jaar. In 1950 was de leeftijd nog geen 25 jaar. En kreeg een doorsnee vrouw in 1950 ruim drie kinderen, inmiddels is dat gedaald naar 1,7. De timing van het eerste kind zal eerder moeten, aldus Hil ders. „Dat is in het belang van een gezonde maatschappij en van gezonde, goed opgeleide en voldoende omvangrijke toekom stige generaties." Duurder De grotere kans op complicaties van bevallingen bij vrouwen bo ven de 35 leidt volgens de gynae coloog tot een duurdere gezond heidszorg. Als voorbeeld noemt zij de keizersnee: in 1993 eindig de 8 procent van de bevallingen in een keizerssnee, tegen 14 pro cent nu. „Behalve de belasting voor de moeder en een operatie risico, zijn met een keizersnede beduidend hogere kosten ge moeid." Late zwangerschappen beteke nen ook een grotere kans op vroeggeboorte en dat leidt tot een verhoogd risico op handi caps van het kind, zoals ge- drags- en leerproblemen, aldus Hilders. Dit gegeven leidt tot een forse groei van het speciaal onderwijs, voorspelt zij. „Een op de vijf vroeg geboren kinde ren komt in het speciaal onder wijs terecht, tegen één op de zes tien 'normale' kinderen. Een van de risico's die vrouwen met een uitgestelde kinderwens ook lopen, is een grotere kans op kinderloosheid. De kans op een spontane zwangerschap is volgens Hilders bij vrouwen tus sen de 35 en 38 jaar tot 50 pro cent gedaald. Tussen de 30 en 40 jaar stijgt het risico op een miskraam van 8 naar 35 procent. Bij vrucht baarheidsbehandelingen is de 'kans op een meerlingzwanger schap groter, en daarmee ook het risico op een hoge bloed druk, zwangerschapsvergifti ging en -suiker, net als een hoge belasting van de lever- en nier functie. GPD Boeren geven bedrijf een bredere basis Hoop voor Nederlandse rokers Europese werkgevers kunnen rokers afwijzen. Althans, volgens Europees Commissaris Spidla. Zelfs al steken zij de hele werkdag geen sigax-et op en genieten zij pas thuis van een rokertje. Of dit in Nederland JG kan? Weinig kans is de verwachting. door Harald Doornbos TYRUS - Zondagmiddag be zocht ik de Abassiye-driehoek, een buitenwijk van de Zuid-Li- banese stad Tyrus die veelvul dig door Hezbollah wordt ge bruikt om raketten af te schie ten op het noorden van Israël. Bijna alle inwoners waren ge vlucht op een twintigtal mensen na. Zij zijn om uiteenlopende re denen gebleven. Een paar echt paren, jonge mannen, ouderen en vier kinderen durfden niet meer in hun appartementen te verblijven en hadden een geza menlijke woonkamer ingericht op een overdekte parkeerplaats onder een flatgebouw. Die parkeerplaats hadden zij veranderd in een openlucht huis kamer. Enkele plastic stoelen, een tafel, wat dekens op de grond en een televisie. De wind had vrij spel, maar omdat het zo mer is en de zon de hele dag schijnt was dat niet zo erg. Thee drinken en waterpijp roken was eigenlijk het enige wat zij de den, de kinderen speelden met jonge katjes. Zij bleven in de buurt, want steeds vielen er bommen in de buurt. De achterblijvers hoop ten maar één ding: dat de ooidog snel voorbij zou zijn. Maar 24 uur later klonken er kort achter elkaar een aantal enorme explo sies uit de Abassiye-driehoek. Onmiddellijk rees de vraag: wat is er gebeurd met de burgers in de 'huiskamer'? Ambulancechauffeurs weigeren de wijk in te rijden omdat er nog altijd Israëlische toestellen rondcirkelen. Na ruim een uur wachten, besluit een aantal jour nalisten het erop te wagen en de wijk te bezoeken. De vernieti ging is onvoorstelbaar. Ten min ste drie flatgebouwen zijn als kaartenhuizen ingestort. Overal ligt puin. Weg De 'huiskamer' is er nog, maai de stoelen liggen op de grond, net als de theeglazen. Maar de bewoners die hier een dag gele den nog thee zaten te drinken, zijn allemaal weg. Niemand weet waar naar toe omdat er, zo vlak na de bomexplosies, simpel weg niemand meer is om het aan te vragen. In 24 uur kan al les veranderen. GPD pagina 5 Beiroet stuurt leger naar zuiden Hezbollah-leider scoort hit «SSÜS?? Zet de maquette van het monument dat kunstenares Lydia Schouten heeft ontworpen op het plateau aan de Zeedijk bij Kats en je hebt een beetje een beeld van hoe het er straks uit komt te zien. foto Dirk-Jan Gjeltema KATS - Bijna geheel Kats verzet zich tegen de komst van een monument voor de 117 verdronken in Zeeland. Dorpelingen hebben grote moeite met het ontwerp van de Amsterdamse kunstenares Lydia Schouten. Dat omvat een torenspits, waaraan een soort toeters hangen. Op gezette tijden moeten daaruit geluiden klin ken die aan een watersnoodramp herinneren: windvla gen, beukende golven, klokgebeier en - in de verte - hulpgeroep. Velen vinden het ontwerp onsmakelijk. Een door twee dorpelingen opgezette handtekeningenac tie tegen het monument, dat op een plateau aan de Zee dijk een plekje moet krijgen, heeft tot massale bijval ge leid. De handtekeningen maken deel uit van een bezwaar schrift tegen de bouwvergunning, waar nog twee ande re bezwaren tegen zijn ingediend. De gemeente Noord-Beveland wil met de bevolking gaan praten over haar ongenoegen. De Stichting Cultureel Erfgoed Zee land is verbaasd over de commotie, omdat ze tijdens twee informatieavonden nauwelijks enige weerstand heeft bespeurd, pagina 13 Kats gruwt van monument TERNEUZEN - Het eenzijdige ongeval waarbij zondagnacht een 75-jarige bestuurder van een motorscooter uit Noord- Frankrijk in de Wcsterschelde- tunnel om het leven kwam, is vermoedelijk veroorzaakt door een te zware belading van het voertuig. Dat zei een woordvoerster van de politie gistermiddag. Een oog getuige verklaarde eerder al dat de motorscooter over de weg slingerde en vervolgens tegen de tunnelwand botste. Het ongeval gebeurde omstreeks vijf uur. Dit is het tweede dodelijke onge val sinds de opening van de tun nel in maart 2003. In september 2003 vond een 33-jarige automo bilist uit het Duitse Wassenberg de dood toen hij frontaal op een vrachtauto botste. (Advertentie) Veel Zeeuwen tobben met schulden Evenals vorig jaar zijn in de eerste helft van dit jaar rela tief veel Zeeuwen zo diep in financiële moeilijkheden ge raakt dat er een rechter aan te pas kwam. Van elke 100.000 Zeeuwen kregen 75 te maken met schuldsanering; landelijk zijn dat er 46. I Erik Dekker stopt met wielrennen Een paar maanden eerder dan gepland is Erik Dekker gestopt met wielrennen. Zijn val in de derde rit van de Tour de France speelt daar een grote rol in. Dek ker rijdt vandaag nog een criterium in Emmen, in no vember een koers op Cura cao en gaat bij Rabo verder als ploegleider. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15 en 16; Buitengebied: 17, 18, 19 en 20 Misdaad tart gezag in Brazilië Brazilië wordt voor de der de keer dit jaar geconfron teerd met een golf van aan slagen. Deze zijn gericht op politiebureaus en andere overheidsdiensten, banken en busstations. Het doel is om het openbare leven te ontwrichten. Tot dusver zijn zeker veer tig aanvallen ge registreerd. I Kijk op www.pic.nl/abonneren, bel gratis 0800.-0231231 ofstuur deie bon naar; PZC, afdeling leierssemce i Antwoordnummer 213. MBO WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geer dnaiblj éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedtag van miin rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proelabonnc-ment gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso (C 20:55)*. per kwartaal met automatische incasso (C 59,751' por jaar met automatische incasso 229,20)". met gratis PZC-paraplu "711688"555530' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1