KRAS.Nl! Pijnloos lopen kan weer pzci_ Zelfs film volgen is onmogelijk mega-uitverkoop: Patiënten zijn geen poststukken die je geen aandacht geeft CARIBISCH TOPVOORDEEL Mensen met gezichtsblindheid doen jaren over het herkennen van iemand DOMINICAANSE DOMINICAANSE DOMINICAANSE REP?***5 CUBA**** maandag 7 augustus 2006 (Advertentie) 9-/12-/16-daagse strand vakantie Puerto Plata 9-/12-/13-/18-daagse strandvakantie Cancun I Diverse data van 119 t/m 13/10 verblijf in het luxe 4-sterren Occidental Allegro Playacar direct aan het hagelwitte strand op ca. 3 km van het centrum van Playa del Carmen 2 zwembaden met kinderbad buffetrestau- rant 2 a la carte restaurants pizzeria bars winkeltjes kids- club vele (water)sportfaciliteiten aan het strand dagelijks entertainment discotheek golfbaan in nabije omgeving superior kamers met o.a. airco, kluisje en balkon/terras Reisnummer SUNZ 19.437, zie www.kras.nl/19437 Informatie, voorwaarden en boekingen; J www.kras.nl 073 - 5 999 999 ma t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 uut j j Of boek bij één van onze 20 reisbureaus! ij www.kras.nl www.kras.nl www.kras.nl door Mario de Lijser Teveel managers in de zorg; toenemende bureau cratie en steeds duurdere ge zondheidszorg. Wat is er aan de hand? Kostenstijgingen hangen samen met vergrij zing, welvaart en verbeterde behandelmethoden. Technolo gie maakt steeds meer moge lijk. Zag je vroeger nogal wat bejaarden krom lopen met een stok, tegenwoordig plaat sen we een kunstknie. Die kost drieduizend euro, een stok misschien dertig. Door digitalisering komen röntgen- beelden direct overal beschik baar, maar dat kost wel een paarmiljoen. Door toegeno men opleiding en internet we ten patiënten beter wat moge lijk is. Maar moet ook altijd wat kan? Zoveel geld is er niet, dus moet gekeken wor den naar de reële behoeften. Artsen gaan daar zo goed mo gelijk mee om, maar het valt soms niet mee om kwaliteit en kosten af te wegen. Som mige geneesmiddelen kosten tachtigduizend euro per jaar, waardoor de patiënt bijvoor beeld een jaar langer kan le ven. Is dat dan een criterium? Het zal je moeder of kind maar zijn. Ziekenhuismana gers kijken daarom samen met artsen naar oplossingen waar ieder voordeel aan heeft. Kun je de zorg rondom eenvoudige ingrepen stan daardiseren zodat de patiënt eerder naar huis kan en er meer tijd vrijkomt voor com plexere zorg? Of kan je op een slimme manier de wacht lijst verkorten? Ziekenhuizen passen daarbij principes uit het bedrijfsle ven toe, zo ontstaan termen als 'zorgprocessen' en 'patiën- tenlogistiek'. Planbare zorg is mooi, maar patiënten zijn geen poststuk ken. Het ziekenhuis is ook geen gewoon bedrijf. Onze klanten komen bij ons uit noodzaak en 'kopen' meestal geen product uit luxe. Omdat patiënten van ons afhanke lijk zijn, moeten wij hen al het mogelijke geven en niet alleen professioneel. Toen ik zelf eens in een operatiehemd je klaar lag voor een ingreep, heb ik ondervonden hoe ge ruststellend het is om ook wat menselijke aandacht te krijgen. Efficiënt plannen gaat beter in organisaties van voldoende schaalgrootte. Na deel is dat er dan omwille van beheersbaarheid veel pro tocollen gemaakt worden en die tijd wordt niet besteed aan directe zorg. Daarnaast verwachten instan ties dat we transparant zijn en rekenschap afleggen door rapportages, enquêtes en prestatie-indicatoren. Op zich terecht, maar het wordt wel steeds meer. Ook de kos- tenfinanciering zorgt voor bu reaucratie. Er zijn duizenden behandelingen mogelijk. Die moeten geregistreerd wor den, maar dit brengt steeds meer afstemming en admini stratieve rompslomp met zich mee. Hoezo minder re gels? Geen wonder dat artsen gaan klagen. Zij hebben hun jarenlange studie toch vooral gevolgd om zo goed mogelijk patiënten te behandelen? Feit blijft dat we steeds meer zorg, kwaliteit en informatie moeten leveren met steeds minder geld. De taak van de manager daar bij is om de arts en verpleeg kundige zo goed mogelijk te ondersteunen: vrijmaken van geld en capaciteiten en er voor waken dat de overhead- en rapportagelast zo beperkt mogelijk blijft. Samenwer ken om de expertise en dienst verlening steeds te verbete ren. Zorg bieden op een ma nier die ook voor de klant 'zichtbaar beter' is. Daar doen we het tenslotte toch voor? Mario de Lijser is Hoofd On derzoek- en Behandeldienst; Stichting Zorg Saam Zeeuws- Vlaanderen In één keer van je rugpijn af het lijkt te mooi om waar te zijn. Maar voor een specifieke groep rugpatiënten is er echt een won- dermethode: hun rug wordt met botcement verstevigd. Een be handeling van luttele uren heeft direct effect. door Vanda van der Kooi GELDROP - Het was een open baring: eindelijk lopen zonder pijn", vertelt Door Groenland (74) uit Heeze. Ze onderging eind juni als een van de eerste patiënten bij het St. Annazieken- huis in Geldrop een behande ling met botcement. „Na een paar dagen was de pijn weg. Ik kan het iedereen aanra den, die vertebroplastiek", lacht ze. Radioloog Hans Ronnen, hoort het glimlachend aan. „Wat een verschil twee cc ce ment kan maken, hè. Het is dankbaar werk, je ziet snel re sultaat." Bij de behandeling vertebroplas tiek wordt een patiënt plaatse lijk verdoofd, waarna hij een uur plat op een röntgendoorla- tende tafel moet liggen. De ra dioloog steekt aan weerszijden een holle naald naar binnen en spuit in totaal vier milliliter bot cement in de wervel. Via rönt- genbeelden op een monitor kan hij precies zien wat hij doet. Na nog eens vier uur absolute bed- rust is het cement uitgehard en de wervel verstevigd. De frictie erin is weg, en daarmee de pijn lijke prikkeling van de zenuwen in het bot, „Soms merken mensen het al zo dra ze van de behandeltafel af komen", aldus de radiologen Frits Jansen en Alexander Ti el- beek van het Catharinazieken- huis in Eindhoven. Wondermiddel „Franse artsen zijn er in de ja ren tachtig mee begonnen, in Ne derland is de behandeling nog nieuw. Een wondermiddel? Zo ervaren de mensen het wel. Ze voelen zich na de ingreep als her boren." Maar lang niet iedereen met rugpijn heeft er baat bij. Mensen die rugpijn hebben door slijtage of hernia hebben er niets aan. Het helpt alleen men sen die aanhoudende rugpijn hebben door ingezakte rugwer vels. Het zou gaan om ruim drie duizend mensen van zeventig tot tachtig jaar. Mensen leven langer, dus er komen meer oude ren met broze botten en extra ri sico op botbreuken of inzakken de wervels. Bij de helft van de mensen die een ongeluk krijgen, is de pijn na een maand over. De andere helft moest tot nu toe doorsukkelen met pijn en pijn stillers. Ze kunnen minder dan voorheen of worden zelfs bedle gerig. Voor hen is er nu een alter natief. Samen met andere zie kenhuizen zoekt het Catharina- ziekenhuis uit voor welke pa tiënten de behandeling het meest geschikt is. Behandeling is in elk geval niet zo effectief als de wervel van de patiënt al langer dan een jaar is ingezakt. Door Groenland had geluk dat ze in de doelgroep viel en dat haar ruggewervel recent was ingezakt. Zelf had ze dat aanvankelijk niet eens in de ga ten. „In december werd ik op de fiets geschept door een auto. Ik had een gebroken been en een gebroken arm, daar ging alle aandacht naar uit. Thuis lag ik in een speciaal bed, maar ik had altijd pijn in mijn rug. Anders zitten, pillen slikken: het hielp niet. Toen ik in maart weer met krukken ging lopen, merkte ik dat ik niet langer dan tien minu ten kon staan." Groenland was de vierde patiënt in het St. An- naziekenhuis die de nieuwe be handeling onderging. Goud waard „Ik ben banger voor de tand arts. Vlak van tevoren heb ik nog een lolletje gemaakt met de dokter. Tijdens de ingreep voel de ik wel dat ze bezig waren, maar ik had geen pijn. Een zus ter vertelde me precies wat ze deden. Ik dacht: het is nieuw voor ze, dus ze zullen heel se cuur te werk gaan. Het kan niet fout gaan. En als ik van die pijn verlost wordt, dat is me goud waard." En dat lukte. „De volgende dag kon ik al naar huis, niet scheef lopend, maar rechtop! Na vier dagen was ik pijnvrij. Dat kan je je niet voorstellen, wat een openbaring dat is. Na maanden lang elke dag maar pillen slik ken, dag en nacht, om die pijn maar weg te krijgen. Dat ik nu langer dan tien minuten aan het aanrecht kan staan, kan liggen zonder pijn en net zo lang bood schappen doen als ik wil. Het ra re is: het is nu een maand gele den, en ik loop alweer zonder er bij na te denken." GPD 'l Goedkoper kan niet! KRAS Stervakanties is erir f geslaagd tegen messcherpe prijzen vliegtuigstoel# in te kopen vanaf Brussel naar het Caribisch gebied!! heeft de keuze uit de tropische bestemmingen; Dominicaanse Republiek, Mexico en Cuba. En wai1 dacht u van de prijs? Een luxe 9-daagse strandvakan.r tie boekt u nu al vanaf slechts 499! Een fantastisch; i aanbieding, zeker als u bedenkt dat u ook nog eens ver v blijft o.b.v. all inclusive! Maak snel uw keuze uit onder- staande tropische topaanbiedingen, want is eenh beperkt aantal plaatsen per vertrek en vol echt voi d den kunnen lastig functioneren met zo'n handicap. Theo heeft sinds vijf jaar een ernstige hersenbeschadiging: „Prosopagnosie lijkt mijn groot ste beperking. Fysiek probeer ik zo actief mogelijk te blijven, maar het werkt niet. De zin van het leven neemt sterk af." Ge zichtsblindheid is uitermate hin derlijk, zo blijkt ook uit de woor den van Liesbeth: „Het is lastig om met zo'n handicap te leven. Nooit kon ik mijn tandarts, klas genoten, buren en zo meer her kennen. Nooit durfde ik mijn nichtjes of neefjes mee te nemen in de menigte, bang dat ik ze niet zou terugvinden. Het kost me jaren voordat ik iemand kan herkennen en dan lukt het al leen als die persoon zijn haar niet laat kleuren of knippen of een bril gaat dragen." Trucjes De Gelder vertelt dat gezichts- blinden zich van trucjes bedie nen om geen blunder te slaan bij hun bekenden. „Ze letten op de kleding, de manier van lopen, de stem om iemand te herken nen." Dat doen ze ook om niet voor arrogant te worden versle ten: „Ze groeten je niet als je ze bij de slager tegenkomt." Haar ervaring is dat de patiënten zich gerustgesteld voelen als ze ho ren wat ze mankeren. „Ze den ken: Hé, ik ben niet gek." Joyce vernam via een program ma op BBC voor het eerst van ge zichtsblindheid: „Meteen was ik blij dat het een naam had. Al die jaren schaamde ik me er voor. Ik dacht dat het een blijk van desinteresse was in men sen." Waarom is pas recent ontdekt dat gezichtsblindheid als ont- wikkelihgsstoornis bij zoveel mensen voorkomt? De Gelder: „Je gaat niet naar de huisarts met de klacht dat je twee jazz muzikanten niet uit elkaar kunt houden." GPD De naam van Joyce is gefingeerd. Haar uitspraken in dit artikel be rusten op mails die ze aan Beatri ce de Gelder heeft geschreven. Meer info: www.uvt.nl via het zoekschermpje Expertise. Diverse data van 9/9 t/m 14/10 verblijf in het 4-sterren Tropical Beach Resort Spa meest luxueuze hotel van het Lifestyle Hacienda Resort direct aan het strand van Cofresi op ca. 7 km van het gezellige centrum van Puerto Plata diverse zwembaden 3 buffet- en 4 a la carts restaurants fitness beautycenter winkeltjes kidsclub diverse (water)sporten aan het strand discotheek kamers me uitzicht over zee en o.a. airco, koelkast en balkon Reisnummer SUNZ 19.431, zie www.kras.nl/19431 „Ik loop met mijn man in de stad. Hij ontmoet iemand van badminton, maakt een praatje. Ik geef hem ook een hand en we lopen door. Even later op de te rugweg groet mijn man iemand. Wie is dat?, is mijn geijkte vraag. Ongelovig kijkt hij me aan. Blijkt het dezelfde man te zijn. Nog steeds geef ik mensen i een hand, stel me voor en dan i blijkt dat ik dat al voor de derde keer doe. door Will Gerritsen TILBURG - Gezichtsblindheid, het niet herkennen van je buur man, collega of familielid, komt veel meer voor dan gedacht. On derzoekers stellen dat 4 a 5 pro cent van de bevolking er last van heeft. It Gezichtsblindheid ofwel prosop agnosie. Zo heet de stoornis die het sociale leven van Joyce in de war brengt. Zij heeft een boven gemiddelde intelligentie, maar zij slaagt er niet in bekende ge zichten te herkennen. Gezichtsblinde Cecilia Burman vergelijkt op haar website ge zichten met keien. Zoals mensen i nauwelijks in staat zijn één be- i paalde steen te herkennen in I een verzameling soortgelijke ste- i nen, zo lastig is het voor mensen I met prosopagnosie om gezich- ten te onderscheiden. In extre me gevallen kunnen mensen met gezichtsblindheid hun eigen kin deren en partner niet eens thuis brengen. „Of ze herkennen zich zelf niet eens. Ze werpen een blik in de spiegel en vragen zich af: Hé, wie staat daar nou?" zegt Beatrice de Gelder (hoogleraar cognitieve neurowetenschap pen, Universiteit van Tilburg) die in wetenschapsbladen over gezichtsblindheid heeft gepubli ceerd. Joyce leeft al van kinds af aan met deze aandoening. „Als kind had ik dit euvel al, maar ik schonk er verder geen aandacht aan. Ik verwisselde vaak namen van mensen. Riep op straat de |l verkeerde personen aan en ik schaamde me dan dood dat het anderen bleken te zijn." Niet al- Gezichtsblindheid, het niet herkennen van je buurman, collega of familielid. Het komt vaker voor dan werd aangenomen. leen op straat roept gezichts blindheid verwarring op. Joyce: „Films kijken is een ramp. Om de haverklap moet ik vragen wie wie is. Algauw weet ik niet meer waarover het gaat. Voor mijn gevoel loopt iedereen door elkaar en komen er steeds nieu we personages bij die dan dezelf de blijken te zijn. Ze dragen dan andere kleding of het kapsel is anders." Ontwikkeling In de jaren zeventig ontstond het idee dat de handicap ook het gevolg kan zijn van een ontwik kelingstoornis - vanaf de geboor te - waarbij geen sprake is van hersenschade. Beatrice de Gel der: „In 2000 waren pas zeven gevallen beschreven van dit type prosopagnosie." Onlangs hebben wetenschappers een sterk vermoeden gekregen dat veel meer mensen met gezichts herkenning worstelen. In een Amerikaans/Brits project waar bij zestienhonderd mensen aan een test werden onderworpen, concludeerden de onderzoekers dat liefst 2 procent gezichtblind was. Dat komt overeen met een onderzoek in 2004 onder vijfhon derd scholieren in het Duitse Münster. Beatrice de Gelder zet vraagte kens bij het project, omdat die volgens haar eerder het geheu gen op de proef stelt dan puur gezichtsblindheid vaststelt: deel nemers moesten plaatjes van ge zichten en objecten onthouden. In Tilburg is een eigen test ont wikkeld: proefpersonen krijgen bijvoorbeeld twee detailopna mes van een paar ogen te zien en moeten aangeven welke ogen bij een portretfoto horen. Op verzoek van een beveiligingsbe drijf dat Schiphol als werkter- illustratie GPD rein heeft, werd het personeel op gezichtblindheid getest. Her kenning -van verdachte sujetten is cruciaal in hun werk. „Tien van de vijftig medewerkers be vonden zich op de kritische grens en van 4 a 5 procent van de mensen zou je kunnen zeggen dat ze gezichtsblind zijn. Eigen lijk moet je alle politiemensen laten screenen op gezichtsblind- heid. Waarom zou je de test niet als standaard in de beroepentes ten laten opnemen?" vindt De Gelder. Onderwijzers, receptio nistes, chefs, trainers, zakenlie den en nog veel meer werken- Radioloog Hans Ronnen in gesprek met een patiënte. „De behandeling vertebroplastiek toepassen is dankbaar werk, je ziet snel resultaat." foto Ton de Hond/GPD 9-/11-/12-/13-/14-/16-daagse strandvakantie Punta Cana Diverse data van 2/9 t/m 16/10 verblijf in 4-sterren-deluxe-Canoa Coral by Hilton aan het hagelwitte zandstrand nabij Bayahibe vlakbij één van de top duikplekken van het eiland 4 restaurants en 5 bars groot zwembad met zonneterras casino fitnessruimte spa en schoonheidssalon 9 holes minigolfbaan tennisbanen kids club watersportcentrum regelmatig (live) entertainment vooi jong en oud kamers met o.a. airco, kluisje en een ruim balkon Reisnr. SUNZ 19.433, zie www.kras.nl/19433 9-/ll-/12-/13-/l4-/l6-daagse strandvakantie Punta Canal Diverse data van 2/9 t/m 16/10 verblijf in 5-sterren super-de-luxe Majestic Colonial Punta Cana- aan het mooie Bavaro Beach zwembaden en jacuzzi's apart kinderbad 2 buffetrestaurants 5 a la carte restaurants 8 bars winkeltjes spacenter met Turks bad sauna en massage- diverse (water)sporten waaronderzeilen,surfen en snorkelen- casino entertainment voor jong en oud moderne junior sui tes met o.a. airco, minibar en ruim balkon of terras Reisnr. SUNZ 19.434, zie www.kras.nl/19434 9-/12-/13-/16-daagse strandvakantie Varadero Diverse data van 119 t/m 13/10 verblijf in het 4-sterren Hotel Hotetur Palma Real het hotel is geheel in Cubaanse stijl gebouwd gelegen in het centrum van Varadero met gezellige bars en restaurants op slechts enkele minuten van het strand receptie restaurant pizzahuis -2 bars zwembad met zonneterras en ligstoelen danslessenen aerobics nachtclub regelmatig entertainment diverse (water)sporten kamer met o.a. airco en balkon Reisnummer SUNZ 19.436, zie www.kras.nl/19436

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 6