Arbeidsvitaminen in Uruzgan d PZC Jagen op spook vliegtuig is oefening en bittere ernst PZC De procedure Uruzgan.fm Verkrachtingen in Congo straffeloos Keizer Kareis pink gaat onder het mes a Wereldomroep en 3FM brengen legerradio voor militairen en hun familie 1 augustus 1956 maandag 7 augustus 2006 door Bernice Breure Liedjes als So in love with you (Texas), Ik wacht al zo lang (Lange Frans en Baas B), You are the dream (Ilse de Lan ge) en de onvermijdelijke leger- kampklassieker We'll meet again (Vera Lynn). Niet alleen uit de geplaatste berichten op de website van Uruzgan.fm spreekt smacht en bezorgdheid, die gevoelens spreken ook uit de lijst verzoekplaten die al da gen voor de eerste uitzending zijn ingediend. Morgen gaat het station, opgezet door de Wereld omroep en 3FM met steun van Defensie, de lucht in. Tros-dj Annemieke Schollaardt (27) biedt de Nederlandse militairen in Uruzgan een dagelijkse por tie arbeidsvitaminen. Bij het 3FM-gebouw op het Hil- versumse Mediapark wordt er een speciale studio voor ge bouwd. Schollaardt is geselec teerd uit dj's van de interne op leiding. „Ze is jong en fris, en haar 'good looks' zijn mooi mee genomen", licht een voorlichter toe. „Dat is leuk voor de jongens als ze de website bekijken." Schollaardt heeft geen bijzonde re affiniteit met militairen, al heeft ze tijdens haar jarenlange verblijf op de Antillen naar ei gen zeggen menig marinier on der de tafel gedronken. Ze weet hoe het is om ver van huis te zit ten en de mensen te missen van wie je houdt. Met twee redacteuren die haar bijstaan heeft ze zich verdiept in de leefwereld van haar nieu we luisteraars. „We maken een relaxt programma voor de troe pen die in een tamelijk gevaarlij ke omgeving hun werk doen en voor hun achterban in Neder land. Vooral ontspannend, span ning is er voor de jongens en het thuisfront al genoeg." De uitzendingen bestaan uit mu ziek, verzoeknummers en enter tainment. Militairen en achter blijvers kunnen voor elkaar pla ten aanvragen. Op de bases in Afghanistan staan 'hotphones', Schollaardt belt en wacht af wie er opneemt. Ze houdt radio- Dj Annemieke Schollaardt presenteert vanaf morgen dagelijks Uruzgan.fm: „Ik wil alleen laten weten: 'we denken aan je'." foto Harmen de Jong/GPD spelletjes met cd's en stroopwa fels als prijs. „En dan maar af wachten hoe ze aankomen", lacht de presentatrice die niet uitsluit dat ze haar luisteraars in Afghanistan opzoekt. Nee, ze hoeft geen idool van de troepen te worden, of een pin-up zoals in die oude Amerikaanse films. „Ik wil alleen laten weten: 'we denken aan je'." De Wereldom roep en 3FM willen niets meer en niets minder dan dat, bena drukt ook coördinator Peter Vee- nendaal. „Wij hebben geen me ning over nut of noodzaak van de missie, daar gaat de politiek over." Het idee voor Uruz gan.fm ontstond bij de Wereld omroep, dat zich immers richt op Nederlanders in het buiten land. Aangezien de militairen zo'n dertig jaar jonger zijn dan hun gemiddelde (geëmigreerde) luisteraar, werd contact gezocht met 3 FM. Defensie zorgt voor ontvangst van de zender op de vier bases in Afghanistan. Verder gaat de bemoeienis van Defensie niet, zo benadrukken zowel de omroe pen als het ministerie. Er gelden slechts 'operationele veiligheids maatregelen', net als voor alle journalisten die er verslag doen. „In de uitzending noemen we geen achternamen of woonplaat sen om te voorkomen dat de te genstander de familie in Neder land lastig valt. Ook mogen de jongens niet vertellen dat 'er nu een konvooi de poort uitrijdt', of dat er onlangs een granaat nét een paar meter naast de eet zaal is ingeslagen." Bij calami teiten wordt de uitzending aan gepast. Veenendaal: „Dus geen vrolijke muziek en misschien zenden we dan wel helemaal niet uit." Uruzgan.fm wil geen doorgeef luik zijn van de staf. „We staan aan de kant van de jongens, on ze luisteraars. Mocht zich een Eric O.-achtige affaire ontwik kelen, dan maken wij ruim baan voor hun verontwaardiging." Nu is alles nog koek en ei. Minis ter Kamp kan bij de eerste uit zending niet aanwezig zijn, maar opperbevelhebber Dick Berlijn wel. Annemieke Schol laardt weet nog niet hoe hij pre cies moet worden aangespro ken. „Ik zeg gewoon 'meneer'." GPD Uruzgan.fm is in Afghanistan te beluisteren via de zender 3FM, ondersteund door de Wereldomroep die 21 uur per dag de reguliere programmering van 3FM en twee edities van het Wereldomroep-program- ma Nieuwslijn zal doorprikken. Plet dagelijkse verzoekprogramma Uruzgan.fm is elke werkdag vanaf 16.00 te beluisteren in de vier Neder landse militaire kampen in Tarin Kowt ('Kamp Hol land'), Deh Rawod, Kandahar en Kaboel en wordt aan- sluitend tweemaal herhaald. Platen zijn aan te vragen via de website, telefonisch of per sms. In Nederland is het programma via internet te beluis teren. Daarnaast wordt het door ongeveer vijftien lo kale omroepen in kazerneplaatsen, zoals Uden, uitge zonden. De militairen uit ons land maken deel uit van Task Force Uruzgan van de ISAF, die moet zorgen voor sta biliteit en veiligheid in de Afghaanse provincie Uruz gan. De Nederlandse vredesmacht zal in totaal zo'n 1600 militairen tellen. In tegenstelling tot landen als de Verenigde Staten, Ca nada en Groot-Brittannië is Nederland niet bekend met het fenomeen legerzenders. De Wereldomroep had vroeger wel 'groetenprogramma's' voor Indië-gan- gers. Dj Adam Curry maakte begin 2004 voor radio Veronica gedurende een week het radioprogramma Iraqi Sunrise vanuit Camp Smitty in Irak. door llona Eveleens Tienduizenden vrouwen zijn sinds het einde van de oorlog in 2002 in Congo verkracht. Vooral in het oos ten van het land, waar ge weld nog aan de orde van de dag is, worden bijna dage lijks vrouwen misbruikt. „Ik Irobeerde me te verzetten maar militiestrijders hielden mij vast zodat hun comman dant mij kon verkrachten. Een andere man deed daarna hetzelfde met me. Wat daarna gebeurde weet ik niet want ik verloor het bewustzijn." De jonge vrouw kijkt naar de grond, terwijl zij vertelt. Met haar lange vingers friemelt zij aan de patiëntenkaart in haar hand. Zij is negentien jaar en werd drie jaar geleden verkracht in de Ituri-regio, in het noordoosten. Nog altijd is zij onder behandeling in het ziekenhuis van Artsen zonder Grenzen (AzG) in Bunia. Ook de psychische wonden zijn nog niet geheeld. „Ik heb mijn familie niets verteld. Ik schaam me ervoor, ik ben bang. Met mannen wil ik niets te maken hebben. Ik wil alleen maar vergeten." Des tijds werd haar dorp overval len door militiestrijders die streden tegen de militie van haar stam. Het is 'normaal' dat de militieleden, behalve het uitmoorden van hun te genstanders, ook plunderen en hun vrouwen verkrachten. Het is een manier om de vij and meer te vernederen en de eigen macht te demonstreren. De jonge vrouw, die anoniem wenst te blijven, is één van de tienduizenden vrouwen die sinds 2002, toen de zesjarige oorlog formeel stopte, zijn ver kracht. In het oosten van Con go ging het geweld door om dat milities strijden over de bodemschatten. Het Congolese leger, dat de milities moet ontwapenen, heeft geen middelen. Militai ren maken zich eveneens schuldig aan moorden, plun deringen en verkrai „Misschien komt er een eindt aan de verkrachtingen als straks een gekozen regen| hebben. De kandidaten be- loofden allemaal dat het be ter wordt in Congo", zegt de verkrachte vrouw. Ruim eet week geleden werden de eer ste democratische verkiezin gen in veertig jaar tijd gehou den. Eind deze maand wordl de uitslag bekend. Verstoten In Ituri, waar vijf miljoec mensen wonen, staan negen duizend vrouwen teerd als verkrachtingsslachl- offer. „Waarschijnlijk het top je van de ijsberg", meent Mar guerite Tsesi van CIP, een or ganisatie die de vrouwen helpt. „Niemand weet hoe- veel verkrachte vrouwen zi gevlucht, niet om hulp dur ven te vragen of al zijn gestor ven." CIP-medewerksters gaan van deur tot deur om dt bevolking te informeren over verkrachtingen. Geen eenvou dige taak want praten ova seks is taboe. In Congo wor den verkrachte vrouwen meestal verstoten. „Wij probe ren de gemeenschap ervan te overtuigen dat vrouwen slachtoffers zijn." De CIP zorgt ervoor dat de verkrachte vrouwen medi sche, psychologische en even tueel juridische hulp krijgen. „De meeste slachtoffers in Bu nia hebben de weg naar o gevonden. Maar op het platte land leven nog altijd vrouwen die ons niet ken nen." Terwijl slachtoffer ruim gebruik maken van medische en psychologische hulp, zijn er maar weinigen die juridische stappen onder nemen. Het rechtssysteem in Congo is niet onafhankelijk. Bovendien kennen de daders vaak hun slachtoffers. Ver krachte vrouwen vrezen wraakacties. De CIP-medewerksters lopen eveneens risico. Sommigen zijn zelf verkracht tijdens hun werk. GPD door Henk van den Boom Forensisch onderzoek van de pink van keizer Karei de Vijfde door Spaanse we tenschappers heeft uitgewe zen dat hij niet alleen gebukt ging onder een ernstige vorm van jicht, maar dat hij waar schijnlijk is gestorven aan malaria. Uit historische geschriften was al langer bekend dat de vorst, die onder meer over De Nederlanden regeerde, aan he vige gewrichtspijnen leed. Zo danig zelfs dat hij al op jonge leeftijd zijn eigen brieven niet meer kon schrijven. Hij werd ook regelmatig geveld door zware koortsaanvallen. Een wetenschappelijk bewijs voor zijn kwalen was er tot op he den echter niet. De Spaanse wetenschappers, die hun bevindingen hebben beschreven in het gerenom meerde medische blad The New England Journal of Medi cine, noemen hun ontdekking 'spectaculair, zowel in histo risch als medisch opzicht'. De ureumkristallen die zij heb ben aangetroffen in de ge mummificeerde vinger van de in 1558 overleden keizer dui den onomstotelijk op een zeer ernstige vorm van jicht. De conclusie inzake de malaria staat nog niet helemaal vast, maar de onderzoekers zijn er nu al van overtuigd dat zij res ten van de malariaparasiet in het vingerkootje zullen aan treffen. Burgeroorlog De man die het onderzoek op zette is de 85-jarige Spaanse medicus en malariaspecialist Julian de Zulueta. Zijn relaas is even merkwaardig als het onderzoek zelf. Als tiener zag Zulueta, toen hij met zijn ouders in Parijs was, in een krant een foto van een Spaan se militair, gearmd met het ge mummificeerde lijk van Ka- rel de Vijfde. Het was 1936, het begin van de Spaanse Burgeroorlog. Om hun woede te koelen plunder den de strijdende partijen grafmonumenten en religieu ze heiligdommen. Ook het klooster van Escorial, sym bool van de Spaanse natie waar keizer Karei de Vijfde lag begraven, ontkwam niet aan de volkswoede. „Die foto is altijd op mijn net vlies gebleven", zegt Zulueta. Toen hij later als arts las over de koortsaanvallen van Karei V, vatte hij het idee op om het lijk van de keizer te onderzoe ken op malaria. Maar hij kreeg geen toestemming van de Spaanse koning Juan Car los. Totdat hij twee jaar geleden bij toeval hooi-de dat de pink van de keizer na de burgeroor log niet was herbegraven in de grafkelders van Escorial, zoals de rest van het lichaam. De grafschenners hadden de pink als curiosum verkocht aan een verzamelaar. Na veel omzwervingen is het li chaamsdeel toch weer in Esco rial terechtgekomen. Daar werd de pink in een aparte urn bewaard. Opnieuw diende Zulueta een verzoek in bij de Spaanse ko ning en dit maal kreeg hij wel toestemming. Samen met een collega reisde hij af naar Esco rial. Conditie „In deze indrukwekkende om geving trok een monnik witte handschoenen aan, ik ver moed uit respect, en nam de pink uit de urn", vertelt Julian de Zulueta. „Wij heb ben de pink geen moment aan geraakt, maar wij zagen dat hij in een uitstekende condi tie verkeerde." In een begrafenisauto werd het keizerlijke kleinood naar een kliniek in Barcelona ver voerd. Er is nog even gespro ken over een politie-escorte, maar daar is toch maar van af gezien, aldus de oude medi cus. Hoewel het onderzoek nog niet volledig is afgerond, is de pink inmiddels weer terugge keerd in Escorial. Voor de wetenschappers blijft er nog maar één vraag over: is de onderzochte pink wel echt de pink van de kei zer? De enige manier om daar achter te komen is de sarco faag van keizer Karei de Vijf de te openen, zegt Julian de Zulueta. „Maar daarvoor heb ben we de toestemming nodig van de koning." GPD Gemiddeld één keer per maand gaan bewapende F16's op een vliegtuig af dat ergens boven Ne derland vliegt, maar waarmee geen radiocontact kan worden gelegd. De straaljagers moeten in het uiterste geval het vlieg tuig neerschieten. Meestal is de piloot nalatigmaar dat heeft zelden consequenties. door Remko Tanis Onderweg van het Noorse Bergen naar Palma de Mal- lorca zag de Spaanse gezagvoer der van een Boeing 737 ineens twee F16's op hem afkomen. De piloten van de bewapende jacht vliegtuigen kwamen zo dicht bij, dat zij in de cockpit konden gluren. Pas toen had de gezag voerder door dat zijn radio op de verkeerde zender stond, waardoor de luchtverkeerslei ding geen contact kon maken. Twee straaljagers voor tiendui zenden euro's de lucht in, schrik bij de passagiers, onrust bij de luchtverkeersleiders en de kans dat een vliegtuig vol passagiers wordt neergeschoten: alles om dat een piloot een radiofout maakt. „Absoluut slordig", noemt René de Groot, zelf KLM-vlieger op een Boeing 737, die fout. „Het is niet dat je je ra dio makkelijk vergeet. Het valt een vlieger op als het lang stil is in de cockpit." Justitie gaf de Spaanse piloot een boete van 1700 euro. Uitzon derlijk. Sinds 2004 is het tiental len keren voorgekomen dat luchtverkeersleiders geen con tact kregen met een vliegtuig. Dertig keer stegen FIG's op. Slechts drie keer begon het Openbaar Ministerie een straf zaak tegen de verantwoordelij ke piloten. Elf september Sinds de aanslagen van 11 sep tember 2001 in New York en Washington staan in alle Na- vo-lidstaten gevechtstoestellen permanent klaar om meteen ach ter ongeïdentificeerde vliegtui gen aan te gaan. In Nederland staan op vliegbasis Leeuwarden permanent twee F16's gereed. De piloten slapen letterlijk naast hun straaljagers. Binnen een paar minuten kunnen zij de lucht in. Haast is geboden, want het lcun- Een F16-gevechtsvliegtuig stijgt op van vliegbasis Leeuwarden om een ongeïdentificeerd toestel te on derscheppen. foto Catrinus van der Veen/GPD nen gekaapte toestellen met ter- kunnen de F16's het bevel krij- roristen zijn die als bom worden gen het vliegtuig uit de lucht te gebruikt. In het uiterste geval schieten. door Remko Tanis In Europa lukt het ver keersleiders gemiddeld één keer per dag niet om ra diocontact te maken met een vliegtuig. Eens per maand leidt dit tot de inzet van F16's. Hoe komt het zover: - Als een vliegtuig een nieuw luchtruim binnenkomt, dan moet de piloot zich melden bij de nieuwe verkeersleiders. Vervolgens is er elke tien tot vijftien minuten contact met de verkeersleiding. - Meldt een piloot zich niet, dan neemt de verkeersleiding contact op via een nood- frequentie. Die is in elite cock pit te horen, zelfs als de radio op een ander kanaal staat af gestemd. - Als tien minuten na binnenkomst in het luchtruim nog geen contact is geweest, dan moet defensie worden ingeschakeld. - Enkele minuten later stijgen twee F16's op om het onbe kende vliegtuig te onderschep pen. -De F16's vliegen dicht langs het vliegtuig om te zien hoe de situatie aan boord is. Met handsig nalen maken de F16-vlie- gers de piloten duidelijk dat zij contact moeten opne men met de luchtverkeerslei ding. - Als alle radio's in het vliegtuig defect zijn, dan is daar ook een signaal voor. Het toestel mag wel doorvlie gen naar zijn eindbestem ming, maar moet zich dan strikt houden aan het vlieg- plan dat voor vertrek is inge leverd bij de verkeersleiding. Indien nodig, blijven F16's het vliegtuig begeleiden. GPD WERVELSTORM - In de Chi nese provincie Tsjekiang zijn vorige week tengevolge van wervelstorm 'Wanda' tweedui zend doden gevallen en twaalf honderd mensen gewond geraakt. Bijna veertigduizend huizen werden verwoest en veertig procent van de katoen- oogst en eenderde van de rijstoogst is verloren gegaan. KUNSTMATIGE DUIN - Bres- kens krijgt - als de plannen doorgaan - een kunstmatige duin, Dit is min of meer een compensatie voor het verlies dat geleden zal worden nu de veerboothaven in de nabije toe komst ten westen van 1 kens, ver buiten het centrum wordt aangelegd. Het verkeer, en dus de toeristen stroom die nu nog veel g het laatje brengt, zal Brêskeö dan links laten liggen. Met d(! kunstmatige duin hoopt de ge-j meente toeristen terug naardi kustplaats te trekken. ATOOMBOM - De Japans stad Hirosjima herdacht giste ren in stil gebed en door het op laten van vijfhonderd vredes duiven de bijna 60.000 dode® die elf jaar geleden vielen toen de eerste atoombom de stad na genoeg vernietigde. Ondanks dit risico vindt het Openbaar Ministerie de inciden ten meestal niet ernstig genoeg om er een zaak van te maken. De Inspectie Verkeer en Water staat krijgt ook een melding als er een onbekend toestel door het luchtruim vliegt, maar doet ver der niets. „De afhandeling laten we over aan het OM en aan De fensie." Aanscherpen Terreurexpert Edwin Bakker van instituut Clingendael vindt dat Verkeer en Waterstaat wel wat actiever mag zijn. „Na de militaire actie van F16's zou het ministerie zich wel mogen afvra gen wat er aan de hand is. Waar om gebeurt dit eens per maand in het kleine Nederlandse lucht ruim? Misschien moeten interna tionale afspraken over het aan melden van vliegroutes en de pe riodieke controle op radiosyste men wel worden aangescherpt." Iedere keer de jachtvliegtuigen achter een onbekend toestel aan sturen, is volgens Bakker niet zinloos. „Het is een goede oefe ning voor de F16-piloten. De vraag is alleen of ze, als het een keer echt menens is in zo'n toe stel, dat ook herkennen en dege nen die moeten handelen, dat vervolgens ook durven." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Dlck Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mall: redwalch@pzG.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTerneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóórhel einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders Worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgent de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag; tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone ai Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend good Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v «.pzc.nl/service/advertertn I Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Cc een onderdeel van het Wegener-concern. De aan ons verstrekte gegevens neocen wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ots (abonnemonton)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten onPi:' Ij ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselects de derden. Als u op deze informatie ge6n prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meidon bij: PZO 1 zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4