PZC CNV roept op tot solidariteit Prijsverhoging Ebay valt slecht Hocus pocus voor de zon 3 Kwartiermakers keren terug uit Uruzgan Christelijke vakcentrale gaat zich richten op 45-minners Patiënten overgeplaatst wegens gevaarlijk schimmel in ziekenhuis Apeldoorn Aparte afvalbak voor plastic flesjes Drukte op Deventer boekenmarkt mmmsm maandag 7 augustus 2006 wan onze redactie binnenland EINDHOVEN - Ruim honderd kwartiermakers van de Deploy ment Task Force (DTF) Uruz gan zijn gisteren met een KDC-10 van de Koninklijke Luchtmacht teruggekeerd uit Afghanistan. De kwartiermakers werden op de Vliegbasis Eindhoven op gewacht door geliefden, familie en vrienden. Ook minister Kamp van Defensie was aan wezig. In een toespraak prees hij de kwartiermakers. „In een uithoek van de wereld heeft u in vier maanden tijd onder gevaar lijke omstandigheden twee le gerplaatsen opgebouwd, waar van een de grootste die we ooit gemaakt hebben." Deze uit zending was een stuk minder ontspannen dan de vorige, von den commandant kolonel Henk Morsink en zijn manschappen. „Raketbeschietingen die ge middeld eens per week plaats vonden, veroorzaakten span ning." Konvooien tussen Kand ahar en de basis Tarin Kowt werden met Patria pantser voertuigen, F-16 straaljagers en Apache helikopters zeer goed beschermd, aldus de comman dant. Bart van Boxtel (29), de ser geant van de Koninklijke Land macht die in Afghanistan bij een helikoptercrash het leven verloor, is zaterdag met beperk te militaire eer in Urmond be graven. De eveneens omgeko men luitenant-kolonel van de Koninklijke Luchtmacht Jan van Twist (47) is zaterdag in Zwijndrecht begraven. De fa milie van Van Twist besloot van de beperkte militaire eer af te zien. De twee Nederlandse militairen kwamen 26 juli om toen de heli kopter waarin zij zaten in Af ghanistan neerstortte. De licha men werden afgelopen woens dag met een militair vliegtuig overgebracht naar Eindhoven en daar overgedragen aan de na bestaanden. ANP/GPD pagina 4 arbeidsvitaminen Uruzgan door Joke Licheren Sentina van der Meer UTRECHT - CNV-voorzitter René Paas vreest een samenle ving waarin iedereen met een zakjapanner uitrekent wat cao-afspraken of wetten hem persoonlijk opleveren. Solidari teit is nodig om problemen als vergrijzing het hoofd te bieden. Anders kun je nooit de oude dagsvoorzieningen of kinderop vang goed regelen. Paas: „In een zakjapannerssa- menleving wordt alles zo ver snipperd dat iedereen duurder uit is. Betaal je dat soort voorzie ningen met z'n allen, dan ben je goedkoper uit." Maar hoe leg je dat uit aan jongeren die veel meer de neiging hebben om zich af te vragen: 'wat. levert het mij op?' Ook ouderen stellen nu kri tische vragen over regelingen voor kinderopvang en levens loop. 'Waarom wordt onze kost bare loonruimte besteed aan kin deropvang', werd gevraagd tij dens CNV-bij eenkomsten. Evenwichtskunst Paas stoort zich aan de kritiek van de nieuwe vakbond AW op het pensioenakkoord voor de ambtenaren. Er werd gezegd dat de jongeren moesten meebe talen aan een regeling waarvan zij zelf nooit zouden profiteren. Paas vindt het akkoord juist een staaltje van 'evenwichtskunst', omdat ieders belangen goed zijn afgewogen. De christelijke vakcentrale wil een organisatie zijn voor alle leeftijden. „Wij hebben de ambi- Kopstuk van oplichtersbende aangehouden AMSTERDAM - Een 30-jarig kopstuk van een Nigeriaanse op lichtersbende, die vanuit Am sterdam de hele wereld bestookt met e-mails waarin grote som men geld worden beloofd, is op- De man werd aangehouden in Lagos in Nigeria. In februari van dit jaar hield de politie in Amsterdam en Zaandam al twaalf Nigerianen in deze zaak aan. De oplichters sturen tot 140.000 e-mails per week, waarin men sen erfenissen en lottowinsten worden toegezegd, die oplopen tot vele miljoenen dollars. Daar voor moeten ze dan wel eerst duizenden euro's of dollars over maken, zogenaamd om de trans actie en notarissen te kunnen be kostigen. ANP tie heel werkend Nederland te vertegenwoordigen." Maar de achterban is qua leeftijd geen af spiegeling van de beroepsbevol king. „Tweederde van onze le den is boven de 45. Het CNV is dus nog vergrijsder dan de ar beidsmarkt." En het wordt nog erger als het zo doorgaat. De ge middelde leeftijd van het CNV- lid was in 2002 nog 47,5 jaar. In middels ligt die op 50,8. Bovendien raakt het CNV door de vergrijzing leden kwijt, om dat veel mensen opzeggen als zij met werken ophouden. In 2005 is de achterban met 6000 ge krompen; de vakcentrale telt nu ruim 340.000 leden. De komen de jaren bereiken 18.672 leden de pensioengerechtigde leeftijd. De vakcentrale heeft zowel moeite om jongeren binnen te halen, als om hen vast te hou den. Daarom gaat zij zich nu na drukkelijk richten op de 45-min- ners. Plet CNV wil hen duidelijk maken dat ook zij veel aan een bond hebben. Zo moet volgens Paas worden voorkomen dat vooral de jonge re generatie de rekening ge- LISSE - Een heks toonde gisteren haar kunsten tijdens de derde dag van het mid deleeuwse Castlefest in Lisse. Castlefest is een festival ter ere van de zon, die bij de Kelten werd vereerd als de god Lugh. Het oude Keltische oogstfeest Lughnasadh is aan deze god gewijd. Tot op de dag van vandaag vieren heidenen en Kelten dit feest ieder jaar in het begin van augustus. foto Robin Utrecht/ANP door Michiel Couzy AMSTERDAM - Handelaren op Ebay zijn woedend op het digita le veilinghuis. Ebay heeft een ta riefsverhoging aangekondigd, waardoor winkeliers in de pro blemen komen. Een aantal stopt Annet Gnodde houdt, ermee op. Ze sluit haar fietsenwinkel op veilingsite Ebay. Reden: de ta- riefsverhoging die Ebay per 22 augustus invoert. De prijs om ar tikelen aan te bieden via Ebay gaat omhoog, net als de verkoop commissie. Gnodde zal Eddong- fietsen voortzetten via de eigen website en de showroom in Wor- mer. De bewuste verhogingen betreft een wereldwijde maatregel van het Amerikaanse Ebay, die vori ge week in Nederland is aange kondigd. Winkeliers konden hun artikelen voor één cent plaatsen op Ebay. Deze plaat singskosten gaan omhoog, in het ergste geval met tweeduizend procent. Om producten te plaat sen die meer dan vijfhonderd eu ro kosten, moet de winkelier nu twintig cent per artikel betalen in plaats van één cent. Ook de kosten voor andere prijsklassen gaan omhoog. site melden tientallen winke liers dat ze ermee stoppen. Ebay voert de verhoging in om de grote hoeveelheid rommel die te koop staat, te beperken. Vol gens Oscar Diele, marketingdi recteur bij Ebay Nederland, ont vangt het bedrijf veel klachten over de irrelevante artikelen op de site. „De drempel om spullen aan te bieden, is heel erg laag. Hierdoor is het aanbod enorm toegenomen." Door het aanbie den van artikelen minder aan trekkelijk te maken, zal de kwa liteit van het aanbod toenemen, stelt Diele. Bewuste keuze Diele houdt er rekening mee dat een aantal winkels op Ebay zal sluiten. „Ik verwacht dat vooral aanbieders van veel laaggeprijs de artikelen zullen verdwijnen. Dat is een bewuste keuze. Daar mee beperken we het aanbod dat tot grote ergernis onder ge bruikers leidt. We moeten kie zen uit twee kwaden, Het liefst zouden we alle gebruikers tevre den stellen. Maar we krijgen ook positieve reacties." Hij vindt niet dat Ebay de win keliers te laat heeft ingelicht. „Ons beleid is dat we prijsveran- deringen een maand van tevo ren doorgeven. Daar houden we aan vast. We hebben netjes ge communiceerd. De grote verko pers zijn gebeld en daarnaast hebben we e-mails verstuurd." GPD Beroep Omdat Peter van Straaten twee weken met vakantie is, herplaatst de PZC elke dag een tekening zonder tekst en koppelt daar een prijs vraag aan vast. De beste, verrassendste, meest spitsvondige bij schriften van maximaal twee regels worden beloond met een boe kenbom In de PZC van vrijdag wordt een selectie van de inzendin gen geplaatst. Bij uw tekst moet u aangeven op welke dag de teke ning in de PZC stond. Insturen kan per post tot uiterlijk woensdag naar Lezersredacteur PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes, maar bij voorkeur per e-mail tot uiterlijk donderdagmiddag 14.00 uur naar lezersredacteur@pzc.nl. De woede onder de winkeliers is groot. Veel handelaren hebben van Ebay hun beroep gemaakt door een winkel te openen op de site. Daarop bieden ze hun pro duct aan. Ook bestaande win kels hebben een zaak op Ebay geopend. Op de Nederlandse si te van Ebay zijn ongeveer dui zend van deze professionals ac tief. Die worden allemaal getrof fen door de prijsverhoging. Op discussiefora stromen de bo ze reacties binnen. Handelaren uit tal van landen hebben een pe titie opgesteld, inmiddels voor zien van meer dan 26.000 hand tekeningen. Op de Nederlandse Weer baby-giraffe in Artis presenteerd krijgt van de ver grijzing. Hij steunt de plannen van PvdA-leider Wouter Bos om rijkere ouderen meer te laten meebetalen aan de AOW. Ook de hypotheekrenteaftrek mag wat hem betreft beperkt wor den. ANP AMSTERDAM - In Artis vindt momenteel een ware baby boom plaats. Voor de tweede keer in korte tijd heeft de Amsterdamse dierentuin er een girafje bij. De kleine Lien kwam gistermorgen vroeg ter wereld. De baby-giraffe moest een echte Hollandse naam krijgen. Ze is niet ver noemd naar een verzorgster, zoals girafje Jeanet die een paar weken geleden werd geboren. De dierentuin heeft er de afgelopen weken veel nieuwe bewoners bij gekregen. Zo kwamen er, naast Jeanet, onder meer een zebraveulen tje, een algazel, een helmkasuaris, een steenbokje, neus- beertjes, zeeleeuwtjes en sneeuwuilen bij. ANP Grote brand in Groningen HOOGKERK - In een dakbedekkingsfabriek in het Gro ningse Hoogkerk heeft gistermiddag een zeer grote brand gewoed. De brand veroorzaakte enorme rookontwikke ling. Dikke zwarte rookwolken verspreidden zich over heel Zuid-Groningen en waren tot in de kop van Drente te zien. Na metingen door de brandweer bleek de rook niet gevaarlijk. De brand ontstond rond half drie door nog onbekende oor zaak. Aan het einde van de middag was de brand onder controle. Bij de brand is niemand gewond geraakt. De schade is volgens de brandweer enorm. ANP Varend Corso trekt veel bezoekers DE LIER - De negende editie van het Varend Corso West- land heeft 240.000 bezoekers getrokken. Niet eerder kwa men er zoveel mensen af op dit driedaagse evenement in het Hollandse kassengebied. Dit jaar was het thema 'Helemaal Hollywood'. Bezoekers vergaapten zich langs de waterkant aan de met bloemen, groenten, planten en fruit versierde boten, met filmthe ma's als Titanic en Star Wars. ANP Chauffeur gepakt met drugs MONTPELLIER - De Franse douane heeft vrijdag bij Montpellier een Nederlandse vrachtwagenchauffeur aan gehouden die in een lading uien tweeduizend kilo canna bis had verborgen. Dat hebben Franse media gisteren ge meld. De vrachtwagen kwam uit Spanje en was op weg naar Ne derland. De chauffeur zou twee jaar geleden tot ander half jaar cel zijn veroordeeld wegens smokkel van 250 ki lo cannabis. ANP/DP A Steeds meer fietsers zetten licht aan DEN HAAG - Het aantal fietsers dat in het donker ver lichting voert stijgt nog steeds, maar de toename stag neert wel. Ongeveer 64 procent van alle fietsers zet zowel het voor- als achterlicht aan. Vorig jaar was dat nog 63 procent. Bij iets meer dan de helft (56 procent) van deze groep voldeed de verlichting ook aan de regelgeving. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. In de onderzoeksperiode de cember 2005 tot en met januari 2006 werden op zeventien locaties zowel ochtend- als avondmetingen verricht. In to taal werden hierbij 13.180 fietsers gecontroleerd. In de pe riode december 2003 en januari 2004 had 57 procent bei de lichten aan. ANP van onze redactie binnenland APELDOORN - Enkele patiën ten van het Lukasziekenhuis in Apeldoorn zijn overgeplaatst naar een andere locatie, nadat een verhoogde concentratie van de schimmel aspergillus in de Apeldoornse vestiging was aan getroffen. Deze schimmel is ge vaarlijk voor onder meer patiën ten met een verlaagde weer stand, zo staat op de website van het ziekenhuis. De schimmel werd twee weken geleden aangetroffen. Eind juli werd daarom de afdeling inten sieve zorg al verplaatst naar een ander gedeelte. Inmiddels zijn extra maatregelen getroffen om de schimmel te verwijderen. Een ernstig zieke patiënt is mo gelijk overleden aan dé aspergil- lus-schimmel. Maar 'het is niet na te gaan waar deze patiënt de schimmel heeft opgelopen, bin nen of buiten het ziekenhuis', stelt het ziekenhuis. „De raad van bestuur kan en wil echter niet uitsluiten dat de verhoogde concentratie van de schimmel, die waarschijnlijk te maken heeft met de extra stofvorming tijdens de ver- en nieuwbouw van deze locatie, een rol heeft ge speeld bij dit trieste overlijden." Het sterfgeval en de maatrege len zijn gemeld aan de Inspectie voor de Gezondheidszorg. ANP door Jan Salden DEN HAAG - Kleine plastic flesjes en flacons krijgen hun ei gen afvalbak. Ze worden net als papier, glas en bio-afval binnen kort apart ingezameld. Het systeem wordt ingevoerd door de stichting Nedvang (Ne derland van afval naai' grond stof), dat er namens het bedrijfs leven voor zorgt dat overheidsre gels voor verpakkingsafval wor den nagekomen. De inzameling vindt plaats in speciale bakken of zakken. Behalve om plastic frisdrankflesjes gaat het ook om flacons van onder meer vloei baar wasmiddel en shampoo. Het inzamelsysteem wordt nog dit najaar ingevoerd door zes af- valinzamelaars, verenigd in Mid- waste. Het gaat om bedrijven in Roosendaal, Dordrecht, Den Bosch, Tilburg, Schiedam en Leeuwarden. Samen zamelen zij bij ruim 1,5 miljoen mensen af val in. Uiteindelijk moet het sys teem in het hele land worden in gevoerd. Nedvang hoopt dat zich dit jaar nog andere afvalin- zamelaars bij hen aansluiten. Het afzonderlijk inzamelen van kunststofverpakkingen gebeurt onder druk van staatssecretaris Pieter van Geel (milieu). Hij pro beert al lang zwerfafval op straat aan te pakken. Van Geel sloot daartoe een akkoord met Nedvang en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Het bedrijfsleven heeft zich er toe verplicht ten minste 55 pro cent van de kleine kunststof fles sen en flacons te recyclen. Ge meentelijke afvalcontroleurs leg gen zo nodig boetes op. GPD (Advertentie) DEVENTER - De achttiende Deventer Boekenmarkt die gisteren gehouden werd, kende een absolute topdrukte. Zo'n 130.000 liefhebbers bezochten de markt, een record. Vorig jaar werd de boekenmarkt geplaagd door flinke hoosbuien en viel het aantal bezoekers tegen. foto Vincent Jannink/ANP Geldt minimumloon ook voor vakantiekrachten? Meer informatie over minimumloon szw nl Dan weet u het snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3