pzc Wille voorzitter Visserij museum PZC Voor even is het feest in Doel Vlaaien bakken tijdens Zomermarkt Graauw Organisaties houden acties voor Suriname Al- Joop de Rechter neemt na tien jaar afscheid maandag 7 augustus 2006 Hoor Frank van Cooten BRESKENS - Joop de Rechter stopt als voorzitter van het Vis serijmuseum in Breskens. Hij gaf tien jaar leiding aan het be stuur. De Rechter wordt opge volgd door Leen Wille. De Rechter maakt zijn besluit vandaag officieel bekend in de bestuursvergadering. Hij zei za terdag in een toelichting dat het na tien jaar tijd is voor een fris se wind. „Ik ben tien jaar geleden met een specifiek doel gevraagd voorzitter te worden. Het Visse rijmuseum was een leuk mu seum, maar er moest het een en -[ ander veranderen. Dat is goed gelukt. Nu het museum ge- 1 smeerd loopt, is de drive er een beetje uit. De spanning is weg. i Ik ben graag probleemoplos- j send bezig. Zo heb ik ook altijd üj in mijn werk (directeur van de 1 woningcorporatie in Breskens gefunctioneerd. Als het alle maal goed loopt, is de uitdaging weg. Daarom heb ik besloten te stoppen als voorzitter van het Visserijmuseum." A De Rechter benadrukt dat hij niet opstapt uit wrok. Zo vond hij het in mei niet kies dat twee »j rode pinguïns in het museum I werden geplaatst. Het Visserij museum moest zich niet als par- I tij opstellen in de discussie over Ij het al dan niet naar de Bresken- l se jachthaven halen van een twaalf meter hoog, met rode pin guïns bevolkt, kunstwerk. Door een pinguïn voor het raam te zetten en er een op de balie te plaatsen, leek het alsof het mu- I seum voor de komst van de beel- j dengroep is, vond De Rechter. Spanning Volgens hem hebben dit soort discussies echter niets te maken met zijn vertrek als bestuurs- voorzitter. „De spanning is ge woon een beetje weg. Ik denk dat Leen een goede opvolger is. Het contact tussen Leen Wille k en het bestuur ontstond tijdens H het verkiezingsdebat van deze lij krant eerder dit jaar. Wille was M toen nog wethouder. !Jumelet beste palingroker KERKWERVE - Bram Jumelet j uit Bruinisse is zaterdag win- naar geworden van het open c Zeeuws Palingrookkampioen- W schap in Kerkwerve. Hij sleepte met 66 punten de Delta-Aal bo el kaal binnen. Tweede werd Henk Willemse uit Zierikzee die op de voet werd gevolgd door Sjaak dj, Berkenbosch uit Middelharnis. ij! De jury bestaande uit wethou- |i der Ad Verseput, palingvisser <3? Bram van den Hoek en produ- cent Hans Hilligers van rooko- vens, is tevreden over het kam- pioenschap. „Over de gehele linie mooi van ij uiterlijk en goed van smaak. In j tegenstelling tot voorgaande ja- I ren lopen de verschillen veel minder uiteen",luidt het oor deel. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „Ik werd aangesproken door Henk Fenijn over de problemen met de vogeltentoonstelling. Dit probleem werd opgelost. Ik word graag voorzitter van het Visserijmuseum. Een prachtig museum met jaarlijks dertien duizend bezoekers. In tien jaar tijd is het met de hele club en thousiaste vrijwilligers uitge groeid tot een topattractie in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het Visserijmuseum is veel meer dan een museum. Het is immers zeker niet stil en stoffig." Het museum heeft geen subsidie relatie met de gemeente Sluis. Als het museum wel subsidie zou krijgen van de gemeente, had Wille (fractievoorzitter van de PvdA in de Sluise gemeente raad) de functie niet aanvaard. Anders zou er sprake kunnen zijn van een belangenverstrenge ling. „Anderen gaan daar an ders mee om, maar ik wil zaken strikt gescheiden kunnen hou den. Ik heb een afweging ge maakt en vond dat ik voorzitter van het Visserijmuseum kan worden. Mede omdat er geen subsidierelatie met de gemeente Wille heeft een goed gesprek ge had met het bestuur van het Vis serijmuseum. „Het bestuur vindt het koeste ren van de vrijwilligers belang rijk. Dat vind ik ook. Daarnaast zocht het bestuur iemand die deuren kan openen. Die kwali teiten heb ik." De nieuwe bestuursvoorzitter is er overigens van overtuigd dat De Beverse Reuzen worden aangekleed voor de optocht. door Frank van Cooten DOEL - Harry. Een hippie uit de jaren zestig. Grijs maar jong van geest. Harry maakt deel uit van het Netwerk Alterna tieve Reizigers (NAR). Hun tentenkamp stond gisteren op de Scheldedijk in Doel waar de Doelse Feesten zijn gehou den. „Wanneer houdt het een keer op", mijmert Harry bij het zien van de Ant werpse haven die steeds verder op rukt. Ondanks het feest, de zon, de fanfare en de Beverse Reuzen ademt Doel ook deze zondag een grimmige sfeer uit. Lege hui zen, deuren met halfvergane politielin- ten en straten, bevolkt door zigeuners en/of krakers die bezit hebben genomen van de lege huizen. „Ons dorp is een vrijstaat geworden. Niemand laat zich iets vertellen", zegt een 'echte' inwoner van het bedreigde Doel. „Zo juist was er nog ambras in de straat toen een jongen weigerde zijn hond aan te lijnen. De politieman kreeg een grote mond. Awel, zo gaat dat hier." Met de Doelse feesten willen de inwo ners nog eens duidelijk maken dat het nog niet gedaan is met hun dorp. „Het is niet gemakkelijk, hoor. De Antwerp se haven speelt een vuil spel. Dat Deur- ganckdok loopt van geen kanten. Maar wat doen ze? Ze halen wat trafieken van de overkant (andere kant van de ha ven) en slaan die containers over in het Deurganckdok. En dat verkopen ze dan naar de buitenwereld toe als nieuwe tra fieken om aan te tonen dat er behoefte is aan een nieuwe uitbreiding van de ha venactiviteiten dwars over ons dorp heen. Echt een smerig spel", zegt een ac tievoerder van het eerste uur. Wie goed kijkt, ziet dat Doel nog heel wat te bieden heeft. Zoals de molen op de Scheldedijk, de kerk, het zeventien de eeuwse Hooghuis en de villa's en vis sershuizen waar nog steeds mensen wo nen. Doel heeft nog steeds toekomst, vinden de pleitbezorgers voor het be houd van het Scheldedorp. „Met wat goede wil, zit er nog steeds toekomst in ons dorp. Er wonen weer vierhonderd mensen. Met de Doelse Feesten willen we laten zien dat het ons nog steeds me- nes is." Buiten dat maakt Doel zich niet zo druk op een zonnige zondag. Er is ze ker geen paniek naar aanleiding van de bijna-ramp met een kerncentrale in Zweden. „Zonder onze kerncentrale was Doel al lang verdwenen", klonk het gisteren. Doelse Feesten betekent ook traditie. Zoals de Scheldewijding. Alweer voor de 32e keer. Er was een plechtige Schel- dewijdingsmis in de kerk waarna de pastoor met zijn gevolg naar de Schelde- foto Camile Schelstraete dijk ging voor de herdenking van alle overledenen van water en stroom. De fanfare speelde en gemengd koor Fiori Musicali uit Belsele zong het Schelde- lied. Daarna was het tijd voor de bootwij ding. Een voor een kwamen ze voorbij. De Nicky, de Martina, de Jema maar ook de Waluna uit Walsoorden. Ze kre gen de zegen van de pastoor waarna ze het ruime sop kozen. Toverkruidenthee Het publiek, met name van buiten Doel, schuifelde voorbij de kraampjes met oude ambachten. De buitentap op het terras draaide overuren. Hippie Harry loopt weer voorbij, op weg naar zijn metgezellen in het tentenkamp uit de jaren zestig. Hij kijkt ernstig. „Het zou toch zonde zijn als dit prachtige dorp zou verdwijnen." Dan lacht hij weer. Een mok toverkruidenthee staat op hem te wachten. Een paar straten ver derop zingt Guido Belcanto. Hij staat op het Duimen voor Doel festival. door Patricia de Ryck GRAAUW - Slenterend beke ken geïnteresseerden zaterdag de kraampjes tijdens de Zomer markt in Graauw. Zelfgemaakte kaartjes, aardewerk, streekpro ducten, planten, voor ieder wat wils. Kinderen keken nieuwsgierig naar de spulletjes die leeftijdge nootjes verkochten op de rom melmarkt. Velen liepen met een suikerspin in de hand, want die kon iedereen gratis krijgen. Voor deze gelegenheid was de Dorpsstraat gedeeltelijk afgeslo ten. Ook de vrijwilligers van de plaatselijke EHBO-vereniging waren van de partij. Zij gaven gedurende de dag verschillende demonstraties, onder meer met een Automatische Externe Defi brillator (AED). Dit is een appa raat waarmee een elektrische schok aan het hart kan worden toegediend indien er sprake is van een levensbedreigende har tritmestoornis. Geldinzameling De EHBO-vereniging wil graag zo'n apparaat en trainingsmate riaal aanschaffen en zamelde tij dens de markt geld in. In totaal werd er bijna 110 euro opge- Tijdens de Zomermarkt werden vruchtenvlaaien verkocht voor het goede doel. Auto op blokken de Vismijn en het Visserijmu seum niet op de huidige plek blijven. „Voor mij is wel essentieel dat het museum als toeristische trek ker in het havengebied blijft." Wille verheugt zich al op dit na jaar. Dan wordt de vogeltentoon stelling met negenhonderd exemplaren geopend. „Een unie ke collectie." haald. Lineke Keizer, secretaris van de vereniging, is daar heel tevreden mee. Ze kondigde aan dat de vereniging verder gaat met geld inzamelen, tot er ge noeg in kas zit om het apparaat foto Camile Schelstraete aan te kunnen schaffen. De markt die voor de tweede maal georganiseerd werd door het re creatieteam van de plaatselijke dorpsraad, bestond niet alleen uit kraampjes. Er was ook een vruchtenvlaaibakwedstrijd voor de inwoners van Graauw en om streken. De jury riep Angelique Kips als winnares uit. Bezoekers konden ook proeven van de vlaaien. Voor twee euro had je een lekker stukje. Van de opbrengst wordt een nieuw speeltoestel voor de kleintjes ge financierd. In totaal werd er 68 euro opge haald. Corrie en Sjaak van Grol van café Modern verdubbelden de opbrengst. „Helaas is het nog niet genoeg voor een nieuw speeltuig, maar we gaan kijken of er nog ergens een potje is", vertelt Rita Jaberg, voorzitter van de dorpsraad en lid van het recreatieteam. Het aantal mensen dat de markt bezocht, viel wat tegen. Aan het weer lag het niet, want dat was in tegenstelling tot de rest van de week ideaal. Jaberg heeft geen idee waar de mindere op komst aan te wijten valt. „Misschien was er iets te doen in de buurt? Ik weet het niet, maar ondanks de tegenvallende cijfers zijn we wel tevreden. Het was een erg gezellige dag", con cludeerde ze na afloop van' de Zomermarkt. TERNEUZEN - Agenten van de politie reden gistermoi"- - gen rond kwart over zes over de Axelsestraat in Terneu- zen en troffen daar een geparkeerde auto aan die in plaats van op banden, op blokken stond. Volgens de eige naar hoorden er onder de auto nieuwe spaakvelgen met nieuwe banden te zitten. Deze had de eigenaar vorige, week onder zijn auto laten monteren. Vermoedelijk wilde iemand anders ook deze velgen hebben, maar wilde hij of zij er geen achthonderd euro voor betalen. Vechtpartij in Kloosterzande KLOOSTERZANDE - In een horecagelegenheid in Kloos- terzande zijn in de nacht van zaterdag op zondag rond één uur drie jongens in elkaar geslagen door twee man nen. Twee jongens van vijftien en zestien jaar uit de ge meente Hulst kregen het aan de stok met twee mannen toen een van de jongens tijdens het passeren een opmer king maakte. Hierop ontstond een vechtpartij, waarbij de zestienjarige op de grond werd gegooid en in zijn gezicht werd gestompt. Vervolgens werden de twee jongens bui- tengezet door het personeel van het etablissement. De twee mannen volgden hen, waarop beide partijen weer slaags raakten. De vijftienjarige probeerde ervandoor te gaan en stapte in een auto. Eén van de mannen trok hem daar direct weer uit en begon weer op hem in te slaan. Een derde persoon, een 21-jarige man uit de gemeente Sluis kreeg ook klappen. De zestienjarige jongen hield er weinig aan over, behalve een gescheurd T-shirt en een ge- broken halsketting. De andere jongen liep een gebroken tand, een gescheurde lip en een buil op zijn hoofd op. De politie heeft de twee mannen, 30 en 33 jaar en afkom- stig uit de gemeente Hulst, aangehouden. Diefstal uit auto in Sluis SLUIS - Terwijl de eigenaar van een geparkeerde auto op de Groote Markt in Sluis spullen stond in te laden, is voor duizenden euro's aan goederen uit zijn auto gestolen. De spullen zaten in twee tassen in de geopende achterbak van het voertuig. Het was gistermiddag rond 15.00 uur dat de man zijn boodschappen aan het inladen was op een parkeerplek. Hij stond naast zijn auto en hoorde ineens een motor wegrijden. De bestuurder van de motor had twee van zijn boodschappentassen in zijn handen en was in no-time verdwenen. De dief heeft een horloge, een navi gatiesysteem en kleding met een totale waarde van enkele duizenden euro's weg weten te grissen. Dief slaat om zich heen SLUIS - In een winkel in de Kapellestraat in Sluis is gis- termiddag rond 17.00 uur een 48-jarige man (verblijf plaats onbekend) aangehouden. De man was aan het win kelen. De bedrijfsleider vroeg of hij even in de tas van de man mocht kijken. Dit werd, na enige aarzeling, toege staan. De bedrijfsleider zag in de tas goederen zitten die afkomstig waren uit zijn winkel. Meteen hierop ging de man er, met de tas, vandoor. De bedrijfsleider ging de man achterna en kon hem met hulp van omstanders ont zetten. De man begon als een wilde om zich heen te slaan en te schoppen. Hij werd overgedragen aan de politie en op het politiebureau is een verklaring van hem opgeno men. Daar bleek dat hij een celstraf van 42 dagen open had staan. Ook bleek dat hij ongewenst vreemdeling is. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Walcherse welzijnsorganisaties voor al lochtonen en de Goese en Ter- neuzense zusterorganisaties wil len intensiever samenwerken. Dat deelden vertegenwoordi gers van de Walcherse organisa ties, de Stichting Surant, Opo Doro, de stichting Monument Middelburg, de zangvereniging Amazone en Rasela zaterdag mee bij de Surinaams-Antilli- aanse dag in Vlissingen. „We willen zoveel mogelijk hel pen bij de wederopbouw van de overstroomde gebieden in Suri name. De ramp die Suriname in mei trof is heel groot. Nog steeds leven mensen zonder een dak boven hun hoofd en gaan kinderen niet naar school", zegt J. Bottse van de werkgroep Opo Doro. Versnippering heeft geen zin, sa menwerking wel, vindt Bottse. „Sentimenten moeten opzij ge zet worden voor het goede doel. Heel vroeger was er weieens strijd tussen de organisaties on derling. Dat behoort tot het ver leden." de opbrengst van de kalenders gaat naar Suriname." De organi saties willen 'Zeelandbreed' gaan werken. F. Ralf van de stichting Monument Middel burg zegt dat de basis gelegd is voor intensieve samenwerking. „We moeten er nu voor zorgen dat we activiteiten en evenemen ten blijven organiseren. De sa- menwerking moet levendig blij ven." De stichting Monument Middel burg is bezig met de organisatie van een minibeurs voor allochto ne ondernemers. „Wellicht ont dekken we dan waarom er nog maar zo weinig Surinaamse en Antilliaanse ondernemers zijn op Walcheren." Ralf verwacht dat er nog veel te doen is voor de samenwerkende organisaties. „Er zijn veel the ma's te bedenken, want de sa menleving is erg in beweging. Ik denk aan thema's als schooluit val onder allochtonen, de mate van deelname aan de arbeids markt en de situatie van de An tilliaanse of Surinaamse vader in het gezin." Slavernij agenda De Walcherse instanties werken sinds de oprichting van de stich ting Monument Middelburg, een paar jaar geleden, al intensiever samen. De stichting zet zich in voor de herdenking van de afschaffing van de slavernij. Jaarlijks wordt daarbij stilgestaan bij het slaver- nijmonument op de Balans in Middelburg. „Daardoor zijn we met elkaar in contact gekomen. Na de ramp in Suriname konden we elkaar snel vinden en konden we sa men plannen maken voor nood hulp aan Suriname", zegt Bott se. Benefietavond De organisaties hebben rommel markten georganiseerd, benefiet avonden en Surinaamse-Antilli aanse dagen. „De opbrengst loopt op", zegt Bottse. „Binnenkort brengen we een ka lender uit, met onder andere ge dichten van Nederlandse en Su rinaamse kinderen", zegt A. Soplantila, van Opo Doro. „Ook I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten;14.00 uur: Bewe gen 55 De Halle, 13.30 uur: Prijskaar ten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaar- ten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - Café Du Commerce, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur; Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST -De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Koffie ochtend; 14.00 uur: Sjoelen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten, 13.30 uur: SWO creatief, koersbal; Terrein Klapstraat, 12.30 uur: Start kin- derspeelweek (t/m 10/8); Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; SAS VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Regenboog, 14.00 uur: Anbo koers bal; SINT-JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; SINT KRUIS - Herv. kerk, 19.00 uur: Start fietstocht door het landschap van de Biezen; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Kaar ten; 13.30 uur: Kaarten bieden en joke ren en biljarten; Sporthal De vliegende Vaart, 9,00 uur: Yoga; 13.00 uur; Koersbal en bowl»'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33