Waterschap jaagt toeristen weg Iedere zonsondergang is anders Ziekenhuis biedt hulp bij stroomstoring op Goeree-Overflakkee Duitsers met vakantiewoning krijgen onterecht aanslag verontreinigingsheffing Blikvangers in Hulst 13 editie Zeeuws-Vlaanderen Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Wonen op het strand Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zeeuwse almanak Bombardement De Terneuzense voetballer liet vanuit de militaire basis in Afghanistan weten bijzon der teleurgesteld te zijn in zijn teamgenoten. Uit het oog, uit het hart, luidde de bittere conclusie. Niemand die ook maar even informeerde naar zijn gesteldheid. Hij had zijn klaagzang amper via het digi tale net naar Terneuzen ver zonden, of hij werd getroffen door een hevig bombarde ment... van e-mails van op recht geïnteresseerde me despelers. maandag 7 augustus 2006 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksiand heeft dit weekeinde tijdens een grote stroomstoring op Goeree-Overflakkee hulp ge boden aan andere zorginstellin gen door koele opslagruimte aan te bieden voor medicijnen. De stroomstoring ontstond za terdag om 17.00 uur en heeft het gehele eiland getroffen. De storing was het gevolg van een krachtige explosie in een verdeelstation in Middelharnis. De voorgevel van het pand werd weggeblazen en een deel van het dak is daarbij ingestort. „Brok stukken van het dak hebben ver volgens de vier schakelunits die belangrijk zijn voor de elektrici teitsvoorziening zo beschadigd, dat heel het eiland zonder stroom kwam te zitten", zei woordvoerster R. Bogerman van het crisisteam. Een deel van de storing was gisterochtend ver holpen, maar pas in de loop van de middag had heel Goe ree-Overflakkee weer stroom. Energieleverancier Eneco stelde in de tussentijd een alarmnum mer open. Het Van Weel-Bethesda Zieken huis in Dirksiand, waar ook pa tiënten van Schouwen-Duive- land worden behandeld, was ge durende de storing de enige loca tie met een eigen noodstroom- voorziening. „Daar is direct op overgeschakeld en we hebben de nodige maatregelen genomen om de bereikbaarheid van spe cialisten en medewerkers te ga randeren. Het is een vereiste dat alle elektrische apparatuur hier in werking1 blijft"^, zegt direc teur medische zaken, P. van der Velden. Hij noemt als voorbeel den beademingsapparatuur en couveuses. „Wij hebben een standaard dieselvoorraad voor vijftig uur noodstroomvoorzie- ning. We hebben direct bekeken of verdere bevoorrading geen probleem zou zijn, omdat het er naar uitzag dat de storing be hoorlijk lang zou gaan duren", aldus de directeur. Vanuit het ziekenhuis is ook con tact opgenomen met het ver pleeghuis, zorgcentra en de apo theek over de mogelijkheid in de extra koelruimte bij het Van Weel-Bethesda tijdelijk medicij nen op te slaan. Conform het rampenplan bood het ziekenhuis in Dirksiand ook vergaderruimte aan de gemeen telijke veiligheidsstaf van de vier gemeenten op Goe ree-Overflakkee. In nauw overleg met Eneco wer den in de loop van zaterdaga vond op diverse plaatsen nood- aggregaten geïnstalleerd. Dat ge beurde onder meer ook bij Port Zélande en bij enkele andere grote recreatie=onderneming'en. Naast de vaste gebruikers van de ruim twintigduizend aanslui tingen op Goeree-Overflakkee kregen ook de vele tienduizen den recreanten die op het eiland vertoeven, met de stroomstoring te maken. „De oorzaak van de explosie in het verdeelstation is nog onbe kend. Eneco stelt deze week een onderzoek in en vernacht als ge volg daarvan nog enkele onder brekingen van de stroomvoorzie ning", aldus woordvoerster R. Bogerman van het crisisteam. Hoor Frank van Cooten TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen jaagt toeris ten weg door hen onterecht een aanslag verontreinigingsheffing op te leggen. Het gaat om toeris ten, veelal Duitsers, met een va kantiewoning die niet zijn aan gesloten op de riolering maar wel moeten betalen. Dat vindt het Duitse echtpaar Resy de Ruijsscher en Karsten Blohm, eigenaren van een twee de huis in Oostburg. De Ruijs scher overweegt een klacht in te dienen bij de nationale ombuds man over het beleid van het wa terschap. „Het is niet mijn per soonlijkezaak die ik hier belang- rijk vind, maar meer het pu- bliek maken van een overheids- politiek die niet acceptabel of ei- i genlijkzelfs crimineel is." Resy de Ruijsscher voert het ge vecht met het waterschap over I de verontreinigingsheffing al sinds 1994. In dat jaar kocht ze J de vakantiewoning. Het toenma lige waterschap Het Vrije van Sluis gaf haar in 1996 gelijk. De i aanslag was onterecht opgelegd, omdat haar woning niet was aangesloten op de riolering. In 2002 begon het spel opnieuw. Wederom kreeg ze de aanslag en weer betaalden ze niet. Herinne- i ringen en dwangbevelen volg den. Deze procedure herhaalt zich ieder jaar tot op de dag van vandaag. De Ruijsscher en Blohm weten zeker dat zij niet de enigen zijn die onterecht ver ontreinigingsbelasting moeten betalen voor een riolering die er niet is. „Het motto van het wa terschap is: diegene die het niet wil betalen, zal het ons wel la ten weten. Maar veel toeristen met een tweede woning beheer sen de Nederlandse taal niet goed en betalen braaf voor iets wat ze niet hebben. Ik vind dit schandalig en zou wel eens wil len weten hoeveel geld het wa terschap onterecht heeft geïncas seerd." Het waterschap bewijst het toeristisch imago met deze werkwijze een slechte dienst, be weert het Duitse echtpaar. „De manier waarop het waterschap te werk gaat, is niet positief voor het imago van Zeeuws- Vlaanderen. De regio is zeer af hankelijk van het toerisme." Volgens woordvoerster Monique van de Pas van Waterschap. Zeeuws-Vlaanderen heeft het echtpaar deels gelijk. „Het echt paar heeft de aanslag verontrei nigingsheffing onterecht ontvan gen. Dat betreuren we en we bie den hiervoor onze excusus aan. Het waterschap stuurt vanaf 2005 echter een combi-aanslag. Behalve de verontreinigingshef fing staat daar ook een omslag gebouwd op. Die moeten ze beta len omdat ze eigenaar van een woning zijn. Alleen, deze belas ting betalen ze ook niet en dat moeten ze wel doen. De ver stuurde aanmaningen hebben betrekking op dat deel." Er is veelvuldig contact geweest met het Duitse echtpaar, zegt Van de Pas. „Onze afdeling belasting heeft vorige week nog twee mails gestuurd. Daar wordt jam mer genoeg niet op gereageerd. Het is immers onterecht dat het waterschap in de beklaagden bank wordt gezet." Volgens Van de Pas is overigens geen sprake van een structureel probleem. „Ieder jaar gaan 51.000 aansla gen de deur uit. We krijgen daar minder dan één procent aan be zwaren op binnen." HULST - Het industrieterrein in Hulst was gisteren het decor van een grote tuningshow. Er waren 440 auto's van diverse merken te bewonderen. Naar schatting 1500 bezoekers liepen langs de vaak prachtige voertuigen. Tuning Club Zeeland tekende voor de organi satie. De meeste van de ruim honderd clubleden hadden ook hun voertuig op het terrein opgesteld. Blikvangers waren er genoeg. Zo als de elf jaar oude Honda Civic coupé van Jurgen Hamelink uit Axel. Met onder meer een speciaal uitlaatsysteem, chromen velgen, verbredingsstukken en de nodige binnensnufjes hangt aan deze tu ning een prijskaartje van zo'n slordige 10.000 euro. Voorzitter Michel de Koning van Tuning Club Zeeland was tevre den over de show. Prachtige auto's en veel publiek. Zo krijgen de mensen hopelijk een goed beeld van onze club. We hebben allemaal dezelfde passie, het opleuken, zeg maar versieren van auto's." De Honda del Sol van Stefan Kanters kreeg de beker van 'best of de show' toebedeeld. foto Camile Schelstraete Ook attracties Z-Vlaanderen blij met regen TERNEUZEN - Het slech te weer van vorige week heeft de overdekte dagat tracties in Zeeuws-Vlaan deren, evenals die in de rest van Zeeland, geen windeieren gelegd. „De af gelopen week was de slag room op onze taart", zegt R. van den Steenoven van Scheldorado in Terneu zen. Waren de Zeeuws-Vlaamse stranden tijdens de hitte golf overvol, de hevige re genval van de afgelopen week zorgde voor topdruk te in 'slechtweervoorzienin- gen' zoals Scheldorado in Terneuzen, Reynaertland in Hulst en Raceland in Breskens. Scheldorado draaide de af gelopen weken ondanks de hitte al goed. „Onze attrac ties zijn immers niet alle maal binnen. We hebben ■ook een leuk buitengebeu- ren zegt Van den Steen oven. We hadden ongeveer zesduizend bezoekers per week. Maar met tiendui zend bezoekers vorige week is dit de slagroom op onze taart." De verschillen-in bezoekers aantallen bij Raceland Kar- ting in Breskens zijn een stuk groter. Draaiden de af gelopen weken gemiddeld veertig bezoekers hun rond jes op de kartbaan, vorige week beleefde Raceland een topweek met driehon derd bezoekers per dag. „De regen was niet slecht voor ons", aldus Nadine vanRosevelt van Raceland. „Driehonderd bezoekers per dag is natuurlijk een prachtig resultaat. Veel toe risten van de campings kwamen door het slechte weer bij onskarten." Dit zomerseizoen staat als topper in de boeken van Reynaertland in Hulst ge noteerd, maakt directeur Frans Lievens duidelijk. „Zevenhonderd bezoekers op een gemiddelde dag. Al le records zijn gebroken. En door het slechte weer van afgelopen week is onze overdekte speeltuin en overdekte zwembad enorm goed bezocht, Ook door toe risten van de campings. Liefde en haat voor de kermis Geen uitvaart meer in kerk Hoek HOEK - De Wijkraad Hoek en de parochiecommissie Hoek-Terneuzen hebben zich neergelegd bij het besluit om geen uitvaartdiensten meer te houden in de Heilige Kruiskerk in Hoek. Dit besluit was in april genomen door de parochievergadering van de Elisabeth-parochie Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen. Katholiek Hoek was in rep en roer. Giel van Boom, voorzitter van de wijkraad en lid van de parochiecommissie, wilde desnoods de paus vra gen het besluit terug te draaien. Een paar maanden later komt Van Boom echter tot de conclusie dat het vechten te gen de bierkaai is. „We hebben ons daarom neergelegd bij het besluit van de parochievergadering." De parochievergadering heeft na een discussie van zes jaar besloten de Heilige Kruiskerk niet meer voor uit vaartdiensten te gebruiken. De liturgische ruimte in de kerk is volgens de vergadering te klein voor een passend en waardig afscheid van een overledene. Uitvaartdiensten in het werkgebied van de Elisabeth-pa rochie vinden nog plaats in de Emmaüs-kerk in Terneu zen, de Heilige Antonius van Padua-kerk in Sluiskil en de Heilige Maria Hemelvaart-kerk in Philippine. Overlede nen kunnen nog wel in Hoek worden begraven. Man neergestoken in Sas van Gent SAS VAN GENT - Een 42-jarige man uit Sas van Gent is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond vier uur neerge stoken aan het Schulpenpad in zijn woonplaats. De man liep samen met een vriend in deze straat toen hij werd ge passeerd door een jongeman. Er ontstond een woorden wisseling waarvan de aanleiding niet bekend is, waarna de onbekende plotseling op het slachtoffer in stak. Vervol gens rende de dader weg. Het slachtoffer is in het zieken huis behandeld aan zijn verwonding. De politie is nog op zoek naar de dader. Plet gaat om een jongeman met blond, halflang haar. Hij had een smal gezicht en een tenger pos tuur, droeg een halflange gerüiten jas en sprak duidelijk Nedeiiands. Het is niet bekend in welke richting hij is ge vlucht. Getuigen kunnen zich melden op het politiebu reau in Terneuzen of bellen met 0900-8844. Politie kan grap niet waarderen OOSTBURG - Agenten zagen zaterdagnacht om 3.25 uur op het Eenhoornplantsoen in Oostburg twee mannen lo pen met (allebei) een stoel onder hun arni. De beide mannen, 25 en 26 jaar oud en afkomstig uit het Belgische Knesselare en Oostburg, wilden de stoelen mee nemen om ze (bij een van hen) thuis neer te zetten. Op een later tijdstip zouden ze dan wel vertellen aan de eigenaar van de stoelen dat deze bij hen thuis stonden. „Het was een grapje", aldus een van de verdachten. Tegen de man nen wordt proces-verbaal opgemaakt. „En dat is geen grapje", aldus een woordvoerder van de politie. Zelfs de zware regenvlagen die met windkracht acht het strand belagen, zijn niet in staat hen te verjagen. Toon en Addie Heijdens maakten erger mee. Zoals in het rampjaar 1980, toen zowat alle strand huisjes door een kolkende zee werden weggevaagd. Twee ble ven er staan. Waaronder dat van hun. Ze bivakkeren er nog steeds. Nergens een mooiere va kantie dan bij Dishoek aan de zee. Van reizen houden ze niet. Veel te veel gedoe. Helemaal niet no dig ook wanneer je in Oost-Sou burg woont. Dan vind je op lut tele kilometers afstand al een bestemming waar het vakantie gevoel je niet meer loslaat. Het echtpaar Heijdens geniet daar van nu al zevenentwintig jaar. Van april tot in september is het strand hun vaste woon- en verblijfplaats. Een halfjaar vakantie? Nee, die luxe is ook voor Toon Heijdens Het zal niet gemakkelijk zijn nog ergens een strand huisje te kopen. Mocht de kans zich voordoen, ga dan niet te lichtzinnig tot aan schaf over. Zo'n huisje vergt net zoveel onderhoud als een boot. Zon, zand en zout heb ben een verwoestende wer king. Huren kan natuurlijk ook, maar hou in dat geval de kok meeuwen in de gaten. Als die gaan huilen, komt er meer wind. niet weggelegd. Hij werkt bij Pe- chineyin ploegendienst. „Maar iedere dag, als ik weer terug kom bij ons strandhuisje, heb ik het gevoel dat ik met vakantie ben." De afgelopen maand, tijdens de extreme hitte, zag het voor zijn deur zwart van de zonaanbid- ders. Afgelopen week daarente gen, toen wind en regen over het strand regeerden, was het eigenaardig rustig. Zelfs de strandwandelaars heten het af weten, op een luttele uitzonde ring na. Beweging zat er alleen in de gele vlaggen die waarschu wen dat je onder deze omstan digheden maar beter niet te wa ter kan gaan. Geen woorden Voor Toon en Addie Heijdens maakt het niet uit. Hij pakt de hogedrukspuit om de stalen con structie onder het huisje schoon te stralen. En zij richt de verre kijker op twee eenzame surfers die van de opgezweepte golven En dan is het zaak de luifels te strijken, en stoelen binnen te halen. Zoniet, dan ben je die kwijt. Je mag van geluk spreken als het spul niet bij de buren door de ramen vliegt. Verwacht je bezoekers, be taal dan gastvrij alle drank. Maar stel als voorwaarde dat ze zelf de flessen aandragen, en weer mee terugnemen. Met kratten het duin op sjouwen, doe je niet graag een tweede keer. Televisieverslaafden opge let. Ontbreekt een schotelan tenne, dan is slechts van de Belgische zenders een goede ontvangst gegarandeerd. Toon en Addie Heijdens in hun strandhuisje. foto Lex de Meester profiteren. Wat wonen op het strand nu zo aantrekkelijk maakt? „Het is hier altijd mooi", zegt Toon, „zo mooi, dat ik er geen woorden voor heb." Hij wil het toch proberen. „Je zit in de natuur. En de zee is al tijd weer anders." Het uitzicht is wijd, maar na jaren aan zee, valt het oog steeds meer op het detail. „Je gaat meer op de vier kante meter kijken. Je let op rit mes en patronen. Addie kan in elke zonsonder gang weer wat anders zien. Ze wil nog wel eens een schilderij tje maken. „Ja, dan leer je an ders naar de dingen kijken." In de loop van de jaren is hun strandhuisje van steeds meer ge makken voorzien: televisie, vi deo, laptop, en natuurlijk de keuken. Want Toon en Addie zweren bij comfort. „Zit je lek ker achter je windscherm op het bordes, of in de schaduw on der je huisje, zie je al die vaders en moeders met gillende kinde ren hun spullen het strand op sjouwen." Ze moeten er niet aan denken zelf tot dergelijke inspanningen te zijn veroordeeld. Nee, zo'n huisje gaat boven alles. En dan te bedenken dat Toon er aanvan kelijk niets voor voelde. Addie herinnert het zich nog als de dag van gisteren: „We zijn ooit begonnen in het huisje van m'n zus. Daar konden we drie we ken in. Toon zat strak in het pak. Op een gegeven moment heb ik de schaar gepakt, en z'n stropdas doormidden geknipt. We hadden erg slecht weer. Maar toen die drie weken voor bij waren, bleek hij het zo naar de zin te hebben gehad, dat we het plan opvatten zelf een huis je te kopen." Kachelhout Vergeleken met de degelijke kunststof behuizing van nu, be stond dat eerste huisje uit ka chelhout dat van ellende uit el kaar viel. Toon besloot meteen een nieuw huisje te bouwen: een blokhut die rustte op een stellage van stijgerpijpen. Het bleek een succesvol stukje inno vatie. Toen de strandhuisjes bij West duin in april 1980 gegrepen wer den door een kolkende vloed, bleven er maar twee overeind staan, waaronder dat van de He ijdens'. Sindsdien volgden ve len Toons voorbeeld, en rusten vrijwel alle huisjes op door hem bedachte staalconstructies. Hoewel de zee elk jaar weer een stukje hoger komt, bereiken de golven de huisjes niet meer. Dat komt doordat het strand tegen woordig met enige regelmaat wordt opgehoogd- Het gevaar voor instorten is geweken. Toch denkt Toon met enige weemoed terug aan de tijd dat de golven onder de huisjes door tegen het duin kapotsloegen. Onder el kaar hebben de bewoners het er nog vaak over. „Jazeker, het was soms erg gevaarlijk, maar we hadden ook veel lol. Het was een fantastische ervaring." - Niet dat het nu zovéehmi rider is. „Het is misschien een.vies praatje, maar soms, als ik op het toilet zit, dan kijk ik naar boven. Dan zie ik de sterrenhe mel. En dan denk ik: wat is de wereld toch mooi." Henk Postma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31