PZC Tiener wint met hulp van Beatles Roy Perdaen heeft naweeën van een crash Wilma Salm troeft tweelingzussen Nijpjes af met stijlvolle kür op muziek De laatste voorbereidingen Wiskerke maakt verrassende start met VDL Oraya Peter Blangé heeft wind vol in de zeilen maandag 7 augustus 2006 Manege De Eenhoorn loas zater dag het toneel voor het Zeeuws kampioenschap dressuur en springen. Eén van de hoogte punten was de finale in de klas se Z2 van de dressuur. Geen kür aan de hand van voorgele zen aanwijzingen, maar een in gestudeerd geheel op een voor af samengesteld muziekstuk. En daar komt heel wat bij kij ken. door Barry van der Hooft VROUWENPOLDER - Voor een gepassioneerd liefhebber van paardensport moet het een moeilijke keuze zijn. Blijven hangen voor de kantine en kij ken hoe de springruiters het er vanaf brengen? Of toch maar een wandeling van een meter of honderd maken om te zien wie de hoofdprijs in de klasse Z2 van de dressuur voor zich op eist? Genoeg belangstellenden kiezen voor de laatste optie en krijgen daar geen spijt van. De eindstrijd is namelijk een mix van talentvolle amazones, prachtige paarden en vrolijke muziek. Na de proef die 's och tends is verreden zijn er nog vier combinaties over voor de eindzege. Jessica Nijpjes is in de finale met Hexagons Razani en Hexagons Replay met twee paarden vertegenwoordigd. Haar tweelingzus. Chantal mag het proberen met Hexagons Tweety. Wilma Salm met Otel- 1 a is de enige concurrent van de zussen. Voordat de beslissing valt, dringt de vraag zich op hoe zo'n kür op muziek eigenlijk tot stand komt. Wie kiest de muziek? Hoe zorg je ervoor dat het bij de kür past? En wat voor prijskaartje hangt er eigen lijk aan? „Je moet met verschil lende factoren rekening hou den", vertelt Jessica Nijpjes. „Natuurlijk is het belangrijk welke muziek je zelf leuk vindt en je moet ook inschatten wat de jury aantrekkelijk zal vin den. Maar het belangrijkste is Jessica Nijpjes rijdt op Razani een prima kür op muziek, maar blijft verstoken van de Zeeuwse titel. dat je de muziek zo afstemt, dat het echt bij je eigen paard hoort." Trancemuziek „Het moet dus aanspreken en bij het ritme van je paard pas sen", vult Chantal aan. „Je kunt harde trancemuziek bij voorbeeld best leuk vinden, maar daarop kun je geen kür op muziek rijden. Het begint al lemaal bij het samenstellen van een proef. Daarin probeer je de sterke punten van je paard naar voren te laten komen en de zwakke punten te camoufle ren. Die proef neem je op met een videocamera en die kun je dan daarna opsturen." Jessica Nijpjes: „Wij hebben die banden naar Adsoft in Bra bant gestuurd. Zij maken de kür compleet door er muziek bij te zoeken. Daarbij heb je ook weer de keus om te zeggen: doe maar wat. Of je geeft zelf echt duidelijk aan welke soort muziek je wilt. Nadat ze de proef hebben teruggestuurd, heb je overigens ook nog wel tijd om hier en daar wat aan passingen te doen." Een kür op muziek blijkt ook nog een leuk bedrag op te kun nen leveren. „Een goede kür kun je best voor driehonderd euro aan iemand anders verko pen", weet Jessica Nijpjes. „En voor een heel speciale kür wordt soms wel duizend euro betaald. Dankzij de huidige technieken loopt alles ook per fect in elkaar over. Vroeger stond alles op cassettebandjes en hoorde je echt de overgan gen. Als je nu een beetje handig bent met een computer, kun je ook zelf een eind komen." Niet veel later valt Jessica Nijp jes met Razani de eer te beurt foto Ruben Oreei om de aftrap van de finale te verzorgen. De gitaren doen hun werk, het tempo gaat al snel omhoog en dat is ook niet zo vreemd bij de muziek van Meat- loaf. Het stemgeluid van de Amerikaanse rocker is niet te horen, het zijn enkel de tonen van de compositie die zo zijn aangepast dat ze aan een vloeiende kür moeten bijdra gen. Vader Jakob De geconcentreerde blik van Jessica Nijpjes is kort daarna ook bij haar evenbeeld Chantal te ontdekken. Haar kür op mu ziek hangt nauw samen met de naam van haar paard, Tweety. Bij de vrolijke klanken van de tekenfilms van de Looney Tu nes dwalen de gedachten even af naar de kat Sylvester, die dat kleine, gele vogeltje maar niet te pakken krijgt. Tussendoor is ook het Vader Ja kob (Slaapt gij nog?) te ontdek ken. Tweety is goed wakker, maar schrikt van de enorme te lelens van een fotograaf. Weg vloeiende kür, weg Zeeuwse ti tel voor Chantal Nijpjes. Dan is het de beurt aan de jon ge Wilma Salm met Otella. Het begin van Paradise City van Guns 'n' Roses knalt uit de boxen, maar op het moment dat Axl Rose normaal begint te zingen is een eerste rustmo ment ingebouwd. De kür be gint pas echt op de deunen van A Hard Day's Night, het num mer dat de Beatles in 1964 uit brachten. Het contrast is groot. Een meisje van zestien heeft de hulp ingeroepen van een band die al lang met pensioen is en een nummer dat ruim veertig jaar oud is. Salm rijdt een pri ma kür en eindigt op de klan ken van Cecilia van Simon and Garfunkel. Ze wint ermee en troeft de zusjes Nijpjes af. „Ik had er één, maar heb een tijdje geleden zelf een nieuwe in el kaar gezet", vertelt Salm na af loop op de rug van Otella. „Die heb ik opgestuurd naar de En gelse Hoeve in Limburg. Toen ze de muziek daar af hadden ben ik erheen gegaan. De Beat les zitten erin en voor de rest weet ik het eigenlijk niet. Si mon and Garfunkel? O, dat kan wel. Het loopt in ieder geval heel fijn." De tiener blijft bescheiden on der haar prestatie. „Ik was al heel blij dat ik deze finale mocht rijden. De concurrentie was sterk en ik ben nog maar zestien. Dus ik hoop nog heel veel van deze wedstrijden te rij den." En op welke muziek dat gebeurt, ziet de Zeeuws kam pioene dan wel. Op het NK waterskiën, op een zijtak van de Rijn bij het Gelderse Maurik, hangt zaterdag een ongedwongen sfeertje. Beachboys en beachgirls wachten rustig - bekertje koffie in de hand, meedeinend op de muziek - tot ze aan de beurt zijn. Roy Perdaen is één van hen. Dat de Terneuzenaar even minder sterk skiet, doet hem in deze ambinace niet al te veel. door Roeland van Vliet Roy Perdaen is nauwelijks teleurge steld als hij na zijn eerste onder deel, het slalommen, terugkomt in het clubhuis van de plaatselijke water sportvereniging. Dat hij wat eerder is gestrand dan normaal, is logisch. „Ik kon niet helemaal tot het uiterste gaan vandaag." De reden daarvan is een val tijdens een wedstrijd op zondag 30 juli. In het Brabantse Handel, waar de NWWB Cup werd gehouden, ging het com pleet mis tijdens het schansspringen. Hij had net een persoonlijk record neergezet - pas na veertig meter land de hij weer - en meende dat het nog verder kon. „Een nieuwe verbetering zat er echt in", benadrukt hij in Mau- Slechte schaker Vlissinger Pjotr Houtman smaakte zaterdag het bittere genoegen om als eerste speler van het HZ-schaak- toernooi een nederlaag te incasseren. Terwijl er op de overige 124 borden nog nijver gepeinsd werd, moest de 17-jarige Houtman na drie kwartier spelen en elf zetjes de Belg Pieter Reij- niers feliciteren. Houtman verwisselde twee zetten, wat hem duur kwam te staan. Hij vatte zijn vlotte nederlaag luchtig jes op: „Ik heb wel eens in acht zetten verloren, dus het kan nog erger. En ach, deze nederlaag had ik ingecalcu leerd. Mijn rating is 1111, die van mijn tegenstander 1964. Ik ben een heel slechte schaker. Het is niet meer dan een hobby. Ik zit niet hele dagen achter de computer om openingen te bestuderen. Ik gebruik hem meer om te chatten." De echte passie van Houtman is Feye- noord. Dat was ook al te zien aan het shirt waarmee de Vlissinger achter het bord verscheen. Gisteren liet hij de tweede ronde schieten om de wed strijd van zijn favoriete club tegen Middlesbrough in De Kuip te kunnen aanschouwen. Hij werd niet teleurge steld: het werd 2-0 voor Feyenoord. RUGNUMMER Motorcrosser Stefan Everts (MX1) heeft in Namen zijn tiende wereldtitel behaald. Hij behaalde gisteren in de Gro te Prijs van België zijn twaalf de opeenvolgende GP-zege. De Belgische recordkampioen is deze jaargang met zijn Yamaha nog niet verslagen. Er komen nog drie races, de vol gende GP-overwinning zal Everts' honderdste zijn. De crosser is bezig aan zijn laatste seizoen. Everts werd voor de eerste keer wereldkampioen in 1991, in de 125 cc. In de MX1 heeft hij nu zijn vierde mondiale ti tel te pakken. Roy Perdaen laat tijdens de slalom een watergordijn verschijnen als hij één van de boeien rondt. foto William Hoogteyling Ski-off Roy Perdaen (16) is gisteren, op de tweede dag van het NK waterski ën, knap als tweede geëindigd op de slalom in de open klasse. Na een heu se ski-off. De international eindigde in de finale gedeeld eerste. Net als Kees Jungerius haalde hij twee boeien met een lijn- lengte van 12 meter. Daarmee verbe terde hij zich ten opzichte van zater dag. Maar bij het waterskiën kunnen niet twee mensen op dezelfde plaats eindi gen en dus volgende een ski-off. Bei de mannen moesten weer het water op. „Helaas verloor hij", zei Frank Perdaen, zijn vader. „Het scheelde niet veel of hij was Nederlands kam pioen in de open klasse geworden." In de finale van het figuren werd Per daen derde. Met zijn tricks vergaarde hij 4230 punten, terwijl hij er een dag eerder bij de junioren nog 4190 had gescoord. Bij het springen had Per daen de finale van de open klasse niet gehaald. rik nog eens. „Ik voelde me lekker." Maar het liep toch even anders. Per daen was te laat op de schans, kon de fout in de lucht niet meer corrigeren en klapte hard voorover. „Hadden we met wind tegen gesprongen, dan had ik nog druk onder m'n ski's gehad en iets kunnen herstellen. Nu viel ik op m'n zij en m'n gezicht. Dat gebeurt me misschien één a twee keer per jaar, maar nooit tijdens wedstrijden." Hoewel hij flink geschrokken is, hoeft hij het NK niet te laten schieten. „Nor maal heb je twee weken nodig om te herstellen van zo'n val, maar ik wil het NK niet missen", laat hij vooraf weten. „Wel zal het door die stijve spieren in mijn rug en nek iets minder gaan. En ik heb me voorgenomen iets minder risico te nemen, want over drie weken is het EK, dat toch wel een stukje belangrijker is." Problemen Waarschijnlijk dat Perdaen, die deze zomer ook al naar het WK ging, zich daarom op zijn favoriete onderdeel, de slalom, al meteen gewonnen moet ge ven. Hij rondt de verplichte zes boeien bij de snelheid van 58 kilometer per uur en lijnlengtes van 16 en 14 meter, maar in zijn derde run (58 km/u en 13 meter lijn) komt hij al vroeg in de pro blemen en na drieënhalve boei strandt hij. Danny Vos, zijn enige serieuze con current in de juniorenklasse, komt even later verder. Hij moet het touw pas loslaten na twee boeien bij een lijn- lengte van 12 meter. „En daardoor is de einduitslag eigen lijk al bekend", reageert Perdaen gela ten. Hij was tijdens het wereldkampi oenschap in Frankrijk nog negende op de slalom. „Als we samen aan een wed strijd meedoen, win ik meestal de sla lom en wint hij het springen. Bij het figuren is de strijd wat meer open. Nu ik op de slalom al verloren heb, zal hij wel Nederlands kampioen worden." Na lang wachten - de enige motorboot kampt meerdere keren met pech - krijgt de Zeeuws-Vlaming gelijk. Bij het figuren, knappe kunstjes uitvoe ren in twee keer twintig seconden, ein digt hij als tweede, bij het springen zelfs als derde met 34 meter 70. „Da's niet goed, hè", zegt vader Frank Per daen. „Maar dat zijn natuurlijk de na weeën van de crash." Desondanks is ook Roy Perdaen een 'kanjer', vindt NOCNSF- voorzitter Erica Terpstra. Zij reikt op karakteris tieke wijze de medailles uit na de verschillende nummers en hangt de nuchtere Terneuzenenaar een zilveren GÖTEBORG - Het Europees kampioenschap atletiek kan beginnen. Gisteren werden nog even de laatste voorbereidingen getroffen in het Ullevi-stadion, zo als het gereedmaken van de kooi voor discuswerpers en kogelslingeraars. De Nederlandse atletiekploeg kan voor het eerst sinds jaren een belangrijke rol spelen tijdens de continentale titelstrijd, die vandaag begint. Bijna 1400 atleten uit 48 landen strijden tot en met zondag om 47 setjes medailles. De Nederlandse equipe, bestaande uit 33 atleten, wordt in staat geacht drie keer op het podium vertegenwoordigd te zijn. foto Olaf Kraak/ANP door Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - Met goud voor Chayenne Wiskerke, Carolein van de Plasse en Emily Wiskerke, domineerde de jeugd het Zeeuws kampioenschap springen in Vrouwenpolder. Al leen routinier Piet Huige wist op de fraaie accommodatie van De Eendracht, waar de ruiter- clubs Oranjezon en Sé-Ros sa men voor de organisatie teken den, in de klasse Z de hegemo nie van de jeugd te doorbreken. Met VDL Oraya slaagde Chayen ne Wiskerke erin drie keer de nul op het scorebord te houden. Daarmee verwees de amazone uit Kruinigen in de klasse ZZ re gerend kampioen Cindy Per daen met Madermie naar het zil ver. Met een foutloze eerste manche met VDL Oraya, VDL Rocksina en Loraine maakte Wiskerke meteen haar rol als favoriet waar. De tweede manche was voor het zeventienjarige talent stukken minder succesvol. Met Oraya hield ze ook nu de nul op het strafblad, maar met Loraine en de voor de titel getipte Rock sina haalde ze een paal naar het gras. Daardoor hield ze niet de verwachte drie, maar slechts één troef in handen voor de bar rage met Dennis Evertse en Cin dy Perdaen. Wiskerke was echter niet van haar stuk gebracht. Als eerste starter in de barrage ging ze met een voor de winst. Scherp aan sturend kreeg ze de tienjarige Glendridge-dochter Oraya in de supersnelle tijd van 38,71 fout loos over de 1.45 meter hoge bouwsels. Dennis Evertse maak te het met Red Bull nog even spannend. Maar op de laatste twee hindernissen schopte de In- dorado-zoon een balk uit de le pels. Met een fout door Mader mie op de eerste hindernis kon Cindy Perdaen de hoop op pro longatie van haar titel ook al snel vergeten. Wiskerke, die in haar ponycar rière al een indrukwekkende palmares heeft opgebouwd: „Ik -4- U i ben natuurlijk ontzettend met het kampioenschap, het is toch anders verlopen iji ik had verwacht. Rocksina ik al een tijdje en zij verkeerd'; een bloedvorm. Ik had ook p hoopt met haar kampioen 1 worden. Maar het werd Orgj- Die kreeg ik pas zes weken. den onder het zadel. Dus men we nog niet echt een conb natie. Het gemak waarmeezeè ze hoogte aankon heeft me v? rast." Met een springfout in de manche begon voor Piet Huif het kampioenschap in de klai. Z weinig hoopvol. De ruiter; Nisse hield met Ruige Robbv. de tweede manche wel de nii; de lei, maar bleef afh van de resultaten van I Walraven. Voor de amazone t Veere, die in de eerste omlct met Okumara als enige gg fout maakte, was een rit opa; voldoende om de titel binnen; halen. Het pakte echter and? uit. De merrie haalde liefst dr- balken naar de bodem. Debair, ge met Dennis Evertse, die® Riverwoods eveneens vier ft; ten aan de,broek kreeg, Huige vervolgens in zijn vc« deel. In de klasse M veroverde Car; lein van de Plasse met De!; Mossel's Upgrader de titel, [i amazone uit Yerseke toon: zich in de barrage ruim twecti- len sneller dan Wilma Stoute met Stouten's Lemay. Emily Wiskerke was spekkop- in Vrouwenpolder. Met Nirvai was de amazone uit Kapelle. de klasse L de beste van der; ven barrageklanten. En in' klasse B stuurde de nicht; Chayenne Wiskerke de vijfjat ge zoon van Ninerva, United! eveneens naar de titel. Dressuur In de klasse Z1 vanb het d; suur boekte Mieke Evertse de merrie Tyara een overtuigt: de overwinning. De amazonec Heinkenszand verwees de geti; te favoriet Remi Kulik met hengst Tristan verrassend nat de tweede plaats. door Martijn Krullaars DEN HAAG/RAKVERE - Het succesverhaal van de Neder landse volleyballers duurt nog even voort. Oranje plaatste zich gisteren met de negende zege op rij voor de Final Four van de European League, waarin het over twee weken de grote favo riet is. Peter Blangé zal die benaming niet geweldig vinden, maar de bondscoach heeft het er zelf naar gemaakt: onder zijn lei ding heeft het Nederlands team nog geen officiële wedstrijd ver loren en werden in vijftien duels slechts tien sets verloren. Afgelo pen weekeinde was wat dat be treft het hoogtepunt. Met drie keer 3-0 (tegen Spanje, Slowa kije en gastland Estland) was Oranje in Rakvere oppermach tig en plaatste het zich nu al voor de Final Four. En dat terwijl Blangé in Estland weer vrolijk aan het wisselen was geslagen in zijn team. Om dat Guido Görtzen een 'week endje rust' had gekregen („Noem het sparen"), mocht Jan Willem Snippe aan de bak en aanvoerder Marko Klok nam weer de plaats in van uitblinker Jeroen Rauwerdink. Ook Dirk-Jan van Gendt en Rob Bontje kwamen weer eens in het veld, maar voor het resultaat hinderde dat niet. „Het maakt momenteel blijk baar niet uit welke samenstel ling we hebben", concludeerde Blangé vergenoegd na slechts drieënhalf uur volleybal op Est se bodem. „De EK-kwalificatie en succesvolle start in de Euro pean League hebben zoveel ver trouwen gegeven, dat er enorm veel rust is binnen de ploeg. Er is niemand aan het zeuren of zei ken en allemaal hebben ze weer iets van verantwoordelijkheids gevoel. Het mooie is dat veel spe lers aan elkaar gewaagd zijn, in de breedte zijn we erg sterk." Het kan snel gaan. Twee maan den geleden zat het Nederlandse volleybal nog in een diep dal, nu is de ploeg weer een tegenstan der om rekening mee te houden. „Misschien is de achterstand op de wereldtop toch minder groot dan we dachten", waagde de bondscoach zelfs al te stellen. „Het besef leeft dat er veel te ha len valt uit deze groep. Maar goed, zo lang de resultaten goed zijn kunnen we dit beleid over eind houden. Op dit moment kan ik doen en laten wat ik w. is het leven als bondscoach ze. relaxed. Maar de weg terug: natuurlijk nog steeds h lang'" a» Komend weekeinde speelt Ni derland het laatste n weekeinde in de European Le güe, het weekeinde erna is del nal Four in het Turkse Izm Oranje zal dan als favoriet\vo: den bestempeld, maar B! voorzichtig. De bondscoach it kent op Duitsland, Turkije c Kroatië als opponenten enk seft dat het. lastig zal word: het toernooi te winnen en zoo A-status van NOCNSF t krijgen. Momentopname „Tegen Duitsland wonnenx tot nu toe twee keer nipt» 3-2, terwijl winnen van Turk? in Turkije ook niet eenvoudig? En Kroatië, dat is gewoon Joeg: slavië 2, dus weet je het welJ zullen komend weekeinde i Berlijn nog hard aan de bi- moeten om goed voorbereid: Izmir te komen. Hoe goed b tot nu toe ook is gegaan, alteJ een momentopname." GPD Kramnik en Svidler delen de eindzege DORTMUND - Vladimir K» nik en Peter Svidler hebben bf; schaaktoernooi van Dortnwn' gewonnen. Vooral Kramnik W richtte een kunststukje door» het weekeinde zijn laatste t® partijen te winnen. De twee Ik sische deelnemers haalden h punt uit zeven partijen. De 31-jarige wereldkamp klassiek schaak uit Moskou ve sloeg eerst zaterdag Badoer Jf bava. Kramnik was alert na blunder van de jonge Georgï op de veertiende zet. Dat gak Rus voldoende moed voor a partij tegen Peter Leko, de Ho» gaar die het veld vanaf de eers? ronde had aangevoerd. Kr®' nik pakte hem gisteren na 48 ten een eindspel af. Svidler (30) remiseerde al vb met de Engelsman Micl® Adams en keek tandenknars®1 toe hoe Kramnik na een to: nooi vol remises alsnog op valreep langszij kwam. Svidb had zaterdag de Armeniër I* von Aronian verslagen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30