Training in redden van kitesurfers PZC PZC Onderzoek in vakantielaboratorium Rook en stoom vullen elkaar prima aan ,11. Zeeuws-Vlaams waterschap fout met rioolheffing toeristen Strandreddingsbrigade doet specialistische kennis op voor populaire surfplek maandag 7 augustus 2006 WESTENSCHOUWEN - Hulp bieden aan een kitesurfer in nood vereist specifieke kennis en oefening. Vijftien leden van de Strandreddingsbrigade Wes- terschouwen (SRB) volgden daarom zaterdagochtend een specifieke training onder lei ding van H. Wattel, zelf fana tiek kitesurfer en eigenaar van een ldteboardshop. De SRB Westerschouwen be waakt in de zomermaanden de 21 kilometer lange kuststrook van Schouwen-Duiveland, van Brouwersdam tot Oosterschelde- kering. „De Brouwersdam biedt één van de beste surfspots van Nederland. Logisch dus dat we hier een keer bijzondere aan dacht aan willen besteden", zegt voorzitter P. Duijzer van de SRB. Doel van de training is de veilig heid van de kitesurfers te verbe teren en te leren van eikaars be vindingen. „Ga als hulpverlener niet trachten een van de lijnen vast te houden. De wind zou al les, inclusief je vingers, in één keer mee kunnen nemen", houdt Wattel zijn gehoor voor. Eerste prioriteit „Dat is goed om te beseffen, want je eerste impuls als hulp verlener zou inderdaad zijn de lijn naar je toe te trekken, maar je moet juist het tegenoverge stelde doen", aldus Duijzer. Hij benadrukt dat het veilig aan de kant brengen van de kitesurfer de eerste prioriteit heeft. Dat wil volgens hem ook weer niet zeggen dat het kostbare materi aal in geval van nood altijd ver loren zal gaan. „Soms is het bij- agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voorbeeld mogelijk de kite leeg te laten lopen en alsnog mee te nemen", aldus Duijzer. Na het theoretisch gedeelte van de training volgt de praktijk door middel van een oefening. Een in problemen geraakte kite surfer wordt daarbij met de red dingsboot netjes aan de kant ge bracht. Kitesurfen gaat als extreme en uitdagende sport gepaard met risico's. De voorzitter van de SRB acht het van belang dat cle beoefenaars zelf deze risico's zoveel mogelijk reduceren. Zo is het voor adequaat optreden bij hulpverlening beter als de kleuren van cle kite en de surfplank zeer opvallend zijn, Wattel adviseert naam en te lefoonnummer van de eigenaar op de kite te zetten en voor per soonlijke noodsignalen te zor gen zoals een fluitje of een zoge heten 'flare' (zaklamp met flits licht). Duijzer laat weten dat de leden van de SRB de afgelopen weken al diverse keren hulp hebben ge boden aan op drift geraakte kite surfers. Dat de Brouwersdam be hoorlijk ver af ligt van de drie reddingsposten aan het strand in de Westhoek, acht hij in dit geval geen probleem. „We zitten meestal al op het water en dan zijn we er snel bij. Bovendien kan een kitesurfer zichzelf meestal nog geruime tijd red den. Het is nou eenmaal een kwestie van keuzes maken. Aan een dicht bevolkt strand met veel kleine kinderen moeten we vaak sneller ter plekke zijn. Daar komt bij dat er bij weinig wind geen kitesurfers zijn. Ze zijn er meestal juist wel als het aan het strand weer wat rusti ger is." 3TREEKACTIVITEI TEN BURGH-HAAMSTEDE - Dorpshuis De Schutse, 13.15 uur: Zomerbridge; ZIERIKZEE - Sportcentrum Onderdak, 10.00-15.00 uur: Kinderactiviteiten met percussie en capoeira. Hardrijder moet rijbewijs inleveren OOSTDIJK - Een 23-jarige auto mobilist uit de gemeente Noord-Beveland moest zaterdag avond zijn rijbewijs inleveren, nadat de politie had geconsta teerd dat hij met een snelheid van 142 kilometer per uur over de Oude Rijksweg bij Oostdijk raasde. Daarmee zat hij flink boven de limiet, want op de Oude Rijks weg geldt een maximumsnel heid van tachtig kilometer per uur. De Noord-Bevelander, die in het verleden al vaker is bekeurd voor roekeloos rijgedrag, zal zich voor deze overtreding bij de rechter moeten verantwoor den. Discussie aan de dis over wat vakantievieren is en zou kunnen zijn. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Twee vrou wen steken hun hoofden om de deur: „Is dit een tentoonstelling of een zieken huis?" Beeldend kunstenaar Adriaan Nette heeft de vraag vaker gehoord de ze weken in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Vier witte sanato riumbedden zijn blikvanger. In het mid den een tafel met brochures van 'Vak- Lab', oftewel het laboratorium waarin de kunst van het vakantievieren wordt onderzocht. Op het beeldscherm aan de zijkant vertelt Adriaan over de unieke ervaring als mens het middelpunt te kunnen zijn in de weidse ruimte van een polder op Schouwen-Duiveland. Bo ven de deur aan de buitenkant prijkt in neonletters: 'Gij zult genieten'. Adriaan Nette verkent graag de gren zen van kunst en werkelijkheid, maar hoofddoel van dit project is onderzoek naar wat vakantie is en zou kunnen zijn. De Bewaerschole biedt daar de lo catie bij uitstek voor. „We zitten hier op de huid van het hedendaagse toeris me", zegt Adriaan. Hij is vrijdagmid dag in afwachting van de komst van de vier mensen die dit weekend hebben ge boekt voor een volledig verzorgd arran gement op deze toplocatie. Ze betalen ieder vijftig euroin de wetenschap hier tevens menselijk tentoonstellingsobject te zijn. Adriaan heeft voorafgaand via e-mailcontact hun vakantie-voorpret gestimuleerd. Waren ze eerder in Burgh-Haamstede? Hebben ze tastbare herinneringen? Wat achten ze onmis baar in hun persoonlijke vakantiebagga- ge en wat moet naar hun mening vol gens de algemeen geldende toeristennor men mee in de koffer? Dat soort vragen. De gasten arriveren bij toeval vrijwel gelijktijdig: Eric Odinot, beeldend kun stenaar uit Zierikzee; Yvonne Coffeng, kunstliefhebber en -kenner uit Amster dam, Kun Habers en Ellen de Lange, twee in Zwolle studerende vriendinnen. Deze eerste avond kookt de gastheer: sa lades en Mexicaanse bonensoep. Eric helpt. Koken is voor hem puur genieten. Aan de achterzijde van De Bewaerscho le met zicht op Slot Haamstede wordt de tafel gedekt. VW-coördinatrice Mar- got Grewel schuift als gast aan tafel aan. Een levendige discussie ontspint zich over de curve van het toerisme op Schouwen-Duiveland en de kurk voor de economie hier. Adriaan krijgt beel den op zijn netvlies van het belang van het Zeeuws Meisje en de kracht van een Zeeland-pas. Beelden die hij in de eva luatie van 'VakLab' zal verwerken en die bovendien voor een deel al te zien zijn op zijn site: wiow.adriaannet- te.nl/pag87vv.htm Yvonne kruipt vroeger in bed dan de an deren. Eric boomt nog geruime tijd door met de VVV-gaste. Ellen en Kim strekken zich ook weldra uit op de ste riele, maar comfortabele bedden. Even later zal blijken dat Eric snurkt. De vol gende ochtend rond acht uur is Adriaan terug met een ontbijt. Kim en Ellen gaan vliegeren op het Ver- klikkerstrand. Yvonne zwemt in de zee en Eric zoekt ontmoeting in de omge ving. Hij vindt zichzelf het beste terug foto Marijke Folkertsma in de mensen om hem heen. De avonddis dient door de gasten zelf te worden verzorgd. Dit keer wordt het ter ras aan de voorzijde ingericht. Met de wielerronde van Haamstede was even geen rekening gehouden. Onderzoek op de huid van het toerisme, maar ook voor Adriaan zijn er grenzen. Die micro foon recht voor de Bewaerschole moet echt getemperd. Samen met Eric propt hij er de hele NRC-zaterdageditie in. De microfonist laat zich er nauwelijks door belemmeren. Even later zoeven de renners voorbij, 32 keer. Aan de maaltijd onder de kastanjeboom wordt gediscussieerd over nieuwe im pulsen voor vakantievieren op Schou wen-Duiveland. Ellen vertelt over haar ervaring van ruimte hier vandaag op het strand. Kim valt haar bij én meent dat het gebied voor jong en oud veel te bieden heeft. Yvonne wordt treurig van de folders die alleen het massavertier hier promoten en Eric benadrukt de noodzaak van een mentaliteitsomslag: meer collectieve trots op wat hier is en goed gastheerschap van de Zeeuwen. De Open Monumentendag begin septem ber zou als voorbeeldje kunnen dienen voor de sfeer waar hij op doelt. Bram Jumelet winnaar Open Zeeuws Palingrookkampioenschap door Ali Pankow KERKWERVE - Bram Jumelet uit Bruinisse is zaterdag win naar geworden van het Open Zeeuws Palingrookkampioen schap in Kerkwerve. Hij sleepte met 66 punten de Delta-Aal bo kaal binnen. Tweede werd Henk Willemse uit Zierikzee met 64 punten, op de voet gevolgd door Sjaak Berkenbosch uit Middel- harnis op de derde plaats met 63,5 punten. De jury bestaande uit wethou der Ad Verseput, palingvisser Bram van den Hoek en produ cent van rookovens Hans Hilli- gers, is tevreden over het resul taat van het kampioenschap. „Over de gehele linie mooi van uiterlijk en goed van smaak. In tegenstelling tot voorgaande ja ren zijn de verschillen veel min der groot", luidt het oordeel. Dit kampioenschap wordt jaar lijks gehouden op het terrein van recreatieboerderij Van Lan- geraad als onderdeel van de in middels traditionele Rook- en Stoomdag. Het begrip 'stoom' tijdens deze manifestatie staat voor de inbreng van de Stich ting Miniatuurspoorwegen Kerk werve en de demonstraties van vele stoom-hobbyisten uit den lande. „Rook en stoom vullen elkaar prima aan. Samen met de paling rokers komen we tot een mooie presentatie waar veel mensen op af komen", vindt vrijwilliger Wim Breen van de Stichting Mi niatuurspoorwegen. „Nou eerst even zelf roken", zegt Wim Hillebrand, een van de deelnemers aan de wedstrijd terwijl hij genietend een shaggie opsteekt. Zijn zes palingen Volgens de jury van het Open Zeeuws Palingrookkampioenschap in Kerkwerve waren de palingen over de gehele linie mooi van uiterlijk en goed van smaak. foto Marijke Folkertsma staan in de pekel en dat moet volgens hem wel een uurtje zo blijven voor ze de oven in kun nen. Het rookproces biedt met de di versiteit aan ovens en opperste concentratie van de deelnemers een aardig schouwspel voor de bezoekers. De pittige geuren zor gen voor extra dimensie. Een nostalgische minia tuur-stoomlocomotief puft over het kleine bruggetje. Mieke Baartmans uit Steenbergen is binnen de groep van stoomfana- ten is zij als vrouw in de minder heid. „Ik vind het prachtig die kracht die water en vuur samen kunnen ontwikkelen", zegt Baartmans. Zij kocht twaalf jaar geleden een miniatuur stoomtrekker in Engeland, gaf hem de naam 'Kobus' en rijdt daar nu veelvuldig mee tijdens stoommanifestaties in het land. De Rook- en Stoomdag in Kerk werve biedt ook een breed gesor teerde markt aan streekproduc ten en kraampjes met handge maakte artikelen. „Mooi", vindt mosterdmaker Jaap Struik. „Dit past bij elkaar. Ik sta hier liever dan tussen al die commer ciële tenten met sieraden en trai ningspakken." Politie kan grap niet waarderen OOSTBURG - Agenten zagen zaterdagnacht om 3.25 uur- op het Eenhoornplantsoen in Oostburg twee mannen lo pen met allebei een stoel onder hun arm. De beide man-' nen, 25 en 26 jaar oud en afkomstig uit het Belgische' Knesselare en Oostburg, wilden de stoelen meenemen om ze (bij een van hen) thuis neer te zetten. Op een later tijd-: stip zouden ze dan wel vertellen aan de eigenaar van de stoelen dat deze bij hen thuis stonden. „Het was een grap je", aldus een van de verdachten. Tegen de mannen wordt proces-verbaal opgemaakt. Katten en hamster ontsnapt VLISSINGEN - Vandalen hebben katten laten ontsnap pen uit het dierenasiel in Vlissingen en een hamster mee genomen. Tussen zaterdagavond zes uur en gisterochtend acht uur is bij het asiel een gat in de afrastering geknipt en een hek geopend, waardoor de katten konden ontsnap-: pen. In totaal waren tien katten weggelopen, maar cle be heerder heeft er vijf teruggevonden. Ook een hamster isj met kooi en al verdwenen. Daarnaast is op het terrein ge reden met een auto die daar stond. Bromfietser negeert rijontzegging GOES - Een 24-jarige bromfietser uit de gemeente Schou wen-Duiveland is in de nacht van zaterdag op zondag; twee keer aangehouden. Rond kwart voor vier zagen agen ten dat hij op de Markt in Goes vreemd rijgedrag vertoon-,, de. Hij bleek alcohol en softdrugs te hebben gebruikt. Hij!, kreeg daarop een rijverbod van twee uur opgelegd. Bin nen dat tijdsbestek kwamen agenten hem op de Tweede; Deltaweg bij Kats echter weer rijdend op zijn brommer te gen. Daarop is hij opnieuw naar het bureau gebracht. Hij kan een proces-verbaal voor het rijden tijdens een rijont zegging tegemoet zien. Hennepkwekerij ontmanteld KAPELLE - In Kapelle is vrijdag een hennepkwekerij; ontmanteld. Een dertigjarige man had op cle zolder van. zijn woning ruim honderd planten staan. Die zijn alle-" maal vernietigd. De man is aangehouden. Omdat het om een kleine straat gaat, en de dader zodoende snel te herlei den is, zegt de politie niet waar de kwekerij zich bevond. Vernielingen op camping STAVENISSE - Onbekenden hebben in de nacht van vrij- dag op zaterdag huis gehouden op een camping in Stave- nisse. Aan diverse auto's zijn vernielingen aangericht en met een scherp voorwerp is een scheur in een tent ge-: maakt. De politie onderzoekt de zaak. Dronken fietser valt om GOES - Een 66-jarige fietser uit Roosendaal is zaterdaga vond ten val gekomen in de Meuwstraat in Goes. Dat ge beurde toen hij - op het moment dat hij werd ingehaald door een auto - de stoep raakte. De man viel tegen de auto aan. Die liep daardoor enkele krassen op. De politie con-r stateerde op het bureau dat de fietser te veel gedronken had en legde hem een rijverbod van acht uur op. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen jaagt toeris ten weg door hen onterecht een aanslag verontreinigingsheffing op te leggen. Het gaat om toeris ten, veelal Duitsers, met een va kantiewoning die niet is aange sloten op de riolering. Zij moe ten echter wel betalen. Dat vindt het Duitse echtpaar R. de Ruijsscher en K. Blohm, ei genaren van een tweede huis in Oostburg. De Ruijsscher over weegt een klacht in te dienen bij de Nationale Ombudsman over het beleid van het waterschap. „Het is niet mijn persoonlijke zaak die ik hier belangrijk vind, maar meer het pubhek maken van een overheidspolitiek die niet acceptabel of eigenlijk zelfs crimineel is." De Ruijsscher voert het gevecht met het waterschap over de ver ontreinigingsheffing al sinds 1994. In dat jaar kocht ze de va kantiewoning. Het toenmalige waterschap Het Vrije van Sluis gaf haar in 1996 gelijk. De aan slag was onterecht opgelegd, om dat haar woning niet was aange sloten op de riolering. In 2002 begon het spel opnieuw. Wederom kreeg ze de aanslag en weer betaalden ze niet. Herinne ringen en dwangbevelen volg den. Deze procedure herhaalt zich ieder jaar tot op de dag van vandaag. De Ruijsscher en Blohm weten zeker dat zij niet de enigen zijn die verontreini gingsbelasting moeten betalen voor een riolering die er niet is. „Het motto van het waterschap is: diegene die het niet wil beta len, zal het ons wel laten weten. Maar veel toeristen met een tweede woning beheersen de Ne derlandse taal niet goed en beta len braaf voor iets wat ze niet hebben. Ik vind dit schandalig en zou wel eens willen weten hoeveel geld het waterschap on terecht heeft geïncasseerd." Het waterschap bewijst het toe ristisch imago met,deze werkwij ze een slechte dienst, beweert het Duitse echtpaar. „De ma nier waarop het waterschap te werk gaat, is niet positief voor het imago van Zeeuws- Vlaande ren. De regio is zeer afhankelijk van het toerisme." Volgens woordvoerster M. van de Ras van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen hebben De Ruijsscher en Blohm deels ge lijk. „Het echtpaar heeft de aan slag verontreinigingsheffing on terecht ontvangen. Dat betreu ren we en we bieden hiervoor on- ze excuses aan. Het waterschap i stuurt vanaf 2005 echter een combi-aanslag. Behalve de ver- ontreinigingsheffing staat daar ook een 'omslag gebouwd' op. Die moeten ze betalen omdat ze eigenaar van een woning zijn. Alleen, deze belasting betalen ze ook niet en dat moeten ze wel doen. De verstuurde aanmanin gen hebben betrekking op dat deel." Er is veelvuldig contact geweest met het Duitse echtpaar, zegt: Van de Pas. „Onze afdeling be- lasting heeft vorige week nog. twee mails gestuurd. Daar wordt jammer genoeg niet op ge reageerd. Het is onterecht dat; het waterschap in de beklaag denbank wordt gezet." Volgens Van de Pas is overigens- geen sprake van een structureel probleem. „Ieder jaar gaan, 51.000 aanslagen de deur uit.: We krijgen daar minder dan één procent aan bezwaren op bin nen." Fietstocht voor hele gezin BRUINISSE - De cilandelijke werkgroep van de Bond tegen het vloeken op Schouwen-Dui veland houdt zaterdag 12 augus-, tus een fietstocht voor het hele gezin. Bij het uitstippelen van de rou te is er gelet op de afstand em de ruimte voor de verschillen- de deelnemers. Dat wil zeg gen dat de route geen grote wegen kruist en dat er voort durend over rustige wegen of. veilige fietspaden wordt gere-: den. Verder worden de deelnemers at tent gemaakt op bezienswaar digheden onderweg en is er een koffiestop gepland. De start is tussen 12.00 en 14.00' uur bij de firma Geluk aan de Noorddijk in Bruinisse, herken baar aan de vlag met de pape gaai, het beeldmerk van de Bond tegen het vloeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27