PZC Nieuwbouw kerk op de lange baan Iedere zonsondergang is anders Groei leden neemt iets af De mossel heeft veel vrienden Ziekenhuis biedt hulp bij stroomstoring op Goeree-Overflakkee Bombardement Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 7 augustus 2006 Liefde en haat voor de kermis editie Bevelanden-Tholen door Rob Paardekam YERSEKE - De gereformeerde gemeente in Yerseke heeft haar plan voor een nieuwe kerk in de koelkast gezet. Of het daar ooit nog uitkomt, hangt af van de toe komstige groei. Omdat de gereformeerde ge meente tot voor kort een sterke groei doormaakte, is het kerkge bouw aan de Oude Boogaert iets te klein geworden. Bovendien is de omgeving van de kerk niet be rekend op de grote hoeveelheid geparkeerde auto's tijdens de diensten, waardoor soms chaoti sche toestanden ontstaan. In eerste instantie had de kerk gemeente een agrarisch perceel aan de Steeweg op het oog, maar bij nader inzien bleek de •locatie te klein om een nieuwe kerk te bouwen. Inmiddels is het gebied aangewezen voor cle bouw van woningen. Zweedijkseweg De kerkgemeente richtte zijn blik daarna op een stuk grond aan de Zweedijkseweg. Die loca tie bleek geschikter voor de bouw van een nieuw onderko men, maar nu waren het de le- den die een stokje staken voor nieuwbouw. Een meerderheid stemde weliswaar voor het plan, maar dat was niet voldoende om het door te laten gaan. „We willen dat bij dit soort be langrijke besluiten zeker drie vierde van de mensen voor stemt", verklaart scriba J. Goud. „Daar zaten we een paar procent onder. In zo'n ge val beginnen we er niet aan, want het moet heel breed gedra gen worden." Volgens Goud waren de hoge kosten voor veel mensen reden om tegen het plan te stemmen. De locatie Zweedijkseweg is voor de toekomst in elk geval af geschreven, want het perceel wordt momenteel particulier be bouwd. Nood Het plan voor nieuwbouw is in middels in de koelkast gezet. Met het bijplaatsen van onge veer vijftig stoelen in de huidige kerk, heeft de gemeente de erg ste nood voorlopig opgelost. „De sterke groei is er ook een beetje uit", zegt Goud. „Die be draagt nu niet meer dan tien tot vijftien leden per jaar." Of er ooit een nieuw verhuizingsplan komt, is volgens de scriba koffie dik kijken. „De groei van het aantal leden kan verder stagneren. In dat ge val is nieuwbouw niet nodig", zegt hij. „Maar als we ineens weer sterk gaan groeien, zullen we misschien wel moeten. Voor lopig blijven we waar we zit ten." door Rob Paardekam YERSEKE - Dat de-mossel nog altijd veel vrienden heeft, bleek zaterdag in Yerseke. Bijna achthonderd mensen kwamen daar naar de eerste vriendendag van de Vrienden van de mossel. De stichting Vrienden van de mossel is een jaar geleden opgericht om tegenwicht te bie den aan vooral natuur- en milieuorganisa ties, die het de mosselsector zo moeilijk ma ken. Ze moet laten zien dat de mossel nog al tijd veel steun heeft vanuit de samenleving. Dat lukt aardig, gezien het aantal leden. Er zijn nu al meer dan vierduizend vrienden. Voor een aanzienlijk deel zijn dat mensen uit de sector en politici. „Maar dat is zeker niet de hoofdmoot", verzekert secretaris Jo- han van Velzen. „Het feit dat pas geleden de gehele Tweede Kamerfracties van VVD, CDA en PvdA lid van onze stichting zijn ge worden, bevestigt dat idee misschien een beetje, maar ik denk dat tweederde van on ze leden 'gewone mensen' zijn. Dat daar naast ook mensen uit de sector lid zijn, lijkt me logisch." Tijdens de eerste vriendendag - iets wat een jaarlijks fenomeen moet worden - konden de leden zaterdag mossels eten en een film kijken in het dorpshuis, een rondvaart ma ken op een mosselkotter en een bezoek bren gen aan de mosselveiling en het voormalige schaal- en schelpdierenmuseum, dat tegen woordig de naam Oosterscheldemuseum Bromfietser negeert rijontzegging GOES - Een 24-jarige bromfietser uit de gemeente Schou- wen-Duiveland is in de nacht van zaterdag op zondag twee keer aangehouden. Rond kwart voor vier zagen agen ten dat hij op de Markt in Goes nogal vreemd rij gedrag- vertoonde. Na een test bleek dat de man alcohol en softdrugs had ge bruikt. ITij kreeg daarop een rijverbod van twee uur opge legd. Binnen dat tijdsbestek kwamen agenten hem op de Tweede Deltaweg bij Kats echter weer rijdend op zijn brommer tegen. Daarop is hij opnieuw naar het bureau ge bracht. Hij kan een proces-verbaal voor het rijden tijdens een rijontzegging tegemoet zien. Hardrijder verliest rijbewijs OOSTDIJK - Een 23-jarige Noord-Bevelander moest za terdagavond zijn rijbewijs inleveren, nadat de politie had geconstateerd dat hij met een snelheid van 142 kilometer per uur over de Oude Rijksweg bij Oostdijk raasde. Op die weg is tachtig het maximum. De man, die al eerder is bekeurd voor roekeloos rijgedrag, zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. Vernielingen op camping STAVENISSE - Onbekenden hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag huis gehouden op een camping in Stave- nisse. Aan diverse auto's zijn vernielingen aangericht en met een scherp voorwerp is een scheur in een tent gemaakt. De politie onderzoekt de zaak. Hennepkwekerij ontmanteld KAPELLE - In Kapelle is vrijdag een hennepkwekerij ontmanteld. Een 30-jarige man had op de zolder van zijn woning ruim honderd planten staan. Die zijn allemaal ver nietigd. De man is aangehouden. Omdat het om een kleine straat gaat, en de dader zodoen- de snel te herleiden is, zegt de politie niet waar de kweke rij zich bevond. Van Velzen toonde zich uitermate tevreden over de opkomst van pak 'm beet achthon derd mensen. „Ik had er niet aan moeten denken dat al onze leden waren gekomen", zegt hij. „Plet was nu gezellig druk. Niet te hectisch, zodat de mensen overal op hun ge mak een kijkje konden nemen." foto Willem Mieras Dronken fietser valt om GOES - Een 66-jarige fietser uit Roosendaal is zaterdaga vond ten val gekomen in de Nieuwstraat in Goes. Dat ge beurde toen hij - op het moment dat hij werd ingehaald door een auto - de stoep raakte. De man viel tegen de auto aan. Die liep daardoor enkele krassen op. De politie constateerde op het bureau dat de fietser te veel gedronken had en legde hem een rijverbod van acht uur op. Judoclub vindt onderkomen bij Groen College door Rob Paardekam GOES - Een nieuwe Goese judo vereniging maakt vanaf septem ber gebruik van de gymzaal van het Groen College. Op termijn hoopt ze een eigen onderkomen te kunnen betrekken. De vier initiatiefnemers voor de nieuwe vereniging komen alle maal bij de Goese vestiging van Capital Sports vandaan. Dat is van origine een fitnesscentrum, dus het judo was altijd al een vreemde eend in de bijt. „Het vertrek van één van de ju- l doleraren is aanleiding geweest om ons eens over de toekomst te bezinnen", vertelt A. van Meer kerk. „Omdat hij ook de manager van de vestiging was, is het voor ons onzeker of de nieuwe manager het judo nog wel wil behouden. Mede daardoor hebben we vrij snel besloten om zelf een vereni ging op te richten. Eigenlijk be stond er bij de judoka's al een soort clubgevoel binnen het gro tere geheel." Tachtig leden De nieuwe club - die de naam Judo Goes draagt - mikt voorlo pig op tachtig leden. Van Meer kerk denkt het gros van de judo ka's dat nu bij Capital Sports zit, mee te nemen. Jonge aanwas moet het ledental compleet ma- ken. Bij Judo Goes zijn straks vier leraren actief, die een door de judobond afgegeven bevoegd heid bezitten. Behalve judo kan ook aan andere Japanse verdedi- gingssporten als jiu-jitsu en aiki do worden gedaan. Voorlopig gebeurt dat allemaal in de gymzaal van het Groen College. Toch hopen de initia tiefnemers op termijn een eigen onderkomen te kunnen bouwen of betrekken. ..Dat heeft enkele voordelen", al dus Van Meerkerk. „Zo ben je nis club nog beter herkenbaar en kun je de mat lekker laten lig gen. Het zal allemaal afhangen van het succes van de vereni ging. Als we straks niet meer dan dertig leden hebben, zal het niet lukken. Voorlopig zijn we ei'g blij met de gymzaal van het Groen College." Kennismaking In die school vindt op zaterdag 2 september een kennismakings- nag plaats. Vanaf 11.00 uur kan iedereen meedoen aan demon- stratielessen van een half uur. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Wonen op het strand Zelfs de zware regenvlagen die met windkracht acht het strand belagen, zijn niet in staat hen te verjagen. Toon en Addie Heijdens maakten erger mee. Zoals in het rampjaar 1980, toen zowat alle strand huisjes door een kolkende zee werden weggevaagd. Twee ble ven er staan. Waaronder dat van hun. Ze bivakkeren er nog steeds. Nergens een mooiere va kantie dan bij Dishoek aan de zee. Van reizen houden ze niet. Veel te veel gedoe. Helemaal niet no dig ook wanneer je in Oost-Sou burg woont. Dan vind je op lut tele kilometers afstand al een bestemming waar het vakantie gevoel je niet meer loslaat. Het echtpaar Heijdens geniet daar van nu al zevenentwintig jaar. Van april tot in september is het strand hun vaste woon- en verblijfplaats. Een halfjaar vakantie? Nee, die luxe is ook voor Toon Heijdens niet weggelegd. Hij werkt bij Pe- chiney in ploegendienst. „Maar iedere dag, als ik weer terug kom bij ons strandhuisje, heb ik het gevoel dat ik met vakantie ben." De afgelopen maand, tijdens de extreme hitte, zag het voor zijn deur zwart van de zonaanbid- ders. Afgelopen week daarente gen, toen wind en regen over het strand regeerden, was hét eigenaardig rustig. Zelfs de strandwandelaars lieten het af weten, op een luttele uitzonde ring na. Beweging zat er alleen in de gele vlaggen die waarschu wen dat je onder deze omstan digheden maar beter niet te wa ter kan gaan. Geen woorden Voor Toon en Addie Heijdens maakt het niet uit. Hij pakt de hogedrukspuit om de stalen con structie onder het huisje schoon te stralen. En zij richt de verre kijker op twee eenzame surfers die van de opgezweepte golven Het zal niet gemakkelijk zijn nog ergens een strand huisje te kopen. Mocht de kans zich voordoen, ga dan niet te lichtzinnig tot aan schaf over. Zo'n huisje vergt net zoveel onderhoud als een boot. Zon, zand en zout heb ben een verwoestende wer king. Huren kan natuurlijk ook, maar hou in dat geval de kok meeuwen in de gaten. Als die gaan huilen, komt er meer wind. En dan is het zaak de luifels te strijken, en stoelen binnen te halen. Zoniet, dan ben je die kwijt. Je mag van geluk spreken als het spul niet bij de buren door de ramen vliegt. Verwacht je bezoekers, be taal dan gastvrij alle drank. Maar stel als voorwaarde dat ze zelf de flessen aandragen, en weer mee terugnemen. Met kratten het duin op sjouwen, doe je niet graag een tweede keer. Televisieverslaafden opge let. Ontbreekt een schotelan tenne, dan is slechts van de Belgische zenders een goede ontvangst gegarandeerd. Toon en Addie Heijdens in hun strandhuisje. prqfiteren. Wat wonen op het strand nu zo aantrekkelijk maakt? „Het is hier altijd mooi", zegt Toon, „zo mooi, dat ik er geen woorden voor heb. Hij wil het toch proberen. „Je zit in de natuur. En de zee is al tijd weer anders." Het uitzicht is wijd, maar na jaren aan zee, valt het oog steeds meer op het detail. „Je gaat meer op de vier kante meter kijken. Je let op rit mes en patronen." Addie kan in elke zonsonder gang weer wat anders zien. Ze wil nog wel eens een schilderij tje maken. „Ja, dan leer je an ders naar de dingen kijken." In de loop van de jaren is hun strandhuisje van steeds meer ge makken voorzien: televisie, vi deo, laptop, en natuurlijk de keuken. Want Toon en Addie zweren bij comfort. „Zit je lek ker achter je windscherm op het bordes, of in de schaduw on der je huisje, zie je al die vaders en moeders met gillende kinde ren hun spullen het strand op sjouwen." Ze moeten er niet aan denken zelf tot dergelijke inspanningen te zijn veroordeeld. Nee, zo'n huisje gaat boven alles. En dan te bedenken dat Toon er aanvan kelijk niets voor voelde. Addie herinnert het zich nog als de dag van gisteren: „We zijn ooit begonnen in het huisje van m'n zus. Daar konden we drie we ken in. Toon zat strak in het pak. Op een gegeven moment heb ik de schaar gepakt, en z'n stropdas doormidden geknipt. We hadden erg slecht weer. Maar toen die drie weken voor bij waren, bleek hij het zo naar de zin te hebben gehad, dat we het plan opvatten zelf een huis je te kopen." Kachelhout Vergeleken met de degelijke kunststof behuizing van nu, be stond dat eerste huisje uit ka chelhout dat van ellende uit el kaar viel. Toon besloot meteen een nieuw huisje te bouwen: een blokhut die rustte op een stellage van stijgerpijpen. Het bleek een succesvol stukje inno vatie. Toen de strandhuisjes bij West duin in april 1980 gegrepen wer- foto Lex de Meester den door een kolkende vloed, bleven er maar twee overeind staan, waaronder dat van de He ijdens'. Sindsdien volgden ve len Toons voorbeeld, en rusten vrijwel alle huisjes op door hem bedachte staalconstructies. Hoewel de zee elk jaar weer een stukje hoger komt, bereiken de golven de huisjes niet meer. Dat komt doordat het strand tegen woordig met enige regelmaat wordt opgehoogd. Het gevaar voor instorten is geweken. Toch denkt Toon met enige weemoed terug aan de tijd dat de golven onder de huisjes door tegen het duin kapotsloegen. Onder el kaar hebben de bewoners het er nog vaak over. „Jazeker, het was soms erg gevaarlijk, maar we hadden ook veel lol. Het was een fantastische ervaring." Niet dat het nu zoveeltminder is. „Het is misschien een vies praatje, maar soms, als ik op het toilet zit, dan kijk ik naar boven. Dan zie ik de sterrenhe mel. En dan denk ik: wat is de wereld toch mooi." Henk Postma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland heeft dit weekeinde tijdens een grote stroomstoring op Goeree-Overflakkee hulp ge boden aan andere zorginstellin gen door koele opslagruimte aan te bieden voor medicijnen. De stroomstoring ontstond za terdag om 17.00 uur en heeft het gehele eiland getroffen. De storing was het gevolg van een krachtige explosie in een verdeelstation in Middelharnis. De voorgevel van het pand werd weggeblazen en een deel van het dak is daarbij ingestort. „Brok stukken van het dak hebben ver volgens de vier schakelunits die belangrijk zijn voor de elektrici teitsvoorziening zo beschadigd, dat heel het eiland zonder stroom kwam te zitten", zei woordvoerster R. Bogerman van het crisisteam. Een deel van de storing was gisterochtend ver holpen, maar pas in de loop van de middag had heel Goe ree-Overflakkee weer stroom. Energieleverancier Eneco stelde in de tussentijd een alarmnum mer open. Het Van Weel-Bethesda Zieken huis in Dirksland, waar ook pa tiënten van Schouwen-Duive- land worden behandeld, was ge durende de storing de enige loca tie met een eigen noodstroom- voorziening. „Daar is direct op overgeschakeld en we hebben de nodige maatregelen genomen om de bereikbaarheid van spe cialisten en medewerkers te ga randeren. Het is een vereiste dat alle elektrische apparatuur hier in werking blijft", zegt direc teur medische zaken, P. van der Velden. Hij noemt als voorbeel den beademingsapparatuur en couveuses. „Wij hebben een standaard dieselvoorraad voor vijftig uur noodstroomvoorzie- ning. We hebben direct bekeken of verdere bevoorrading geen probleem zou zijn, omdat het er- naar uitzag dat de storing be hoorlijk lang zou gaan duren", aldus de directeur. Vanuit het ziekenhuis is ook con tact opgenomen met het ver pleeghuis, zorgcentra en de apo theek over de mogelij kheid in de extra koelruimte bij het Van Weel-Bethesda tij delijk medicij - nen op te slaan. Conform het rampenplan bood het ziekenhuis in Dirksland ook vergaderruimte aan de gemeen telijke veiligheidsstaf van de vier gemeenten op Goe ree-Overflakkee. In nauw overleg met Eneco wer den in de loop van zaterdaga vond op diverse plaatsen nood- aggregaten geïnstalleerd. Dat ge beurde onder meer ook bij Port Zélande en bij enkele andere grote recreatie-ondernemingen. Naast de vaste gebruikers van de ruim twintigduizend aanslui tingen op Goeree-Overflakkee kregen ook de vele tienduizen den recreanten die op het eiland vertoeven, met de stroomstoring te maken. „De oorzaak van de explosie in het verdeelstation is nog onbe kend. Eneco stelt deze week een onderzoek in en verwacht als ge volg daarvan nog enkele onder brekingen van de stroomvoorzie ning", aldus woordvoerster R. Bogerman van het crisisteam. zeeuwse almanak De Temeuzense voetballer liet vanuit de militaire basis in Afghanistan weten bijzon der teleurgesteld te zijn in zijn teamgenoten. Uit het oog, uit het hart, luidde de bittere conclusie. Niemand die ook maar even informeerde naar zijn gesteldheid. Hij had zijn klaagzang amper via het digi tale net naar Terneuzen ver zonden, of hij werd getroffen door een hevig bombarde ment... van e-mails van op recht geïnteresseerde me despelers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21