PROVINCIALE ZEEUWSE COURAI Fiasco dreigt voor gevangenisproef Vrachttoeste en Navo zijn gebrekkig Zwaargewonden door instorten trap Colaproducenten moeten hun recept prijsgeven in India Apparatuur bij experiment met zes gedetineerden op één cel vertoont gebreken Branden teisteren Spanje en Portugal Jmk midda< A Vrij veel wolken en vooral vanmiddag enkele buien. Matige tot vrij krachtige noordwestenwind, 248e jaargang no. 184 maandag 7 augustus 2006 los nummer €1,25 Veldhuis grijpt brons op slotdag BOEDAPEST - Marleen Veld huis won op de slotdag van het EK in Boedapest de bronzen me daille op de 50 meter vrije slag. De zwemster eindigde gisteren in een tijd van 24,89 achter de Duitse Britta Steffen (24,72) en de Zweedse Therese Alshammar (24,87). Inge Dekker werd in 25,38 zevende. De laatste Neder landse plak op dit nummer bij een EK dateerde uit 2000. Toen won Wilma van Rijn zilver. Veld huis behaalde in Boedapest eer der al zilver op de 100 meter vrij en de 4x100 vrij. Nederland won tijdens het EK twee keer goud, twee keer zilver en drie keer brons. ANP pagina 15 Veldhuis baalt van bronzen medaille zwemploeg van Nederland straalt nu wel eenheid uit EU-commissaris: Werkgevers mogen rokers weigeren BRUSSEL - Werkgevers uit de Europese Unie hebben het recht aan hun kant als zij mensen die roken weigeren in dienst te ne men. Zij kunnen niet worden beschuldigd van discriminatie omdat dit niet onder de Europe se antidiscriminatiewetgeving valt. Dat heeft Europees Com missaris Vladimir Spidla (Werk gelegenheid en Sociale Zaken) geantwoord op vragen van een Britse europarlementariër. Europarlementariër Catherina Stihler had Spidla gevraagd of een personeelsadvertentie van een Iers bedrijf door de beugel kon. Daarin stond dat rokers niet hoefden te reageren. „De EU-wetgeving verbiedt discrimi natie op grond van ras of etni sche afkomst, invaliditeit, leef tijd, seksuele oriëntatie en reli gie en geloof op het werk en an der gebied", aldus Spidla. „Een personeelsadvertentie waarin staat dat rokers niet hoeven te reageren lijkt niet onder een van die verboden gronden te val len," Voorzover bekend is het in Nederland nog niet voorge komen dat werkgevers gewei gerd hebben iemand in dienst te nemen omdat hij of zij rookte, meldde een woordvoerder van net ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. ANP van onze redactie buitenland NEW DELHI - Coca-Cola en PepsiCo staan in India onder grote druk om de ingrediënten van hun frisdranken te openba ren. Twee Indiase deelstaten beslo ten gisteren om de frisdranken in de ban te doen bij overheids instellingen en scholen omdat die mogelijk bestrijdingsmidde len bevatten. Vorige week deden twee andere deelstaten in India dat al. De lokale overheden reageerden op onderzoek van het in New Delhi gevestigde Centre for Science and Environment. Daar uit bleek onlangs dat frisdran ken van Coca-Cola en PepsiCo soms hoge restniveaus van be strijdingsmiddelen bevatten die mogelijk kunnen leiden tot kan ker. Bij sommige soorten was de gifdosis wel tweehonderd keer hoger dan normaal gesproken acceptabel is. Drie jaar geleden kwam het onderzoekscentrum al tot een soortgelijke conclusie met frisdranken van PepsiCo en Coca-Cola. Het Indiase hooggerechtshof eist van de Amerikaanse con cerns dat zij de ingrediënten van de dranken binnen zes we ken prijsgeven. Sommige parlementariërs in In dia pleiten voor een totale ban op de verkoop van de produc ten. Bedrijfsgeheim Coca-Cola en PepsiCo lieten in reactie op alle ophef weten dat hun frisdranken veilig zijn. Bei de bedrijven beschouwen de re ceptuur als bedrijfsgeheim. AFP/ANP (Advertentie) Rentmeester loopt WK mis internet: www.pzc.nl Met het ontslag leeft Phonak de regels van de Pro Tour na. Lan- dis mag nu vier jaar niet in Pro Tour-wedstrijden rijden. Landis testte na de zeventiende etappe in de Ronde van Frank rijk positief op testosteron. De wereldwielerbond UCI verwijst de zaak nu door aan het Ameri kaanse Antidopingagentschap, dat Landis vermoedelijk voor minstens twee jaar schorst. Ook raakt hij waarschijnlijk zijn Tourzege kwijt aan de Span jaard Oscar Perreiro Sio en moet hij zijn prijzengeld inleve ren. Landis krijgt wel de kans beroep aan te tekenen. ANP pagina 15 wielersport reageert niet verrast Aparte afvalbak voor plastic fles Plastic flesjes en flacons krijgen hun eigen afvalbak. Ze worden net als papier, glas en bio-afval binnenkort apart ingezameld. Het nieuwe systeem wordt ingevoerd door de stichting Nedvang (Nederland van afval naar grondstof). De inzameling vindt plaats in specia le bakken of zakken. Stroomstoring legt Goeree lam Een explosie in een verdeelstation heeft dit weekeinde op Goeree-Overflakkee een stroomstoring veroorzaakt. Uren lang had alleen het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland elektriciteit. Het hospitaal bood hulp aan andere zorginstellingen door koelruimte be- schikbaar te stellen voor medicijnen. UTRECHT - In de binnenstad van Utrecht is gisteravond om ongeveer kwart voor tien tijdens een openluchtconcert een houten trap ingestort. Daarbij zijn tenminste ze ven zwaargewonden gevallen, van wie er gisteravond laat drie in kritieke toestand verkeerden. Er vielen ook vier lichtgewonden. Onder de zwaargewonden zijn mensen die zich in een bootje op het water van de Oude Gracht bevonden. Zij werden door de trap getroffen. Het ongeluk gebeurde bij de Stadhuisbrug tijdens een concert van de band Zuco 103 ter afsluiting van de Muzikale Botenparade. Het concert, waarop dui zenden mensen waren afgekomen, werd direct gestaakt. foto Mark Prins/ANP door Jan Salden LELYSTAD - Het experi ment met zes gedetineerden op één cel in de gevangenis van Lelystad dreigt op een mislukking uit te draaien. Phonak ontslaat Landis nu ook B-staal positief is PARIJS - Phonak heeft Floyd Landis op staande voet ontsla gen. De wielerploeg uit Zwitser land kwam tot dat besluit nadat de B-staal van de winnaar van de Ronde van Frankrijk zater dag ook positief werd bevonden op het gebruik van testosteron. Uitgerekend de technische apparatuur waar de hele proef om draait, vertoont ernstige gebreken. Dat blijkt uit vertrouwelijke stukken van het ministerie van Justitie die in het bezit zijn geko men van de GPD (de Geassoci eerde Pers Diensten, waarbij de PZC is aangesloten). Door de technische problemen staat een groot deel van het cellencom plex nog leeg. De zenders in de polsbandjes van de gedetineerden functione ren een half jaar na de start van de proef nog steeds niet naar be horen. Daardoor kunnen bewa kers niet goed zien waar gevan genen zich in het complex bevin den. Volgens bronnen binnen de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) hebben de zenders een foutmarge 'van enkele meters'. Daardoor kan het gebeuren dat bewaarders een gedetineerde op hun beeldscherm in zijn cel waarnemen, terwijl hij in werke lijkheid op de gang staat. Behalve de polsbandjes werken ook de alarmknoppen die de be waarders bij zich dragen niet al tijd. Zij kunnen elkaar daardoor niet oproepen in geval van nood. Ook kunnen ze niet zien waar een alarm vandaan komt. Verder hebben de bewakingsca mera's niet volledig zicht op de sportplaats en hebben de tele foons die de bewaarders bij zich dragen niet overal bereik. Door de problemen is momen teel nog geen tweederde van de beschikbare 150 plekken in de gevangenis in gebruik. De eva luatie van de proef, gepland voor het eind van deze maand, is uitgesteld tot het eind van het jaar. Door intensief gebruik van de techniek - de kern van het ex periment - denkt justitie minder bewakers te hoeven inzetten. In Lelystad zijn er dat 6 op 150 ge detineerden. In andere gevange nissen zijn het er twee keer zo veel. Nieuw stelsel Het experiment is van groot be lang; het dient als opmaat voor een geheel nieuw detentiestelsel dat op 1 september al in zes in richtingen zou worden inge voerd. Dit is met twee maanden uitgesteld. Volgend jaar volgen de andere gevangenissen. Als de proef alsnog slaagt wordt het aantal plaatsen in Lelystad zelf vertienvoudigd van 150 naar 1500 gevangenen. Het ministerie van Justitie liet vorige week nog weten in Le lystad slechts te kampen met 'opstartproblemen' die in middels zouden zijn verholpen. Uit de stukken van het mini sterie blijkt het tegendeel. Justi tie zegt er nog altijd naar te stre ven de evaluatie 'op korte ter mijn' te beginnen en aan het eind van het jaar af te ronden. GPD Gezichtsblindheid sociale handicap Zo'n 5 procent van de be volking heeft last van prosopagnosie ofwel ge zichtsblindheid, Deze men sen herkennen bekenden niet ook al zien ze deze regelmatig. In extreme ge vallen kunnen mensen met gezichtsblindheid hun eigen kinderen en partner niet thuisbrengen. door Joeke Berg RIJSWIJK - De Inspectie van Verkeer en Waterstaat (IVW) heeft in 2005 bij verschillende Navo-vrachttoestellen ernstige gebreken geconstateerd. Het gaat om toestellen die de Navo van Oost-Europese maatschap pijen huurde en die op Ne derlandse luchthavens landden. Dat heeft een woordvoerster van de IVW bevestigd naar aanleiding van een onderwerp hierover in het televisiepro gramma TweeVandaag van za terdag. Inspecteurs van de IVW stuitten tijdens routinecontroles van buitenlandse toestellen veelvul dig op ernstige gebreken aan door de Navo gehuurde vliegtui gen. Het Jaarbericht 2005 van de inspectie meldt onder meer barsten in de cockpitruit, versle ten banden en het ontbreken van brandstofberekening. Het gaat voornamelijk om Iljoesjin's die landen op de vliegvelden Eindhoven en Soesterberg. De Navo huurt die toestellen in voor het vervoer van materieel, maar er gaan ook manschappen mee. Gewaarschuwd „Eind juli 2005 hebben wij het ministerie van Defensie inge licht over de tekortkomingen toestellen. „Inmiddels heeft Defensie in een aantal gevallen voor andere maatschappijen ge kozen." Volgens het Jaarbericht trof de inspectie in 2005 achttien Na- vo-toesteüen aan met een zoge heten 'categorie-3-bevinding'. Die toestellen worden aan de grond gehouden, totdat de te kortkoming is verholpen. De Navo heeft na een waarschu wing van de inspectie laten we ten dat men het probleem be grijpt maar dat het lastig is om vliegtuigen te vinden die in oor logsgebieden willen vliegen, zo bleek zaterdag uit de uitzending van TweeVandaag. Menno Baksteen, voorzitter van het Platform Nederlandse Luchtvaart, zei in het program ma desondanks dat de Navo naar zijn idee best wel eens wat beter naar de kwaliteit van zijn toestellen mag kijken. „Als je steeds dezelfde problemen tegen komt, moet je naar de organisa ties gaan kijken." Opheldering Een woordvoerster van de mili taire vakbond AFMP vindt dat 'we onze militairen op deze manier niet op pad mogen sturen'. Angelien Eijsink, woord voerster Defensie van de PvdA, noemt de situatie onverant woord en zal de minister Henk Kamp van Defensie om ophelde ring vragen. ANP die onze inspecteurs tegen kwamen. We hebben het ministe rie gewaarschuwd en onze zorg uitgesproken over de situatie", aldus een woordvoerster van de iVW. De inspectie heeft ver volgens speciale inspecteurs binnen Defensie opgeleid voor het controleren van vracht- BARCELONA - Een brandweerman probeert een bosbrand te doven in de omgeving van Alt Empor- da, bij Girona in Noordoost-Spanje. Spanje en Portugal worden de laatste dagen geteisterd door honderden bosbranden. In het West-Spaanse Gali- cië zijn vrijdag een moeder en haar dochter in hun auto verbrand toen ze probeerden te vluchten. foto Albert Gea/RTR Feyenoord troeft Middlesbrough af Feyenoord heeft de eerste echte test in de voorberei ding gewonnen. In de Kuip werd Middlesbrough ge klopt (2-0). Ajax verloor van Manchester United (0-1) en werd laatste op het door de Engelsen gewon nen Amsterdam Tournam ent. PSV ver loor tegen FC £2 Nürnberg: 3-0. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Gezondheid: 6; Radio Televisie: 8; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19en 20 O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bodrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand'met automatische incasso (6 20,55)*. per kwartaal met automatische incasso (6 59.75)". UI per jaar met automatische incasso (C 229,20)'. met gratis PZC-paraplu »711688"555530" het alfabet van Zeeland Handtekening: PZC bv gaar zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon leest u er meer over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1