Button dolgelukkig na tumultueuze dag PZC PZC Rentmeester mist laatste kans op WK Combinaties binden bij eb de strijd aan Leipheimer wint ingekorte etappe Zorgen over de kuit van Lornah Kiplagat 17 Brit profiteert van uitvallen Schumacher en Alonso Van der Garde krijgt een tik in Zandvoort maandag 7 augustus 2006 ijnnr Antal Crielaard BOEDAPEST - De overwinning van Formule 1-coureur Jenson Button in de Grote prijs van Hongarije zorgde voor tranen op de wangen van zijn apetrotse vader. Hij bevatte maar amper wat zijn nageslacht zojuist was overkomen. •De overwinning van de Britse Honda-rijder kwam tot stand in een tumultueuze wedstrijd. Het hele weekeinde in Hongarije stond bol van de incidenten. Mi chael Schumacher en Fernando Alsonso vielen beiden uit, nadat ze allebei met een tijdstraf van twee seconden aan de race wa ren begonnen. Button was het meest attent, al moest ook hij van de veertiende plaats in de startopstelling komen. Button: „Het was een gekke dag. Maar om van de veertiende plaats af te winnen is geweldig. Ik wil iedereen bedanken. De au to was fantastisch en het is onge lofelijk te zien dat hij zo sterk )vas. We zijn eindelijk waar we Villen zijn. De laatste tien ron den wilde ik niet dat de race zou jfindigen. Ik wilde voor altijd porrijden." Be race, die grotendeels op een natte baan werd verreden, ken de een opwindend veiioop. Mi chael Schumacher startte van de elfde plaats, Alonso vertrok als vijftiende. Al in de eerste ronde maakten de twee belang rijkste kandidaten voor de we reldtitel het verloren terrein gro tendeels goed - Schumacher lag vierde, Alonso zesde. De zevenvoudig Duitse wereld kampioen worstelde op het nat te circuit met zijn banden en werd ingehaald door Alonso en de latere winnaar Button. Daar na gebeurde er van alles. Schu macher moest een linkervoor vleugel verwisselen na een bot sing met Giancarlo Fisichella, maar vocht tegen het einde van de race alsnog om de tweede plaats. Alsonso was in die fase al uitgevallen met een kapotte aandrijfas. Schumacher finishte niet omdat zijn banden het bega ven. Daardoor kon Button - die in de startopstelling tien was teruggezet wegens een mo torwissel - de race winnen. Op het podium stond daardoor geen rijder van Renault en Fer rari, voor het eerst dit seizoen. De Spanjaard Pedro de la Rosa - die pas halverwege het seizoen instapte bij Mc Laren werd tweede. Nick Heidfeld (Dui) fi nishte als derde. De Nederlander Christijan Albers eindigde op de tiende plaats, op vier ronden van But ton, ANP ZANDVOORT - De autocou reurs Jos Verstappen en Tom Coronel blijven voorlopig de enige Nederlandse winnaars van de Masters in Zandvoort. Giedo van der Garde was gis teren wel dicht bij nieuw Ne derlands succes in de belang rijkste race van het jaar voor Formule 3-coureurs. De 21-jarige Veenendaler startte van poleposition, maar viel door een slechte start terug naar de derde plaats. Uiteindelijk eindigde hij als tweede, achter zijn Schotse ASM-ploeggenoot Paul di Resta. „Normaal gesproken ben ik een van de snelste starters, maar dit seizoen wil het niet lukken", reageerde Van dei- Garde teleurgesteld. „Deze tik verwerk ik niet zomaar even. Een tweede plaats is achteraf misschien ook wel mooi, maar voorlopig denk ik daar nog niet zo over. Daar voor ben ik te geëmotioneerd. Ik heb opnieuw de snelste ron detijd neergezet, maar daar heb ik weinig aan. Di Resta kwam ik niet voorbij." De jonge coureur besefte dat hij, na Verstappen in 1993 en Coronel in 1997, met een nieu we Nederlandse overwinning zichzelf een grote dienst had bewezen. Wegens het sterke deelnemersveld wordt de race in Zandvoort gezien als dé kans je in de kijker te rijden voor de Formule 1. ANP Coulthard door bij Red Buil BOEDAPEST - De Schot David Coulthard rijdt ook komend sei zoen voor Red Buil. Dat maakte het Brits-Oostenrijkse team za- i,De verlenging van het contract is een formaliteit", aldus Dietrich Mateschnitz van Red "Bull. Mark Webber maakt vol gens Mateschnitz kans op het tweede stoeltje bij Red Buil. s Zijn contract bij Williams loopt af en wordt niet verlengd. ANP Verlies waterpoloërs van Roemenië NOVAKY - De Nederlandse waterpolomannen hebben za terdag in de Danube Cup verloren van Roemenië: 12-6 (2-2 6-2 2-1 2-1). Oranje, dat uitgezonderd de tweede pe riode redelijk partij bood, sluit het toernooi in het Slo waakse Novacky als vierde af. Behalve van Roemenië ver loor Oranje ook van het ijzer sterke Hongarije. Nederland speelde verder gelijk tegen Slowakije en won van Slove nië. Oranje bereidt zich voor op het Europees kampioenschap in Belgrado begin september. Waterpoloër Spijker was te gen de Roemenen goed op schot. Hij trof driemaal doel. De overige Nederlandse tx'effers kwamen van Havenga, Verweij en Van Eek. ANP Sijsling zegeviert in Saransk SARANSK - Igor Sijsling heeft het challengertoernooi van Saransk gewonnen. De achtttienjarige Amsterdam mer, lid van Jong Oranje, rekende gisteren in de finale van het toernooi af met de Oezbeek Farroech Doestov. Sijsling had twee sets nodig: 7-6 (8) 6-4. Eerder in het toernooi versloeg Sijsling zijn landgenoot Robin Haase in de halve finale. Nikolaj Davidenko won gisteren het internationaal tennis toernooi van Sopot. De Rus, in de Poolse stad als eerste ge plaatst, versloeg in de eindstrijd de Duitser Florian Mayer in drie sets, 7-6 (6) 5-7 6-4. ANP Hoenselaar beste in Noorwegen TÖNSBERG - Dartster Francis Hoenselaar heeft zater dag in het Noorse Tönsberg het Open Noorwegen op haar naam geschreven. Hoenselaar won met grote machtsver toon de finale. De Zweedse Carina Ekberg werd met 4-2 geklopt. In de halve finale had Hoenselaar nog haar land genote Karin ten Kate geklopt. Hoenselaar won de Open Noorse titel voor de zesde keer. Eerder won ze het toernooi in 1995, 1997, 1998, 2002 en 2003. GPD Warren wint Scandinavian Open MALMÖ - De Schotse golfer Mare Warren heeft gisteren het Scandinavian Open gewonnen. Hij haalde de Zweed Robert Karlsson in, die zaterdag nog voor een unieke pres tatie zorgde. Hij rondde de baan toen in 63 slagen, een baanrecord. Gisteren bleef hij steken op een rondje van 71 slagen, terwijl Warren 69 slagen noteerde. Beide spe lers kwamen daardoor op een totaal van 278 slagen. War ren toonde zich vervolgens het koelst in de noodzakelijke play-off. De Nederlanders Maarten Lafeber en Robert-Jan Derk- sen eindigden in de middenmoot. Lafeber werd met 287 slagen 27e, Derksen met 289 43e. ANP Schleck boekt winst in Pijnacker PIJNACKER - Frank Schleck heeft zaterdagavond de Profronde van Pijnacker gewonnen. De Luxemburgse wielrenner van het Deense CSC, dit jaar in de Tour de France de veiTassende winnaar van de rit naar Alpe d'Iiu- ez, won de eindsprint. Daax'bij gaf hij Raborenner Bram de Groot het nakijken. De Fransman Jimmy Casper werd derde. ANP Mountainbiker Minnaard is beste eerstejaars i NOORBEEK - Marco Minnaard I (17) uit Wemeldinge is gisteren ais vijfde geëindigd op het Ne- derlands kampioenschap moun- tainbiken voor junioren. Omdat de vier renners die giste ren boven hem eindigden vol- jaar allemaal overstappen inaar de beloften belooft Min- 'haards klassering veel goeds Ivoor volgend jaar. „Dit was waar ik op had gehoopt", zei de (coureur van ZRTC Theo Middel- tkamp, die voxïg jaar vijfde werd [bij de nieuwelingen. Minnaard had een aantal ron- Iden gezelschap van Bart Maas lit Hansweert, maar reed ver voor de slotfase bij hem weg. lÈven leek hij nog de nummer vier Norbert van Ploof te gaan ïigen, maar de renner uit il bleef zijn Zeeuwse con current voor. Maas eindigde als jachtste. Jaco Wagenaar uit Yer- feke werd in dezelfde wedstrijd tiende. Christel Janssen uit Aag- tekerke werd zaterdag zevende bij de junioren vrouwen. Eunice 7 Paardekooper uit Oostkapelle tiende. SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pze.nl CUXHAVEN - Spectaculaire paardenraces in het Duitse Cuxhaven, iets ten noor- in het ondiepe water. Jaarlijks trekt het evenement duizenden bezoekers. Zaterdag den van Bremen. Terwijl het eb is, gaan vele combinaties de strijd met elkaar aan is de teller blijven steken bij 30.000. foto Christian Charisius/RTR door Euqène de Kok NOORBEEK - Erg teleurgesteld was mountainbiker Ruud Rentmeester giste ren ook weer niet na het Nederlands kam pioenschap in Noorbeek. Wel realistisch én steenkapot. De Goesenaar, wiens voor bereiding door een verkoudheid was ver stoord, reed naar vermogen erg goed, werd derde bij de beloften, maar zag de ook door hem begeerde WK-tickets hoogstwaarschijnlijk verdiend worden door zijn sterke concurrenten Rudi van Houts en Frank Breemer. De titelstrijd in de weilanden op de heuvels van de Limburgse gemeente Margraten was Rentmeesters laatste kans op deelname aan het WK in Nieuw-Zeeland. Bondscoach Leo van Zeeland was daar vooraf vrij duidelijk over geweest. Rudi van Houts was zeker van zijn plaats. De laatstejaars belofte uit Luyksgestel liet gisteren nog eens zien waarom. Hij kwam in het pittoreske Noox'beek als tweede overall over de streep, achter de oppermachtige Bart Brentjes, die vanaf de eerste meters iedereen op grote achterstand reed en glansrijk won op zijn geboortegrond. Van Houts bleef wel routiniers als Thijs Al en veldrijder Gerben de Kneg't voor, De strijd om het tweede ticket zou gaan tussen Frank Breemer en Ruud Rentmees ter. De Zeeuw dacht dat Van Zeeland zijn keuze zou laten afhangen van de twee uur durende race van gisteren. Bleef Rentmeester Breemer voor, dan zou de Goesenaar gaan. Was het anders om, dan mocht Breemer afreizen. Rotorua Als de bondscoach vandaag, als hij zijn beslissing maakt, doet zoals Rentmeester denkt dat hij zal doen, dan mag Breemer later deze maand in het vliegtuig naar Ro torua (Nieuw-Zeeland) stappen. „Je weet het natuurlijk nooit helemaal zeker, maar ik denk dat het er ixiet in zit." Breemer, een eerstejaars belofte uit Garderen, werd gisteren negende. Rentmeester tiende. „Hij was vandaag heel sterk, eigenlijk wist ik dat ook al wel van te voren", prees de vermoeide Rentmeester gistei'en zijn belangrijkste concuiTent kort na de finish, tex-wijl zijn vader en soigneur hem verzorgde. „Om dat ik door pech en blessures de laatste weken veel wedstrijden heb gemist, moest ik vandaag middenin het veld starten. Frank stond meer van voren. Het is erg moeilijk om die achterstand dan goed te maken. Ik heb geprobeerd mijn race rustig op te bouwen, renner voor ren ner te passeren. Gevolg is wel dat je veel in je eentje rijdt." Hoeveel renners Rentmeester ook pas seerde, dichterbij Breemer kwam hij niet. De Gelderlander sloeg al in de eer ste van zeven rondes een gat van onge Ruud Rentmeester loopt met zijn tiende plek op het NK net een WK-ticket mis. foto Coen de Jongh veer een minuut en behield die voor sprong tot het einde. „Wat ik ook deed, het werd niet minder. Op een gegeven mo ment zeiden mensen langs de kant dat we ongeveer dezelfde rondetijden reden, maar dichterbij kom je dan niet." Na afloop leek de Goesenaar goed te kun nen leven met zijn bronzen plak, was er zelfs redelijk tevreden mee. „Ik had al re kening gehouden met een uitslag zoals deze", zei hij terwijl een paar meter ver derop winnaar Brentjes werd belaagd door hordes journalisten en fans. „Naar vermogen heb ik vandaag gewoon een goede x'ace gereden. Weggeven Rentmeester werd deze week geplaagd door een zware verkoudheid en twijfelde of hij wel moest starten. „Maar" zei hij een dag voor de wedstrijd, „dan zou ik die plaats sowieso weggeven. Er staat heel wat op wat het spel. Als ik niet zou rijden, zou ik later blijven denken: wat ais?" Door zijn verkoudheid werd zijn voorbe reiding wel in de war geschopt. Hij kon amper trainen en vertrok pas gisteroch tend naar Limburg", in plaats van op vrij dag. De verkoudheid aan de vooravond van zijn misschien wel belangrijkste wed strijd van het seizoen paste goed in het pechjaar van de Goese mountainbiker. Daarin brak hij onder meer een midden- handsbeentje en tijdens het EK in Italië zag hij zijn ketting kapot gaan. „Condi tioneel was ik dit seizoen beter dan vorig jaar, maar door pech ging het steeds mis. Aan het begin van het jaar had ik op veel meer gehoopt. Laatst zeiden mensen te gen me: tijdens die wereldbekerwed strijd op Curacao reed je toch goed? Maar zelfs toen viel ik twee keer en had ik pech met mijn ketting." Door zijn resultaat van gisteren zag hij hoogstwaarschijnlijk zijn laatste kans op deelname aan een groot internationaal kampioenschap aan zich voorbijgaan. Rentmeester wordt volgend jaar elite en daar zal de strijd nog harder zijn dan in de jeugdcategox-ieën. „Ik denk dat de overstap naar de eliterenners op zich niet zo groot is, we rijden toch al bijna al tijd samen. Maar een wereldkampioen schap zal heel moeilijk te bereiken zijn. Als ik de komende jaren een stap vooruit kan maken, dan zou een EK nog wel tot de mogelijkheden behoren, maar dit was denk ik mijn laatste kans op een WK." van onze sportredactie SEEFELD - Levi Leipheimer heeft gisteren de vijfde etappe in de Ronde van Duitsland ge wonnen. De Amerikaan zege vierde in de rit tussen Bad Tölz in Duitsland en Seefeld in Oos tenrijk over een afstand van 163 kilometer. Dat was bijna 30 kilometer min der dan voorzien. Onder sterke aandrang van de wielrenners in de koers kortte de organisatie de koninginnerxrit in wegens het slechte weer in de bergen van het grensgebied. Temperaturen van net boven nul en een ijskou de wind op een hoogte van ruim 2000 meter waren teveel, von den de coureurs. Leipheimer is de troef van Ge- rolsteiner. Hij won de vorige edi tie van de Ronde van Duitsland. Onder de slechte weersomstan digheden ontsnapte hij vlak voor de finish in de eerste berge tappe deze ronde. Andrei Kas- jechkin uit Kazachstan werd tweede op drie tellen. Jens Voigt werd vierde en kon daardoor na afloop in het geel worden gehe sen. De Duitser nam de eerste plaats in het algemeen klasse ment over van zijn landgenoot Erik Zabel. Denemarken Fabian Cancellara heeft de Ron de van Denemarken gewonnen. De Zwitserse wielrenner, die za terdag de leiderstrui veroverde na zijn winst in de tijdrit, bleef gisteren in de slotetappe in de eindrangschikking de Austra liër Stuart O'Grady en de Duit ser Thomas Ziegler voor. De Duitser Robert Forster won delaatste etappe, een rit over 155 kilometer tussen Gilleleje en Frederiksberg. ANP/DPA door Wilko Voordouw GÖTEBURG - Als lange- afstandsloopster Lornah Kip lagat zich voorbereidt op een be langrijke wedstrijd, doet ze twee dingen. Ze traint als een be zetene en zodra ze haar kilome ters heeft gemaakt, gaat ze sla pen. Slapen als de kat, die zich prepareert voor een nachtelijke jacht op onvoorzichtige muizen. Maar in Göteburg, waar ze van avond de 10.000 meter loopt op het Europees kampioenschap, slaapt ze iets minder rustig dan noxmaal. Ze weet niet waar ze staat, want de afgelopen weken heeft ze zich minder goed kun nen voorbex-eiden dan normaal. Enkele dagen voor haar laatste wedsti'ijd op de weg, de Peach- tree in Atlanta raakte ze lichtg'e- blesseerd aan haar kuit. Een blessure, die alleen met rust kan genezen. Aan de vooravond van de wed strijd, die door de bookmakers wordt gezien als een strijd tus sen de tot Nederlandse genatura liseerde Keniaanse en de tot Turkse genaturaliseerde Ethiopi sche Elvan Abeylegesse, zegt de in het Noord-Hollandse Groet woonachtige Kiplagat (32) dat ze onzeker is. „Ik ben nei*veus. Normaal ben ik relaxed, ben ik sterk. Want het is fijn om Neder land op een goede manier verte genwoordigen. Nu is er een risi co, ik weet niet wat eruit komt." Daar komt bij dat de 10.000 me ter van vanavond eigenlijk de eerste grote baancompetitie is, waaraan ze sinds de Olympische Spelen van 2004 in Athene aan meedoet. Ze pakte buiten de baan sinds 2004 prijzen voor haar nieuwe land op het WK hal ve marathon (zilver), het EK veldlopen in Tilbui'g (goud) en het WK veldlopen in Fukuoka (zilver). Dat waren allemaal wedstrijden zonder de drukte van de baanatletiek, met lange wachttijden in de callrooms, tientallen officials, het zenuwen- gedoe voor de staxt - allemaal ei genlijk niets voor Kiplagat. Liever ligt ze, zoals voor de wed strijd in Fukuoka, ingepakt in een deken in een tent en laat ze zich een kwartier voor het start schot uit haar slaap wekken. Even inlopen en starten maar. Dus naast de onzekerheid over de kuit, is er ook nog eens het ge doe in zo'n stadion dat haar eni ge zorgen baart. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17