Rioolheffing onterecht geheven PZC Stikhewoon houdt van Zeeuws Rook en stoom vullen elkaar prima aan Bosgra steekt mederingrij ders naar de kroon Duitse eigenaars vakantiewoning boos op waterschap Zeeuws-Vlaanderen Hoor Frank van Cooten TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen jaagt toeris ten weg door hen onterecht een aanslag verontreinigingsheffing op te leggen. Het gaat om toeris ten, veelal Duitsers, met een va kantiewoning die niet is aange sloten op de riolering. Zij moe ten echter wel betalen. Dat vindt het Duitse echtpaar E. deRuijsscher en K. Blohm, ei genaren van een tweede huis in Oostburg. De Ruijsscher over weegt een klacht in te dienen bij de Nationale Ombudsman over het beleid van het waterschap. „Het is niet mijn persoonlijke zaak die ik hier belangrijk vind, maar meer het publiek maken van een overheidspolitiek die niet acceptabel of eigenlijk zelfs [crimineel is." De Ruijsscher voert het gevecht met het waterschap over de ver ontreinigingsheffing al sinds 1994. In dat jaar kocht ze de va kantiewoning. Het toenmalige waterschap Het Vrije van Sluis gaf haar in 1996 gelijk. De aan slag was onterecht opgelegd, om dat haar woning niet was aange sloten op de riolering. In 2002 begon het spel opnieuw. Wederom kreeg ze de aanslag en weer betaalden ze niet. Herinne ringen en dwangbevelen volg den. Deze procedure herhaalt zich ieder jaar tot op de dag van vandaag. De Ruijsscher en Blohm weten zeker dat zij niet de enigen zijn die verontreini gingsbelasting moeten betalen voor een riolering die er niet is. „Het motto van het waterschap is: diegene die het niet wil beta len, zal het ons wel laten weten. Maar veel toeristen met een tweede woning beheersen de Ne derlandse taal niet goed en beta len braaf voor iets wat ze niet hebben. Ik vind dit schandalig en zou wel eens willen weten hoeveel geld het waterschap on terecht heeft geïncasseerd." Het waterschap bewijst het toe ristisch imago met deze werkwij ze een slechte dienst, beweert 'het Duitse echtpaar. „De ma nier waarop het waterschap te De mossel heeft 4000 vrienden YERSEKE - Dat de mossel nog altijd veel vrienden heeft, bleek zaterdag in Yerseke. Bijna acht honderd mensen kwamen daar naar de eerste vriendendag van de Vrienden van de mossel. De stichting Vrienden van de mossel is een jaar geleden opge richt om tegenwicht te bieden aan vooral natuur- en milieuor ganisaties, die het de mosselsec tor zo moeilijk maken. Ze moet laten zien dat de mossel nog al tijd veel steun heeft vanuit de sa menleving. Dat lukt aardig, ge zien het aantal leden. Er zijn nu al meer dan vierduizend vrien den. Voor een aanzienlijk deel zijn dat mensen uit de mosselsec- i tor en politici. „Maar ik denk dat tweederde van onze leden 'gewone mensen' zijn", ver- klaart secretaris J. van Velzen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek. Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl werk gaat, is niet positief voor het imago van Zeeuws- Vlaande ren. De regio is zeer afhankelijk van het toerisme." Volgens woordvoerster M. van de Pas van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen hebben De Ruijsscher en Blohm deels ge- door Ali Pankow KERKWERVE - Bram Jumelet uit Bruinisse is zaterdag win naar geworden van het Open Zeeuws Palingrookkampioen- schap in Kerkwerve. Hij sleepte met 66 punten de Delta-Aal bo kaal binnen. Tweede werd Henk Willemse uit Zierikzee met 64 punten, op de voet gevolgd door Sjaak Berkenbosch uit Middel- harnis met 63,5 punten. De jury bestaande uit wethou der Ad Verseput, palingvisser Bram van den Hoek en produ cent van rookovens Hans Hilli- gers, is tevreden over het resul taat van het kampioenschap. „Over de gehele linie mooi van uiterlijk en goed van smaak. In tegenstelling tot voorgaande ja ren zijn de verschillen veel min der groot", luidt het oordeel. Dit kampioenschap wordt jaar lijks gehouden op het terrein van recreatieboerderij Van Lan- geraad als onderdeel van de in middels traditionele Rook- en Stoomdag. Het begrip 'stoom' tijdens deze manifestatie staat voor de in- lijk. „Het echtpaar heeft de aan slag verontreinigingsheffing on terecht ontvangen. Dat betreu ren we en we bieden hiervoor on ze excuses aan. Het waterschap stuurt vanaf 2005 echter een combi-aanslag. Behalve de ver ontreinigingsheffing staat daar breng van de Stichting Minia tuurspoorwegen Kerkwerve én de demonstraties van vele stoom-hobbyisten uit den lande. „Rook en stoom vullen elkaar prima aan. Samen met de paling- ook een 'omslag gebouwd' op. Die moeten ze betalen omdat ze eigenaar van een woning zijn. Alleen, deze belasting betalen ze ook niet en dat moeten ze wel doen. De verstuurde aanmanin gen hebben betrekking op dat deel." rokers komen we tot een mooie presentatie waar veel mensen op af komen", vindt vrijwilliger Wim Breen van de Stichting Mi niatuurspoorwegen. „Nou eerst even zelf roken", Er is veelvuldig contact geweest met het Duitse echtpaar, zegt Van de Pas. „Onze afdeling be lasting heeft vorige week nog twee mails gestuurd. Daar wordt jammer genoeg niet op ge reageerd. Het is onterecht dat het waterschap in de beklaag- zegt Wim Hillebrand, een van de deelnemers aan de wedstrijd terwijl hij genietend een shaggie opsteekt. Zijn zes palingen staan in de pekel en dat moet volgens hem wel een uurtje zo blijven voor ze de oven in kun nen. Zouten De kweekpaling van Van Lange- raad vergt een doordacht zou ten. „Die hebben een stugger vel letje dan paling uit de rivier", weten de meeste deelnemers in middels. Dat ze die kennis gebruiken, blijkt uit het feit dat de' eindre sultaten dicht bij elkaar liggen. Het vergt van de juryleden een secure beoordeling op uiterlijk (zowel in- als uitwendig) en op smaak. Het rookproces biedt met de di versiteit aan ovens en opperste concentratie van de deelnemers een aardig schouwspel voor de bezoekers. De pittige geuren zor gen voor extra dimensie. Nergens anders dan hier wordt het verschil tussen roken en sto men zo duidelijk. Een nostal gische miniatuur-stoomlocomo- denbank wordt gezet." Volgens Van de Pas is overigens geen sprake van een structureel pro bleem. „Ieder jaar gaan 51.000 aansla gen de deur uit. We krijgen daar minder dan één procent aan be zwaren op binnen." tief puft over het kleine brugge tje. „Ik stuur je wel een Word- bestandje via de e-mail", roept de ene man tegen de ander door een dikke stoompluim heen. „Zonder de uitvinding van de stoommachine destijds waren er nu geen computers", verbindt Mieke Baartmans uit Steenber gen beide perioden van de indus triële revolutie. Binnen de groep van stoomfanaten is zij als vrouw in de minderheid. „Ik vind het prachtig die kracht die water en vuur samen kunnen ontwikkelen", zegt Baartmans. Zij kocht twaalf jaar geleden een miniatuur-stoomtrekker in Engeland, gaf hem de naam 'Ko- bus' en rijdt daar nu veelvuldig mee tijdens stoommanifestaties in het land. De Rook- en Stoomdag in Kerk werve biedt ook een breed gesor teerde markt aan streekproduc ten en kraampjes met handge maakte artikelen. „Dat is mooi", vindt mosterdmaker Jaap Struik. „Dit past bij el kaar. Ik sta hier liever dan tus sen al die commerciële tenten met sieraden en trainingspak ken." door Sandra van de Vreugde KOUDEKERKE - Arjan Bosgra mag zeker tot de top van de Kou- dekerkse ringrijders worden ge rekend. De bescheiden Koude kerkenaar bewees zaterdag zijn kwaliteiten door als enige van de 54 deelnemers alle dertig rin gen in te steken. Hij bleef de nummer twee, Piet-Jan Reijnier- se een ring voor. Ook altijd succesvol als het om de prijzen gaat, is David van de Voorde. Deze keer won hij de grote finale en de kamp op de pollepel. Jaap Vos deed ook van zich spreken door de tweede be ker in de grote finale te winnen. Arjan Bosgra won de derde be ker. De kleine finale was een vrouwelijke aangelegenheid die werd gewonnen door Anita van Sluijs, voor Corine Geerse en Danique van de Broek. Kees de Kroo won de beker bij de zes oudste rijders en liet daar bij de broers Piet en Bart Bras ser achter zich. Debutante Ange lina van der Heijden was de trot se winnares van het versierings klassement. Zij versloeg de ge doodverfde favoriet Renate van de Voorde. Lianne de Visser ein digde als derde. Zaterdag stond ook de jaarlijkse klassementswedstrijd in Dom burg op het programma. Deze werd gewonnen door Roel Wil lemse, die ook als enige alle 30 ringen stak. De gebruikelijke ochtendbekers in Domburg wer den deze keer gewonnen door Bram de Visser en Martijn Min- derhoud. In het middagprogramma won Sander Willemse de eerste be ker. Simon de Visser won de tweede en dagkampioen Roel Willemse won de derde beker. De pollepel werd gewonnen door Robert Jan Provoost. Deni- se Klap is een aanstormend ta lent van de afdeling Domburg. Zij onderstreepte dat door de jeugdbeker te winnen. Coen Min- derhoud behaalde de eerste prijs in het versieringsklasse ment bij de trekpaarden en Wim Provoost werd tweede. Bij de overige rassen was het een fami lieaangelegenheid. De zusjes Pirson wonnen beide prijzen, waarbij Emma zusje Sylvie voor bleef. Vrijdagavond was het in Bigge- lcerke een topavond voor Karien Domincus en Rudi Brasser. Dit koppel rijdt al jaren samen bij het sjezenrijden in Biggekerke en ook regelmatig met succes. Deze keer dubbel, want naast de dagprijs met 79 van de 80 rin gen, wonnen ze ook de pollepel kamp. Tijdens de twintigste editie van deze sjezenrijderij in Biggeker ke werd zowel aan de boer als aan de boerin een beschilderd exemplaar uitgereikt. Op respectabele achterstand, van drie ringen, eindigden Jan- nie Louws en Perry Boogaard op de tweede plaats in het klas sement. De winnaars van vorig jaar, Marije Schreijenberg en Remco Heijboer moesten een stapje terug doen en eindigden met 75 ringen op de derde plaats. Wel wonnen zij, net als vorig jaar, de originaliteitprijs. Een jury beoordeelde alle sjezen op de kleding, de bloemstukken en de uitstraling. Tenslotte werd de rode lantaarh door Ma- riëlle en Ab de Visser, die met 42 van de 80 ringen staken, mee naar huis genomen. Agenda Z.R.V. Woensdag 9 augustus ringrijden Camping Ons Buiten in Oostkapel- Le van 18.30 tot 21.00 uur. Vrijdag 11 augustus ringrijden in boerenkostuum in de Torenstraat in Meliskerke van 14.00 tot 20.30 Zaterdag 12 augustus ringrijden in Ritthem aan de Dorpsstraat en in Nieuwland tijdens de dorpsfees ten Achter de Kerk van 8.00 tot 17.30 uur. agenda STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam- me, 14.00 uur (Nederlands) en 15.00 uur (Duits): De imker vertelt; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 10.30 - 11.30 uur: Bewegen voor ouderen; MIDDELBURG - Markt en Plein 1940, 10.00-24.00 uur: Kermis; OOSTKAPELLE - Museum Terra Ma- ris, 10.30 -12.00 uur: (W)onderwaterwe- reld, activiteit voor kinderen; Museum Terra Maris, 10.30 uur; Theatervoorstel ling Dieren op reis; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur: Ha tha yoga; 10.45 uur: 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembéles- sen voor beginners; 20.00 - 21.00 uur; Djembélessen voor gevorderden; Yoga zaal, 18.00 -19.00 uur: Kung Fu voor jon geren en volwassenen. maandag 7 augustus 2006 ,11 Surrender is een van de groepen die optreden tijdens het Dialect Popfestival in Westkapelle. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - In de muziektent za terdag bij het Kasteel van Batavia in Westkapelle lijken alle berichten over een terugloop van het dialect op on waarheid te berusten. De Zuid-Beve- landse tongval ontmoet de Walcherse, Zeeuws-Vlaamse en Brabantse 'en ieder een doet stikhewoon'. „Als ik in het Zuid-Bevelands zing, voel ik me het best", zegt Onno van de Linde, zanger en gitarist van de Bevelandse band, Stikhewoon. Het is zaterdag een soort dialectendag in Westkapelle met stevige rockmuziek, teksten in streektalen van bands met bij zondere namen: Du Driefstang, Grysl, Dunder of Bennie Hek en de Houdoe's. Het Dialect Popfestival in een tent bij het Kasteel van Batavia trekt veel be zoekers die van de muziek zijn gaan houden, door bands als Normaal en Sur render. „Goed voorbeeld doet volgen", zegt Jea- net Schipper, sologitariste en tekst schrijver van Stikhewoon. „Eigenlijk is Stikhewoon er door Kees (Wondergem, van Surrender) gekomen", zegt Onno. „Hij heeft ons niet gepusht om in het Zeeuws te zingen, maar hij is enthou siast en hij heeft ons muziek- en gitaar les gegeven", zegt hij. „Wij wilden zelf in het Zeeuws zingen. Ik vind Stikhe woon completer, door de Zeeuws tek sten en de liedjes klinken beter." De rockmuziek van eigen bodem verte genwoordigt een soort ons-kent-ons-gé- voel. Het Zeeuwse gevoel strekt verder dan de teksten op de T-shirts: De Republiek Zeeland, Hosternokke! of Kiek Uut, ier komme de Zeeuwen. „Door in het Zeeuws te zingen, krijg ik een vrij ge voel. Zeeland is vrijheid", vat Ernst-Jan Eversdijk, bassist van Stikhe woon samen. Het Zeeuwse dialect is ook gewoon een mooie taal, zegt hij„Net zoals ik het ook een mooi gezicht vind als ik een vrouw in Zeeuwse klederdracht zie lo pen. Die kleren en de taal maken alle maal deel uit van de Zeeuwse cultuur en geschiedenis. Daar hou ik van." Deze week bracht onderzoeker Dries- sen van de Radboud Universiteit Nijme gen naar buiten dat dialecten en streek talen terrein verliezen in het hele land. De teruggang in Limburg, Friesland en Zeeland verloopt trager dan elders in het land. In Zeeland is in enkele jaren tijd het dialect teruggelopen van 33 naar 32 procent. „Aan ons zal het niet liggen. Wij willen dat het Zeeuws blijft voortbestaan", zegt Van de Linde. „Maar ik denk toch dat over drie, vier generaties het Zeeuws ver uitgestorven is." Gewoner Bij Van de Linde thuis wordt Zuid-Be- velands gesproken. „Vroeger mochten we op school geen Zeeuws praten in de lessen, maar dat deden we toch. Nu is het veel gewoner om Hollands in en bui ten de lessen te spreken", zegt hij. „En foto Ruben Oreel als het niet meer op school gebeurt, is het einde verhaal." Tekstschrijver Jeanet Schipper heeft een 'kleine van twee jaar'. „We spreken nu alleen maar Nederlands met haar. Dat is de basis, maar daarna leren we haar Zeeuws spreken en brengen we haar Zeeuwse uitdrukkingen en begrip pen bij." Ernst-Jan Everdijks' moeder is een van de fans van Stikhewoon, die zaterdag in Westkapelle waren. „Ze hadden voor mij ook voor Hollandse teksten mogen kiezen, maar door het Zeeuws wordt Stikhewoon wel leuker", zegt ze. „Vroe ger, toen de kinderen klein waren, sprak ik Nederlands. Maar mijn kinde ren zeiden op een gegeven moment: ma, doe normaal." Normaal bleef het. Ook voor Jan Monte- narie, gitarist van Stikhewoon. „Maar ik spreek Zeeuws niet dagelijks. Mijn kinderen, tussen de 10 en 15 jaar, spre ken een vreemd mengseltje van Zeeuws en Nederlands. Ze maken een nieuwe taal. Ze zeggen altijd dat taal leeft, dus misschien verdwijnt het Zeeuwse oude dialect, maar ontstaat er een nieuwe, ei gentijdse taal." Vechtpartij in Kloosterzande KLOOSTERZANDE - In een horecagelegenheid in Kloos terzande zijn in de nacht van zaterdag op zondag rond één uur drie jongens in elkaar geslagen door twee man nen. Twee jongens van vijftien en zestien jaar uit de ge meente Hulst kregen het aan de stok met twee mannen toen een van de jongens in het passeren een opmerking maakte. Hierop ontstond een vechtpartij, waarbij de zes tienjarige op cle grond werd gegooid en in zijn gezicht werd gestompt. Vervolgens werden de twee jongens bui ten gezet door het personeel van het etablissement. De twee mannen volgden hen, waarop beide partijen weer slaags raakten. De vijftienjarige probeerde er vandoor te gaan en stapte in een auto. Eén van de mannen trok hem daar direct weer uit en begon weer op hem in te slaan. Een derde persoonleen 21-jarige man uit de gemeente Sluis, die ook naar buiten was gekomen om het opstootje te sussen, kreeg ook enkele ldappen. De zestienjarige jon gen hield er weinig aan over, behalve een gescheurd T-shirt en een gebroken halsketting. De andere jongen liep een gebroken tand en een gescheurde lip op, en had een buil op zijn hoofd. De politie heeft de twee mannen, 30 en 33 jaar en afkomstig uit de gemeente Hulst, aange-. houden. Politie kan grap niet waarderen OOSTBURG - Agenten zagen zaterdagnacht om 3.25 uur op het Eenhoornplantsoen in Oostburg twee mannen lo- pen met (allebei) een stoel onder hun arm. De beide mannen, 25 en 26 jaar oud en afkomstig uit het Belgische Knesselax-e en Oostburg, wilden de stoelen mee- nemen om ze (bij een van hen) thuis neer te zetten. Op een later tijdstip zouden ze dan wel vertellen aan de eigenaar van de stoelen dat deze bij hen thuis stonden. „Het was een grapje", aldus een van de verdachten. Tegen de man nen wordt proces-verbaal opgemaakt. „En dat is geen grapje", aldus een woordvoerder van de politie. Bromfietser negeert rijontzegging GOES - Een 24-jarige bromfietser uit de gemeente Schou- wen-Duiveland is in de nacht van zaterdag op zondag twee keer aangehouden. Rond kwart voor vier zagen agen ten dat hij op de Markt in Goes nogal vreemd rijgedrag vertoonde. Na een test bleek dat de man alcohol en soft drugs had gebruikt. Hij kreeg daarop een rijverbod van twee uur opgelegd. Binnen dat tijdsbestek kwamen agen ten hem op de Tweede Deltaweg bij Kats echter weer rij dend op zijn brommer tegen. Daarop is hij opnieuw naar het bureau gebracht. Dief slaat om zich heen SLUIS - In een winkel in de Kapellestraat in Sluis is gis termiddag rond vijf uur een 48-jarige man met een onbe kende verblijfplaats aangehouden. De man was aan het winkelen. De bedrijfsleider vroeg of hij even in de tas van de man mocht Mjken. Dit werd, na enige aarzeling, toege staan. De bedrijfsleider zag er goeder-en in zitten die af komstig waren uit zijn winkel. Meteen hierop ging de man er, met de tas, vandoor. De bedrijfsleider ging hem achterna en kon hem met hulp van omstanders ontzetten. De man begon als een wilde om zich heen te slaan en te schoppen. Hij werd overgedragen aan de politie en op het politiebureau is een verklaring van hem opgenomen. Bram Jumelet winnaar Open Zeeuws Palingrookkampioenschap Volgens de jury van het Open Zeeuws Palingrookkampioenschap in Kerkwerve waren de palingen over de gehele linie mooi van uiter lijk en goed van smaak. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11