Gouden Dekker schudt traditie af PZC Wesley Sneijder redt Ajax op nippertje Eerste show van Geestverruimende middelen voor UCI AZ loopt slecht al Wielrenners Astana onderzocht op dope Van den Hoogenband pijnvrij naar brons EK-winst op 100 meter vlinderslag zaterdag 5 augustus 2006 Politieagent verongelukt bij rondt SCHWEINFURT - Tijdens de tweede etappe van de Ei de van Duitsland is dinsdag een politieagent veronge] Dat maakte de organisatie gisteren bekend. Een 37-jaJ motoragent was bezig met de inspectie van het parfo toen hij werd geschept door een vrachtwagen. De was op slag dood. Opmerkelijk genoeg gebruikte de agent zijn zwaailicfc Het is onbekend hoe de vrachtwagenchauffeur hem J het hoofd heeft kunnen zien. Een collega van de poli;.' man raakte gewond. ANP/SID Duits talent Ciolek troeft Zabel af SCHWEINFURT - De Duitser Gerald Ciolek (19), d J gend jaar voor T-Mobile rijdt, heeft gisteren in de van Duitsland de ervaren spurter Erik Zabel afgetro; De jonge coureur van Team Wiesenhof bleek in de der rit, van Witzenhausen naar Schweinfurt, de rapste in massasprint. Zabel werd tweede, André Greipel dei De Rus Vladimir Goesjov behield de leiding. ANP/DP,\ Ex-formule 1-coureur botst op her CHICAGO - Christiano da Matta, oud-formule I-cour is met zware verwondingen overgebracht naar een ziele huis nadat hij tijdens een training in de Amerikaanse! ceserie Champ Car op een hert was gebotst. Da ]fe werd in het ziekenhuis geopereerd aan zijn hoofd. Hij; ter observatie op de intensive care. ANP O'Grady verlengt contract bij CSl PARIJS - De Australische wielrenner Stuart O'Grc heeft zijn verblijf bij het Deense CSC met twee jaani lengd. Hij werd gisteren in de Ronde van Denemarken! klopt in de sprint, maar veroverde wel de leiderstrui,! dagzege ging naar de Duitser Robert FÖrster. ANP/Aft Zeiler Le Fevre leidt weer bij WK MARINA DEL REY - Zeiler Steven le Fevre staat op! WK laser weer op de eerste plaats. De Nederlander!e overde gisteren, na tien van de twaalf races, de kopposi bij het Amerikaanse Marina del Rey. Steven Krols speelde een plaats in de topdrie. Hij finishte in denegi de en tiende race respectievelijk als veertiende en als; ventiende, waardoor hij naar de vierde plaats zakte, Al Alonso krijgt zware straf na ruzie BOEDAPEST - Robert Doornbos speelde gistex-en eent rol in de strijd om de wereldtitel in de Formule 1. Titels dediger Fernando Alonso meende dat de Rotterdam: tijdens de vrije training op de Hongaroring te langa: aan de kant ging en maakte vervolgens met een doldrie actie zijn ongenoegen duidelijk. De wedstrijdcommissarissen oordeelden dat de mant* vre van Alonso onacceptabel was. De straf was zwaar, elke fase van de kwalificatie (vandaag) wordt er twee; conden bij Alonso's tijd opgeteld. Daardoor begint Renault-coureur mogelijk vanaf de achterste rijen aan GP van Hongarije. Dat is gunstig voor Michael Schun cher, die Alonso al tot elf punten is genaderd. ANP Gomes moet duel met Ajax missen ZEIST - PSV mist in de wed strijd om de Johan Cruijff- schaal en in het eerste competi tieduel doelman Gomes. De Braziliaan is door de KNVB voor twee duels geschorst. Hij zou op 7 mei tijdens PSV-Ajax een trappende beweging hebben gemaakt richting Ajacied Wes ley Sneijder. Gomes kan nog in beroep gaan tegen de straf. ANP KNVB schorst Van den Bergh vijf wedstrijden ZEIST - De KNVB heeft Ricky van den Bergh (RKC) vijf duels, waarvan één voorwaardelijk, ge schorst omdat hij in een oefen duel een tegenstander sloeg. De uitsluiting geldt competitie-, oefen-, playoff- en bekerduels. Van den Bergh sloeg zijn oppo nent in een oefenduel met Cam- buur, van welke ploeg Rick Hooijboer ook een tegenstander sloeg. Hij kreeg drie duels. ANP Pancev krijgt na 15 jaar alsnog de Gouden Schoen SKOPJE - Darko Pancev heeft vijftien jaar na dato alsnog de Gouden Schoen gekregen. De voetballer werd in '90-'91 Europees topscorer en maakte 34 goals voor Rode Ster Belgra do. Wegens een Cypriotisch pro test werd de huldiging destijds uitgesteld. Gisteren kreeg Pan cev de prijs uit handen van Michel Platini, kandidaat-voor zitter van de voetbalbond Uefa. ANP door Jop van Kempen AMSTERDAM - In het eerste thuisduel van het seizoen speel de Ajax met 1-1 gelijk tegen de Italiaanse kampioen Internazio- nale. Het was een aardige pre sentatie aan het eigen publiek. Met een prachtig doelpunt vier minuten voor tijd voorkwam We sley Sneijder dat Ajax 'debuteer de' met een nederlaag. Vanaf een meter of twintig krulde de international een schot in de ver re hoek: 1-1. In de twintigste mi nuut was Inter via Solari op voorsprong gekomen nadat Maarten Stekelenburg een schot van Olivier Dacourt niet kon ke ren. Het late doelpunt van Sneijder was terecht, maar kwam als een verrassing. Het was niet de eni ge verrassing van de avond. Ajax speelde in de eerste helft namelijk met een zogenaamde open linkerkant. Waar de nieu we aanwinst Kenneth Perez in de voorbereiding louter als links buiten opereerde, stond hij giste ren achter spits Klaas-Jan Hun- telaar. Veel van de aanvallen van Ajax gingen in de eerste helft over de rechterkant, waar Tom de Mul niet zoveel bruikba re ballen kon afleveren. De Belg kon tegen Inter weinig potten breken. Mauro Rosales, vorig sei zoen de vaste rechtsbuiten, zat in de eerste helft op de bank. Verse krachten In de tweede helft viel de Argen tijn in. Met hem betraden nog twee andere verse krachten het theater. Markus Rosenberg verving Perez en Hedwiges Ma- duro verving de 19-jarige Belg Jan Vertonghen. Met die wissels kreeg Ajax ook het vertrouwde vleugelspel weer terug. Ro senberg ging als linksbuiten spe len. Daardoor gingen de Amsterdam mers iets beter voetballen, al leidde het niet tot doelpunten. Ajax begon met de Belg Vertong hen en ook de aankopen Jaap Stam, Gabri en George Ogararu stonden in de basis. Aanvoerder Stam leidde de defensie met vas te' hand. Ogararu presenteerde zich aan het mager opgekomen thuispubliek (ongeveer 22.000 toeschouwers) als een goede voetballer. Gabri toonde zich een tactisch sterke middenvel der met veel loopvermogen. De nieuwe aankopen van Ajax lij ken wel de groei van John Heit- inga te dwarsbomen. Die kan goed uit de voeten als rechts back en centrale verdediger, maar Stam en Ogararu hielden hem op de bank. Stam zal dat, als hij fit is, elk duel doen. Dat zal een zure ervaring zijn voor Heitinga die vorig seizoen veel speelde en ook op het WK in Duitsland nog actief was. Hedwiges Maduro speelde gis teravond ook maar één helft, al heeft hij nog een lichte conditio nele achtei'stand ten opzichte van de andere spelers. GPD Ivan Cordoba van Inter Milan (2) is Ajacied Gabri kwijt, die op zijn beurt de bal uit het oog dreigt te verliezen, foto Toussaint Kluiters/ANP Rood Scholes en Rooney in Arena AMSTERDAM - Wayne Rooney cn Paul Scholes van Manchester United kre gen gisteren op het Amster dam Tournament tegen FC Porto allebei een rode kaart. Rooney, die na twintig mi nuten scoorde, deelde in de 41ste minuut bij een lucht duel met Pepe een elleboog uit. Scholes kreeg na rust direct rood van de Neder landse scheidsrechter Ruud Bossen na een zware overtreding op Queresma. Ondanks de rode kaarten won Manchester United met 3-1 van Porto. GPD De met een overdosis zelfvertrou wen uitgeruste wieier journalist Jean Nelissen mag de plank dan wel eens verschrikkelijk misslaan, in de Tour de France was hij een van de heel weinigen die meteen zeiden dat de krachttoer van Floyd Landis lichame lijk gezien onmogelijk was. De ene dag volledig in elkaar storten en de dag er na het peloton op een hoopje rijden, is alleen weggelegd voor wezens van een andere planeet of voor pillenslikkers. Nelissen kreeg al snel zijn voorlopige gelijk. De manier waarop dat ging, was echter tenenkrommend. In het straf recht is het een goed gebruik dat ie mand pas schuldig is als hij is veroor deeld. Mensen kunnen nog zo hard roe pen dat Piet Pieterse een boef is, wij vinden dat met zijn allen pas echt als de rechter vindt dat dat onomstotelijk is bewezen. Juist door hoge heren van de wereldwie lerbond UCI, van wie je zou verwach ten dat ze Jan-met-de-pet zouden wij zen op de ins en outs van de regelge ving, treden deze regel met voeten. In het wielrennen was het een goed ge bruik dat iemand pas voor dopingge- bruik wordt veroordeeld nadat de A- en de B-staal van bloed en/of urine po sitief zijn bevonden. Bovendien treedt de wielerbond pas naar buiten wan neer de uitslag van de B-staal bekend is. Twee dagen na de Tour ging al het ge rucht dat een renner uit de toptien een afwijkend resultaat had bij een doping controle. De dag erna kwam het be richt dat het niet om een Spanjaard, een Fransman of een Italiaan ging. En de dag daarna werd bekend dat Floyd Landis de betrokken persoon was. De bron van al dat nieuws moet wel heel erg dicht in de buurt van de UCI heb ben gelegen. Dat de halve wereld daarna gaat roe pen dat het een schande is dat de Tour winnaar doping heeft gebruikt, is tot daar aan toe. Maar dat de wielerbond zijn deuntje meeblaast in de orkaan van reacties is beschamend. Niemand bij de UCI die op het idee komt nog even te wachten met beschuldigingen, niemand die optreedt wanneer een bron van binnen de UCI naar een Ame rikaanse krant lekt dat in de urine van Landis lichaamsvreemde testosteron zat. Vandaag wordt door diezelfde UCI be kendgemaakt of ook in de B-staal van het bloed van Landis een te hoge waar de testosteron zat. Mocht dat zo zijn, dan mag de UCI moord en brand schreeuwen. Ben vooral benieuwd naar de reactie wanneer de B-staal negatief Het is overigens merkwaardig dat de A- en de B-staal door hetzelfde labora torium zijn onderzocht. Als de onder zoekers bij de analyse van de A-staal een fout hebben gemaakt, dan zullen ze dat bij de B-staal hoogstwaarschijnlijk opnieuw doen. De kans dat Floyd Landis iets doms heeft gedaan, is groot. De kans dat zijn advocaten dat ook zullen doen, is aan merkelijk kleiner. De affaire Landis zal nog in lengte van dagen nasudde- ren. Misschien kunnen ze bij de UCI in de tussentijd wat geestverruimende middelen gebruiken. Koen de Vries door Ruud Ramler ALKMAAR - Tien jaar geleden was hij er als trainer van Ajax bij toen de opening van de Are na in het water viel. Gister avond kreeg Louis van Gaal een déja vu. Nu op de bank van AZ liep de eerste voorstelling in een nieuw stadion wéér niet goed af. Arsenal won met 3-0. Als openingswedstrijden zijn be doeld om vertrouwen op te doen, loopt AZ voorlopig met de ziel onder zijn arm door het nieuwe onderkomen. Aan de an dere kant kreeg Van Gaal tegen Arsenal de bevestiging van wat hij al wist. Er wacht hern een berg werk om AZ er na de grote metamorfose weer toonbaar bij te laten lopen. De verliezende fi nalist van de Champions Lea gue hoefde niet eens de sterkste formatie mee te brengen om de onvolkomenheden bij AZ aan het licht te brengen. Want ook zonder Freddy Ljungberg en de as van Lehmann, Rosicky en sterspeler Thierry Henry liet de Engelse gast zijn gastheer tril len en beven op het eigen feest. Hoewel de verdediging van AZ op slechts één plaats is gewij zigd, nieuwkomer Gijs Luir; verdrong routinier Barry C: dam naar de bank, vond! senal juist daar voor rust ste; de doorgang naar doelman Ji Didulica. Hij redde soms {nj maar was met zijn enige foir, tien minuten voor rust ook i? antwoordelijk voor de goalu Gilberto Silva (0-1). AZ miste de creativiteit oit deze fase van de voorbereid: een wa'ardige tegenstanders de hooggewaardeerde bezoè te zijn. Ook omdat de sterks jongde ploeg met ontzag opis naar Arsenal dat niet eens t uit ging. Aan de kant kont Gaal zijn aantekeningenbod vol krabbelen met aandacl punten voor de komende tijd Khalid Sinouh was na rusts antwoordelijk voor de 0-2 0-3. De concurrent van Didtii liet eerst een knal van afsta: los. Emmanuel Adebayorpk teerde simpel (0-2). Even li' veroorzaakte Sinouh een stn schop tegen Robin van Pffij De Nederlandse blikvangerj Londen bepaalde de eindslsj persoonlijk op 0-3 en gafb feest van de opening van! nieuwe stadion van AZ een (fa ker rouwrandje. GPD door Edward Swier DEN HAAG - Vier Spaanse wielrenners (Joseba Beloki, Mar cos Serrano, Unai Osa en Angel Vicioso) wacht mogelijk een do- pingproces in Italië. Het kwar tet van de Astana-ploeg wordt ervan verdacht dat het met do ping in het lichaam deelnam aan wielerkoersen in Italië. Beloki, Serrano, Osa en Vicioso werden eerder genoemd in Ope ration Puerto. Ze waren lid van de Liberty-ploeg van Manoio Saiz en behoren tot de verdach ten die hun toevlucht namen tot bloeddoping van de Spaanse arts Eufemiano Fuentes. Volgens de Spaanse krant El Pais heeft een Italiaanse procu reur, Maria Cristina Rota uit Bergamo, documenten opge vraagd bij de Spaanse justitie. De papieren zouden aantonen dat het kwartet, terwijl heli ping had gebruikt, deelnam i wielerkoersen in Italië. In Italië is een strenge wetgeving van kracht. Rotai het kwartet ondervragen daarna mogelijk in staat van! schuldiging stellen. De Italië se autoriteiten hielden Seffi in de gaten sinds de laatsteE( de van Italië. Hij gaf in mei' dens de twaalfde etappe op: ernstige ziekteverschijnsel hoge koorts en overgeven. sen constateerden een vergJ" ging door medicijngebruik- Het onderzoek zal Astana tó slecht uitkomen. De ploeg i» namelijk net de Prptour-licö tot en met 2010 aangevraagd wil de plaats van Liberty-S® ros innemen. Daarvan wasM nol Saiz ploegeleider. Hij de licentie waarschijnlijk vanwege zijn betrokkenheid de Spaanse dopingaffaire. Cf door Arjen Vos BOEDAPEST - Het was een kwalijke gewoonte van Inge Dekker: snel zwemmen in de se ries en halve finales, maar niet thuisgeven als het er écht om ging. De gouden medaille die ze gisteravond op het EK in Boeda pest op de 100 meter vlinderslag veroverde, is daarom meer dan alleen een stukje eremetaal. Het is bovenal een therapeutisch middel, hard nodig op weg naar een status als wereldtopper. Dekker ging gisteren weer eens zeer snel van start, leverde op het laatste stukje fors in, maar behield een flinke voorsprong op de nummers twee en drie, Mo- ravcova en Popchanka. Waar Dekker 58,35 seconden op het bord zette, tikten de Slowaakse en de Francaise in 58,98 en 59,06 aan. Overigens deed de sterkste zwemster op dit num mer, de Poolse Jedrzejczak, gis teren niet mee. „Ik wilde zó graag", hijgde Dek ker nog na bij het uitzwembad. „Ik wist dat ik het nü moest doen. Ik voelde me ook wel wat minder onzeker dan normaal." Want zenuwen zijn ook een pro bleem bij de twintigjarige psy chologiestudente. Bevangen door nervositeit neigt ze er vaak naar de opdrachten van de coach in de wind te slaan. Twee door Arjen Vos BOEDAPEST - Het was geen verrassing dat Fillipo Magnini zich gisteren weer kroonde tot koning van Europa op de 100 meter vrije slag. Pieter van den Hoogenband wekte de indruk te vreden te zijn met zijn derde plaats, net achter de verrassen de Zweed Nystrand en net voor de Fransman Bousquet. Toch was de tijd geen meeval ler, ook al dook Van den Ploogen- band voor het eerst in twee jaar onder de 49 seconden. Eerder in de week repte de zwemmer uit Geldrop over 48,5 als streeftijd, terwijl coach Jacco Verhaeren op een tijd tussen 48,5 en 48,8 hoopte. Het werd 48,94. „Ik ben net niet goed genoeg", zei Van den Hoogenband. „Maar ik sta toch weer op het podium. Ik doe weer mee. Dit is weer een be langrijke stap voorwaarts." Belangrijker dan brons of geen brons is de constatering dat hij. geen pijn meer heeft. Het goud op de 200 meter vrije slag, eer der deze week, was een grote op steker, het brons van gisteren een mooie bonus. „Ik ben hele maal pijnvrij, daarom loop ik hier ook met een glimlach rond. Normaal realiseer je je niet hoe fijn het is als je nergens last van hebt, als je gezond bent. Ik kan weer fluitend mijn sokken aan trekken. Dat is wel eens anders geweest." Tiet EK gaf hem de be vestiging dat hij een paar jaar vooruit kan. In Peking wil hij in 2008 weer olympisch kampioen 100 meter worden. Gisteren werd Chantal Groot achtste op de 100 meter vlin derslag. Hinkelien Schreuder plaatste zich niet voor de finale 50 rugslag (negende). Linda Bank werd in de halve finale van de 200 vrij twaalfde en werd uitgeschakeld. GPD maanden geleden ruilde ze haar trainer Dick Bergsma in voor Jacco Verhaeren. De nieuwe coach stelde na de winnende ra ce van zijn pupil dat ze zich op nieuw niet aan de afgesproken tactiek had gehouden. „Het is ook geen goede tijd, 58,35. Okay, ik heb altijd wel wat te zeuren, maar ze kan nu al in de 57 zwemmen. Dat zal ook moe ten, wil ze in de wereldtop mee kunnen. De concurrenten zwem men tussen de 57,2 en 57,5." Positieve dingen De coach probeerde vooraf wat spanning weg te nemen. „Onder weg naar de voorstart zei Inge: 'ik haat dit'. Daarom ben ik extra lang bij haar gebleven en heb ik haar gewezen op de posi tieve dingen. Hoe mooi zo'n fina le is, de sfeer, het stadion." Die benadering pakte gisteren in ieder geval goed uit. Dekker noemde de zege de bevestiging dat de overstap naar Verhaeren de juiste beslissing was. „Plij maakt me zekerder, gelooft in me, gelooft dat ik het kan. Su per om onder hem te mogen zwemmen. Hij vertelt me ook hoé ik moet zwemmen, hoeveel slagen onder water en meer van dat soort dingen. Daar hebben we al hard op getraind." Verhaeren vindt dat Dekker 'zes van de tien dingen goed doet en de andere vier dus niet'. Hij heeft meer tijd nodig om de zwemster te vormen. Want haar mogelijkheden zijn groot. Soms moet Verhaeren wel eens aan In ge de Bruijn denken als hij Dek ker ziet zwemmen. De Bruijn is nog steeds wereldrecordhouder (56,61) op de 100 vlinder. „Dek ker vertrekt net zo hard als De Bruijn, maar verliest op de twee de baan anderhalve seconde. Dat kan beter. Ik zou De Bruijn tekortdoen als ik zou beweren dat Dekker dat wereldrecord wel even zal verbreken. Maar ik Zwemster Inge Dekker weet het: met het goud op de vlinderslag is ze verlost van de vervelende gewoon- zie het wel in haar zitten." GPD te om niet thuis te geven op de momenten dat het er echt om gaat. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 56