België blijft worstelen met vragen Experts waarschuwen Blair en Bush voor mislukking in Irak Liefde en duisternis PZC Trekpaard Tien jaar na affaire Dutroux is justitieapparaat nog steeds hetzelfde 5 augustus 1956 zaterdag 5 augustus 2006 De positie van de Rotterdamse haven stas onder druk. Neerlands economische trek paard verliest terrein op Belgische en Dui: se concurrenten. Volgens havendirecteur Har; Smits zijn de teleurstellende groeicijfers (1,1 jt plaats van de verwachte 5 procent) te wijten aa: automatiseringsproblemen bij containeroverslaggj. gant ECT en aan ruimtegebrek in de RijnmoB; voor nieuwe activiteiten. Rotterdam wacht op de Tweede Maasvlakte, maa; de planontwikkeling loopt langzaam en daaror worden de eerste containers op die nieuwe vlakt; pas medio 2013 aangeland. Met het oog op de mor, diale groei van het containervervoer, nu zo'n 1| procent op jaarbasis, zijn reders niet zo geporteerd van lang wachten op overslagruimte. Zij wijkei, met hun vrachten uit naar havens waar uitbrei ding met voortvarendheid wordt aangepakt, Wij de ontwikkelingen rond Tweede Maasvlakte en dJ Westerschelde Container Terminal (WCT) plaats1 naast de plannen (en realisering) van het Antwerp, se Deurganckdok, zal tot de conclusie komen dal de Belgen slagvaardiger en voortvarender bezi; zijn. Rotterdam kan daar weinig aan doen, maar Smit: en de zijnen hadden de voorbije jaren wel in het sa. menwerkingsverband ESM met een wat groteren, thousiasme kunnen meehelpen aan de planontwil;, keling voor de WCT in de Sloehaven. Dat is niet ge-: beurd en feitelijk een gemiste kans. Temeer, om dat in aanloop tot een containerterminal in Vlissic gen, in Zeeland enkele jaren terug al begonne; had kunnen worden met het ontwikkelen van cot! tainervolume. Dat is pas kortgeleden gebeurd, me de uitbreiding van Kloosterboer en de vestiging van Sea-Invest. Was die lijn eerder ingezet, da: had Rotterdam nu geen vracht hoeven te verspele' aan Zeebrugge en Antwerpen en dan waren de re venuen van het schuiven met dozen binnen di grenzen van Nederland gebleven. Voorzitter W. van Gelder van de Nationale Havet raad, de Zeeuwse Commissaris van de Koningin vindt dat de besluitvormingsprocessen over zake van groot (economisch) belang minder omslachtt en sneller moeten verlopen. Hij staat daarin niet al leen. Maar hij wil daarnaast dat Rotterdam dj Vlaamse havens meer als partners dan als concur renten gaat beschouwen en meer de grensover schrijdende samenwerking zoekt. Komt er dus oa neer dat Rotterdam zijn ziel zou moeten verkoper' aan de duivel. door Ton van Lierop Italië had begin jaren negentig zijn operatie 'Schone Han den', die het land plots van de maffia moest zuiveren. België dacht tien jaar geleden met de arrestatie van Mare Dutroux ook de sleutel in handen te heb ben om tal van mysteries op te lossen. Maar tien jaar na de aan houding van het 'monster van Marcinelle' op 13 augustus 1996 blijft België met tal van vragen zitten. De verdwijning van vele kinde ren, de raadselen rond de Bende van Nijvel die eind jaren tachtig 28 onschuldige burgers dood schoot in supermarkten en tal van vormen van corruptie en sjoemelarij: Mare Dutroux leek de spin in het web, die gemani puleerd door machtigen in het middelpunt van schandalen stond. Tien jaar later blijkt de in 2004 tot levenslang veroordeelde Dut roux echter hooguit de moorde naar van vier meisjes en het brein achter de ontvoering van nog eens twee anderen, die me dio augustus 1996 uit zijn klau wen konden worden gered, België, dat jarenlang had ge leefd met tal van onopgeloste schandalen, stond in de zomer van 1996 ineens in het interna tionale brandpunt. Mare Dut roux zou volgens de bedenkers van grote complottheorieën het deksel van een stinkende put gaan lichten. Veel zuiderburen kunnen er tot op de dag van vandaag echter nog steeds niet mee leven dat de op zich al verschrikkelijke moor den op de vier meisjes Julie, Mé- lissa, An en Eefje de enige te be wijzen strafbare feiten waren. De zaak-Dutroux was al snel ge boren in de nieuwsarme zomer van 1996. Met honderden Brus selse correspondenten binnen de landsgrenzen, die op dat mo ment geen Europese berichtge ving konden aanbieden, stortte het hele internationale mediage weld zich op Dutroux. De voorwaardelijke vorm, ofte wel het gebruik van het woord Mare Dutroux (r) en zijn ex-vrouw Michelle Martin in het gerechtshof in Arlon. Italië had begin jaren negentig zijn operatie 'Schone Han den', die het land plots van de maffia moest zuiveren. België dacht tien jaar geleden met de arrestatie van Mare Dutroux ook de sleutel in handen te hebben om tal van mysteries op te lossen. Maar tien jaar na de aanhouding van het 'monster van Marcinelle' op 13 augustus 1996 blijft België met tal van vragen zitten. foto ANP 'zou', voerde daarbij de boven toon. Dutroux zou dit geweten hebben, dat gedaan hebben en zou ook nog eens door deze of ge ne op pad zijn gestuurd om voor hooggeplaatste politici of zaken lieden kinderen te ontvoeren. Het proces-Dutroux in 2004 in het Waalse Aarlen ontnuchterde dergelijke visies behoorlijk. In de tussentijd bleken tal van an dere schandelen of niet te be staan, of al te zijn opgelost of veel minder groot dan voorge spiegeld. Tijdens de rechtszaak werd eer der het beeld geschetst van een geperverteerde en marginale eenzaat die enkele 'kleine garna len' rondom hem zelf wist te ex ploiteren: een drietal aan lager wal geraakte personen, onder wie zijn eigen echtgenote. Dutroux bediende zich echter van te gammele autobusjes en te gebrekkig materiaal om echt de pion in de handen van een grote professionele bende te zijn. Wel was iedereen zwaar onder de indruk van zijn gruwelkelder in Marcinelle bij Charleroi, waar hij wekenlang de meisjes Sabine en Laetitia verborgen hield. Het bezoek van rechters, jury, getuigen en de twee overle vende meisjes aan de kelder werd daarmee ook het emotione le hoogte- of juist dieptepunt van de rechtszaak. Fantast Dutroux bleek tijdens het pro ces en de jaren daaraan vooraf gaande verhoren vooral een gro te fantast. De ene getuigenis werd snel vervangen door een andere bekentenis, om deze ver volgens weer te ontkennen. De naar eigen zeggen in zijn ei gen jeugd misbruikte, of eerder verwaarloosde Mare Dutroux was iemand die zichzelf cen traal stelde en naar eigen zeg gen eerder kinderen had willen redden dan ze te misbruiken. Tegelijkertijd doken ook verha len op over gewelddadig gedrag van Dutroux, die zich naast kin dermisbruik ook bezondigde aan autodiefstal en afpersing van handlangers. Zo hield hij in 1995 gedurende een nacht drie jongeren op hardhandige wijze vast, die een door hem gestolen vrachtwagen weer hadden wil len ontvreemden. In dergelijke gevallen ging hij gewelddadig en tegelijkertijd ge vaarlijk geslepen te werk, onder meer door een compaan te ver giftigen met een overdosis opge spaarde slaaptabletten en hem later levend te begraven. Ook in andere gevallen gebruikte hij slaapmiddelen, die hij overhield aan zijn behandeling door een psychiater voor een serie ver krachtingen eind jaren tachtig. België zat bij de aanhouding van Dutroux vooral met de vraag hoe het mogelijk was dat een veroordeelde voor verkrach ting van minderjarigen al weer na drie jaar was vrijgelaten. Een speciale Kamercommissie, genoemd naar de onbekende li berale politicus Mare Verwilg- hen, concludeerde daaruit dat de Belgische ziekte, de algehele neiging in België om zaken op zijn beloop te laten, de oorzaak was van dergelijke excessen. Belgische ziekte De Belgische ziekte was er vol gens Verwilghen en co. ook schuldig aan dat Dutroux in meerdere gemeenten uitkerin gen kon ontvangen en er ver schillende schuilplaatsen in uit gewoonde huizen op na wist te houden. De zaak-Dutroux leid de door het Kameronderzoek wel tot tal van aanbevelingen om de vervroegde invrijheidstel ling aan te pakken. In de volgende, paars-groene re- gering-Verhofstadt faalde Ver wilghen echter als minister van Justitie in zijn pogingen verbete ringen door te voeren. Daardoor werd in juni opnieuw een ver vroegd vrijgelaten veroordeelde voor kindermisbruik opgepakt als hoofdverdachte voor de moord op de Luikse meisjes Sta cy en Nathalie. Mede om die reden lijkt België de zaak-Dutroux opnieuw te be leven. Verder wordt de publici teit rondom hem nog gevoed door regelmatige berichten in de media over buitenissig ge drag in de gevangenis, waar hij opmerkelijk genoeg ook veel fan mail krijgt. De zuiderburen lijken Dutroux nog niet helemaal verteerd te hebben. Mogelijk wordt hij hele maal nooit echt verteerd. ANP door Carel Goselinq Dagelijks komen er in Irak gemiddeld zo'n honderd mensen om door bomaanslagen. Desondanks hielden de Ameri kaanse en Britse autoriteiten aanvoerders van de internatio nale troepenmacht die Irak be gin 2003 binnenviel, tot nu toe vol dat het ging om een strijd te gen opstandige elementen. Irak was op weg naar een stabiele de mocratie. Het zorgvuldig opgebouwde beeld is deze week bruut ver stoord. En dat door mensen die weten waarover zij het hebben. Zoals de voormalige Britse am bassadeur in Irak, William Pa- tey. Hij keerde vorige week uit Bagdad terug naar Londen. In een memo aan premier Blair sprak hij vrijuit over de situatie in Irak. De inhoud is nu uitge lekt. De diplomaat schreef: het vooruitzicht van een burgeroor log en een splitsing van Irak is op dit moment aannemelijker dan een succesvollevan het land tot een stabiele democratie. Pa- tey zegt te twijfelen aan de haal baarheid van Amerikaanse plan nen om in Irak een regering te vormen die kan overleven en de verdediging zo kan organiseren dat Irak een partner wordt in de strijd tegen het terrorisme. Patey voorspelt dat het nog vijf tot tien jaar een zooitje' in Irak zal zijn. Hij noemt het ko mende half jaar beslissend. Hij waarschuwt met name voor de sjiitische militie Jaish al Mahdi. Die mag volgens hem geen 'staat in een staat' worden, zo als Hezbollah in Libanon. Voor het overige zal het Westen de de mocratische krachten in Irak moeten blijven steunen. Generaal De boodschap van de Brit werd donderdag in Washington bij een hoorzitting van de Ameri kaanse senaat bevestigd door de Amerikaanse generaal Abi- zaid, opperbevelhebber van het centrale commando, waaronder Irak valt. „Het sektarisch ge weld in Irak is nog nooit zo erg geweest. Het is mogelijk dat Irak in een burgeroorlog terecht komt", meldde de militair. Hij stelde dat het extremisme verder zal toenemen als de inter nationale gemeenschap er niet in slaagt regionaal en internatio naal de druk op de betrokkenen te verhogen en te coördineren. Lukt dat niet dan zal de situatie verworden tot 'een verlammend conflict', aldus Abizaid. De ge neraal verwees daarbij naar het Midden-Oosten, een regio die volgens hem nog nooit zo onrus tig en gewelddadig is geweest. Om daaraan een einde te maken is het volgens Abizaid nodig Al Qaeda te verslaan, de dreiging van Iran weg te nemen, en een oplossing te vinden voor het Is- raëlisch-Palesttijnse conflict. Zaken die veel tijd vergen. Voor lopig plannen de Amerikanen en Britten in Irak meer militai re acties in een poging de ge- weldsgolf te keren. Aangekon digde troepenreducties zijn uit gesteld. Zelfs de Amerikaanse minister van Defensie, Rumsfeld, gaf toe dat het in Irak niet zo loopt als gedacht. Aan de ene kant moeten er zo veel VS-militairen in Irak zijn Familieleden van een Iraaksc jongen, die deze week omkwam bij een bomaanslag op een voetbalveld, dragen het slachtoffer in Bag dad ten grave. Dagelijks komen in Irak zo'n honderd mensen om door aanslagen. De Britse diplomaat William Patey vreest dat het nog jaren 'een zooitje' blijft in Irak. foto Alaa al Shamree/EPA dat een zodanig veiligheidsni veau ontstaat dat het land poli tiek vooruit kan. Aan de andere kant mogen het er niet te veel zijn om het beeld van een bezet tingsmacht niet te vergroten en geweld uit te lokken. Feit is dat de internationale troepenmacht Een verhaal van liefde en duisternis gelezen? Die verzengende roman van de Israëlische rasverteller Amos Oz is verplichte kost voor iedereen die zich een oordeel aanmatigt over wat zich in het Midden-Oosten afspeelt. Het is te gengif voor de spandoekentaai waar mee, vooral ter linkerzijde, vooral over Israël wordt gesproken. Amoz Oz' verwarrende, ontroerende en duizelingwekkende verhaal is een men geling van herinnering, overlevering en verbeelding over zijn ouders die vanaf de jaren dertig het Europa-vol-antise- mitisme ontvluchtten en hun toevlucht zochten in het Beloofde Land. Maar de teleurstelling dringt al spoedig de vei lig geachte kelderwoning in de nieuwe staat Israël binnen, een ontgoocheling die door het conflict-vol-haat-en-nijd met de Palestijnen extra scherpe trek ken krijgt. Het is het verhaal van leven, laten leven en proberen te leven in het zicht van de afgrond. Een hoogtepunt uit Een verhaal van liefde en duisternis is de herinnering aan de nacht waarop Israël door de Ver enigde Naties wordt erkend. De vader gaat bij het jongetje op bed zitten en fluistert hem met ogen vol tranen toe dat hij niet meer zal worden gepest om dat hij jood is: 'Nooit meer. Vanaf van nacht is dat hier afgelopen.' Er tegenover staat het even emotionele, dramatische dieptepunt waarop de moeder zelfmoord pleegt. Het nieuwe bestaan heeft niet gebracht wat zij er van verwachtte. Tussen die twee uitersten, lijkt Amos Oz te willen zeggen, speelt zich het be staan van Israël en de Israëliërs af. Wie zich de delicate balans tussen lief de en duisternis bewust is, zal zich er wel voor hoeden om, net als SP-voor man Jan Marijnissen, de Palestijnse in tifada te vergelijken met het Nederland se verzet tijdens de Tweede Wereldoor log en, nauwelijks verholen, Israël op één lijn te stellen met de Duitse bezet ter. Zelfs zul je je wel drie keer beden ken om zoals andere linkse partijgan gers (Bert Koenders, PvdA; Farah Kari- mi, GroenLinks; Harry van Bommel, SP) al te gemakkelijk het vingertje te gen Israël op heffen. Ook wie niet zo plomp als WD-parle- mentariër Hans van Baaien toejuicht dat de Israëliërs keihard terugslaan in Libanon, zal het doen en laten van Is raël met iets meer sympathie volgen dan in Nederland sinds jaar en dag ge bruikelijk is. Ooit stond Nederland achter Israël. Die vanzelfsprekende solidariteit is uitge sleten. Er zijn voor die omslag een heleboel verklaringen. Uiteenlopend van de ver vaagde herinneringen aan de Holo caust tot en met het soms al te brute Is raëlische optreden. Je behoeft niet op eens bang te zijn geworden voor de Ara bische macht (olie, kernwapens) om ge nuanceerder naar het Midden-Oosten te kijken. Soms stellen de Israëliërs wel erg hoge eisen aan het inlevingsvermo gen van hun sympathisanten. Maar wat opvalt is dat de kritiekloos heid van vroeger is omgeslagen in het tegendeel: Israël kan bij sommigen bijna niks meer goed doen. De nauwe lijks verkapte oorlog in Libanon illus treert hoe groot de afstand gegroeid is. Het gaat - let wel - om een actie die niet anders dan een kwestie van zelfver dediging is. Israëlische steden liggen onder permanent raketvuur vanuit Li banon. Waar de regering in Beiroet ken nelijk niet in staat is die beschietingen te stoppen, grijpt Israël gewapender hand in. Dat die militaire interventie rechtmatig is, valt niet te betwijfelen. Je behoeft er geen ingewikkelde, twij felachtige theorieën over de rechtvaar dige oorlog bij te halen: het gaat om puur overleven. Maar zelfs die noodweer wordt Israël bijna ontzegd. Het land heeft het er, hoor je nauwelijks fluisterend bewe ren, naar gemaakt. Door de Palestijnen zo in het nauw te drijven, hebben de Is raëliërs het geweld uitgelokt. Harnas en Hezbollah zijn eigenlijk niet minder dan de straf voor de zonde. Het scheelt er nog maar aan dat opgeroepen wordt tot een economische boycot van Israël. Zeker, de Israëliërs zijn geen heilige boontjes. Wat de Israëlische lucht macht aanricht in Libanon, is - vriende lijk gezegd - gruwelijk. Moet het com plete zuiden worden omgeploegd? Zijn zo veel burgerslachtoffers werkelijk on vermijdelijk? Moest het zo nietsont ziend als in Kana? Maar waarom wordt de Israëlische reactie met zo veel afgrijzen als 'buiten- portioneel' afgedaan? Is dat wel een reëel verwijt? Is het niet veeleer zo dat Hezbollah zich onder de Libanese be volking verschuilt en ook kinderen als een soort wapenschild gebruikt? Kun je dan nog wel van onevenredigheid spre ken? Ja, Israël is onderdeel van het pro bleem. Sinds de Zesdaagse Oorlog (1967) weigert het de bezette gebieden op te geven. En die politiek heeft het conflict verhard. Maar wie opnieuw al te gemakkelijk over Tel Aviv heenvalt, doet er goed aan te bedenken dat con cessies Israël zelden goed bekomen zijn. Neem de ontruiming van Gaza. Het geeft Harnas vrij spel om Israël let terlijk te bestoken. Hetzelfde gebeurde na de terugtrekking uit Libanon. Dat is niet bevorderlijk voor wat smachtend de vredeswil wordt genoemd. Het schijnt moeilijk voor Nederland te zijn om te begrijpen dat het poldermo del misschien niet zo goed werkt in het Midden-Oosten. Er is - of Den Haag het leuk vindt of niet - een conflict op leven en dood aan de gang. Een conflict dat zich niet laat oplossen via naïef op timisme over sociaal-economische ver beteringen of al te simpele voorstellin gen over onderhandelingsprocessen. Een conflict dat te gecompliceerd is met gemakkelijke, eenzijdige slogans te beoordelen. Een conflict overleven, la ten leven en proberen te leven aan de rand van de afgrond. Amos Oz' Verhaal van licht en duister nis maakt niet optimistischer. Al was het alleen maar omdat het niet zwart-wit blijkt te liggen. Dat is onrust barend voor wie het overzichtelijk wil houden. En voor wie klaar staat met een oordeel. Misschien toch maar niet lezen... Jan Schinkelshoek REBELLEN - De Grieks-Cy priotische groepering Eoka heeft gisteren gedreigd een En gelsman terecht te stellen als het Britse eilandbestuur drie rebellen niet vrijlaat voor van middag twaalf uur. De groepe ring maakte gisteren bekend de Britse geheim agent Cremer vast te houden. Donderdag deelden de Britse autoriteiten al mee dat de zeventigjarige Cremer, werkzaam bij de mili taire inlichtingendienst, ver mist wordt. VRIJLATING - Voormalig pre mier van Perzië Mohammed Mossadeq is gisteren uit de staatsgevangenis ontslagen.' Drie jaar geleden werd Mossa deq op tal van beschuldigin- gen veroordeeld. De belangrijk- j ste aanklacht was de samen- zwering tegen de sjah van Per- BRAND - Een felle brand in het centrum van Jakarta heeft d gisteren zeker 1950 krotwonin- h gen in de as gelegd. Daardoo: s raakten ongeveer vijfduizend 1 mensen dakloos. Het vuui d werd nog aangewakkerd don: v de stevige wind en verspreidde i zich razendsnel tussen de hor.- d derden hutten. Er zijn geen slachtoffers gevallen. in Irak leeft vanuit zelf ingestel de veilige enclaves. Van daaruit onderneemt men af en toe groot schalige acties tegen groepen militanten. Het is een tactiek die ook in Afghanistan wordt gehanteerd en daar, net zo min als in Irak, tot succes leidt.GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@ptc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur® pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mall: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20.55 n.v.t per kwartaal: 59.75 62.00 per jaar €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoeid Ij overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. j Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www pzc nl/service/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een oi aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestar (abonnementen)administralie en om u te (laten) informeren over v< ducten van de titels en dé werkmaatschappijen van Wegener ol d< de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit 3. Postbus 31. 4460 AA Goes. iriftelijk melden bij: PZC. Ie Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4