Camping komt eindelijk in zicht PZC PZC Vijf jaar op zee zonder haast en stress Rembrandt met de Bijbel in Gasthuiskerk Natuurbeweging voert druk op mosselsector op Acht jaar steggelen tussen tekenen overeenkomst met gemeente en begin aanleg zaterdag 5 augustus 2006 d3 Hnnr Piet Kleemans RENESSE - De aanleg van cam ping De Zeeuwse Kust aan de Kampweg bij Renesse is een flin ke stap dichterbij. Met aanpas sing van bestemmingsplan Bui tengebied Oost is één van de laatste struikelblokken uit de weg geruimd. Half augustus Politieke steun voor evenement stadshaven Goes door Rob Paardekam GOES - De meeste partijen in de gemeenteraad van Goes vin den dat het evenement Beelden aan Water volgend jaar alsnog door moet gaan. Wethouder S. van 't Westeinde heeft daar al le vertrouwen in. Het festival kan niet doorgaan, omdat de Stichting Stadshaven, die het beheer over de haven voert, geen toestemming wil ge ven. Volgens de Stichting Stads haven hadden de organisatoren meer voorbereidingstijd moeten nemen. De deur is dan ook niet helemaal dichtgegooid. Fractievoorzitter E. van Wave- ren van het CDA hoopt dat de partijen er voor volgend jaar wel uitkomen. D. van Ewijk (GroenLinks) denkt dat dat wel zal lukken. „Ik kan me voorstel len dat de stichting geen evene menten die weken duren in de haven wil. Maar zo'n festival van één dag, moet gewoon kun nen." Daar denkt R. de Koster (D66) niet anders over. Hij vindt dat een mooie stadshaven als die in Goes juist voor dit soort evenementen gebruikt moet kun nen worden. De Koster hoopt dat de gemeente wil bemidde len, mochten de partijen er ook volgend jaar niet uitkomen. Wethouder S. van 't Westeinde (VVD, cultuur) zegt dat ze dat dit jaar al heeft gedaan. Het heeft echter geen succes gehad, i „Mijn mogelijkheden zijn be perkt", zegt ze. Jonge organist geeft concert in kerk Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - De ze ventienjarige Lennart Moree, student aan het Conservatorium in Rotterdam, geeft vrijdag 11 augustus om 20.00 uur een orgel concert in de Hervormde Kerk in Burgh- Haamstede. Op tienjarige leeftijd deed Mo ree al mee aan een orgelcon cours in Maassluis. Daarna volg de muziekconcoursen in Alme- re, Sleeuwijk en Lelystad. Hij heeft daar zowel voor orgel als piano diverse hoofdprijzen ge wonnen. Bij het concert in Haamstede speelt hij onder meer Arrival of the Queen of Sheba van Handel, Est-ce mars (variations) van Sweelinck, Pas torale van Franck en Toccata van Driffill. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Plet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl wordt begonnen met de werk zaamheden. De nieuwe camping is bedoeld ter compensatie van het verlies van camping De Prinsenhoeve die het veld ruimde ten gunste van de natuur. Het verhaal van De Zeeuwse Kust - eerder Zee en Land gehe ten - is een verhaal van vertra ging, tijdrovende procedures, ju ridisch gesteggel, praten, teke nen en nog eens praten. In 1998 bereikten de gemeente Schouwen-Duiveland en Prin senhoeve-eigenaar A. Ruijten- berg overeenstemming over sa nering van de Prinsenhoeve. Ruijtenberg" zou compensatie- grond aan de Rampweg krijgen om daar een nieuwe camping te beginnen. Dat was tegen het zere been van natuurorganisatie stichting Schoon Genoeg en ook vanuit kunstlocatie Plus Min en heem kundige vereniging Stad en Lan de werd bezwaar tegen het cam pingplan gemaakt. De kruis tocht van de drie organisaties te gen de nieuwe camping ging tot aan Raad van State, maar bleek vergeefs. Desondanks kon M. Ruijtenberg - de zoon van Prinsenhoeve-eige- naar A. Ruijtenberg - nog niet daadwerkelijk beginnen met de aanleg. Er moesten formeel nog enkele procedures afgewikkeld worden en dat moest eerst afge wacht worden. „Tja, het gaat zoals het gaat", is het laconieke commentaar van Ruijtenberg op de trage gang van zaken. „Maar ik had liever gehad dat het allemaal sneller was gegaan." Woest Het terrein aan de Rampweg waar camping De Zeeuwse Kust moet verrijzen, is nu nog woest en ledig. Ruijtenberg hoopt 15 augustus te kunnen beginnen met de aanleg van de camping. Allereerst worden wegen en drainage aangelegd. Daarna vol gen riolering er randbeplanting. Het is de bedoeling dat camping De Zeeuwse Kust 1 april vol gend jaar open gaat. Met de aanpassing van het be stemmingsplan zijn de laatste plooien gladgestreken. De aan passing heeft vier weken ter in zage gelegen en er zijn geen be zwaren tegen ingediend. Goed keuring van de provincie is vol gens Schouwen-Duivelands da gelijks gemeentebestuur niet no dig, maar de provincie wordt wel van de aanpassing van het bestemmingsplan op de hoogte gebracht. VLISSINGEN - Huis en haard verrui len voor een vrij leven aan boord van je eigen zeiljacht. Dick en Els Vrugt uit Vlissingen waagden de stap in 1989. Een zelfgebouwde catamaran werd hun thuis en vijf jaar lang zeilden ze langs de kusten van Frankrijk, Spanje en Por tugal. Hun belevenissen hielden ze bij in een dagboek. Nu, twaalf jaar later, ligt het reisverhaal van het Vlissingse echtpaar in de boekhandel. Vijfjaar op zee, zo hebben ze hun boek gedoopt. Het manuscript schreef Dick Vrugt al meteen bij thuiskomst in 1994. Groot was de teleurstelling toen het pakket per kerende post terugkwam van de uitgeverijDe Vlissingers legden zich neer bij het idee dat ze met hun boek niet aan de bak zouden komen. Tot Vrugt dit voorjaar een folder zag van de actie Mijn Eigen Bruna Boek. „Dat was onze kans." De uitgeverij zag brood in het verhaal van het zeilende echtpaar dat zelf 999 euro moest bijdra gen aan de uitgave. Als tegenprestatie kregen ze veertig exemplaren van Vijf jaar op zee, waarvan een deel via Bruna in Vlissingen wordt verkocht. Het verhaal begint met de doop van de Elsabé Helena op 4 oktober 1986. Oud-marineman Dick Vrugt heeft er zes jaar over gedaan om in een loods in Middelburg met een beperkt budget een zeewaardige boot te bouwen. Hij beschrijft zijn worsteling met kilo meters glasmat en sterk geurende po lyesterhars. Het is zijn droom om na der tig jaar in een strak marine-keurslijf vrij te zijn van alle verplichtingen. Hij heeft het geluk dat zijn vrouw er niet moeilijk over doet om huis en bezittin gen te verkopen voor een avontuur op zee. Tijdens hun reis komen ze zeilers van verschillende nationaliteiten tegen, die net als de Vrugts hun droom verwe zenlijkten. Meestal een man alleen of twee mannen. „Man en vrouw waren duidelijk in de minderheid", merkt Els Vrugt op. Zelf kan ze zich nu geen beter leven meer voorstellen dan op zee, los van alle verplichtingen. Het was dan ook haar idee om er in 2002 opnieuw voor drie-en-half jaar op uit te trekken. Als ze in mei 1989 koers zetten naar het zonnige zuiden hebben ze maar een doel voor ogen: in alle rust de kust ver kennen. Na een ongelukkige start met twee aanvaringen, zeilen ze vijf jaar lang van haven naar haven. In het Spaanse Sevilla komt er een derde be manningslid bij: de scheepskat Ca- tootje. Ze is nu veertien jaar en vaart nog steeds mee. Het logboek en een door Els minutieus bijgehouden dagboek vormen de basis voor Vijfjaar op zee. „Het was niet al tijd leuk om het dagboek bij te hou den", herinnert zij zich. „Soms kwamen we pas 's avonds laat in een haven aan, doodmoe en dan moest ik na het koken toch nog even in het dagboek duiken." Beknopt hield ze bij wat er die dag ge beurd was: waar ze waren aangekomen, wat ze gingen doen en hoe de omgeving eruitzag. Gevoelens legt het echtpaar in het boek niet bloot. „Daarvoor zijn we denk ik te nuchter", verklaart Dick. Storm Zonder franje beschrijven ze hoe hun schip tijdens een plotseling opstekende storm in de Golf van Biskaje strandt. foto Lex de Meester Een reddingsboot sleept - onder toe ziend oog van douane, politie en pers - de catamaran naar de veilige haven van het overwinteringsoord Santander. De Vlissingers nemen een stevige borrel en gaan naar bed. Van enige paniek merkt de lezer niets. Vrugt denkt dat het boek vooral interes sant is voor mensen die affiniteit heb ben met de watersport. „Ik spreek veel mensen die een dergelijke reis willen maken. Die hebben vaak een hoop 'maaren'," „Alsof wij die niet hadden", vult zijn vrouw aan. „Maar we hadden nu eenmaal ons doel voor ogen." De reis voldeed in alle opzichten aan Dicks ver wachtingen: „Vrij leven aan boord, zon der haast en stress." Sinds september vorig jaar ligt de Elsa bé Helena afgemeerd in de jachthaven van Vlissingen. Dick en Els Vrugt wo nen in een flat aan de boulevard. Ze ko men nog dagelijks op hun schip, dat in middels is omgebouwd tot motorboot. Verre reizen hebben ze vanwege de leef tijd - ze zijn nu 75 - afgezworen. Maar de boot doen ze nooit weg. „Die heeft een ziel gekregen." Vijf jaar op zee - Dick en Els Vrugl-Nijman; prijs 16.50 euro; ISBN 9051793340. Verkrijg baar bij Bruna Vlissingen of te bestellen via in ternet en iedere boekhandel. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Het is niet hele maal duidelijk of Rembrandt van Rijn kerkelijk meelevend was. Wel is zeker dat hij voor zijn schilderijen veel inspiratie haalde uit de Bijbel. Een greep uit de talloze bijbelte keningen, etsen en schilderijen die Rembrandt maakte, is deze zomer te zien in de Gasthuis- kerk in Zierikzee. „Ter ere van het Rembrandtj aar, maar ook omdat je op deze manier kunst heel goed bij de kerk kunt be trekken", aldus gastheer S. van Loon. Onder de noemer Rembrandt en de Bijbel is het kerkcentrum in gericht als expositieruimte. Ruim vijftig platen beelden ver schillende bijbelse verhalen af, waaronder de kruisoprichting. Volgens Van Loon wel een bij zonder exemplaar. „De persoon die achter het kruis staat en hem omhoog duwt, is Rem brandt zelf. Hoewel men twij felt over zijn geloof, lijkt het wel alsof de schilder hiermee wil zeggen dat ook hij zich schul dig voelt door Jezus' dood." Tijdens de open kerkdagen heeft de Gasthuiskerk niet al leen plaatsgemaakt voor de ex positie. Volgens Van Loon wor den door het openstellen van de kerk mensen de gelegenheid ge bracht een kijkje te nemen, een praatje te maken of naar de mu ziek te luisteren. Tijdens alle open dagen zijn er 25 verschil lende gastorganisten en andere muzikanten die komen spelen. Van Loon: „Je kunt duidelijk merken dat de mensen daarvan genieten." In het gastenboek blijkt dat Van Loon dat niet verkeerd heeft in geschat. Een bezoeker schrijft: „Een goede manier om de vakan tievierende mens in aanraking te brengen met de kerk. Muziek en de afbeeldingen van Rem brandt vormen eenheid en har monie." Net als de open kerkdagen vorig jaar loopt het bezoekeraantal dit jaar ook weer tegen de vier duizend, verwacht Van Loon. „Je kunt er nog niet zo veel over zeggen, want de meeste mensen komen hier toevallig binnenval len. Ze weten niet dat dit een kerk is of willen weten of er nog diensten gehouden worden." Tot en met vrijdag 25 augustus is de Gasthuiskerk elke maan dag, woensdag en vrijdag van 13.30 tot 16.30 uur opengesteld voor publiek, met uitzondering van vrijdag 18 augustus. Daar voor in de plaats kan men don derdag 17 augustus terecht in de kerk. Het in de Zierikzeese Gasthuis kerk geëxposeerde werk van Rembrandt dat de kruisoprich ting voorstelt. foto Marijke Folkertsma Straf voor slaan in dansschool MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een 31-jarige inwoner van Terneuzen veroordeeld tot 130 euro boete wegens mishandeling. Daarnaast werd de proeftijd van twee maanden voorwaar delijke celstraf verlengd. Tijdens de proeftijd moet de man contact onderhouden met een pyschiater van Emer- gis. De man liet 6 januari in Terneuzen zijn hondje uit. Toen het huisdier een dansschool binnenliep, ging hij er. achter aan. Volgens de eigenaar van de dansschool ge droeg de Terneuzenaar zich luidruchtig. Hij verzocht de ongewenste bezoeker op vriendelijke toon weg te gaan, maar dat had geen effect. Andere mensen in de dans school kwamen op het lawaai af. De vex'dachte sloeg in het tumult een vrouw tegen haar kin. „Ik heb haar niet aangeraakt" verzekerde hij gisteren. Drie getuigen had den hem echter zien slaan. „U valt doorlopend mensen las tig", verwees de politierechter naar zijn strafblad. Fikse boete voor jonge bestuurder MIDDELBURG - Een twintigjarige automobilist uit Til burg die dronken achter het stuur zat, moet duizend euro boete betalen en mag tien maanden niet achter het stuur; Dat heeft de Middelburgse politierechter gisteren be paald. De man had bijna tien keer zoveel alcohol gedron ken als is toegestaan toen hij 4 mei in zijn voormalige woonplaats Sluis werd betrapt met een alcoholgehalte van 834 microgram. De alcoholgx'ens voor beginnende be-i stuurders is sinds dit jaar bepaald op 88 microgram (voor andere bestuurders is dat 220 microgram). De Tilburgse student is twee keer eerder bestraft voor dronken rijden op een brommer. De verdachte zei tien biertjes te hebben gedronken voordat hij in zijn auto stapte. De auto vloog uit de bocht en was compleet vernield. „Eigen schuld", was zijn nuchtere reactie. Inbraak in gemeentehuis Veere DOMBURG - In het Veerse gemeentehuis in Domburg is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Vol gens een woordvoerder van de gemeente hebben inbre kers een stoeptegel door een van de ramen gegooid om bin nen te komen. Vanuit een kantoor hebben ze een laptop en aktetas meegenomen. De melding van de diefstal kwam gisterochtend om even na acht uur bij de politie binnen. Drankrijder opnieuw in de fout MIDDELBURG - Een veertigjarige drankrijder uit Zaam- slag bleek een gemakkelijke prooi voor de politie te zijn. De man reed zich 29 april in Terneuzen Idem tussen de paaltjes op de Verkorting toen hij zijn auto door de te i smalle doorgang wilde stux'en. De man wist nog wel uit de auto te klimmen en bleef daarna staan wachten op een ta- kelbedrijf. De politie verscheen een paar uur later ter plaatse, waarna de beschonken man voor een blaastest werd meegenomen naar het politiebureau.De Middelburg se politierechter R. Reinarz rekende gisteren af met ver dachte, die recentelijk nog was bestraft voor een alcohol- misdrijf op 31 maax-t. Zij veroordeelde hem conform de eis tot 700 euro boete en zeven maanden rijontzegging. Volgens de man was hij door privé-problemen gaan drin ken en had hij meer dan tien flesjes bier gedronken voor dat hij in zijn auto stapte. oordeel valt er via overleg niet genoeg resultaat te behalen. Hij doelt onder meer op de bescher ming van diepergelegen mossel- banken in de Waddenzee door die deels te sluiten voor de mos selzaadvisserij. „Het duurt en het duurt maar, voordat daar over enige duidelijkheid wordt gegeven." Zakelijk Secretaris H. van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcultuur ziet de verharde opstelling van de natuur- en mi- lieuox'ganisaties met lede ogen aan. Hij laat zich er toch niet door op stang jagen. „We moe ten zakelijk blijven en in ge sprek blijven." Dat zakelijke houdt onder meer in dat de mos selsector niet zonder slag of stoot een groot deel van de die pergelegen mosselbanken wil op geven voor de mosselzaadvisse rij. „De droogvallende platen in de Waddenzee zijn al gesloten voor de mosselzaadvissex'ij. De sector kan het zich gewoonweg niet veroorloven meer gebieden op te geven, zeker niet in deze periode van grote schaarste aan door Harmen van der Werf YERSEKE - De tijd van pralen met de mosselsector is voorbij voor natuur- en milieuorganisa ties die zich voor de Waddenzee inzetten. „We kiezen voor de ju ridische weg", aldus M. de Jong van de Waddenvei-eniging. „Het overleg staat op een zeer, zeer laag pitje." Het hing al in de lucht. Natuur- en milieuorganisaties tekenden eerder dit jaar bij de Raad van State bezwaar aan tegen de vis serij op mosselzaad in de Wad denzee en wonnen gedeeltelijk. Zeeuwse mosselkwekers zagen daardoor vijf miljoen kilo mos selzaad aan hun neus voorbij gaan, terwijl ze al kampen met een tekort. Natuur- en milieuorganisaties maakten deze week bekend dat zij het transporteren van mosse len uit de Waddenzee naar de Oosterschelde - voor de verkoop via Yerseke - aan een vergun ning willen binden. Voor de ver gunning wordt afgegeven, moet dan eerst worden bekeken welk effect het verplaatsen van mosse len op de voedselvoorraad voor wadvogels heeft. Minister Veer man van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) weiger de dit, waarop de organisaties aankondigden naar de rechter te stappen. Niet genoeg De hakken staan in het zand, na dat de px'oducentenoi'ganisatie mosselcultuur - waarin de kwe kers verenigd zijn - én natuur- en milieuorganisaties vorig jaar hebben geprobeerd er samen uit te komen. Woordvoerders van natuur- en milieuorganisaties gaven toen aan de mosselsector niet van het wad te willen heb ben, zoals de mechanische kok kelvisserij. Volgens medewerker De Jong van de Waddenvereniging is dat nog steeds zo, maar naar zijn (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Dat natuur- en milieuorganisa ties nu ook eisen dat een vergun ning nodig is om mosselen uit dé Waddenzee te halen, moet vol gens Van Geesbergen bijna wel op een misverstand berusten. LNV heeft al bepaald dat 85 pro cent van het opgeviste mossel zaad een jaar in de Waddenzee moet blijven. Kwekers zijn ei; ook bij gebaat mosselen daar te laten. Ze groeien sneller in de Waddenzee, pagina 15 Belgen kijken uit naar eerste mosseloogst Dak Vlissings stadhuis lekt VLISSINGEN - Het glazen dak van het verbouwde en geren o- veerde stadhuis van Vlissingen lekt, ter hoogte van de aanslui-; ting met de gevel. Volgens een woordvoerder van de gemeente Vlissingen dateren de problemen met het dak al vanaf de heropening van het stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 47