PZC Recreatieve bewoning aangepakt Altijd is er wel een klus te doen Opruiming leegstand schaadt kernen Gemeente promoot Monumentendag KOOPZONDAG BROCANTEMARKT Werkstraf voor slaan echtgenote en agent Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 5 augustus 2006 Nicky Evertse bezwijkt op ZK onder de druk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat het recreatief wonen in de kernen drastisch aanpakken. „We doen dat op dezelfde manier als de gemeente Veere", zegt wet houder W. Renden. Hij doelt op het opstellen van een lijst met huizen die alleen permanent be woond mogen worden, maar die nu als tweede woning worden gebruikt. ;,Je kunt dat mensen die dat al jarenlang doen niet zomaar ver bieden, maar we kunnen er wel voor zorgen dat zo'n pand niet fneer als tweede woning wordt doorverkocht", licht Renden toe. De omvang van dit zogeheten (scheef wonen' heeft de gemeen te in nauw overleg met de dorps raden geïnventariseerd. Uit dit onderzoek is gebleken dat in tien woonkernen een aantal hui zen recreatief wordt gebruikt, yaak zijn ze alleen in de vakan tie bewoond en staan ze voor het overgrote deel van het jaar leeg. Dat is slecht voor de leef baarheid, vinden de vaste dorps bewoners. Het probleem blijkt het grootst in Brouwershaven, Ellemeet en Noordwelle. Volgens cle dorps raden is het uiterst ongewenst dat het aantal tweede woningen daar nog verder toeneemt. Tot nu toe gebruikt de gemeente voor het bestrijden van ongewenst recreatief wonen in de kernen alleen de verplichting van een vergunning voor het gebruik van een woning als tweede woning binnen de kern. Renden wil het probleem nu krachtiger gaan aanpakken. „Dat is een vervolg op de aanpak van de andere kant van scheef wonen: het permanent gebruik van recreatiewoningen op de parken. Dat hebben we inmiddels geregeld en volgens eerdere afspraken komt nu het recreatief wonen in de kernen aan bod", aldus de wethouder. Hij ziet daarbij een actieve rol voor de dorpsraden weggelegd. Verkopers Volgens Renden maakt de ge meente de huizenverkopers nadrukkelijk attent op dit be leid. „Zij dienen potentiële ko pers voor te lichten over de mo gelijkheden van permanente of recreatieve bewoning. Volgens de wethouder zal de ge meente ook notarissen en hypo theekinstellingen nadrukkelijk informeren over het aange scherpte beleid. De Raad van State heeft inmid dels vastgesteld dat het systeem met de gebruiksverordening van de gemeente Veere juridische deugelijk is. Op zaterdag 9 september is 't Oude Anker van Renée Ramakers te bezichtigen. foto Marijke Folkertsma door Andrea Bolle ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland vraagt meer inwoners mee te doen aan Open Monumentendag. Op za terdag 9 september kan ieder een die in het bezit is van of woont in een monumentaal pand dat openstellen voor pu bliek. De reden dat de gemeente deze oproep doet is simpel, volgens P. de Kroo van Ruimte en Mi lieu, „Schouwen-Duiveland telt 1150 monumenten en er doen er jaarlijks hoogstens zestig mee. Wij hopen dat dat aantal stijgt als we meer ruchtbaarheid aan Monumentendag geven." Eigenaresse van 't Oude Anker in Burgh-Haamstede Renée Ramakers stelt haar monumen taal woonhuis al jaren open voor publiek. Ze raadt iedereen die in het bezit is van een oud pand dan ook aan hetzelfde te doen. „Zo'n dag is altijd erg ge zellig en mensen zijn ook op recht geïnteresseerd in je huis." Ramakers heeft acht jaar gele den intrek genomen in het pand aan het Sluispad en heeft zich sindsdien erg verdiept in de his torie ervan. Recentelijk heeft het oude sluiswachtershuis, dat dateert uit 1617, nog een flinke opknapbeurt aan de voorgevel en de tuinpoort gekregen. „Op Monumentendag komen er ook bezoekers uit Schouwen- Duiveland langs die mij nog meer over de geschiedenis kun nen vertellen dan ik al wist. Of mensen komen met oude ansicht kaarten en artikelen aanzetten. Je leert er zo veel van." De oproep in de 'gemeenteru briek heeft tot dusver twee extra aanmeldingen opgeleverd. Tot vrijdag 10 augustus kan ie dereen die zijn monumentale pand ook wil openstellen, zich aanmelden bij de gemeente Schouwen-Duiveland. Boeren trachten schade te verhalen RIJSWIJK - Zeeuwse akkkerbouwers die verzekerd zijn tegen waterschade, hebben zich gemeld bij een verzeke raar. In de eerste dagen van augustus is in de provincie on geveer 150 millimeter regen gevallen en op sommige plaat sen zelfs nog meer. Vooral voor boeren die aardappelen en uien telen, wordt het spannend. Zij hopen dat het KNMI gelijk krijgt met zijn verwachting dat de komende tijd minder regen valt en dat de temperaturen stijgen. ANP Kitebuggy slaat om BURGH-HAAMSTEDE - Op het strand van Burg-Haam stede is gistermiddag rond kwart voor vier een man ge wond geraakt toen zijn kitebuggy omsloeg. De buggy reed met een snelheid van ongeveer 45 kilome ter per uur over de lijn van de vlieger die het voertuig voorttrok. Door de ruk die de vlieger vervolgens aan de buggy gaf, sloeg het karretje om en viel de man eruit. De buggy, die ongeveer vijftig kilo weegt, kreeg hij op zich. De man liep letsel op aan zijn nek, rug en linkerbeen. Hij is met de ambulance naar het ziekenhuis in Goes ver voerd. Tuinhek vernield RENESSE - Bij een woning aan de Hogezoom in Renesse werd in de nacht van donderdag op vrijdag een tuinhek to taal vernield. De daders hebben alle planken van het hek gebroken. Het schadebedrag is onbekend. Boete voor rijden onder invloed MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Ooster- land heeft gisteren voor dronken rijden 480 euro boete op gelegd gekregen door de Middelburgse politierechter. De man was 8 januari in Oosterland naar de nieuwjaars receptie in de sportkantine geweest. „Ik had dertien fles jes bier op", vertelde hij. Daarna was hij in de auto gestapt om zijn vriendin op te halen, maar werd on derweg aangehouden. Uit de blaastest volgde een score van 505 microgram: ruim twee keer zo veel alcohol als is toegestaan. „Een beetje dom", vond de verdachte. Inbraak supermarkt Kapellebrug KAPELLEBRUG - In de nacht van donderdag op vrijdag is er rond twee uur ingebroken in een supermarkt in Ka pellebrug. Uit de winkel zijn genotmiddelen met nog on bekende waarde gestolen. De toegang tot het pand is ge forceerd. Het totale schadebedrag is onbekend. Kritiek op prijs grond aan Middelburgse reli-boulevard door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Leger des Heils en het bestuur van de Turkse moskee vinden dat de ge meente Middelburg veel te veel geld vraagt voor de grond aan de Stromenweg. De twee organisaties hebben al lebei bouwplannen op het stuk grond tussen de Nieuwe Vlis- singseweg en de brandweerka zerne, aan de zuidrand van de Stromenwijk. Door de concen tratie van godsdienstige gebou wen heeft het plan inmiddels de naam reli-boulevard gekregen. De bouwprojecten lopen vertra ging op door de onderhandelin gen over de grondprijs. De grond aan de Stromenweg kost 215 euro exclusief BTW per vierkante meter, zegt moskeebe stuurder en CDA-gemeente- raadslid Y. Qoban. Ter vergelij king: uit gegevens van het minis terie van Vrom blijkt dat de prijs van grond op bedrijventer reinen uiteenloopt van 31 euro in Groningen tot 211 euro in Zuid-Holland. Volgens Qoban is de prijs tijdens de onderhande lingen in de afgelopen jaren door de gemeente verhoogd. „Het bedrag is aanzienlijk ho ger dan de bedragen die andere gemeenten vragen", zegt B. Ba- rink van het Leger des Heils. „Ongeveer twee keer zo hoog. We kopen niet zo heel vaak grond, maar toevallig hebben ive nu twee andere projecten lo pen, dus kunnen we vergelij ken." Andere gemeenten willen het Leger nog wel eens tegemoet komen, vertelt Barink. „Ge nieenten hebben soms de nei ging om een lagere prijs te vra gen voor grond die bestemd is voor maatschappelijke dienst verlening. Over het algemeen is men best gewillig. In Middel burg willen we een kerk bou wen, maar de ruimte is wel mul tifunctioneel. Er zullen allerlei activiteiten plaatsvinden." JVethouder H. Kool-Blokland (CDA) erkent dat de grond duur is „De prijs van grond is in Mid delburg afhankelijk van de loca tie. Dit gaat om een toplocatie. Als ze deze grond te duur vin den, hebben we ook nog andere grond in de aanbieding. Op de Pörtiere bijvoorbeeld, of achter de gevangenis." Kool ontkent dat er inmiddels andere gegadig den zijn voor het stuk grond. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Verborgen schoonheid Op vakantie gaan? Nee, daar hebben Lenie en Henk Evers geen tijd voor. „En geen behoefte aan", zegt Henk. „Ik heb zoveel gezien. Ik heb voor mijn werk over de hele wereld gezeten." Ze bezitten hun eigen paradijs in de achtertuin. Ver borgen achter een muur en een hoge haag ligt Hof Vasthi. „Het huis heette al zo toen we het kochten. De naam zei me niets tot mijn vrouw meespeelde in de musical Esther. Daarin komt ko ningin Vasthi vooï. Zij hield in het verhaal haar schoonheid ver borgen. Vasthi betekent verbor gen schoonheid." Het plekje houdt inderdaad de schoonheid goed verborgen. Een maal de tuinpoort door val je van de ene verbazing in de ande re. Weelderige bloemen, hoge heesters en bomen die bij elkaar uitgezocht zijn op bladvorm en kleur. Waar je ook kijkt, de tuin blijft verrassen. „Ik ben nu ne gen jaar bezig", vertelt Henk. „Toen het pensioen er aan kwam zi jn we op zoek gegaan naar een huis met een grote tuin. Dat kon in heel Nederland zijn, maar de kust trok wel erg. Uiteindelijk is het Renesse ge worden. Daar was een huis te koop met daarachter een wei land." De tuin is groot, heel groot zelfs, met z'n 160 nieter lengte en een breedte van 70 meter. Om enige structuur aan te bren gen is eerst een grondplan ge maakt. Waar komen de borders en hoe lopen de zichtlijnen? Al les wat in de oude tuin stond en niet meer bruikbaar was, is er uit gehaald. Een paar Yucca's mochten blijven staan, evenals een oude Corsicaanse den uit 1939. „Die boom is neergezet toen ook de boswachterij is aan geplant. Een schoonzoon van de toenmalige bewoners werkte daar bij de aanleg en heeft een boompje meegenomen voor zijn schoonmoeder." De boom torent inmiddels hoog boven het huis uit. Ook een paar oude rozen zijn be houden. „Deze soort is in 1945 op de markt gekomen, daarom heten ze ook peace. Ze waren hoog en sterk verwaarloosd. Ik heb ze uitgegraven, wilde ze weggooien. Ze lagen al op een hoop en ineens zag ik dat ze toch weer gingen uitlopen." Henk is iedere dag voor dag en dauw in de tuin te vinden. Al tijd is er wel een klus die wacht. Heggen scheren, rozen knippen, paden aanharken, noem maar op. „In de winter is er veel snoei- werk en je moet vroeg in het voorjaar al weer beginnen met (Advertentie) Zondag 6 Augustus a.s. met muziek gezelligheid Centrum Middelburg... Is gezellig winkelen... Henk en Lenie Evers in hun tuin. de borders, anders ben je niet op tijd klaar." Henk doet het werk voor negen tig procent in zijn eentje. Lenie heeft andere hobby's maar ge niet wel heel veel van de tuin. Dat kan op verschillende plek jes. In de avond is het prieeltje midden in de tuin een favoriete plek. Het koepeltje is begroeid met klimrozen en kijkt uit op een uitbundig bloeiende border. Daarachter verscholen ligt de vijver met kwakende kikkers. Een klein stukje verder, bij het schuurtje, is een afdak begroeid met druiven. „Hier zitten we in de winter vaak." De trossen druiven hangen nog te rijpen. Een feest voor de vogels want netten, daar doen Henk en Le nie Evers niet aan. „Dat hebben we een keer gedaan en dat was zo afschuwelijk. Vogels raakten erin verstrikt." Helemaal achter in de tuin staat een bankje. „Als je hier heel stil zit, zie je de groene specht in die boom de hazelnoten open hak ken." De tuin van Henk en Lenie is vooral privé. Af en toe wordt de Ga regelmatig kijken in an dere tuinen. Niet alleen in Ne derland, maar ook in het bui tenland. Daar doe je veel in spiratie op. Bezoek ook kwekers. Ook daar doe je vaak leuke ideeën op. Benut in de winter alle mooie dagen om in de tuin voorbereidingen te treffen voor het nieuwe seizoen, an ders ben je niet op tijd klaar. Wil een plant niet groeien, verplaats hem dan eens naar een andere plek. Grote kans dat het dan wel goed gaat. Knip planten die heel ge makkelijk uitzaaien af voor dat de zaden rijp zijn. Dat scheelt wieden. Let bij de inrichting van de tuin ook op bladvorm en kleur van de heesters. Ver schillende kleuren bij elkaar geeft een speelser effect. Buren vlakbij? Pas dan op met kwakende kik kers in de vijver, want die ma ken veel herrie in de nacht. door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor de mis handeling van zijn echtgenote en een politieman is een 31-jari- ge inwoner van Sluiskil gisteren veroordeeld tot 140 uur werk straf, waarvan 60 uur voorwaar delijk met reclasseringstoezicht. Aan de agent moet de verdachte 150 euro smartengeld betalen, bepaalde de Middelburgse poli tierechter. De man had de politieman 24 de cember in het kruis geschopt en in zijn gezicht gespuugd toen hij op het punt stond te worden aan gehouden. De aanleiding voor het politieoptreden was dat de Sluiskillenaar zijn vrouw thuis had toegetakeld. De verdachte gaf gisteren volmondig toe haar te hebben geslagen. „Ik zat niet goed in mijn vel. Er waren span ningen en financiële problemen. Na een flinke ruzie heb ik haar een klap gegeven." De politie rechter toonde foto's van het slachtoffer. U heeft er flink op los gemept", zei ze. De officier van justitie meende dat er spra ke was van een explosie van ge weld. Om de man te kunnen aan houden moest de politie pepper- spray gebruiken. Volgens raadsman P. van Kam pen heeft zijn cliënt een stoor nis. „Hij heeft ADPID en be heerst zijn impulsen onvoldoen de. De medicatie was toen niet optimaal. Nu gaat het beter." De politierechter vond ADHD geen excuus om er op los te slaan en vonniste conform de foto Dirk-Jan Gjeltema tuin opengesteld voor bezoek. Dat zijn meestal groepen tuin- liefhebbers en soms organiseert Windkracht 8 (de gezamenlijke kerken in de Westhoek) een tocht door de 'landschappelijke wandeltuin', zoals Henk het zelf noemt. Tuinieren aan de voet van de duinen is niet altijd gemakke lijk. „Het probleem zit in het wa ter." In de winter is de tuin bij zonder nat. Vooral door water dat uit de duinen komt. „Onder de Westhoek zit een zoetwater- bel. Als het veel regent en in de winter komt dat water om hoog." Drainage helpt niet. Daarom heeft Henk op verschil lende plekken putten gegraven. Ondiepe moerasachtige stukken waar in de winter het water op gevangen kan worden. Dat wordt dan dagelijks wegge pompt in een sloot die het water afvoert richting Oosterschelde. De tuin is nooit af. Ieder jaar is er wel een hoekje of een stukje dat anders moet. „Ik ben nu be zig met de fijnafstelling." Daar bij zoeken Plenk en Lenie naar bijzondere planten of net dat ene felbegeerde struikje. Alles naar eigen smaak. Van tuinmo- de moeten ze niets hebben. Melita Lanting (Advertentie) www.woonboulevardbreda.nl Alles voor in en om het huis Veel van de ruim 40 woonwinkels maken plaats voor de nieuwe collecties. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! zeeuwse almanak Zwembroek „En mooie huwelijksreis ge had in Jamaica?", vroeg de Middelburgse aan haar Ter- neuzense collega. „Nog besto len?" Het antwoord klonk in beide gevallen bevestigend. Badhanddoek weg, zwem broek weg... „Da's lekker zeg, als je net uit de zee komt", riep ze. Waarop haar collega verbaasd reageerde. „Ik weet niet hoe jij zwemt, maar ik houd mijn zwembroek altijd aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45