Steun voor evenement in haven ®U\IVIuziek PZC Zo'n tilmachine had ik nog nooit gezien Vijf jaar op zee zonder haast en stress Partijen vinden dat Beelden aan Water volgend jaar door moet gaan 13 Genoeg plek in haven Hoedekenskerke door passantensteiger Schouwen-Duiveland pakt scheef wonen aan rinorRob Paardekam GOES - De meeste partijen in de gemeenteraad van Goes vin den dat het evenement Beelden aan Water volgend jaar alsnog door moet gaan. Wethouder S. van 't Westeinde heeft daar al le vertrouwen in. Een enthousiast groepje Goese- naren had het plan opgevat om op 9 september aanstaande een cultureel evenement in de Stads- haven te organiseren. Er zouden onder meer beelden op de zeilen van historische vrachtschepen worden geprojecteerd. Straat theater, muziek door een vj, een kunstmarkt en een steekspel wedstrijd tussen verschillende wijken in Goes moesten het ge heel compleet maken. Het festival kan echter niet door gaan, omdat de Stichting Stads- haven, die het beheer over de ha- Fikse boete voor jonge drankrijder MIDDELBURG - Een twintigja rige automobilist uit Tilburg die dronken achter het stuur zat, moet duizend euro boete beta len en mag tien maanden niet achter het stuur. Dat heeft de Middelburgse poli tierechter gisteren bepaald. De man had bijna tien keer zo veel alcohol gedronken als is toe gestaan toen hij 4 mei in zijn voormalige woonplaats Sluis werd betrapt met een alcoholge halte van 834 microgram. De al- coholgrens voor beginnende be stuurders is sinds dit jaar be paald op 88 microgram (voor an dere bestuurders is dat 220 mi crogram). De Tilburgse student is twee keer eerder bestraft voor dronken rijden op een brommer. De verdachte zei tien biertjes te hebben gedronken voordat hij in zijn auto stapte. De auto vloog uit de bocht en was total loss. „Eigen schuld", was zijn nuchtere reactie. (Advertentie) 11 Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Jeugd blijft langer in honk OUD-VOSSEMEER - De jeugd in Oud-Vossemeer mag nog ze ker een jaar in het tijdelijke jeugdhonk aan de Patrijzenweg blijven. Dat heeft de gemeente Tholen besloten. De jongeren mogen de keet gebruiken totdat het jeugdhonk in De Vossenkuil wordt op geleverd. Dit is in 2007. De jon geren krijgen hierin een eigen plek. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Miekevan der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ven voert, geen toestemming wil geven. Het normale gebruik van de haven voor watersporters zou door het evenement te veel in het gedrang komen. „Het kan in september nog best druk zijn", zei voorzitter W. den Her der daar over. „Het kan niet zo zijn dat wij mensen geen plaats kunnen bieden vanwege een eve nement." Volgens de Stichting Stadshaven hadden de organisa toren van het filmfestival meer voorbereidingstijd moeten ne- door Selma Osman VLISSINGEN - Huis en haard verruilen voor een vrij leven aan boord van je eigen zeiljacht. Dick en Els Vrugt uit Vlissingen waagden de stap in 1989. Een zelfgebouwde catamaran werd hun thuis en vijf jaar lang zeil den ze langs de kusten van Frankrijk, Spanje en Portugal. Hun belevenissen hielden ze bij in een dagboek. Nu, twaalf jaar later, ligt het reisverhaal van het Vlissingse echtpaar in de boekhandel. Vijf jaar op zeezo hebben ze hun boek gedoopt. Het manu script schreef Dick Vrugt al met een bij thuiskomst in 1994. Groot was de teleurstelling toen het pakket per kerende post te rugkwam van de uitgeverij. Maar dit voorjaar zag Vrugt een folder van de actie Mijn Eigen Bruna Boek. „Dat was onze kans." De uitgeverij zag brood in het verhaal van het zeilende echtpaar dat zelf 999 euro moest bijdragen aan de uitgave. Als tegenprestatie kregen ze veertig exemplaren van Vijfjaar op zee, waarvan een deel via Bruna in Vlissingen wordt ver kocht. Het verhaal begint met de doop van de Elsabé Helena op 4 okto- men. De deur is dan ook niet he lemaal dichtgegooid. Fractievoorzitter E. van Wave- ren van het CDA is daar blij om. Ze zegt best te snappen dat het plan voor het festival bij de Stichting Stadshaven rauw op het dak is gevallen. „Toen ik zelf onlangs over de plannen las, had ik ook zoiets van: moet dat in september al plaatsvin den? Dat is wel heel snel." Van Waveren hoopt dat de partijen er voor volgend jaar wel uitko- ber 1986. Oud-marineman Dick Vrugt heeft er zes jaar over ge daan om in een loods in Middel burg met een beperkt budget een zeewaardige boot te bou wen. Het is zijn droom om na dertig jaar in een strak marine- men. D. van Ewijk (Groen- Links) denkt dat dat wel zal luk ken. „Ik kan me voorstellen dat de stichting geen evenementen die weken duren in de haven wil. Maar zo'n festival van één dag, moet gewoon kunnen." Daar denkt R. de Koster (D66) niet anders over. Hij vindt dat een mooie stadshaven als die in Goes juist voor dit soort evene menten gebruikt moet kunnen worden. „Als mensen het initia tief tot zoiets nemen, moet je keurslijf vrij te zijn van alle ver plichtingen. Hij heeft het geluk dat zijn vrouw er niet moeilijk over doet om huis en bezittin gen te verkopen voor een avon tuur op zee. Als ze in mei 1989 koers zetten naar het zonnige daar pal achter gaan staan." De Koster hoopt dat de gemeente wil bemiddelen, mochten de par tijen er ook volgend jaar niet uit komen. Wethouder S. van 't Westeinde (WD, cultuur) zegt dat ze dat dit jaar al heeft gedaan. Het heeft echter niet geresulteerd in het doorgaan van het evene ment. „Mijn mogelijkheden zijn beperkt", zegt ze.. „We hebben er als gemeente voor gekozen om het beheer van de haven uit zuiden hebben ze maar een doel voor ogen: in alle rust de kust verkennen. Na een ongelukkige start met twee aanvaringen, zei len ze vijf jaar lang van haven naar haven. In het Spaanse Se- villa komt er een derde beman- handen te geven. Dan kunnen we. nu niet opeens eisen dat de stichting medewerking verleent aan het evenement." Van 't Westeinde zegt er bijna zeker van te zijn dat het festival vol gend jaar wel kan plaatsvinden. „De weigering van de Stichting Stadshaven zat hem echt vooral in het feit dat de termijn waar op alles geregeld moest worden, zo kort was", constateert ze. „Voor volgend jaar zullen de partijen er best uitkomen." ningslid bij: de scheepskat Ca- tootje. Ze is nu veertien jaar en vaart nog steeds mee. Het logboek en een door Els mi nutieus bijgehouden dagboek vormen de basis voor Vijf jaar op zee. Dagelijks schreef ze op wat er die dag gebeurd was: waar ze waren aangekomen, wat ze gingen doen en hoe de omgeving er uit zag. Gevoelens legt het echtpaar in het boek niet bloot. „Daarvoor zijn we denk ik te nuchter", verklaart Dick. Hij denkt dat het boek vooral interessant is voor men sen die affiniteit hebben met de watersport. „Ik spreek veel men sen die een dergelijke reis wil len maken. Die hebben vaak een hoop 'maaren'." „Alsof wij die niet hadden", vult zijn vrouw aan. „Maar we hadden nu een maal ons doel voor ogen." De reis voldeed in alle opzichten aan Dicks verwachtingen: „Vrij leven aan boord, zonder haast en stress." Sinds september vorig jaar ligt de Elsabé Helena in de jachtha ven van Vlissingen. Dick en Els komen nog dagelijks op hun schip, dat inmiddels is omge bouwd tot motorboot. Verre rei zen hebben ze vanwege de leef tijd - ze zijn nu 75 - afgezworen. Maar de boot doen ze nooit weg. „Die heeft een ziel gekregen." door Harmen van der Werf HOEDEKENSKERKE - De in april geplaatste, zestig meter lange passantensteiger in de ha ven van Hoedekenskerke loopt redelijk. De steiger heeft dit zo merseizoen twee tot drie keer volgelegen, meldt havenmeester P. Paulusse van de Hoedekens- kerkse watersportvereniging De Val. De Val moest in het verleden nogal eens 'nee' verkopen aan watersporters die even een stop wilden maken, bijvoorbeeld tus sen het Kanaal door Zuid-Beve land en de jachthavens in Vlis singen of Breskens. Dat hoeft niet meer met de nieuwe passan tensteiger, zeker omdat 's zo mers ook leden van De Val op reis gaan en voorbijgangers tij delijk hun vaste plek kunnen ge bruiken. De Hoedekenskerkse water sportvereniging heeft niet veel reclame gemaakt voor de nieu we voorziening. „In diverse club bladen heeft het gestaan", weet havenmeester Paulusse, „en het staat in de wateralmanak, maar je moet het toch vooral van mond-tot-mondreclame heb ben." De passanten komen uit het he- door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat het recreatief wonen in de kernen drastisch aanpakken. Er wordt een lijst opgesteld met huizen die alleen permanent bewoond mogen worden, maar die nu als tweede woning worden ge bruikt. „Je kunt dat mensen die dat al jarenlang doen niet zomaar ver bieden, maar we kunnen er wel voor zorgen dat zo'n pand niet meer als tweede woning wordt doorverkocht", licht wethouder Renden toe. De omvang van dit zogeheten 'scheef wonen' heeft de gemeente in nauw overleg met de dorpsraden geïnventari seerd. Gebleken is dat in tien le land en het nabije buitenland. Je moet er volgens Paulusse van houden om in een haven als die van Hoedekenskerke te liggen. „Dit is geen haven voor de tup- perware-vloot. Hier kom je voor de rust. En je moet het aandur ven in een getijhaven te liggen. Watersporters met een zeilschip met een vaste kiel zijn daar vaak huiverig voor, terwijl dat nergens voor nodig is. De kiel zakt bij laagwater gewoon in de modder." Hoedekenskerke heeft het eind punt van de stoomtrein Goes- Borsele als toeristische attrac tie, een café-restaurant aan de haven én een snoepwinkeltje uit grootmoeders tijd. 's-Gravenpol der is het dichtstbij om bood schappen te doen. Volgens Pau lusse is dat voor de passanten geen probleem. „Watersporters zijn sportief. Wij hebben twee dienstfietsen die mensen kun nen lenen. En ik ben ook niet te beroerd even naar een winkel in 's-Gravenpolder te rijden met de auto." De nieuwe steiger kostte 60.000 euro, waarvan 45 procent is ge-, dekt met subsidie. Al te snel zal dit geld niet terugverdiend zijn. Paulusse: „Dat hoeft ook niet, het gaat om een investering voorjaren." woonkernen een aantal huizen recreatief wordt gebruikt. Vaak; staan ze het overgrote deel van- het jaar leeg. Dat is slecht voor. de leefbaarheid, vinden dei dorpsbewoners. Het probleem blijkt het grootst in Brouwersha- ven, Ellemeet en Noordwelle. Voor het bestrijden van on gewenst recreatief wonen wordt j een signaleringssysteem opgezet aan de hand van leegstandslijs- ten uit de gemeentelijke admini-i stratie en de dorpsraden worden betrokken bij het verzamelen van gegevens over illegale twee-' de woningen. Volgens Renden- maakt de gemeente de huizen-- verkopers nadrukkelijk attent op dit beleid. „Zij dienen poten-, tiële kopers voor te lichten over! de mogelijkheden van perma nente of recreatieve bewoning." Dick en Els Vrugt aan boord van de Elsabé Helena. foto Lex de Meester zaterdag 5 augustus 2006 Boeren trachten schade te verhalen Anna Lubuska en Monika Jagerova (rechts) doen vrijwilligerswerk in het Gasthuis in Goes. door Cornelleke Blok GOES - Er gaat een wereld voor ze open, deze weken. De nichtjes Anna Lu buska (19) en Monika Jagerova (21) uit Slowakije zijn met hun zusjes Maria (18) en Katharina (19) vier weken in Ne derland om vrijwilligerswerk te doen bij zorggroep Ganzestad in Goes. Dat betekent voor het eerst vliegen, voor het eerst de zee zien én voor het eerst bolus sen en kroketten eten. Ook voor de medewerkers van Zorg groep Ganzestad is zo'n buitenlands be zoek een nieuwe ervaring. Een uitge breide rondleiding vooraf en een ont vangst met bolussen en kroketten was dan ook wel op z'n plaats. Toch zijn die ongezonde lekkernijen niet lang blijven hangen bij de meiden. Anna: „Het eten is hier zó gezond, allemaal fruit en groenten. In Slowakije eten we vooral vlees. En er zijn hier helemaal geen ber gen", vertelt Anna verlegen. Een beetje onwennig zitten de meiden aan de tafel in het Gasthuis in Goes. Al giechelend en fluisterend helpen ze elkaar bij het spreken in het Engels. Echt toevallig is het niet dat de Slowaakse meiden in Goes terecht kwamen. „Hun vader heeft ons een keer geholpen bij het vin den van een bushalte in Slowakije", legt bestuurslid Mieke van der Slik- ke-Nieuwenhuizen van Zorggroep Gan zestad uit. „Onze dochter is met een Slo- waak getrouwd. Daarom komen we daar elk jaar. Sinds we de vader van de meisjes onmoetten, gaan we-ook vaak bij die familie langs om een wandeling te maken." Van der Slikke wilde iets terug doen en Anna en Maria en hun nichtjes Monika en Katharina wilden graag eens naar het buitenland. „Toen we ze belden dat ze hierheen konden komen, hoorden we op de achtergrond een enorm gejuich", lacht Van der Slikke. „We kunnen de meiden geen betaald werk laten doen, omdat dat lastig is met vergunningen, dus het is vrijwilligerswerk geworden. Voor die meisjes is het een schat aan er varing. Ze maken een heel andere cul tuur mee." Anna: „We zijn wel één keer in Rome geweest, maar verder niet. We hadden nog nooit gevlogen. We wilden ook graag de zee zien. Het is alleen jam mer dat we niet kunnen zwemmen. Dat willen we wel graag leren." Machine Na een bezoekje aan Amsterdam begon nen Anna en Monika afgelopen maan dag met hun werk bij het Gasthuis in Goes. Hun zusjes gingen in Randhof aan de slag. Van der Slikke: „Het wer ken op zich is al een hele ervaring." Zelfs voor Monika, die leert voor ver pleegkundige. „Je hebt hier van die ma chines, waarmee ze de mensen optil len", vertelt ze. „Dat had ik nog nooit gezien. Zoiets is in Slowakije veel te duur." Verzorgingshuizen zoals we ze hier in Nederland kennen, bestaan in foto Willem Mieras Slowakije niet. „Bij ons zorgen de kin deren voor hun ouders. Dat is heel nor maal", vertelt Anna, die na de zomer gaat leren voor biologie- en aardrijks- kundelerares. Toch vindt Anna zo'n ver zorgingshuis wel een goed concept. „Maar in onze cultuur zou het niet pas sen." Bedden verschonen, afwassen, eten rondbrengen, bewoners helpen met aankleden: de meiden doen van alles Het communiceren met de bewoners is wel lastig. Daarom is er altijd een Ne derlandse collega in de buurt. Anna: „Sommige mensen kunnen wel Engels of Duits. En wij kunnen ook al wat Ne derlandse woordjes, dus het gaat wel." Een vrolijke opsomming volgt: 'goede morgen, goedemiddag, tot ziens, eet smakelijk', lachen de meiden. „De mensen vinden het ook geweldig hoor", vertelt verzorgende Sanne van Baal, die met Monika meeloopt. „Ze gaan speciaal langzamer praten en wij zen de dingen aan.Behendig brengt Monika één van de bewoonsters naar de recreatiezaal voor het middageten. Vriendelijk lachend wenst ze haar een goede maaltijd toe: „Eet smakelijk! RIJSWIJK - Zeeuwse akkkerbouwers die verzekerd zijn tegen waterschade, hebben zich gemeld bij een verzeke raar. In de eerste dagen van augustus is in de provincie on geveer 150 millimeter regen gevallen en op sommige plaat sen zelfs nog meer. Vooral voor boeren die aardappelen en uien telen, wordt het spannend. Zij hopen dat het KN MI gelijk krijgt met zijn verwachting dat de komende tijd minder regen valt en dat de temperaturen stijgen. ANP Twee auto's slippen op gladde weg KAPELLE - Op de Noordweg bij Kapelle, de doorgaande- weg tussen Kapelle en Goes, zijn donderdagavond twee, auto's in een slip geraakt en van de weg geschoten. De slippartijen vonden rond negen uur plaats. Eerst raakte een 45-jarige automobiliste uit Kapelle door het gladde wegdek de controle over haar voertuig kwijt. Ze belandde achteruitx'ijdend in een sloot. De tweede slippartij gebeur de op ongeveer dezelfde plek. Een bestuurster van wie de politie nog geen gegevens had, belandde in de vangrail. Beide vrouwen raakten niet gewond. De Noordweg is eni ge tijd afgesloten geweest om het wegdek schoon te ma ken. Nieuw terras op Grote Markt Goes GOES - Op de Grote Markt in Goes komt er een terras bij, vóór het gebouw waar speelhal Funtastic tot voor kort was gevestigd. Kaldi Koffie en Thee, een winkel ge specialiseerd in koffie, thee en koffiemachines, opent in het 'oude' pand van Funtastic het eerste filiaal in Zeeland! en het zeventwintigste van Nederland. Van de gemeente Goes heeft het bedrijf toestemming gekregen een terras te beginnen. Koffie en thee zullen er worden geschonken. De vei'wachting dat de zaak half oktober de deuren kaxi openen. Speelhal Funtastic is verhuisd naar een nieuwe: vestiging op de hoek Wijngaardstraat/Zusterstraat. Bank in 's-Heer Arendskerke sluit 's-HEER ARENDSKERKE - De Rabobank sluit 1 septem ber het beperkt geopende filiaal in 's-Heer Arendskerke.- Het kantoor verhuist naar de Dam 9-11 in Goes. Het be zoek aan de vestiging in 's-Heer Arendskerke is te klein geworden en de Rabobank vindt dat er niet meer voldoen-" de sex~vice aan de klanten kan worden geboden. De bank plaatst ter compensatie een geldautomaat en een chip- knipoplaadpunt bij zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke die vierentwintig uur per dag beschikbaar zijn, De Rabobank krijgt ook een adviesruimte in de nog te realiseren nieuwbouw van zorgcentrum Poelwijck. Kitebuggy slaat om BURGH-HAAMSTEDE - Op het strand van Burg-Haam stede is gistermiddag rond kwart voor vier een man ge wond geraakt toen zijn kitebuggy omsloeg. De buggy reed met een snelheid van ongeveer 45 kilometer per uur over de lijn van de vlieger die het voertuig voox'ttrok. Door de ruk die de vlieger vervolgens aan de buggy gaf, sloeg het karretje om en viel de man eruit. De buggy, die ongeveer vijftig kilo weegt, kreeg hij op zich. De man liep letsel op aan zijn nek, rug en linkerbeen. Hij is met de ambulance naar het ziekenhuis in Goes vervoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43