PZC Opruiming Druk op mosselsector neemt toe Altijd is er wel een klus te doen 17 Werkstraf voor slaan van echtgenote en politieman Zwembroek KOOPZONDAG BROCANTEMARKT Het lijkt zo gemakkelijk Natuur- en milieuorganisaties kiezen voor strijd via de rechter Middelburg verkoopt grond duur Redactie: 0113-315649 wwvv.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 5 augustus 2006 Nicky Evertse bezwijkt op ZK onder de druk Aanpassing ventilatie De Symfonie GOES - De al bij de bouw door rampspoed achtervolgde brede school De Symfonie in de wijk Goes-Overzuid vraagt weer een grote investering. liet ventilatiesysteem moet volledig worden vernieuwd a 220.000 euro. Het Goe- se college van B en W vraagt de gemeenteraad dit bedrag beschikbaar te stellen. Aan installatiebedrijf Wolter Dros is inmiddels opdracht gegeven een bestek te maken voor de plaatsing van het nieuwe ventilatiesysteem. De vervanging van de huidige, slecht werkende installatie kan niet veel langer op zich laten wachten. De gemeente gaat nog proberen de aannemer die het oorspronkelijke systeem heeft aangebracht, (gedeeltelijk) aansprakelijk te stellen. De Symfonie is sinds oktober 2002 in gebruik. De school kostte twee keer zoveel als eerst begroot, zes mil joen euro. Het ontbrak in Goes aan ervaring met de bouw van zo'n complex met twee basisscholen en kinderopvang én het verwachte aantal leerlingen was veel te laag inge schat. Geen kleine papiercontainers Goes GOES - Wie de in Goes huis-aan-huis verspreide papier containers van 240 liter te groot vindt of er geen plek voor heeft, hoeft er niet op te rekenen dat hij of zij een kleinei'e papiercontainer van 140 liter kan krijgen. In Goes zijn kleinere papiercontainers bij wijze van proef ge bruikt in de wijk Goese Meer, maar die moeten naar de ge meente Terneuzen terug, laat een woordvoerster van de gemeente weten. Goes had de containers in bruikleen. De gemeente Goes wil ook helemaal geen kleinere papier containers. Karton zou er gemakkelijk in blijven steken, wat het ophalen lastig maakt. En de vrees bestaat dat mensen papier langs de kant van de weg gaan zetten, omdat de kleinere papiercontainers sneller vol zijn dan die van 240 liter. Papier dat buiten staat en wegwaait, is het laatste waar de gemeente op zich te wachten. Blokhuis verder met vrijwilligers KATTENDIJKE - Dorpshuis 't Blokhuis in Kattendijke zoekt vrijwilligers, nu er geen geld meer is voor een be taalde beheerder. De bestuursleden houden het dorpshuis op dit moment draaiende. Ideaal is het niet. „Als wij er niet zijn, dan kun nen er geen activiteiten plaatsvinden, of we moeten er voor thuis blijven", zegt voorzitter K. van den Boom gaard. „Plet is belangrijk voor de leefbaarheid van het dorp, dat 't Blokhuis in stand gehouden wordt. Alle vere nigingen maken er gebruik van en er worden feestjes en partijen gehouden. Het is de enige gelegenheid in het dorp. We hebben vijf of zes mensen nodig, voor het be heer, het onderhoud en het schoonhouden van het pand. Tot nu toe hebben zich enkele mensen aangemeld. Het komt best goed. door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor de mis handeling van zijn echtgenote en van een politieman is een 31-jarige inwoner van Sluiskil gisteren veroordeeld tot 140 uur werkstraf, waarvan 60 uur voor waardelijk. Aan de agent moet de verdachte 150 euro smartengeld betalen, bepaalde de Middelburgse poli tierechter. De man had de politieman 24 de cember in het kruis geschopt en in zijn gezicht gespuugd toen hij op het punt stond te worden aan gehouden. De aanleiding voor het politieoptreden was dat de Sluiskillenaar zijn vrouw thuis had toegetakeld. De verdachte gaf gisteren volmondig toe haar te hebben geslagen. „Ik zat niet goed in mijn vel. Er waren span ningen en financiële problemen. Na een flinke ruzie heb ik haar een klap gegeven." De politie rechter toonde foto's van het slachtoffer. „Dat is niet zo fraai. U heeft er flink op los gemept", zei ze. Volgens raadsman P. van Kampen heeft zijn cliënt een stoornis. „Hij heeft ADPID en beheerst zijn impulsen onvol doende. De medicatie was toen niet optimaal. Nu gaat het be ter." De rechter vond ADPID geen excuus om er op los te slaan en vonniste conform de eis. De Sluiskillenaar, die in 2002 en 2003 ook voor gewelds delicten is veroordeeld, zei in middels hulp te hebben gezocht. Advertentie www.woonboulevardbreda.nl Alles voor in en om het huis Veel van de ruim 40 woonwinkels maken plaats voor de nieuwe collecties. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! zeeuwse almanak „En mooie huwelijksreis ge had in Jamaica?", vroeg de Middelburgse aan haar Ter- neuzense collega. „Nog besto len?" Het antwoord klonk in beide gevallen bevestigend. Badhanddoek weg, zwem broek weg... „Da's lekker zeg, als je net uit de zee komt", riep ze. Waarop haar collega verbaasd reageerde. „Ik weel niet hoe jij zwemt, maar ik houd mijn zwembroek altijd aan. Zondag 6 Augustus a.s. met muziek gezelligheid Centrum Middelburg... Is gezellig winkelen... Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun- vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privêparadijsje in de achtertuin. Verborgen schoonheid KORTGENE - Imposante Zeeuwse trekpaarden denderden giste ren over een zestig meter lange en vier meter brede baan in de Hoofdstraat in Kortgene. Inderdaad: het was weer ringrijden. De meeste in Zeeuwse klederdracht gehulde mannen en vrouwen sta ken het minuscule ringetje schijnbaar zonder enige moeite aan hun stok. Alsof ze het voor het eerst zagen, keken de toeschou wers vol spanning toe. „Tja, het lijkt zo gemakkelijk", stamelde één van hen. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf YERSEKE - De tijd van praten met de mosselsector is voorbij voor natuur- en milieuorganisa ties die zich voor de Waddenzee inzetten. „We kiezen voor de ju ridische weg", aldus M. de Jong van de Waddenvereniging. „Het overleg staat op een zeer, zeer laag pitje." Plet hing al in de lucht. Natuur- en milieuorganisaties tekenden eerder dit jaar bij de Raad van State bezwaar aan tegen de vis serij op mosselzaad in de Wad denzee en wonnen gedeeltelijk. Zeeuwse mosselkwekers zagen daardoor vijf miljoen kilo mos selzaad aan hun neus voorbij gaan, terwijl ze al kampen met een tekort. Natuur- en milieuorganisaties i maakten deze week bekend dat zij het transporteren van mosse len uit de Waddenzee naar de iOosterschelde - voor de verkoop ■via Yerseke - aan een vergun ning willen binden. Voor de ver gunning wordt afgegeven, moet dan eerst worden bekeken welk teffect het verplaatsen van mosse- I len op de voedselvoorraad voor I Avadvogels heeft. Minister Veer man van Landbouw, Natuur en (Voedselkwaliteit (LNV) weiger- [de dit, waarop de organisaties laankondigden naar de rechter jte stappen. •De hakken staan in het zand, na dat de producentenorganisatie mosselcultuur - waarin de kwe kers verenigd zijn - én natuur den milieuorganisaties vorig jaar I {hebben geprobeerd er samen uit te komen. Woordvoerders van natuur- en milieuorganisaties gaven toen aan de mosselsector niet van het wad te willen heb ben, zoals de mechanische kok kelvisserij. Volgens medewerker De Jong van de Waddenvereniging is dat nog steeds zo, maar naar zijn oordeel valt er via overleg niet genoeg resultaat te behalen. Hij doelt onder meer op de bescher ming van diepergelegen mossel- banken in de Waddenzee door die d'eels te sluiten voor de mos selzaadvisserij. „Het duurt en het duurt maar, voordat daar over enige duidelijkheid wordt gegeven." Secretaris PI. van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcultuur ziet de verharde opstelling van de natuur- en mi lieuorganisaties met lede ogen aan. Hij laat zich er niet door op stang jagen. „We moeten zake lijk blijven en in gesprek blij ven." Dat zakelijke houdt onder meer in dat de mosselsector niet zonder slag of stoot een groot deel van de diepergelegen mos- selbanken wil opgeven voor de mosselzaadvisserij. „De droog vallende platen in de Wadden zee zijn al gesloten voor de mos selzaadvisserij. De sector kan het zich gewoonweg niet veroor loven meer gebieden op te ge ven." Dat natuur- en milieuorganisa ties nu ook eisen dat een vergun ning nodig is om mosselen uit de Waddenzee te halen, moet vol gens Van Geesbergen bijna wel op een misverstand berusten. LNV heeft al bepaald dat 85 pro cent van het opgeviste mossel zaad een jaar in de Waddenzee moet blijven. Kwekers zijn daar ook bij gebaat: mosselen groeien sneller in de Waddenzee, pagina 15 Belgen kijken uit naar eerste mosseloogst door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Leger des Heils en het bestuur van de Turkse moskee vinden dat de ge meente Middelburg veel te veel geld vraagt voor de grond aan de Stromenweg. De twee organisaties hebben al lebei bouwplannen op het stuk grond tussen de Nieuwe Vlis- singseweg en de brandweerka zerne, aan de zuidrand van de Stromenwijk. Door de concen tratie van godsdienstige gebou wen heeft het plan inmiddels de naam reli-boulevard gekregen. De bouwprojecten lopen vertra ging op door de onderhandelin gen over de grondprijs. „De grond aan de Stromenweg kost 215 euro per vierkante me ter, exclusief BTW", zegt mos keebestuurder en CD A-gemeen teraadslid Y. Qoban. Dat is onge veer net zoveel als de prijs die mensen in de Mortiere betalen als ze grond kopen om er een wo ning op te bouwen. Ter vergelijking: uit gegevens van het ministerie van Vrom blijkt dat de prijs van grond op bedrijventerreinen uiteenloopt van 31 euro in Groningen tot 211 euro in Zuid-Holland. Vol gens Qoban is de prijs tijdens de onderhandelingen in de afgelo pen jaren door de gemeente ver hoogd. „Het bedrag is aanzienlijk ho ger dan de bedragen die andere •gemeenten vragen", zegt B. Ba- jrink van het Leger des Heils. „Ongeveer twee keer zo hoog. We kopen niet zo heel vaak grond, maar toevallig hebben we nu twee andere projecten lo pen, dus kunnen we vergelijken. Wat Middelburg vraagt, is een fors bedrag. Een rib uit ons lijf, 'om het populair te zeggen. We vragen ons af of een dergelijke uitgave wel te verantwoorden is," Wethouder H. Kool-Blokland (CDA) erkent dat de grond duur fs. „De prijs van grond is in Mid delburg afhankelijk van de loca tie. Dit gaat om een toplocatie. Het is aan een ieder om te bepa len waar ze willen bouwen. Als ze deze grond te duur vinden, hebben we ook nog andere grond in de aanbieding. Op de Mortiere bijvoorbeeld, of achter ue gevangenis." Kool ontkent dat er inmiddels andere gegadigden zijn voor het stukgrond. Op vakantie gaan? Nee, daar hebben Lenie en Henk Evers geen tijd voor. „En geen behoefte aan", zegt Henk. „Ik heb zoveel gezien. Ik heb voor mijn werk over de hele wereld gezeten." Ze bezitten hun eigen paradijs in de achtertuin. Ver borgen achter een muur en een hoge haag ligt Hof Vasthi. „Het huis heette al zo toen we het kochten. De naam zei me niets tot mijn vrouw meespeelde in de musical Esther. Daarin komt ko ningin Vasthi voor. Zij hield in het verhaal haar schoonheid ver borgen. Vasthi betekent verbor gen schoonheid." Het plekje houdt inderdaad de schoonheid goed verborgen. Een maal de tuinpoort door val je van de ene verbazing in de ande re. Weelderige bloemen, hoge heesters en bomen die bij elkaar uitgezocht zijn op bladvorm en kleur. Waar je ook kijkt, de tuin blijft verrassen. „Ik ben nu ne gen jaar bezig", vertelt Henk. „Toen het pensioen er aan kwam zijn we op zoek gegaan naar een huis met een grote tuin. Dat kon in heel Nederland zijn, maar de kust trok wel erg. Uiteindelijk is het Renesse ge worden. Daar was een huis te koop met daarachter een wei land." De tuin is groot, heel groot zelfs, met z'n 160 meter lengte en een breedte van 70 meter. Om enige structuur aan te bren gen is eerst een grondplan ge maakt. Waar komen de borders en hoe lopen de zichtlijnen? Al les wat in de oude tuin stond en niet meer bruikbaar, was, is er uit gehaald. Een paar Yucca's mochten blijven staan, evenals een oude Corsicaanse den uit 1939. „Die boom is neergezet toen ook de boswachterij is aan geplant. Een schoonzoon van de toenmalige bewoners werkte daar bij de aanleg en heeft een boompje meegenomen voor zijn schoonmoeder." De boom torent inmiddels hoog boven het huis uit. Ook een paar oude rozen zijn be houden. „Deze soort is in 1945 op de markt gekomen, daarom heten ze ook peace. Ze waren hoog en sterk verwaarloosd. Ik heb ze uitgegraven, wilde ze weggooien. Ze lagen al op een hoop en ineens zag ik dat ze toch weer gingen uitlopen." Henk is iedere dag voor dag en dauw in de tuin te vinden. Al tijd is er wel een Mus die wacht. Heggen scheren, rozen knippen, paden aanharken, noem maar op. „In de winter is er veel snoei- werk en je moet vroeg in het voorjaar al weer beginnen met (Advertentie) Henk en Lenie Evers in hun tuin. de borders, anders ben je niet op tijd Maar." Henk doet het werk voor negen tig procent in zijn eentje. Lenie heeft andere hobby's maar ge niet wel heel veel van de tuin. Dat kan op verschillende plek jes. In de avond is het prieeltje midden in de tuin een favoriete plek. Het koepeltje is begroeid met klimrozen en kijkt uit op een uitbundig bloeiende border. Daarachter verscholen ligt de vijver met kwakende kikkers. Een klein stukje verder, bij het schuurtje, is een afdak begroeid Ga regelmatig kijken in an dere tuinen. Niet alleen in Ne derland, maar ook in het bui tenland. Daar doe je veel in spiratie op. Bezoek ook kwekers. Ook daar doe je vaak leuke ideeën op. Benut in de winter alle mooie dagen om in de tuin voorbereidingen te treffen voor het nieuwe seizoen, an- met druiven. „Hier zitten we in de winter vaak." De trossen druiven hangen nog te rijpen. Een feest voor de vogels want netten, daar doen Henk en Le nie Evers niet aan. „Dat hebben we een keer gedaan en dat was zo afschuwelijk. Vogels raakten erin verstrikt." Helemaal achter in de tuin staat een bankje. „Als je hier heel stil zit, zie je de groene specht in die boom de hazelnoten open hak ken." De tuin van Henk en Lenie is vooral privé. Af en toe wordt de ders ben je niet op tijd klaar. Wil een plant niet groeien, verplaats hem dan eens naar een andere plek. Grote kans dat het dan wel goed gaat. Knip planten die heel ge makkelijk uitzaaien af voor dat de zaden rijp zijn. Dat scheelt wieden. Let bij de inrichting van de tuin ook op bladvorm en kleur van de heesters. Ver schillende kleuren bij elkaar geeft een speelser effect. Buren vlakbij? Pas dan op met kwakende kik kers in de vijver, want die ma ken veel herrie in de nacht. foto Dirk-Jan Gjeltema tuin opengesteld voor bezoek. Dat zijn meestal groepen tuin- liefhebbers en soms organiseert Windkracht 8 (de gezamenlijke kerken in de Westhoek) een tocht door de 'landschappelijke wandeltuin', zoals Henk het zelf noemt. Tuinieren aan de voet van de duinen is niet altijd gemakke lijk. „Het probleem zit in het wa ter." In de winter is de tuin bij zonder nat. Vooral door water dat uit de duinen komt. „Onder de Westhoek zit een zoetwater- bel. Als het veel regent en in de winter komt dat water om hoog." Drainage helpt niet. Daarom heeft Henk op verschil lende plekken putten gegraven. Ondiepe moerasachtige stukken waar in de winter het water op gevangen kan worden. Dat wordt dan dagelijks wegge pompt in een sloot die het water afvoert richting Oosterschelde. De tuin is nooit af. Ieder jaar is er wel een hoekje of een stukje dat anders moet. „Ik ben nu be zig met de fijnafstelling." Daar bij zoeken Henk en Lenie naar bijzondere planten of net dat ene felbegeerde struikje. Alles naar eigen smaak. Van tuinmo- de moeten ze niets hebben. Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41