de vrede Bernini-route trekt spoor door Rome ReisMoeken Helsinki Top 3 (volgende keer) Istanbul zaterdag 5 augustus 2006 Het bleek een handige zet en dus wordt hij nu herhaald. Het Four Seasons Hotel in Londen let te goed op waar de behoefte van jongeren naar uitgaan. Wie weet dat beter dan een teener zelf en Alex Collins zal dus voor het tweede jaar als 'conciërge' spelen. Hij is 17, komt uit de binnenstad euet goede (stap)been. 'Ilc weet wat ze nodig hebben', zegt hij in de hal van het hotel. Voor backpackers en lowbudget-jon geren was er al veel in de City, maar voor kin deren die met hun ouders wat luxueuzer loge ren nog niet helder aangegeven. Een ander viersterrenhotel, Rubens at The Palace - tegen over Buckingham Palace - heeft ook ontdekt dat moeders wil niet meer de enige wet is. Er zijn daar nu 'The Kids Weekends' waarin alles, het eten, de badslippers, de badjassen, ontbijt en zelfs high tea's geheel is afgestemd op de jongsten in het gezin. Titanic-route in Belfast Belfast zal iedere bezoeker aangenaam verras sen. Gold de stad jarenlang als brandpunt van veel Noord-Iers politiek geweld, wie er nu komt wordt verrast door de rust, de schoon heid en levendigheid van de stad. Onderne mend zijn ze er ook. Het was de stad waar oceaanreuzen werden gebouwd, waaronder de legendarische Titanic. Bezoekers die zich nog eens willen verdiepen in de geschiedenis van het rampschip kunnen sinds kort een high-tech-wandelroute volgen. Je gaat niet een apparaatje op stap datje dank zij GPS-technolo- gie langs plekken voert die verband houden met het schip en daarover vertelt en beelden laat zien. Uiteraard kom je ook op de plek waar de Titanic werd gebouwd. Op die plek ver rijst een Titanic-centrum. www.qotobelfast.com Wij volgden het Bernini-mysterie met de 'Angels Demons Tour'. De tocht duurt vier.uur en kost 49 euro p.p. www.anqelsanddemons.it De citaten komen uit 'Het Bernini Mysterie' van Dan Brown. De pla quette op het St. Pie tersplein. door ons hoofd, terwijl wij voor zichtig het water beroeren. 'Ro bert Langdon lag op een bed van munten op de bodem van de fontein. Maar je hoorde hem niet klagen. Hij leefde nog.' antimaterie is dat je kris-kras door de stad trekt, zodat je en passant nog genoeg ander fraais onder ogen krijgt. Duivelsgat In tegenstelling tot beide hoofd rolspelers beginnen wij niet bij het Pantheon, maar kachelen direct door naar de Santa Maria del Popolo-lcerk, toen in de stei gers, nu makkelijker toeganke lijk. En uiteraard dalen wij het duivelsgat niet in. 'Duizelig van de walm liep Langdon om het lijk heen', lezen wij in het De Enge lenburcht, hoofd kwartier van de II- luminati. Foto's GPD boek. 'Het vlees was zwart ge brand. Toen kwam er nog maar één gedachte bij hem op: er zijn er nog drie.' Vanwege vroege sluitingstij den van de kerk, houden we ons niet helemaal aan de precie ze volgorde van het boek, maar beklimmen eerst de trappen van de Santa Maria della Vitto- ria-kerlc. We zien er de sarco faag waar Langdon zich ver school tegen de kogelregen van de Assassijn. Maar geen kogel gaten. De kerlc staat ook niet in brand. We gaan terug naar het Sint Pie tersplein om de plaquette 'West Ponente' te zoeken, niet ver van de obelisk. 'Een dron ken zwerver zat in een onhandi ge houding te dutten aan de voet van de obelisk. Toen be gon het meisje te gillen.' Wat de kardinalen betreft heb ben wij er nu nog maar één te gaan, reden waarom wij ons naar het Piazza Navona spoe den. Ook om er later op een terrasje andere geneugten van Rome te ontdekken, maar toch eerst en vooral om rond Bernini's fon tein van de vier rivieren te lo pen. Hier lag 'ie dus, schiet het Altijd leuk wanneer je in Rome bent: de Bemini-route, gebaseerd op Dan Brown's gelijknamig mysterie. Dat andere beroemde boek van de bestseller-auteur. Voor deel is bovendien datje kris-kras door de stad trekt. door GERARD CHFI Toch maar een paar dagen voor vertrek nog even snel op herha ling door Brown's Bernini Mys terie. Want je moet natuurlijk wel weten wat er zich achter de facade heeft afgespeeld wan neer je voor weer een kerk staat. Het heeft wel wat weg van het spel Cluedo: wie werd waar ver moord? Je zou bijna denken dat het allemaal waar is, wanneer je onder begeleiding van een deskundige gids in het spoor van Robert Langdon en Vittoria Vetra door Rome trekt. Al is het gelukkig op een meer lichtvoe tige wijze en in een rustiger tempo dan beide Illuminati-ont- rafelaars. Die hadden overigens wel iets anders aan hun hoofd dan Rome's schone kunsten. Trachten te voorkomen dat vier kardinalen zouden wor den vermoord, bij voorbeeld. Het is godsonmogelijk, om in de sfeer te blijven. Rome in een paar dagen doen, daar krijg je het van aan je Voeten en aan je hart. Waar moet je beginnen en wat moet je per se zien? Overal en alles. Dus komt het eigenlijk wel goed uit je te beperken tot slechts één bezigheid. Bijko mend voordeel van Langdon's zoektocht naar de cilinder met een voetbalwedstrijd, vertelt de gids wat de Engelsman verkeerd deed. Hij nam bijvoorbeeld paar den mee, die niet bestand bleken tegen de lage temperaturen; ter wijl Amundsen sledehonden had en zich daardoor wel kon verplaat sen op de ijsmassa. Het zal u duidelijk zijn wié er ge wonnen heeft."Verderop ligt het Vikingmuseum waar het verhaal van die andere ontdekkingsreizi gers wordt verteld. In hedendaags perspectief, want wij lezen dat ko ning Harald Harfagre wordt om schreven als de man die de vele Vi- ldngstammen tot een eenheid heeft gesmeed, terwijl hij waar schijnlijk zijn concurrenten hard handig heeft uitgeschakeld of ver bannen. TIP: Wie.genoeg heeft van de musea kan op een mooie dag zeker op Bygday blij ven Óm de hoek ligt namelijk het strand van Huk. Vrij toegankelijk en je hebt een mooi uitzicht op de (ferry)boten die door de fjord varen. Top 3 (eerste keer) 1Karl Johans Gate; van sta tion tot koninklijk paleis met veel winkels 2. De skischans van Holmenkol- len; prachtig uitzicht over de sta d m et skimUsfedh); 3. Akershus Sloft; het best be waarde fort van Noorwegen in de haven aan de Oslofjord Londen voor jongeren Wie, zoals RUUD POELS, op vrijdag in Oslo arriveert, kan de inwoners bij wijze van spreken uitzwaaien, want die trekken er dan Het stadhuis aan de Oslofjord met links Aker Brygge. foto's Gunnar Strom, VisitOslo 1. Nobelprijzen Een bezoek aan het gemeentehuis is meest al geen onderdeel van een stedentrip, maar in het geval van de Noorse hoofdstad ligt dat anders. De centrale hal van het stadhuis is een van de bekendste in de he le wereld en heel wat beroemdheden gin gen u voor. Hier worden namelijk de Nobelprijzen voor Vrede uitgereikt. Alles in het stadhuis is Noors, de kunst, het marmer, de houten aftimmering. Wie meer wil zien dan de centrale hal, kan met een gids een rondleiding maken en krijgt via muurschilderingen, schilderijen en wandldeden een overzicht van de geschie denis en het Noorse leven. Wie goed kijkt ziet dat het tussen de architect en de kun stenaars behoorlijk gesteggeld is. Bijvoor beeld over de Noorse, liberale opvatting over het nudisme. In de enorme muurschil dering zijn noodgedwongen twee deuren verwerkt (kleedhokjes?) en de schilder laat een van zijn figuren op het doek weer uit beelden wat hij daarvan vindt. Het stadhuis heeft ook een prachtig uit zicht over de Oslofjord en de bezoeker zal een keuze moeten maken als hij dit gebied wil verkennen. In een voormalig stations gebouw achter het gemeentehuis is een museum over de Nobelprijzen ingericht. Bij de entree staat een grote wand en wie zijn oor er tegenaan drukt, hoort mensen uit de hele wereld antwoorden op vragen als: wat is uw bijdrage aan de wereldvrede. Achter het museum ligt het happy few winkelgebied van Aker Brygge en aan de andere kant meren vissersboten aan. Wij ldezen voor de busboot richting Bygdoy, het museumkwartier van Oslo. Terwijl we wachten, nuttigen we de Noorse variant op een frietje, een broodje Polser, een klein worstje met ketchup en mosterd. Veel Noren houden ook de binnenkomst van de vissers in de gaten, want als ze gar nalen hebben gèvangen, zijn die aan boord ai gekookt en worden ze bij binnen komst meteen verkocht. Zeilers nemen ze dan direct weer mee het water op, al dan niet met een sterk drankje. TIP: Vooral voor heren: Op de bovenste verdieping van het SAS Radison-hotel aan de Holbergsgatan is een café met alleen maar glas en waar je een prach tig uitzicht hebt over de stad. Op het toilet zijn de urinoirs niet aan de muurzijde, maar aan de raamzij- de geplaatst. en masse op uit. Dus heb je in het weekend de stad voor jezelf. Nou ja, op de enorme Karl Johans Gate blijft het natuurlijk altijd zwart zien van de mensen. Het Fram-schip waarmee poolreizen zijn gemaakt. De aard beien-grens 3. Baerums Verk Wie wat van het traditionele Noorwegen wil zien, heeft twee mogelijkheden. Het Norsk Folkenmuseum in de stad of Bae rums Verlc iets erbuiten. Wij ldezen voor de tweede optie en al rijdend valt op hoe groen het rond Oslo eigenlijk is. Te groen misschien wel, want jonge bomen ont trekken de. stad op mooie uitzichtpunten aan het zicht. In Noorwegen worden veel minder bomen gekapt dan jaren geleden. De reden is dat voor de huizenbouw te genwoordig Russisch hout wordt ge bruikt dat kant-en-klaar naar Noorwegen wordt geëxporteerd. Voordeliger dan zelf kappen. Qua hoogte ligt Oslo op dezelfde lijn als Anchorage in Alaska, maar door de war me golfstroom is de temperatuur in Scan dinavië aangenamer. Daarom kunnen ze ook Noorse aardbeien verkopen langs de kant van de weg. Baerums Verk is ontstaan rond de ijzer productie 400 jaar geleden. De huisjes zijn in de traditionele bouw bewaard ge bleven en huisvesten nu kunstenaars die er in Noorse stijl werken en hun winkel drijven. Het traditionele glasblazen ken nen ze in Noorwegen nog volop en dè kunstenares laat zich graag op de vingers kijken, terwijl ze bezig is met de kerstbal len voor het volgend seizoen. Maar tus sen alle Noorse ambachten valt een pitto resk pand enorm op: het Pannekalcehu- set. Inderdaad Nederlands. TIP: Plan route's in en om Oslo zorgvuldig. De stad heeft bij alle toegangswegen tolhokjes (boms- tasjons). Een keer een verkeerde afslag en je staat opnieuw voor zo'n hokje. Denk aan kleingeld. 1. Koninklijk Paleis; Sinds twee jaar open voor het publiek, maar trekt massale belangstelling van de No ren en toeristen komen er nog moeilijk tussen 2. Frogner park met de kust van Gustav Vigeland; ingang tegenover de Nederlandse ambassade 3. Kunstcentrum Hadelanden in de regio Oslo. Een van Noorwegen's topattracties. Vooral de glaskunst is de moeite waard en bezoekers kun nen glasblazers van dichtbij aan het werk zien Deze reportage kwam tot stand in samenwer- king met NorskeTurist Service. www.norsketuristservice.nl Voor meer aanbieders zie het reisbureau. Oslo ligt op een klei ne twee uur vliegen vanaf Am sterdam en diverse maatschappij en onderhouden (lijn)diensten. Met eigen vervoer is de stad be reikbaar via ferryboten. Parke ren in Oslo is duur. Wie met het openbaar vervoer reist in de stad en musea wil bezoeken kan het beste de Oslo Card en heeft daarmee gratis toegang. www.visitoslo.com Ook Kosmos brengt genover dat het ge kozen lettertype minder 'leesvriendelijk' is. Ook hier websites in het begin, gevolgd door 'voorbereiding vervoer'. Naast hoofdstukken over 'het beste van Istanbul', 'uit in Istanbul' en 'Istanbul praktisch' veel aandacht voor de top-25 van de stad. Met daarin natuurlijk de blauwe moskee (Sultanahmet Camii) maar ook voor de Cisterne, het Hippodroom, het Topka- pi-paleis en een boottocht over de Bosporus. En tips voor bij voorbeeld een schrobbezoek aan een badhuis: 'Neem voldoende kleingeld mee voor fooien.' Maar waar laat je dat dan? Com pacte gids die beslist mee moet! Istanbul, in de Citypack-serie van Kosmos, 96 blz., 9,95 euro, ISBN 90-215-8035-7, www.kosmosreis- qidsen.nl (Nieuw zijn ook: Florence, Praag, Brussel&Brugge en Venetië). GERARD CHEL zien bruisend en i vol activiteiten. uit Amsterdam even heen en S| weer voor een HHh nachtje stappen). Niet voor niets dat de ANWB in de extra-reeks de Wj Finse hoofdstad een eigen gids gunt. Met uitldap- kaart inclusief ov-lijnen. Het gidsje, dat in jas- of binnenzak past, begint met een hoofdstukje over 'Helsinki op inter net'. Prima startpunt voor thuis. Vervolgens wordt de geschiedenis kort belicht en krijgen praktische tips de ruimte, waarna in het uitge breide hoofdstuk 'Te Gast' overnachten, eten&drinken, winkelen, uitgaan en feesten&evenementen worden belicht. Met na me het uitgaan en de feesten zijn de moeite van het raadplegen waard. 12 Hoogtepunten - waarom 12? - worden opge somd, aandacht voor speciale kinderattracties, diverse bezienswaardigheden worden beschre ven en volgen tips voor uitstapjes en routes, zo- als die naar het Russisch verleden van de stad. Cofhpacte en handige gids, die ons zeer com pleet lijkt en dus bij de trip niet mag ontbreken maar waarom staat de beroemde Ice Bar er mëtift?- HëtsinJóin de,ANWB-Extra reeks, 120 blz., 6,95 euro, ISBN 90-.180-2301-9. www.anwb.nl (Nieuw^fn ook: Dublin, Edinburgh, Krakow, Oslo en SjpfiKnolm). 2. Ontdekkingsreizigers De busboot is een ideaal vervoer middel in de stad, want het gaat lekker snel. Om in een paar dagen alle musea te bezichtigen op Byg- doy is onbegonnen werk. Ze zijn echter wel overzichtelijk en per thema mooi uitgewerkt. Wij kie zen het Fram-museum, dat als een dok gebouwd is om de beroemde boot van ontdekkingsreiziger Amundsen. De boot is toegankelijk en erom heen worden de spannende ont dekkingen van de noord- en zuid pool en Groenland verteld. Vooral het verhaal over de race tegen de klók van de Engelsman Scott en de Noor Amundsen om als eerste de Zuidpool te bereiken is fascine rend. Alsof hij een analist is na Voor een vol gend bezoek: Frogner park met de kunst van Vigeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35