Goese werkwijze in Zambia Kaan vertaalt haar gevoel in vorm en kleur PZC «1 Zeeuwse boeren zijn onverzettelijk en stug, maar niet onvriendelijk Assenede voor een week omgetoverd in Jazzenede 15 Jaap Lagaay adviseert Afrikaanse ondernemers zaterdag 5 augustus 2006 Belgen kijken uit naar eerste mosseloogst Hoor Wout Bareman i fe NIEUWPOORT - De Belgen zijn U' in juichstemming. Want tegen de verwachting in worden in de G loop van volgende week de eer- ste Belgische mosselen op de markt gebracht. Het gaat om t een kleine hoeveelheid van niet 'ic meer dan 4000 kilo, maar dat deert de zuiderburen niet. Aan- 4 vankelijk leken de eerste mosse- jen pas volgend jaar te kunnen worden geoogst. Over een paar jaar verwachten ï'de experimenterende kwekers I; voor de kust van Nieuwpoort pas echt hun slag te slaan met K de aanvoer van een miljoen kilo en enkele jaren daarna een tien voud daarvan. Dat maakt de Bel- he mosseleters, jaarlijks 1 voor de consumptie van tachtig procent van de Zeeuwse k'mosselen, minder afhankelijk t?van de grillige Zeeuwse aan voer. De eerste paar duizend ki- J lo wordt pas op de wal gezet na goedkeuring door het Federaal Voedselagentschap, maar nie mand twijfelt eraan dat het agentschap snel 'groen licht' zal j geven. Vorig najaar mislukte de eerste oogst van Belgische hangmosse- len jammerlijk. Dat was een di rect gevolg van ambtelijke mo- lens, die de kwekers te laat hun benodigde vergunningen ver strekten. Sinds 1999 wordt voor de Vlaamse kust al geëxperimen- teerd met de hangmosselcul- tuur. Daarbij wordt gebruik ge- iJËaakt van grote ijzeren kaders, die op het water drijven en met t ankers op hun plaats worden ge ls houden. Aan die kaders wordt 4 tot op een diepte van vijf meter 1 koord bevestigd, waarop het J mosselzaad zich vastzet. Al snel wezen testresultaten uit dat de Belgische mossel van pri ma kwaliteit was en een geduch te concurrent kon worden van de Zeeuwse mossel. Maar toen gooide de ambtenarij roet in het eten en viel een belangrijk deel van de mosselen ten prooi aan zeesterren. Experimenteel kwe- ker J. Reynaert beschikt nu wél over de vergunningen en dus haalt hij dezer dagen triomfante- lijk het eerste partijtje Bel- gische mosselen binnen. door Jeffrey Kutterink 's-HEER HENDRIKSKINDER EN - De Victoria Falls liggen op loopafstand. Het is dan ook niet vreemd dat de 24 guesthouses en lodges in het Zambiaanse Li vingstone de stroom toeristen zien groeien. Toch willen ze de gasten beter van dienst zijn. Hoe? Dat leert Goesenaar Jaap Lagaay, oud-eigenaar van mo tel-restaurant De Caisson in Ka- pelle. Bestel een drankje in Livingsto ne en sta ei' niet van te kijken als je een halfuurtje moet wach ten. Kijk er ook niet vreemd van op als de mooie gordijnen op je kamer op een touwtje hangen, dat het gras niet is gemaaid en dat je moet vissen naar de naam van de receptionist. Naamplaat jes is de Zambiaanse uitbaters vreemd. Vragen kan. In het Engels zelfs, want dat is de voertaal. Weinig mensen zijn de 71 talen machtig die in Zambia worden gespro ken. Maar of je het antwoord hoort, is de vraag. Blèrende tele visies overstemmen namelijk al les. „Ze staan allemaal afge stemd op Zambiaanse zenders en niet op een mooi programma over de Victoria Falls, de water vallen waar elke toerist voor komt", vertelt Lagaay. De West-Europese en Amerikaanse toeristen zijn betere service ge wend. Ze verwachten die ook tij dens hun vakantie in Afrika. Op verzoek van Pum reisde La gaay in maart naar Livingstone om te zien wat er aan de guest houses en lodges mankeert. Hij schreef een lijvig rapport met 120 aanbevelingen en presen teerde dat aan de ondernemers. Glunderend: „Een televisie ploeg maakte opnamen." Hoewel hij het werk vrijwillig doet, hoopt hij dat de uitbaters de adviezen niet in de wind slaan. De aanbevelingen varië ren van een trucje om in één keer vier in plaats van twee bor den te dragen tot aan tips voor het werken in de keuken. Om de suggesties in de praktijk te brengen is nog niet zo makke- De Zambiaanse ondernemer Kingsley Lilamono tapt een biertje in café Pubbles. Ondernemen tegen armoede is de gedachte achter Pum: een netwerk van 3800 mensen tus sen de 50 en 70 jaar. Dat stelt op vrijwillige basis kennis ter beschikking ten behoeve van ontwikkelingssamenwerking. Pum zendt de experts uit naar meer dan 70 landen in Afrika, Wat is Pum? Azië en het Midden-Oosten, Latijns-Amerika en Centraal en Oost-Europa. Zij adviseren daar op aanvraag ondernemin gen en instellingen die behoef te hebben aan kennis en erva ring die ter plekke onvoldoen de aanwezig is. De experts doen dat op basis van jarenlan ge ervaring die zij zelf in hun loopbaan hebben opgedaan. Ze doen hun werk belangeloos en ontvangen geen financiële vergoeding. Projecten duren doorgaans twee tot drie we ken. lijk. Daarom heeft Kingsley Lila mono de afgelopen weken stage gelopen bij café Pubbeis in Goes en motel-restaurant De Caisson in Kapelle. In het dagelijks leven is hij eige naar van Limbo Guest Lodge; een gastenverblijf met 12 ka mers, 14 werknemers en een res taurant voor een kleine 30 gas- - ten. „We waarderen de~aahbeve- lingen, maar konden Jaap La gaay niet geloven. Waarom? We weten wel dat het beter kan en moet, maar sommige dingen ben je nu eenmaal zo gewend en dus doe je diezo." In Goes gingen zijn ogen open, vertelt Lilamono. „Als je hier aanschuift, word je binnen vijf tot tien minuten geholpen. In Zambia kan het een half uur du- Perplex De oud-leraar schei- en natuur kunde staat perplex van de keu kens. „Wij hebben één koelkast en stoppen daar alles in: het vlees, de vis, de uien, de eieren en de frisdranken. Hier staan er meer koelkasten, vrieskisten en koelbanken in de keuken. Alles is keurig gescheiden opgesla gen." Verbaasd is Lilamono ook over hoe wé hier het afval schei den. Niet alleen in de cafés en restaurants, maar helemaal bij de milieustraat waar iedereen keurig wit en bruin glas in apar te bakken mikt. „Wij gooien al les in één bak: papier, plastic en eten. Dat is slecht voor het mi lieu. Door afval te scheiden op te halen en te verwerken, zou den we minder bomen hoeven kappen in het tropisch regen woud." Als een spons neemt Lilamono drie weken lang alles in zich op. „Hij heeft wel gelijk", wijzend naar Lagaay. Een berg" kennis, ideeën en tips neemt hij mee naar Zambia. „Maandag stap ik in het vlieg tuig. Op woensdag begin ik di rect met het vertellen van wat ik hier heb gezien." Vooral het verbeteren van de ser vice en het scheiden van afval gaat Lilamono aanpakken. „Het kopen van apparatuur, zoals koelkasten en vrieskisten, kost veel geld. Dat vergt meer tijd. Maar we kunnen snel en eenvou dig beginnen. Dat gras kan wel degelijk gemaaid. En we kun nen gasten op zijn minst vertel len dat ze een halfuur moeten wachten. Of ik in de tussentijd ga zingen?", herhaalt hij la chend. „Misschien." Scheiden van afval vergt meer dan alleen plastic en eten in an dere bakken gooien. „Ik besef dat. Maar als 24 onder nemers daarmee beginnen en uit leggen dat we daarmee ons mooie land kunnen sparen, moet dat lukken. Tijd zal het ze ker kosten. Maar iemand moet beginnen en het goede voor beeld geven." Lilamono is om. Nu de anderen nog. De ogen glinsteren: „Ze moeten me wel geloven. Ik kom van daar en heb gezien hoe het in Nederland gaat. Het begin zal niet makke lijk zijn. Maar ik ga ze er over vertellen, ze trainen en - niet on belangrijk - ik ga het zelf voor doen. Als Jaap Lagaay in novem ber terugkomt, hoop ik dat de service en het gescheiden opha len van afval is verbeterd." De gasten in Livingstone gaan er vanaf volgende week al wat van merken, belooft Lilamono. Pum laat de ondernemers niet zomaar zwemmen en geeft ze vanuit Nederland nog een extra zetje: binnenkort volgen 25 Sen- seo-koffiezetapparaten. Ook moet er een website worden ge maakt. Lagaay: „De informatie is er, nu moeten we nog iemand vinden die vrijwillig de site wil bouwen." Aanmelden kan bij Lagaay (jaaplagaay@zeelandnet.nl met als onderwerp Limbolodge). In het najaar vliegt hij naar Li vingstone om te kijken hoe de 24 uitbaters het er van af bren gen. „Dan hoop ik verbetering te zien." Na zijn klus bij de Victoria Falls, gaat hij vrolijk verder in Noord-Zambia. Daar leert hij ondernemers in drie weken tijd hoe de telefoon op te nemen en een bed op te maken. Rijontzegging voor drankrijder MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een 49-jarige inwoner van Vlissingen voor dronken rijden zeven maanden rijontzegging en 700 euro boete opgelegd. Voor het rijden zonder geldig rijbe wijs kreeg hij 220 euro boete. De verdachte botste 28 ja nuari met zijn auto tegen een stilstaande auto. „Ik heb niets fout gedaan", vond hij. De politierechter confronteerde de man met het resultaat van de bloedproef: 1,57 milligram. Dat betekende meer dan drie keer de maximum toegestane hoeveelheid. Hij vertelde de nacht daarvoor alcohol te hebben gedronken. De aanrijding vond 's middags rond twee uur plaats. „Dan moet u veel alcohol hebben gedronken. U heeft zich zelf in de nesten gewerkt", meende officier van justitie M. Overmeer. De man beschikt slechts over een Kongolees rij bewijs, maar dat is ongeldig voor Nederland. De auto had hij zelf aangeschaft. De politierechter vroeg waarom hij een auto had, terwijl hij niet mag rijden. „Het was de be doeling om de auto naar mijn familie in Afrika op te stu ren. Politie pakt stropers op BURGSLUIS - De politie heeft donderdagavond tijdens een acht-uur-surveillance vier Aziaten aangehouden die minstens vijfhonderd meter staand want hadden neerge zet in de Oosterschelde, ten zuiden van het natuurgebied De Schelphoek. De stropers wilden daarmee kreeft, zee baars, harder, zeetong en andere platvis vangen. De acht-uur-surveillance is speciaal gericht op stropers in het Oosterscheldebekken en wordt uitgevoerd door de politie, de waterpolitie, Rijkswaterstaat en natuurbe heerders. De vier stropers moeten zich voor de rechter ver antwoorden. Hun gigantische vistuig is in beslag geno men. Ouwerkerk plaatst borden OUWERKERK - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft gisteren op het strandje van Ouwerkerk borden ge plaatst om strandbezoekers te waarschuwen voor scherpe voorwerpen op het strand waaraan men zich kan bezeren. De gemeente reageert daarmee op klachten van strandbe zoekers over de vlijmscherpe Japanse oesterschelpen op het strandje. De. gemeente bekijkt nog of ook op andere plaatsen aan de Schouwse kust dergelijke borden geplaatst moeten worden. Brommobiel slaat over de kop TERNEUZEN - Een 29-jarige bestuurder uit de gemeente Sluis heeft gisterochtend rond half tien op de Terneuzen- se Binnenvaartweg een flinke smak gemaakt met zijn brommobiel. De man botste door nog onbekende oorzaak tegen een vluchtheuvel op de middenas van de weg en sloeg over de kop. Met hulp van omstanders kon de politie de brommobiel weer op zijn "wielen zetten en de West-Zeeuws-Vlaming uit het voertuig halen. De man bleef ongedeerd. Zijn voer tuig kwam niet ongeschonden uit de strijd. Door het onge- val braken er onderdelen van de brommobiel af, waarvan er een de voorruit van een taxibusje raakte. Dat werd be stuurd door een 64-jarige man uit het Belgische Assen ede. kunst e r 1 \r. Werk van Carina Kaan in galerie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haamstede. foto Marijke Folkertsma i door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - „Met mijn schilderijen wil ik de onzichtbare schoonheid zichtbaar ma ken", zegt kunstschilderes Carina Kaan uit Voor burg. Zij exposeert tot eind september in galerie Het Oude Raadhuis in Burgh-Haamstede. Kaans werk blijkt divers en heeft in de loop der ja ren een ontwikkeling doorgemaakt die parallel loopt aan haar persoonlijke belevingswereld. ..Wat ik schilder is mijn gevoel en dat heb ik in vorm en kleur vertaald. Dat is niet meer hetzelfde als jaren geleden. Toen kon ik nog onder mijn schilderijen een titel zetten, zoals Eenzaamheid, vreugde, Blijdschap, Tederheid, Ochtendrood en Stilte", zegt Kaan. Tegenwoordig voorziet ze haar werk niet meer van titels. Zij tracht uit te leggen dat gevoel nu bepalend is voor haar gehele bele- ring en dat ze zich verbonden voelt met de natuur en de kosmos. Haar schilderijen getuigen van de poging verbin ding te leggen tussen aardse vormen en de onbe- kende kosmos. Een aardig voorbeeld daarvan in 1 deze expositie biedt een schilderij waarop ze een jritte doek als een soort vlieger verbindt met een plauwe ster en een rood, oog tegen een geel/groene i ^?mers aandoende achtergrond. Kaan lijkt gefascineerd door vermoede, heftige ge- J beurtenissen in het heelal. Met intuïtief gecompo neerde kleurencombinaties in grillige vormen icreeert zij een beeld van krachtenvelden buiten het menselijk bereik. De kleurkeuzes zijn bepa lend. De sprankelende tinten wekken de indruk van positieve ontwikkelingen in het buitenaardse. Donkere kleuren zouden haar werk een dreigende sfeer van geweld kunnen geven. Kaan lijkt daar wars van. Transparant Zij bouwt haar schilderijen op in veel transparan te lagen, voornamelijk met acryl, soms vermengd met zand en diverse pigmenten. In Het Oude Raad huis prijkt ook een schilderij waarin ze jute heeft verwerkt. Soms ook gebruikt ze dunne lagen olie met als doel de suggestie te wekken dat de vor men bewegen. Kaan biedt de beschouwers van haar werk geen hapklare brok. Wie iets van de achterliggende emoties van de maakster wil meekrijgen, moet de tijd nemen aandachtig te kijken. Mooie variant op de heftige combinaties en draai kolkachtige vormen, zijn twee rechthoekige schil derijen in hoofdzakelijk rode en blauwe tinten. Met frêle zwarte lijnen als tekening daar door heen legt de schilderes op veel subtielere wijze een verbinding tussen aarde en kosmos. Het werk van Kaan is tot en met zaterdag 30 sep tember te zien bij galerie Het Oude Raadhuis, op donderdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en tijdens het Rondje Kunst in Burgh-Haamstede elke laatste zondag van de maand. door Raymond de Frel ASSENEDE - Het Oost-Vlaam- se polderdorp Assenede wordt van woensdag 9 tot en met dins dag 15 augustus voor de derde keer omgetoverd in Jazzenede. Op vier podia is het jazz, blues en aanverwante rootsmuziek troef. Vanaf woensdag is er ruimte voor straattheater, workshops en kunstexposities. Zo laten ze ven beeldende kunstenaars op verschillende plaatsen in het centrum hun uiting van commu nicatie, innovatie en reflectie zien in de tentoonstelling Cité Action. De nadnak van het festival ligt echter met 35 bands toch vooral op muziek. Café De Strandpaal riep het het festijn in 2003 in het leven, omdat een klein po dium en geringe capaciteit in de kroeg het strikken van grote acts belemmerde. The Rhythm Junks van zanger Steven De Bruyn (El Fish) en drummer Tony Gyselinck (VRT Jazz Orkest) openen het muzika le gedeelte van het festival vrij dagavond om 20.30 uur in het Duvel Droomschip met (naar ei gen zeggen) 'een broeikashete groove van buitenaardse swing, dolle kamelenblues en vette funic. Een halfuur later start The Road in De Strandpaal een set vol covers van onder andere Led Zeppelin, Ten Years After, Jimi Hendrix en Cream. Het Hongaarse Future Café sluit de eerste dag af in het droomschip met een portie funkgrooves, die wordt afgewisseld met jazz, rock en fusion. Het programma op zaterdag wordt 's ochtends om elf uur in het droomschip afgetrapt door het klezmergezelschap Mishtu Orchestra. Met klarinet, te norsaxofoon, gitaar, contrabas en drums verweeft het kwintet de joodse muziektraditie met ei gen interpretaties. Bluesband Solid Jive luidt om 17.00 uur het avondprogramma in, dat wordt gevormd door de oude jazz van Lady Linn Her Mag nificent Seven en het kwartet rond tenorsaxtopper Bart De- foort. Zondagavond zijn het Vlaamse Aardvark en Nederlandse Hot Club de Frank de meest in het oog springende namen. Aard vark brengt in De Strandpaal Amerikaanse countryfolk met teksten, die zijn geworteld in de Oost-Vlaamse klei. Het Hot Club-kwintet van zanger en slaggitarist Frank Meester poogt in heL droomschip een nieuw geluid te creëren in de zi geunerjazz. Met andere ritmes, andere instrumenten en nieuwe arrangementen gieten zij een modern sausje over een oud ge luid. Accordeonist Rony Ver biest en pianist Jef Neve delen maandagavond om 20.30 uur het podium in het droomschip voor een toegankelijke mix van musette, tango en jazz. Die lijn wordt om 23.00 uur doorgezet door de vier jonge honden van Lunfardo, die zweren bij zowel de traditionele als hedendaagse tango's. De Amsterdam Klez- mer Band en het jazzkwartet Don't Git Sassy! sluiten Jazzene de dinsdagavond af. Het volledige programma van Jazzenede staat op www.jazze- nede.be. Kunstenaar Teun van Heiningen bij het werk Kustgezicht. foto Lex de Meester door Martijn de Koning HOOGELANDE - Teun van Heiningen is hobbyschilder. Met zijn olieverfwerken hoeft hij geen boterham te verdienen. Dat heeft voordelen, vindt hij. „Ik hoef me van geen stroming of persoon iets aan te trek ken. Ik maak alleen wat me boeit." Van Heiningen exposeert in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande. 'Zeeland, zee, land en mensen', noemt hij de tentoonstel ling. „Ik zocht eenheid", verklaart de kun stenaar uit het Overijsselse Losser. „De schilderijen moesten hetzelfde thema heb ben." Dat werd, hoe kan het ook anders voor een expositie in Zeeland, het water. „Alles hier heeft immers met de zee te ma ken." Dat geldt ook voor de afbeeldingen in het kerkje. De zee is nooit ver weg in de figura tieve, redelijk realistische olieverfschilde rijen. Van Heiningen, getrouwd met een Zeeuwse, gebruikt heldere, zonnige kleuren en strakke lijnen. Hij speelt met licht en schept ruimte door het creëren van grote vlakken of doorkijkjes. De onderwerpen, hoewel herkenbaar, komen louter uit zijn brein. „Het zijn fantasieën. Ik heb niet eerst een kustlijn gezien of mensen laten pose ren." Een aantal kenmerken van Van Heiningens werk komt samen in Kustgezicht. Daarop staat een boer in Walcherse dracht, gezien op de rug. Hij kijkt over de reling van een schip naar de kustlijn voor hem. Achterkant De meeste personen in de werken van Van Heiningen zie je van de achterkant. „Ze beelden onverzettelijkheid uit. Stug zonder onvriendelijk te zijn." Het landschap komt ook steeds op dezelfde manier terug. „Ik wilde kustgezichten ma ken. Zeegezichten zijn er al zoveel. Ik kijk de andere kant op," De omgeving is vaak bijna leeg. Hoogstens enkele personen en af en toe een gebouw. Zoals de kapel van Sint Maarten. Die staat op één van de schilderijen eenzaam in een kleurrijk, verder verlaten gebied. In Kustge zicht loopt de horizon laag over het doek. Daardoor is er veel lucht te zien. Ook dat geldt voor veel afbeeldingen. „De omgeving wordt er weidser door", vindt de kunste naar. Leuk zijn de kleine grapjes in zijn werken. Een portret van een boerin in klederdracht noemt hij Mona Lisa van Meliskerke. De ge heimzinnige glimlach ontbreekt niet. En op een mediterraans aandoend drieluik staat een persoon met een Walchers boerenhoed- je. Eigen ervaringen gebruikt de schilder ook. Zoals een dood vogeltje in een krant.. „Ik heb die ooit zo begraven. Leek me mooi voor een schilderij." De achtergrond van dat werk is wel vertrouwd en herkenbaar: de lage horizon en de grote, blauwe lucht. Zo vormen de schilderijen, hoe verschillend van onderwerp ook, samen een eenheid. Expositie: Zeeland, zee, land en mensen van Teun van Heiningen, in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande, tot en met 20 augus tus dagelijks van 12 tot 18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15