KvK wil aandacht voor Dishoek PZC Vijf jaar op zee zonder haast en stress PZC Iedereen wil hier in de zomer staan >13 Toch samen genieten van muziek Rolling Stones Organisatie vreest dat gebied in project Zwakke Schakels wordt vergeten Dak stadhuis Vlissingen lekt Rian Janse zegeviert zaterdag 5 augustus 2006 Hoor Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - Liefhebbers die teleurgesteld zijn dat de concerten van de Rolling Sto nes in Brussel en Amsterdam zijn afgeblazen, kunnen zater dag 19 augustus toch van Sto- nesmuziek genieten in Sas van Gent. Daar organiseert de Trip bv een optreden van de Hulster band Back to Coda, die deze avond veel Stonescovers zal spelen. Voor de leden van de Trip uit Sas van Gent was met name het niet doorgaan van het con cert in Brussel een flinke teleur stelling. Er was al een bus vol Stonesliefhebbers geregeld, die samen het concert in het Ko ning Boudewijnstadion zouden bezoeken. Dergelijke con certreizen worden door de Sas- se organisatie al sinds 1982 op touw gezet. De concertavond op 19 augustus in café De Rijn vaart krijgt als thema mee sub stitute, het vervangingsconcert voor het optreden van de Sto nes. De avond staat verder ook in het teken van veel Nederbeat uit de jaren zestig en zeventig. Daarvoor haalt dj Herbie Stone zijn oude platenkoffer tevoor schijn.Om middernacht wordt de Stonesfan 2006 bekendge maakt. Het 'Rolling Stonescon- cert' in café De Rijnvaart in Sas van Gent begint 19 augus tus om 21.00 uur. Hoor Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het gebied tussen Westduin en Zoutelande mag niet worden vergeten. Dat is de waarschuwing van de Ka mer van Koophandel Zeeland aan het provinciebestuur. Dat werkt aan een plan om de Walcherse kust te versterken, het project Zwakke Schakels. Die versterking wordt op een aantal plaatsen gekoppeld aan de verbetering van de omgeving en investeringen in bedrijven, met name in de toeristische sec tor. De strook tussen Westduin en Zoutelande is bij Zwakke Scha kels buiten beschouwing gela ten, omdat de duinen daar sterk genoeg zijn om ook in de toe komst zware stormen te weer staan. De Kamer van Koophan del vreest dat het gebied straks Sonarphonic in De Herberg MIDDELBURG - De Zeeuwse band Sonarp honic treedt morgen op in café De Herberg in Middel burg. Sonarphonic speelt rock, ballads en funk. De debuut-cd 'Picture This' verscheen eerder dit jaar. De band treedt op 20 augus tus samen met Guus Meeu- wis, Krezip en Racoon op tijdens het grote concert de Markt in Goes. Het optre den in De Herberg begint om 17.00 uur. No Frontiers in Zoutelande ZOUTELANDE - In de Ca- tharinakerk in Zoutelande is op donderdag 10 augus tus vanaf 20.30 uur een op treden van No Frontiers. Zij brengen een program ma met Ierse luistermu- ziek. Zangeres Joyce van Vredegem-van Bavel wordt begeleid door akoestische gitaar, viool en djembé. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl helemaal wordt vergeten. Daar om pleit de kamer ervoor dat er een plan komt voor de hele zuid-westkust van Walcheren. Het recreatiegebied bij Groot-Valkenisse en Dishoek moet mooier worden en het re creatieaanbod moet worden ver beterd, vindt de kamer. Eerder werd duidelijk dat de provincie Zwakke Schakels wel wil aangrijpen om het gebied tussen Zoutelande en Westkapel- le aan te pakken. De Kamer van Koophandel wil alsnog een onderzoek naar de mogelijkheid om het gebied tus sen Westkapelle en Domburg toch aan de landzijde te verster ken. Recreatie-organisatie Recron en Staatsbosbeheer hadden een plan gemaakt voor de aanleg van een groot nieuw natuurge bied achter de duinen. Daarbij zou wel de weg tussen Domburg en Westkapelle moeten worden verlegd. Voorkeur Dat plan is eerder zowel door de gemeente Veere als door de pro vincie afgewezen. De gemeente en de provincie kiezen ervoor om de zeewering hier aan de zee zijde aan te pakken. De kamer- vindt dat jammer, omdat verster king aan de landzijde meer eco nomische mogelijkheden biedt. De lange looptijd van het pro ject Zwakke Schakels, tot ver na 2050, kan ertoe leiden dat on dernemers uit onzekerheid over de toekomst niet meer durven te investeren, waarschuwt de Ka mer van Koophandel. Daarom pleit de kamer ervoor dat onder nemers op tijd en correct wor den geïnformeerd, dat er één aanspreekpunt komt voor onder nemers in de horeca en het toe risme en dat ondernemers die willen investeren in het Walcher se kustgebied ook de ruimte krij gen om dat te doen. Advertentie Den Dekker J Muziek KAPELLE 0119-330330 www.dendekke.rmuziek.com Dick en Els Vrugt aan boord van de Elsabé Helena. door Selma Osman VLISSINGEN - Huis en haard verrui len voor een vrij leven aan boord van je eigen zeiljacht. Dick en Els Vrugt uit Vlissingen waagden de stap in 1989. Een zelfgebouwde catamaran werd hun thuis en vijf jaar lang zeilden ze langs de kusten van Frankrijk, Spanje en Por tugal. Hun belevenissen hielden ze bij in een dagboek. Nu, twaalf jaar later, ligt het reisverhaal van het Vlissingse echtpaar in de boekhandel. Vijfjaar op zee, zo hebben ze hun boek gedoopt. Het manuscript schreef Dick Vrugt al meteen bij thuiskomst in 1994. Groot was de teleurstelling toen het pakket per kerende post terugkwam van de uitgeverij. De Vlissingers legden zich neer bij het idee dat ze met hun boek niet aan de bak zouden komen. Tot Vrugt dit voorjaar een folder zag van de actie Mijn Eigen Bruna Boek. „Dat was onze kans." De uitgeverij zag brood in het verhaal van het zeilende echtpaar dat zelf 999 euro moest bijdra gen aan de uitgave. Als tegenprestatie kregen ze veertig exemplaren van Vijf jaar op zee, waarvan een deel via Bruna in Vlissingen wordt verkocht. Het verhaal begint met de doop van de Elsabé Helena op 4 oktober 1986. Oud-marineman Dick Vrugt heeft er zes jaar over gedaan om in een loods in Middelburg met een beperkt budget een zeewaardige boot te bouwen. Hij be schrijft zijn worsteling met kilometers glasmat en sterk geurende polyester hars. Het is zijn droom om na dertig jaar in een strak marine-keurslijf vrij te zijn van alle verplichtingen. Hij heeft het geluk dat zijn vrouw er niet moei lijk over doet om huis en bezittingen te verkopen voor een avontuur op zee. Tij dens hun reis komen ze zeilers van ver schillende nationaliteiten tegen, die net als de Vrugts hun droom verwezenlijk ten. Meestal een man alleen of twee mannen. „Man en vrouw waren duide lijk in de minderheid", merkt Els Vrugt op. Zelf kan ze zich nu geen beter leven meer voorstellen dan op zee, los van al le verplichtingen. Het was dan ook haar idee om er in 2002 opnieuw voor drie-en-half jaar op uit te trekken. Als ze in mei 1989 koers zetten naar het zonnige zuiden hebben ze maar een doel voor ogen: in alle rust de kust ver kennen. Na een ongelukkige start met twee aanvaringen, zeilen ze vijf jaar lang van haven naar haven. In het Spaanse Sevilla komt er een derde be manningslid bij: de scheepskat Ca- tootje. Ze is nu veertien jaar en vaart nog steeds mee. Het l ogboek en een door Els minutieus bijgehouden dagboek vormen de basis voor Vijfjaar op zee. „Het was niet al tijd leuk om het dagboek bij te hou den", herinnert zij zich. „Soms kwamen we pas 's avonds laat in een haven aan, doodmoe en dan moest ik na het koken toch nog even in het dagboek duiken." Beknopt hield ze bij wat er die dag ge beurd was: waar ze waren aangekomen, wat ze gingen doen en hoe de omgeving er uit zag. Gevoelens legt het echtpaar in het boek niet bloot. „Daarvoor zijn we denk ik te nuchter", verklaart Dick. Storm Zonder franje beschrijven ze hoe hun schip tijdens een plotseling opstekende storm in de Golf van Biskaje strandt. Een reddingsboot sleept - onder toe foto Lex de Meester ziend oog van douane, politie en pers - de catamaran naar de veilige haven van het overwinteringsoord Santander. De Vlissingers nemen een stevige bon-el en gaan naar bed. Van enige paniek merkt de lezer niets. Vrugt denkt dat het boek vooral interes sant is voor mensen die affiniteit heb ben met de watersport. „Ik spreek veel mensen die een dergelijke reis willen maken. Die hebben vaak een hoop 'maaren'." „Alsof wij die niet hadden", vult zijn vrouw aan. „Maar we hadden nu een maal ons doel voor ogen." De reis vol deed in alle opzichten aan Dicks ver wachtingen: „Vrij leven aan boord, zon der haast en stress." Sinds september vorig jaar ligt de Elsa bé Helena afgemeerd in de jachthaven van Vlissingen. Dick en Els Vrugt wo nen in een flat aan de boulevard. Ze ko men nog dagelijks op hun schip, dat in middels is omgebouwd tot motorboot. Verre reizen hebben ze vanwege de leef tijd - ze zijn nu 75 - afgezworen. Maai de boot doen ze nooit weg. „Die heeft een ziel gekregen." Vijf jaar op zee - Dick en Els Vrugt-Nijman; prijs 16.50 euro; ISBN 9051793340. Verkrijg baar bij Bruna Vlissingen of te bestellen via in ternet en iedere boekhandel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In Breda zijn ze meer van de wijnballen, maar Middelburg is echt een stad voor kaneelstokken en noga. Als je Gijs Kallenkoot mag geloven tenminste. En hij kan het weten. Samen met zijn vrouw Joke is hij voor de vijfentwintigste keer op de kermis in Middelburg. „In de zomer wil iedereen hier staan", zegt Gijs. „Het is hier mooi, er komen veel mensen op vakantie en dat brengt automa tisch veel kermisbezoekers met zich mee. Als ik hier geen goede boterham kon verdienen, kwam ik niet." Gijs en Joke staan al 38 jaar samen achter de zuurstok ken. „Zij komt uit een oliebol lengeslacht, ik kom uit een snoepfamilie. In de winter verko pen we oliebollen." De Middelburgse kermis is gezel lig, vindt hij. Omdat er vaak de zelfde mensen staan. En dat blijkt. De Sensation is er dit jaar ook weer bij, op de vaste plek voor het stadhuis. Op Plein 1940 staat al jaren dezelfde achtbaan en ook de Booster is vaste gast op de Markt. De kermis in Mid delburg duurt nog tot en met donderdag. foto Ruben Oreel Schouwen kijkt naar Veere ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat het recreatief wonen in de kernen drastisch aanpakken. „We doen dat op dezelfde manier als de gemeente Veere", zegt wethouder W. Renden. Hij doelt op het opstellen van een lijst met huizen die alleen permanent bewoond mogen worden, maar die nu als tweede woning worden gebruikt. „Je kunt dat mensen die dat al jarenlang doen niet zo maar verbieden, maar we kunnen er wel voor zorgen dat zo'n pand niet meer als tweede woning wordt doorvei-- kocht", licht Renden toe. De omvang van dit zogeheten 'scheef wonen' heeft de gemeente in nauw overleg met de dorpsraden geïnventariseerd. Tot nu toe gebruikt de ge- meente voor het bestrijden van ongewenst recreatief wo- nen in de kernen alleen de verplichting van een vergun- ning voor het gebruik van een woning als tweede woning binnen de kern. Renden wil het probleem nu krachtiger gaan aanpakken. Rembrandt in Zierikzee ZIERIKZEE - Het is niet helemaal duidelijk of Rem brandt van Rijn kerkelijk meelevend was. Wel is zeker- dat hij voor zijn schilderijen veel inspiratie haalde uit de Bijbel. Een greep uit de talloze bijbeltekeningen, etsen en schilderijen die Rembrandt maakte, is deze zomer te zien in de Gasthuiskerk in Zierikzee. „Ter ere van het Rem- brandtjaar, maar ook omdat je op deze manier kunst heel goed bij de kerk kunt betrekken", aldus gastheer S. van Loon. Onder de noemer Rembrandt en de Bijbel is het kerkcentrum ingericht als expositieruimte. Ruim vijftig platen beelden verschillende bijbelse verhalen af, waaron- der de kruisoprichting. Volgens Van Loon wel een bijzon der exemplaar. „De persoon die achter het kruis staat en hem omhoog duwt, is Rembrandt zelf. Hoewel men twij- feit over zijn geloof, lijkt het wel alsof de schilder hier mee wil zeggen dat ook hij zich schuldig voelt door Jezus' dood." Fikse boete voor jonge bestuurder MIDDELBURG - Een twintigjarige automobilist uit Til- burg die dronken achter het stuur zat, moet duizend euro boete betalen en mag tien maanden niet rijden. Dat heeft de Middelburgse politierechter gisteren bepaald. De man had bijna tien keer zoveel alcohol gedronken als is toege staan toen hij 4 mei in zijn voormalige woonplaats Sluis werd betrapt. De alcoholgrens voor beginnende bestuur ders is sinds dit jaar bepaald op 88 microgram (voor ande re bestuurders is dat 220 microgram). De Tilburgse stu dent is twee keer eerder bestraft voor dronken rijden op een brommer. Twee auto's slippen op gladde weg KAPELLE - Op de Noordweg bij Kapelle, de doorgaande weg tussen Kapelle en Goes, zijn donderdagavond twee auto's in een slip geraakt en van de weg geschoten. De slippartijen vonden rond negen uur plaats. Eerst raakte een 45-jarige automobiliste uit Kapelle door het gladde wegdek de controle over haar voertuig kwijt. Ze belandde achteruitrijdend in een sloot. De tweede slippartij gebeur de op ongeveer dezelfde plek. Een bestuurster van wie de politie nog geen gegevens had, belandde in de vangrail. De vrouwen raakten niet gewond. De Noordweg is enige tijd afgesloten geweest om het wegdek schoon te maken. VLISSINGEN - Medewerkers van de gemeente Vlissingen dachten de lekkage van het dak nog zelf te kunnen verhelpen. Ze klommen erop en maakten de goot schoon en leeg. Gisteren bleek dat er meer aan de hand was dan een verstopte dakgoot. Het glazen dak van het verbouwde en gerenoveerde stadhuis lekte nog steeds, ter hoogte van de aansluiting met de gevel. Emmertjes vangen de druppels op die neerkomen bij de ingang van de overdekte hal. Volgens een woordvoerder van de gemeente dateren de waterproblemen al van af de heropening van het stadhuis. Telkens lijken de lekken gedicht te zijn, maar telkens drupt het weer. foto Ruben Oreel door Sandra van de Vreugde ZOUTELANDE - Na haar over winning tijdens de reguliere dorpswedstrijd in Zoutelande, schreef Rian Janse donderdag ook de wedstrijd in kleder dracht op haar naam. In de laatste beurt liet naaste be lager Job Wisse het afweten. Ook de kamp om de pollepel werd door Janse gewonnen. In de bekerkamp won Ranny Wisse uit Meliskerke van num mer twee, Lout Vos uit Zoutelan de. Job Wisse won de medaille voor de meeste volgringen. De sjezenwedstrijd in Oostkapel- le kende een onverwacht win naarskoppel. Suzanne Sinke etï Adrie Buys wonnen de wed strijd met 49 van de 51 te steken ringen. De boerenronde werd ge wonnen door Joyce en Jan Job- se. In Vrouwenpolder werd voor het eerst sinds jaren weer een sjezenwedstrijd georganiseerd. Nicolette Momberger en Bram" Francke wonnen de wedstrijd met 65 van de 66 ringen. Wilma Dingemanse en Jan Jakobsen staken in de kamp als enige twee keer 32 millimeter en won nen zo de eerste pollepel in hun carrière.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13