Grond reli-boulevard erg duur Altijd is er wel een klus te doen Opruiming Roefelen in het dierenasiel Taakstraf voor slaan vrouw en politieman 17 Leger des Heils en moskee vinden dat Middelburg te hoge prijs vraagt - KOOPZONDAG BROCANTEMARKT Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 1 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 5 augustus 2006 Nicky Evertse bezwijkt op ZK onder de druk editie Walcheren doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Het Leger des Heils en het bestuur van de Turkse moskee vinden dat de ge meente Middelburg veel te veel geld vraagt voor de grond aan de Stromenweg. j De twee organisaties hebben al- lebei bouwplannen op het stuk grond tussen de Nieuwe Vlis- tsingseweg en de brandweerka zerne, aan de zuidrand van de Ktromenwijk. Door de concen tratie van godsdienstige gebou wen heeft het plan inmiddels de naam reli-boulevard gekregen. !De bouwprojecten lopen vertra- tging op door de onderhandelin gen over de grondprijs. k„De grond aan de Stromenweg kost 215 euro per vierkante me ter, exclusief BTW", zegt mos keebestuurder en CDA-gemeen- teraadslid Y. Coban. Dat is onge veer net zoveel als de prijs die mensen in de Mortiere betalen 'als ze grond kopen om er een wo- 'ningopte bouwen. Ter vergelijking: uit gegevens van het ministerie van Vrom blijkt dat de prijs van grond op bedrijventerreinen uiteenloopt van 31 euro in Groningen tot 211 euro in Zuid-Holland. Vol gens Coban is de prijs tijdens de onderhandelingen in de afgelo pen jaren door de gemeente ver hoogd. Andere gemeenten -„Het bedrag is aanzienlijk ho ger dan de bedragen die andere gemeenten vragen", zegt B. Ba l-rink van het Leger des Heils. k „Ongeveer twee keer zo hoog. We kopen niet zo heel vaak grond, maar toevallig hebben we nu twee andere projecten lo- 'r- «#-■ r*** Fietsersbond wenst betere fietsroute langs Vlissingse wijken VLISSINGEN - De Fietsers bond Vlissingen pleit voor een betere fietsroute tussen de wij ken Westerzicht, West-Souburg, Bossenburgh, Papegaaienburg i en de binnenstad. De belangen vereniging heeft de gemeente ge waagd om bij de herinrichting - van de Beatrixlaan - waar bin nenkort woningen worden ge bouwd - een fietspad aan te leg gen dat langs de begraafplaats richting het centrum loopt. Fietsers die nu richting de stad rijden, stuiten volgens de bond op twee knelpunten. Komend vanuit de richting van de Sloe- weg houdt het fietspad bij het Baskensburgplein opeens op. Fietsers moeten een parkeerter rein over. Daarna komen ze op de smalle Beatrixlaan en volgen een paar lastige bochten, voor dat ze de Van Dishoeckstraat be reiken. De fietsersbond heeft vier jaar geleden is ook al aangedrongen op een vrijliggend fietspad rich ting Van Dishoeckstraat. De ge meente Vlissingen kiest voor een andere oplossing, namelijk het invoeren van een 30-kilome- tergebied. Daarin horen geen vrijliggende fietspaden, zegt een woordvoerder Hij meent dat fietsers via deze verbinding uit stekend van noord naar zuid kunnen. Wel erkent de gemeen te dat het Baskensburgplein voor fietsers gevaarlijk is. „Dat willen we in de toekomst veran deren." Zo lang nog geen duidelijkheid is over het verplaatsen van de i nabijgelegen sportvelden en clubhuizen naar de toekomstige sportboulevard, steekt Vlissin gen echter geen geld in het in- j richten van het Baskensburg- i plein. J. Goedvolk van de afdeling Vlis singen van de Fietsersbond vreest echter dat de sportboule- vardlang op zich laat wachten. De bond heeft bedenkingen tegen het aanpassen van de Bea trixlaan tot 30-kilometerzohe. „In een 30-kilometer-gebied l wordt soms ook vijftig gere den", weet Goedvolk. Bovendien vindt hij dat de- gemeente Vlissingen voorbij gaat aan het recreatieve aspect van het fietsen. „Je moet voor je lol naar de stad kunnen fietsen. Dat kan als je een lekker fiets pad hebt, waarop je naast el- kaar kunt rijden." pen, dus kunnen we vergelijken. Wat Middelburg vraagt, is een fors bedrag. Een rib uit ons lijf, om het populair te zeggen." Andere gemeenten willen het Le ger des Heils nog wel eens tege moet komen, vertelt Barink. „Gemeenten hebben soms de nei ging om een lagere prijs te vra gen voor grond die bestemd is voor maatschappelijke dienst verlening. Over het algemeen is men best gewillig. In Middel burg willen we een kerkbou wen, maar de ruimte is wel mul tifunctioneel. Er zullen allerlei activiteiten plaatsvinden." Dilemma De hoge kosten plaatsen het Le ger des Heils voor een dilemma, vertelt Barink. „We vragen ons af of een dergelijke uitgave wel te verantwoorden is. Elke cent die we besteden aan onroerend goed, kunnen we niet aan socia le en geestelijke hulpverlening uitgeven. En dat moet allemaal betaald worden met geld dat we krijgen van mensen die ons gun stig gezind zijn." Toplocatie Wethouder H. Kool-Blokland (CDA) erkent dat de grond duur is. „De prijs van grond is in Mid delburg afhankelijk van de loca tie. Dit gaat om een toplocatie. Het is aan een ieder om te bepa len waar ze willen bouwen. Als ze deze grond te duur vinden, hebben we ook nog andere grond in de aanbieding. Op de Mortiere bijvoorbeeld, of achter de gevangenis." Kool ontkent dat er inmiddels andere gegadigden zijn voor het stuk grond. „Er was er wel één, maar die heeft voor een andere kavel gekozen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vooral veel ve gen en etensbakjes afwassen. Werken in een dierenasiel is al lesbehalve romantisch. Toch had Michael de Later (8) gisteren nog even tijd om de poe zen te knuffelen. Michael was één van de vele kin deren die zich tijdens de Roef el- week hadden opgegeven voor een stage bij het dierenasiel. Acht kinderen mochten ook echt aan de slag. „We hebben er steeds twee tegelijk", vertelde asielbeheerster Marleen Fran- cke. „Veel dieren in het asiel zijn niet gewend aan kinderen." De Roefelweek in Middelburg is een initiatief van Jantje Beton, uitgevoerd door de Stichting Welzijn Middelburg. Kinderen konden klusjes doen in een ver zorgingshuis, in de speeltuin of in een café. Michael is een erva ren roefelaar. Vorig jaar heeft hij koffie en koekjes rondge bracht bij 'oude mensen'. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes iveken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod kom,en de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Verborgen schoonheid Op vakantie gaan? Nee, daar hebben Lenie en Henk Evers geen tijd voor. „En geen behoefte aan", zegt Henk. „Ik heb zoveel gezien. Ik heb voor mijn werk over de hele wereld gezeten." Ze bezitten hun eigen paradijs in de achtertuin. Ver borgen achter een muur en een hoge haag ligt Hof Vasthi. „Het huis heette al zo toen wc het kochten. De naam zei me niets tot mijn vrouw meespeelde in de musical Esther. Daarin komt ko ningin Vasthi voor. Zij hield in het verhaal haar schoonheid ver borgen. Vasthi betekent verbor gen schoonheid." Het plekje houdt inderdaad de schoonheid goed verborgen. Een maal de tuinpoort door val je van de ene verbazing in de ande re. Weelderige bloemen, hoge heesters en bomen die bij elkaar uitgezocht zijn op bladvorm en kleur. Waar je ook kijkt, de tuin blijft verrassen. „Ik ben nu ne gen jaar bezig", vertelt Henk. „Toen het pensioen er aan kwam zijn we op zoek gegaan naar een huis met een grote tuin. Dat kon in heel Nederland zijn, maar de kust trok wel erg. Uiteindelijk is het Renesse ge worden. Daar was een huis te koop met daarachter een wei land." De. tuin is groot, heel groot zelfs, met z'n 160 meter lengte en een breedte van 70 meter. Om enige structuur aan te bren gen is eerst een grondplan ge maakt. Waar komen de borders en hoe lopen de zichtlijnen? Al les wat in de oude tuin stond en niet meer bruikbaar was, is er uit gehaald. Een paar Yucca's mochten blijven staan, evenals een oude Corsicaanse den uit 1939. „Die boom is neergezet toen ook de boswachterij is aan geplant. Een schoonzoon van de toenmalige bewoners werkte daar bij de aanleg en heeft een boompje meegenomen voor zijn schoonmoeder." De boom torent inmiddels hoog boven het huis uit. Ook een paar oude rozen zijn be houden. „Deze soort is in 1945 op de markt gekomen, daarom heten ze ook peace. Ze waren hoog en sterk verwaarloosd. Ik heb ze uitgegraven, wilde ze weggooien. Ze lagen al op een hoop en ineens zag ik dat ze toch weer gingen uitlopen," Henk is iedere dag voor dag en dauw in de tuin te vinden. Al tijd is er wel een klus die wacht. Heggen scheren, rozen knippen, paden aanharken, noem maar op. „In de winter is er veel snoei- werk en je moet vroeg in het voorjaar al weer beginnen met Henk en Lenie Evers in hun tuin. de borders, anders ben je niet op tijd klaar." Henk doet het werk voor negen tig procent in zijn eentje. Lenie heeft andere hobby's maar ge niet wel heel veel van de tuin. Dat kan op verschillende plek jes. In de avond is het prieeltje midden in de tuin een favoriete plek. Het koepeltje is begroeid met klimrozen en kijkt uit op een uitbundig bloeiende border. Daarachter verscholen ligt de vijver met kwakende kikkers. Een klein stukje verder, bij het schuurtje, is een afdak begroeid met druiven. „Hier zitten we in de winter vaak." De trossen druiven hangen nog te rijpen. Een feest voor de vogels want netten, daar doen Henk en Le nie Evers niet aan. „Dat hebben we een keer gedaan en dat was zo afschuwelijk. Vogels raakten erin verstrikt." Helemaal achter in de tuin staat een bankje. „Als je hier heel stil zit, zie je de groene specht in die boom de hazelnoten open hak ken." De tuin van Henk en Lenie is vooral privé. Af en toe wordt de Advertentie Zondag 6 Augustus a.s. met muziek gezelligheid Centrum Middelburg... Is gezellig winkelen.. Ga regelmatig kijken in an dere tuinen. Niet alleen in Ne derland, maar ook in het bui tenland. Daar doe je veel in spiratie op. Bezoek ook kwekers. Ook daar doe je vaak leuke ideeën op. Benut in de winter alle mooie dagen om in de tuin voorbereidingen te treffen voor het nieuwe seizoen, an ders ben je niet op tijd klaar. Wil een plant niet'groeien, verplaats hem dan eens naar een andere plek. Grote kans dat het dan wel goed gaat. Knip planten die heel ge-, makkelijk uitzaaien af voor dat de zaden rijp zijn. Dat scheelt wieden. Let bij de inrichting van de tuin ook op bladvorm en kleur van de heesters. Ver schillende kleuren bij elkaar geeft een speelser effect. Buren vlakbij? Pas dan op met kwakende kik kers in de vijver, want die ma ken veel herrie in de nacht. Inbraak in gemeentehuis Domburg DOMBURG - In het Veerse gemeentehuis in Domburg is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Vol gens een woordvoerder van de gemeente hebben inbre kers een stoeptegel door een van de ramen gegooid om bin nen te komen. Vanuit een kantoor hebben ze een laptop en aktetas meegenomen. De melding van de diefstal kwam gisterochtend om even na acht uur bij de politie binnen. Boeren trachten schade te verhalen RIJSWIJK - Zeeuwse akkkerbouwers die verzekerd zijn tegen waterschade, hebben zich gemeld bij een verzeke raar. In de eerste dagen van augustus is in de provincie on geveer 150 millimeter regen gevallen en op sommige plaat sen zelfs nog meer. Vooral voor boeren die aardappelen en uien telen, wordt het spannend. Zij hopen dat het KN MI gelijk krijgt met zijn verwachting dat de komende tijd minder regen valt en dat de temperaturen stijgen. ANP Boete voor mishandeling MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een 31-jarige inwoner van Terneuzen veroordeeld tot 130 euro boete wegens mishandeling. Daarnaast werd de proeftijd van twee maanden voorwaar delijke celstraf verlengd. Tijdens de pi'oeftijd moet de man contact onderhouden met een pyschiater van Emer- gis. De man liet 6 januari in Terneuzen zijn hondje uit. Toen het huisdier een dansschool binnenliep, ging hij er achter aan. Volgens de eigenaar van de dansschool ge droeg de Terneuzenaar zich luidruchtig. Hij verzocht de ongewenste bezoeker op vriendelijke toon weg te gaan, maar dat had geen effect. Andere mensen in de dans school kwamen op het lawaai af. De verdachte sloeg in het tumult een vrouw tegen haar kin. „Ik heb haar niet aangeraakt" verzekerde hij gisteren. Drie getuigen had den hem echter zien slaan. „U valt doorlopend mensen las tig", verwees de politierechter naar het strafblad met ge weld. Kitebuggy slaat om Eigenlijk had hij gehoopt op een ochtend tussen de honden. Maar dat ging niet, zei Francke. „De honden die we nu in het asiel hebben, zijn niet echt vriende lijk." De jonge poesjes waren ge lukkig hartstikke lief, vooral toen Michael de bakjes nog eens met brokjes vulde. foto Ruben Oreel BURGH-HAAMSTEDE - Op het strand van Burg-Haam stede is gistermiddag rond kwart voor vier een man ge wond geraakt toen zijn kitebuggy omsloeg. De buggy reed met een snelheid van ongeveer 45 kilometer per uur over de lijn van de vlieger die het voertuig voorttrok. Door de ruk die de vlieger vervolgens aan de buggy gaf, sloeg het karretje om en viel de man eruit. De buggy, die ongeveer vijftig kilo weegt, kreeg hij op zich. De man liep letsel op aan zijn nek, rug en linkerbeen. Hij is met de ambulance naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. dat de Sluiskillenaar zijn vrouw thuis had toegetakeld. De ver dachte gaf gisteren toe haar te hebben geslagen. „Ik zat niet goed in mijn vel. Er waren span ningen en financiële problemen. Na een flinke ruzie heb ik haar een klap gegeven."Officier van justitie M. Overmeer meende dat er sprake was van een explo sie van geweld. Om de man te kunnen aanhouden, moest de po litie pepperspray gebruiken. Volgens raadsman P. van Kam pen heeft zijn cliënt ëen stoor nis. „Hij heeft ADHD en beheerst zijn impulsen onvol doende." De politierechter vond ADHD geen excuus om er op los te slaan en vonniste conform de door Aector Dooms MIDDELBURG - Voor de mis handeling van zijn echtgenote en van een politieman is een 31-jarige inwoner van Sluiskil gisteren veroordeeld tot 140 uur werkstraf, waarvan 60 uur voor waardelijk met reclasseringstoe- zicht. Aan de agent moet de verdachte 150 euro smartengeld betalen, bepaalde de Middelburgse poli tierechter. De man had de politieman op 24 december in het kruis geschopt en in zijn gezicht gespuugd toen hij op het punt stond te worden aangehouden. De aanleiding voor het politieoptreden was foto Dirk-Jan Gjeltema tuin opengesteld voor bezoek. Dat zijn meestal groepen tuin- liefhebbers en soms organiseert Windkracht 8 (de gezamenlijke kerken in de Westhoek) een tocht door de 'landschappelijke wandeltuin', zoals Henk het zelf noemt. Tuinieren aan de voet van de duinen is niet altijd gemakke lijk. „Het probleem zit in het wa ter." In de winter is de tuin bij zonder nat. Vooral door water dat uit de duinen komt. „Onder de Westhoek zit een zoetwater- bel. Als het veel regent en in de winter komt dat water om hoog." Drainage helpt niet. Daarom heeft Henk op verschil lende plekken putten gegraven. Ondiepe moerasachtige stukken waar in de winter het water op gevangen kan worden. Dat wordt dan dagelijks wegge pompt in een sloot die het water afvoert richting Oosterschelde. De tuin is nooit af. Ieder jaar is er wel een hoekje of een stukje dat anders moet. „Ik ben nu be zig met de fijnafstelling." Daar bij zoeken Henk en Lenie naar bijzondere planten of net dat ene felbegeerde struikje. Alles naar eigen smaak. Van tuinmo- de moeten ze niets hebben. Melita Lanting (Advertentie) www.woonboulevardbreda.nl Alles voor in en om het huis Veel van de ruim 40 woonwinkels maken plaats voor de nieuwe collecties. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! zeeuwse almanak Zwembroek „En mooie huwelijksreis ge had in Jamaica?", vroeg de Middelburgse aan haar Ter- neuzense collega. „Nog besto len?" Het antwoord klonk in beide gevallen bevestigend. Badhanddoek weg, zwem broek weg... „Da's lekker zeg, als je net uit de zee komt", riep ze. Waarop haar collega verbaasd reageerde. „Ik weet niet hoe jij zwemt, maar ik houd mijn zwembroek altijd aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11