Op de vogelmarkt is het niet pluis Urani Kinderen leven op straat in rijk Mexico PZC Het land van Putten PZC Veel homo's niet blij met Gay Pride Illegaal gevangen exemplaren zouden grootste deel van de handel uitmaken 4 augustus 1956 B h vrijdag 4 augustus 2006 Een bezoeker op de vogelmarkt in Barneveld. foto David van Damme/GPD door Eelco van der Linden Een sijs, maar ook een mus, spreeuw of kievit. Alle in heemse vogels zijn te koop. Ie dereen weet dat ze in het wild gevangen zijn, maar niemand treedt op. „Zodra ze op de rode lijst staan, zitten ze in een kooi." „Man, kijk toch wat een leuk spul: 40 euro 't stuk, vijfenvijf tig voor het koppeltje - geen geld." Meneer Jack kijkt om zich heen en kruist de blik van de klant, die net nog had gemom peld 'maar horen die niet in het wild thuis, dat zijn toch kievi ten?' Jack stelt de man gerust: „Het is allemaal gekweekt hoor, kijk maar: nette ringen om hun poot, niet te ruim, echte goede ringen. Ze zijn zo onrustig om- dal de kooi een beetje klein is." Zomer in Barneveld. De vroege ochtendzon trekt lange strepen door 'De markthal'. Elke woens dag gaan hier vogels in de ver koop. „We hebben een lange en eervolle traditie", zegt een han delaar, maar onder vogelken ners staat de markt in Barne veld slecht aangeschreven. „De helft is legaal, de andere helft illegaal. Bij zonsopgang gaat veel handel van kofferbak naar kofferbak", zegt Hans Pee- ters van Vogelbescherming Ne derland, opsteller van een bin nenkort te verschijnen rapport over de handel in inheemse vo gels. Illegaal is: nesten leegroven, de eieren uitbroeden, de jongen rin gen en ze verkopen als gekweek te dieren. Het gebeurt om de ha verklap. Een oude methode is ge woon volwassen vogels vangen met een lijmstok, mistnet of vangkooi. Ingewijden stellen steevast dat 90 procent van het aanbod inheemse vogels wild vang is. Pestvogels Peeters: „Helaas spelen de voge laars de stropers in de kaart. Als ergens een bijzondere vogel wordt gespot, staat dat meteen op internet. Af en toe is er 's win ters een invasie van pestvogels of barmsijzen uit Noord-Euro pa. Dan vind je ze daarna ook hier in een kooi. Na elke voor jaarstrek is het hetzelfde ver haal. Dat kan geen kweek zijn." De wildvang is makkelijk te her kennen. Meestal zijn de vogels erg nerveus. Hans Peeters wijst op een koppel kruisbekken, kleurrijke en zeldzame vogels die met hun scheve snavel in staat zijn zaadjes uit dennenap pels te halen. Volgens de verko per moest de eigenaar naar een verzorgingshuis. „De vogels zijn altijd van iemand. Maar een ge oefend oog prikt daar snel door heen." Een kale kop, maar ook het voer is een indicatie. „Zwar te zaadjes - negerzaad - is wat wilde vogels eten. Ander spul krijgen ze niet weg." Netwerken Peeters zegt 'zeer geschokt' te zijn door de soorten en aantal len die worden aangeboden. „Het is het topje van de ijsberg. Op markten, beurzen en vooral ook internet wordt volop gehan deld. Er zijn - ook internationa le - netwerken van vangers en handelaren. Zelfs soorten die ge houden mogen worden en waar mee kweekervaring is opge daan, worden in het wild gevan gen. Ook daarvoor is kennelijk een markt." De Vogelbescherming, maar ook vogelasiels en vogelbonden, he kelen de gebrekkige handha ving. Sinds eerst de Controleurs Vogelwet en daarna de veldpoli tie zijn verdwenen, gebeurt er niet veel op dat gebied. „Er is weinig mankracht en kennis bij de politie en de Algemene In spectiedienst (AID). De minister wil dereguleren en laat alles aan de branche over", zegt Roel Lemstra van de Algemene Ne derlandse Bond van Vogelhou ders. De vogelbonden liggen in het rapport onder vuur, omdat zij degenen zijn die de ringen ver strekken. Volgens de Vogelbe scherming wordt daar volop mee gefraudeerd. „Iedereen, ook niet-leden, kan zo honderd ringen bestellen. Niemand die controleert wat je ermee doet. Het systeem is zo lek als een mandje", zegt Peeters. Lemstra, die verantwoordelijk is voor de uitgifte van ringen, zegt verplicht te zijn ringen af te geven bij een coiTecte (schrif telijke) aanvraag. „Bij grote aantallen wil ik wel eens vragen stellen of de AID in schakelen, maar wij zijn ook maar vrijwilligers en kunnen niet diepgaand onderzoek gaan doen. Dat is de taak van de over heid." Peeters is het daarmee niet eens. „Als je jezelf als organisatie res pecteert, moet je actie onderne men." GPD Bijna de helft van de Lezers van de Gay Krant, 43 pro cent, heeft bezwaar tegen het jaarlijkse homofestijn, de Gay Pride in Amsterdam, dat- zaterdag plaatsvindt. Hoofd redacteur Henk Krol: „We krijgen elk jaar weer telefoon tjes van homo's die niet blij zijn met het imago dat de Gay Pride van hen schept. van onze redactie binnenland Henk Krol, is vaste bezoe ker van de Gay Pride in Amsterdam. Ook zaterdag is hij er bij als voor de elfde keer ruim vijftig versierde bo ten met daarop tientallen uit gedoste homoseksuelen door de Amsterdamse grachten va ren. Hij houdt zich wel 'vol strekt afzijdig'. De Gay Pride staat bij velen bekend als een exhibitionis tisch festijn waarop homo's en lesbiënnes zich halfnaakt en in uitdagende kleding aan de toeschouwers tonen. Krol ontkent echter dat dit beeld juist is. „Zo'n feest is het hele maal niet. Ik zie nauwelijks blote billen. Slechts een enke ling laat die zien en juist die wordt 's avonds op het jour naal getoond", zegt Krol. „De deelnemers zouden zich er meer bewust van moeten zijn dat het zo werkt." Dat de me dia zo selectief met beelden omgaan, leidt er volgens Krol toe dat een relatief grote groep homo's Gay Pride scha delijk vindt voor hun imago. Uit een enquête onder lezers van de Gay Krant bleek on langs dat 28 procent beden kingen heeft tegen de Gay Pri de. Zo'n 15 procent vindt het 'niet goed' dat de parade plaatsvindt en 55 procent vindt het een leuk idee. Krol zegt dat de homo's die de Gay Pride gebruiken om zich naakt aan Nederland te tonen daar 'niet namens mij staan'. „Ik voel mij meer thuis in Tilburg waar ieder jaar de Roze Maandag wordt gevierd. Dat is een integratie waar homo s en hetero's elkaar ontmoeten." Iedereen heeft het recht een1 feestje te vieren, vindt Krol Hij zou de Gay Pride daarom nooit verbieden al 'zou ik hei zo niet doen'. Een emancipa- tiefeest is het volgens hem p nooit geweest. „Het is voorai w een leuk feest voor homo's, Sl Gideon Querido van Frank i: w organisator van de joodse ver- ta, sie van de Gay Pride, de 0, Queer Shabbaton, die dit jaar voor de tweede keer plaats-(i, vindt. In de Uilenburger Syna- j,; goge in Amsterdam komen n] vanaf vandaag joodse homo; p( en lesbiënnes uit de hele we- g| reld bijeen voor workshops, j lezingen en discussies. Er is p ook een dienst in de synago-m ge. Net als Krol stoort Queri- - gc do van Frank zich aan het ex- v( travagante karakter van de w Gay Pride. „Er zijn veel ho- ra mo's die zich daar niet in her- te kennen." Maar smaken ver-ra schillen, vindt hij. „Als er gt mensen zijn die in hun bloot- to je door de straat willen ren-n nen, moeten ze dat vooral !ze doen. En als er mensen zijn Vi die zich daar aan storen, is m dat hun probleem.p Discriminatie Nog steeds worden homo's ge- aa discrimineerd en in het f0 'post-Fortuyntijdperk is hel ie; er alleen maar slechter op ge- re worden'. „Iedereen denkt al- dj les te kunnen zeggen." Daar- Oi om vindt hij de Gay Pride wei ge noodzakelijk. „We moeten la- [pc ten zien dat we er zijn. Er Ts moet discussie komen." te Ook de homobelangenverem- ging COC-Nederland doet N niet mee aan het 'exhibitio- Ei nistische' van de Gay Pride. Zi „Wij komen met een 'politie- wi ke' boot met maskers op van „1 Balkenende en de zijnen. Wi] de willen strijden voor emancipa- al: tie." Dat is het doel van de gc Gay Pride, zegt woordvoer-de ster Anne van Voorthuizen, ge „Een op de drie Nederlander; Vt stoort zich als twee mannen nc elkaar op straat zoenen. Dat de willen wij niet." GPD lei De gebeurtenissen die het diepst, in pijnlijke zin, in ons geheugen ge grift staan, zijn die waarbij de verhou ding tussen aanleiding en gevolg vol strekt gestoord is. Een ijzingwekkend voorbeeld daarvan is het drama van Putten in 1944. In de nacht van 30 sep tember op 1 oktober pleegde een ver zetsgroepering op de weg tussen Nij- kerk en Putten een aanslag op een Duit se legerauto waar vier militairen in za ten. De aanslag verliep bepaald niet vlekkeloos en drie van de vier Duitsers wisten te ontsnappen. Eén van hen stierf de volgende dag aan zijn verwon dingen. De vierde, een officier die even eens gewond raakte, werd door de ver- zetsmensen meegenomen. Toen de Duitse legerleiding van de aan slag op de hoogte werd gesteld, werden er onmiddellijk troepen gestuurd om de gevangen genomen officier te bevrij den en het dorp Putten te omsingelen. Ze hadden de order om de schuldigen te executeren, alle mannen tussen de 18 en 50 jaar gevangen te nemen, de vrou wen en kinderen te deporteren naar een andere plaats en het dorp plat te branden. Gelukkig werd de order niet volledig uitgevoerd. Zo bleef het dorp voor een deel gespaard en vond de de portatie niet plaats. Maar het ergste on derdeel werd wel uitgevoerd. 660 man nen werden gevangengenomen en op transport gezet, eerst naar Amersfoort en later naar kampen in Duitsland. 548 van hen zijn nooit meer teruggekomen. Een gemeenschap beroven van haar vol ledige mannelijke bevolking, die in de honderden beloopt, en de dood in jagen vanwege een aanslag op vier van jouw militairen, dat gaat alle morele perken te buiten. Het is kwaad met een vele malen groter kwaad vergelden en daar om misdadig, crimineel. Terecht leeft Putten in het collectieve Nederlandse oorlogsgeheugen voort als een van de ergste misdaden die de Duitsers op Ne- derlands grondgebied gepleegd heb ben. Daarom is het schrijnend om te zien hoe datzelfde geheugen ons in de steek laat, als het gaat om de beoorde ling van gebeurtenissen die op dit mo ment in de wereld plaatsvinden. Zo werd op 25 juni de Israëlische militair Gilad Shalit door militante Palestijnen ontvoerd en ergens in Gaza verborgen. De Palestijnen eisten vervolgens een ge- vangenenruil: Shalit tegen een aantal in Israël gevangengehouden Pales tijnen. De reactie van Israël, dat het principe huldigt nooit met de vijand te onderhandelen, was verschrikkelijk. De Israëlische premier gaf zijn troepen de opdracht alles te doen om Shalit te rug te halen. „En wanneer ik zeg alles, dan bedoel ik echt alles", zei hij in het openbaar. En zo gebeurde. Israëlische militairen trokken Gaza binnen, doodden er tien tallen burgers, namen acht Palestijnse ministers en twintig parlementsleden gevangen en vernietigden en passant ook een groot deel van de infrastruc tuur van Gaza. Hoe reageerde de wereld op dit Pales tijnse Putten? De Amerikaanse rege ring stond onmiddellijk klaar met het TREINBRAND - In een goede rentrein bij het Noord-Bra bantse Horst is gisteren brand uitgebroken. De wagon waarin het vuur ontstond was geladen met tachtig vaten fosfor. Door de brand smolt een deel van de bovenleiding weg. De trein was op weg van Eindhoven naar Venlo. Doordat het spoor tijdelijk buiten gebruik was, werden reizigers tussen Hel mond en Venlo met bussen ver voerd. GEDENKSTEEN - Aan de Fort den Haakweg in Vrouwen polder is gisteren een oorlogs gedenkteken onthuld. De steen met daarop de Duitse adelaar, die door een hand in een wurg greep wordt gehouden, is eeri herinnering aan de Walchem bevrijding door de geallieer den op 8 november 1944 ir Vrouwenpolder. ZWEMBAD - De gemeente Zie- rikzee krijgt 100.000 guldet van het Rampenfonds voor aanleg van een zwembad. Het bad wordt vermoedelijk ge bouwd bij sportpark Ban- ninck, dat daarvoor uitgebreid moet worden. Het instructie- bad wordt onder meer gt bruikt voor zwemles aan scho- lieren. optreden van Israël te billijken. De ver klaring daarvoor is eenvoudig. In het Amerikaans-joodse wereldbeeld kan er- geen legitiem Palestijns geweld be staan en is ieder geweld dat de Ameri kaanse en joodse regering uitoefenen per definitie legitiem. De Verenigde Na ties, bij monde van secretaris-generaal Kofi Annan, veroordeelden het Israëli sche optreden in de meest sterke be woordingen, maar dat maakte nergens indruk. En wat deed ons land, het land van Put ten? Onze minister van Buitenlandse Zaken, Bot, liet weten dat Israel 'hier en daar wel te fel heeft gereageerd, maar zag geen reden voor veroorde ling'. „Per slot van rekening waren de Palestijnen begonnen." Hebben de Duitsers dat ook gedacht in 1944: die lui van Putten zijn begonnen? René F.W. Diekstra Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mall: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc,n! Tornouzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530ACTerneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (01151645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur De boi dn "Ka Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accepti per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62, per jaar: £229.20 233, Voor toezending per post geldt ei toeslag. E-m - Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 ui Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc. W/ et Wegener-concorn. De doorn Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onde aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat worat goDruiKt voor on» (abonnumenten)administratie en om u Ie (laten) informeren over voor u relevante diensten en pie ducten van de titels en do werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecie?'- de derdon. Als u op deze informatie goon prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, If Postbus 31,4460 AA Goos. Behoort tot «r WeGeNeR sch gen de tier tisc Orn ont' ant mo< niet het nen iHez AN. door Catherine Bremer Elke avond stapt Ernesto Por- tillo op zijn bromfiets met een tas vol speelgoed, waarmee hij door de straten van de zuide lijke Mexicaanse stad Puebla rijdt, op zoek naar straatkinde ren. De welzijnswerker van liefda digheidsorganisatie Juconi pro beert met het speelgoed het ver trouwen te winnen van de kinde ren die onder de stadsbrug of de marktkramen slapen. In tien jaar tijd wist PortiÜo circa twee honderd kinderen van de straat af te krijgen. Hij is in die tijd vaak achterna gezeten en be laagd door dronkaards en zwer vers. „Het is zwaar werk en in het begin wilde ik het opgeven", zegt Portillo. „Maar ik ik krijg toch zo'n twintig kinderen per- jaar van de straat af. Die kinde ren zijn altijd klein, mager en ziekelijk. Kinderen met brand wonden van het jongleren met vuur, kinderen met geslachts ziekten. Kinderen die nu nog steeds onder een tafel kruipen als ze bang zijn. Kinderen die door hun alcoholistische of pros tituerende moeder in de steek ge laten of mishandeld zijn." De 27-jarige Antonio Diaz raak te tien jaar geleden bevriend met Portillo. Nog steeds wast dit voormalige straatkind auto ruiten om zijn kostje bij elkaar Kinderen wassen autoruiten in P te scharrelen. Maar hij gebruikt geen drugs meer, is getrouwd en huurt een appartementje, Velen vragen zich af waarom er in Mexico (13e op de ranglijst ible in het oosten van Mexico. van wereldeconomieën door de olie- en toerisme-inkomsten en met het hoogste inkomen per hoofd van de bevolking in La- tijns-Amerika) zoveel straatkin deren zijn. Bijna een halve eeuw nadat de Spanjaard Luis Bru- nuel de film Los Olvidados (Ver geten Kinderen) produceerde, over Mexicaanse op straat leven foto Imelda Medina/RTR de jeugddelinquentjes, is het land zo welvarend dat de mees te filantropen het links laten lig gen. Maar door de enorme kloof tussen arm en rijk leven en ster- ven er tienduizenden kinderen op straat. Door de lage belastin gen blijft er bovendien weinig geld over voor sociale voorzie ningen en is er weinig ruimte voor het creëren van nieuwe ba nen. „Mexico is rijk genoeg en krijgt daarom geen ontwikke lingsgeld. Het is ook onvoorstel baar dat ons werk nog steeds no dig is", zegt Miguel Angel de la Vega die voor Juconi een op vangtehuis voor straatkinderen bestiert. Kloof De onlusten rond de betwiste uitslag van de presidentsverkie zingen tussen de aanhang van de conservatieve Calderon en de zich als armoedebestrijder op werpende Obrador, hebben Mexico zwaar verdeeld en tonen aan dat het beleid om de kloof tussen arm en rijk te dichten is mislukt. Eén op de vijf Mexica nen kan zich nauwelijks voeden, terwijl Mexicaanse miljonairs zich per helikopter verplaatsen. De zakenwereld bloeit door de handel met de VS, maar ontelba re burgers zijn door de economi sche crises van 1982 en 1994 in diepe armoede beland. Volgens de meest behoudende schatting werken er in Mexico 95.000 kin deren op straat, van wie 20.000 in de prostitutie. De linkse Obra dor belooft een kruistocht tegen de armoede als hij toch nog pre sident wordt. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4