PZC Jeugdhonk Westdorpe ingewijd PZC Angst bij elke hevige regenbui Vragen zullen er altijd blijven Op de jaarmarkt in Cadzand valt nog wat te leren Officiële opening met onthulling naam en feestelijk programma vrijdag 4 augustus 2006 13 HoorRené Hoonhorst WESTDORPE - De jeugd van Westdorpe heeft al sinds eind vo rig jaar een onderkomen. Hoe wel ze er jaren naar had ge zocht, vond de Stichting Jonge- renplasa dat nog geen reden om feest te vieren. Maar nu jonge ren tussen de 12 en 18 jaar de weg naar hun honk goed weten te vinden, is het tijd voor een of ficiële opening op zaterdag 26 augustus. Het gebouwtje bij de velden van w RIA voorziet in een behoefte. De jeugd kan zich vermaken met een tafelvoetbalspel, een dartbord en een biljart. In mak kelijke stoelen naar televisie kij ken of muziek beluisteren, is ook een favoriete bezigheid. De spullen zijn door gulle gevers af gestaan of met behulp van diver se bijdragen bijelkaar gesprok keld. Het jeugdhonk is uiteindelijk door subsidie van de gemeente agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl (al door de toenmalige gemeente Sas toegezegd) en giften van par ticulieren en bedrijven van de grond gekomen. Een groot aan tal vrijwilligers zorgde er vervol gens voor dat een oud gebouw tje opnieuw kon worden opge trokken naast de kantine van RIA aan de Kapittelstraat. Vrij willigers van achttien jaar en ouder zorgen ervoor dat de avon den voor de jeugd kunnen wor den gehouden. Per avond zijn minstens twee volwassenen aan wezig. Basisschool De jongeren zijn niet te beroerd om ook de basisschooljeugd van hun honk te laten profiteren. Ze houden regelmatig acitiviteiten voor kinderen van 6 tot 12 jaar, meldt voorzitter M. Vereecken van Jongerenplasa. Vereecken is voorzitter van de overkoepelen de stichting. De jongeren van Westdorpe en Philippine heb ben goede huisvesting, die van Sas hebben geen echt eigen honk meer. „Ze zaten vroeger in de Roselaer, maar zijn nu vaker te vinden in café Jeffrey's. Ik kan me voorstellen dat de Sasse jeugd op termijn ook weer op zoek gaat naar een eigen ruim te." De Westdorpse jongeren zijn in tussen zeer tevreden met hun on derkomen. Ze hielden een on derlinge prijsvraag voor een naam. De onthulling van de ge kozen naam is de officiële ope ningshandeling over drie we ken. Behalve de gemeenteraad en an dere geldschieters nodigt de jeugd alle belangstellenden uit Westdorpe en wijde omtrek uit. Om publiek te hebben bij hun muzikale, creatieve en artistie ke voorstellingen en om hun honk meer bekendheid te geven. De groep vrijwilligers die de boel draaiend houdt kan tenslot te altijd uitbreiding gebruiken. De festiviteiten rondom de offi ciële opening vinden zaterdag 26 augustus plaats tussen 15 en 18 uur in het gebouwtje aan de Kapittelstraat. [STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Creatief; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; Café Benelux, 20.00 uur: Kaarten; Schuttersterrein, 19.30 uur: Finale zestallen schieten op staande wip; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Biljar ten, pieren; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dan sen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 9.45 uur: Volksdansen; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur, Vrij biljarten en spelmiddag; De Regen boog, 13.00 uur: ANBO biljarten; SINT-JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; Markt, 19.00 uur: Hobby-, boekenmarkt; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal. Sint Marie naar ander pand GOES - Sint Marie, het behan- delcentrum voor zeer jonge kin- i deren met communicatieproble men in Goes, verhuist van de Nassaulaan naar de Schaepman- straat in Goes-Noord. Sint Marie werkt in diagnose- en behandelgroepen aan de ont wikkeling van peuters met taal-, spraak- en communicatie problemen. Een team van deskundigen helpt kinderen met een gehoor- stoornis, autisme of andere com- municatieproblemen, de vaar- digheden beheersen die nodig zijn om zonder grote problemen op school te beginnen. Het pand aan de Schaepman- 1 laan biedt het behandelcentrum e, Sint'Marie meer groeimogelijk- 6 heden. Chantal van der Walle met de schoenen waarmee ze de komende acht weken 764 kilometer wil lopen. door Jean-Lou de Gucht HULST - Wie kent het niet? Het gevoel dat je je leven eens op een rijtje wil zet ten. Dat gevoel had Chantal van de Wal le ook. Zij vatte het plan op een pel grimstocht naar Santiago de Compostel- la te ondernemen. Morgen vertrekt zij uit het Franse Saint Jean Pied de Port in de Pyreneeën voor een voettocht van 764 kilometer. Van de Walle is pastoraal werkster bij de Inter Parochiële Vereniging Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Deze vereniging valt onder het bisdom Breda. Werkne mers van het bisdom hebben iedere vijf jaar recht op een sabbatsverlof van drie maanden. „In ons vak hebben we dat verlof echt nodig. We hebben immers vaak te maken met moeilijke situaties. Het werk kost veel energie en zuigt je na een aantal jaren helemaal leeg. Tijd om bij te tanken." Van de Walle vroeg toestemming aan het bisdom om een voetreis te maken naar de Spaanse stad Santiago de Com- postella, een van de belangrijkste chris- telijke bedevaartsoorden. De route is ge maakt door de benedictijn Odilo van Cluny met als doel het noordelijke deel van Spanje niet prijs te geven aan de Moren. Volgens een legende zou het graf van de apostel Jacobus, een van Je zus' discipelen, zich hier bevinden. Van de Walle koos bewust voor een ver trek vanuit de Pyreneeën. „Ik heb drie maanden vrij en denk dat ik zo'n hon derd kilometer per week kan lopen. De voettocht van 764 kilometer kost me dus acht weken. Dan heb ik vervolgens nog een goede maand om er een verslag van te maken voor het bisdom." Plonderd kilometer per week is niet zo heel veel, maar Van de Walle wil er geen sportprestatie van maken. „Het moet op de eerste plaats een innerlijke reis zijn. Een reis waarmee ik een stapje verder kan komen. Letterlijk en figuur lijk." Natuurlijk heeft ze zich afge vraagd of ze niet op een andere manier een innerlijke reis kan maken. „Kan ik niet beter een boek lezen dan in m'n een tje als een idioot met een zestien kilo zware rugzak rond te gaan lopen? Of een middag nadenken over wat ik wil? Nee, dat lukt me niet. Ik wil die pel grimstocht lopen en onderweg m'n hoofd leegmaken. Dan komen er allerlei gedachten naar boven die je bewust of onbewust hebt weggestopt." Op welke vragen wil Van de Walle ei genlijk een antwoord hebben? „Ik ben bijna 45 jaar en merk dat het leven in eens wel heel snel voorbijgaat. Boven dien word ik in mijn beroep dagelijks geconfronteerd met de eindigheid van het leven. Tijdens m'n pelgrimstocht wil ik stilstaan bij de jaren die mij nog resten. Wat wil ik nog als pastoraal werkster? Ik doe dit werk nu zes jaar. Blijf ik dit werk tot m'n vijfenzestigste doen? Ik wil als het ware een weeg schaaltje voor mezelf maken waarop ik een aantal gegevens leg en dan kijken naar welke kant die weegschaal door slaat. Ik wil mezelf vinden en tegelijker foto Peter Nicolai tijd zien hoe krachtig God in mij is. Want ik geloof in het beeld dat God in mensen zit. Dus ook in mij." Van de Walle heeft niet de illusie dat ze na terugkomst antwoord op alle levens vragen kan geven. „Nee, daar ga ik niet vanuit. Dat hoeft ook niet. Er wordt wel eens van je verwacht dat je als pas toraal werkster alles kunt verklaren, maar dat is natuurlijk niet zo. Een theo loog heeft meer vragen dan antwoor den. Dat zal wel altijd zo blijven. Ik wil alleen meer over mezelf en over God te weten komen. Maar de verwondering over het leven moet wel blijven. Als ik dat kwijt ben, zou ik als een dood musje leven." Op 1 oktober hoopt Van de Walle in Santiago de Compostella aan te komen. „De voettocht zal niet makkelijk zijn. Er zullen echt wel periodes zijn dat ik me er doorheen moet slaan. Ik ben wel goed getraind, maar toch. Voor die moei lijke momenten heb ik een persoonlijke coach die me telefonisch moed kan in spreken en die me zeker niet zachtjes aan moet pakken. Ik hoop dat er op die momenten gezegd wordt: Van de Walle, nu ben je raar bezig." Bewoners Rondeel verkeren in waardeloze situatie, aldus eigenaar wooncomplex door Raymond de Frel SLUIS - De bewoners van de aanleunwoningen Het Rondeel II in Sluis voelen zich bedrogen. „We zijn helemaal over onze toe ren", zegt C. de Meester namens de getroffen bewoners. „We heb ben al verschillende keren bij Woonzorg aan de bel getrokken. Bij elke regenbui zitten we met de daver in ons lijf. En wij maar betalen, terwijl er helemaal niets gebeurt." Na de overlast tijdens de stort buien van woensdagavond, toen het rioolwater opnieuw door acht kamers stroomde, hebben de woedende bewoners een advo caat in de arm genomen. Zij willen desnoods met een gang naar de rechter maatrege len tegen de herhaaldelijke wa teroverlast in hun woningen af dwingen. De Meester: „We huren advo caat H. Den Hollander uit Oost burg in. De bewoners maken hun huur de komende tijd aan hem over. Hij gebruikt dat geld om een rechtszaak tegen Woon zorg aan te spannen." Gisteren werden de badkamers en vloeren van de woningen ge desinfecteerd. In het complex naast woonzorg centrum Rozenoord kwam in 2000 en 2005 het rioolwater ook omhoog. Vorig jaar bivakkeer- (Advertentie) SkodaFabia Spirit SkodaFabia Spirit v.a. €13.390,- halfautomatische airconditioning centrale vergrendeling boordcomputer 15 inch wieldoppen Autohuis Terneuzen Mr. F.). Haarmanweg 6 - Terneuzen. Tel. 0115-622600 den gedupeerde bewoners zelfs noodgedwongen tien dagen in een hotel. Evacuatie bleek eer gisteren niet nodig, maar voor de bewoners is na de derde over stroming in zes jaar tijd de maat vol. Directeur H. Masclee van zorg verlener Woonzorg West- Zeeuws-Vlaanderen zit ontzet tend met de ellende in zijn maag, „De situatie was niet zo erg als vorig jaar, maar de ge moederen liepen woensdag avond logischerwijs heel hoog op. We proberen de mensen nu te begeleiden met bijvoorbeeld verzekeringswerk, maar dat is lastig. Ze hebben immers zelf ge kozen om zelfstandig te blijven wonen." Niets te verwijten Brandweercommandant N. Mos- lde zegt dat de gemeente Sluis niets is te verwijten. „Het ge meenteriool heeft geen proble men veroorzaakt. Het water dat via de regenafvoerbuizen van Het Rondeel wordt geloosd, komt in dezelfde buizen terecht als het douche- en wc-water. Die leidingen konden het vele water niet aan, waardoor de boel omhoog kwam", aldus Mos- kie, die nog geen schadebedrag durft te noemen. Knap Communicatie-manager E, Bos- schart van Woonzorg Nederland (de eigenaar van het gebouw) is nog niet zo zeker van de oor zaak van het probleem. „Heel knap van de brandweercomman dant dat hij het al weet, maar wij wachten het advies van een deskundig installatiebureau af. Eind volgende week weten we meer. Ligt het aan ons, dan los sen wij het probleem natuurlijk op", zegt zij. Bosschart heeft er alle begrip voor dat de bewo ners een advocaat in de arm ne men. „Het is vreselijk wat zij moeten meemaken. Vorig jaar hadden wij na de overlast een ge sprek met de gemeente Sluis, maar daar hebben wij geen ver volg aan gegeven. Wij zijn daar in tekortgeschoten, we hadden daadkrachtiger moeten zijn, Wij steken wat dat betreft dus de hand in eigen boezem, maar daar hebben de bewoners op dit moment helemaal niets aan. Zij verkeren nu in een ronduit waar deloze situatie." Jongens mishandelen fletsster TERNEUZEN - Een 20-jarige vrouw uit Terneuzen is gis termiddag in haar woonplaats mishandeld door vier jon gens. De vrouw fietste rond kwart over vier op het fiets pad aan de Mr. F.J. Haarmanweg en werd door een jon gen van haar fiets geduwd. Toen ze op de grond lag, werd ze in haar buik geschopt en in haar gezicht geslagen door dezelfde jongen en drie andere jongens. Ook werden bei de ventielen uit haar fietsbanden gehaald zodat ze niet verder kon fietsen. De politie zoekt de daders. Twee jon gens waren op een fiets, de andere twee reden op een blauwzwarte scooter zonder verzekeringsplaat. Drenkeling niet dood door misdrijf THOLEN - Het lichaam dat woensdag door een medewer ker van Rijkswaterstaat in het Schelcle-Rijnkanaal is ge vonden ter hoogte van de Thoolse brug, is van een 56-jari- ge man uit Bergen-op-Zoom. De man is niet omgekomen door een misdrijf. Dat heeft de politie bevestigd. Antisemitische graffiti in Goes GOES - De politie onderzoekt antisemitische leuzen dié in de nacht van woensdag op donderdag op de gevel van de apotheek in Goes-Noord zijn gekalkt. De daders bedie nen zich van twee talen. In het Engels staat er dat Liba non vrij moet worden en in het Duits dat de joden eruit moeten. De graffiti zal snel worden verwijderd. Kaprijke in ban van tv-programma HOOFDPLAAT - Het Vlaamse dorp Kaprijke, zo'n tien ki lometer van de West-Zeeuws-Vlaamse grens, staat deze week in het teken van het bekende Vlaamse televisiepro gramma Fata Morgana. Een van de deelnemers is de fami lie Steijaert uit Hoofdplaat, toekomstige inwoners van; Kaprijke. In het programma Fata Morgana worden deel nemende gemeenten voor een uitdaging gesteld. Kaprijke moet vijf opdrachten vervullen. Deze opdrachten leveren sterren op. In Kaprijke draait alles om de Romeinse tijd. De naam Kaprijke komt zeer waarschijnlijk van de Gal-! lo-Romeinse naam Capriacum. De huidige inwoners krij gen de opdracht een waarheidsgetrouw Gallisch dorp en een aquaduct te bouwen van vijftien meter hoog en veer- tig meter lang. Ook moeten ze een leger samenstellen van minstens driehonderd soldaten en moeten honderd druï den in een reusachtige ketel magische drank brouwen.! Het startsein voor deze uitdaging is afgelopen maandag gegeven. Alles moet zaterdag om 13.30 uur klaar zijn.. Dan starten de opnamen voor de televisie-uitzending. An- oucha Steijaert en/of haar man uit Hoofdplaat maken deel uit van het leger. Het witte T-shirt en de sandalen lig-' gen al klaar. „Het is leuk dit als toekomstige bewoners van Kaprijke mee te maken", zegt Anoucha. De uitzen ding van Fata Morgana over de inspanningen van Kaprij-! ke is zondagavond om 20.45 uur te zien op België één. Man gewond bij aanrijding YERSEKE - Bij een aanrijding in Yerseke is gisteroch tend een 78-jarige fietser uit die plaats gewond geraakt. De man kreeg geen voorrang van een 24-jarige automobi list uit 's-Gravenpolder. Hij is met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. Paraplu's waren geen overbodige luxe bij een bezoek aan de jaar markt in Cadzand. foto Peter Nicolai door Frank Gijsel CADZAND - Gele grote ogen kijken de toeschouwers indrin gend aan. De oorpluimpjes staan rechtop. Biko, de grote Afrikaanse oehoe, had gisteren tijdens de jaarmarkt in Cadzand over belangstelling niet te kla gen. Vele bezoekers hielden even halt op het grasveldje bij de N.H. Kerk. De opgestelde valken, buizerds en uilen gaan zonder tegensput teren op de foto. Aaien kan ge woon. De vijfjarige Tara krijgt een handschoen aangereikt. In mum van tijd zit Biko op haar hand. Opa neemt snel een foto; een leuke herinnering aan de va kantie in Zeeland. Marina Bliek uit Tex-neuzen bezoekt regelma tig allerlei markten om haar roofdieren te laten zien. Ze ver telt honderduit over de eeuwen oude jachtmethode. Ondertus sen bekijken de meesten het schouwspel op afstand. Voor de wenkende wieken van de molen komt de geur van dam pende pannenkoeken je al van ver tegemoet. Paul van Asten, bakker van dienst, schreeuwt het uit: „Rustplaats voor fiet sers en pannenkoeken voor de molen." Kookgroep 'Uitkookers' is met twaalf mannen druk in de weer. De opbrengst is voor een op knapbeurt van de molen, de trots van Cadzand. A. de Feij- ter, voorzitter van de molen stichting weet te melden dat ex- heel veel geld nodig is. „We; schatten zo'n honderdduizend! euro. We moeten dringend kij ken of we iets aan het vochtpro- bleem kunnen doen. Alle kleine beetjes helpen daarbij, zoals de! opbrengst van vandaag." Verder in het dorp laat Jaap Goossen uit Zaamslag zien hoe hij het Zeeuwse Paeremes be-' werkt. Vlot vertelt hij zijn ge-; hoor dat het mes een vast onder-; deel was van het kostuum van. de Zeeuwse boer. De bezoekers, beluisteren het smaakvolle ver-! haal. Ondertussen laat hij met veel geduld zien wat snikkeren; is: het bewerken van het heft.' Wat er ingekerfd wordt, hangt af van de opdrachtgever. „Heel veel Zeeuwen kennen dit niet.. Daarom is het goed dat ik hier, wat info geef." Mariakapelletje krijgt zegen KLOOSTERZANDE - Met Ma ria Hemelvaart in zicht, wordt zondag 13 augustus het nieuwe Mariakapelletje aan de Zoute- landsedijk in Kloosterzande in gezegend. Voorafgaand aan de inzegening^ woi'dt in de Martinuskerkvanaf 10.30 uur de zondagsviering ge houden die in het teken zal. staan van Maria. Rond 11.30' uur, wordt het kapelletje ingeze gend. De ceremonie wox-dt opge-: luisterd door het gemengd koor en een blazersensemble.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35