PZC Fusie van l hervormde j kerken Soms is het oorlog in het paradijs Wateroverlast treft circus in Terneuzen 1 Nieuwe gemeente Oosthoek Toeristen trotseren stortbui om strand op te schonen Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Trilplaat editie Zeeuws-Vlaanderen Redactie: 0113-315649 'I www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl 'J postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; i ij' Nationaal: 020-4562500. vrijdag 4 augustus 2006 jri en ,^j door Edv de Witte KLOOSTERZANDE - De her vormde gemeente Hontenisse en de hervormde gemeente Hulst fuseren tot de nieuwe protestant- ia se gemeente Oosthoek. Reden je j van de fusie is een teruglopend kerkbezoek. De beide gemeenten, gevestigd q in een overwegend katholiek ge- bied, tellen samen ongeveer dui- zend leden. „De diensten die wekelijks om I en om in Kloosterzande en zo,j Hulst worden gehouden, bren- gen per dienst amper vijftig [j. kerkgangers op de been", zegt ouderling J. Nelis van de her- vormde gemeente Hontenisse. li „Daarnaast is landelijk inmid dels de Protestantse Kerk Neder- land (PKN) geboren en daarom .1 zullen beide gefuseerde her- i, vormde gemeenten straks als r één protestantse gemeente door het leven gaan." Omdat beide diaconieën zijn ge situeerd in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen werd gezamenlijk besloten de naam 'Oosthoek' aan te nemen. Verleden k'I Zowel de hervormde gemeente Hontenisse als de hervormde Ge meente Pluist heeft een rijk ver- leden. Beide gemeenten zijn ont staan in de tweede helft van de zeventiende eeuw, ten tijde van de intrede van de reformatie in de toenmalige Generaliteitslan den. Aanvankelijk bestonden naast de kerkelijke gemeente in Hulst nog vier aparte gemeenten: Hon tenisse, Ossenisse, Pauluspolder en Hengstdijk. Deze vier zijn uit eindelijk allemaal gefuseerd tot de hervormde gemeente Honte nisse. Predikant In 1966 blijkt al dat het kerkbe zoek sterk is gedaald en dat de financiën zodanig zijn dat Hulst noch Hontenisse het zich kan veroorloven er een eigen predi kant op na te houden. Er wordt besloten samen één predikant te delen. Bovendien zullen de kerkenraden een aantal vergade ringen samen houden. Ze wijzen samen een predikant aan en be talen die ook samen. Dit besluit wordt in 1967 be krachtigd. Momenteel bekommert ds. P. Overduin zich over beide ge meenten. Tijdens de viering van zondag 10 september wordt in het kerk gebouw in Hulst extra aandacht besteed aan de fusie en de ge boorte van de nieuwe gemeente Oosthoek. De dienst begint om 10 uur. Met emmers en kruiwagens worden stenen van het strandje afgevoerd. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel CADZAND - Het had wel een zekere symbo liek. Voor de gasten van camping De Hoogte in Cadzand maakt het toch niet veel meer uit wat voor weer het is. 01' het zonnetje nou schijnt of, zoals gistermiddag, de regen met bakken uit de hemel komt: genieten van 'hun strandje' bij de Herdijkte Zwarte Pol der deden ze toch al. niet meer. Ongeveer honderd toeristen trokken onder aanvoeling van campinghoudster M. de Win ter naar het strandje om stenen, scherven en andere rotzooi van het strand te verwijde ren. De toeristen zijn boos, omdat hun strand tij delijk is opgeofferd voor de aanleg van een duinenpartij in de Herdijkte Zwarte Polder. Gewapend met schoppen, kruiwagens en bolderkarren zetten zij hun onvrede in de stromende regen kracht bij. De Gebiedscommissie West- Zeeuws-Vlaan deren wilde de duinenpartij in eerste instan tie aanleggen met zand uit een uitgegraven strandgeul in de Verdronken Zwarte Pol der, Die hoeveelheid bleek echter niet vol doende, waarna er extra zand van het strand bij de Herdijkte Zwarte Polder werd gehaald. Wethouder J. Provoost, die de gemeente Sluis in de gebiedscommissie vertegenwoor digt, liet deze week nog'weten dat klagen weinig zin heeft. De natuur zal het strand van lieverlee zelf weer in de oude staat her stellen. Veel toeristen benadrukten tijdens de actie dat zij niet tegen de ontwikkeling van na tuur zijn, maar wel grote moeite hebben met de gevolgen voor het strand. „Er is een bestuurlijke fout gemaakt en daar plukken wij nu de vruchten van. Ik ben niet tegen de natuur, maar de meeste mensen komen hier voor dit strand", stelde H. van Dijk, die al jaren op het strand komt omdat zijn schoon moeder op een steenworp afstand woont. „Die slufter in de Verdronken Zwarte Pol der is prima, maar het gevolg slaat helemaal nergens op. Ik kom hier al jaren, want je had hier rust en ruimte. Dat is nu allemaal voorbij", zei P. de Leeuw uit Rosmalen. Thuis in.. TERNEUZEN - De hevige regenval van woensdagavond en de nacht erna is volgens de Zeeuwse weerman Jos Broe- ke zeer uitzonderlijk. Volgens Broeke komt het zelden ij voor dat de regen in zo'n korte tijd in zulke grote hoeveel heden naar beneden komt. Ook weerman Willy de Groff I uit Sas van Gent spreekt van een uitzonderlijke situatie. Gistermiddag vanaf 15.00 uur trok vanaf de kust een tweede storing over Zeeuws-Vlaanderen. De Groff noteer de tot 18.00 uur 32 millimeter in zijn regenmeter. „Zeer i uitzonderlijk dat in drie uur tijd 32 millimeter valt." Voor al West- en Midden-Zeeuws-Vlaanderen kregen het voor de kiezen. Zo viel in Schoondijke in 24 uur tijd 93 millime- i; ter. Philippine noteerde 88 millimeter, Biervliet 87 en Sas van Gent 75 millimeter. Voor de hele maand augustus geldt een gemiddelde van zestig millimeter. Blikseminslag zet huis in brand OOSTBURG - Het noodweer woensdagavond in een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen beperkte zich niet tot wateroverlast. Na een blikseminslag rond half drie brak brand uit op de zolder van een woning aan de Van Osta- destraat in Oostburg. De 55-jarige bewoner van het pand kon de brand zelf blussen. Hij liep brandwonden aan zijn handen op. De man is door een arts behandeld. De aard- lekschakelaar van het hele woningblok om het huis waar j de bliksem insloeg, was gesprongen. In verschillende hui- zen sneuvelden daardoor elektrische apparaten. De brand- |j weer heeft alle huizen uit voorzorg gecontroleerd. Gewonden bij botsing Tractaatweg TERNEUZEN - Bij een' botsing tussen een Italiaanse vrachtwagen en een personenauto zijn gistermiddag op j de Tractaatweg twee gewonden gevallen. Het gaat om een moeder (43) en dochter (18) uit de gemeente Pluist, die bij de aanrijding klem kwamen te zitten in hun auto. De brandweer moest hen uit de wagen bevrijden, waarna ze naar het ziekenhuis in Terneuzen werden gebracht. Daar i bleken hun verwondingen mee te vallen. De twee moesten wel een nachtje ter observatie in het ziekenhuis blijven. I Het ongeval gebeurde ter hoogte van Axel. De oorzaak van de aanrijding wordt nog onderzocht. Inter Scaldis krijgt badge MIDDELBURG - Inter Scaldis Pipes and Drums, de eni- v. ge doedelzakband in Zeeland, mag het regiment van de King's Own Scottish Borderers officieel vertegenwoordi- j gen. De bandleden kregen afgelopen weekeinde de badge Ij van het regiment uitgereikt door F. Coutts, die betrokken was bij de bevrijding van Walcheren. De band is in 1984 11! opgericht als eerbetoon aan de oud-strijders. Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel 0118 - 615151 Hevige regen zeer uitzonderlijk door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het Staatscir cus van Moskou-Holiday, dat de ze week zijn tenten heeft opge slagen op het bedrijventerrein Handelspoort in Terneuzen, is woensdagavond getroffen door flinke wateroverlalst. Artiesten en bouwpersoneel moesten worden ingezet om het circus weer op droge grond te krijgen. Door onder meer een aantal die pe geulen te graven kon uitein delijk zo'n vijftien centimeter water van het terrein worden af gevoerd. Gisteren zijn inder haast aangevoerde houten vloe ren gelegd, waardoor de bezoe kers van de voorstellingen verze kerd waren van droge voeten. „We zijn hier dinsdag aangeko men en toen was er niets aan de hand", zegt circusdirecteur Hans Martens. „De eerste nacht regende het wel, maar er waren geen problemen. Woensdaga vond kwam het water met bak ken naar beneden en stond het terrein in mum van tijd blank." Er werden snel vlonders neerge legd, zodat de bezoekers met droge voeten de tent in konden. „De mensen hadden betaald, dus de voorstelling is gewoon doorgegaan. Voor de artiesten was het wel moeilijk, vooral om hun mooie kleren fatsoenlijk te houden in die modderboel." Paarden Om te voorkomen dat de paar den in het water zouden komen te staan werd een geul gegra ven, zodat de dieren op een droog 'eiland' stonden. De tij- gers hadden geen last van de re- j gen, want die stonden hoog in een wagen. In de circustent zelf had men aanvankelijk ook geen last van de hevige regenval. „Maar op een gegeven moment kwamen er j toch ook verschillende plekken onder water te staan"zegt Mar- tens. „Op enkele plekken stond wel vijftien centimeter water. We hebben diepe gaten gegra- [U ven, pompen ingezet en vlon- lil ders gelegd." Gisteren werden nog meer vlon- der aangevoerd, zodat zowel de j middag- als de avondvoorstel- i j ling ongehinderd konden door- j gaan. Het Staatscircus van Mos- I, kou-Holiday staat nog tot en l[ met zondag in Terneuzen. Van- daag en zaterdag zijn er telkens I voorstellingen om 16.30 en 20.00 uur, zondag is er een af- U sluitende voorstelling om 15.00 uur. Daarna slaat het circus de tenten op in Westkapelle. Beurs geroofd GOES - Drie mannen hebben woensdagavond op de Oude Vis markt in Goes een zestigjarige man uit Bergen op Zoom be roofd van zijn portemonnee. De drie kwamen de man tege moet gelopen. Eén van hen duw de bij het passeren een onbe kend voorwerp tegen het lichaam van het slachtoffer. Toen die zich omdraaide en weg liep, werd zijn portemonnee af gepakt. Daarin zaten tientallen euro's. zeeuwse almanak De collega uit Goes kwam 's morgens zuchtend op kan toor. Waar haal ik een tril plaat vandaan, vroeg hij zich vertwijfeld af. „Oh", antwoordde de secreta resse, „ik heb er nog wel een. Die kun je wel krijgen want bij mij gaat het niet.Zicht baar opgelucht verliet de man het kantoor. Of het goedkomt tussen die twee is nog maar de vraag. Want zij wilde kilo's kwijtra ken en hij een terrasje aanleg gen. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Ontmoetingen in de Zwanenhof Spoor tussen Hoek en Sluiskil op de schop TERNEUZEN - Spoorweg beheerder ProRail gaat van af volgende week het goede- renspoor in de polders tus sen Hoek en Sluiskil ver nieuwen. Het gaat om het traject tussen de Hoekse- weg en de Langeweg. Volgens een woordvoerder van ProRail is de huidige kwaliteit van het spoor slecht en moeten verschil lende dwarsliggers worden vervangen. Houten dwars liggers gaan een jaartje of dertig mee, maar na ver loop van tijd worden ze aangetast door vocht. De bouten waarmee de rails vastzitten hebben dan min der draagvlak. „Daarom vervangen we ze door nieu we dwarsliggers." Daarnaast wordt ook on derhoud uitgevoerd aan twee wissels en worden twee spoorwegovergangen vernieuwd. Verder wordt een stuk spoor van 450 meter bij Dow Benelux vernieuwd en op het terrein van Dow zelf wordt ook nog eens 1300 meter nieuw 'voeg loos' spoor gelegd. „Omdat de rails aan elkaar gelast worden, hoor je geen 'kedeng-kedenggeluid' meer." De werkzaamheden aan het spoor vinden deels 's nachts plaats om het ver keer zo min mogelijk te hin deren en om het werk voor de spoorwerkers zo veilig mogelijk te laten verlopen. De omwonenden zijn in middels per brief geïnfor meerd over mogelijke licht- en geluidshinder. Het karwei begint maan dag. Tot en met vrijdag 18 augustus wordt er continu gewerkt, overdag, 's nachts en in het weekend. Van maandag 21 augustus tot en met vrijdagf 1 septem ber wordt er op werkdagen dag en nacht gewerkt. De spoorwegovergangen Westenrijdijk en Oud Wes- tendijk zijn op dinsdag 22, woensdag 23 en donderdag 24 augustus 's middags en 's nachts afgesloten tussen 14.00 en 9.00 uur. Volgens de planning is het werk vrijdagmiddag 1 september klaar. Lara's Laantje. Nina's Vlin dertuin. Het Alexanderpad. De kleinkinderen van Niek en Mies Zwaan hebben hun eigen kleine paradijsjes. De natuur tuin van opa en oma is er met 1,8 hectare onder aan de duinen bij Biggekerke groot genoeg voor. „Sssstt." Niek Zwaan houdt abrupt stil en steekt zijn hand uit om het doorlopen te belet ten. Het geanimeerde gesprek tijdens de rondleiding vervolgt op fluistertoon. „Kijk naar rechts, op de grond. Nee, daar." Zijn wouw ziet het. „Bij mijn rechtervoet." Verscholen tussen een stukje hoog gras ligt, plat op zijn buik met de oren naar achte ren, een haas. Hij weet dat we hem zien en volgt ons met zijn ogen als we stil verder lopen. Bijzondere ontmoetingen met dieren komen in 'de Zwanenhof' wel vaker voor. Laatst zaten ze op de bank bij de natuurvijver toen er een reiger landde. Zon der schroom stapte die rond de Maak vooraf een ontwerp voor je tuin. Desnoods laat je dat door iemand doen. maar vul het daarna zélf in, waar schuwt Niek Zwaan. Want zoals Niek en Mies al tijd zeggen: 'Maak de tuin die bij je past'. „Dat doen wij ook. Dit past bij ons, een groe ne natuurtuin. Borders met bloemen niet." Als je een tuin hebt in een open gebied, waar de wind vijver, naar hun bank. Op twee meter van Niek en Mies stopte hij. „Dat hadden we nog nooit meegemaakt in de jaren dat we hier nu wonen", bekent Mies. Maar ach, zo is er voor alles een eerste keer. „Een haas heb ik ook nog nooit op een meter af stand van mijn voeten gehad." De familie Zwaan, in de Zwa nenhof, woont aan de Klaasses- weg, het verlengde van de Zwaanweg tussen Vlissingen en Zoutelande. In een oude boerde rij waarachter een groot wei land lag. Toen zij het vijftien jaar geleden kochten, zat er een hectare grond bij. Via de ruilver kaveling verwierven ze nog eens 8000 vierkante meter. Grond, geen tuin. Vijvers Een hovenier heeft het ontwerp voor de natuurtuin gemaakt, re kening houdend met hun wen sen. „Een vijver", begint Niek. „Een paar", corrigeert Mies. „We zijn gek op vijvers." De eer ste was niet meer dan een met vrij spel heeft, maak dan een windsingel om je tuin, raadt Niek aan. „Wij hebben nu weinig zicht meer op de dui nen, maar voor de tuin is het noodzakelijk." Sla je slag op veilingen van oude bouwmaterialen. Daar hebben Niek en Mies mooie oude stenen drinkbakken op de kop getikt. Plant op een windrijke plek ratelpopulieren. De bladeren ruisen als de golven van de zee. Een prachtig geluid. „Blijf hard werken", advi seert Mies. „Anders wordt het een rommeltje." Mies Zwaan en haar, sinds kort, eenzame pauw. foto Ruben O reel folie bekleed gat in de grond. Die wordt nog steeds omschre ven als 'de noodvijver'. Ze heb ben nog twee 'folievijvers' en een natuurvijver. Die heeft, net als de rest van de tuin, veel on derhoud nodig. Daarvoor krij gen ze een groot deel van het jaar hulp. In deze zomermaan den twee keer per week, daar buiten één keer. En dan nog moeten ze zelf veel doen. Niek maait het gras en brengt elke week het tuinafval naar de stort plaats. Mies gaat nooit zonder gereedschap naar buiten. Het is de moeite meer dan waard. Hun natuurtuin is hun eigen paradijs. Dat ze delen met dieren. Een pauw, een gans, drie eenden, de vissen. Af en toe een reiger - die zich dan tegoed doet aan een jong eendje - of een haas, vaak fazanten en water hoentjes, heel veel vogels, van de merel tot de scholekster en van de kraai tot de groene specht. Tot een week geleden ge noten ze bovendien elke dag van een prachtig kikkerkoor. In het voorjaar hadden ze nog meer dieren. Maar een nachtelijke be zoeker, Niek vermoedt een vos, heeft een paar eenden en de vrouwtjespauw de kop afgebe ten. De mannetjespauw schar relt sindsdien eenzaam over de balken van de pergola. Soms is het oorlog in het paradijs. Tuinenreis Op vakantie gaan ze bijna niet. In januari zijn ze even naar Spanje geweest, dat was heus aangenaam. En af en tóe een tui nenreis naar Engeland is ook leuk. Maar ze hoeven niet zo no dig weg. Met de enorme tuin ach ter hun huis, en daarachter de duinen en de zee, hebben ze ge noeg aan Biggekerke. Al genie ten ze er te weinig van, moeten ze toegeven. Ze hebben het ge woon te druk. Ook met de tuin. Links achter in de hoek van de tuin ligt een groententuintje. „Het is nooit goed gelukt", be kent Niek. Net zomin als het rosarium is geworden wat ze er van hadden gehoopt. Mies lacht. „Iedereen die een grote tuin laat aanleggen, wil dezelfde dingen: een vijver en een rosarium. Maar de rozen deden het hier niet. Dus hebben we er andere planten gezet. De kleine maag- denpalm, vinca minor, een bo dembedekker." Een klein hoekje van hun para dijs is ingericht als dierenbe graafplaats. Daar liggen alle die ren die hun leven hebben ver rijkt. Kleine stenen, met daarop naam en datum van heengaan, markeren de graven. Naast de dierenbegraafplaats staat een klein speelhuisje. Voor de kinde ren. En voor iemand anders, maar ze weten niet wie. „Dat is zo gek", vertelt Mies, „ik doe de deur elke dag dicht. En dan zit-ie ook echt dicht." Ze sluit de deur en duwt: geen bewe ging. „En toch staat-ie elke dag weer op een kier. Het spookt hier." Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33