PZC Nieuwe spelling van het lot 50% korting op Marius, Fanny en César Zeeland 2006 nazomerfestival.nl het alfabet van Zeeland vrijdag 4 augustus 2006 Lezersredacteur AJ. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113- 315660. E-mail:Lezersredacteur<s)pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. We worden er niet mee overla den, maar zo nu en verneem ik uwerzijds toch wel eens iets dat zonder meer onder het kopje 'Goed Nieuws' kan worden ge zet. Deze week werd ik benaderd door Georg Singer uit het Duit se Veldenz, Hij kreeg vrijdag 21 juli 's morgens tegen half negen op de strandovergang 'De Lage Duintjes' in Oostkapelle een on geluk met de fiets en brak daar bij zijn arm. Een man met een helgroen shirt aan, die met zijn auto de strand overgang opreed, bracht hem met fiets en al naar zijn vakan tieadres aan de Irislaan in Oost kapelle. De helper vertelde dat hij jaarlijks in de directe omge ving van het woonadres van de Duitse man op vakantie ging. Singer: „Helaas heb ik hem niet goed kunnen bedanken. Ik zou hem graag bij mij thuis willen uitnodigen om dat alsnog te doen, maar ik weet niet hoe hij heet." Tweede deeltje van het goede nieuws: de brief aan de PZC was in correct Nederlands ge steld. Door een hulpvaardige Ne derlandse kennis van Georg Sin ger. Het zou aardig zijn als er een mooi slot zou komen. Als de hel per dat ook zo ziet, kan bij de PZC melden op telefoonnum mer 0113 315660 of via e-mail- adres Lezersredacteur@pzc.nl. door A J. Snel Deze week werd de geactualiseerde spelling van kracht in het onder wijs en bij de overheid. Er is geen nieu we spelling, zo verzekert de Nederland se Taalunie, wel een nieuwe Woorden lijst Nederlandse taal. Het is maar wel ke naam je het beestje wilt geven. De Provinciale Zeeuwse Courant zal zich inspannen om de nieuwe regels te volgen. Dat is niet om gehoorzaam te zijn. De redactie heeft om praktische re denen besloten de woordenlijst te hante ren die vorig jaar verscheen en nu gel dig wordt. Twee grote persbureaus waarvan de PZC dagelijks nieuws be trekt, de Geassocieerde Pers Dienst (GPD) en het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), volgen de laatste re gels van de Taalunie. Het zou onhandig en tijdrovend zijn van de werkwijze van die bureaus af te wijken. Het ziet ernaar uit dat Nederland wat betreft de spelling van de taal een stad houderloos tijdperk tegemoet gaat. En kele media en het genootschap Onze Taal besloten een eigen spelling te vol gen die in het zogenaamde Witte Boekje is vastgelegd. De samenstellers daarvan menen dat hun manier van spellen een voudiger is dan die van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie dat in op dracht van de Nederlandse Taalunie het Groene Boekje samenstelde. Met 'eenvoudig' wordt vooral bedoeld dat de witte spelling beter aansluit bij het taalgevoel van veel mensen. Bedremmeld Die stelling is aanvechtbaar. Het taalge voel van de een is niet dat van de ander. Veel ouderen zitten nog altijd een beet je bedremmeld te kijken naar woorden als 'portemonnee', 'paraplu' en 'vakan tie'. Zestigers van nu hebben op de lage re school (nu basisschool) erg hun best moeten doen om 'portemonnaie', 'para- pluie' en 'vacantie' goed te spellen. Toen ze dat eenmaal bij reflex deden, werd het allemaal anders. Jammer, von den velen. Want de vernieuwde spelling bood niet meer de vanzelfsprekendheid waarmee in het voorbijgaan wat Franse woordjes werden geleerd. 'La pluie' voor 'regen', 'la monnaie' voor 'munt geld' 'les vacances' voor 'vakantie'. Vernieuwing van de spelling bracht ook met zich dat het minder eenvoudig werd verbanden te leggen met andere talen. Daarmee verdween voor een goed Groene boekjes 1954,1995 en 2005. deel een spelelement - zoek de verban den- uit het Nederlands. In de spelling die deze week officieel geldig werd. zijn de samenstellers van het Groene Boekje, zeggen ze, eind- weegs teruggegaan naar de taal van her komst. Een nobel streven, maar de in consequenties ontnemen het zicht op de goed bedoelingen. Wie kan uitleggen waarom 'accorderen' met twee c's ge spéld moet worden en akkoord met twee k's, die dient aanstonds een ko ninklijke onderscheiding te ontvangen. Koning Dat geldt ook voor degenen die weten duidelijk te maken waarom Koning Winter en Koning Voetbal met een hoofdletter beginnen en domme august, brave hendrik en dolle mina met een kleine letter. In alle gevallen gaat het om het gebruik van namen om een bre der begrip aan te duiden.Wellicht den ken de gekke henkie, malle appie en malle beppie van de Taalunie dat Ko ning Winter en Koning Voetbal bestaan de figuren zijn. Het gebruik van de apostrof of het lig gende streepje, daar worden een soort regels voor gegeven die een enkele Ein stein onder ons kan bevatten maar die een met een gewoon verstand begiftigd mens tot wanhoop brengen. Dat geldt ook voor en de tussen-n. Mensen die de taal als gereedschap hebben, zullen veel vuldig de gebruiksaanwijzing moeten raadplegen. Dat gold voor het Groene Boekje van tien jaar geleden, dat geldt voor dat van nu. De voorschriften van de Taalunie bie den lang niet altijd houvast. Het is ech ter de vraag of de samenstellers van het Witte Boekje een ijzeren logica in acht kunnen nemen. Logisch zou zijn het woord 'logies' als 'lozjies' te spellen, maar ook wie een foto Willem Mieras pleidooi houdt voor fonetisch spellen, komt zichzelf al heel snel tegen. Het zou leiden tot zinnen als: „Ik kom uit de Rainstreek, net als hai. Wai zain niet in hetzelfde dorp opgegroeid maar dat is spaikers op laag water zoeken." Of: „Laetn we wel wezn, het noordn is wel vóór elkaer." Je weet niet wat je ziet: heel verwarrend. Riemen Voorlopig zullen we moeten we roeien met de riemen die we hebben. De PZC kiest die van de Taalunie, in de weten schap dat de regels hier en daar ondoor zichtig zijn. Wij hebben dan ook het bo ze vermoeden dat de overgang niet vlek- kenloos zal verlopen. Een troost voor iedereen is dat iedereen wel eens fout zal gokken. En dat nie mand meer al te gauw voor dom wordt versleten. De spelling van het lot leidt dus wel tot meer gelijkheid. Grote woorden werden er gebruikt nadat vorige week in het niem kwam dat de uitbater van restaurant Den Ouwen Ferdinandus in Absdale de directie van de stichting Tragel had gevraagd haai-luie ruchtigste en moeilijkste cliënten op woensdag- en vrijdagmidda gen niet meer mee te nemen naar zijn lokaliteit. Kleine kinderend: daar feestjes mogen vieren, zouden bang zijn voor sommig gedrag van de cliënten van Tragel. Op het Forum van de PZC werd duide lijk hoezeer de discussie over het verzoek van de restauranteigena- emoties wekt. En hoezeer de opvattingen uiteenlopen. Sommige mensen reduceren de eigenschappen en het gedrag van gehandicaj ten tot één begrip: lief. Anderen menen dat mensen met een beper king daardoor nog niet eendimensionaal zijn en zeer divers gedrag kunnen vertonen. Een selectie uit de reacties. Marcelle Hendriks heeft wel begrip voor de eigenaar van het restas rant. Ze schrijft: „Zelf ben ik ook gehandicapt, ik ben ook meteen groep 'buitenbeentjes' twee weken op stap geweest. Wij hebben® hersenbeschadiging, de een erger dan de ander, dat kon men ook zien bij een tekenwedstrijd die werd gehouden. Ondanks dat wij al lemaal volwassenen zijn, waren er tekeningen die door een kleuter kan gemaakt worden. Dat de verstandelijke gehandicapten luid ruchtig zijn, dat is het probleem niet. Kinderen zijn op hun manier toleranter dan volwassenen, als ze weten wat er aan de hand is. I Maar als het gaat over het spelen in de ballenhoek, dan vind ik niel vreemd dat kinderen bang worden. Zelf word ik door volwassenen ook gezien als een verstandelijke gehandicapte, alleen omdat ik® spraakgebrek heb en wat spastisch ben. Maar kinderen van groepS en 4 die ik dadelijk als de vakantie voorbij is, help met taal- reken- spelletjes zien mij graag komen." Failliet Een begeleidster van Tragel is erg geschrokken van de berichtge ving rond het restaurant. „Sowieso heb ik al geen zin meer om hier naartoe te gaan, met of zonder cliënten. Kinderen, maar vooral de ouders, moeten maar leren dat er mensen met een verstandelijke handicap zijn en dat zij ook buiten mogen komen! En als het rest® rant failliet zou gaan, dan heeft dat echt niks met de cliënten van Tragel te maken. Eerder met deze ontzettend gastvrije uitbater! 0: ze groep zie je er in ieder geval niet meer; restaurants genoeg, was: we wel welkom zijn Gabrielle is al eens ter plaatse geweest en laat weten: Niet allege handicapten zijn hetzelfde. Zelf ben ik vorig jaar ook een kijkje gaan nemen of de uitspanning iets voor mijn gehandicapte zoon ze, zijn. De uitspanning is leuk, ook voor mijn zoon, maar niet geschil om in combinatie met veelal jonge kinderen te vertoeven. Ik zoutó niet op mijn geweten willen hebben dat mijn zoon een ukkie omver loopt of duwt, hetgeen niet onwaarschijnlijk is. Hij kent zijn eigen krachten niet. Geestelijk is mijn zoon 24 maanden, fysiek heeft hi; de kracht van een stevige kerel." Carla vindt dat het incasseringsvermogen ver te zoeken is. „De di verse reacties getuigen duidelijk van geen rekening te wallen hou den met de medemens. Ouders laten hun normale gezonde kind ren heel vaak hun gang gaan met gillen en schreeuwen en zeggen daar nooit wat van. Nu er sprake is van verstandelijk gehandicap ten, heeft men er opeens last van." Citaat: Vrouwen maken van geheimen nieuwtjes. Fritz Francken Theatermarathon bij de vismijn van Vlissingen PZC heeft voor zijn abonnees een aantal kaarten beschikbaar voor de theatermarathon Marius, Fanny en César op dinsdag 5 september om 17.30 uur. Normale prijs 39,- p.p. Voor abonnees 19,50 p.p. Na het overweldigende succes van zijn theaterstuk 'Marius' besloot de bekende Franse schrijver Marcel Pagnol (1895-1974) een vervolg te schrijven: eerst 'Fanny' en daarna het afsluitende deel 'César'. Alledrie de stukken worden nu in een keer achter elkaar gespeeld. Dat levert een theatermarathon, maar wel één die in een flits voorbij vliegt. De Marius-trilogie is ontroerend volks theater in de beste zin van het woord. Op een aansteke lijke manier wordt het publiek meegenomen in de sfeer van het kleine café aan de haven. Marseille aan de Schelde Het stuk van Pagnol is gesitueerd in Marseille, maar kan zich door zijn herkenbaarheid in elke havenstad afspelen De vissershaven van Vlissingen is voor even een Marseille aan de Schelde. Het stuk wordt gespeeld bij de visafslag, waar het ruikt naar de zee en het viskraampje van de mooie Fanny bijna zichtbaar is. Het is de ideale plek voor een stuk over Marius, die niet kan kiezen tussen de liefde voor zijn meisje en de aantrekkingskracht van de zee. Volkstoneel Door hun directe speelstijl betrekken de acteurs het publiek bij de lach en de traan van het leven. De toeschouwers heffen het glas in het café van César, de acteurs serveren een diner tijdens het huwelijks feest en nodigen het publiek uit deel te nemen aan de koffietafel na een begrafenis. Meer betrokken raken bij een voorstelling dan bij deze uitvoering van 'Marius, Fanny en César' kan eigenlijk niet. Met aanstekelijk spel en ingrediënten als humor, tragiek en ontroering is dit in al zijn eenvoud een pareltje van volkstoneel. Abonnees van de PZC kunnen met 50% kor ting bij dit vijf uur durende spektakel aanwezig zijn. Stuur voor 13 augustus uw bon in naar: PZC Abonneevoordeel, Postbus 31, 4460 AA Goes Uitgifte van kaarten geschiedt op volgorde van binnenkomst. Reageer dus snel want op op! U ontvangt de kaarten uiterlijk 18 augustus in huis. Algemene voorwaarden abonneevoordeel betaalde kaarten Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC is niet verantwoordelijk en kan met aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de spelregels, data. aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden. Prijzen persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie 29 oug t/m 9 sept 0900 33 000 33 Dit jaar vindt voor de zesde keer Zeeland Nazomerfestival plaats. Het festival brengt eigen theaterproducties, speciaal gemaakt voor locaties in het Zeeuwse landschap. Kijk voor meer info en het volle dige programma op: www.nazomerfestival.nl 50% korting op Marius, Fanny en César op dinsdag 5 september om 17.30 uur FOTO: Lex de Meester Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Woonplaats. Abonneenummer: (indien bekend Telefoon: E-mail adres: Aantal kaarten: (max. 4 per abonnee Ik machtig de PZC om het verschuldigde bedrag van mijn rekening af te schrijven Bank-/gironummer Handtekening i Zie voorwaarden elders op deze pagina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32