Soms is het oorlog in het paradijs Rem op ambulante handel Caravanrijles in de stromende regen Bloot Zeeuws meisje is onweerstaanbaar Geen nieuwe vergunningen Hypotheken Verzekeringen Pensioenen vrijdag 4 augustus 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Een afbeelding van het blote Zeeuwse meisje. foto Ruben Oreel zeeuwse almanak Trilplaat De collega uit Goes kwam 's morgens zuchtend op kan toor. Waar haal ik een tril plaat vandaan, vroeg hij zich vertwijfeld af. Oh antwoordde de secreta resse, „ik heb er nog wel een. Die kun je wel krijgen want bij mij gaat het niet.Zicht baar opgelucht verliet de man het kantoor. Of het goedlcomt tussen die twee is nog maar de vraag. Want zij wilde kilo's kwijtra ken en hij een terrasje aanleg gen. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aaii bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Ontmoetingen in de Zwanenhof Redactie'. 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. Vogelnamen voor straten in nieuwe wijk Poortambacht door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Vogellief hebbers die in stijl willen wonen, kunnen terecht in Poortambacht 11. Van de tien straten in de Zie- rikzeese buitenwijk krij gen er acht een vogel naam. Voor heel Poortambacht geldt dat de straatnamen een relatie hebben met het water. Keeten, Mastgat, Schelde en nog veel meer wateren zijn vertegen woordigd in de straatna men. Verderop in de wijk zijn straten vernoemd naar zandbanken (Schouwen- bank, Zeehondenplaat) en in het gedeelte richting Westhavendijk zijn stra ten als Stormvogel straat en Kiekendiefstraat te vinden. Verbinding Om in stijl te blijven, stelt het college van burgemees ter en wethouders voor ook in Poortambacht 11 de ver binding tussen straatnaam en het nabije water vast te houden. De Oosterscheldestraat - een van de hoofdverkeers aders voor de nieuwe wijk - draagt die naam om- dat de nieuwe straat in het verlengde ligt van de reeds bestaande Ooster scheldestraat. De Poort kade dankt zijn naam aan de ligging langs het water. Deze straat sluit recht streeks aan op de Sloe- straat. Watervogels Voor de resterende acht straten stelt het college voor deze te vernoemen naar (water)vogels. Het geen betekent dat de wijk, naast de Oosterschelde straat en de Poortkade, gaat bestaan uit de Regen wulpstraat, de Watersnip straat, de Ploutsnipstraat, de Lepelaarstraat, de Pim pelmeesstraat, de Kool meesstraat, de Staartmees- straat en de Kemphaan straat. Hevige regen zeer uitzonderlijk TERNEUZEN - De hevige regenval van woensdagavond en de nacht erna is volgens de Zeeuwse weerman Jos Broeke zeer uitzonderlijk. Volgens Broeke komt het zel den voor dat de regen in zo'n korte tijd in zulke grote hoe veelheden naar beneden komt. Ook weerman Willy de Groff uit Sas van Gent spreekt van een uitzonderlijke si tuatie. Gistermiddag vanaf 15.00 uur trok vanaf de kust een tweede storing over Zeeuws-Vlaanderen. De Groff noteer de tot 18.00 uur 32 millimeter in zijn regenmeter. „Zeer uitzonderlijk dat in drie uur tijd 32 millimeter valt. Vooral West- en Midden-Zeeuws-Vlaanderen kregen het voor de kiezen. Zo viel in Schoondijke in 24 uur tijd 93 millimeter. Philippine noteerde 88 millimeter, Bier vliet 87 en Sas van Gent 75 millimeter. Voor de hele maand augustus geldt een gemiddelde van zestig millime ter. Inter Scaldis krijgt badge MIDDELBURG - Inter Scaldis Pipes and Drums, de eni ge doedelzakband in Zeeland, mag het regiment van de King's Own Scottish Borderers officieel vertegenwoordi gen. De bandleden kregen afgelopen weekeinde de badge van het regiment uitgereikt door F. Coutts, die betrokken was bij de bevrijding van Walcheren. De band is in 1984 opgericht als eerbetoon aan de oud-strijders. Antisemitische graffiti in Goes GOES - De politie onderzoekt antisemitische leuzen die in de nacht van woensdag op donderdag op cle gevel van de apotheek in Goes-Noord zijn gekalkt. De daders bedie nen zich van twee talen. In het Engels staat er dat Liba non vrij moet worden en in het Duits dat de joden eruit moeten. De graffiti zal zo snel mogelijk worden verwij derd. Blikseminslag zet huis in brand OOSTBURG - Het noodweer woensdagavond in een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen beperkte zich niet tot wateroverlast. Na een blikseminslag rond kwart over twee 's nachts brak brand uit op de zolder van een wo ning aan de Van Ostadestraat in Oostburg. De 55-jarige bewoner van het pand kon de brand zelf blussen. Hij liep brandwonden aan zijn handen op. De man is door een arts behandeld. De aardlekschakelaar van het hele woningblok om het huis waar de bliksem insloeg, was gesprongen. In verschil lende huizen sneuvelden daardoor elektrische apparaten. De brandweer heeft alle huizen uit voorzorg gecontro leerd. .T door Edith Ramakers DOMBURG - Het blote Zeeuw se meisje is onweerstaanbaar. „Iedereen wil haar hebben", zegt de ontwerper Guido Met sers uit Zoutelande. Zo graag zelfs dat ze om de haverklap ge stolen wordt. Deze week nog ver dween de vlag met haar afbeel ding erop voor de derde keer. Bij de tentoonstelling Het ver borgen naakt van Walcheren in Domburg wappert ze niet meer bij de entree van het Marie Tak van Poortvliet Museum. In opdracht van de stichting Markizaat ontwierp Guido Met sers vorig jaar het Zeeuwse meis je. Ter gelegenheid van de Mar kizaatsfeesten werd het stadje Veere met unieke vlaggen opge vrolijkt. „Daar is mijn vlag, ik geloof, tot twee keer toe gesto len. En nu is ze weer weg." Metsers verwacht niet dat er mensen zijn die niet tegen de fri vole voorstelling kunnen en de vlag daarom meenemen. „Nee, hoor, dan kunnen onverlaten de hele tentoonstelling in dit mu seum meenemen. En als je even hier over de dijk gaat, dan zijn er zoveel bijna naakte schonen te bewonderen." Hij denkt dat zijn vlag, die hij had geleend aan het museum, in een jongenskamer hangt ergens 1 in Zeeland. Of een toerist heeft het meisje als herinnering aan Zeeland mee naar huis geno men. „Ze hebben er wel moeite I voor moeten doen. De vlaggen- II mast is metershoog en ze moes- I ten over een hoog hek klimmen. Ouderen zie ik dat niet zo snel II doen." Hij concludeert dat 'de ene vlag ,j de andere niet is'. De Zeeuwse U vlag met de moedige leeuw Ij heeft minder aantrekkings- kracht dan het blote meisje. De I leeuw hing gisteren nog hoog in de mast bij de entree, vlak naast de lege vlaggenmast. Het originele ontwerp van het Ij Zeeuwse symbool is nog tot en met 27 augustus te zien in het Domburgse museum met ander I verborgen naakt van onder ande- Ij ren Jan en Charley Toorop, Piet I Mondriaan, Jan Heyse en Vaar- zon Morel. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland verstrekt voor de rest van dit jaar geen nieuwe vent- en standplaatsver gunningen meer aan ambulante handelaren. Het college van B en W heeft dat besluit geno men in afwachting van nieuw op te stellen regels. Het huidige beleid biedt geen mogelijkheid specifieke aanvragen te weige ren voor een standplaats op plekken die het gemeentebe stuur minder wenselijk acht. „Dat beleid heeft zijn minpun ten", vindt wethouder A. Verse- put. Volgens hem zijn er vooral de laatste tijd specifiek voor Re- nesse nogal wat aanvragen bin nen gekomen, die niet konden worden afgewezen. De verleen de vergunningen hebben geleid tot protesten van de onderne mers in die kern. Ze zijn veront waardigd over deze in hun ogen oneerlijke concurrentie. Hun ar gument is dat de kosten die zij moeten maken voor de exploita tie van hun winkel veel hoger zijn dan de kosten waar een standplaatshouder mee te ma ken krijgt. „Wij mogen ons als gemeente echter niet mengen in concurren tieverhoudingen en kunnen op grond van dat argument momen teel geen aanvragen weigeren", legt de wethouder uit. Hij memo reert het voornemen van het ge meentebestuur eind dit jaar een nieuw vent- en standplaatsenbe- leid vast te stellen. Daarin wil het college een maximumaantal standplaatsen per kern vastleg gen. „Hierin dienen bepaalde plekken in de kernen, zoals de kerkring in Renesse, gevrij waard te worden van standplaat sen. Al met al kunnen we dan alsnog rekening houden met de ondernemers op ons eiland." Beleidsambtenaar R. Lak zegt dat de nieuw op te stellen regels uitsluitend gericht moeten wor den op het voorkomen van wild groei van standplaatsen op onge wenste locaties. Aanvragen van de ambulante handel weigeren op grond van concurrentieover- wegingen is ook in het nieuwe beleid alleen mogelijk op basis van een duur onderzoek dat af brokkeling van het winkelbe stand aantoont. Een maximering per kern zal als direct gevolg een beperking inhouden. Vooruitlopend daar op heeft het college besloten voor de rest van 2006 geen vent en standplaatsvergunningen meer te verlenen. Volgens Lak staat het nu nog toelaten van nieuwe standplaatsen immers haaks op de voorgenomen beper king volgend jaar. Instructeur P. van der Heijden stelt de caravanspiegels goed af. Die staan in 82 procent van de gevallen verkeerd, foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Je spiegels goed afstellen. En voor al niet te hard achteruit rijden met een caravan achter je auto. Dat zijn volgens - instructeur P. van der Heiden de twee be langrijkste tips voor het goed le ren manoeuvreren met auto en caravan. Van der Heiden gaf gis teren in het kader van de ANWB'Campingtour 'caravan rijles' op camping Duinhoeve. Zeker geen overbodige luxe, want er gaat nogal eens wat mis met auto-caravancombinaties. Van der Heiden: „Eigenlijk kun je het qua moeilijkheidsgraad vergelijken met rijden in een vrachtwagen. Maar daar heb je "groot rijbewijs voor nodig en ie dereen met klein rijbewijs mag een caravan achter zijn auto hangen." Toch is het, als je een paar truc jes kent, goed te doen, volgens Van der Heiden. Mits aan een aantal voorwaarden voldaan wordt. Te beginnen bij een goe de afstelling van de spiegels. „82 procent van de caravanspie gels staat verkeerd. Veel te krap. Ze moeten zo breed staan dat je echt langs de caravan kijkt. Een veel gehoorde klacht van be ginnende caravanrijders is dat vooral het achteruitrijden lastig is, omdat je voor je gevoel bij het corrigeren de verkeerde kant op stuurt. „Daar kun je ge bruik van maken", doceert Van der Heijden. Hij plakt een stickertje achteraan de zijkant van de caravan. „Als dat naar links, gaat stuur je naar links, gaat het naar rechts, dan corri geer je naar rechts." Het lukt de leerling van dat mo ment wonderwel. „Goeie tip. Dit moet ik meteen aan mijn man vertellen, want die rijdt meestal met de caravan." Van der Heijden had gisteren vanwege het bar slechte weer - de ANWB-kraampjes spoelden letterlijk weg - weinig klandi zie. Meestal is dat volgens de in structeur wel anders. „We ver zorgen cursussen en workshops op ons test- en trainingscen trum in Almere en daar is altijd heel veel animo voor." Vandaag is het ANWB-team te gast op camping De Schotsman in Kamperland. Lara's Laantje. Nina's Vlin dertuin. Het Alexanderpad. De kleinkinderen van Niek en Mies Zwaan hebben hun eigen kleine paradijsjes. De natuur tuin van opa en oma is er met 1,8 hectare onder aan de duinen bij Biggekerke groot genoeg voor. „Sssstt." Niek Zwaan houdt abrupt stil en steekt zijn hand uit om het doorlopen te belet ten. Het geanimeerde gesprek tijdens de rondleiding vervolgt op fluistertoon. „Kijk naar rechts, op de grond. Nee, daar." Zijn vrouw ziet het. „Bij mijn rechtervoet." Verscholen tussen een stukje hoog gras ligt, plat op zijn buik met de oren naar achte ren, een haas. Hij weet dat we hem zien en volgt ons met zijn ogen als we stil verder lopen. Bijzondere ontmoetingen met dieren komen in 'de Zwanenhof' wel vaker voor. Laatst zaten ze op de bank bij de natuurvijver toen er een reiger landde. Zon der schroom stapte die rond de vijver, naar hun bank. Op twee meter van Niek en Mies stopte hij. „Dat hadden we nog nooit meegemaakt in de jaren dat we hier nu wonen", bekent Mies. Maar ach, zo is er voor alles een eerste keer. „Een haas heb ik ook nog nooit op een meter af stand van mijn voeten gehad." De familie Zwaan, in de Zwa nenhof, woont aan de Klaasses- weg, het verlengde van de Zwaanweg tussen Vlissingen en Zoutelande. In een oude boerde rij, waarachter een groot wei land lag. Toen zij het vijftien jaar geleden kochten, zat er een hectare grond bij. Via de ruilver kaveling verwierven ze nog eens 8000 vierkante meter. Grond, geen tuin. Vijvers Een hovenier heeft het ontwerp voor de natuurtuin gemaakt, re kening houdend met hun wen sen. „Een vijver", begint Niek. „Een paar", corrigeert Mies. „We zijn gek op vijvers." De eer ste was niet meer dan een met Maak vooraf een ontwerp voor je tuin. Desnoods laat je dat door iemand doen, maar vul het daarna zélf in, waar schuwt Niek Zwaan. Want zoals Niek en Mies al tijd zeggen: 'Maak de tuin die bij je past'. „Dat doen wij ook. Dit past bij ons, een groe ne natuurtuin. Borders met bloemen niet." Als je een tuin hebt in een open gebied, waar de wind vrij spel heeft, maak dan een windsingel om je tuin, raadt Niek aan. „Wij hebben nu weinig zicht meer op de dui nen, maar voor de tuin is het noodzakelijk." Sla je slag op veilingen van oude bouwmaterialen. Daar hebben Niek en Mies mooie oude stenen drinkbakken op de kop getikt. Plant op een windrijke plek ratelpopulieren. De bladeren ruisen als de golven van de zee. Een prachtig geluid. „Blijf hard werken", advi seert Mies. „Anders wordt het een rommeltje." Mies Zwaan en haar, sinds kort, eenzame pauw. foto Ruben Oreel folie bekleed gat in de grond. Die wordt nog steeds omschre ven als 'de noodvijver'. Ze heb ben nog twee 'folievijvers' en een natuurvijver. Die heeft, net als de rest van de tuin, veel on derhoud nodig. Daarvoor krij gen ze een groot deel van het jaar hulp. In deze zomermaan den twee keer per week, daar buiten één keer. En dan nog moeten ze zelf veel doen. Niek maait het gras en brengt elke week het tuinafval naar de stort plaats. Mies gaat nooit zonder gereedschap naar buiten. Het is de moeite meer dan waard. Hun natuurtuin is hun eigen paradijs. Dat ze delen met dieren. Een pauw, een gans, drie eenden, de vissen. Af en toe een reiger - die zich dan tegoed doet aan een jong eendje - of een haas, vaak fazanten en water hoentjes, heel veel vogels, van de merel tot de scholekster en van de kraai tot de groene specht. Tot een week geleden ge noten ze bovendien elke dag van een prachtig kikkerkoor. In het voorjaar hadden ze nog meer dieren, Maar een nachtelijke be zoeker, Niek vermoedt een vos, heeft een paar eenden en de vrouwtjespauw de kop afgebe ten. De mannetjespauw schar relt sindsdien eenzaam over de balken van de pergola. Soms is het oorlog in het paradijs. Tuinenreis Op vakantie gaan ze bijna niet. In januari zijn ze even naar Spanje geweest, dat was heus aangenaam. En af en toe een tui nenreis naar Engeland is ook leuk. Maar ze hoeven niet zo no dig weg. Met de enorme tuin ach ter hun huis, en daarachter de duinen en de zee, hebben ze ge noeg aan Biggekerke. Al genie ten ze er te weinig van, moeten ze toegeven. Ze hebben het ge woon te druk. Ook met de tuin. Links achter in de hoek van de tuin ligt een groententuintje. „Het is nooit goed gelukt", be kent Niek. Net zomin als het rosarium is geworden wat ze er- va'n hadden gehoopt. Mies lacht. „Iedereen die een grote tuin laat aanleggen, wil dezelfde dingen: een vijver en een rosarium. Maar de rozen deden het hier niet. Dus hebben we er andere planten gezet. De kleine maag- denpalm, vinca minor, een bo dembedekker." Een klein hoekje van hun para dijs is ingericht als dierenbe graafplaats. Daar liggen alle die ren die hun leven hebben ver rijkt. Kleine stenen, met daarop naam en datum van heengaan, markeren de graven. Naast de dierenbegraafplaats staat een klein speelhuisje. Voor de kinde ren. En voor iemand anders, maar ze weten niet wie. „Dat is zo gek", vertelt Mies, „ik doe de deur elke dag dicht. En dan zit-ie ook echt dicht." Ze sluit de deur en duwt: geen bewe ging. „En toch staat-ie elke dag weer op een kier. Het spookt hier." Maurits Sep Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 Thuis in...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27