Beelden aan Water gesneuveld Soms is het oorlog in het paradijs Reusachtig geraamte Arie Duine wil af van winkelwagen Stichting Stadshaven Goes weigert culturele manifestatie toe te staan Verzekeringen Pensioenen Trilplaat Weer leven in de brouwerij op voormalig Proefstation Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 4 augustus 2006 editie Bevelanden-Tholen Drenkeling niet dood door misdrijf THOLEN - Het lichaam dat woensdag door een medewer ker van Rijkswaterstaat in het Schelde-Rijnkanaal is ge vonden ter hoogte van de Thoolse brug, is van een 56-jari- ge man uit Bergen-op-Zoom. De man is niet omgekomen door een misdrijf. Dat heeft de politie Midden- en West-Brabant gisteren bevestigd. Antisemitische graffiti in Goes GOES - De politie onderzoekt antisemitische leuzen die in de nacht van woensdag op donderdag op de gevel van de apotheek in Goes-Noord zijn gekalkt. In het Engels staat er dat Libanon vrij moet worden en in het Duits dat de joden eruit moeten. De graffiti zal zo snel mogelijk worden verwijderd. Sint Marie Goes verhuist GOES - Sint Marie, het behandelcentrum voor zeer jonge kinderen met, communicatieproblemen in Goes, verhuist van de Nassaulaan naar de Schaepmanstraat in Goes-Noord. Sint Marie werkt in diagnose- en behandel- groepen aan de ontwikkeling van peuters met taal-, spraak- en communicatieproblemen. Een team van des kundigen helpt kinderen met een gehoorstoornis, autisme of andere communicatieproblemen, de vaarigheclen leren beheersen die nodig zijn om zonder grote problemen op school te beginnen. Het pand aan de Schaepmanlaan, biedt Sint Marie meer groeimogelijkheden. Man gewond bij aanrijding YERSEKE - Bij een aanrijding op de kruising van de Le pelstraat en de Dreef in Yerseke is gisterochtend een 78-jarige man uit die plaats gewond geraakt. Hij reed op de fiets en kreeg geen voorrang van een 24-jarige automo bilist uit 's-Gravenpolder. Het slachtoffer is met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. Drietal berooft man in Goes GOES - Drie mannen hebben woensdagavond tussen kwart over elf en half twaalf op de Oude Vismarkt in Goes tussen een zestigjarige man uit Bergen-op-Zoo.m be roofd van zijn portemonnee, met daarin tientallen euro's. Toen de man vanuit het centrum over de Oude Vismarkt liep, kwamen drie mannen hem tegemoet gelopen. Eén van de mannen duwde bij het passeren een onbekend voorwerp tegen het lichaam van het slachtoffer. Toen hij zich omdraaide en wegliep, werd zijn portemonnee afge pakt. De mannen liepen vervolgens weg richting de Grote Markt. De politie heeft een onderzoek ingesteld. door Harmen van der Werf GOES - Het ambitieuze Goese fj kunstfestival Beelden aan Wa- ter, dat zaterdag 9 september in de stadshaven zou worden ge- 'J houden, gaat niet door. Stich ting Stadshaven Goes die het be- ;a heer voert over de jachthaven in de binnenstad, weigert mede- werking te verlenen. Beelden aan Water moest Goes cultureel op de kaart zetten, met onder meer de projectie van films op de zeilen van histori sche wachtschepen, muziek t; door een VJ, een kunstmarkt, e straattheater en een steekspel wedstrijd op het water tussen 81 teams uit de verschillende wij- ken van Goes. Het idee is vorig jaar geboren, toen Goes bruiste lM van de activiteiten rond het 600- jarig bestaan als stad. De initia- tiefnemers van Beelden aan Wa ter wilden op dat succes voort el borduren. k Subsidie f „Het zou ook gelukt zijn als de stichting die de stadshaven be- U' leert, er geen stokje voor had ge il [stoken", vertelt P. Colijn, één van de trekkers achter Beelden J aan Water. De financiering was 1 p rond. De gemeente wilde 30.000 1 I euro subsidie geven. Het reste- H rende bedrag, 40.000 euro, was gedekt met bijdragen van de pro vincie én sponsors. Studenten van de academie voor kunst en ;j vormgeving Sint Joost in Breda i' waren volop bezig speciale films te maken om op de zeilen van de 1historische vrachtschepen te ver- tonen. Voor het waterspektakel met wijkteams waren sloepen ge- i reegeld via maritiem instituut De RuyterinVlissingen. Alles was rond, alleen het be stuur van stichting Stadshaven Goes moest nog toestemming ge ven. Die is onlangs geweigerd. Het kunstfestival vraagt zoveel ruimte, dat het normale gebruik van de stadshaven als ligplaats voor watersporters te veel in het gedrang komt, is de belangrijk ste reden voor de weigering. „Het kan in september nog druk zijn", aldus stichtingsvoorzitter W. den Herder, „en dan kan het niet zo zijn dat wij mensen geen plaats kunnen bieden vanwege een evenement. De stadshaven is een jachthaven en geen pret park." Toiletvoorziening Een tussenvoorstel is nog wel op tafel gekomen, om op de manifestatie twee in plaats van vijf historische wachtschepen toe te laten. „Maar dan heb je geen festival meer", reageert Co- lijn van de initiatiefgroep. „Voor één dag kunnen jachten en motorboten wel uitwijken naar een ligplaats bij de Ring- brug, dachten wij. Er liggen nu ook schepen. En wij waren be reid op het parkeerterrein van de Praxis bij de Ringbrug een toiletvoorziening te plaatsen. Het heeft allemaal niet mogen baten." Beelden aan Water is voor dit jaar geschrapt. De werkgroep is vast van plan het in 2007 weer te proberen. Colijn: „We hebben zoveel positieve reacties ge had." Volgens Den Herder van de stadshaven had de groep meer voorbereidingstijd moeten ne men. „We zetten de boel niet op slot. Smaek van Zeeland (een cu linaire festiviteit) is hier ook ge houden." Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 15151 GOES - De bestaande Zeelandhallen lijken wel erg klein, nu vlak naast het complex een enorm geraamte opdoemt. Er is ook best veel ruimte nodig voor al die nieuwe voorzieningen. Zelfs in de regen wordt er hard doorgewerkt aan de nieuwbouw. Na een paar maan den werk worden de contouren van het nieuwe complex deze week echt zichtbaar. De Zeelandhallen bieden straks, naast een derde eve nementenhal, onderdak aan een vrijetijdscentrum met een bio scoop, wokrestaurant, fitnesscentrum, en een biljart-, snooker- en bowlingcentrum. Het vrijetijdscentrum moet in april 2007 klaar zijn. foto Willem Mieras Thuis in.... Hypotheken Maak vooraf een ontwerp voor je tuin. Desnoods laat je dat door iemand doen, maar vul het daarna zélf in, waar schuwt Niek Zwaan. Want zoals Niek en Mies al tijd zeggen: 'Maak de tuin die bij je past'. „Dat doen wij ook. Dit past bij ons, een groe ne natuurtuin. Borders met bloemen niet." Als je een tuin hebt in een open gebied, waar de wind vrij spel heeft, maak dan een windsingel om je tuin, raadt Niek aan. „Wij hebben nu weinig zicht meer op de dui nen, maar voor de tuin is het noodzakelijk." Sla je slag op veilingen van oude bouwmaterialen. Daar hebben Niek en Mies mooie oude stenen drinkbakken op de kop getikt. Plant op een windrijke plek ratelpopulieren. De bladeren ruisen als de golven van de zee. Een prachtig geluid. „Blijf hard werken", advi seert Mies. „Anders wordt het een rommeltje." door Cornelleke Blok SCHERPENISSE - Hij is het spuugzat, dat zeker, maar onder nemer Arie Duine laat het er niet bij zitten. Hij wil graag doorgaan met zijn supermarkt in Scherpenisse, maar dan niet meer in een winkelwagen. „Op deze manier gaat het niet verder. Die winkelwagen moet zo snel mogelijk weg. Er is in de afgelopen tijd twee keer ingebro ken. De eerste keer was zes we ken geleden en in de nacht van afgelopen vrijdag op zaterdag was het weer raak", vertelt Dui ne verontwaardigd. Duine, die ook een benzinesta tion en een fietsenzaak heeft, opende zijn winkelwagen afgelo pen december, nadat de Spar-su- permarkt in het dorp de deuren sloot. De winkelwagen staat sindsdien naast zijn benzinesta tion aan de Spuidamstraat. De situatie is verre van ideaal. „Het trapje bij de ingang is niet handig voor mensen met een rol- lator. Ze zouden er eigenlijk zo in moeten kunnen rijden. Boven dien is het magazijn vijftig me ter van de winkelwagen. Daar door heb je eigenlijk twee men sen nodig, omdat degene die in de winkelwagen staat, niet weg kan. Die mensen heb ik niet. Daardoor moet ik vaak 's avonds werken. Al mijn vrije tijdis weg." Containers zouden de oplossing moeten bieden. „Ik wil graag vier containers naast elkaar plaatsen." De oppervlakte van de winkel inclusief magazijn zou dan elf bij dertien meter worden (ter vergelijking: de win kelwagen heeft een oppervlakte van tien bij drie meter). „Zo'n container kun je beter beveili gen en is ruimer van opzet. Dan kan ik meer artikelen verkopen. Ik ben momenteel in overleg met woningbouwvereniging Castria Wonen. Die staat posi tief tegenover mijn plannen. Ik hoop dat de containers er dit jaar nog komen." Circus door water geplaagd in Terneuzen TERNEUZEN - Het Staatscir cus van Moskou-Holiday, dat de ze week zijn tenten heeft opge slagen op het bedrijventerrein Handelspoort in Terneuzen, is woensdagavond getroffen door flinke wateroverlast. Artiesten en bouwpersoneel moesten worden ingezet om het circus weer op droge grond te krijgen. Door onder meer een aantal diepe geulen te graven kon uiteindelijk zo'n vijftien centimeter water van het terrein worden afgevoerd. Gisteren zijn inderhaast aangevoerde houten vloeren gelegd, waardoor de be zoekers van de voorstellingen verzekerd waren van droge voe ten. „De mensen hadden be taald, dus de voorstelling is ge woon doorgegaan. Voor de ar tiesten was het wel moeilijk, vooral om hun mooie kleren fat soenlijk te houden in die mod derboel", aldus circusdirecteur Hans Martens. Om te voorkomen dat de paar den in het water zouden komen- te staan werd een geul gegra ven, zodat de dieren op een droog 'eiland' stonden. De tij gers hadden geen last van de re gen, die stonden in een wagen. zeeuwse almanak De collega uit Goes kwam 's morgens zuchtend op kan toor. Waar haal ik een tril plaat vandaan, vroeg hij zich vertivijfeld af. „Oh", antwoordde de secreta resse, „ik heb er nog wel een. Die kun je wel krijgen want bij mij gaat het niet.Zicht baar opgelucht verliet de man het kantoor. Of het goedkomt tussen die twee is nog maar de vraag. Want zij wilde kilo's kivijtra- j ken en hij een terrasje aanleg gen. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Ontmoetingen in de Zwanenhof door Harmen van der Werf WILHELMINADORP - Op het terrein van het voormalig Proef station voor de Fruitteelt in Wil- helminapolder komt binnenkort aa jaren weer leven in de brou werij. Na de bouwvakantie be ginnen de voorbereidingen voor de verhuizing van het kantoor van stichting Het Zeeuwse Land schap uit Heinkenszand naar Wilhelminadorp. Het Zeeuwse Landschap trekt in het hoofdgebouw van het !eind 2000 gesloten Proefstation voor de Fruitteelt. De stichting heeft eind vorig jaar dit kantoor en een flink stuk grond overge nomen van de gemeente Goes, die op haar beurt na veel vijven l en zessen het terrein had verwor- ts.[ ven van Domeinen. Medewerker 0f G. Buth van Het Zeeuwse Land je schap verwacht dat eind decem ber, begin januari de verhuizing kan plaatsvinden. Het is niet voor zijn tijd dat de natuurterreinbeheerder groter gaat 'wonen'. Het kantoor op de buitenplaats Landlust in Hein kenszand is veel te klein voor de twaalf medewerkers. „Gelukkig werkt een aantal in deeltijd", al dus Buth, „want er is niet voor iedereen tegelijkertijd een werk plek beschikbaar." Stagiaires kan Het Zeeuwse Landschap in Heinkenszand al helemaal niet bergen. In Wilhelminadorp kan dat straks wel en het wordt ook mogelijk gestalte te geven aan nieuwe activiteiten. Buth noemt met name het beheer van oude agrarische cultuurlandschap pen, zoals het boerenbedrijf van wijlen A. van de Meulen bij 's-Heer Abtskerke, dat door zijn toedoen praktisch ongeschon den uit de ruilverkaveling van de jaren zeventig is gekomen. Anti-krakers, twee kunstenaars, houden al ruim anderhalf jaar 'de wacht' in het hoofdkantoor van het voormalig Proefstation voor de Fruitteelt. Om vernielin gen te voorkomen en echte kra kers buiten de deur te houden. Zij zullen op zoek moeten naar een ander verblijf, wat onlosma kelijk vastzit aan het wonen in een anti-kraakpand. Op het proefstationterrein zijn ook woningen gepland Goes wil er een wijk met vijfendertig hui- zen realiseren, waarschijnlijk te beginnen in 2009. Lara's Laantje. Nina's Vlin dertuin. Het Alexanderpad. De kleinkinderen van Niek en Mies Zwaan hebben hun eigen kleine paradijsjes. De natuur tuin van opa en oma is er met 1,8 hectare onder aan de duinen bij Biggekerlte groot genoeg voor. „Sssstt." Niek Zwaan houdt abrupt stil en steekt zijn hand uit om het doorlopen te belet ten. Het geanimeerde gesprek tijdens de rondleiding vervolgt op fluistertoon. „Kijk naar rechts, op de grond. Nee, daar." Zijn vrouw ziet het. „Bij mijn rechtervoet." Verscholen tussen een stukje hoog gras ligt, plat op zijn buik met de oren naar achte ren, een haas. Hij weet dat we hem zien en volgt ons met zijn ogen als we stil verder lopen. Bijzondere ontmoetingen met dieren komen in 'de Zwanenhof' wel vaker voor. Laatst zaten ze op de bank bij de natuurvijver toen er een reiger landde. Zon der schroom stapte die rond de vijver, naar hun bank. Op twee meter van Niek en Mies stopte hij. „Dat hadden we nog nooit meegemaakt in de jaren dat we hier nu wonen", bekent Mies. Maar ach, zo is er voor alles een eerste keer. „Een haas heb ik ook nog nooit op een meter af stand van mijn voeten gehad." De familie Zwaan, in de Zwa nenhof, woont aan de Klaasses- weg, het verlengde van de Zwaanweg tussen Vlissingen en Zoutelande. In een oude boerde rij, waarachter een groot wei land lag. Toen zij het vijftien jaar geleden kochten, zat er een hectare grond bij. Via de ruilver kaveling verwierven ze nog eens 8000 vierkante meter. Grond, geen tuin. Vijvers Een hovenier heeft het ontwerp voor de natuurtuin gemaakt, re kening houdend met hun wen sen. „Een vijver", begint Niek. „Een paar", corrigeert Mies. „We zijn gek op vijvers." De eer ste was niet meer dan een met Mies Zwaan en haar, sinds kort, eenzame pauw. foto Ruben Oreel folie bekleed gat in de grond. Die wordt nog steeds omschre ven als 'de noodvijver'. Ze heb ben nog twee 'folievijvers' en een natuurvijver. Die heeft, net als de rest van de tuin, veel on derhoud nodig. Daarvoor krij gen ze een groot deel van het jaar hulp. In deze zomermaan den twee keer per week, daar buiten één keer. En dan nog moeten ze zelf veel doen. Niek maait het gras en brengt elke week het tuinafval naar de stort plaats. Mies gaat nooit zonder gereedschap naar buiten. Het is de moeite meer dan waard. Hun natuurtuin is hun eigen paradijs. Dat ze delen met dieren. Een pauw, een gans, drie eenden, de vissen. Af en toe een reiger - die zich dan tegoed doet aan een jong eendje - of een haas, vaak fazanten en water hoentjes, heel veel vogels, van de merel tot de scholekster en van de kraai tot de groene specht. Tot een week geleden ge noten ze bovendien elke dag van een prachtig kikkerkoor. In het voorjaar hadden ze nog meer dieren. Maar een nachtelijke be zoeker, Niek vermoedt een vos, heeft een paar eenden en de vrouwtjespauw de kop afgebe ten. De mannetjespauw schar relt sindsdien eenzaam over de balken van de pergola. Soms is het oorlog in het paradijs. Tuinenreis Op vakantie gaan ze bijna niet. In januari zijn ze even naar Spanje geweest, dat was heus aangenaam. En af en toe een tui nenreis naar Engeland is ook leuk. Maar ze hoeven niet zo no dig weg. Met de enorme tuin ach ter hun huis, en daarachter de duinen en de zee, hebben ze ge noeg aan Biggekerke. Al genie ten ze er te weinig van, moeten ze toegeven. Ze hebben het ge woon te druk. Ook met de tuin. Links achter in de hoek van de tuin ligt een groententuintje. „Het is nooit goed gelukt", be kent Niek. Net zomin als het rosarium is geworden wat ze er van hadden gehoopt. Mies lacht. „Iedereen die een grote tuin laat aanleggen, wil dezelfde dingen: een vijver en een rosarium. Maar de rozen deden het hier niet. Dus hebben we er andere planten gezet. De kleine maag- denpalm, vinca minor, een bo dembedekker." Een klein hoekje van hun para dijs is ingericht als dierenbe graafplaats. Daar liggen alle die ren die hun leven hebben ver rijkt. Kleine stenen, met daarop naam en datum van heengaan, markeren de graven. Naast de dierenbegraafplaats staat een klein speelhuisje. Voor de kinde ren. En voor iemand anders, maar ze weten niet wie. „Dat is zo gek", vertelt Mies, „ik doe de deur elke dag dicht. En dan zit-ie ook echt dicht." Ze sluit de deur en duwt: geen bewe ging. „En toch staat-ie elke dag weer op een kier. Het spookt hier." Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23