Bouw zorgcomplex begint later PZC PZC In de cel heb ik de knop omgezet Spelendat moet je officieel doen Kaprijke in ban van televisieprogramma Eerste paal Koudekerkse senioren woningen waarschijnlijk pas in 2007 weekenddiensten Inloopconcert St. Jacobskerk agenda vrijdag 4 augustus 2006 13 door Frank van Cooten HOOFDPLAAT - Het Vlaamse dorp Kaprijke, zo'n tien kilome ter van de West-Zeeuws-Vlaam- se grens, staat deze week in het teken van het bekende Vlaamse televisieprogramma Fata Morga- na. Een van de deelnemers is de familie Steijaert uit Hoofdplaat, toekomstige inwoners van Kap rijke. In het programma Fata Morga na worden deelnemende gemeen ten voor een uitdaging gesteld. De Fata Morgana-karavaan trekt van begin juni tot eind au gustus langs dertien steden en gemeenten. In de aflevering van vorige week kreeg een dorp de opdracht drie ton aan knuffels bij elkaar te krijgen. Kaprijke moet vijf opdrachten vervullen. Deze opdrachten leve ren sterren op. In Kaprijke draait alles om de Romeinse tijd. De naam Kaprijke komt zeer waarschijnlijk van de Gal- lo-Romeinse naam Capriacum. Er is voor het eerst sprake van het huidige Kaprijke rond de dertiende eeuw, na een periode van zes eeuwen verlatenheid. De huidige inwoners krijgen de opdracht een waarheidsgetrouw Gallisch dorp en een aquaduct te bouwen van vijftien meter hoog en veertig meter lang. Ook moeten ze een leger samenstel len van minstens driehonderd soldaten. Anoucha Steijaert en/of haar man uit Hoofdplaat maken deel uit van het leger.De uitzending van Fata Morgana over de in spanningen van Kaprijke is zon dagavond om 20.45 uur te zien op België één. door Edith Ramakers KOUDEKERKE - De bouw van een seniorencomplex in Koude kerke aan de Burgemeester Dregmanstraat, Tulpstraat en Leliestraat loopt vertraging op. Begin dit jaar zou de eerste paal al geslagen zijn, maar wethou der J. Bostelaar van de gemeen te Veere houdt het nu op 2007. I j,Als we dan daar nog niet be gonnen zouden zijn, dan zou me dat zwaar tegenvallen", zegt hij. In het complex komen veertien huurwoningen voor één- of twee persoonshuishoudens en drie groepswoningen voor demente ouderen. „De groepswoningen zijn bestemd voor de patiënten van Der Boede. Der Boede gaat dicht en de ouderen krijgen an dere huisvesting in een aantal f Walcherse kernen", zegt Bostel aar. „Het is belangrijk voor de patiënten van der Boede dat de procedures voor de bouw van zorgcomplexen in de verschillen de kernen snel worden doorlo pen." Toch wil het proces niet vlotten. Het ontwerp van het zorgcom plex in Koudekerke is in de loop der jaren aangepast. Er werd yan drie etages uitgegaan, maar dat viel niet in de smaak bij om- wonenden. De kritiek sneed hout, vond Bostelaar. Er werd een laag afgehaald en het aantal huurwoningen teruggebracht van 28 naar 14 woningen. Tulpstraat Enige jaren terug stonden er ge dateerde seniorenwoningen aan de Tulpstraat. Die werden ge sloopt, sindsdien ligt de bouwlo catie al enige tijd braak. Een omwonende heeft nog be- Trucks trekken op zomerfeest NIEUW- EN SINT JOOSLAND oil - Tijdens het jaarlijkse zomer- 3f. feest wordt in Nieuw- en Sint Joosland het eerste vrachtwa- gentrekkampioenschap van het dorp gehouden. "i Het zomerfeest is op vrijdag 11 en zaterdag 12 augustus. Het 3d feest begint om 18.30 uur met een dikke bandenrace, gevolgd door een wielerwedstrijd voor jongeren. Zaterdag zijn er over- i dag activiteiten rond de kerk. Er is een markt, de Delta hon- j dengroep geeft een demonstra- tie, de ringrijders zijn actief en er zijn kinderspelen. In de feest- tent zijn optredens. Om 18.30 uur start het vrachtwagentrek- kampioeschap. Deelnemers moe ten de trucks aan een touw vier meter vooruit zien te krijgen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zwaar gemaakt tegen de hoogte van het aangepaste plan en te gen de situering. De nieuwbouw komt te dicht bij zijn woning. Bostelaar zegt dat het college zich buigt over een reactie op de punten van kritiek. De bouwplannen kunnen vertra ging oplopen door burgers die gebruik maken van hun recht van inspraak. Volgens Bostelaar kost het ook heel wat hoofdbre kens voor de samenwerkende in stanties, zoals Marsaki, de wo ningstichting Walcheren en de Stichting voor Regionale Zorg verlening om het plan financieel verantwoord te maken. „Tijdens zo'n proces kunnen er ook nog wijzigingen in de bouwvoor schriften komen van het Rijk. Dat gaat over de voorgeschre ven deurbreedte, plafondhoog te. Die bouwaanpassingen ne men ook weer werk en tijd in be slag." In Koudekerke wordt nog ge werkt aan de ontwikkeling van tussen de dertig en vijftig zorg- woningen voor senioren Ko ningshof n, „Daarvoor is nog geen plan ont wikkeld", zegt Bostelaar. „Maar het is wel onze wens. Met beide plannen -aan de Tulpstraat en Koningshof II- kunnen we een antwoord bieden aan de vergrij zing." Veere wil in alle kernen, met uit zondering van Gapinge, Vrou wenpolder en Biggekerke een woonzorgcomplex realiseren. Dit najaar begint het overleg over een nieuw centrum in Grijpskerke. Vrachtwagenchauffeur Willem van den Berg is na zestien maanden cel herenigd met zijn vrouw Anneke. door Selma Osman GAPINGE - In zijn Franse cel had vrachtwagenchauffeur Willem van den Berg zichzelf een calvados in het café aan de overkant beloofd op het moment dat hij vrij zou komen. Maar toen het woensdag zo verwas, dronk hij zich, buiten de poort van de gevangenis van Douai, liever de vrijheid in. Met grote teugen genoot hij van het gevoel om niet meer in het gelid te hoeven lopen, vrij om zich heen te kunnen kijken en met iedereen te mogen praten. Eén enkele boom. Dat was alles wat hij vanuit de gevangenis van de buitenwe reld kon zien. „Ik heb hem dor zien wor den en weer groen", vertelt hij thuis in Gapinge. Op tafel ligt zijn Billet de Sor tie. „Nu kan ik gaan en staan waar ik wil", wijst hij met een brede lach. Zes tien maanden bracht de 52-jarige chauf feur - vader van drie kinderen - in ge vangenschap door omdat hij drugs ge smokkeld zou hebben. Zelf heeft hij dat altijd ontkend. „Ik ben onschuldig, dus het komt wel goed", dacht hij toen de douane in Calais op 4 juni 2003 in zijn vrachtwagen 219 kilo cannabis ontdek te. De twee kisten waarin de softdrugs verpakt zat, waren diezelfde middag bij Arena-Freight in Etten-Leur toege voegd aan zijn lading. Volgens de papie ren zouden er machine-onderdelen in de kratten zitten. Toen de douane de drugs weer inpakte, dacht de Gapingse trucker dat de politie hem zou volgen naar het afleveradres in Engeland om daar de dader(s) op te pakken. Van den Berg werd echter in een politiecel ge stopt en later door een Franse rechter vrijgesproken. Na zeven maanden volg de het bericht dat hij in hoger beroep alsnog schuldig verldaard was. Hij werd veroordeeld tot twee jaar celstraf en een douaneboete van 330.000 euro. „De procureur geloofde niet dat iemand zo maar 219 kilo cannabis aan een vreemde meegeeft", luidt Van den Bergs verklaring. Achteraf denken Van den Berg en zijn Nederlandse advocaat H. Vallenduuk dat de Franse raadsman die optrad in het hoger beroep de zaak heeft onderschat omdat de Gapingse chauffeur eerder was vrijgesproken. Op vragen van de Franse onderzoekscom missie over hoe het laden in Etten-Leur is verlopen, zijn vanuit Nederland nooit antwoorden gekomen. Vallenduuk over weegt voor die nalatigheid een procedu re te starten tegen de Nederlandse Staat. Van den Berg meed Frankrijk en ver volgde zijn werk omdat er geen interna tionaal opsporingsbevel was uitgegaan. Toch speelde de veroordeling altijd in zijn achterhoofd. „Iedere keer als ik de boot afkwam, keek ik om me heen." Zonder ruchtbaarheid werd zijn naam begin april 2005 toch doorgegeven. Op de negende april wachtte de havenpoli tie hem rond middernacht op in Oos tende. „Dat wordt een jaartje of twee naar Frankrijk toe", flitste meteen door zijn hoofd. Eergisteren kwam de Gapingse chauf feur vervroegd vrij. Zijn werkgever deed een aanbetaling van vierduizend euro op de douaneboete van 330.000 eu ro. En daarmee verviel de laatste belem mering om vrij te komen. Advocaat Val lenduuk hoopt met de douane tot een re geling te komen om onder het restant van de boete uit te komen. „Die boetes worden nooit betaald", weet Van den Berg van andere chauffeurs die hetzelf de is overkomen. Zestien maanden in wat hij noemt 'een middeleeuwse gevangenis' zijn hem niet in de koude kleren gaan zitten. Hij is veertien kilo lichter. Deels vanwege het slechte eten, maar ook door het vele sporten waarmee hij zijn hoofd leeg maakte. In de Franse cel heeft hij onmiddellijk de knop omgezet. Alle gedachten uit schakelen en er maar het beste van ma- foto Ruben Oreel ken, was zijn manier om te overleven. Roken was de enige afleiding in zijn cel van van vier bij tweeënhalf, die hij moest delen met een mede-gedetineer de. Er was een toilet waarop hij zijn be hoefte moest doen, terwijl de ander toe keek. „In de eerste week lukte me dat niet." De grootste ontbering was de tem peratuur. Een maand geleden schreef hij zijn collega een brief in onderbroek met het zweet op zijn lijf, twee maan den daarvoor deed hij dat nog in een dikke Daf-jas, met een bontmuts op en handschoenen aan. Vuilniszak Frustraties over zijn onschuld bande hij uit zijn gedachten. „Daar moet je niet aan denken, anders heb je geen leven meer", hield hij zichzelf voor. Hij koestert de kaarten en brieven die hij kreeg van mensen die met hem mee leefden. Hij heeft ze allemaal bewaard en genummerd: het zijn er vijftienhon derd, een vuilniszak vol. Na twee, drie weken rust pakt Van den Berg de draad weer op. Hij popelt om weer 'de pad op te gaan'. Bij zijn werk gever, transportbedrijf Van Keulen in Middelburg, staat voor hem een gloed nieuwe Daf klaar. Als veertienjarig jo chie was hij al bijrijder op het interna tionale transport. Achtendertig jaar la ter is hij nog net zo gedreven. „Rijden op Engeland is het mooiste werk dat we hebben." Je hebt minimaal zes weken geen school. Er is een hitte golf. Je gaat niet met vakantie. Dan ga je dus naar buiten. Je springt van een kade in verkoe lend water. Of je bouwt een hut in de beschutting van de bosjes. En dan bellen mensen de poli tie. Waar moet je heen als je wilt spelen? De speeltuin? De skate- baan? De hangplek? Best leuk, maar weinig avontuurlijk. Spe len doe je overal. Op de stoep, als het even kan op straat, op het veldje om de hoek van je huis, in de bosjes van een park en in het water in de buurt. Dat vinden de kinderen in Middel burg-Zuid ook. Ze bouwden een hut in de bosjes en daar zijn ze al weken erg druk mee. Het is een grote groep kinderen, die steeds van samenstelling veran dert. Kleintjes van vier spelen met be ginnende pubers. Ze hebben de laatste tijd vooral veel lol in kaarten. De hut heet Casino 't Hoekje. Ze hebben geen ouders nodig, behalve als ze limonade willen schenken. Ze hoeven ook niet naar welzijnsorganisaties die ldnderen met activiteiten de lan ge zomervakantie doorhelpen. Vermaken kunnen ze zichzelf wel. Een paar planken, een spel kaarten, een voetbal. En af en toe een ijsje van een aardige buurvrouw. Dat is alles. De kinderen nemen wat net zo goed van hen is: de ruimte om hen heen. Net als de jongens die in Middelburg en Veere van ka demuren afspringen. Stil spelen gaat niet. Bij een doelpunt hoort gejuich, bij een bommetje een kreet, af en toe is het nodig om een ruzie uit te vechten en als je een hut bouwt, moet er toch echt een keer een spijker in een plank worden geslagen. Spelen, dat moet je tegenwoor dig officieel doen. Op een spe ciaal daarvoor ingerichte speel plek. Die er pas komt na ambte lijke studies en inspraakrondes. Met een skatebaan die al snel te saai wordt, met een naargeesti ge container om in te zitten, of met toestellen die alleen leuk zijn als je nog op de kleuter school zit. Terwijl spelen ook een avontuur kan zijn. Waarbij je nieuwe vrienden maakt, nieuwe spelle tjes ontdekt, je vriendje je laat zien hoe je het beste een voetbal kan raken. Waarbij je leert om met zijn allen samen te werken Kunstfestival Goes sneuvelt GOES - Het ambitieuze Goese kunstfestival Beelden aan Water, dat zaterdag 9 september in de stadshaven zou worden gehouden, gaat niet door. Stichting Stadshaven Goes die het beheer voert over de jachthaven in de binnen stad, weigert medewerking te verlenen. Beelden aan Wa ter moest Goes cultureel op de kaart zetten, met onder meer de projectie van films op de zeilen van historische vrachtschepen, een kunstmarkt, straattheater en een steekspel wedstrijd op het water tussen teams uit de ver schillende wijken van Goes. Het idee is vorig jaar gebo ren, toen Goes bruiste van de activiteiten rond het zeshon derdjarig bestaan als stad. De initiatiefnemers van Beel den aan Water wilden op dat succes voortborduren. „Het zou ook gelukt zijn als de stichting die de stadshaven be heert, er geen stokje voor had gestoken", vei'telt P. Colijn, één van de mensen achter Beelden aan Water. De financie ring was rond. De gemeente wilde 30.000 euro subsidie ge-. ven. Het resterende bedrag, 40.000 euro, was gedekt met bijdragen van de provincie én sponsors. De werkgroep is. vast van plan het in 2007 weer te proberen. Blikseminslag zet huis in brand OOSTBURG - Het noodweer woensdagavond in een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen beperkte zich niet tot wateroverlast. Na een blikseminslag rond half drie brak brand uit op de zolder van een woning aan de Van Osta- destraat in Oostburg. De 55-jarige bewoner van het pand kon de brand zelf blussen. Hij liep brandwonden aan zijn handen op. De man is door een arts behandeld. De aard- lekschakelaar van het hele woningblok om het huis waar de bliksem insloeg, was gesprongen. In verschillende hui zen sneuvelden daardoor elektrische apparaten. De brand weer heeft alle huizen uit voorzorg gecontroleerd. Gewonden bij botsing Terneuzen TERNEUZEN - Bij een botsing tussen een Italiaanse vrachtwagen en een personenauto zijn gistermiddag op de Tractaatweg twee gewonden gevallen. Het gaat om een moeder (43) en dochter (18) uit de gemeente Hulst, die bij de aanrijding klem kwamen te zitten in hun auto. De brandweer moest hen uit de wagen bevrijden, waarna ze naar het ziekenhuis iii Terneuzen werden gebracht. Daar bleken hun verwondingen mee te vallen. De twee moesten wel een nachtje ter observatie in het ziekenhuis blijven. Het ongeval gebeurde ter hoogte van Axel Antisemitische graffiti in Goes GOES - De politie onderzoekt antisemitische leuzen die in de nacht van woensdag op donderdag op de gevel van de apotheek in Goes-Noord zijn gekalkt. De daders bedie nen zich van twee talen. In het Engels staat er dat Liba non vrij moet worden en in het Duits dat de joden eruit moeten. De graffiti zal snel worden verwijderd. Man gewond bij aanrijding YERSEKE - Bij een aanrijding in Yerseke is gisteroch tend een 78-jarige fietser uit die plaats gewond geraakt. De man kreeg geen voorrang van een 24-jarige automobi-i list uit 's-Gravenpolder. Hij is met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. zaterdag 5 en zondag 6 augustus 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86. Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.30-zat. 20.00 uur: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. zat. 20.00-zon. 22.30 uur:R. v. Tol, Markt 36, Veere,tel. (0118)501271. zon. 22.30-ma 08.00 uur: G. C, M. Rullens en Y Bats Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276. Tandartsen Walcheren P. H. E. Cappenberg, Open Hof/Alexander Gogelweg 59, Vlissin gen, tel. (0118)465557. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. Hament, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: J. Dekker, tel. (0118) 626045. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: Dierenkliniek De Ark, Bluesroute 2, Mid delburg, tel. (0118) 611011. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 aan je hut, leert om te delen van die ene zak chips en leert dat de ene soms wat meer hulp nodig heeft dan de ander. Het lijkt wel of de berichten over mensen die de telefoon grij pen en de politie bellen als kin deren op straat spelen steeds va ker opduiken. Overlast. Terwijl de kinderen doen wat ze al jaren doen, en wat ze horen te doen. Spelen. Met elkaar, de hele zo mer door. Ze hebben niets no dig, ze vragen echt niet zoveel. Een beetje tolerantie. En beetje begrip voor hun plezier. Meer niet. Nadia Berkelder Circus Renz op voormalig Olauterrein in Vlissingen VLISSINGEN - Circus Renz Berlin geeft volgende week zes voorstellingen in Vlissingen. De circustent staat van woensdag 9 tot en met zondag 13 augustus op het voormalige terrein van de Olau Line. Circus Renz Berlin brengt honden, duiven, kamelen, Friese paarden en Indische olifanten mee. Verder biedt het programma trapeze, springplank, jockeys en hoepelshow van Miss Virgi nia. De voorstellingen be ginnen om 19.00 uur. Op za terdag is er ook een voor stelling om 15.00 uur. Op zondag is er alleen een voorstelling om 15.00 uur. Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118)612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118)612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Van deSande, Badhuisstraat 30-34, Vlissingen, tel. (0118) 412066. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. Jazz in paviljoen in Westkapelle WESTKAPELLE - DJ's draaien vanavond jazz in strandpavil-- joen Paradiso in Westkapelle. De avond, onder de noemer Tas-I te of honey, begint om 21.30 uur. Het paviljoen is te vinden aan het eind van de Joossesweg. VLISSINGEN - In de Sint Ja cobskerk in Vlissingen wordt morgen een inloopconcert ge houden. Anko Vleugel bespeelt verschillende orgels en de pia no. Ankie Kaljouw speelt op dé panfluit. Er zal klassieke en Roe meense muziek ten gehore wor den gebracht. Het concert be-t gint om 15.00 uur. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - 16.00 - 20.30 uur: Sje- zenrijden; SINT LAURENS - Gymzaal, 19-20 uur: Ouderengym; VLISSINGEN Coosje Buskenstraat/Scheldepletn, 8.00 - 16.00 uur: Weekmarkt; Bellamypark, 9.00-18.00 uur: Standwer kersconcours: 19.00-24.00 uur: Horeca- muziekfestival; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Sint Jacobskerk, 12.00 uur: Orgelcon cert Susanna Veerman; RK Onze Lieve Vrouwekerk, Singel, 11,00 -17.00 uur; Open voor bezoek; Strandpaviljoen Kon-Tiki, 21.00 uur: Hol landse avond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13