PZC Proef met jeugd uit Bonedijke Soms is het oorlog in het paradijs woning in Domburg Aanpak van overlast Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Bloot Zeeuws meisje onweerstaanbaar Raad van State buigt zich over tweede tg"* m Drietal berooft man van portemonnee in Goes Trilplaat I Redactie: 0113-315649 jvvww.pzc.nl Ë-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 4 augustus 2006 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hulpverle ningsinstanties werken deze zo- d mer samen om overlast van 1 jeugd in de Vlissingse Bonedijke- j buurt tegen te gaan. Het gaat om een proef. iHet Jeugd Interventie Team i(JIT) is een vervolg op het Pro- ibleem Interventie Team (PIT) dat al langer in Vlissingen actief is. Beide teams worden ingezet in buurten waar ernstige over last is. En in beide teams wer- Iken mensen van verschillende organisaties aan een oplossing voor hetzelfde probleem. In Vlis singen is tot nu toe vier keer een PIT ingezet. In de Schelde- istraat, Sterkenburg, Schoonen- burg-oost in Oost-Souburg en in de Bonedijkebuurt. Deze zomer is het JIT in de Bonedijkebuurt begonnen met het in kaart brengen van proble men onder jongeren. Bureau Jeugdzorg, het Algemeen maat- j schappelijk werk, de GGD, de I laad voor de ldnderbescher- iming, de politie en de gemeente [werken daarbij samen. „Dat is nodig", zegt B. Vanassche van jeugdzorg. „Anders werken in- stanties langs elkaar heen." (Als het PIT aan de slag gaat, krijgen buurtbewoners een brief. Daarin staat wat de bedoe ling is. Ouders van kinderen met problemen worden door het JIT benaderd. „Er wordt hulp aangeboden", vertelt M. Jonge- jan van de gemeente. „In negen van de tien gevallen zijn ouders daar blij mee." Als de jongere of de ouders niet mee willen wev- ken, wordt de Raad voor de kin derbescherming ingeschakeld Hulp wordt dan afgedwongen. Per jongere wordt bekeken wat de beste vorm van hulpverle ning is. Dat kan hulp zijn om van een verslaving af te komen, of hulp bij psychische proble men, of hulp bij een moeilijke si tuatie thuis. De bedoeling van het project is dat echt zware pro blemen voorkomen kunnen wor den. „Vroeger was de politie vooral bezig met repressie", zegt Jongejan. „Dat levert wel een oplossing op, maar alleen voor de korte termijn. Nu willen we ingrijpen voordat de overlast wordt gecreëerd of uit de hand loopt." In de Bonedijkebuurt gaat het vooral om problemen met drugs, vertelt Vanassche. Het project in de Bonedijkebuurt loopt tot en met september. Daarna wordt bekeken of de aanpak suc cesvol is en wat de kosten van het JIT zijn en wie die in de toe komst moet betalen. De proef wordt nu door de provincie be taald. Thuis in.... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 editie Walcheren Ontwerper Guido Metsers laat een afbeelding zien van het blote Zeeuwse meisje. foto Ruben O reel door Edith Ramakers DOMBURG - Het blote Zeeuwse meisje is onweerstaanbaar. „Iedereen wil haar heb ben", zegt de ontwerper Guido Metsers uit Zoutelande. Zo graag-zelfs dat ze om de ha verklap gestolen wordt. Deze week nog ver dween de vlag met haar afbeelding erop voor de derde keer. Bij de tentoonstelling Het verborgen naakt van Walcheren in Dom burg wappert ze niet meer bij de entree van het Marie Tak van Poortvliet Museum. In opdracht van de stichting Markizaat ont wierp Guido Metsers vorig jaar het Zeeuw se meisje. Ter gelegenheid van de Marki zaatsfeesten werd het stadje Veere met unie ke vlaggen opgevrolijkt. „Daar is mijn vlag, ik geloof, tot twee keer toe gestolen. En nu is ze weer weg." Metsers verwacht niet dat er mensen zijn die niet tegen de frivole voorstelling kunnen en de vlag daarom meenemen. „Nee, hoor, dan kunnen onverlaten de hele tentoonstel ling in dit museum meenemen. En als je even hier over de dijk gaat, dan zijn er zo veel bijna naakte schonen te bewonderen." Hij denkt dat zijn vlag, die hij had geleend aan het museum, in een jongenskamer, hangt ergens in Zeeland. Of een toerist heeft het meisje als herinnering aan Zee land mee naar huis genomen. „Ze hebben er Oranjefonds steunt 't Meandertje MIDDELBURG - Stichting 't. Meandertje heeft vijfdui zend euro gekregen van het Oranjefonds voor de aanschaf van vier computers en een printer. Bestuurslid Rob Dreessens zegt dat de stichting binnen kort computerlessen aan jong en oud in de Middelburgse wijk Dauwendaele kan geven. „Veel mensen uit deze om geving hebben geen geld om zelf een computer aan te schaffen. Wij willen iedereen in de gelegenheid stellen om met computers te werken of te leren werken", zegt Drees sens. Het Oranjefonds verstrekt jaarlijks circa twintig mil joen euro aan sociale projecten met een duurzaam karak ter. Drenkeling niet dood door misdrijf THOLEN - De dode man die woensdag door een medewer ker van Rijkswaterstaat in het Schelde-Rijnkanaal is ge vonden ter hoogte van de Thoolse brug, is niet omgeko men door een misdrijf. Dat heeft de politie Midden- en West-Brabant gisteren bevestigd. Het gaat om een 56-jari- ge man uit Bergen op Zoom. Jongens mishandelen fietsster TERNEUZEN - Een 20-jarige vrouw uit Terneuzen is gis termiddag in haar woonplaats mishandeld door vier jon gens. De vrouw fietste rond kwart over vier op het fietspad aan de Mr. F.J. Haarman weg en werd door een jongen van haar fiets geduwd. Toen ze op de grond lag, werd ze iri haar buik geschopt en in haar gezicht geslagen door de zelfde jongen en drie andere jongens. Ook werden beide ventielen uit haar fietsbanden gehaald zodat ze niet ver der kon fietsen. De politie zoekt de daders. Twee jongens waren op een fiets, de andere twee reden op een blauw zwarte scooter zonder verzekeringsplaat. wel moeite voor moeten doen. De vlaggen mast is metershoog en ze moesten over een hoog hek klimmen. Ouderen zie ik dat niet zo snel doen." Hij concludeert dat 'de ene vlag de andere niet is'. De Zeeuwse vlag met de moedige leeuw heeft minder aantrekkingskracht dan het blote meisje. De leeuw hing gisteren nog hoog in de mast bij de entree, vlak naast de lege vlaggenmast. Het originele ontwerp van het Zeeuwse sym bool is nog tot en met 27 augustus te zien in het Domburgse museum met ander verbor gen naakt van onder ander Jan en Charley Toorop, Piet Mondriaan, Jan Heyse en Vaar- zon Morel. Inter Scaldis krijgt badge MIDDELBURG - Inter Scaldis Pipes and Drums, de eni ge doedelzakband in Zeeland, mag het regiment van de King's Own Scottish Borderers officieel vertegenwoordi gen. De bandleden kregen afgelopen weekeinde de offi ciële badge van het regiment tijdens een parade in Duits land. De uitreiking werd verricht\door brigadier F. Coutts, die betrokken was bij de bevrijding van Walcheren. De bad ges worden op de pet gedragën. De band is in 1984 opgericht als eerbetoon aan de oud-strijders. De leden van Inter Scaldis Pipes and Drums gaan regelmatig naar Schotland om deel te nemen aan activiteiten van oud-strijders of het regiment. Wateroverlast "j treft circus in Terneuzen TERNEUZEN - Het Staatscir- cus van Moskou-Holiday, dat de- ze week zijn tenten heeft opge slagen op het bedrijventerrein Handelspoort in Terneuzen, is woensdagavond getroffen door flinke wateroverlast. Artiesten en bouwpersoneel moesten worden ingezet om het circus weer op droge grond te krijgen. Door onder meer een aantal diepe geulen te graven kon uiteindelijk zo'n vijftien '.centimeter water van het terrein ■worden afgevoerd. Gisteren zijn 'inderhaast aangevoerde houten vloeren gelegd, waardoor de be zoekers van de voorstellingen verzekerd waren van droge voe tten. „We zijn hier dinsdag aangeko- L men en toen was er niets aan de T^j hand", zegt circusdirecteur j| Hans Martens. „De eerste nacht regende het wel, maar er waren 'geen problemen. Woensdag avond kwam het water met bak- (ken naar beneden en stond het terrein in mum van tijd blank. Er werden snel vlonders neerge- nas legd, zodat de bezoekers met droge voeten de tent in konden. „De mensen hadden betaald, dus de voorstelling is gewoon Jdoorgegaan. Voor de artiesten jwas het wel moeilijk, vooral om hun mooie kleren fatsoenlijk te pouden in die modderboel." rd':e vool'komen dat de paar- den in het water zouden komen te staan werd een geul gegra ven, zodat de dieren op een droog 'eiland' stonden. De tij gers hadden geen last van de re- !gen, want die stonden hoog in Cen wagen. In de circustent zelf had men aanvankelijk ook geen last van de hevige regenval. „Maar op l'een gegeven moment kwamen er toch ook verschillende plekken onder water te staan", zegt Mar tens. „Op enkele plekken stond wel vijftien centimeter water. We hebben diepe gaten gegra ven, pompen ingezet en vlon ders gelegd," Gisteren werden nog meer vlonder aangevoerd, zodat zowel de middag- als de avondvoorstelling ongehinderd 'konden doorgaan. [Het Staatscircus van Mos kou-Holiday staat nog tot en met zondag in Terneuzen. Van daag en zaterdag zijn er telkens voorstellingen om 16.30 en 20.00 uur, zondag is er een af sluitende voorstelling om 15.00 ;uur, Daarna slaat het circus de tenten op in Westkapelle. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Ontmoetingen in de Zwanenhof Lara's Laantje. Nina's Vlin dertuin. Het Alexanderpad. De kleinkinderen van Niek en Mies Zwaan hebben hun eigen kleine paradijsjes. De natuur tuin van opa en oma is er met 1,8 hectare onder aan de duinen bij Biggekerke groot genoeg „Sssstt." Niek Zwaan houdt abrupt stil en steekt zijn hand uit om het doorlopen te belet ten. Het geanimeerde gesprek tijdens de rondleiding vervolgt op fluistertoon. „Kijk naar rechts, op de grond. Nee, daar." Zijn vrouw ziet het. „Bij mijn rechtervoet." Verscholen tussen een stukje hoog gras ligt, plat op zijn buik met de oren naar achte ren, een haas. Hij weet dat we hem zien en volgt ons met zijn ogen als we stil verder lopen. Bijzondere ontmoetingen met dieren komen in 'de Zwanenhof' wel vaker voor. Laatst zaten ze op de bank bij de natuurvijver toen er een reiger landde. Zon der schroom stapte die rond de vijver, naar hun bank. Op twee meter van Niek en Mies stopte hij. „Dat hadden we nog nooit meegemaakt in de jaren dat we hier nu wonen", bekent Mies. Maar ach, zo is er voor alles een eerste keer. „Een haas heb ik ook nog nooit op een meter af stand van mijn voeten gehad." De familie Zwaan, in de Zwa nenhof, woont aan de Klaasses- weg, het verlengde van de Zwaanweg tussen Vlissingen en Zoutelande. In een oude boerde- i'ij, waarachter een groot wei land lag. Toen zij het vijftien jaar geleden kochten, zat er een hectare grond bij. Via de ruilver kaveling verwierven ze nog eens 8000 vierkante meter. Grond, geen tuin. Vijvers Een hovenier heeft het ontwerp voor de natuurtuin gemaakt, re kening houdend met hun wen sen. „Een vijver", begint Niek. „Een paar", corrigeert Mies. „We zijn gek op vijvers." De eer ste was niet meer dan een met Maak vooraf een ontwerp voor je tuin. Desnoods laat je dat door iemand doen, maar vul het daarna zélf in, waar schuwt Niek Zwaan. Want zoals Niek en Mies al tijd zeggen: 'Maak de tuin die bij je past', „Dat doen wij ook. Dit past bij ons, een groe ne natuurtuin. Borders met bloemen niet." Als je een tuin hebt in een open gebied, waar de wind vrij spel heeft, maak dan een windsingel om je tuin, raadt Niek aan. „Wij hebben nu weinig zicht meer op de dui nen, maar voor de tuin is het noodzakelijk." e Sla je slag op veilingen van oude bouwmaterialen. Daar hebben Niek en Mies mooie oude stenen drinkbakken op de kop getikt. Plant op een windrijke plek ratelpopulieren. De bladeren ruisen als de golven van de zee. Een prachtig geluid. „Blijf hard werken", advi seert Mies. „Anders wordt het een rommeltje." 'v" i f "v'.-iM Mies Zwaan en haar, sinds kort, eenzame pauw. folie bekleed gat in de grond. Die wordt nog steeds omschre ven als 'de noodvijver'. Ze heb ben nog twee 'folievijvers' en een natuurvijver. Die heeft, net als de rest van de tuin, veel on derhoud nodig. Daarvoor krij gen ze een groot deel van het jaar hulp. In deze zomermaan den twee keer per week, daar buiten één keer, En dan nog moeten ze zelf veel doen. Niek maait het gras en brengt elke week het tuinafval naar de stort plaats. Mies gaat nooit zonder gereedschap naar buiten. Het is de moeite meer dan waard. Hun natuurtuin is hun eigen paradijs. Dat ze delen met dieren. Een pauw, een gans, drie eenden, de vissen. Ai en toe een reiger - die zich dan tegoed doet aan een jong eendje - of een haas, vaak fazanten en water hoentjes, heel veel vogels, van de merel tot de scholekster en van de kraai tot de groene specht. Tot een week geleden ge noten ze bovendien elke dag van een prachtig kikkerkoor. In het voorjaar hadden ze nog meer dieren. Maar een nachtelijke be zoeker, Niek vermoedt een vos, heeft een paar eenden en de vrouwtjespauw de kop afgebe ten. De mannetjespauw schar relt sindsdien eenzaam over de balken van de pergola. Soms is het oorlog in het paradijs. Tuinenreis Op vakantie gaan ze bijna niet. In januari zijn ze even naar Spanje geweest, dat was heus aangenaam. En af en toe een tui nenreis naar Engeland is ook leuk. Maar ze hoeven niet zo no dig weg. Met de enorme tuin ach ter hun huis, en daarachter de duinen en de zee, hebben ze ge noeg aan Biggekerke. Al genie ten ze er te weinig van, moeten ze toegeven. Ze hebben het ge woon te druk. Ook met de tuin. Links achter in de hoek van de tuin ligt een groententuintje. „Het is nooit goed gelukt", be kent Niek. Net zomin als het door Wim Roodnat DEN HAAG - Via een uitspraak van de Raad van State hoopt J. Vreke alsnog groen licht te krijgen voor permanente bewo ning van zijn huis aan de Van Voorthuijsenstraat in Domburg. De gemeente beschouwt de wo ning als tweede huis, wat bete kent dat het per halfjaar maxi maal vier maanden mag worden bewoond. Vreke hoopt dat zijn dochter permanent in het huis mag gaan wonen, maar de ge meente Veere en ook de recht bank Middelburg gaven hem in de tot nu toe gevoerde procedu res nul op het rekest. Gisteren diende bij de Raad van State het hoger beroep dat Vre ke heeft ingesteld. Op de zitting was niemand van de gemeente aanwezig. De gemeente had la ten weten dat de ambtenaar die de kwestie heeft behandeld met vakantie is en dat geen vervan ger kon worden gevonden. Vreke zéi op de hoorzitting dat de gemeente en de rechtbank de historie miskennen en dat men zich star aan de algemene regels houdt. Vreke, die in Berlicum woont, erfde de woning van zijn moeder die er tot haar dood per manent woonde. Vreke werd niet op de hoogste gesteld van de verordening voor tweede woningen, die dertig jaar geleden werd ingesteld. Hij kon dus ook niet protesteren te gen het feit dat de woning toen als tweede woning werd bestem peld. Op de hoorzitting wees dochter Vreke ook op het feit dat mo menteel appartementen in Dom burg worden gebouwd waarbij de koper mag kiezen uit perma nente bewoning of gebruik als tweede huis. In vergelijking daarbij noemde ze de behande ling' van haar vader door de ge meente erg vreemd. Hoe de Raad van State erover denkt, wordt over zes weken be kendgemaakt. foto Ruben Oreel rosarium is geworden wat ze er van hadden gehoopt. Mies lacht. „Iedereen die een grote tuin laat aanleggen, wil dezelfde dingen: een vijver en een rosarium. Maar de rozen deden het hier niet. Dus hebben we er andere planten gezet. De kleine maag- denpalm, vinca minor, een bo dembedekker." Een klein hoekje van hun para dijs is ingericht als dierenbe graafplaats. Daar liggen alle die ren die hun leven hebben ver rijkt. Kleine stenen, met daarop naam en datum van heengaan, markeren de graven. Naast de dierenbegraafplaats staat een klein speelhuisje. Voor de kinde ren, En voor iemand anders, maar ze weten niet wie. „Dat is zo gek", vertelt Mies, „ik doe de deur elke dag dicht. En dan zit-ie ook echt dicht." Ze sluit de deur en duwt: geen bewe ging. „En toch staat-ie elke dag weer op een kier, Het spookt hier." Maurits Sep uit tegengestelde richting hem tegemoet gelopen. Eén van de mannen duwde bij het passeren een onbekend voorwerp tegen het lichaam van het slachtoffer. Toen hij zich omdraaide en weg liep, werd zijn portemonnee af gepakt, De mannen liepen ver volgens weg richting de Grote Markt. In de portemonnee zaten tientallen euro's. De politie heeft een onderzoek ingesteld. GOES - Drie onbekende man nen hebben woensdagavond op de Oude Vismarkt in Goes een zestigjarige man uit Bergen op Zoom beroofd van zijn porte monnee. De beroving vond plaats tussen kwart over elf en half twaalf. Toen de man vanuit het cen trum over de Oude Vismarkt liep, kwamen drie mannen van- zeeuwse almanak De collega uit Goes kwam 's morgens zuchtend op kan toor. Waar haal ik een tril plaat vandaan, vroeg hij zich vertwijfeld af. „Oh", antwoordde de secreta resse, „ik heb er nog wel een. Die kun je wel krijgen want bij mij gaat het niet." Zicht baar opgelucht verliet de man het kantoor. Of het goedkomt tussen die twee is nog maar de vraag. Want zij wilde kilo's kwijtra ken en hij een terrasje aanleg gen. TE MTflDIMSTELLING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11