Illegale vogelvangst tiert welig MinisterV eerman opnieuw in opspraak vodafonextraweken Vakantiewoningen in Frankrijk doelwit inbrekersgilde Vogelbescherming Nederland: geen enkele soort ontkomt aan stropers Rechter Amsterdam noemt jeugdbende criminele organisatie De ideale ZOMERWIJN! heel veel aanbiedingen, heel veel voordeel Gelders bedrijf niet het eerste met vogelgriep donderdag 3 augustus 2006 AMSTERDAM - Steeds vaker worden vakantiewoningen in Zuid-Frankrijk leeggeroofd, terwijl de eigenaren rustig in de tuin of het zwembad liggen. Vooral rijken met een tweede huis aan de Cöte d'Azur moeten het in de zomermaanden ontgelden. Dat constateert ver zekeraar Hiscox, gespeciali seerd in het verzekeren van va kantiewoningen in het buiten land. Volgens Jeroen Opstelten van Hiscox, dat naar eigen zeggen enkele honderden huizen in Frankrijk voor Nederlandse ei genaren verzekert, neemt het aantal inbraken in de zomer op vallend toe. „Vakantiehuizen waren altijd al een doelwit, maar de laatste ja ren wordt steeds vaker binnen gedrongen in de zomer, wanneer de bewoners zich in de buurt be vinden." Dat gebeurt volgens de verzekeraar in Zuid-Frankrijk opvallend .vaker dan in andere populaire vakantielanden. De premies voor het verzekeren van een huis in Zuid-Frankrijk gaan bij Hiscox nog niet omhoog, maar het bedrijf geeft zijn klan ten wel tips om inbraak in de zo mer te voorkomen. „Zo advise ren we eigenaren om ramen en deuren in het huis waar niet di rect zicht op is, gesloten te hou den." Steeds meer Nederlanders met een tweede huis verhuizen van Zuid-Frankrijk naar onder meer de Spaanse eilanden en Portugal, omdat hun gevoel van veiligheid in Frankrijk afneemt. ANP door Eelco van der Linden en René Schrier DEN HAAG - Wilde vogels wor den in Nederland op grote schaal gestroopt en verkocht als 'legaal' gekweekte dieren. Ook worden nesten leeggehaald, eie ren uitgebroed en de jongen ge presenteerd als 'nakweek'. Een falend systeem van ringen maakt het eenvoudig om geroof de dieren 'wit te wassen'. De handhaving door opsporings diensten faalt. Dat blijkt uit onderzoek van Vo gelbescherming Nederland. „We zijn geschokt door de resulta ten. En het is nog maar een eer ste inventarisatie van wat er op markten, beurzen en internet wordt aangeboden. Dat moet een fractie zijn van de werkelij ke omvang", zegt H. Peeters van Vogelbescherming. Geen enkele vogelsoort lijkt aan stropers te ontkomen. Sijzen, buizerds, veldleeuweri ken, kluten, maar ook spreeu wen en huismussen worden te koop aangeboden. De prijzen variëren sterk. Een paar sijsjes is te koop voor 25 eu ro, terwijl een gekweekt stel 75 tot 100 euro kost. Algemeen ge houden soorten als putter en goudvink kosten 150 tot 200 eu ro. Hoeveel geld er omgaat in het illegale circuit is moeilijk te zoek verricht en controle heeft geen prioriteit. Plet registratie systeem van inbeslaggenomen vogels is onvolledig." De AID ontkent te weinig te doen. Volgens een woordvoer der mikt de AID vooral op het 'veranderen van een cultuur' via de bonden van vogelhouders. „We gaan niet alle markten af en kunnen ook niet honderden opsporingsagenten het veld in sturen." Sinds 1996 zijn dankzij een uit spraak van het Europese Hof alle vogelsoorten te houden op voorwaarde dat de vogels over gesloten pootringen beschikken. Die ring moet worden om gedaan als de dieren nog jong Peeters: „Het gaat om veel geld, de pakkans is gering en de straf fen zijn laag." Volgens Vogelbescherming doen de Algemene Inspectiedienst (AID) en de politie veel te wei nig om de stroperij aan te pak ken. Peeters: „Er wordt weinig onder- LEIDEN - Kinderen herbouwen hun huttendorp. Vandalen hebben bijna alle hutten vernield die Leidse kinderen in het 'Jeugddorp' hadden getimmerd. Ze hebben de bouwsels in elkaar getrapt, vlag gen van de kinderen verbrand en het hout beklad. De politie heeft beloofd extra te surveilleren om herhaling te voorkomen. Saskia En- door Judith Katstra AMSTERDAM - De recht bank in Amsterdam heeft gis teren een jeugdbende aange merkt als 'een criminele orga nisatie'. De vijf jongeren maakten zich schuldig aan een groot aantal misdrijven, waaronder autodiefstallen, inbraken, mishandeling, heling en ver nielingen, rond het Maasplein in het zuiden van Amster dam. De jeugdige criminelen heb ben straffen gekregen, varië rend van plaatsing in een jeugdinrichting voor twee jaar tot dertig dagen jeugdde tentie, waarvan de helft voor waardelijk. Bovendien moe ten de jongens - op het mo ment van het plegen van de delicten rond de zestien jaar - schadevergoedingen betalen en heeft een aantal een Maas- pleinverbod gekregen, bleek gisteren uit vonnissen van de rechtbank. De jongeren hebben volgens de rechtbank tussen 1 decem ber 2005 en 10 januari 2006 intensief samengewerkt en tientallen misdrijven ge pleegd. Ze maakten zich vooral schul dig aan het stelen en helen van spullen als computer apparatuur en navigatiesyste men met als voornaamste doel geld te verdienen. De rechter kwam tot de hoge straffen door de ernst van de misdrijven en de onrust die de bende veroorzaakte in de buurt. Een paar jongens zijn al eens eerder veroordeeld. ANP door Peet Vogels en Jeroen Hoorn DEN HAAG - Minister Cees Veerman van Landbouw heeft zijn dienstauto gebruikt voor privéritten. In ten minste vier ge vallen is de minister met de dienstauto voor een vakantie naar zijn boerderij in de Franse Dordogne gereden. Ook vlogen topambtenaren met hun part ners op kosten van het ministe rie naar het Franse buitenhuis annex agrarisch bedrijf van de minister. Dat blijkt uit gegevens die het ministei'ie na een juridische pro cedure heeft moeten afstaan. De regels voor het gebruik van de dienstauto schrijven voor dat die niet gebruikt mag worden voor privéreizen in het buiten land. Daar heeft Veerman zich niet aan gehouden, geeft het mi nisterie toe. „Twee maal heeft hij zich van uit Parijs naar zijn boerderij la ten rijden. Dat was misschien niet toegestaan op grond van de regels die toen golden", aldus een woordvoerder. Inmiddels heeft het kabinet besloten de re gels te versoepelen. Twee ande re keren reed Veerman zelf met zijn vrouw per dienstauto naar (Advertentie) zijn Franse huis. De woordvoer der: „De regels zeggen dat je niet met je dienstauto met chauf feur privé in het buitenland mag rijden. Veerman heeft daar om zelf gereden en zijn chauf feur naar huis gestuurd." De kosten van de vliegreizen van de topambtenaren en hun partners naar de Dordogne zijn terecht gedeclareerd, vindt het ministerie. „Dat waren bijeen komsten in het kader van team building en daar horen de part ners bij. Dom De regeringspartijen CDA en WD nemen Veerman niets kwa lijk, maar volgens PvdA-Kamer- lid Staf Depla is het 'een beetje dom' dat Veerman met zijn dienstauto naar Frankrijk is ge reden. Hij wil dat Veerman tekst en uitleg geeft en de ten on- op=op! DEN HAAG - De vogelgriep heeft inmiddels de eerste 25.000 slachtoffers gemaakt in Neder land. Niet het virus zelf is de oorzaak, daar worden de kippen nauwelijks ziek van. Maar minis ter van Landbouw Cees Veer man besloot tot de ruiming om ellende in de toekomst te voorko- VviL JE- iSêft/ 1) SJE GALLS a GALL Genieten f l Genieten De ruiming van de 25.000 kip pen op het met vogelgriep be smette bedrijf in het Gelderse Voorthuizen lijkt een overreac tie. Het virus komt van nature voor onder watervogels en van tijd tot tijd raakt er eens een pluimveebedrijf besmet. Ernsti ge gevolgen heeft dat doorgaans niet, de kippen eten en leggen wat minder eieren en soms gaat er eentje dood. Vaak is het virus alweer verdwenen voor er pro blemen worden geconstateerd. Desondanks besloot minister Veerman tot hard ingrijpen. Al le kippen op het bedrijf zijn in middels geruimd en in een straal van drie kilometer geldt een vervoersverbod voor alle pluimvee en pluimveeproduc ten. De reden voor de harde aan zijn en legaal gekweekt. Maar die pootringen zijn makkelijk te verkrijgen bij de bonden van vo gelhouders en -kwekers, ook voor niet-leden. Ook wordt er gefraudeerd met de ringen. R. Lemstra van de Algemene Ne derlandse Bond van Vogelhou ders erkent dat illegaal wordt gevangen en dat makkelijk met de pootringen kan worden ge fraudeerd. De bond zegt er niet veel aan te kunnen doen. Luchtje Lemstra: „Een correcte aan vraag moet ik gewoon honore ren. Als er een luchtje aan zit wil ik wel eens doorvragen, maar echt onderzoek is toch een taak van de overheid." T. Sluijter, voorzitter van de Vo gelwerkgroep Schouwen-Duive- land, sluit niet uit dat de illega le praktijken ook in Zeeland voorkomen, maar hij heeft geen goed beeld van de schaal waar op dat gebeurt. Hij tekent er bij aan dat er in Zeeland veel voge laars actief zijn die veel in het veld zijn. Zij zorgen als het wa re voor een soort sociale contro le, waardoor hij de indruk heeft dat de stroperspraktijken zich in Zeeland wat minder voor doen. Maar dat er ook in Zeeland ge stroopt wordt is volgens hem ze ker. Niet alleen door hande laren, maar ook door mensen die het niet op roofvogels heb ben voorzien. GPD Werkstraf wegens dodelijke klap ROTTERDAM - Een 71-jarige Rotterdammer moet 150 uur werkstraf verrichten wegens het uitdelen van een do delijke klap aan zijn 90-jarige bovenbuurman. De man was boos op het slachtoffer, omdat die in het se niorencomplex waar beiden woonden, al maanden zijn te levisie hard had aanstaan. Eind december was de man cle overlast zat. Hij liep bij zijn buurman binnen en sloeg hem met zijn vuist in het ge zicht. Het 90-jarige slachtoffer overleed twee maanden later. Volgens de rechtbank in Rotterdam was de dood het ge volg van de mishandeling. ANP Pakket handgranaten onderschept HAARLEMMERMEER - De recherche van Haarlemmer meer heeft vorige week een zending handgranaten onder schept, bestemd voor de Verenigde Staten. Dat heeft een politiewoordvoerder gisteren bekendgemaakt. De explosieven waren bestemd voor een verzamelaar. Het pakket met acht handgranaten en enkele wapenemble men werd ontdekt door medewerkers van een postbedrijf in Hoofddorp. De afzender had er een briefje bij gedaan voor de Ameri kaanse douane, om deze gerust te stellen. Het postbedrijf vertrouwde de zaak echter niet en schakel de de politie in. De recherche onderzoekt de herkomst van de, overigens gedemonteerde, handgranaten. ANP Seizoenkaart Eagles voor minima DEVENTER - Bijstandsgerechtigden in Deventer krijgen de mogelijkheid om voor 20 of 30 euro een seizoenkaart voor thuiswedstrijden van Go Ahead Eagles aan te schaf fen. Dat is een korting van 75 procent op het normale tarief. De 'minima-actie' is een gezamenlijk initiatief van de voetbalclub en de gemeente Deventer, aldus een gemeen tewoordvoerder gisteren. Zowel de club als de gemeente legt per kortingskaart een bedrag van 30 euro bij. ANP Purmerend vindt geen tweede bom PURMEREND - De zoektocht naar een tweede vliegtuig bom in Purmerend heeft niets opgeleverd. Dat heeft de gemeente gisteren bekendgemaakt. Enkele weken geleden werd een complete woonwijk ontruimd voor de ontmanteling van een 1900 pond zware bom uit de Tweede Wereldoorlog. ITet vermoeden bestond dat er nog' een bom moest zijn. Op basis van archiefstukken is door experts de mogelijke vindplaats van de bom in kaart gebracht. Die locatie is volledig afgezocht, maar er is niets gevon- den. De gemeente spreekt binnenkort nog met deskundi gen over de vraag of verder zoeken zinvol is. Zo niet, dan wordt de zoekactie definitief gestaakt. ANP gels, coördinator van het vernielde Jeugddorp: „Van de vijftien hut ten stonden er nog twee overeind. Zoiets hebben we nog nooit mee gemaakt. Het is schandalig en triest. De kinderen zijn verdrietig en teleurgesteld." De politie verwacht niet dat de vernielers nog zijn te achterhalen. foto Hielco Kuipers/GPD (Advertentie) rechte gedeclareerde kosten te rugbetaalt. Ook wil Depla van premier Balkenende weten wat volgens hem privéreizen en dienstreizen zijn en waarom het kabinet heeft besloten de regels te versoepelen. Het is niet voor het eerst dat minister Veerman in opspraak komt doordat hij zijn werk als minister niet duide lijk scheidde van zijn rol als ei genaar van zijn Franse boeren bedrijf. Veerman, die zich tij dens zijn ambtsperiode niet mag bemoeien met zijn zakelijke be langen, bleek terwijl hij minis ter was zijn handtekening te hebben gezet onder een jaarreke ning van zijn boerderij. Ook bleek hij nog steeds bij de Ka mer van Koophandel ingeschre ven te staan als directeur. 'Slor digheden', aldus de minister, die vorig najaar in de Tweede Ka mer schuld bekende. GPD ktraxtraxtraxtrax 'ktraxtraxtraxtrax ktraxtraxtraxtrax ktraxtraxtraxtrax ;ktraxtraxtraxtrax ktraxtraxtraxtrax [ktraxtraxtraxtrax ktraxtraxtraxtrax ktraxtraxtraxtrax CS f cÉ>;i jf -qsi.' iw SS ,.3A 5 Bi ...6 j St.-, m,9 I 0~ Nokia 6234 €0,- f.cm. 2-jarig Vodafone 20 abonnement Samsung Z400 CO,- i.c.m. 2-jarig Vodafone 20 abonnement door Peet Vogels pak ligt in Italië. Daar waarde jarenlang een vrij onschuldig vo gelgriepvirus rond dat op een ge geven moment muteerde in een agressief en dodelijk vogelpest virus. Dat virus verspreidde zich vervolgens door Europa en leidde in Nederland tot 30 mil joen geruimde kippen, kalkoe nen en ander pluimvee in 2003. „Als het virus op één bedrijf wordt geïntroduceerd is er niets aan de hand", aldus Mart de Jong, hoogleraar veterinaire epi demiologie in Wageningen. „Al leen als het virus zich verspreid over meerdere bedrijven wordt het gevaarlijk. De ervaring heeft geleerd dat het dan vroeg of laat tot een agressieve va riant muteert." En het bedrijf in Voorthuizen was niet het eerste dat het virus binnenkreeg. „Het bedrijf waar het virus eerder was, wordt ook niet geruimd. Daar is het niet meer aanwezig. In Voorthuizen waren sporen van het virus. Om verdere ver spreiding te voorkomen is de pluimveestapel daarom ge ruimd", aldus De Jong. ctraxtraxtraxtrax itraxtraxtraxtra; ctraxtraxtraxtrax (traxlraxtraxtra) ctraxtraxtraxtrax ctraxtraxtraxtrax ctraxtraxtraxtrax Sony Ericsson K310i Deze aanbiedingen nu bij Vodafone City Point. pagina 4 AID controleert in Voorthuizen Geen Vodafone City Point in de buurt? Bestel via 0800-0560. Voor meer aanbiedingen, kijk op www.vodafonextraweken.nl Vraag naar de voorwaarden. vodafone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3