Betere verdeling feesttax bepleit Twee weken vechten tegen de slaap Zestig bommen in Vlaamse Kanaalzone PZC PZC Zorgloket Hulst komt mogelijk in bankgebouw 11 KBO Hulst promoot buurtbus met rit Voorstel van Sluise fractie Nieuw West voor 'gulden middenweg' precariorechten Non-stop fietsen naar Marokko Fietstocht in Aardenburg donderdag 3 augustus 2006 Hoor Sheila van Doorsselaer HULST - Een groep bestuursle den van de Hulster afdeling van de Katholieke Bond van Oude ren (KBO) gaat morgen een pro motieritje maken met de Oost-Zeeuws-Vlaamse buurt bus. Zo wil het bestuur het goe de voorbeeld geven. Het gebruik van de buurtbus is niet zoals het moet zijn. Te wei nig passagiers maken gebruik van de alternatieve openbaar vervoersvorm. De buurtbus is in 2004 inge voerd omdat er vanuit de bevol king flink werd geklaagd dat er geen openbaar vervoer meer voor hen beschikbaar was in de dorpen. Wie niet over een auto beschikte, was in feite aan huis gebonden. Een buurtbus leek hen ideaal, want zo konden ze toch boodschappen gaan doen in Hulst, op visite of wat dan ook. Hoewel de animo zeer groot was, wordt niet navenant ge bruikgemaakt van de bus. Diege nen die destijds aangaven de buurtbus te willen, laten het juist afweten. Goede voorbeeld „Wij willen het goede voorbeeld geven, vooral aan onze achter ban", zegt A. de Deckere, secre taris van KBO Hulst. Acht van de elf bestuursleden stappen vrijdag op aan de halte van de Van der Maelstedeweg, ze ne men de bus van 13.23 uur. Ze rij den mee tot in Ossenisse, stap pen daar uit om wat te gaan eten en drinken en rijden tegen de avond weer gezellig terug naar Hulst. Volgens De Deckere .wordt de buurtbus met name voor ouderen alleen maar be langrijker omdat per 1 januari de uitgangspunten van het col lectief vervoer zullen verande ren. „Ze zullen er vast meer ge bruik van gaan maken en dan is het wel fijn dat ze bij meer men sen terechtkunnen om te vragen hoe een en ander in zijn werk door Frank van Cooten BRESKENS - Een gulden mid denweg. Dat wordt de insteek van een initiatiefvoorstel van po litieke partij Nieuw West voor een meer evenwichtige evene mentenbelasting (precariorech ten) in de gemeente Sluis. Ondernemers en initiatiefne mers van feesten en evenemen ten in de voormalige gemeente Oostburg betalen momenteel meer precariorechten dan hun collega's in de voormalige ge meente Sluis-Aardenburg, De tarieven zijn sinds de herin deling nog niet gelijkgetrokken maar dat gebeurt volgend jaar, belooft wethouder' A. Rosencl- aal. Raadslid L. van den Broecke van Nieuw West neemt in de eer ste raadsvergadering na het zo merreces alvast het voortouw in de komende discussie over de nieuwe tarieven. Van den Broecke is tevens lid van het co mité van de Visserijfeesten in Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail; redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl riorechten gelijk worden getrok ken. Initiatiefnemers van bij voorbeeld de Visserijfeesten, de Fokveedag, de Dolle Woensda gen en het Dorpsfeest in Zuid- zande betalen veel meer dan or ganisatoren van feesten in de voormalige gemeente Sluis-Aar denburg. Nu gaan geluiden op de huidige tarieven van het oude Oostburg ook te laten gel den voor Sluis. De mensen in Sluis gaan dan meer betalen. Maar waarom moeten de tarie ven omhoog? Ze kunnen ook best naar beneden. Of wellicht nog beter. Kies voor de gulden middenweg. Dan is iedereen te vreden. Dat gaan we in septem ber in de gemeenteraad ter dis cussie stellen", aldus Van den Broecke Als comitélid van de Visserijfeesten steekt het hem wel dat het comité zo'n tiendui zend euro aan precariorechten aan de gemeente moet betalen. „Gelukkig huren we een groot deel van het terrein van Rijkswa terstaat. Dat scheelt achtdui zend euro aan precariorechten. En gelukkig hebben we dankzij de braderie en de kermis een aantal vaste inkomsten. En we worden goed gesponsord door onder meer de middenstand en de horeca." Het comité knarst wel de tan den over de afsluiting van de Dorpsstraat, zo kort voor de Vis serijfeesten op zaterdag 12 en zondag 13 augustus. Het feest terrein is nu alleen via de rond weg en het viaduct te bereiken. „Waar slaat het op de Dorps straat zo kort voor het grootste evenement van Zeeland open te gooien. De gemeente zegt dat het niet anders kan vanwege af spraken met de aannemer. Maar wij zitten er nu wel mee. Utopie Het steekt hem dat de tarieven nog steeds niet gelijk zijn getrok ken. Het is volgens hem een uto pie te veronderstellen de feestbe- lasting maar helemaal af te schaffen. Ondernemers in Sluis pleiten daarvoor. De gemeente moet volgens hen niet meeliften op de extra inspanningen van de ondernemers die alles op al les moeten zetten om evenemen ten financieel haalbaar te ma ken. „Afschaffen gaat niet, maar het is de hoogste tijd dat de preca- Eerste expositie van fotoclub HULST - De Zeeuws-Vlaamse fotoclub Brandpunt houdt be gin volgende maand zijn eerste tentoonstelling. Dat gebeurt in het 's Landshuis in Hulst. De begin vorig jaar opgerichte amateurfotografenclub telt in- middelstwaalf leden en is er deelgenomen aan verschillende fotowedstrijden, met aanspre kende resultaten. De tentoonstelling in Hulst wordt vrijdag 1 september om 20.00 uur geopend en is dan te zien tot en met tien september. De openingstijden zijn zijn maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van van 10.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.30 tot 17.00 uur. Terneuzenaar Bart Sparreboom (uiterst links) bereikte met drie reisgenoten het ultieme doel: de top van de Toebkal in Marokko. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Nee, het is niet hele maal volgens plan verlopen, maar om nou te zeggen dat de missie niet is vol bracht, gaat Bart Sparreboom (24) veel te ver. De prestatie was daarvoor name lijk veel te groot. En vermoeiend. De Terneuzenaar keerde dinsdagnacht te rug .van een 3200 kilometer lange non-stop fietsestafette naar Marrakech in Marokko. Hoewel fietsen... in het Noord-Afrikaanse land stonden Sparre boom en zijn fietsmakkers geen seconde meer op de pedalen. De Terneuzense twintiger vond via in ternet vier andere fietsfanaten, die het ook zagen zitten om hun grenzen te ver leggen. Eerder fietste Sparreboom al eens naar de Noordkaap om geld in te zamelen voor het Reumafonds. Dit keer werd de Stichting Scholenproject Cam bodja uitgekozen, die een basisschool in Aphiwat wil bouwen. „We wilden mini maal tienduizend euro aan sponsorgeld bij elkaar fietsen. Dat is ruimschoots ge lukt, de teller staat nu op ongeveer twaalfduizend euro", vertelt Sparre- boom. Dat bedrag wordt verdubbeld door Plan Nederland, dat overheidsgeld verdeelt over kleinschalige projecten. Sparreboom: „Dat betekent dus dat we een compleet nieuwe school bij elkaar hebben getrapt." Maar helemaal zonder slag of stoot ging dat niet. De tocht startte 17 juli in Nieu- werkerk aan de IJssel. Tot Gibraltar ging nagenoeg alles goed. De fietswie len werden bij. toerbeurt continu door één renner draaiende gehouden. Een tweede bestuurde het busje, de derde was navigator en de anderen kregen een paar uur rust. Sparreboom: „De fysieke inspanning viel wel mee, het was vooral vechten tegen de slaap. Je had telkens maar twee tot drie uur om te rusten, daarna had je weer een taak. Maar het fietsen op zich ging prima, we reden vrijwel continu dertig kilometer per uur." Alles verliep dus voorspoedig, totdat in Spanje de bom barstte. „De deelnemers kenden elkaar nauwelijks, maar tijdens zo'n tocht zit je continu op eikaars lip. En dus kwamen er irritaties, één van de deelnemers bleek absoluut niet goed in de groep te liggen. Daar probeer je eerst mee te leven, maar op een gegeven mo ment gaat dat gewoon niet meer. Dus zijn we met zijn vieren verdergegaan, de vijfde is op de trein naar Nederland gestapt." Scharrelaars Eenmaal in Marokko moest het gezel schap op zoek naar een nieuwe huur- bus. Dat bleek een onmogelijke klus. „Er bleek nergens een bus te krijgen. Ja, wel bij een stel scharrelaars, maar die'vroegen absurd hoge prijzen. We be sloten daarom de laatste achthonderd kilometer per trein te doen, omdat we toch echt de Toebkal (4167 meter hoog) wilde beklimmen. Maar ook dat was niet eenvoudig. Onze fietsen mochten namelijk niet in de trein. Die dingen foto Bart Sparreboom werden dus steeds meer een blok aan ons been. Totdat een wc-juffrouw op het station in Tangen aanbood om de fietsen bij haar thuis te stallen. Tegen flinke betaling natuurlijk, maar goed. Dus wij naar een achterafwijkje, naar haar huisje. Ik was bang dat onze fiet sen bij terugkomst allang waren ver patst, maar dat vermoeden bleek geluk- ldg niet te kloppen." In Marrakech begon het kwartet aan het laatste deel van de expeditie: een loodzware voettocht naar de top van de Toebkal. Die berg werd in twee dagen bedwongen. „Na de eerste dag waren we in een berghut op 3100 meter hoog te. De laatste klim en 2500 meter dalen op de slotdag waren slopend. Ik heb er nog spierpijn van." Waar Sparreboom na vorige tochten meteen wist welke plek hij de volgende keer wilde bereiken, houdt hij zich nu even koest. „Ik heb het even helemaal gehad. Zo'n tocht vergt zoveel voorbe reiding, het slokt je volledig op. Tuur- lijk, je hebt er plezier in, maar het voelt gaandeweg ook steeds meer als een ver plichting. Daarom gaat nu voor een tijd het gas eraf." Ontmanteling en ruiming vliegtuigexplosieven begint op 21 augustus door Wout Bareman RIEME-EVERGEM - De Vlaam se Kanaalzone tussen Zelzate en Evergem wacht een immense rui mingsoperatie. Bij de sanering van drie zuurteerbekkens van Total Belgium in het dorp Rie- me (onderdeel van de gemeente Evergem) zijn experts gestuit op zestig vliegtuigbommen. Rieme en directe omgeving werd tij dens de Tweede Wereldoorlog zwaar gebombardeerd. Saillant detail: de bommen lig gen op bedrijfsterreinen langs de Bombardementstraat. Het op graven, blootleggen en ontman telen van het oorlogstuig begint op 21 augustus en kan geruime tijd duren. De provincie Oost-Vlaanderen, de stad Gent en de gemeente Evergem heb ben een evacuatieplan opgesteld voor negen straten in dë omge ving en voor tien omliggende be drijven in een straal van 500 me ter rond Total. Mocht er gevaar ontstaan, dan worden 250 gezin nen geëvacueerd. Half augustus worden de betrokken bewoners uitgebreid geïnformeerd over de aanpak en een eventuele ontrui ming. Gouverneur A. Denys van Oost-Vlaanderen gisteren: „Aan de hand van historisch onder zoek is tot op de centimeter nauwkeurig vastgesteld waar de bommen liggen. We weten dat vooral het neutraliseren van het ontstekingsmechanisme gevaar kan opleveren. De rondvliegen de scherven kunnen veel schade aanlichten. Dat zullen we op al le mogelijke manieren proberen te voorkomen." Bij de ruiming is een sleutelrol weggelegd voor de ontmijnings dienst van het Belgische leger DOVO (Dienst voor Opruiming en Vernietiging van Oorlogstui gen). Woordvoerder J. Savel- lcoets van DOVO beschouwt de operatie, ondanks de omvang, niet als extreem gevaarlijk, Zo lang het ontstekingsmechanis me niet wordt geneutraliseerd, is er geen explosiegevaar. Voor de zekerheid worden uitgebrei de voorzorgsmaatregelen getrof fen op het Totalterrein zelf. Er wordt een dam aangelegd, waar nodig worden containers met zand of water geplaatst of grach ten worden gegraven. Denys: AARDENBURG - Volleybal club De Kikkers uit Aardenburg houdt zondag voor de 29e keer een fiets-puzzeltocht. Het the ma van de trip is dit jaar 'het heelal'. Jong en oud krijgen tijdens de tocht vragen, aanknopingspun ten en spelletjes over dit onder werp voor de kiezen. Deelne mers moeten zich tussen 12.30 en 13.30 uur inschrijven bij de gymzaal in de Sint Bavostraat in Aardenburg. De route van de fiets-puzzel tocht is ongeveer 25 kilometer lang en leidt langs de plaatsen Aardenburg, Draaibrug en Sluis. „Alleen als het echt nodig is, wordt overgegaan tot evacuatie. Vergeet niet dat zo'n ontrui ming een enorme economische impact heeft om omwonenden en de omliggende bedrijven." De sanering van de zuurteerbek kens, waarin van 1991 tot 1997 zo'n 55.000 ton zuurteer werd gedumpt, begon al in 2004. De sanering werd afgedwongen door de overheidsinstanties, die de verspreidingsrisico's te groot vonden. Decennialang werd op de terreinen ruwe aardolie gedis tilleerd en geraffineerd voor de fabricage van lichte en zware aardolieproducten. Het vrijko mende afval werd opgeslagen in de bekkens. De sanering, die tot 2009 duurt, kost alleen al 20 mil joen euro. Ook het ruimen van de bommen is een miljoenenkar- wei. Kindervakantieweek in dorpen KLOOSTERZANDE - De laatste week van de schoolva- kantie wordt in de voormalige gemeente Hontenisse de kindervakantieweek gehouden. De jongeren van basis schoolleeftijd vermaken zich vijf dagen met het thema - 'jungle'. Traditioneel doet de speelweek dagelijks een an-, dere kern aan. Maandagochtend 7 augustus beginnen dei spelletjes op de speelwei bij het scoutinggebouw in Kloos- - terzande. Dinsdag strijkt de kindervakantieweek in Lams- waarde neer. Hier verzamelen de kinderen 's morgens bij het sportveld. Woensdag is er kinderpret in Vogelwaarde,-; Ook hier is het voetbalveld het domein voor de jeugd. Donderdag is de kern Ossenisse aan de beurt. De activitei ten vinden plaats in en nabij het dorpshuis Hof ter Nesse,. De afsluiting vindt vrijdag 11 augustus weer in Klooster- zande plaats. De deelnemende kinderen wordt gevraagd; om een lunchpakketje mee te brengen voor tussen de mid-1 dag. Deelname kost twee euro per dag. Voor een hele week betalen de kinderen acht euro. Vlissinger valt mensen lastig VLISSINGEN - In de Walstraat in Vlissingen is gistermid- dag om vijf uur een 45-jarige man uit die plaats bekeurd voor openbare dronkenschap en het verstoren van de openbare orde. De man was onder invloed van alcohol en viel het winkelend publiek lastig. Recreëren bij Speelmansplaten THOLEN - Het lijkt er eindelijk van te gaan komen; de ontwikkeling van de Speelmansplaten tot een volwaardig recreatiegebied. Een belangrijke stap is in elk geval gezet, volgens ondernemer M. Verweij. De Provinciale Commis- sie Omgevingsbeleid (PCO) heeft, op enkele kleine punten na, geen bezwaren tegen zijn uitbreidingsplannen. Al zes jaar is Verweij bezig met zijn plannen voor zijn re- ereatiegebied aan de Oesterdam, dat 26 hectare land en) 17 hectare water beslaat. „Ik wil er een ontwikkeld re-', ereatiegebied van maken, met een goede horecagelegen- heid en douche- en kleedruimtes. Ik ga me vooral richten j op bedrijfsuitjes en outdoor-activiteiten. Daarnaast ko- i men er 75 bungalows." Gemeente Veere krijgt zeven DOMBURG - De gemeente Veere heeft het rapportcijfer 7 gekregen voor de organisatie en dienstverlening. Dat is precies het gemiddelde van de zestien gemeenten met min- der dan 25.000 inwoners die meegedaan hebben aan het onderzoeksproject de Staat van de Gemeente van het" PON, een instituut voor advies, onderzoek en ontwikke- ling. Door dit onderzoek verwachten de deelnemers een; beeld te krijgen van hun organisatie en van de tekortko-: mingen in cle dienstverlening of burgerparticipatie. Het college van Veere zegt dat cle 'score geen reden is om achterover te leunen'. Het wil zich blijven inzetten voor: de verbetering van de organisatie. Voor het onderzoek zijn circa 1200 burgers steekproefsgewijs aangeschreven. De respons in Veere was veertig procent. Ter vergelijking: In Npordwijkerhout was de respons 37,9 procent. Het on derzoek ging in op de burger als kiezer, als klant, onder- - daan, partner, wijkbewoner en belastingbetaler. Bij de. burgers als kiezer werd beoordeeld of de gemeente goed', luistert naar haar inwoners en of ze doet wat zij zegt. Veere komt tot een 5,9. Het gemiddelde cijfer is 5,5. door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst zoekt naar een geschikte locatie om per 1 januari 2007 een zorg loket te openen. Een van de op ties is een gedeelte van het bank gebouw van de ABN Amro aan de Stationsweg. In het kader van de WMO (Wet maatschappelijke ondersteu ning) die per 1 januari 2007 in gaat, wil Hulst voor die tijd een zorgloket geopend hebben. De vraag is alleen waar. Een plaats in het Hulster stads kantoor zou ideaal zijn, maar daar wordt het woekeren met cle ruimte. De ambtenaren van de afdeling Financiën, nu nog werk zaam in het gemeentekantoor in Kloosterzande, zullen op ter mijn terugkeren naar Hulst. In de praktijk is het niet handig ge bleken dat de afdeling geschei den was van de rest van de teams. Er waren nogal wat logis tieke problemen. Het gemeente kantoor en het voormalige ge meentehuis staan inmiddels te koop. Er is momenteel geen plaats voor cle ambtenaren van het team Financiën in het stadskan toor in Hulst. Die is er wel als een andere afdeling een andere plaats krijgt en volgens F. Strooband, hoofd van de sector Samenleving, zou dat best de af deling Sociale Zaken kunnen zijn. „Dat is namelijk een mooi afgerond geheel en ze kunnen zelfstandig werken." Breed Binnen de gemeente wordt ook al nagedacht over die mogelijk heid. Het voor een groot deel leegstaande bankgebouw aan de Stationsweg is niet voor niks een optie om de afdeling Sociale Zaken in combinatie met een zorgloket onder te brengen. Wethouder F. van Driessche wil dat zorgloket breed opzetten. „Het mooist zou het zijn als de burgers op één locatie terecht zouden kunnen voor informatie over alllerlei verschillende voor zieningen of instanties, dat we ze niet steeds moeten doorver wijzen." Gedacht kan worden aan een speciale 'balie' bijvoorbeeld voor thuiszorg, subsidies, of het aanpassen van woningen. De wo- ningbouwcorporaties zouden bij- voorbeeld een eigen stekje kun- nen krijgen, of woonzorgcentra. De diverse ouderen- en gehandi- captenorganisaties in Hulst heb- ben positief gereageerd op een- zorgloket. Deze instanties kunnen nog tot 9 augustus schriftelijk reagereh op de kadernota WMO van de ge meente Hulst. Mondeling heb- ben de belangenorganisaties dat dinsdagavond kunnen doen in het stadskantoor. Volgens Van Driessche is over- wegend „positief kritisch" ge- reageerd. agenda STREEKACTIVITEITEN j AXEL Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten; 13.30 uur: Handvaardig-; heid, bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; j Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten;; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: Biljarten, gym.'- i nastiek; HENGSTDIJK Café't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; - HULST Reynaertcollege aan de Gildenstraat,-' 19.00 uur: Bewegen en sporten voor (ex) hartpatiënten; - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljar-' ten; KLOOSTERZANDE Café de Reizende Man, 19.45 uur: Bin- go; i LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voorouderen; OOSTBURG Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos," PHILIPPINE De Schotse Hoek, 14.00 uur: Koersbal;" RETRANCHEIVIENT Bezoekerscentrum 't Zwin, 10-00 uur:' Excursie door het Zwin; SAS VAN GENT De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; TERNEUZEN De Hoeve, 20.00 uur: Bingo; De Veste, 13.30 uur: Canasta, biljarten, handwerken; Schuttersterrein, 19.30 uur: Schieting; op de staande wip. (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37