Van der Sar blijft nog bij Oranje PZC Het Legioen snakt naar succes Van den Hoogenband is terug aan de top Ajax ontmoet FC Kopenhagen Veldhuis koestert haar zilveren medaille Rogge: belasting sporters te groot Doelman door tot EK 2008 Tilburg biedt oplossing van onze sportredactie DEN HAAG - Edwin van der Sar heeft ook na 113 interlands nog geen genoeg van het Neder lands elftal. De doelman is door bondscoach Marco van Basten opgenomen in de voorlopige se lectie van Oranje, dat op woens dag 16 augustus oefent tegen Ier land. Die uitverkiezing betekent dat Van der Sar heeft aangege ven dat hij normaal gesproken tot het EK van 2008 door wil gaan bij het Nederlands team. Na de treurige aftocht op het WK wilde de aanvoerder nog geen beslissing nemen over zijn toekomst bij Oranje. Daarvoor zaten de emoties te diep bij de tot tranen toe geroerde keeper. Inmiddels heeft hij die kater ver werkt en zich weer beschikbaar gesteld voor een nieuwe kwalifi catieronde met Nederland. Van der Sar lichtte zijn besluit gisteren op zijn eigen website toe. „Het heeft lang geduurd voordat ik een besluit kon ne men. De klap na de uitschake ling tegen Portugal op het WK dreunde lang na. Langer dan ik zelf had verwacht. Ik voelde me down, we hadden kunnen win nen. Pas tijdens mijn vakantie in Spanje keerde de rust in mijn hoofd en lichaam terug. Ik voel de me fit en kreeg weer zin om te beginnen en te trainen met die jongens. Ik stelde me voor hoe het zou zijn als ik zou afha ken als international. En dat ik niet meer met de groep zou kun nen werken. Dat voelde niet goed." De selectie van de 35-jarige Van der Sar is de grootste verrassing in de groep van 31 spelers die Van Basten op papier heeft ge zet. Van de WK-selectie ont breekt alleen Phillip Cocu. Hij heeft een punt gezet achter zijn loopbaan bij Oranje. De meest opvallende naam is die van AZ-verdediger Gijs Lui- rink. Luirink maakte net als Stijn Schaars, Urby Ema- nuelson, Ron Vlaar, Romeo Cas- telen en Klaas-Jan Huntelaar deel uit van Jong Oranje dat in Portugal Europees kampioen werd. Al die spelers maken nu deel uit van de voorlopige selec tie van Van Basten. Ook Ruud van Nistelrooij en Mark van Bommel zitten voor alsnog gewoon bij de groep. Van Nistelrooij had tijdens het WK een aanvaring met Van Basten, terwijl Van Bommel na het WK zware kritiek te verduren kreeg van Johan Cruijff, die zoals be kend de grote leermeester is van de bondscoach. Van Basten maakt volgende week vrijdag zijn definitieve se lectie bekend. Doel: Maarten Stekelenburg (Ajax), Henk Timmer (Feyenoord) en Edwin van der Sar (Manchester United). Verdediging: Urby Ema- nuelson en John Heitinga (beiden Ajax), Tim de Cler, Kew Jaliens, Joris Mathijsen, Gijs Luirink en Barry Opdam(allen AZ), Giovan ni van Bronckhorst (Barcelona), Ron Vlaar (Feyenoord), Khalid Boulahrouz (HSV), Jan Krom kamp (Liverpool) en André Ooijer (PSV). Middenveld: Hedwiges Ma- duro en Wesley Sneijder (beiden Ajax), Stijn Schaars (AZ), Mark van Bommel (Barcelona), Nigel de Jong en Rafael van der Vaart (bei den HSV), George Boateng (Midd lesbrough) en Denny Landzaat (Wigan Athletic). Aanval: Ryan Ba- bel en Klaas-Jan Huntelaar (bei den Ajax), Robin van Persie (Ar senal), Arjen Robben (Chelsea), Ro meo Castelen en Dirk Kuyt (bei den Feyenoord), Ruud van Nistel- rooij (Real Madrid) en Jan Venneg- oor of Hesselink (PSV). GPD Dirk Kuijt is nog altijd publiekslieveling nummer één. foto Olaf Kraak/ANP Het blijft een ongeëvenaard verschijnsel in Nederland. Al valt de regen zoals gisteren in dikke druppels naar bene den; De Kuip zit op de Open Dag van Feyenoord gewoon bomvol. Alsof het de normaal ste zaak van de wereld is, bij een club die de fans de afgelo pen jaren niet echt heeft ver wend. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - De tatoeage op zijn onderarm zegt alles. Voor de veertiger in het nieu we shirt van Feyenoord be staat er slechts één club. Die liefde wordt door de vele dui zenden fans in en rond De Kuip gedeeld. „Eén ding weet ik zeker", zegt assistent-trainer John Metgod. „We kunnen altijd op de steun van het Legioen rekenen." Het zijn woorden die het heel goed doen bij de supporters. Ze hopen stuk voor stuk, van jong tot oud, op een seizoen gevuld met glorie, zoals ze dat ook de afgelopen seizoenen hebben gedaan. Het laatste jaar heeft wat dat betreft opnieuw niet aan de verwach tingen kunnen voldoen. Uit geschakeld in de eerste ronde van de Uefa Cup, geen succes in de Gatorade Cup en in de play-offs afgetroefd door de grote rivaal uit Amsterdam. Die teleurstelling is inmiddels naar de achtergrond verdreven en het is wachten op nieuwe en bekende gezichten. Het sta dion wordt opgewarmd door een aantal oud-spelers dat het opneemt tegen een sterrenteam met onder anderen journalist Hugo Borst, bokser Don Diego Poeder en acteur John Willi ams in de gelederen. De oud- Feyenoorders winnen met 4-1, mede dankzij een fraaie goal van Joop van Daele, met brille tje. Helikopter Nadat honkbalcoach Robert Eenhoorn is benoemd tot de nieuwe ambassadeur van Feye noord, wordt het geluid van een helikopter al in de verte waarneembaar. De vijf nieuwe spelers van Feyenoord Joonas Kolkka, Benjamin de Ceulaer, Henk Timmer. Theo Lucius en Stein Huysegems - worden traditiegetrouw op de middenlijn afgezet en krijgen een warm welkom. Hun entree valt echter in het niet bij de binnenkomst van Feyenoords grootste ster. Dirk Kuijt daalt als 21e en laatste van de tribune af en wordt be geleid door een oorverdovend applaus, 'Dirrekie Kuijt, olé, olé', wordt vanzelfsprekend ge volgd door 'Dirrekie moet blij ven!' Voor Feyenoord en zijn trouwe aanhang is het te hopen dat de aanvoerder en topscorer de club trouw blijft. Want zonder Kuijt zou het wel eens op nieuw een heel zwaar seizoen kunnen worden. donderdag 3 augustus 2006 Chelsea op volle sterkte naar Kuip 5 ROTTERDAM - Feyenoord kan de borst natmaken y« d het oefenduel met Chelsea. De Engelse kampioen liet - teren per fax weten dat het aanstaande dinsdag mei sterke selectie naar Rotterdam komt. Spelers als Ar- j Robben, Andrei Sjevtsjenko, Michael Ballack, Dii J Drogba en oud-Feyenoorder Salomon Kalou zullen all; maal in actie komen. Het duel met Chelsea is de tweede; een serie van drie oefenwedstrijden tegen Engelse du'; Komende zondag is Middlesbrough in De Kuip de eerc tegenstander en twee dagen later volgt dus de ontmoetu 1 met het sterrenensemble van Chelsea. Brazilië oefent tegen Argentinië RIO DE JANEIRO - De Zuid-Amerikaanse voetbalgw» machten Brazilië en Argentinië spelen op zaterdag 2 sk tember een vriendschappelijke wedstrijd. Het duel wo: gespeeld in het nieuwe stadion van Arsenal in Londe de Voor Alfio Basile is het zijn eerste wedstrijd als niet;; bondscoach van Argentinië. Carlos Dunga, de nieur Tl bondscoach van Brazilië, beleeft zijn debuut al eerder ju 16 augustus spelen de Brazilianen in Oslo vriendschap^ n« lijk tegen Noorwegen. ANP/DPA ps D Milan in Champions League Fi MILAAN - AC Milan heeft gisteren van de Uefa toestel wi ming gekregen om deel te nemen aan de Champions Ls ne gue. Een speciale commissie van de Europese voetbi ev bond kwam tot dat oordeel na een onderzoek naar deiJ van de Milanese club in het fraudeschandaal. N< AC Milan werd onder meer bestraft met vijftien punt» va aftrek en is daardoor niet rechtstreeks geplaatst voort Te Champions League. De ploeg van trainer Carlo Ancelca be moet het in de derde voorronde opnemen tegen Cork Cr ki of Rode Ster Belgrado. ANP/RTR da j de Oude Kamphuis weg bij Gladbach 5! 1 go MÖNCHENGLADBACH - Niels Oude Kamphuis is gist; se: ren met onmiddellijke ingang bij Borussia Mönchengki hu bach vertrokken. De 29-jarige middenvelder stond a( mi een jaar bij de Duitse club onder contract. De clubleidk Ei van Borussia Mönchengladbach beweert dat Oude Kam. Bi huis zelf om een vertrek heeft gevraagd. Het bestuur va al de Duitse club vermoedt dat de middenvelder graag m toi zijn gezin terug naar Nederland keert. he Oude Kamphuis voetbalde alleen het afgelopen seizoï stc voor Borussia Mönchengladbach. Daarvoor speelde i sti zes jaar voor Schalke 04. ANP st( va kr Vidmar terug naar Australië F( EINDHOVEN - Tony Vidmar (36) keert terug naar zij In moederland Australië. De oud-linksback van NAC tekei wc morgen een contract bij een nieuwe club, welke is no; bo niet bekend. De verdediger speelde afgelopen seizoen: tei Breda, maar mocht uitkijken naar eêri andere club. In h- Or voorjaar werden bij hem hartritmestoornissen vastgf te steld. Die werden veroorzaakt door een dichtslibbend de: kransslagader. Dat probleem werd begin juni success sli verholpen door het plaatsen van een stent, een buisje. Te- ,,h gen de aanvankelijke verwachtingen van de doktorenii en kan de verdediger zijn profcarrière continueren. GPD ko van onze sportredactie BRUSSEL - Jacques Rogge, voorzitter van het internatio naal olympisch comité (IOC), wil sportcompetities- en evene menten minder zwaar maken. Dat zei hij gisteren in een aantal Belgische kranten als reactie op de recente dopingschandalen. „De competitiesport is veel te zwaar geworden", aldus Rogge. „Zoals het nu verloopt is het bijna niet menselijk meer." Als belangrijkste voorbeelden noemt de 64-jarige Belg de to lerrondes van Frankrijk en Iti lië. „In veel sporten zijn blessu res een gevolg van overbelaj ting. Daarom wil ik dat een pi nel specialisten samen met widj renners onderzoekt wat de ide le belasting is in de grote row des." Verder pleit Rogge voor meer o:-! aangekondigde controles, ee strengere aanpak van trainer; artsen en fysiotherapeuten va betrapte sporters en wil hij pot; tiehulp inroepen bij het doping onderzoek. ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax stuit in de derde en laatste voorronde van de Champions League op FC Kopenhagen. De Denen speelden gisteren in Finland ge lijk tegen MyPa 47: 2-2. FC Ko penhagen legde in de gewonnen thuiswedstrijd (2-0) de basis voor zege over twee ontmoetin gen. FC Kopenhagen raakte tegen MyPa niet in de problemen. De ploeg kwam via Berglund en Linderoth tot twee keer toe op voorsprong. De Finnen maakten via Pettonen en Puhaikainen ge lijk. Het laatste doelpunt viel tien minuten voor tijd. Ajax speelt komende dinsdag of woensdag de uitwedstrijd in de hoofdstad 'van Denemarken. Twee weken later volgt de re turn in de Arena. De winnaar over twee duels plaatst zich voor het hoofdtoernooi van de Champions League. De Amsterdammers bewaren slechte herinneringen aan FC Kopenhagen. De formatie be dwong Ajax vijf jaar geleden in de Uefa Cup. Oud-Ajacieden Gronkjaer en Bergdolmo spelen op dit moment voor FC Kopen hagen. Trainer Henk Ten Cate be schouwt FC Kopenhagen, dat beide tot nu toe gespeelde com petitieduels won, als een sterke tegenstander. „Ze zijn fysiek sterk en moeilijk te verslaan. We moeten deze klus zeker niet te makkelijk opnemen. Het is jammer dat we zo'n belangrijke wedstrijd al voor het begin vail het Nederlande seizoen spek We moeten daar echter niet ore klagen. We weten waar we as: toe zijn." Ten Cate ziet Ajax nog twee maal aan het werk. De Amster dammers stuiten vrijdag en za terdag tijdens het Amsterdam Tournament op Internaziona!; en Manchester United. „Da', zijn sterke tegenstanders. Daar na moeten we er klaar voer zijn", aldus Ten Cate. ANP TILBURG - Hapoel Tel Are werkt zijn 'thuiswedstrijd' inrit tweede kwalificatieronde va» het Uefa Cup-toernooi, op 10 au gustus tegen het Sloveense NK Donizale, mogelijk af in het sta dion van Willem II. Een Neder landse tussenpersoon heeft dit verzoek neergelegd bij de Til- burgse eredivisionist. De Europese voetbalbond heelt de Israëlische voetbalclubs opge dragen om hun international;' duels voorlopig op neutraal ter-» rein te spelen, gezien de onveili ge situatie in het Midden-Oo.- ten. Volgens Willem II's commer-i cieel manager Frank Molken-' boer heeft de gemeente Tilburg al ingestemd de Israëliërs een al ternatief te bieden. „Alleen moe ten we het nu nog met de club eens worden over de financiën. GPD Zoo de 2 ene met biet han tert Ingi ged; ties moe Marleen Veldhuis door Arjen Vos BOEDAPEST - Goud zat er geen moment in voor Marleen Veldhuis, daarvoor was Britta Steffen véél te sterk. Dus koesterde ze het zilver. De Twentse prolongeerde daarmee haar status die ze twee jaar gele den in Madrid verwierf: de een-na-beste op de 100 meter vrije slag bij een Europees kam pioenschap. Steffen was in Boedapest een voudigweg een klasse apart. De Duitse zwom het wereldrecord van Lisbeth Lenton op indruk wekkende wijze aan flarden: 53,30 seconden in plaats van 53,42. Veldhuis kwam in 54,32 seconden aan de finish, slechts vijf honderdsten boven haar per soonlijk record. Ze was onder de indruk van de winnares. „Su per zeg, echt heel goed." Maar dat was ze zelf ook. „Dit was de race zoals ik hem wil zwemmen", analyseerde Veld huis. Ze boekte een mentale overwinning: ze liet zich niet gek maken door de race van Steffen. „Ik heb mijn eigen race gezwommen. Want ik besef dat het belangrijk is dat het in mijn hoofd goed zit." In de halve finale begon Veld huis immers nog veel te snel, een fout die de pupil van Fedor Hes wel vaker maakt. Dat breekt haar in het tweede deel vaak op. „Het is zó verleidelijk om hard weg te gaan als je mijn snelheid hebt. Maar je doet je zelf meer plezier door juist niet te hard te gaan", erkent ze. Jacco Verhaeren, de technisch directeur van de zwembond, was het daar van harte mee eens. „Marleen zwom een heel volwassen race. Op die 53,3 van Steffen staat geen maat natuur lijk, een onvoorstelbaar goede tijd. Maar Marleen deed het pri ma. Dit is het rendement van een jaar lang op niveau races zwemmen." Dekker De andere troef bij het belang rijkste zwemnummer, Inge Dek ker, had minder reden tot la chen. Ze moest in de finale pas sen. Dekker werd zevende in 55,20 seconden. Verhaeren weet het aan onbekendheid met het nummer. „Dit was Inges eerste grote finale op de 100 meter. Hier zwom ze steeds totaal ver schillende races. Dat is niet goed. Er moet vastigheid in haar systeem komen." En als dat lukt, is er veel moge lijk, zegt Verhaeren. „Het moet haar straks minimaal een plaats in de finale van de Olympische Spelen opleveren." Dekker komt vandaag weer in actie, op de 100 meter vlinder slag. door Arjen Vos BOEDAPEST - Pieter van den Hoogenband vierde gisteren met een imposante, gouden race zijn terugkeer in de Europese zwemtop. „Mijn tegenstanders zeiden na de race tegen me: 'the boss is back'. Een mooi compli ment", zei de man uit Geldrop. „Er spreekt erg veel respect uit." De 200 meter vrije slag won hij in Boedapest met een fraai staal tje machtsvertoon. De tijd was niet mis: 1.45,65. De Italiaanse concurrentie boog deemoedig het hoofd: Rosolini klokte 1.47,02 en Magnini (getooid met gouden muts) 1.47,57. Het was de bevestiging dat de Brabantse zwemmer ook na twee moeilijke jaren die in het teken stonden van een zware blessure, een fik se operatie en een lange revali datie nog steeds tot veel in staat is. „Ik heb weer eens ouderwets ge poetst", sprak hij. „Het was zwaar. En wat heb ik veel mee gemaakt. Ik heb veel offers moe ten brengen. Daarom ben ik nu beretrots op mezelf." Discipline De rugoperatie die Van den Hoo genband in mei 2005 moest on dergaan, gaf hem de gelegen heid eens bij zichzelf te rade te gaan of de echte 'drive' er nog wel was. Het antwoord was posi tief, en vervolgens knokte Van den Hoogenband zich terug naar de top. Met nog steeds een ijzeren discipline als wapen, maar tevens met meer 'ver stand'. Want na de operatie is doseren van de arbeid, in plaats van altijd maar gas geven, van het grootste belang. De voorbe reiding op de finale verliep aller minst op rolletjes. De halve fina le viel dinsdagavond letterlijk in het water door het noodweer dat Boedapest trof. De bus kon niet terug naar het hotel door dat er een boom over de weg lag. Vervolgens kwam door een lekkage het plafond van zijn ho telkamer naar beneden. Vlug verhuisde Van den Hoogenband zijn spullen over naar een ande re kamer, maar daar kon hij niet slapen vanwege de herrie die de lift maakte en dus moest er in de nachtelijke uurtjes opnieuw worden verkast. Ongelooflijk Het deed hem uiteindelijk alle maal weinig. Gisterochtend werd de halve finale ingehaald en ook toen al deelde Van den Hoogenband de lakens uit. Teammaat Olaf Wildeboer was daarin net niet goed genoeg om de tweede Nederlander in de fi nale te worden, hij werd negen de. De tevreden coach Jacco Verhae ren bleef overigens nuchter en constateerde nog maar eens dat Van den Hoogenband 'nog niet honderd procent' is. „Het ging nog" niet helemaal zoals het moet. Maar hij was desondanks ongelooflijk goed." Met zijn vierde Europese titel op de 200 meter schreef Van den Hoogenband een nieuw hoofd stuk in zijn boek met successen. Tussen het EK van 1997 en de Spelen van Athene in 2004 pak te hij vijftig medailles op drie grote toernooien: EK, WK en Olympische Spelen. Gisteren kwam daar de 51e medaille bij, de 22e met een gouden laagje. Verhaeren was er niet door ver rast. „In Europa is Pieter de ko ning van de 200 meter. De con currentie komt uit andere we relddelen. Om van die mannen te kunnen winnen, moeten er nog wel wat tienden van secon den af. En juist dat kost heel veel werk." Hoe mooi ook, het EK is slechts een tussenstation waaraan Van den Hoogenband een goed gevoel hoopte over te houden. Het heilige doel is Pe king 2008. Daar wil Van den Hoogenband de eerste zwemmer worden die de olympische trilo gie voltooit: drie keer olympisch kampioen op de 100 meter vrij. Of dat haalbaar is, kan op basis van de prestatie van gisteren nog niet gesteld worden. Sinds de operatie loopt de 200 meter namelijk beter dan zijn favorie te 100 meter. Vandaag staan de series en de halve finale van het koningsnummer op het program ma. GPD Met groot machtsvertoon pakte Pieter van den Hoogenband goud op de 200 meter vrije slag. foto Laszlo Balogh/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34