Speelmansplaten stap vooruit Sprintend langs de populaire kramen PZC PZC Zuivering haalt steeds meer stroom uit riool W atersnoodstichting verbindt Ramp 1953 met orkaan Katrina Provinciale Commissie Omgevingsbeleid positief over plannen voor recreatiegebied Veroordeling voor mishandeling donderdag 3 augustus 2006 til doorCornelleke Blok THOLEN - Het lijkt er eindelijk van te gaan komen, de ontwikke ling van de Speelmansplaten tot een volwaardig recreatiegebied. Een belangrijke stap is in elk ge val gezet, volgens ondernemer M. Verweij. De Provinciale Com missie Omgevingsbeleid (PCO) heeft, op enkele kleine punten na, geen bezwaren tegen zijn uit breidingsplannen. Al zes jaar is Verweij bezig met zijn plannen voor zijn recreatie gebied aan de Oesterdam, dat 26 hectare land en 17 hectare water beslaat. „Ik wil er een ont wikkeld recreatiegebied van ma ken, met een goede horecagele genheid en douche- en kleed ruimtes. Ik ga me vooral richten op bedrijfsuitjes en outdoor-ac- tiviteiten. Daarnaast, komen er 75 bungalows." De plannen van Verweij, die zo'n vijftien miljoen euro kos ten, stuitten in de afgelopen ja ren op weerstand bij de Natuur- vereniging Tholen. Die verzet zich omdat er een hoogwater- vluchtplaats in de buurt van het recreatiegebied is; een gebied waar vogels die bij laagwater hun eten zoeken op de platen en slikken, hun toevlucht zoeken als die onder water staan. De be zwaren richtten zich met name hèt rijden van quads (vierwieli ge motoren) en het varen met jetski's. Vele bezwaarprocedu res, tot aan de Raad van State toe, waren het gevolg. Natuurtoets Ook de provincie gooide in eer ste instantie roet in het eten bij de goedkeuring van een bestem mingsplan voor de Speelmans- I platen, omdat de gemeente Tho len vergeten was een natuur- toets uit te voeren. De gemeente Tholen heeft daarop begin dit jaar een ontwerp bestemmings plan gemaakt om de plannen van Verweij alsnog uit te kun nen voeren. De natuurtoets is in middels uitgevoerd. „Daaruit bleek dat de plannen inpasbaar zijn", meldt W. van Thoor! be leidsmedewerker ruimtelijke or- Circus Renz strijkt neer in Vlissingen VLISSINGEN - Circus Renz Berlin geeft volgende week zes voorstellingen in Vlissingen. De circustent staat van woens dag 9 tot en met zondag 13 au gustus op het voormalige Olau- terrein. Circus Renz Berlin brengt hon den, duiven, kamelen, Friese paarden en Indische olifanten mee. Verder biedt het program ma trapeze, springplank, joc keys en hoepelshow van Miss Virginia. De voorstellingen beginnen om 19.00 uur. Op zaterdag is er ook een voorstelling om 15.00 uur. Op zondag is er al leen een voorstelling om 15.00 F uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHQUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Alifankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dening van de gemeente Tholen. In het ontwerp bestemmings plan is zoveel mogelijk rekening gehouden met de nabijgelegen hoogwatervluchtplaats. Van Thoor: „Er komt een aarden wal die de hoogwatervluchtplaats af schermt van het recreatiege bied. Verder zijn de plannen zo opgesteld, dat nabij de vogels de rustigste activiteiten zoals zwemmen en de verblijfsrecrea- tie plaatsvinden." De PCO, die Gedeputeerde Sta ten adviseert, gaf de gemeente Tholen onlangs te kennen dat ze zich in grote lijnen kan vinden in het nieuwe ontwerp bestem mingsplan. Van Thoor: „De op merkingen zijn allemaal inpas baar. We hebben in principe groen licht." Ook de milieuver gunning is helemaal rond. „Dit is een stap in de goede rich ting", zegt Verweij opgetogen. Een oppepper kon hij inmiddels wel gebruiken. „De afgelopen tijd was geen pretje. De gemeen te gedoogde de activiteiten, maar ik moest alles mondjes maat doen. Ik ben enorm veel in komsten misgelopen door al dat wachten. Bovendien kon ik niet investeren. Nu kunnen we de plannen verder in detail gaan uitwerken. Daar ben ik blij om, want dit project is een positieve ontwikkeling voor de regio. Het is een economische impuls: ik denk dat ik straks tachtig tot honderd extx-a mensen aan per soneel aan kan nemen. Volgend voorjaar hoop ik te kunnen be ginnen met de uitvoering van de plannen. Dat moet ook wel, want ik houd dit niet nog een zo mer vol." Voor die tijd moet de Thoolse gemeenteraad zich nog buigen over het definitieve be stemmingsplan, met bijbehoren de inspraakprocedures. Verweij is optimistisch: „Ik voorzie geen problemen." De natuurvereni- ging Tholen zal in elk geval niet meer dwars liggen. Voorzitter H. Vinkeles Melchers is positief over de plannen. „Wij hebben ons in het verleden ingezet voor een goede mix van natuur en re creatie. We hebben daarin be reikt wat we wilden bereiken. Ik denk dat de Speelmansplaten een fantastisch mooi project kan worden voor de gemeente Tholen." De verkopers waren er al op voorbereid: het eerste uur is het altijd dringen voor de kramen. door Andrea Bolle OOSTERLAND - Om de geest op scherp te zetten, krijgen de vrijwilligers achter de kraampjes nog een bakje kof fie. Ze peppen elkaar op, letten op de kerkklok en op de mensen achter de dranghekken. „Ben je er klaar voor buurman? Daar komen ze!" De traditionele midzómermarkt in Oos- terland kan genist 'bijzonder' genoemd worden. Niet alleen om de spullen en de hoge opbrengst (bestemd voor de Her- voi'mde gemeente), maar met name van wege de eerste minuten na de opening. Na het slaan van de kerkklok wordt er letterlijk een spx'intje getrokken naar de populaire kraampjes. Antiek, speel goed, boeken en sexvies trekken belang stellenden van een paar rijen dik. Dat deze markt bekend is in de wijde omgeving, vraagt een gedegen voox-be- reiding. Die begint 's morgens voor ach ten al. Als de kramen zijn opgezet, wordt vanuit een nabijgelegen schuur bananendoos na bananendoos op een kar geladen. „We hebben twee tractors en moeten drie keer heen en weer. Dat is alleen het kleine spul nog maar", legt voorzitter J. Dorst uit. De sjouwende mannen houden urenlang de moed erin. Andere medewerkers delegeren de zaak en de vrouwen pakken de spullen aan en stallen ze uit. „Afdeling tuinslangen. Waar moet dat heen?", roept iemand. Een andere vrijwilliger lacht: „Je houdt rxiet voor mogelijk wat er allemaal uit die dozen tevoorschijn komt. We heb ben meer speelgoed dan de Intertoys." Naast de gebruikelijke lp's, puzzels en theeglazen zijn er ook bijzondere din gen op deze markt te vinden. Een hou ten kunstmeststrooier uit de jaren '40, een spinnewiel, meerdere Singer-naai- machines en een bijbeltje uit 1848. Dat laatste voorwerp is volgens medewerk ster I. de Valk bijzonder en zal rxiet lang blijven liggen. Al jaren staat ze, met vier andere da mes, achter de boekenkraam. „Het hele jaar door zijn we hiermee bezig. Als er weer een doos binnenkomt, bekijken we of we de boeken willen verkopen en dan sorteren we ze ook direct. Dat scheelt voor nu veel werk. Vrijwilliger Piet Roks stalt wandklok ken, kolenkitten en pendules uit. „Dit zijn bekende klokken hoor, dus het is maar afwachten voor hoeveel die weg gaan." Zelf heeft hij meer interesse in een kartonnen koker waar een oude landkaart van Zeeland uitkomt. Na het voorwerp even bestudeerd te hebben, zegt Roks enigzins teleurgesteld: „Een reproductie. Brengt niet veel op," Ongeveer zeventig vrijwilligers zijn een halve dag in de weer om alle spullen een plaatsje te geven. „En dat zijn er ei genlijk nog te weinig", aldus Dorst. „We hebben dit jaar veel jongei-èn ge- foto Dirk-Jan Gjeltema vraagd, want die moeten het uiteinde lijk toch overnemen. Omdat we nog meer spullen dan vorig jaar hebben, zijn we nog steeds onderbezet." De eerste minuten na drieën is het dan ook aanpoten voor de verkopers. De eer ste bezoeker, die een tikkeltje verwil derd uit zijn ogen kijkt, tikt direct de klokken en pendules aan en onderhan delt snel over de prijs. „Doe het maar in een doos. Kan ik die apart zetten?", vraagt hij. Schichtig schieten zijn ogen naar een paar andere objecten, weegt af of het iets voor hem is, maar rent dan snel door naar een andere kraam. Naast deze man lopen er nog tientallen andere koopjesjagex's rond. Eén van de mede werkers heeft vorig jaar zelfs bezoekers met verrekijkers achter de dranghek ken zien staan. De Valk is er zo langzamerhand aan ge wend en kan er wel om lachen. „De eer ste stoot zijn handelaren. Die zien di rect of er iets van waarde tussen zit. Dat duurt een uur en daarna komen de Oosterlanders snuffelen. En dan wordt het gezellig." door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Zoveel mogelijk zelf in je behoefte aan elektriciteit voorzien. Wie zou dat niet willen, zeker met de sterk gestegen energiekosten de laatste twee jaar? Op de rioolwa terzuivering in de Willem Anna- polder bij 's-Gravexxpolder slaagt waterschap Zeeuwse Ei landen er steeds beter in om aan de eigen vraag aan elektriciteit te kunnen voldoen. Het is bekend: mest is een bron van energie. Plet borrelt en gist. Zo is het met dierlijke mest, maar ook met menselijke mest. De rioolzuivering in de Willem Annapolder ontvangt menselij ke mest uit tienduizenden toilet ten uit de wijde omgeving. De aanvoer kan nogal verschil len, afhankelijk van hoeveel re gen er valt. Zuiveringstechno loog Edwin Pöulus van Zeeuwse Eilanden schudt de getallen zo uit zijn mouw. „Gemiddeld zit ten we hier op vijftien miljoeix li ter per dag, maar met droog weer valt dat terug tot tien mil joen liter. Met veel regen kan het oplopen tot veertig miljoen liter." Ook 'schoon' regenwater komt namelijk nog steeds naar de rioolwaterzuivering, al wordt er hard aan gewexkt om 'schoon' regenwater en 'vuil' toi letwater te scheiden. Waarom zou je tenslotte iets zuiveren dat nog goed is? Bij de aanleg van nieuwe wijken worden direct verschillende rioolstelsels ge maakt voor regenwater - dat zo de sloot in kan - én voor toilet water. In oudere wijken is dat niet zo simpel geregeld. Drijfveer Het scheiden van regen- en toi letwater scheelt zuiveringskos- ten, en geld besparen is wat wa terschap Zeeuwse Eilanden graag wil. Het water zo schoon mogelijk maken tegen de laag ste kosten, is volgens Poulus de drijfveer om voortdurend aan de zuivering in de Willem Anna polder en elders te blijven sleute len. In de gaten houden wat er zoal aan apparatuur te koop is in de wei'eld van zuiveringstech nieken, hoort daarbij. Waler- schapsmedewerkers hebben zo een nieuw systeem ontdekt waarmee meer elektriciteit uit zuiveringsslib te produceren valt. Poulus laat zien welke behande lingen het rioolwater allemaal moet ondergaan om uiteindelijk gezuiverd via een sloot en ge maal Maelstede in de Wester- Zuiveringstechnoloog Edwin Poulus van waterschap Zeeuwse Ei landen bij de slibdesintegrator op de rioolzuivering bij 's-Graven- polder. foto Willem Mieras schelde te worden gepompt. „Het is een natuurlijk biolo gisch proces waarbij bacteriën het werk voor ons doen, maar geconcentreerder en efficiënter dan in de natuur." Het is ook de natuur die ervoor zorgt dat uit het zuiveringsslib biogas kan worden gemaakt, door gis ting in een speciale tank. Het biogas wordt verstookt in een gasmotor waaiTnee een genera tor wox-dt aangedreven die stroom produceert. Zo voorziet de rioolzuivering al jaren voor veertig tot vijftig procent in de eigen stroombehoefte en dat kan meer worden dankzij de komst van een zogeheten slibdes integrator. Plet apparaat is vrij klein van formaat. Poulus opent de kast waarin het staat. Wat buizen zijn te zien, voor de rest weinig. Dit is 'm dus, de nieuwe vin ding. Een Duitse wetenschapper MIDDELBURG - Een 47-jarige inwoner van Vlissingen: ontkende gisteren in Middelburg zich schuldig te hebben gemaakt aan mishandelingen en een bedreiging. De Vlis- singer ontkwam niet aan een straf, want politierechter; I. Woltring veroordeelde hem voor drié agressiedelicten; tot tachtig dagen gevangenisstraf, waarvan dertig dagen voorwaardelijk en 180 uur werkstraf. Van een derde mis handeling werd hij vrijgesproken. De Vlissinger zat nog in zijn pi-oef tijd toen hij 23 juni zijn buurman, met wie hij al langer conflicten heeft, zou hij hebben bedx-eigd en een kopstoot zou hebben gegeven. Dat werd bevestigd door een getuige. De dreigementen- had het slachtof fer met zijn gsm opgenomen. De vei-dach- te voelde zichzelf slachtoffer. „Hij heeft mij met de dood bedreigd. De werkgever van de buurman had ook aangifte van een mishandeliixg tegen verdachte gedaan. Plet incident vond; eerder, 5 mei in Vlissingen, plaats toen de horeca-oxxderneT mer büiten bezig was een bar af te breken. Toen verdach te over de voet van de horecabaas struikelde reageerde hij met een vuistslag. Volgens officier van justitie R. Rammeloo was negen we-! ken cel en 180 uur werkstraf passend. Fietsster gewond bij aanrijding KAPELLE - Een 6P-jarige fietsster uit Kapelle is gister-; middag rond kwart voor vier lichtgewond geraakt bij een; aanrijding op de kruising Biezelingsestraat/Stationsweg; in Kapelle. Ze kreeg daar geen voorrang van een 37-jari-! ge automobilist uit de gemeente Kapelle. Geen museum in monument Axel AXEL - Het monumentale pand aan de Markt 2 in Axel. krijgt geen bestemming als museum. B en W van Texneu-; zen zijn niet van plan de vex-koopactiviteiten stop te zet-' ten, antwoorden ze op vragen van onafhankelijk raadslid; P. Broekhuysen. Het raadslid wees er op dat het streekmuseum het Land. van Axel belangstelling heeft voor het pand Antheunis,! zoals het in de volksmond heet. Ook ixi de cultuurnota! wordt verwezen naar het gebouw als mogelijke locatie; voor het museum. Het college wil de voorgenomen ver-; koop van het pand niet afblazen. „Momenteel is de plan-' ontwikkeling in een vergevorderd stadium en is een wils-! overeenkomst afgesloten met de projectontwikkelaar; waaxin medewerking wox-dt vexieend om de plannen te; realiseren", schxijven B en W. „Momenteel vinden ge-I sprekken plaats om te komen tot een zo breed mogelijk ge-! dragen exploitatie." Plet plan is om in het pand een hotel annex brasserie te vestigen die geruxid wordt door mensen met een verstan-' delijke of lichamelijke beperking. Stichting Tragel, socia-! Ie werkvoorziening Dethon, stichting 't Gors en Woon-; goed Zeeuws-Vlaanderen hebben voor dit project de han-; den ineen geslagen. i Vlissinger valt mensen lastig VLISSINGEN - In de Walstraat in Vlissingen is gistermid dag' om vijf uur een 45-jarige man uit die plaats bekeux-d! voor openbare drorxkenschap en het verstoren van de' openbare orde. De man was onder invloed van alcohol en; viel het winkelend publiek lastig. is erop gepromoveerd, waarna de eerste systemen in Duitsland zijn geïnstalleerd. Zeeuwse Ei landen heeft het apparaat uit Duitsland gehaald. Geluidsgolven Een deel van het zuiveringsslib wordt door de slibdesintegrator gejaagd. Niet meer dan dertig procent, anders is het energie verbruik hoger dan de op brengst. De slibdesintegrator be werkt de slibdeeltjes met hoogf requente geluidsgolven, waar door ze verder uit elkaar vallen én - daar draait alles om - de bacteriën in het slib kunnen la tex- in de gistingstank sneller bio gas aanmaken. Gerekend wordt op een extra biogasproductie van 25 tot 35 procent. De zuive ring bij 's-Gravenpolder ver- bruikt dagelijks even veel stroom als een groot gezin in een jaar, vijfduizend kilowatt uur. Werkt de slibdesintegrator goed, dan is de investering van 200.000 euro in vier jaar terug verdiend. Voorlopig gaat het om een proef,. Als de proef die tot me dio 2007 duurt, niet slaagt, neemt de leverancier het appa raat terug. Poulus, voorzichtig: „Ik verwacht dat dat niet nodig door Piet Kleemans OUWERKERK - Stichting Na tionaal Monument Watersnood 1953 richt de schijnwerpers op de littekens in het Schouwse landschap en die van New Or leans. Er zijn daartoe wandelin gen uitgezet in het door de Ramp ontstane krekengebied en in het Watersnoodmuseum wordt een expositie gewijd aan orkaan Katrina die een jaar gele den New Orleans trof. Het in een caisson gevestigde Watersnoodmuseum timmert stevig aan de weg. Een paar we ken geleden werd de 150.000e bezoeker binnengehaald. Het jaarlijks aantal bezoekers ver toont nog steeds een stijgende lijn en de museumstichting doet er ook alles aan het museum in teressant te houden. Vanaf 25 augustus, precies een jaar nadat orkaajB Katrina het Amerikaanse New Orleans over- x-ompelde, is een wisselexpositie te zien van de overstromingen als gevolg van Katrina. Interna tionale fotografen Thomas Dworzak, Stanley Greene, Ka- dir van Lohuizen en Paolo Pelle- grin bezochten het rampgebied en legden de beelden vast. Beel den die naar de stellige overtui ging van de museumstichting zeer hei-kenbaar zijn voor hen die de Ramp van 1953 hebben meegemaakt, De expositie blijft tot 6 november te zien in het Wa- (Adverlentie) Den Dekker tersnoodmuseum. Voor wie met; eigen ogen de door de Ramp van; 1953 veroorzaakte littekens in: het Schouwen-Duivelandse; landschap wil zien, is er zater-j dag 12 augustus de Krekenwan-! deltocht. De tocht werd vorig' jaar voor het eerst gehouden en' dat is goed bevallen. Uitgebreid Muziek agenda STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Camping De Duinhoeve, 15.00 - 23.00 uur: ANWB campingtour, activiteiten voor het hele gezin; Dorpshuis De Schutse, 19.15 uur: Zo- meravondbridge; DREISCHOR - Wijnhoeve de Kleine Schorre, Zuiddijk 4: Rondleiding door de wijngaard en wijnkelder. De editie 2006 is uitgebreid met; een tocht van 25 kilometer, het-; geen betekent dat deelnemers- nu kunnen kiezen uit routes van'. 6, 12, 15 en 25 kilometer. De! kortste route voert langs de Oos-; terschelde door het bos van; Staatsbosbeheer en via recrea-j tieboerderij De Stelle en Ouwer-j kerk terug naar het museum.; Het parcours van de 12-kilome-; tertocht voert onder meer langs! de voormalige landbouwhaven! Vianen, de algemene begraaf-; plaats met het rampmonument; en het Diepe Gat, een overblijf-: sel va een eerdere dijkdoor braak. De 15-kxlometerroute is; grotendeels hetzelfde, alleen; wordt ook een uitstapje naar Ca-', pelle gemaakt. Doorgewinterde' wandelaars kunnen kiezen voor, een tocht van 25 kilometer. Zij; worden langs de Oosterschelde- dijk geleid om na Vianen via pol-; dex-wegen naar Oosterland te; wandelen en vandaar door de; polder weer terug naar Ouwér- kerk. Inschrijven voor de wandeltoch ten kan zaterdag 12 augustus! vanaf 9.30 uur bij het museum.; Starten kan tot 14.00 uur. Hét: deelnemersbewijs geldt tevens; als toegangsbewijs tot het Wa-; tersnoodmuseum. Dansavond in Ouwerkerk OUWERKERK - In het dorps huis in Ouwerkerk kunnen op zaterdag 5 augustus de voetjes van de vloer. Tijdens de maandelijkse dans= avond kan er weer gedanst wor den op onder meer de cha cha cha, rumba en jive, maar ook de linedance ontbreekt niet. Zowel gevorderde dansers als beginne lingen zijn vanaf 20.30 uur wel kom in het dorpshuis aan de Ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29