Speelmansplaten stap vooruit PZC PZC Meer energie uit menselijke mest Nu ineens wél een bord bij strand M ld- W ater snoodstich ting verbindt Ramp 1953 met orkaan Katrina ,11 Provinciale Commissie Omgevingsbeleid positief over plannen voor recreatiegebied Vlissinger valt mensen lastig Nieuwe techniek op proef donderdag 3 augustus 2006 doorCornelleke Blok THOLEN - Het lijkt er eindelijk van te gaan komen, de ontwikke ling van de Speelmansplaten tot een volwaardig recreatiegebied. Een belangrijke stap is in elk ge val gezet, volgens ondernemer M. Verweij. De Provinciale Com missie Omgevingsbeleid (PCO) heeft, op enkele kleine punten na, geen bezwaren tegen zijn uit breidingsplannen. A.1 zes jaar is Verweij bezig met zijn plannen voor zijn recreatie gebied aan de Oesterdam, dat l 26 hectare land en 17 hectare water beslaat. „Ik wil er een ont wikkeld recreatiegebied van ma- i ken, met een goede horecagele genheid en douche- en kleed- I ruimtes. Ik ga me vooral richten óp bedrijfsuitjes en outdoor-ac- tiviteiten. Daarnaast komen er 75 bungalows." De plannen van Verweij, die zo'n vijftien miljoen euro kos ten, stuitten in de afgelopen ja ren op weerstand bij de Natuur- vereniging" Tholen. Die verzet zich omdat er een hoogwater vluchtplaats in de buurt van het recreatiegebied is; een gebied waar vogels bij laagwater hun éten zoeken op de platen en slik ken, hun toevlucht zoeken als (jlie onder water staan. De be zwaren richtten zich met name op het rijden van quads (vierwie lige motoren) en het varen met jetski's. Vele bezwaarprocedu res, tot aan de Raad van State toe, waren het gevolg. Ook de provincie gooide in eer ste instantie roet in het eten bij de goedkeuring van een bestem mingsplan voor de Speelmans platen, omdat de gemeente Tho len vergeten was een natuur- toets uit te voeren. De gemeente Tholen heeft daarop begin dit jaar een ontwerp bestemmings- (Advertentie) l i Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- ,i den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 m Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl plan gemaakt om de plannen van Verweij alsnog uit te kun nen voeren. De natuurtoets is in middels uitgevoerd. „Daaruit bleek dat de plannen inpasbaar zijn", meldt W. van Thoor, be leidsmedewerker ruimtelijke or dening van de gemeente Tholen. In het ontwerp bestemmings plan is zoveel mogelijk rekening gehouden met de nabijgelegen hoogwatervluchtplaats. Van Thoor: „Er komt een aarden wal die de hoogwatervluchtplaats af schermt van het recreatiege bied. Verder zijn de plannen zo opgesteld, dat nabij de vogels de rustigste activiteiten zoals zwemmen en de verblijf srecrea- tie plaatsvinden." Milieuvergunning De PCO, die Gedeputeerde Sta ten adviseert, gaf de gemeente Tholen onlangs te kennen dat ze zich in grote lijnen kan vinden in het nieuwe ontwerp bestem mingsplan. Van Thoor: „De op merkingen zijn allemaal inpas baar. We hebben in principe groen licht." Ook de milieuver gunning is helemaal rond. „Dit is een stap in de goede rich ting", zegt Verweij opgetogen. Een oppepper kon hij inmiddels wel gebruiken. „De afgelopen tijd was geen pretje. De gemeen te gedoogde de activiteiten, maar ik moest alles mondjes maat doen. Ik ben enorm veel in komsten misgelopen door al dat wachten. Bovendien kon ik niet investeren. Nu kunnen we de plannen verder in detail gaan uitwerken. Daar ben ik blij om, want dit project is een positieve ontwikkeling voor de regio. Het is een economische impuls: ik denk dat ik straks tachtig tot honderd extra mensen aan per soneel aan kan nemen. Volgend voorjaar hoop ik te kunnen be ginnen met de uitvoering van de plannen. Dat moet ook wel, want ik houd dit niet nog een zo mer vol." Voor die tijd moet de Thoolse ge meenteraad zich nog buigen over het definitieve bestem mingsplan, met bijbehorende in spraakprocedures. Verweij is op timistisch: „Ik voorzie geen pro blemen." De natuur vereniging Tholen zal in elk geval niet meer dwars lig gen. Voorzitter H. Vinkeles Mel- chers is positief over de plan nen. „Wij hebben ons in het ver leden ingezet voor een goede mix van natuur en recreatie. We hebben daarin bereikt wat we wilden bereiken. Ik denk dat de Speelmansplaten een fantas tisch mooi project kan worden voor de gemeente Tholen. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Café de Soos, 20.00-02.00 uur: Muziek op het Wilhel- rfiinaveld; COLIJNSPLAAT - Vismijn, 10.00-1.00 uur: Markt streekproducten, Huifkar tocht en dorpswandelingen, bezichti gen vismijn of de Nehalenniatempel; GOES - R.K.Maria Magdalenakerk, ^2.30-16.30 uur: Geopend voor bezichti ging, 19.30 uur: Beiaardconcert Eddy Mariën; Ambachtscentrum van de Hol- Ipndsche Hoeve, 13.00-16,30 uur: De monstratie diverse ambachten; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: S.eniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRUININGEN - t Molenhof, 10.00- 17.00 uur: Agapanthusdag; Ons Dorps huis, 13.00-17.00 uur: Biljart senioren; SINT-PHILIPSLAND 11.00-12.00 uur: Ooorkomst wielerjeugdronde De Kleine Tour Steenbergen; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13,00-17.00 uur: Biljarten; Beatrixhaven, 13.30 uur: Afvaart rondvaart. Reservering Zuiveringstechnoloog Edwin Poulus van waterschap Zeeuwse Eilanden bij de slibdesintegrator op de rioolzuivering bij 's-Gravenpolder. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Zoveel mogelijk zelf in je behoefte aan elektriciteit voor zien. Wie zou dat niet willen, zeker met de sterk gestegen energiekosten de laat ste twee jaar? Op de rioolwaterzuive ring in de Willem Annapolder bij 's-Gra venpolder slaagt waterschap Zeeuwse Eilanden er steeds beter in om aan de eigen vraag aan elektriciteit te kunnen voldoen. Het is bekend: mest is een bron van energie. Het borrelt en gist. Zo is het met dierlijke mest, maar ook met mense lijke mest. De rioolzuivering in de Wil lem Annapolder ontvangt menselijke mest uit tienduizenden toiletten uit de wijde omgeving. Van Wemeldinge tot Hansweert, van Hansweert tot Borssele, van Borssele tot het Veerse Meer en zo via Wolphaartsdijk terug naar Wemel dinge. Goes is als stad de grootste toele verancier. De aanvoer kan nogal verschillen, af hankelijk van hoeveel regen er valt. Zui veringstechnoloog Edwin Poulus van Zeeuwse Eilanden schudt de getallen zo uit zijn mouw. „Gemiddeld zitten we hier op vijftien miljoen liter per dag, maar met droog weer valt dat terug tot tien miljoen liter. Met veel regen kan het oplopen tot veertig miljoen liter." Ook 'schoon' regenwater komt namelijk nog steeds naar de rioolwaterzuivering, al wordt er hard aan gewerkt om 'schoon' regenwater en 'vuil' toiletwa ter te scheiden. Waarom zou je tenslotte iets zuiveren dat nog goed is? Bij de aan leg van nieuwe wijken worden direct verschillende rioolstelsels gemaakt voor regenwater - dat zo de sloot in kan - én voor toilet water. In oudere wijken is dat niet zo simpel geregeld. Drijfveer Het scheiden van regen- en toiletwater scheelt zuiveringskosten, en geld bespa ren is wat waterschap Zeeuwse Eilan den graag wil. Plet water zo schoon mo gelijk maken tegen de laagste kosten, is volgens Poulus de drijfveer om voortdu rend aan de zuivering in de Willem An napolder en elders te blijven sleutelen. In de gaten houden wat er zoal aan ap paratuur te koop is in de wereld van zui veringstechnieken, hoort daarbij. Wa terschapsmedewerkers hebben zo een nieuw systeem ontdekt waarmee meer elektriciteit uit zuiveringsslib te produ ceren valt. Poulus geeft een rondleiding over de zuivering. Hij laat zien welke behandelingen het rioolwater allemaal moet ondergaan om uiteindelijk gezui verd via een sloot en gemaal Maelstede in de Westerschelde te worden ge pompt. „Het is een natuurlijk biolo gisch proces waarbij bacteriën het werk voor ons doen, maar geconcentreerder en efficiënter dan in de natuur." Het is ook de natuur die ervoor zorgt dat uit het zuiveringsslib biogas kan worden gemaakt, door gisting in een speciale tank. Het biogas wordt verstookt in een gas motor waarmee een generator wordt aangedreven die stroom produceert. Zo voorziet de rioolzuivering al jaren voor veertig tot vijftig procent in de eigen stroombehoefte en dat kan meer wor den dankzij de komst van - wat heet - een zogeheten slibdesintegrator. Het apparaat is vrij klein van formaat. Poulus opent de kast waarin het staat. Wat buizen zijn te zien, voor de rest wei nig. Dit is 'm dus, de nieuwe vinding. Een Duitse wetenschapper is erop ge promoveerd, waarna de eerste systemen in Duitsland zijn geïnstalleerd. Zeeuw se Eilanden heeft het apparaat uit Duitsland gehaald. „Meer mensen zijn op dit idee gekomen", weet Poulus, „maar het Duitse systeem lijkt het beste en is relatief goedkoop." Geluidsgolven Een deel van het zuiveringsslib wordt door de slibdesintegrator gejaagd. Niet meer dan dertig procent, anders is het energieverbruik hoger dan de op brengst. De slibdesintegrator bewerkt de slibdeeltjes met hoogfrequente ge luidsgolven, waardoor ze verder uit el kaar vallen én - daar draait alles om - de bacteriën in het slib kunnen later in de gistingstank sneller biogas aanma ken. Gerekend wordt op een extra bio gasproductie van 25 tot 35 procent. De zuivering bij 's-Gravenpolder verbruikt dagelijks even veel stroom als een groot gezin in een jaar, vijfduizend kilowatt uur. Werkt de slibdesintegrator goed, dan is de investering van 200.000 euro in vier jaar terugverdiend. Voorlopig gaat het om een proef, onder steund door landelijk agentschap voor duurzame energie SenterNovem. Als de proef die tot medio 2007 duurt, niet slaagt, neemt de leverancier het appa raat terug. Poulus, voorzichtig'. „Ik ver wacht dat dat niet nodig is." door Cornelleke Blok SINT-ANNALAND - Een be zoekje van de wethouder, bloe men voor René Stockx, eigenaar van restaurant de Lagune, en uitnodigingen aan de pers om hét moment vast te leggen. De gemeente Tholen haalde giste ren alles uit de kast bij de plaat sing van een waarschuwings bord voor scherpe oesters bij het strandje in Sint-Annaland. Behalve een bos bloemen kreeg Stockx ook een nieuwe verband doos aangeboden. „Voor alle goede zorgen", bedankte wet houder F. Goossen hem. Geen overbodige luxe, want Stockx moest in de afgelopen weken dagelijks meerdere men sen, met name toeristen, verzor gen vanwege snijwonden in de voeten. De boosdoeners zijn de scherpe Japanse oesters, die vlak onder het zand op het strand liggen. Stockx belde meerdere malen naar de gemeente, om het pro bleem aan te kaarten. „Daar De gemeente Tholen plaatste gisteren een waarschuwingsbord voor scherpe oesters bij het strandje in Sint-Annaland. foto Willem Mieras VLISSINGEN - In de Walstraat in Vlissingen is gisteren om 17.00 uur een 45-jarige man uit die plaats bekeurd voor openbare dronkenschap en het verstoren van de openbare orde. De man was onder invloed van alcohol en viel het winkelend publiek lastig. Inbraak in horecapand MIDDELBURG - In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in een horecapand in Middelburg. Onbekenden hebben een kassa opengebroken en een onbe kend geldbedrag ontvreemd. Fietsster gewond bij aanrijding KAPELLE - Een 61-jarige fietsster uit Kapelle is gister^ middag rond kwart voor vier lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Biezelingsestraat/Stationsweg. in Kapelle. Ze kreeg geen voorrang van een 37-jarige auto mobilist uit de gemeente Kapelle. Geen museum in monument Axel AXEL - Het monumentale pand aan de Markt 2 in Axel- krijgt geen bestemming als museum. B en W van Terneu-- zen zijn niet van plan de verkoopactiviteiten stop te zet ten, anwoorden ze op vragen van onafhankelijk raadslid' P. Broekhuysen. Het raadslid wees er op dat het streekmuseum het Land' van Axel belangstelling heeft voor het pand Antheunis,_ zoals het in de volksmond heet. Ook in de cultuurnota; wordt verwezen naar het gebouw als mogelijke locatie voor het museum. Het college wil de voorgenomen ver koop van het pand niet afblazen. „Momenteel is de plan-! ontwikkeling in een vergevordex'd stadium en is een wils-' overeenkomst. afgesloten met de projectontwikkelaar, waarin medewerking wordt verleend om de plannen te; realiseren", schrijven B en W. „Momenteel vinden ge sprekken plaats om te komen tot een zo breed mogelijk ge dragen exploitatie." Plet plan is om in het pand een hotel annex brasserie te vestigen die gerund wordt door men sen met een verstandelijke of lichamelijke beperking'! Stichting Tragel, sociale werkvoorziening Dethon, stich ting 't Gors en Woongoed Zeeuws-Vlaanderen hebben voor dit project de handen ineengeslagen. Gemeente Veere krijgt een zeven DOMBURG - De gemeente Veere heeft het rapportcijfer 7 gekregen voor de organisatie en dienstverlening. Dat is precies het gemiddelde van de zestien gemeenten met min-; der dan 25.000 inwoners die meegedaan hebben aan het onderzoeksproject de Staat van de Gemeente van het PON, een instituut voor advies, onderzoek en ontwikke ling. Door dit onderzoek verwachten de deelnemers een beeld te krijgen van hun organisatie en van de tekortko mingen in de dienstverlening of burgerparticipatie. Het college van Veere zegt dat de 'score geen reden is om achterover te leunen'. Plet wil zich blijven inzetten voor de verbetering van de organisatie. Voor het onderzoek zijn circa 1200 burgers steekproefsgewijs aangeschreven. De respons in Veere was veertig procent. Het onderzoek ging in op de burger als kiezer, als klant, onderdaan, part ner, wijkbewoner en belastingbetaler. heb ik nooit wat op gehoord. Uit eindelijk kwam er wel een amb tenaar kijken, maar die vond het allemaal onzin. Mijn insteek was om als gebaar van klant vriendelijkheid een bord te plaatsen. Toen er niks gebeurde, besloot ik cle publiciteit te zoe ken." Dat hielp, want nog geen week later staat het witte bord te prijken bij de fietsenstalling voor het strandje. 'Draag (bad) schoenen, voorkom letsel' staat er in grote zwarte letters. Goos sen kwam het bord gisteren per soonlijk de grond in slaan. Last Goossen: „Mensen hebben na tuurlijk een eigen verantwoorde lijkheid. Dat is nog steeds zo, maar er zijn klachten.. Met die warmte hebben zó veel mensen last van die oesters. We dach ten: nu gaat het echt verkeerd, we moeten er iets aan doen." Blij is Stockx daar zeker mee, maar hij vindt het wel opmerke lijk dat het bord ineens wel snel geplaatst kon worden na enkele krantenartikelen over het pro bleem. „De gemeente belde me dezelfde dag nog om excuses aan te bieden en om te zeggen dat er alsnog een bord geplaatst werd. De volgende ochtend stond Goossen op de stoep met zijn wouw. Hij gaf me toen met een helemaal gelijk. Echt, ik ben heel blij met het bord, maar ik vind het jammer dat het naar aanleiding van een krantenarti kel moest." door Piet Kleemans OUWERKERK - Stichting Na tionaal Monument Watersnood 1953 richt de schijnwerpers op de littekens in het Schouwse landschap en die van New Or leans. Er zijn daartoe wandelin gen uitgezet in het door de Ramp ontstane krekengebied en in het Watersnoodmuseum wordt een expositie gewijd aan orkaan Katrina die een jaar gele den New Orleans trof. Het in een caisson gevestigde Watersnoodmuseum timmert stevig aan de weg. Een paar we ken geleden werd de 150.000e bezoeker binnengehaald. Het jaarlijks aantal bezoekers ver toont nog steeds een stijgende lijn en de museumstichting doet er ook alles aan het museum in teressant te houden. Vanaf 25 augustus, precies een jaar nadat orkaan Katrina het Amerikaanse New Orleans over rompelde, is een wisselexpositie te zien van de overstromingen als gevolg van Katrina. Interna tionale fotografen Thomas Dworzak, Stanley Greene, Ka- dir van Lohuizen en Paolo Pelle- grin bezochten het rampgebied en legden de beelden vast. Beel den die naar de stellige overtui ging van de museumstichting zeer herkenbaar zijn voor hen die de Ramp van 1953 hebben meegemaakt. De expositie blijft tot 6 november te zien in het Wa tersnoodmuseum. Voor wie met eigen ogen. de door de Ramp van 1953 veroorzaakte littekens in het Schouwen-Dui- velandse landschap wil zien, is er zaterdag 12 augustus de Kre kenwandeltocht. De tocht werd vorig jaar voor het eerst gehou den en dat is goed bevallen. Uitgebreid De editie 2006 is uitgebreid met een tocht van 25 kilometer, het geen betekent dat deelnemers nu kunnen kiezen uit routes van 6, 12, 15 en 25 kilometer. De kortste route voert langs de Oos- terschelde door het bos van Staatsbosbeheer en via recrea tieboerderij De Stelle en Ouwer- kerk terug naar het museum. Het parcours van de 12-kilome- tertocht voert onder meer langs de voormalige landbouwhaven Vianen, de algemene begraaf plaats met het rampmonumenl» en het Diepe Gat, een overblijf-: sel va een eerdere dijkdoor-; braak. De 15-kilometerroute is groten deels hétzelfde, alleen wordt ook een uitstapje naar Capelle gemaakt. Doorgewinterde wan delaars kunnen kiezen voor een tocht van 25 kilometer. Zij wor-, den langs de Oosterscheldedijk geleid om na Vianen via polder-! wegen naar Oosterland te wan delen en vandaar door de polder weer terug naar Ouwerkerk. Inschrijven voor de wandeltoch ten kan zaterdag 12 augustus; vanaf 9.30 uur bij het museum. Starten kan tot 14.00 uur. Het deelnemersbewijs geldt tevens als' toegangsbewijs tot het Wa tersnoodmuseum. Internationaal volksdansfeest in Heinkenszand HEINKENSZAND - Volksdan sers en muzikanten uit Bulga rije, Albanië en Canada bezoe ken volgende week de gemeente Borsele voor het zeventiende in ternationale volksdansfestival. De artiesten komen aanstaande maandag aan in Heinkenszand. Een delegatie van het college van burgemeester en wethou ders verwelkomt de gasten in De Stenge in Heinkenszand. De hele week zijn er diverse op tredens. Zo bezoeken de.dansers en muzikanten op dinsdag enke le verzoi'ging'shuizen in de ge meente. Öp woensdag zijn ze te gast in de Efteling en dondex"- dag staat een optreden gepland op de zomermarkt in Oostkapel - le. Vxijdagavond geeft de groep een voorstelling op camping dé Wijde Bliek in Renesse. Het volksdansfestival wordt op zaterdagavond 13 augustus afge sloten met een gala-avond in de Stenge in Heinkenszand. Daai'J aan werkt ook volksdansvereni ging de 'Babbelaars' mee. Aan vang is om 20.00 uur. Kaarten kunnen gex'eserveerd worden bij Wim Hoogerdijk, telefoonnum mer 0113-562763 of via e-mail- adres wimjean@zeelandnet.nl. Meer informatie over het festi val via www.ivfb.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25