PZC Werk in Zeeuwse supers is oké Biomobiel aan huis Dopingcontrole bij sollicitatie? Inspectieteam CNV Jongeren praat met vakantiehulpen Cabinepersoneel stapt uit vakbond na crisis Getronics schrapt wereldwijd meer dan duizend banen Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 3 augustus 2006 Sponsors liggen niet wakker van doping Verkoop chipdivisie Philips rond EINDHOVEN - De verkoop van Philips chipdivisie Semi conductors is beklonken. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal die zich beroept op bronnen dichtbij de partijen. De kopers zouden de Amerikaanse beleggingsmaatschap pijen Kohlberg Kravis Roberts en Silver Laker Partners zijn. In een zich geheel achter de schermen afspelende ronde van biedingen zou deze groep het aantrekkelijkste bod op de chipdivisie van Philips hebben gedaan. Voor het onderdeel zou 8 miljard euro worden betaald, GPD SHV stapt uit recycling UTRECHT - SHV Holdings, het bedrijf van de familie Fentener van Vlissingen, verkoopt het bedrijfsonderdeel TSR Recycling aan een consortium van ondernemingen. TSR Recycling is actief in Nederland, Duitsland en Tsje chië. Het bedrijf telt ongeveer 1500 medewerkers die sa men een omzet boeken van 1,7 miljard euro. De kopers zijn het Duitse Remondis, dat 60 procent van de aandelen koopt, Cronimet met 20 procent en Alfa Ac- ciai eveneens met 20 procent. ANP Eurotunnel pakt schulden aan PARIJS - Een rechtbank in Parijs heeft gisteren Eurotun nel bescherming tegen zijn schuldeisers verleend. Het be drijf kan zich nu ongestoord richten op een herstructure ring om de schuldenberg van ongeveer 9 miljard euro te rug te dringen. De tunnelexploitant bereikte in mei overeenkomst over een halvering van de schuld met de grootste eisers Gold man Sachs, Barclays en Macquarie Bank. De kleinere schuldeisers verwierpen dit plan. Drie weken geleden vroeg Eurotunnel bescherming aan tegen de crediteuren omdat het vreesde voor een faillisse ment. ANP/AFP/RTR Werken zonder salaris RODEN - Werknemers van sanitairfabrikant Villeroy Boch in Roden gaan onbetaald twee uur in de week extra werken in ruil voor de belofte dat de komende vijf jaar niet meer productie naar het buitenland verdwijnt. Nog dit jaar wordt een deel van de productie naar Tsje chië overgeplaatst. Dit gaat ten koste van vijftig van de 250 ai'beidsplaatsen. Vakbond CNV Bedrijvenbond is vooral tevreden over de lange duur van de baangarantie. Het personeel gaat 38 uur per week werken terwijl ze voor 36 uur krijgen uitbe taald. Als de werkgever zich niet aan de afspraken houdt, krijgen de medewerkers de extra uren alsnog als over uren vergoed. ANP door Jeffrey Kutterink WESTKAPELLE - De vakantiewer kers bij de supermarkten Minderhoud in Westkapelle en Agrimarkt in Goes hebben het goed. Ze krijgen keurig hun salaris en vakantiegeld, hebben de pau zes die ze verdienen en doen geen onvei lige klussen. Het inspectieteam van CNV Jongeren, dat gisterenmiddag bij beide winkels binnenviel, is dan ook te vreden. Of ze een contract heeft getekend, her innert Anniek Faasse (19) uit Westka pelle zich niet meer. Ze weet wel dat ze maandelijks keurig een salarisstrook krijgt, dat haar baas het vakantiegeld zoals het hoort twee keer per jaar op haar rekening stort en dat de pauzes lang genoeg zijn. Ze werkt in de slage rij wel met messen en snijmachines. „Maar dat mag ook als je 19 bent", zegt ze trots. Angela en Miranda van het CNV-in- spectieteam knikken bevestigend. Vei ligheid is wel een van de belangrijke punten waar ze op letten. „Sommige werkgevers nemen het daar niet zo nauw mee", weten ze uit ervaring. Anniek werkt sinds 2000 in de super markt van Jaap Minderhoud in Westka pelle en is ronduit tevreden. Dat komt aan bij het inspectieteam van CNV-jon- geren. Het stelt een aantal vakantie krachten vijftien vragen om een beeld te krijgen hoe het is om in de vakantie bij de supermarkt aan de Koestraat te werken. Ook baas Jaap Minderhoud ontkomt niet aan het onderzoek. Zenuwachtig wordt hij er bepaald niet van. „De Ar beidsinspectie is vorige week langs ge weest en heeft alles goed bevonden", vertelt hij zelfverzekerd. Hij heeft ne gen vaste medewerkers in dienst en 35 vakantiekrachten. „Met zo'n grote groep ga ik niet sjoemelen", antwoordt hij het inspectieteam. Dat vraagt naar hoe hij met zijn vakan Het inspectieteam van CNV Jongeren praat met vakantiewerkster Anniek Faasse bij supermarkt Minderhoud. foto Lex de Meester tiekrachten omgaat, wat de werktijden zijn en of hij volgens de CAO betaalt. Hij legt uit dat 13- en 14-jarigen niet mogen lossen en dat alleen jongeren van 18 jaar en ouder met. hun handen aan de snijmachine mogen zitten. Nauwkeurig noteren Angela en Miran da alle antwoorden. Oordelen komt later, vertelt voorzitter Klaas Pieter Derks van CNV Jongeren. Het inspectieteam bezoekt de komende week vijftien bedrijven in het hele land, waaronder deze twee in Zeeland. CNV Jongeren kwam onlangs met een trieste boodschap: jongeren met een va kantiebaantje werken te hard en ken nen hun-rechten niet. Dé conclusie trok de jongerenafdeling van de CNV op basis van een enquête op internet onder bijna drieduizend va kantiewerkers. Jongeren konden door het invullen van een vragenlijst hun werkgever nomineren voor 'beste va kantiewerkgever van het jaar'. Vijftien bedrijven zijn uiteindelijk genomi neerd en het inspectieteam doktert nu uit wie de winnaar is. Derks: „De arbeidsinspectie zoekt on aangekondigd naar misstanden. Wij draaien het om. 'Goed voorbeeld doet goed volgen' is onze gedachte. Bedrij ven, zo leert de praktijk in de vijf jaar dat we deze wedstrijd houden, leren daardoor van elkaar." Net als in Westkapelle, kijken de klan ten van de Agrimarkt in Goes nieuws gierig op als het inspectieteam gehuld in CNV-shirts en met de pers in zijn kielzog binnenstapt. Bij deze winkel staan 145 mensen op de loonlijst en werken 11 vakantiekrachten. Bedrijfsleider Jaap Baaijens en Mare de Ridder nodigt het gezelschap uit op kantoor om uitgebreid de vragen te be antwoorden. Ook hier krijgen vakantie werkers keurig loonstrookjes en vakan tiegeld en werken ze per dag niet lan ger dan acht uur. Waarschuwing De CNV-jongeren raken vooral onder de indruk van de regels die gelden voor de veiligheid. Wie het in zijn hoofd haalt niet de speciale opstapjes, maar kratten te gebruiken, krijgt een offi ciële waarschuwing. Op het in de kar toncontainer stappen om aan te stam pen, staat ook een vermanende toe spraak. En wie niet horen wil, moet voe len: die weet waar het gat van de deur is. Iedereen jonger dan 18 mag niet met machines werken. Dat krijgen de vier uitzendbureaus waarmee Agrimarkt werkt ook te horen als ze mensen moe ten zoeken. Ook hier stapt het inspectie team de zaak in. Caissières Annique en Jolanda (beide 18) weten doorgaans wel antwoord te geven. Ook hier lijkt alles in orde. „De CAO? Dat zijn toch arbeidsvoorwaarden? Ja, daar zijn we goed over geïnformeerd", antwoordt Jo landa. „Toen ik hier begon is mij uitge legd hoe ik de stoel moet verzetten, hoe ik moet zitten en tillen. Beide krijgen keurig op tijd salaris, werken volgens de uren en doen geen gevaarlijke werkjes. „Wij doen de kas sa en komen dus niet op de slagerij-af deling." Het is geen afgesproken werk, maar de antwoorden bevestigen het ver haal van bedrijfsleider Baaijens. Het in spectieteam heeft nauwgezet alles opge schreven. Voordat ze morgen een dro gisterij en een fietsverhuurder in Am sterdam aandoen, werken ze eerst het verslag uit van Mindei'houd en Agri markt. Of een van de twee winkels de prijs 'Beste vakantiewerkgever van het jaar' ook daadwerkelijk binnensleept is af wachten. CNV Jongeren maakt op 15 augustus de uitslag bekend. door Richard Mooyman HOOFDDORP - De Vakbond van Nederlands Cabineperso neel (VNC) kampt met ledenver lies als gevolg van een interne crisis. Concurrerende bonden melden dat de laatste dagen ve le tientallen stewards en stewar dessen uit onvrede zijn opge stapt. Volgens het VNC-bestuur zijn 'er kapers op de kust die als gie ren boven een nog springle vende VNC rondcirkelen'. De FNV wordt ervan beschuldigd 'door middel van laster en on waarheden' VNC-leden te bewe gen hun lidmaatschap op te zeg gen. Vakbond De Unie heeft BASF overtreft verwachtingen FRANKFURT - Het Duitse che mieconcern BASF heeft beter dan verwachte resultaten ge boekt in het tweede kwartaal van dit jaar. Het bedrijfsresultaat kwam uit op 1,91 miljard euro, 15,3 pro cent meer dan dezelfde periode vorig jaar. Het concern kon pro fiteren van. winsten bij bedrij ven die BASF overnam. Daar naast was sprake van goede prestaties van de olie- en gasdi- visie van het bedrijf. ANP dinsdag een aparte sectie voor cabinepersoneel opgericht die is bedoeld voor werknemers van Transavia, Martinair en KLM Cityhopper. Maar ook cabine personeel van KLM is welkom, aldus bestuurder S. Laarveld. De Unie zegt dagelijks tiental len aanmeldingen te krijgen. Hoge werkdruk Ook bestuurder J. van den Brink van FNV Bondgenoten meldt ledenaanwas. Bij KLM-le- den bestaat volgens hem onder meer grote onvrede over de hoge werkdruk. „De VNC heeft nage laten dit op te pakken. Deze bond is de afgelopen driekwart jaar alleen maar bezig geweest met interne ruzies." FNV Bond genoten heeft bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat in middels een schriftelijke klacht ingediend over de hoge werkbe lasting bij KLM, aldus Van den Brink. Met ruim 8000 leden voert de Vakbond van Neder lands Cabinepersoneel al jaren CAO-onderhandelingen met luchtvaartmaatschappijen. Maar de bijna zestig jaar oude bond verkeert in een crisis sinds de KLM-ledenraad een motie van wantrouwen indiende tegen voorzitter en beroepsonderhan delaar H. Popelier, die de belan gen van de leden onvoldoende zou behartigen. Popelier legde onlangs zijn functie neer en meldde in gesprek te zijn over een afvloeiingsregeling. GPD - op eigen benen - door Inge Heuff ZIERIKZEE - Er waren zo weinig investeringen ge moeid met haar eigen bedrijf dat zelfs de Kamer van Koop handel begreep dat ze niet met een ondernemingsplan kwam. Met een basaal aanvangskapi- taal is Yvonne van der Bijl uit Burgh sinds 1 januari eige naresse van Biomobiel, de na- tuurwinkel aan huis. Hier voor waren de website www.biomobiel.com, enkele voorraden en haar eigen auto nodig. „Via de website kunnen de inwoners van Schouwen-Dui- veland natuurproducten be stellen die ik dan bezorg", vertelt Van der Bijl. „Dat zijn allemaal houdbare pro ducten. Daarmee voorkom ik de strenge regelgeving die bij verse producten zoals melk, kaas en eieren hoort." Om de producten aan huis be zorgd te krijgen, is een mini male besteding van vijftien euro nodig. Of de mensen kunnen de bestelling zelf op zaterdag op de markt van Ecoscope afhalen. Van der Yvonne brengt de bestelde natuurvoedingsproducten naar de klant. foto Mechteld Jansen Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven ivater te komen. In 'Op eigen benen' vertellen onderne mers hoe ze dat doen. VandaagBiomobiel uit Zierikzee. Bijl kan ook dieetproducten zoals suikervrij, zoutarm of zuivelvrij leveren. Ze komt uit de randstad waar natuur voedingswinkels in de meeste wijken net zo gewoon zijn als reguliere supermarkten. Als vegetariër gaat zij bewust met voeding om en deed zij haar inkopen altijd bij de na tuurvoedingswinkels. Dus toen zij een jaar geleden naar Burgh verhuisde, was dat even slikken. „De dichtstbij zijnde natuurwinkel is in Zie rikzee. Ook Goes en Middel burg hebben er een. Een vriendin van mij was met een natuurwinkel via internet be gonnen. Het trekt mij om zelf iets op te zetten en er dan iets moois van te maken." Een diepgaand marktonder zoek heeft Van der Bijl niet verricht. „Het aantal bestel lingen groeit gestaag. Ik werk nu nog parttime bij een bakker; van Biomobiel kan ik nog niet leven. Behalve het assortiment van haar winkel staan ook massa gemogelijkheden op de site voor zowel particulieren als bedrijven (massage in de kan toorstoel). Aan personeel wil Van der Bijl nog niet denken maar over een aantal jaren hoopt zij wel een eigen win kelruimte te hebben. ,,Als ik mijn opleiding voor Shiatsu - drukpuntmassage - heb afge rond, wil ik de opleiding na- tuurvoedingsconsulente vol gen. Dan kan ik bij de winkel een adviescentrum over na- tuurvoeding beginnen." Gebruikt u doping om uw carrière te bevorderen? Of beperkt u zich tot koffie en betablokkers? Eigenlijk is dat merkwaardig. De argumenten voor wielrenners om doping te nemen gel den namelijk net zo goed voor de con currentie op de gewone arbeidsmarkt. De wielrenner en de hardloper gebrui ken stimulerende middelen voor een piekmoment. Op 21 december als snel ste de Mont Ventoux op fietsen levert geen eeuwige roem op, doping kan dan achterwege blijven. Maar piekmomen ten zijn voor gewone carrières net zo belangrijk als voor hardlopers. Het be gint al met het verwerven van diplo ma's. Precies op de dag van het examen moet je je kunsten vertonen. En veel van die kunstjes heb je later nooit meer nodig. Wie arts wil worden moet zijn vwo halen en zijn algebra beheersen. Als gynaecoloog zal hij nooit meer alge bra gebruiken. Alle reden dus om even kunstmatig de algebraprestatie op te krikken. In de meeste banen bestaan ook genoeg cruciale piekmomenten. Het sollicitatiegesprek, de presentatie van de nieuwe strategie, van het marke tingplan, voorbeelden te over. Ook dan gaat het om het beslissende extraatje. Je maakt geen carrière met de briljante presentatie van een hopeloos plan. Maar dat is precies zo bij de wielrenner en de hardloper. Je wint niet op dope alleen, je moet wel degelijk wat in je mars hebben en keihard trainen. Dope is een duwtje extra, geen substituut. Dope in de sport wordt gebruikt bij fy sieke prestaties. Je zou doping dus kun nen verwachten in banen waar fysieke prestaties tellen. Maar die zijn er niet veel meer. Gebruikten de sjouwers in de haven vroeger geen spierversterken- de middelen? Of waren die te duur in vergelijking tot hun armoedige loon? Ik heb in China bejaarden haast zien be zwijken onder de last die ze een berg opsjouwden. Die hadden best baat ge had bij wat anabole steroiden. Maar via het internet kost zo'n kuur toch nog 1 euro per dag. Daar kan die arme Chinees niet tegenop sjouwen, en de havenwerker van vroeger ook niet, schat ik. Bovendien zijn de anabolen en hun werking pas in 1935 ontdekt. In middels is de prijs voor 40.000 Neder landse sporters geen bezwaar meer. Werk in Nederland waarbij carrière en competitie tellen is mentaal, analytisch en creatief. Bij creatief werk liggen de voorbeelden van doping voor het opve gen. Dichters, schilders, popmusici: ie dereen kent de voorbeelden, van Brood tot Strawberry fields forever. In creatie ve vakken zou je dus een ruim gebruik kunnen verwachten. Waarom zou je het briljante idee voor een marketing campagne of voor een concertzaal niet psychedelisch kunnen laten opbloeien? Of een wetenschappelijke doorbraak afsmeken in een staat van fluidum? In een brainstorm wordt gemikt op totaal onverwachte en onvoorziene invallen' waarom zou je die niet opwekken met roesmiddelen? Ik geloof niet dat men er voor terugschrikt omdat het de gezond heid zou aantasten. Mensen werken zich voor hun carrière een hartinfarct en offeren er hun gezinsleven en hele sociale structuren aan op. Normen en waarden zullen ons ook niet redden: er bestaan tegenwoordig al bureaus die cv's van sollicitanten op hun juistheid controleren. Ik denk dat het gewoon een kwestie van beschikbaarheid is: echt effectieve middelen voor mentaal en analytisch presteren bestaan dom weg (nog) niet. De paar advertenties waar ik op stuitte zullen geen aanlei ding zijn tot dopingcontrole: een zuur stofrijk watertje dat concentratie en denkprocessen zou verbeteren of soja- producten als geheugensteuntje tijdens de examenperiode. Maar wat niet is kan zeker komen. In de biofysica wordt het functioneren van de hersenen bestu deerd en wordt gezocht naar middelen en methoden om stoornissen te verhel pen. Zulke middelen kun je vast niet al leen gebruiken om tekortkomingen te bestrijden, maar ook om mentale top prestaties uit te lokken. Als je met een preparaat je spieren kunt versterken zul je toch ook ooit de verbindingen in de neurale netwerken in je hersens kunstmatig kunnen versterken? En als het eenmaal zover is zijn we misschien ook wel toe aan dopingcontrole bij het sollicitatiegesprek. Joop Hartog door Fons Seqenhout AMSTERDAM - Automatiseer der Getronics gaat wereldwijd meer dan duizend voltijdsbanen schrappen. Dit heeft het con cern uit Amsterdam gisteren aangekondigd bij de presentatie van zijn halfjaarcijfers, die zwaar tegenvielen. Getronics hoopt dat de reorgani satie de kosten met minstens 30 miljoen euro per jaar verlaagt. De banen verdwijnen bij het on derdeel managed services, waar bij Getronics het werkplekbe- heer, netwerkbeveiliging en soft wareontwikkeling overneemt van bedrijven. Ondernemingen besteden dit uit kostenoverwe gingen vaak uit. De winstmar ges zijn hier relatief laag. Getro nics wil juist meer waarde toe voegen aan zijn dienstverlening. In Nederland, waar Getronics ruim 10.000 werknemers heeft, verdwijnen volgens bestuurs voorzitter Wagenaar nauwelijks banen. Hier zijn al arbeidsplaat sen geschrapt door de integratie met branchegenoot PinkRocca- de, die vorig jaar is overgeno men. Getronics zal in totaal vierhon derd voltijdsbanen schrappen in Noord-Amerika, waar de auto matiseerder twee belangrijke contracten verloor. De overige banen komen de komende zes tot twaalf maanden in Europa en de rest van de wereld te ver vallen. Bij Getronics werken on geveer 25.000 mensen. India Topman Wagenaar wilde zich niet vastleggen op de totale om vang van het aantal te schrap pen banen. „Dat hangt ook af van wat klanten accepteren." Een deel van het werk ver dwijnt naar India. Getronics leed in de eerste helft van dit jaar een nettoverlies van 41 miljoen euro. Dit is te wijten aan een boekverlies van 57 mil joen euro op de verkoop van de Italiaanse activiteiten, die eer der dit jaar is aangekondigd. Bij de Italiaanse dochter kwamen onverwacht verliezen naar bo ven, die door het plaatselijke management waren verhuld. Het bedrijfsresultaat kelderde van 45 miljoen in het eerste half jaar van 2005 naar 15 miljoen euro. Getronics kampt met druk op de winstmarges, mede door dat grote contracten zijn binnen gesleept die nu nog vooral tot ho gere kosten leiden. Daarnaast heeft het bedrijf voor ict-projec- ten voor bedrijven tijdelijk per soneel en onderaannemers moe ten inhuren. De omzet steeg wel, met 11 pro cent tot 1,34 miljard euro. Deze toename is echter voor een be langrijk deel toe te schrijven aan de overname van PinkRocca- de. In Nederland, de belangrijk ste markt van Getronics, kon de omzet daardoor een sprong van 23 procent maken naar 581 mil joen euro. ANP Alcan profiteert flink van hoge aluminiumprijs MONTREAL - Het Canadese Al can, de op één na grootste alumi- niumproducent ter wereld, heeft in het tweede kwartaal fors kunnen profiteren van de hoge aluminiumprijzen. De nettowinst steeg van 191 mil joen dollar een jaar eerder tot 455 miljoen dollar. Dat maakte het concern - moe derbedrijf van aluminiumsmel ter Pechiney in Vlissingen - gis teren bekend. De omzet steeg met 17 procent tot 6,1 miljard dollar. Volgens Alcan neemt de wereldwijde vraag naar aluminium dit jaar naar schatting met 6,8 procent toe terwijl de productie met 5,7 procent stijgt. Daardoor ont staat een tekort op de markt van ongeveer 300.000 ton, aldus Al can. De aluminiumprijzen zijn de laatste jaren sterk gestegen door een grote vraag vanuit onder meer de bouw- en vliegtuigin dustrie en snelgroeiende econo mieën als China en India. Alcan kondigde aan zijn winstuitkering voor het afgelo pen kwartaal te verhogen. Plet Canadese concern keert een dividend van twintig dollarcent per aandeel uit tegen vijftien cent per aandeel een jaar eer der. Dat is een stijging van 33 procent. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19