Camping Kreekrug krijgt gelijk PZC PZC Achthonderd verhalen over Middelburg Gemeente Veere scoort ruime voldoende Zeven keer klinkt de scheepshoorn Waterschap haalt meer energie uit menselijke mest -11 Gerechtshof ziet geen onrechtmatigheid bij Poppe-Dekker in Grijpskerke agenda donderdag 3 augustus 2006 door Edith Ramakers DOMBURG - De gemeente Veere heeft het rapportcijfer 7 gekregen voor de organisatie en dienstverlening. Dat is precies het gemiddelde van de zestien gemeenten met minder dan 25.000 inwoners die meegedaan hebben aan het onderzoekspro ject de Staat van de Gemeente van het PON, een instituut voor advies, onderzoek en ontwikke ling. Door dit onderzoek verwachten de deelnemers een beeld te krij gen van hun organisatie en van de tekortkomingen in de dienst verlening of burgerparticipatie. Het college van Veere zegt dat de 'score geen reden is om ach terover te leunen'. Het wil zich blijven inzetten voor de verbete ring van de organisatie. Voor het onderzoek zijn circa 1200 burgers steekproefsgewijs aangeschreven. De respons in Veere was veertig procent. Ter vergelijking: In Noordwijker- hout was de respons 37,9 pro cent. Het onderzoek ging in op de bur ger als kiezer, als klant, onder daan, partner, wijkbewoner en belastingbetaler. Bij de burgers als kiezer werd beoordeeld of de gemeente goed luistert naar haar inwoners en of ze doet wat zij zegt, Veere komt tot een 5,9. Het gemiddelde cijfer is 5,5. Noordwij kerhout bijvoorbeeld tot 5,2 en Nederweert tot 5,5. Ook is onderzocht of de ope ningstijden en de verzorging van het gemeentehuis naar wens zijn. Veere zit met een 7,0 precies op het gemiddelde. Burgers voelen zich in het algemeen veilig in de gemeente en ze oordelen mild over het functioneren van de po litie. Veere komt tot 6,2, de ge middelde score is 6,1. In de burger als partner wordt gekeken of de gemeente even wichtige keuzes maakt voor de ruimtelijke indeling van het grondgebied. Veere haalt met een 7,6 een hoog cijfer. Het ge middelde is 6,9. Noordwijker- hout reikt tot 7,4. De burgers vinden dat er vol doende voorzieningen en open baar groen zijn in hun directe omgeving. Met een 6,6 zit Veere 0,2 procent boven het gemiddel de. Volgens de respondenten in Veere staan de woonlasten in de gemeente in verhouding met de kwaliteit van het wonen. Ze ko men tot 6,8, gemiddeld is dat 6,6. Het onderzoek is te vinden op www.staatvandegemeen- te.nl, door Edith Ramakers GRIJPSKERKE - De vergunnin gen van de minicamping van Poppe-Dekker in Grijpskerke zijn rechtsgeldig. Het gerechts hof in Den Haag heeft de eigena ren Poppe-Dekker in het gelijk gesteld. Hun buurman H. Vader procedeert al jaren tegen de mi nicamping, omdat hij overlast van de minicamping zou onder vinden. „We zijn heel erg opgelucht", zegt M. Poppe. Acht jaar gele den ging minicamping De Kreek rug open. Een jaar later diende zich het eerste conflict aan met de buur man, die circa vijftig meter ver derop woont. Buurman Vader klaagde onder meer over geluids overlast. Mj vond ook dat de bouwver gunningen in strijd waren met het bestemmingsplan. In de afgelopen jaren zijn circa twintig rechtszaken gevoerd en evenveel keren wilde Vader zijn gelijk halen via de bezwaren- commissie van de gemeente. Va der wilde gisteren niet reageren op de uitspraak van het ge rechtshof. „Waarom zou ik", zegt hij. „Zij hebben gewonnen. Ik ben in het ongelijk gesteld. Meer valt er niet over te zeg gen." Steun In de afgelopen jaren hebben Poppe-Dekker regelmatig steun gekregen van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl en dorpsbewoners. Bij een rechtszaak enige jaren terug wa ren zeventig personen aanwe zig, die Poppe-Dekker een hart onder de riem staken. Het hof meldt in zijn jongste be oordeling dat het toiletgebouw rechtsgeldig is en niet in strijd is met het bestemmingsplan. Va der had de bouwvergunning aan gevochten. Het hof heeft ook geoordeeld dat er geen sprake is van onrechtmatige hinder van de minicamping. De Kreekrug bezit verder een rechtsgeldige vergunning voor een kleinschalig kampeerterrein en de noodzakelijke milieuver gunning. Poppe-Dekker be treurt het dat de twee partijen vanaf het begin lijnrecht tegen over elkaar hebben gestaan. „We hebben geprobeerd om met mijn buurman te praten. De bur gemeester en onafhankelijke personen hebben daarvoor hulp aangeboden. Maar hij heeft al tijd geweigerd." Ze is er nog niet gerust op dat alles voorbij is. „Onze buurman kan nog in cas satie gaan." Vader houdt zich daarover op de vlakte. „Ik geef nergens commentaar op", zegt hij. Poppe-Dekker zegt dat ze in een boerenschuur appartementen zou willen maken. „We zouden aan plattelandsvernieuwing wil len doen. Maar wat we ook doen; we weten bij voorbaat dat een rechtsgang volgt." Vader draait op voor de kosten van het hoger beroep. Dat komt neer op ruim 2900 euro. I STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Koorkerk, 15.00 uur: Concert Rinus Goedhart, saxofoon en Willy Gideonse op orgel; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; Oostkerk, 12.30 uur: Orgelconcert Jos Vogel; OOSTKAPELLE - Dorpskerk, parkeer terrein,19.30 uur: Rommelmarkt; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga; Wijkcentrum Papegaaienburg, 20.00 uur: Contactavond Genealogie. (Advertentie) Den Dekker Muziek V KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Ed de Graaf vindt dat de oude namen op panden teruggebracht moeten worden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij elk huis met een naam heeft hij een verhaal. Over wie er vroeger woonde, hoe het huis aan zijn naam komt en wat die naam betekent. Zondag loopt de Middelburgse huisna- menkenner Ed de Graaf met groepen be langstellenden door de stad. „Als het moet, kan ik een etmaal volma ken zonder stil te vallen", zegt De Graaf op de Dam, na een wandeling van ruim een uur. En dan gaat het weer verder. Naar de Spuistraat, voorbij café de Zwarte Ruiter - inderdaad een histo rische naam - naar een huis dat het Verlaetboor heet. De naam is een verwij zing naar de installatie die ervoor moest zorgen dat het water in het spui- kanaal, dat vroeger achter het pand liep, op het juiste niveau bleef. De Graaf heeft geprobeerd alle namen van huizen die er in Middelburg zijn ge weest op te sporen. Dat zijn er 3700. Achthonderd panden in de stad voeren nog een naam. „Ik ben er voorstander van om de oude namen terug te bren gen, ook bij nieuwbouw. Ik heb mensen aangeschreven, ze verteld welke naam hun huis had en waar ze de naam kun nen aanbrengen. Het advies is gratis. Ik vind dat mensen iets met de huisnamen moeten doen. Want Middelburg is daar uniek in. Soms geven mensen gehoor aan zijn ver zoek. Zoals de eigenaar van het Fran- sche Schilt in de Bellinkstraat of de be woners van de Vyff Geerstebrooden in de Breestraat. Die straat was, aan de na men te zien, vroeger een echte bakkers straat. Verderop staat een pand dat de Vendeloose Couck (koek uit Venlo) heet. En ook in het huis met de naam de Twee Harde Bollen woonde waarschijn lijk een bakker. Grapje Sommige mensen doen meer met de naam van hun huis, blijkt tijdens de wandeling, In het raam van de deur van het pand den Wynougst in de Span jaardstraat heeft de bewoner zelf een houtsnijwerkje van een mannetje met een korf vol druiven aangebracht. En voor het raam van het huis met de naam de Bootschap staat een klein bootje op een schap. Een grapje van de bewoners, zegt De Graaf, want de naam verwijst eigenlijk naar een andere boodschap: die van de engel Gabriël aan Maria. De zoektocht naar de betekenis van de huisnamen was niet eenvoudig. „In het pand de Kraake op het Damplein zat vroeger een tandarts. Daar probeer je dan associaties mee te leggen, maar die zijn er niet. Een kraak is een scheeps- type." En Crooswyck, een pand in de Nieuwstraat, bleek niet naar de Rotter damse buurt, maar naar een plaatsje aan de monding van de Loire te verwij zen. Op een aantal huizen zitten herken ningstekens die een relatie hebben met de naam. De keizerskroon in het raam van het pand de Gouden Croone op de Houtkaai bijvoorbeeld. Die kroon is op meer plaatsen in Middelburg te zien. De adelaar in het stadswapen heeft hem op zijn kop en bovenop de Lange Jan staat dezelfde kroon, met de kleuren rood, wit en geel. De kroon verwijst naar de keizers van het Habsburgse rijk: Maxi- foto Lex de Meester miliaan van Oostenrijk en Karei de vijf de. Aan de huisnamen valt af te lezen hoe bedrijvig Middelburg vroeger was. De meeste namen zijn afgeleid van het be roep dat de bewoner uitoefende. De stad zat vol met wijn- en bierhande laren, herbergen, smederijen, wapenma kers en slotenmakers. In het boek dat De Graaf over de huisnamen van Mid delburg schreef, zijn alle namen keurig geordend op thema. Cd-rom De Graaf werkt nog aan een cd-rom met daarop een bestand van alle namen die voor zover bekend in Middelburg aan huizen zijn gegeven. De cd kan ge bruikt worden om bijvoorbeeld huizen met dezelfde naam te vinden, of om op te zoeken hoeveel namen een bepaald huis in de geschiedenis heeft gehad. Want het kwam regelmatig voor dat een bewoner de naam gewoon meenam met een verhuizing. Wandeling langs historische huisna men, zondag 6 augustus 13.00,14.30 en 16.00 uur, vanaf de Vismarkt. Meeivan- delen is gratis. Opgeven via: huisnamen.mburg@zeelandnet.nl. door Harmen van der Werf YERSEKE - Telkens als er een vis is gevangen, klinkt woens dag over de Oosterschelde bij Yerseke een scheepshoorn. Bege leid door gejuich vanaf de éne of de andere sportvisboot, vanaf de Beatrix 2 of de Zeehond. Vijfenveertig verstandelijk ge handicapte bewoners van Huize Den Berg in Goes en evenveel be geleiders maken echt een feestje van de in ere herstelde jaarlijk se visreis. Terwijl er geen reden is veel plezier te maken, als het om de vangsten gaat. Nel de Vos, leidinggevende van de dagbesteding, telt aan het ein de van de vistrip om half vier 's middags slechts zeven vissen. Vier botten zijn groot genoeg om mee te nemen naar Goes. „Ach", zegt De Vos over het re sultaat, „het gaat om het uitje en met het weer is het meegeval len. We hebben maar twee regen buitjes gehad." De Beatrix 2 had de rolstoelers aan boord, de Zeehond de bewoners die zelf standig uit de voeten kunnen. Ad de Schipper van de Beatrix 2 staat er niet van te kijken dat de vangsten beperkt zijn gebleven. „Met mensen in een rolstoel aan boord moet je toch voorzichtig zijn. We zijn daarom vrij dicht onder de kant gebleven, waar het drie, vier meter diep is. Veel vis zit daar niet. Die zoekt diep ere en koelere plekken op." De Schipper is ondanks de magere vangsten - op zijn schip één vis en vier krabben - tevreden. foto Willem Mieras Inbraak in horecapand MIDDELBURG - In de nacht van woensdag op donder-, dag is ingebroken in een horecapand in Middelburg. Onbekenden hebben een kassa opengebroken en een onbe kend geldbedrag ontvreemd. Watersnoodmuseum kijkt verder OUWERKERK - Stichting Nationaal Monument Waters^ nood 1953 richt de schijnwerpers op de littekens in het Schouwse landschap en die van New Orleans. Er zijn wan delingen uitgezet in het door de Ramp ontstane krekenge-f bied en in het Watersnoodmuseum wordt een expositie ge wijd aan orkaan Katrina die een jaar geleden New Or leans trof. Het in een caisson gevestigde Watersnoodmu seum timmert stevig aan de weg. Een paar weken geleden; werd de 150.000e bezoeker binnengehaald. Het jaarlijks1 aantal bezoekers vertoont nog steeds een stijgende lijn eri de museumstichting doet er ook alles aan het museum in teressant te houden, Vanaf 25 augustus is een wisselexpo sitie te zien van de overstromingen als gevolg van Katri- Vlissingse dealster komt goed weg MIDDELBURG - Een 52-jarige vrouw uit Vlissingen had- gisteren in Middelburg over haar straf niets te klagen. De Middelbui'gse politierechter I. Woltring veroordeelde de verdachte voor dealen in heroïne tot acht maanden gevan-: genisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en 240. uur werkstraf. Daarmee kwam de vrouw goed weg, om-; dat ze circa negen maanden had gehandeld in verdovende middelen; een half jaar in 2005 en dit jaar tot 25 maart. Bij haar aanhouding werd achttien gram heroïne aange-! tx'offen. Officier van justitie R. Rammeloo eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk; De Vlissingse zit inmiddels vier maanden in voox-arrest. Agressieve Vlissinger gestraft MIDDELBURG - Een 47-jarige Vlissinger ontkende giste-! ren in Middelburg zich schuldig te hebben gemaakt aan mishandelingen en een bedreiging. „Ik kan boos worden; maar ik ben niet agx-essief." Desondanks zei hij te geloven; in het rechtssysteem. In het politiekorps van Vlissingexx had hij geen enkel vertrouwen meer. „De politie loopt mij; te teiToriseren." De Vlissinger ontkwam niet aan een straf, want politiex-echter I. Woltring vei'oordeelde hem. voor drie agressiedelicten tot tachtig dagen gevangenis-! straf, waarvan dertig dagen voorwaardelijk en 180 uur werkstraf. Van een derde mishandeling werd hij vxijgesproken. De Vlissinger zat nog in zijn pi-oeftijcl toen hij op 23 juni zijn buurman, met wie hij al langer conflicten heeft, tegen kwam. De buurman zou hij hebben bedreigd en een kop stoot hebben gegeven. Dat werd bevestigd door een getui-i ge. De dreigementen had het slachtoffer met zijn gsm op genomen. De wei-kgever van de buuiTnan had vervolgens ook aangifte van een mishandeling tegen de vex'dachte ge-; daan. Het incident vond eerder, op 5 mei in Vlissingen; plaats toen de horeca-ondernemer buiten bezig was een bar af te breken. Toen de verdachte over de voet van dé horecabaas struikelde, reageex'de hij met een vuistslag.' „Hij liet me met opzet struikelen", beweerde de man. Vol-; gens officier van justitie R. Rammeloo was negen wekeri cel en 180 uur werkstraf passend. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Zoveel mogelijk zelf in je behoefte aan elektriciteit voorzien. Wie zou dat niet willen, zeker met de sterk gestegen energiekosten de laatste twee jaar. Op de rioolwa- tei'zuivering in de Willem Anna- polder bij 's-Gravenpolder slaagt waterschap Zeeuwse Ei landen er steeds beter in om aan de eigen vraag aan elektriciteit te kunnen voldoen. Het is bekend, mest is een bron van energie. Het borrelt en gist. Zo is het met dierlijke mest, maar ook met menselijke mest. De rioolzuivering in de Willem Annapolder ontvangt menselij ke mest uit tienduizenden toilet ten uit de wijde omgeving. Goes is als stad de grootste toeleve rancier. De aanvoer kan nogal verschil len, afhankelijk van hoeveel x-e- gen er valt. Zuiveringstechno loog Edwin Poulus van Zeeuwse Eilanden schudt de getallen zo uit zijn mouw. „Gemiddeld zit ten we hier op vijftien miljoen li ter per dag, maar met droog weer valt dat terug tot tien mil joen liter. Met veel regen kan het oplopen tot veertig miljoen liter." Ook 'schoon' regenwater komt namelijk nog steeds naar de rioolwaterzuivering, al wordt er hard aan gewerkt om 'schoon' regenwater en 'vuil' toi letwater te scheiden. Bij de aan leg van nieuwe wijken worden direct verschillende rioolstelsels gemaakt voor i'egenwater - dat zo de sloot in kan - én voor toi letwater. In oudex'e wijken is dat niet zo simpel geregeld. Het scheiden van regen- en toi letwater scheelt zuiveringskos- ten én geld besparen is wat wa terschap Zeeuwse Eilanden graag wil. „Het water zo schoon mogelijk maken tegen de laag ste kosten", verklaart Poulus de drijfveer om voortdurend aan de zuivering in de Willem Anna polder en eldei's te blijven sleute len. In de gaten houden wat er zoal aan appai'atuur te koop is in de wereld van zuiveringstech nieken, hooi! daarbij. Water schapsmedewerkers hebben zo een nieuw systeem ontdekt waarmee meer elektriciteit uit zuiveringsslib te produceren valt. Poulus geeft een rondleiding over de zuivering. Hij laat zien welke behandelingen het x'iool-! water allemaal moet ondergaan om uiteindelijk gezuiverd vid een sloot en gemaal Maelstedë in de Westerschelde te worden gepompt. „Het is een natuurlijk biologisch px'oces waarbij bacten x-iën het werk voor ons doen, maar geconcentreerder en effi-i ciënter dan in de natuur." Het is ook de natuur die ervoor zorgt dat uit het zuiveringsslib biogas kan worden gemaakt, door gis ting in een speciale tank. Het biogas wordt verstookt in een gasmotor waarmee een genera-! tor wordt aangedreven dié stroom produceert. Zo voorziet de i'ioolzuivering al jaren vooi; veertig tot vijftig procent in dé eigen stroombehoefte en dat kan meer worden dankzij de komst van - wat heet - een slib- desintegrator. Het apparaat is vrij klein van formaat. Poulus opent de kast waarin het staat. Wat buizep zijn te zien, voor de x-est weinig; Dit is 'm dus, de nieuwe vin ding. Zeeuwse Eilanden heeft het apparaat uit Duitsland ge haald. „Meer mensen zijn op dit idee gekomen", weet Poulus! „maar het Duitse systeem lijkt het beste en is relatief goed-; koop." Geluidsgolven Een deel van het zuiveringsslib wox'dt door de slibdesintegrator gejaagd. Niet meer dan dertig procent, anders is het enex-gie- verbruik hoger dan de op-; brengst. De slibdesintegrator be-i werkt de slibdeeltjes met hoogf-f requente geluidsgolven, waar door ze verder uit elkaar vallen én - daar draait alles om - de bacteriën in het slib kunnen la ter in de gistingstank sneller bio gas aanmaken. Gerekend wordt op een extra biogaspx-oductië van 25 tot 35 procent. De zuiveë ring bij 's-Gravenpolder ver bruikt dagelijks evenveel - stroom als een groot gezin in een jaar. Werkt de slibdesinte grator goed, dan is de investe ring van 200.000 euro in vier jaar terugverdiend. Voorlopig gaat het om een pi-oef. Als de proef, die tot me dio 2007 duurt, niet slaagt, neemt de leverancier het appa raat terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11