LPV wil openheid salarissen Een partytent als tweede woning NIEUWS GETIPT VOOR U Duizend vrachtwagens bagger Primera KORTING Nieuws Vlissingen: zelf opzoeken Dé stylingbasis editie Walcheren Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: vakantie vieren in de achtertuin. Plek zat achter rijtjeshuis dat ik buurman Piet tegen kwam, was in het café tijdens carnaval. Ze waren deze hui zen toen aan het bouwen. We wonen allebei aan het eind van een ander rijtje, maar dachten dat we het over het zelfde hadden. Kregen we ru zie over wie nu in welk huis zou gaan. Gelukkig is het alle maal goedgekomen." Een kanarie in de tuin is 's zomers hartstikke gezellig. Zorg dan wel dat z'n kooi ste vig hangt. „Laatst viel die met veel geraas uit de boom", vertelt Wil. „Recht in de vij ver." De kooi was total loss, het beestje hield er niets aan over. Behalve dan een nieuw, groter verblijf. Uit het gesprek met Wil en Kees blijkt een aantal zaken handig als je veel tijd in de tuin doorbrengt: Doe veel samen. Dat is wel zo gezellig. „Kijk naar het kippenhok", wijst Kees. „Dat hebben we met z'n tweetjes gebouwd. Ik timmerde, Wil gaf alles aan." Knoop goede relaties met de buren aan. Wil en Kees plukken daar de vruchten van. Hoewel de start vals was. Kees: „De eerste keer Verrassend debuut Ranomi Kromowidjojo Actie tegen tijdelijke parkeerplaats MIDDELBURG - De extra tijdelijke parkeerplaats in het park aan het Molenwater in Middelburg is niet nodig: Dat vindt omwonende M. van Asperen. Hij heeft gisteren posters opgehangen uit protest tegen'de geparkeerde au to's. Van Asperen vindt dat er in de buurt parkeerruimte genoeg is. Bovendien vindt hij het zonde om auto's in het park te laten staan. De gemeente heeft dertig extra par keerplaatsen in het park gemaakt omdat bewoners van het wooncomplex er tegenover niet in hun parkeerkelder mogen parkeren. Die kelder is gesloten omdat er scheur tjes in het dak zitten. Volgens Van Asperen wordt zijn ac tie gesteund door de bewoners van het wooncomplex tus sen het park en de Zuidsingel. De actie had overigens wei nig succes. Een uur nadat Van Asperen de posters ophing, waren ze verdwenen en stond het park vol. Werkstraf voor geweld MIDDELBURG - Voor openlijke geweldpleging kreeg een 22-jarige Vlissinger gisteren 54 uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd door de Middelburgse politierechter. De verdachte schopte en sloeg 17 april in Koudekerke zonder enige aanleiding een man. Een groepje personen, onder wie de Vlissinger, zocht eerst ruzie met een ander dan het slachtoffer. Deze wist echter een confrontatie te vermijden. Vervolgens richtte de Vlissinger zijn agressie op het slachtoffer. zeeuwse almanak In de diverse intemet-nieuws- brieven waarop uw redactie op haar beurt geabonneerd is om op de hoogte te blijven, troffen wij deze week twee be richten. Conform onze natuur willen wij u, goede lezer, daar onver wijld kond van doen. Het gaat om nieuws van groot maatschappelijk en indivi dueel belang. Het eerste bericht droeg als aanhef: 'Wie groen woont, voelt zich gezonder'. Pal daaronder opende het tweede bericht met de regel: 'Huisarts stuurt patiënten zel den het bos in'. Ze moesten zich schamen. I Redactie: 0113-315649 Iwww.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: - Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. li' dinsdag 1 augustus 2006 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Als de Lokale Partij Vlissingen wil weten wat een wethouder verdient, dan i moeten de fractieleden dat zelf maar opzoeken. De gemeente is niet van plan om het zoekwerk voor ze te doen. i Dat zegt woordvoerder M. Jon- gejan van de gemeente naar aan leiding van het verzoek van de Lokale Partij Vlissingen (LPV) om alle salarissen van gemeente bestuurders en directeuren van gesubsidieerde instellingen op een rijtje te zetten. „De LPV krijgt natuurlijk keurig ant woord op de brief, maar het is al lemaal openbare informatie dus kunnen ze dat ook zelf opzoe ken. De salarissen van wethou- ders staan bijvoorbeeld in de be groting die de LPV vorig jaar S zelf heeft behandeld." i De LPV heeft de wagen gesteld naar aanleiding van berichtge- 5 ving in de PZC over de salaris- sen van directeuren van instel- I lingen die door de provincie wor den gesubsidieerd. „Als ik door I de stad loop, zeggen mensen te gen me dat we zakkenvullers zijn", zegt fractievoorzitter W. Hirdes. „Ik vind dat mensen recht hebben om te weten wat bestuurders verdienen. Zelf krijg ik 900 euro bruto in de maand voor mijn raadslidmaat- i Werkstraf voor plegen van i vernieling na huurconflict door Aector Doorns MIDDELBURG - Een huurcon flict tussen een 47-jarige inwo ner van Sint-Jansteen en de eige naar van een café-pension esca leerde vorig jaar 12 oktober in I Hulst. De man zou de pension- houder hebben bedreigd en hij zou vernielingen in de horeca zaak hebben aangericht. Ook was er met een straatklinker ge gooid. Dit alles leidde gisteren tot een gang naar de rechter. De Middelburgse politierechter I. Woltring veroordeelde de verdachte tot zestig uur werk straf. I De man huurde een kamer in I het pension, maar wilde na enke- le maanden de huur- opzeggen. Bij inspectie bleek dat een kruis- j beeld op de kamer beschadigd was geraakt in de periode dat de man er had gewoond. Die schade wilde de pensionhouder van hem vergoed hebben. Daar over ontstond een menings- verschil. De pensionhouder be sloot de borg van de huurder achter te houden. De verdachte meende op zijn beurt dat hij in zijn recht stond. „Hij heeft mij beledigd en vernederd", ver klaarde hij gisteren bij de poli tierechter. De verklaringen over het ge weld liepen uiteen, maar vol gens officier van justitie E. Bethlehem gaven een getuige en de verklaring van de Hulster pensionhouder de doorslag. „U bent door het lint gegaan, om- dat u de borg niet terugkreeg", 1 was ze overtuigd van zijn schuld. Een reclamebord en een bar kruk zouden door de man tegen t de grond zijn gesmeten. „Hij wil- de mij eruit gooien. Ik moest me fl beschermen", vertelde hij daar over. De officier eiste zestig uur werkstraf en het betalen van 146 euro schadevergoeding aan het slachtoffer. Het schadebe drag lag hoger, maar daarop hl was de 250 euro ingehouden borg in mindering gebracht. De verdachte was het er gisteren tij dens de zitting echter nog steeds niet mee eens: „Justitie zwicht voor crimineel gedrag van de ei genaar. Ik betaal die schade niet", zei hij stellig. De politierechter veroordeelde de verdachte tot zestig uur werk straf, maar verklaarde de scha- 2( declaim niet-ontvankelijk. In de tuin van Kees en Wil Jongman raak je niet uitgeke ken. Bloemen en planten zorgen voor een zee van kleur. De bewo ners van een kippenhok voor zien het echtpaar elke dag van verse eieren. Vijf parasols ma ken van het terras een gerieflij ke zitplaats. Een partytent doet tijdelijk dienst als tweede huis. Er staat een ruim werkhok voor Kees. En nee, het echtpaar woont niet in een villa met een parkachtige tuin. Maar 'ge woon' in een rijtjeshuis in 's-Heerenhoek. Wil en Kees zijn echte Zeeuwen, zou je denken. In de hoek van de tuin wappert een Zeeuwse vlag. En vooral Kees spreekt vloeiend Zuid-Bevelands. Niets blijkt minder waar. „Ik kom uit Overijssel", verklaart Kees. „In 1955 ben ik in Sint-Annaland een voegersbe drijfje begonnen. Door de wa tersnoodramp was er toen enorm veel werk in de bouw." Het Zeeuwse dialect beheerste hij niet meteen. „Ik dacht eerst: dit wordt helemaal niks. Pas na een poosje kon ik de mensen ver staan." Via Sirjansland en Lewedorp kwam hij in 1975 in 's-Heeren hoek terecht, tien jaar eerder dan Wil. Hun huis, het laatste in een rij tje van acht, was toen net ge reed. Ze hebben er een opval lend grote tuin bij. Een groot deel daarvan ligt naast de wo ning. „Hier zou eigenlijk een brandgang komen", legt Kees uit. „Toen dat niet doorging, mocht ik de grond hebben. Voor niks, als ik het maar goed zou onderhouden." Dus heeft het echtpaar nu alle ruimte om zich uit te leven. Groente In de hof staan bloemen en plan ten in allerlei maten, soorten en kleuren. Alleen groente ont breekt. „Die hebben we ook, hoor"haast Kees zich te zeg- Kees en Wil Jongman in de partytent achter hun huis. foto Willem Mieras gen. „Verderop in het dorp bezit ten we een moestuintje." Hij geeft een opsomming van wat hij daar verbouwt. Het be nadert het volledige assortiment van een groenteboer. Opvallend is het grote klushok in de hoek van de tuin. „Wij noe men dat 't kot", vertelt Kees. „Daar breng ik in de winter nog al wat uurtjes door." 't Kot is voorzien van radio en telefoon. En een hele rits keukenkastjes. „Daarin bergen we bingoprijzen op", verklaart Kees. „De oude ren in het dorp doen dat spel één keer per maand. Elk jaar gaan Wil en ik naar de Shgro. Slaan we voor dertienhonderd euro aan prijzen in." De buit (vooral alledaagse boodschap pen, want die kan iedereen goed gebruiken), bewaren ze in 't Kot. Het meest in het oog springt de partytent, die aan de achterkant van het huis vastzit. „Dat is ons tweede huis", legt Wil uit. „Die staat daar een hele zomer. Als het weer een beetje meezit, le ven we maanden achtereen bui ten." In het verblijf staan een ta fel met stoelen, een kastje en een radio. En er hangt een slin ger met kleurige kerstverlich ting. „Leuk voor de kleinkinde ren", vindt Wil. „Die vragen nu: 'oma, mag de kermis aan?"' Logeren Het duo krijgt regelmatig be zoek. Kleinzoon en -dochter ko men vaak een nachtje logeren. En momenteel is schoonzus Ine ke een paar weekjes op visite. Die geniet ook van het paradijs je van Wil en Kees. Dat hebben ze zelf aangelegd. Beetje bij beetje. De achter grond van Kees, die na zijn pe riode in de bouw directeur was van drie bouwmarkten, komt daarbij goed van pas. „Ik kan veel met mijn handen, al zeg ik het zelf." Zowel het werk zelf als het resul taat brengt hen plezier. Kees: „Sinds ik bijna vijftien jaar gele den stopte met werken, hebben we het steeds drukker gekregen. Met genieten." Het is ook sinds die tijd dat de tuin uitgroeide tot de parel die hij nu is. „Vóór die tijd had ik het te druk met mijn werk. Nu leven we heel be wust. We proberen te relative ren. Niet ouwehoeren over onbe langrijke dingen." Wil: „Veel mensen zeggen: ik ga pas echt genieten als ik 65 ben. En die gaan dan op hun 64e dood. Daar doe ik het niet voor." Dus geniet ze nu, op haar 58e, volop van de tuin en de omge ving. Niet dat ze nooit op vakan tie zijn geweest. „Tot drie jaar geleden gingen we regelmatig weg. Italië, Griekenland, Portu gal: we hebben het allemaal ge zien." De zomers zijn er sinds dien niet saaier op geworden. In tegendeel. „Zeg nooit nooit, maar ik denk dat we dat op va kantie gaan wel hebben afgeslo ten", zegt Kees. „Plet is hier veel te leuk." Martij n de Koning schap."Hirdes heeft gevraagd om informatie over de verdien sten van onder andere de direc teuren van de bibliotheek, het Muzeeum en welzijnsorganisa tie Palladium. „Ik vind dat de di recteuren moeten worden be taald naar prestatie. Iemand die goed werkt, mag van mij best goed verdienen, maar ik vind ook dat je mensen mag aanspre ken op hun prestaties. Er moet bijvoorbeeld elk jaar extra geld naar het Muzeeum en de biblio theek. Of we als gemeenteraad die salarissen willen bijsturen, weet ik nog niet. Dat is de vol gende stap. We willen eerst de informatie hebben." Hirdes is van plan om die op de website van de LPV te zetten. Jongejan wijst er op dat de sala rissen van de burgemeester en de wethouders en de vergoedin gen voor gemeenteraadsleden wettelijk zijn vastgelegd. Instel lingen die worden gesubsidi eerd, zijn vrij om zelf het salaris van de directeur vast te stellen. „Alleen de bibliotheek valt nog rechtstreeks onder de gemeente. Palladium is verzelfstandigd, net als de andere instellingen die Hirdes noemt." Op de website van het ministe rie van Binnenlandse Zaken staat wat een wethouder of een burgemeester verdient. Dat sala ris wordt bepaald door de groot te van de gemeente. door Maurits'Sëp MIDDELBURG - De vijf kilometer lange geul tussen Middelburg en Veere doet zijn officiële omschrijving eer aan: de riool- sloot langs het Kanaal door Walcheren is smerig en stinkt. Maar niet lang meer. Aannemer Bartels Grondwerken uit Moer straten is gisteren in opdracht van Water schap Zeeuwse Eilanden begonnen met de sanering. Na het maaien van riet, het snoeien van struiken en het aanleggen van rijplaten en laadplaatsen, wordt vanaf woensdag de sloot gebaggerd. Het water schap verwacht dat er 27.000 kubieke me ter - ofwel: 1125 volle vrachtwagens - ver ontreinigde grond uit de sloot gehaald zal worden. De verontreiniging is veroorzaakt door het lozen van rioolwater uit Middelburg op de sloot. De bagger stinkt, maar is niet schadelijk voor de volksgezondheid. Het lozen van rioolwater op de sloot gebeurt overigens allang niet meer. De rioolsloot is in 1962 voor de laatste keer gebaggerd. Na de huidige schoon maakbeurt, die in november klaar moet zijn, ontstaat volgens Zeeuwse Eilanden weer een goede leefruimte voor planten en dieren. De sanering kost veel minder dan was be rekend: geen 2,5 maar 1,4 miljoen euro. Dat komt doordat het waterschap van het Rijk toegang krijgt tot het goedkopere bag- gerdepot De Slufter op de Maasvlakte bij Rotterdam. foto Lex de Meester D otc rubriek ie opgenomen in olie regionale dagbladen van NRp dagbieder loplago bijna 1,8 mil|oenl Moor Informatie: e-malli info0nrp.nl o.v.v. Nieuws gelipt Advertentie Andrélon Care mousse is speciaal ontwikkeld voor droog haar dat extra zorg kan gebruiken. De mousse is rijk aan lipiden die de conditie van kwetsbaar haar verbetert. Ook beschermt de mousse uw haar. bijvoorbeeld tegen föhnwarmte. Een perfecte basis voor een goed verzorgde en gestylde coupe met volop volume. Kijk op www.andrelon.nl voor tips. CLUSIEF rime"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9